КОНСУЛЬТУЄ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ СТАТИСТИКИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Відкриваємо секрети
форми № 1-підприємництво
Хто має звітувати за формою
ПИТАННЯ: 1. Чим спричинена необхідність подання форми № 1-підприємництво (квартальна) суб'єктами малого підприємництва? Адже наказ Держкомстату від 04.10.04 р. № 539 не зобов'язує їх надавати органам статистики вказану форму?
2. У редакції якого наказу Держкомстату (№ 237 від 28.07.03 р. чи № 539 від 04.10.04 р.) необхідно подавати форму № 1-підприємництво (квартальна) до органів статистики?
3. Обсяги реалізації від яких видів діяльності треба наводити окремо?
4. Чи потрібно окремо вказувати доходи від операційної оренди, якщо вона не є основним видом діяльності?
5. Чи потрібно окремо вказувати доходи від продажу інвалютної виручки?
6. Чи треба відображати доходи від разового продажу основних засобів, нематеріальних активів, лишків виробничих запасів?
7. При заповненні граф 3 - 11 (у них наводяться операційні витрати з реалізованої продукції) у виробничих та будівельних підприємств виникають деякі труднощі через те, що форма № 1-підприємництво (квартальна) у частині витрат РЕАЛІЗАЦІЇ вимагає вказувати дані за економічними елементами (матеріали, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація, інші витрати), які формуються тільки як витрати ВИРОБНИЦТВА (це відомі бухгалтерам рахунки класу 8 “Елементи витрат”). А якщо додати сюди перехідні залишки за рахунками 23 “Виробництво” і 26 “Готова продукція”, витрати за елементами, по яких були сформовані в попередніх періодах, то перед бухгалтером постає питання: як правильно визначити показники за витратами у формі № 1-підприємництво? Де взяти необхідні дані?
8. Які способи розподілу загальних витрат за різними видами економічної діяльності можна використовувати? Дані способи передбачені нормативними документами чи підприємство може це зробити на власний розсуд?
9. Чи потрібно підсумкові показники форми № 1-підприємництво (квартальна) звіряти з даними форми № 2 (2-м) “Звіт про фінансові результати”?
ВІДПОВІДЬ: 1. Перелік звітуючих одиниць визначається органами державної статистики відповідно до діючої методології і на підставі статті 13 Закону про державну статистику.
При формуванні сукупності звітуючих одиниць за формою № 1-підприємництво (квартальна) органи державної статистики - згідно з методологічними вказівками Держкомстату України - керуються загальним правилом для внутрішньорічних обстежень, за яким відстежувана сукупність має покривати 80 % загальної характеристики показника, що вивчається.
Звітність за формою № 1-підприємництво (квартальна) “Звіт про основні показники діяльності підприємства” за квартали 2005 року складають і подають підприємства - юридичні особи всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання незалежно від видів економічної діяльності.
Виняток зроблено для підприємств, що здійснюють виробництво продукції сільського господарства (коди основного виду діяльності за КВЕД: 01.11.0, 01.12.0, 01.13.0, 01.21.0, 01.23.0, 01.24.0, 01.25.0, 01.30.0), та банківських установ (коди основного виду діяльності за КВЕД: 65.11.0, 65.12.1). Ці підприємства можуть бути включені до сукупності звітуючих за формою № 1-підприємництво (квартальна) у разі їх вагомого внеску в регіональні показники за видом економічної діяльності, що не є основним.
У зведених показниках діяльності підприємств повинні відобразитися майже всі види економічної діяльності, які здійснюються підприємствами області. Тому деякі підприємства, що мають середньооблікову чисельність працюючих менше 50 осіб та обсяг річного валового доходу, який не перевищує 500 тис. євро, тобто суб'єкти малого підприємництва, включаються до сукупності підприємств, які повинні звітувати за формою № 1-підприємництво (квартальна).
Прикладом цього можуть бути підприємства з видом економічної діяльності за кодом 93 (наприклад, перукарні), на яких не буває середньооблікової чисельності працівників понад 50 осіб та й обсяг річного валового доходу не перевищує 500 тис. євро. Якщо такі підприємства не звітуватимуть за формою № 1-підприємництво (квартальна), то вид економічної діяльності взагалі не відобразиться у зведених показниках області. Складається враження, що в області зовсім немає перукарень, а це не відповідає дійсності.
