документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
18.04.2005 N 95

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 травня 2005 р. за N 487/10767

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державного комітету статистики України
N 491 від 08.12.20
10)

Про затвердження форм погосподарського
обліку та Інструкції з ведення
погосподарського обліку в сільських,
селищних та міських радах

Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" ( 2614-12 ) та на виконання статті 4 Закону України "Про особисте селянське господарство" ( 742-15 ), пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 N 424-р "Про проведення перезакладення книг погосподарського обліку та перепису поголів'я худоби у домашніх господарствах" наказую:

1. Затвердити форми погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах на 2006-2010 роки, що додаються:

1.1. Форма N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки";

1.2. Форма N 2 "Список осіб, що тимчасово проживають на території ради в 20__ році";

1.3. Форма N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки";

1.4. Форма N 4 "Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради";

1.5. Форма N 5 "Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства".

2. Поширити форми, затверджені підпунктами 1.1-1.4 пункту 1 цього наказу, на сільські, селищні та міські ради, на території яких розташовані сільські населені пункти, форму, затверджену підпунктом 1.5 пункту 1 - на міські, селищні ради в частині міських поселень, та ввести їх у дію з 1 січня 2006 року.

3. Затвердити Інструкцію з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах, що додається.

4. Поширити Інструкцію, затверджену пунктом 3 цього наказу, на сільські, селищні та міські ради і ввести її в дію з 1 січня 2006 року.

5. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):

5.1. Після державної реєстрації цього наказу в Мін'юсті України передати форми та Інструкцію, затверджені пунктами 1 і 3 цього наказу, головним управлінням статистики в Автономній Республіці Крим, областях та Управлінню статистики в місті Севастополі для друку на умовах, передбачених відповідними розпорядженнями Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних і Севастопольської міської держадміністрацій;

5.2. Разом з департаментом статистики послуг (Калачова I.В.) та департаментом статистики населення (Стельмах Л.М.) здійснювати методологічне керівництво веденням погосподарського обліку.

6. Головним управлінням статистики в Автономній Республіці Крим, областях та Управлінню статистики в місті Севастополі забезпечити контроль за своєчасним виготовленням та розсилкою форм та Інструкції, затверджених пунктами 1 і 3 цього наказу.

7. Визнати таким, що втрачає чинність з 1 січня 2006 року, наказ Державного комітету статистики України від 17.07.2000 N 234 "Про затвердження форм та Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських (селищних) радах", зареєстрований в Мін'юсті України 08.08.2000 за N 480/4701.

8. Скасувати наказ Держкомстату України від 24.12.2004 N 667 "Про затвердження форм з ведення погосподарського обліку".

9. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.

Голова О.Г.Осауленко

Погоджено:

Міністр аграрної політики України О.П.Баранівський

Голова Державного комітету України по земельних ресурсах А.С.Даниленко

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Форма N 1

Погосподарська книга
N_______ на 2006-2010 роки

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Форма N 2

Список осіб,
що тимчасово проживають на території ради
в 20____ році

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Форма N 3

Алфавітна книга домогосподарств
на 2006-2010 роки

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Форма N 4

Список домоволодінь,
господарі яких не проживають постійно
на території ради

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Форма N 5

Список осіб,
яким надані земельні ділянки для ведення
особистого селянського господарства

З формами до наказу Ви можете ознайомитись в розділі "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".

Затверджено
Наказ Державного комітету
статистики України
18.04.2005 N 95

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 травня 2005 р. за N 487/10767

Інструкція
з ведення погосподарського обліку
в сільських, селищних та міських радах

Інструкція з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах (далі - Інструкція) розроблена відповідно до норм Закону України "Про державну статистику" ( 2614-12 ) та Закону України "Про особисте селянське господарство" ( 742-15 ) і встановлює порядок організації, ведення та поводження з документами погосподарського обліку з метою упорядкування і систематизації первинних даних та інформаційного забезпечення органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування всіх рівнів щодо соціально-демографічних характеристик населення та його потенціалу в сфері сільського господарства.

