ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.08.2005 N 287
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
5 жовтня 2005 р. за N 1150/11430
Про затвердження Змін до Інструкції
про порядок організації та здійснення
валютно-обмінних операцій на території України
Відповідно до статей 7 та 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), розділів II та III Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" і статей 4, 5 та7 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ), а також з метою вдосконалення порядку організації і здійснення валютно-обмінних операцій на території України Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 N 502 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за N 21/7342 (із змінами), що додаються.
2. Зобов'язати банки України забезпечити до 1 лютого 2006 року виконання вимог цієї Інструкції щодо договорів з агентами про відкриття пунктів обміну іноземної валюти, укладених до дати набрання чинності цією постановою, та здійснити перереєстрацію пунктів обміну іноземної валюти, що працюють на підставі агентського договору, у територіальному управлінні Національного банку України.
3. Департаменту валютного регулювання (О.А.Щербакова) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків для керівництва і використання в роботі.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на начальників територіальних управлінь Національного банку України.
5. Постанова набирає чинності через 20 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
В.о.Голови А.В.Шаповалов
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
12.08.2005 N 287
Зміни
до Інструкції про порядок організації
та здійснення валютно-обмінних
операцій на території України
1. Преамбулу після слів "та послуг" доповнити словами "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг".
2. У пункті 1.1 глави 1:
абзац сьомий після слів "та його філії" і "про філію" доповнити словом "відділення";
абзац дев'ятий пункту 1.1 глави 1 викласти в такій редакції:
"агент - юридична особа-резидент, що внесена до Державного реєстру фінансових установ, або юридична особа, що не є фінансовою установою, яка має право надавати фінансові послуги з обміну валют у порядку, установленому законодавством України, та яка уклала агентський договір з банком згідно із законодавством України про здійснення від імені банку та за рахунок коштів банку валютно-обмінних операцій, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 1.2 цієї глави, з іноземною валютою через пункти обміну іноземної валюти".
3. У главі 2:
абзац перший пункту 2.2 викласти в такій редакції:
"2.2. Відкривати пункти обміну валюти для здійснення валютно-обмінних операцій мають право";
пункт 2.3 після слів "територіальне управління" доповнити словами "Національного банку України (далі - територіальне управління)";
у пункті 2.6:
абзац перший викласти в такій редакції:
"2.6. Банк укладає договір про відкриття пункту обміну валюти з агентом - фінансовою установою або юридичною особою, що не є фінансовою установою, статутний капітал якого становить не менше ніж 250 000 гривень та установчими документами якого передбачено надавати фінансові послуги з обміну валют, і подає протягом трьох робочих днів з дати укладення договору до територіального управління нотаріально засвідчену копію цього договору на погодження";
пункт доповнити абзацами такого змісту:
"копія свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, яка має право надавати фінансові послуги з обміну валют";
в абзаці сьомому пункту 2.7 слова "(фінансовій установі)" виключити;
в абзаці четвертому пункту 2.10 слова "(фінансовою установою)" виключити;
абзац перший пункту 2.13 викласти в такій редакції:
"2.13. Територіальне управління скасовує рішення про реєстрацію пункту обміну валюти в разі виявлення факту проведення валютно-обмінних операцій без відображення їх у РРО та звітних документах або відмови в доступі уповноваженим працівникам Національного банку України до приміщення пункту обміну валюти для здійснення перевірки згідно з Правилами проведення перевірок пунктів обміну іноземної валюти на території України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 04.07.2001 N 259 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.07.2001 за N 622/5813, або систематичного (два і більше разів) порушення пунктом обміну валюти порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України протягом останніх 12 місяців, про що повідомляє банк (фінансову установу)";
у пункті 2.14:
абзац перший викласти в такій редакції:
"2.14. Територіальне управління скасовує рішення про погодження договору між банком і цим агентом у разі виявлення факту проведення валютно-обмінних операцій без відображення їх у РРО та звітних документах або відмови в доступі уповноваженим працівникам Національного банку України до приміщення пункту обміну валюти для здійснення перевірки згідно з Правилами проведення перевірок пунктів обміну іноземної валюти на території України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 04.07.2001 N 259 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.07.2001 за N 622/5813, або систематичного (два і більше разів) порушення протягом останніх 12 місяців пунктами обміну валюти (двома і більше) одного агента порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, про що повідомляє банк";
в абзаці другому слова "(фінансова установа)" та "(фінансовою установою)" виключити;
абзаци перший - третій пункту 2.15 замінити чотирма абзацами такого змісту:
"Банк (фінансова установа), який (яка) зареєстрував (зареєструвала) пункт обміну валюти в територіальному управлінні, у триденний строк після тимчасового припинення роботи (строком не більше 90 календарних днів, а в зонах відпочинку, у яких відкриваються сезонні пункти обміну іноземних валют, - строком не більше 275 календарних днів) цим пунктом обміну валюти письмово повідомляє про це територіальне управління, яке робить відповідну відмітку в Книзі реєстрації пунктів обміну валюти про тимчасове припинення роботи пункту обміну валют.
Про відновлення роботи пункту обміну валюти банк (фінансова установа) за один день до цього письмово повідомляє територіальне управління, яке робить відповідну відмітку в Книзі реєстрації пунктів обміну валюти.
