НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА I ПРИМИРЕННЯ
НАКАЗ
08.09.2005 N 97
Про затвердження Положення про порядок
підготовки і прийняття рішення Національної
служби посередництва і примирення по суті
колективного трудового спору (конфлікту)
у разі звернення сторін коллективного
трудового спору (конфлікту) по сприяння
у його вирішенні
Відповідно до частин першої та третьої статті 15, частини третьої статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" ( 137/98-ВР ) та підпункту 15) пункту 4 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000, наказую:
1. Затвердити Положення про порядок підготовки і прийняття рішення Національної служби посередництва і примирення по суті колективного трудового спору (конфлікту) у разі звернення сторін коллективного трудового спору (конфлікту) по сприяння у його вирішенні (додається).
2. Структурним підрозділам Національної служби посередництва і примирення забезпечити дотримання норм цього Положення при реалізації повноважень Національної служби посередництва і примирення, визначених статтями 15 і 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" ( 137/98-ВР ) та Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000.
3. Наказ Національної служби посередництва і примирення від 05.06.2000 року N 42 "Про затвердження Положення про порядок підготовки і прийняття рішення Національної служби посередництва і примирення по суті колективного трудового спору (конфлікту) у разі звернення сторін коллективного трудового спору (конфлікту) по сприяння у його вирішенні" вважати таким, що втратив чинність.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова Національної служби посередництва і примирення В.Руденко
Затверджено
Наказ Національної
служби посередництва
і примирення
08.09.2005 N 97
Положення
про порядок підготовки і прийняття
рішення Національної служби посередництва
і примирення по суті коллективного трудового
спору (конфлікту) у разі звернення сторін
колективного трудового спору (конфлікту)
по сприяння у його вирішенні
I. Загальні положення
1.1. Положення про порядок підготовки і прийняття рішення Національної служби посередництва і примирення по суті колективного трудового спору (конфлікту) у разі звернення сторін колективного трудового спору (конфлікту) по сприяння у його вирішенні (далі - Положення) встановлює порядок підготовки рішення, вимоги до його змісту, порядок прийняття, оприлюднення та доведення його до виконавців.
1.2. Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" ( 137/98-ВР ) (далі - Закон) сторони колективного трудового спору (конфлікту) після додержання передбаченої цим Законом примирної процедури мають право звернутися по сприяння у вирішенні коллективного трудового спору (конфлікту) до Національної служби посередництва і примирення (далі - НСПП).
1.3. Якщо законом встановлена заборона на проведення страйку, то в цьому випадку представницький орган найманих працівників або профспілки в обов'язковому порядку звертаються по сприяння у вирішенні колективного трудового спору до НСПП.
1.4. НСПП приймає рішення про припинення розгляду колективного трудового спору (конфлікту) в таких випадках:
- є рішення суду між тими ж сторонами, з того ж предмета і з тих самих підстав;
- представницький орган найманих працівників або профспілки відмовився від висунутих найманими працівниками або профспілкою вимог;
- сторони уклали угоду про вирішення колективного трудового спору (конфлікту).
1.5. Рішення НСПП по суті колективного трудового спору (конфлікту) мають рекомендаційний характер і повинні розглядатися сторонами колективного трудового спору (конфлікту) та відповідними центральними або місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
2. Розгляд матеріалів колективного трудового
спору (конфлікту)
2.1. Колективні трудові спори (конфлікти) на виробничому та територіальному рівнях розглядаються відділеннями НСПП в Автономній Республіці Крим та областях, колективні трудові спори на виробничому та територіальному рівнях в місті Києві - сектором НСПП по роботі в місті Києві, колективні трудові спори на виробничому та територіальному рівнях в місті Севастополі - представництвом НСПП в місті Севастополі.
2.2. Колективні трудові спори (конфлікти) на виробничому, якщо підприємство має структурні підрозділи на території більшості адміністративно-територіальних одиниць України, визначених частиною другою статті 133 Конституції України ( 254к/96-ВР ), галузевому, територіально-галузевому і національному рівнях розглядаються відділом правового забезпечення НСПП.
2.3. НСПП в ході підготовки рішення зобов'язана забезпечити дотримання принципу змагальності сторін коллективного трудового спору (конфлікту) та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні їх переконливості.
Обов'язок доказування покладається на сторони коллективного трудового спору (конфлікту): кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких НСПП встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
НСПП надає допомогу сторонам коллективного трудового спору (конфлікту) у збиранні доказів. Виявляючи активність у доказовій сфері, НСПП повинна виходити з інтересів вирішення колективного трудового спору (конфлікту) з використанням всіх можливостей, не заборонених законодавством.
2.4. НСПП зобов'язана вчиняти дії, спрямовані на врегулювання колективного трудового спору, в тому числі і ті, які пов'язані з витребуванням необхідних доказів. Обставини справи, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
2.5. Кожна сторона спору в ході розгляду НСПП колективного трудового спору має право довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
2.6. НСПП має право вимагати від сторін надання доказів, необхідних для повного, всебічного і об'єктивного вирішення спору.