1. Загальні положення

1.1. У цій Інструкції терміни використовуються в такому значенні:

голова домогосподарства - особа, яка очолює домогосподарство й несе відповідальність за нього. Вона визначається членами домогосподарства і, як правило, є господарем, людиною, яка приймає щоденні рішення стосовно діяльності домогосподарства. Здебільшого голова домогосподарства є власником житлового будинку і/або земельної ділянки (ділянок);

домоволодіння - житловий будинок з прилеглою до нього земельною ділянкою та належними йому господарськими спорудами та будівлями;

домогосподарство (домашнє господарство) - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують свої кошти та витрачають їх. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояків, не перебувати в будь-яких з цих стосунків або бути і в тих і в інших стосунках. Кожне домогосподарство має свій особовий рахунок;

житловий будинок - незалежна споруда, що має дах, зовнішні або розподіляючі стіни, які сягають від фундаменту до даху, має поштовий номер та основна частина якої (більше половини загальної площі) використовується під житлові приміщення;

квартира - ізольована частина будинку, яка відділена від інших суміжних приміщень стінами без отвору або глухими перегородками та має самостійний вихід на сходову клітку, коридор загального користування, у двір чи на вулицю. Квартирою в житлових будинках коридорного типу з окремими кімнатами, які виходять у загальний коридор, вважається комплекс кімнат із загальною кухнею для них на кожному поверсі з кожного боку сходової клітки в яких проживають сім'ї або одинаки;

особовий рахунок домогосподарства - це документ, що є складовою частиною погосподарського обліку, який вміщує основні показники, що безпосередньо характеризують домогосподарство. Кожний особовий рахунок домогосподарства має свій номер. Номер особового рахунку є порядковим номером запису, який присвоюється йому при закладенні (перезакладенні) облікової документації з погосподарського обліку і є постійним протягом п'яти років. Під цим номером домогосподарству виписуються повідомлення, повістки тощо; він зазначається в списках домогосподарств, які складаються фінансовими, статистичними та іншими органами;

погосподарський облік - вид первинного обліку, передбачений для систематизації відомостей про окремих громадян і домогосподарства, що ведеться сільськими, селищними, міськими радами в сільських населених пунктах, які розташовані на їхній території, за єдиними на всій території України формами первинної облікової документації, затвердженими центральним органом виконавчої влади з питань статистики. Окремі форми первинної облікової документації ведуться і в міських поселеннях.

1.2. Погосподарський облік у сільських, селищних, міських радах (далі - місцевих радах) ведеться згідно з такими формами первинної облікової документації:

форма N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки";

форма N 2 "Список осіб, що тимчасово проживають на території ради в 20__ році";

форма N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки " ;

форма N 4 "Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради";

форма N 5 "Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства".

1.3. Форми погосподарського обліку N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки", N 2 "Список осіб, що тимчасово проживають на території ради в 20__ році", N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" та N 4 "Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради" складаються сільськими, селищними, міськими радами, на території яких розташовані сільські населені пункти, форма N 5 "Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства" складається міськими, а також селищними радами в частині міських поселень за потребою.

1.4. Облікова документація з погосподарського обліку заповнюється на підставі суцільних обходів дворів та опитування населення, даних книг реєстрації актів цивільного стану громадян, земельно-кадастрової документації, усних повідомлень громадян.

1.5. Суцільні обходи дворів та опитування населення проводяться кожного року в період з 1 до 15 січня та з 1 до 5 червня (в частині збору даних про посівні площі в домогосподарствах).

1.6. Перед початком обходу для запобігання пропусканню окремих житлових будинків та дрібних населених пунктів виконком місцевої ради перевіряє список усіх сільських населених пунктів, які розташовані на території ради. При цьому слід звернути увагу на те, щоб до списків були включені всі дрібні населені пункти та окремо розташовані житлові будинки (хутори, лісові сторожки, залізничні станції, роз'їзди, будинки та ін.). Потрібно також перевірити наявність домогосподарств, які проживають на території сільських населених пунктів у відомчих будинках, будинках підприємств, підсобних господарств, у гуртожитках та громадян, які перебувають в інтернатах для учнів, у дитячих будинках, у будинках-інтернатах для осіб похилого віку та інвалідів, у лікарнях та інших закладах.

1.7. Місцеві ради визначають особу (осіб), яка відповідає за ведення погосподарського обліку в раді.