У повідомленні про тимчасове припинення або відновлення роботи пункту обміну валюти, а також у заяві про припинення роботи пункту обміну валюти мають зазначатися реєстраційний номер пункту обміну валюти в територіальному управлінні, дата та номер відповідного рішення банку (фінансової установи).
Територіальне управління приймає рішення про відкликання довідки про реєстрацію пункту обміну валюти з повідомленням про це банку (фінансовій установі), якщо банк (фінансова установа) надав (надала) інформацію про відновлення тимчасово припиненої роботи пункту обміну валюти пізніше терміну, установленого в абзаці другому цього пункту".
У зв'язку з цим абзац четвертий уважати абзацом п'ятим;
у пункті 2.18 "слова "(фінансової установи)" виключити.
4. У пункті 3.1 глави 3:
абзац перший викласти в такій редакції:
"3.1. Курси купівлі та продажу іноземних валют за гривні в касі банку, фінансової установи та пунктах обміну валюти (уключаючи і пункти обміну валюти агентів) установлюються щоденно до початку робочого дня згідно з наказом банку, фінансової установи, філії, яка має окремий баланс, або відповідним розпорядженням заступника керівника банку, фінансової установи, філії, яка має окремий баланс. Курси купівлі-продажу іноземних валют за гривні в касі відділення банку установлюються розпорядженням керівника відділення";
в абзаці другому слова "банку (фінансової установи)" виключити.
5. У главі 4:
пункт 4.2 викласти в такій редакції:
"4.2.Тарифи комісійної винагороди встановлюються згідно з наказом банку (фінансової установи). Комісійна винагорода справляється за здійснення валютно-обмінних операцій, а саме: з купівлі-продажу дорожніх чеків, конвертації готівкової іноземної валюти, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків у гривнях. У разі встановлення тарифів в іноземній валюті сплата здійснюється в гривнях за офіційним курсом гривні до іноземних валют, що встановлений Національним банком України на день здійснення операції";
в абзаці другому пункту 4.15 слова "(фінансовими установами)", "(фінансовою установою)" та "(фінансових установ)" виключити.
6. Пункт 5.12 глави 5 викласти в такій редакції:
"5.12. Назва валюти в довідках та квитанціях під час здійснення відповідних операцій проставляється літерним кодом згідно з кодами валют Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 N 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за N 841/7129)".
7. У главі 6:
пункт 6.2 викласти в такій редакції:
"6.2. Операції з купівлі-продажу у фізичних осіб - резидентів та нерезидентів готівкової іноземної валюти за готівкові гривні або зворотного обміну фізичними особами-нерезидентами невикористаних коштів у гривнях на готівкову іноземну валюту на суму, що перевищує 15 000 гривень, здійснюються лише через касу банку (фінансової установи) після пред'явлення документа, який засвідчує особу, що здійснює операцію з готівкою, із зазначенням у квитанції за формою N 377-К прізвища, імені, по батькові, а на суму, що перевищує 50 000 гривень, - із зазначенням у квитанції за формою N 377-К таких реквізитів: прізвища, імені, по батькові особи, яка здійснює таку операцію, серії та номера паспорта (іншого документа, який засвідчує особу), дати видачі та органу, що його видав, місця проживання, ідентифікаційного номера згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (за наявності)";
після пункту 6.6 доповнити главу новими пунктами такого змісту:
"6.7. Уповноважені банки та фінансові установи здійснюють операції з продажу за гривні готівкової іноземної валюти фізичним особам-резидентам або зворотного обміну коштів у гривнях на іноземну валюту фізичним особам-нерезидентам у межах, що встановлюються Національним банком України.
6.8. Уповноважені банки, які не мають прямого кореспондентського рахунку у валютах 2-ї і 3-ї груп Класифікатора іноземних валют, та фінансові установи здійснюють операції з купівлі-продажу готівкових валют 2-ї і 3-ї груп Класифікатора іноземних валют за наявності кореспондентського рахунку, відкритого в уповноваженому банку України, що має прямий кореспондентський рахунок в іноземному банку, та/або договору про інкасацію такої валюти до уповноваженого банку, що має прямий кореспондентський рахунок в іноземному банку".
У зв'язку з цим пункт 6.7 уважати пунктом 6.9.
8. У главі 7:
абзац шостий пункту 7.3 викласти в такій редакції:
"Операції з конвертації фізичним особам-резидентам готівкової іноземної валюти в іншу іноземну валюту, якщо сума валюти, наданої клієнтом, перевищує 15 000 гривень за офіційним курсом гривні до цієї валюти на день проведення операції, здійснюються лише через касу банку (фінансової установи) після пред'явлення касиру документа, який засвідчує цю особу, із зазначенням у квитанції за формою N 377-К прізвища, імені, по батькові, а на суму, що перевищує 50 000 гривень, - із зазначенням у квитанції за формою N 377-К таких реквізитів: прізвища, імені, по батькові особи, яка здійснює таку операцію, серії та номера паспорта (іншого документа, який засвідчує особу), дати видачі та органу, що його видав, місця проживання, ідентифікаційного номера згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (за наявності)";
пункти 7.5 та 7.6 виключити.
9. Виноску в додатку 12 до Інструкції викласти в такій редакції:
"Реквізити заповнюються, якщо фізична особа-резидент здійснює операцію на суму, що перевищує 50 000 гривень, а в разі здійснення операції на суму, що перевищує 15 000 гривень, зазначаються лише прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи-резидента".
Директор Департаменту валютного регулювання О.А.Щербакова