2.7. Якщо НСПП визнає за необхідне одержати документи від підприємств, установ, організацій, які не є учасниками данного колективного трудового спору (конфлікту), вона уповноважує сторони або одну із сторін одержати відповідні документи та надати їх НСПП.
2.8. Сторони повинні надавати НСПП докази в оригіналах чи в належним чином засвідчених копіях. Всі зібрані письмові докази разом з документами сторін та НСПП повинні зберігатися у справі в прошитому та пронумерованому вигляді.
2.9. Всі заяви, документи або інша інформація, що подаються однією із сторін НСПП, повинні бути передані іншій стороні колективного трудового спору (конфлікту). Сторонам повинні бути передані також будь-які висновки експертів або інші документи доказового характеру, які можуть впливати на рішення НСПП.
2.10. НСПП під час розгляду справи повинна забезпечити додержання принципу змагальності сторін, рівні можливості та свободу сторонам у наданні ними доказів і у доведенні перед трудовим арбітражем їх переконливості.
2.11. Ненадання витребуваних НСПП доказів, інших письмових документів чи матеріалів не є перешкодою для розгляду НСПП колективного трудового спору (конфлікту) і прийняття рішення, якщо причина ненадання документів визнана НСПП неповажною.
2.12. Невиконання або неналежне виконання однією із сторін вимог щодо необхідності вчинення певних дій, передбачених цим Положенням, не є підставою для надання НСПП переваг аргументам та доказам, наведеним та поданим іншою стороною.
2.13. Рішення НСПП приймається після дослідження усіх обставин справи.
2.14. Представники сторін колективного трудового спору (конфлікту) мають право внесення пропозицій до проекту рішення НСПП.
2.15. У разі необхідності, зокрема, за зверненням сторін колективного трудового споур (конфлікту), НСПП проводить обговорення і приймає рішення щодо основних положень, принципів, критеріїв, на яких має бути засновано чи доопрацьовано відповідний проект рішення.
3. Зміст рішення НСПП
3.1. Рішення НСПП складається із вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частин.
3.2. У вступній частині вказуються найменування НСПП або її відповідного відділення, дата прийняття рішення, номер рішення, найменування сторін колективного трудового спору (конфлікту).
3.3. Описова частина рішення повинна містити стислий виклад вимог найманих працівників, відповіді власника, уповноваженого ним органу (представника) на висунуті найманими працівниками вимоги разом із соціально-економічним обгрунтуванням, заяв, пояснень сторін та їх представників, опис дій, виконаних НСПП або її відповідним відділенням під час проведення примирних процедур.
3.4. У мотивувальній частині вказуються обставини справи, встановлені НСПП або її відповідним відділенням, причини виникнення колективного трудового спору (конфлікту), докази, на підставі яких прийняте рішення, законодавчі та нормативно-правові акти, якими НСПП або її відділення керувалися, приймаючи рішення, обгрунтування відстрочки або розстрочки виконання рішення.
3.5. Резолютивна частина рішення має містити висновок про шляхи вирішення або неможливості вирішення по кожній із заявлених вимог окремо.
3.6. В резолютивній частині рішення вказується найменування сторони, на користь якої може бути вирішено спір, можливі строки виконання дій по вирішенню колективного трудового спору (конфлікту).
3.7. При розгляді колективного трудового спору (конфлікту), що виник при укладенні або зміні колективного трудового договору (угоди) чи його виконання, в резолютивній частині вказується рішення з кожного спірного положення договору (угоди), а у спорі про спонукання укласти договір (угоду), з посиланням на поданий найманими працівниками проект договору (угоди).
4. Порядок прийняття і направлення
рішення НСПП сторонам колективного трудового
спору (конфлікту) та відповідним юридичним
особам для виконання
4.1. Рішення НСПП приймається в десятиденний строк з дня звернення сторін колективного трудового спору.
4.2. Рішення НСПП по розгляду колективних трудових спорів (конфліктів) на виробничому та територіальному рівнях підписується начальником відповідного відділення НСПП в Автономній Республіці Крим та областях.
Рішення НСПП по розгляду колективних трудових спорах на виробничому та територіальному рівнях в містах Києві та Севастополі, на виробничому, якщо підприємство має структурні підрозділи на території більшості адміністративно-територіальних одиниць України, визначених частиною другою статті 133 Конституції України ( 254к/96-ВР ), галузевому, територіально-галузевому і національному рівнях підписується головою НСПП.
4.3. Рішення НСПП надсилається сторонам колективного трудового спору (конфлікту), відповідним центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим юридичним особам, зазначеним в рішенні НСПП.
4.4. Рішення НСПП розглядається сторонами колективного трудового спору (конфлікту), іншими юридичними особами, зазначеними в рішенні, в семиденний строк після його отримання.
Якщо рішення НСПП не змогло врегулювати розбіжності між сторонами колективного трудового спору (конфлікту), то причини розбіжностей з обгрунтуванням позицій сторін у письмовій формі доводяться у триденний строк після розгляду до відома кожної із сторін колективного трудового спору (конфлікту) та НСПП або її відділень в Автономній Республіці Крим та областях.