1.8. Під час проведення суцільних обходів домогосподарств у великих місцевих радах, де особа, яка відповідає за ведення погосподарського обліку в раді, не може особисто відвідати всі домогосподарства протягом визначеного терміну і виконати передбачений обсяг робіт, на допомогу їй виконком місцевої ради залучає осіб зі складу свого активу, спроможних виконати це доручення. З цією метою після уточнення списку населених пунктів його розбивають на окремі чітко обмежені частини, які закріплюють за залученими до роботи особами, та подають цей список на затвердження виконкому місцевої ради. Після затвердження, в списку залучених до роботи осіб відмічається кому та в яких населених пунктах, на яких вулицях у великих населених пунктах доручається проведення цих робіт. Потім під розписку видається необхідна облікова документація з погосподарського обліку для її заповнення або суцільної перевірки та уточнення записів у ній, а після закінчення роботи приймаються від кожного заповнені (перевірені) документи.

1.9. Усі форми погосподарського обліку мають бути заповнені належним чином відповідно до вказівок даної Інструкції щодо їхнього складання й ведення, зокрема:

1.9.1. В усіх формах у титульних частинах мають бути заповнені назва області (республіки), назва району та назва сільської, селищної або міської ради;

1.9.2. Усі записи мають бути зроблені чітко, внесені уточнення - обґрунтовані, а там де це передбачено - завірені підписом голови домогосподарства та особи, що здійснювала запис;

1.9.3. Будь-які підчистки та не обумовлені текстовим записом виправлення в формах не допускаються. Будь-які виправлення та перекреслення мають бути обумовлені та завірені підписом голови або секретаря виконкому місцевої ради (особи, яка виконує функції секретаря виконкому місцевої ради).

1.10. Форми погосподарського обліку зберігаються в місцевих радах нарівні з грошовими документами та цінними паперами.

1.11. Режим доступу до даних погосподарського обліку та їх використання здійснюється відповідно до чинного законодавства.

2. Порядок складання форми N 1
"Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки".
Відкриття та закриття особових
рахунків домогосподарств

2.1. Форма N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки" (далі - Погосподарська книга) ведеться в сільських, селищних та міських радах, на території яких розташовані сільські населені пункти. Її закладення проводиться один раз на п'ять років на основі суцільного обходу дворів в період з 1 до 15 січня. В наступні чотири роки місцеві ради щорічно за станом на 1 січня з 1 до 15 січня проводять суцільну перевірку та уточнення записів у заведених погосподарських книгах. У період з 1 до 5 червня кожного року здійснюються суцільні обходи домогосподарств для збору інформації про посівні площі в них за станом на 1 червня. Усі записи в погосподарських книгах проводяться безпосередньо в домогосподарствах шляхом опитування голови або іншого дорослого члена домогосподарства.

2.2. Форма N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки" має вигляд книги і складається з двох титульних аркушів та певної кількості аркушів - особових рахунків домогосподарств. Вона прошнуровується, її сторінки нумеруються, на початку кожної форми (на другому титульному аркуші форми) вказується кількість сторінок у ній, що завіряється підписом голови місцевої ради і гербовою печаткою.

2.3. Погосподарська книга заповнюється окремо для кожного населеного пункту, який має понад 20 дворів. Домогосподарства невеликих населених пунктів (хуторів, лісових сторожок, залізничних будок та ін.) записуються в Погосподарську книгу того великого населеного пункту, поблизу якого вони розміщені. Для великого населеного пункту передбачено заповнення декількох погосподарських книг.

2.4. Для кожного населеного пункту або вулиці відводиться необхідна кількість аркушів. Після закінчення запису домогосподарств певного населеного пункту або певної вулиці у великому населеному пункті необхідно залишити в книзі декілька вільних аркушів для того, щоб мати змогу вписати нові домогосподарства, які з'являться в цьому населеному пункті або на вулиці.

2.5. На другому титульному аркуші кожної Погосподарської книги зазначаються назви населених пунктів з відміткою проти кожного з них номерів сторінок, на яких розміщені особові рахунки домогосподарств цих населених пунктів. У погосподарських книгах великих населених пунктів, крім назви населеного пункту, записуються також назви вулиць з відміткою проти кожної з них номерів сторінок, на яких розміщені особові рахунки домогосподарств, що розташовані на цих вулицях.