Таким чином, для отримання реального відображення економічної ситуації в області підприємства окремих видів діяльності можуть бути включені до сукупності звітуючих суб'єктів за формою № 1-підприємництво (квартальна), незважаючи на чисельність та обсяг річного валового доходу.
Також повинні звітувати підприємства, середньооблікова чисельність працівників яких не перевищує 50 осіб, але обсяг річного валового доходу перевищує 500 тис. євро або навпаки.
Усі підприємства, що займаються фінансовою діяльністю (крім банків), також повинні щоквартально звітувати за названою формою.
2. Ця форма подається до органів державної статистики на бланках, затверджених наказом Держкомстату України від 04.10.04 р. № 539, не пізніше 25-го числа місяця, наступного за звітним періодом (за I, II, III квартали), за IV квартал - 20 лютого наступного за звітним року.
Звіт заповнюється на дискретній основі, тобто за кожний квартал окремо, за результатами фактичної діяльності підприємства у звітному кварталі поточного року.
Як заповнювати форму
Перейдемо до запитань, що безпосередньо стосуються заповнення самої форми. Як відомо, структура цієї форми передбачає відображення доходів та витрат підприємства окремо за видами економічної діяльності.
При заповненні графи “Обсяг реалізованої продукції, робіт, послуг (без ПДВ та акцизу)”.
3. Згідно з Інструкцією № 600 у формі № 1-підприємництво (квартальна) указуються дані за переліком наявних на підприємстві видів економічної діяльності за КВЕД (основного та другорядних) на рівні нижчого угруповання, який вміщено на другій сторінці бланка звіту та в додатку 1 до Інструкції № 600.
Сітка кодів заповнюється відповідно до довідки про внесення підприємства до ЄДРПОУ.
4. Якщо підприємство здає в оренду свої основні фонди та має від цієї діяльності дохід, у звіті цей вид діяльності має бути обов'язково окремо відображений, навіть якщо він не є основним видом діяльності або не включений у довідку про внесення підприємства до ЄДРПОУ, але фактично здійснюється.
5. Згідно з Інструкцією № 600 не відображається у звіті та не враховується у складі операційних витрат з реалізованої продукції собівартість реалізованих оборотних активів (у тому числі іноземної валюти), за винятком випадків, коли ці операції є видом економічної діяльності підприємства.
Але слід зазначити, що в разі якщо для окремих підприємств передбачена сплата збору до Пенсійного фонду з окремих видів господарських операцій (з купівлі валют, продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння тощо), витрати на нарахування та сплату цього збору у формі № 1-підприємництво (квартальна) включаються до складу елемента “Відрахування на соціальні заходи”.
6. Здійснення одноразових операцій з продажу основних та оборотних активів, купівлі-продажу іноземної валюти, якщо вони не визнаються видом економічної діяльності, у звіті не відображається.
Одноразові операції з продажу виробничих запасів (сировини, матеріалів тощо), надалі проданих без додаткової обробки, також у звіті не відображаються.
Якщо такі операції здійснюються систематично (хоча б раз на квартал), то вони вважаються видом економічної діяльності “Оптова та роздрібна торгівля” і відображаються у звіті як окремий вид діяльності, а вартість проданих виробничих запасів (сировини, матеріалів тощо) наводиться у графі 5 звіту “Вартість товарів та послуг, прид-баних для перепродажу та реалізованих без додаткової обробки на даному підприємстві”.
7. Відповідь на це запитання не належить до компетенції органів державної статистики. Але згідно з роз'ясненням Держкомстату від 09.03.05 р. № 04/2-2-6/5 у звіті за формою № 1-підприємництво відображається операційна діяльність підприємства. Доходи та витрати, не пов'язані з операційною діяльністю підприємства, не відображаються у зазначеній формі.
За складовими елементами показник “операційні витрати з реалізованої продукції, робіт, послуг” включає витрати статей бухгалтерського обліку “Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)”, “Адміністративні витрати”, “Витрати на збут” та окремі елементи статті “Інші операційні витрати” у частині діяльності, що визнається основною або другорядною. При цьому якщо у звітному періоді продукція не реалізовувалася за межі підприємства, за даним показником обліковуються тільки витрати підприємства за звітний період, які були пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства.