2.6. Один аркуш особового рахунку передбачений для ведення записів про одне домогосподарство. У разі, якщо домогосподарство складається більш ніж з восьми осіб, для записів про нього використовується декілька аркушів. При закладенні книг для такого домогосподарства відразу слід передбачити необхідну кількість аркушів. У подальшому, якщо домогосподарство збільшилось протягом строку дії погосподарських книг, потрібно вклеїти вкладиш.

2.7. До Погосподарської книги записуються всі домогосподарства, члени яких постійно проживають на території даної місцевої ради. Запис домогосподарств здійснюється за порядком їхнього розміщення в населеному пункті.

2.8. Особовий рахунок відкривається на кожне домогосподарство за фактом реєстрації постійного місця проживання його членів за даною адресою (включаючи піднаймачів). Якщо домогосподарство складається з однієї особи, для нього також відкривається особовий рахунок.

2.9. Після закінчення суцільного обходу дворів у всіх населених пунктах та запису всіх домогосподарств місцевої ради в погосподарські книги здійснюється присвоєння номерів, відкритим для домогосподарств особовим рахункам. Для цього здійснюється безперервна нумерація особових рахунків домогосподарств, яка є єдиною щодо всієї місцевої ради та незмінною протягом усього періоду дії погосподарських книг (п'ять років). Якщо для записів про велике домогосподарство було використано декілька аркушів, номер особового рахунку дублюється на кожному з них. Установлювати окрему нумерацію особових рахунків домогосподарств для кожного населеного пункту забороняється.

2.10. Номер особового рахунку домогосподарства залишається незмінним:

2.10.1. При переїзді всіх членів домогосподарства на постійне місце проживання з одного населеного пункту до іншого в межах однієї місцевої ради, у Погосподарській книзі того населеного пункту, з якого домогосподарство виїжджає, його особовий рахунок перекреслюється, всі дані про нього (крім адреси) переносяться до Погосподарської книги того населеного пункту, до якого воно переїжджає на нове місце проживання, без зміни номеру його особового рахунку. У Погосподарській книзі того населеного пункту, з якого домогосподарство виїхало, у верхній частині перекресленого особового рахунку робиться відмітка про дату та місце, до якого переїхало домогосподарство. Наприклад, "28 березня 2006 року, переїзд домогосподарства на проживання в село Високе". Відповідні виправлення потрібно одночасно зробити також і в формі N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" ;

2.10.2. При переїзді всіх членів домогосподарства на постійне місце проживання з однієї вулиці на іншу в межах одного й того ж самого великого населеного пункту, порядок оформлення записів такий, як у пункті 2.10.1;

2.10.3. У разі заміни члена домогосподарства, записаного першим - голови домогосподарства (у зв'язку зі смертю або з інших причин). У цьому разі у верхній частині особового рахунку (з лівого боку) закреслюється старе прізвище, ім'я та по батькові і замість нього вписується нове прізвище, ім'я та по батькові члена домогосподарства, якого записано першим - голови домогосподарства без зміни номера особового рахунку домогосподарства.

2.11. При утворенні на території ради нового домогосподарства після закладення погосподарських книг, для нього відкривається особовий рахунок, якому присвоюється черговий порядковий номер незалежно від того, в якому населеному пункті утворилося це домогосподарство та яким номером закінчена книга даного населеного пункту при закладенні книги.

2.12. При розділенні одного домогосподарства на два (чи більше) з особового рахунку виключаються (викреслюються) особи, які виділилися з його складу. На утворене домогосподарство відкривається новий особовий рахунок у відповідній Погосподарській книзі за місцем його розташування. У розділі "Додаткові відомості" особового рахунку нового домогосподарства записується з якого домогосподарства воно виділилося, назва і дата документа, яким оформлений розділ старого домогосподарства. Одночасно в формі N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" необхідно записати домогосподарство, яке утворилося, на відповідну літеру алфавіту, а в графі "Примітки" проти прізвища члена домогосподарства, записаного першим - голови домогосподарства написати "Виділилося (вказати дату) домогосподарство N...".