Для порівняння. У фінансовій звітності підприємства за розділом I форми № 2 “Звіт про фінансові результати” статті витрат відображають витрати з реалізованої продукції (роботи, послуги) за основним, другорядними видами економічної діяльності та одноразовими операціями. До складу операційних витрат з реалізованої продукції (робіт, послуг) у формі № 1-підприємництво не включаються витрати, пов'язані із здійсненням одноразових операцій.
У фінансовій звітності підприємства за статтями витрат у формі № 2 (розділ II, рядки 230 - 270) та у формі № 2-м (рядки 090 -130) відображаються витрати з виробленої продукції (роботи, послуги). У формі № 1-підприємництво (річна, квартальна) наводяться витрати з реалізованої продукції (робіт, послуг).
Таким чином, показники за фінансовою звітністю (з форми № 2 або № 2-м) та формою № 1-підприємництво є неоднаковими і відрізняються за рахунок приросту (убутку) залишків готової продукції, незавершеного виробництва, вартості (собівартості) продукції власного виробництва для внутрішніх потреб підприємства та вартості робіт, виконаних підрядниками.
8. Для правильного розподілу сукупних витрат за видами економічної діяльності підприємству рекомендовано вести статистичний (управлінський) облік витрат, який дає змогу чітко визначити прямі витрати за кожним видом економічної діяльності. Витрати, які неможливо віднести до конкретного виду діяльності, як виняток, дозволяється розподіляти у відсотковому відношенні до прямих витрат.
9. Квартальні дані за формою № 1-підприємництво можна перевірити та порівняти з даними форми № 2 (2-м) “Звіт про фінансові результати”.
Дані фінансової звітності за I квартал, за перше півріччя, 9 місяців, рік порівнюються із сумою даних форми № 1-підприємництво (квартальна) відповідно за I квартал, квартали першого півріччя (I кв. + II кв.), квартали 9 місяців (I + II + III), рік (I + II + III + IV).
Порівняння баз даних за формою № 1-підприємництво (квартальна) та формами фінансових звітів № 2, № 2-м здійснюється програмно.
У таблиці нижче показано, що перевірка здійснюється за такими економічними показниками:
№ п/п |
Форма № 1-підприємництво |
Фінансова звітність |
1. |
Гр. 3 ряд. 200 (знак “меньше-дорівнює”) |
ф. № 2 ряд. 444* гр. 1 або ф. № 2-м ряд. 444 гр. 1 |
2. |
Гр. 4 ряд. 200 (знак “більше-дорівнює” 0,85 або знак “меньше-дорівнює” 1,15) |
ф. № 2 ряд. 230 гр. 1 або ф. № 2-м ряд. 090 гр. 1 |
3.** |
Гр. 5 ряд. 200 (знак “меньше-дорівнює”) |
ф. № 2-м ряд. 140 гр. 1 |
4. |
Гр. 11 ряд. 200 (знак “меньше-дорівнює”) |
ф. № 2-м ряд. 130 гр. 1 |
Форма № 2, ряд. 444* = 040 + 070 + 080 + 090.
Форма № 2-м, ряд. 444* = 090 + 100 + 110 + 120 + 130 + 140 +/- 080.
____________________
* Розрахунковий рядок.
** Для підприємств з основним видом економічної діяльності “Оптова й роздрібна торгівля; торгівля транспортними засобами; послуги з ремонту”.
На завершення звертаємо вашу увагу на те, що вищевикладена інформація може набути змін у 2006 році.
Про те, як заповнити форму №-1 підприємництво, читайте в консультації від 24.10.2005 р.
Перелік документів
1. Закон про державну статистику - Закон України від 17.09.92 р. № 2614-XII “Про державну статистику” у редакції Закону України від 13.07.2000 р. № 1922-III.
2. Інструкція № 600 - Інструкція щодо складання форм державних статистичних спостережень зі структурної статистики № 1-підприємництво (річна), № 1-підприємництво (коротка)-річна, № 1-підприємництво (квартальна), № 1-підприємництво (малі)-піврічна, затверджена наказом Держкомстату України від 05.11.04 р. № 600.
Ірина Данилова,
начальником управління міжгалузевої
статистики підприємств