2.13. При об'єднанні двох (або більше) домогосподарств в одне (наприклад, у разі одруження членів домогосподарств) за ним зберігається номер особового рахунку одного з цих домогосподарств, причому до нього вносяться додаткові записи як у розділ I "Список членів домогосподарства", так і в інші розділи. У розділі "Додаткові відомості" робиться відмітка "Об'єдналося з домогосподарством N...". Особовий рахунок іншого домогосподарства закривається (перекреслюється) з відміткою у верхній його частині "Особовий рахунок закритий (указати дату) у зв'язку з об'єднанням з домогосподарством N...". Відповідна відмітка про закриття особового рахунку цього домогосподарства робиться також у графі "Примітки" форми N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" .

2.14. У разі, якщо домогосподарство в повному складі вибуває на постійне місце проживання за межі місцевої ради, або ліквідується з будь-яких інших причин, особовий рахунок такого домогосподарства закривається (перекреслюється) і в його верхній частині, а також у графі "Примітки" в формі N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" , обов'язково вказується дата та причина закриття особового рахунку. Закриття особового рахунку здійснюється на момент реєстрації вибуття або ліквідації домогосподарства.

2.15. Номери закритих особових рахунків залишаються вільними і протягом дії погосподарських книг більше ніяким іншим домогосподарствам не присвоюються.

2.16. Особовий рахунок домогосподарства складається з титульної частини, розділу I "Список членів домогосподарства", розділу II "Житловий будинок (квартира) в приватній власності громадян", розділу III "Худоба та птиця в приватній власності домогосподарства", розділу IV "Сільськогосподарська техніка в приватній власності домогосподарства", розділу V "Земля у приватній власності та оренді членів домогосподарства", розділу "Додаткові відомості" та спеціальної частини, відведеної для підписів голови домогосподарства та уповноваженої особи, що здійснювала записи.

2.17. У титульній частині особового рахунку записуються номер особового рахунку та повна адреса домогосподарства, кадастрові номери земельних ділянок, якими володіють або користуються члени домогосподарства, прізвище, ім'я, по батькові члена домогосподарства, записаного першим - голови домогосподарства (повністю). Запис про члена домогосподарства, записаного першим - голову домогосподарства повинен збігатися з відомостями, занесеними у розділ I особового рахунку.

2.18. Порядок ведення записів у розділі I "Список членів домогосподарства"

2.18.1. У рядку 1 цього розділу записуються прізвища, імена, по батькові всіх членів домогосподарства. Першим записується голова домогосподарства, потім усі інші члени домогосподарства як присутні, так і тимчасово відсутні. Прізвища, імена та по батькові всіх членів домогосподарства потрібно писати повністю, без перекручування та скорочення.

2.18.2. У рядку 2 "Відношення до члена домогосподарства, записаного першим" у кожній колонці (під П.I.Б. кожного члена домогосподарства) записуються родинні стосунки даного члена домогосподарства до члена домогосподарства, записаного першим - голови домогосподарства: дружина, чоловік; дочка, син; мати, батько; сестра, брат; невістка, зять; свекруха, свекор; теща, тесть; баба, дід; онука, онук; інший ступінь споріднення та свояцтва; не родич. Записувати родинні стосунки членів домогосподарства до будь-якого іншого члена домогосподарства, крім як до члена домогосподарства, записаного першим - голови домогосподарства не дозволяється. Для патронованих дітей, які перебувають на вихованні в домогосподарстві, записується "патронат". Відомості про дітей записуються зі слів батьків або осіб, що їх замінюють.

2.18.3. У рядку 3 "Стать" треба писати: "Чоловіча" або "Жіноча".

2.18.4. У рядку 4 "Число, місяць, рік народження" необхідно на підставі відповідних документів (паспорт, свідоцтво про народження) проставити дату народження кожного члена домогосподарства: число, місяць та рік, наприклад: 28 березня 1945 року.

У цьому ж рядку на підставі даних книг реєстрації актів цивільного стану громадян протягом усього року проставляються відмітки про народжених із зазначенням номера актового запису про народження. Відмітка про народження в Погосподарській книзі повинна бути зроблена одночасно з реєстрацією в книгах реєстрації актів цивільного стану.

2.18.5. У рядку 5 "Освіта" проставляється одержана членами домогосподарства освіта: повна вища, базова вища, неповна вища, повна загальна середня, базова загальна середня, початкова загальна, немає початкової загальної, неписьменний(а). Поряд з цим зазначається наявність у членів домогосподарства професійно-технічної освіти. Цей рядок заповнюється як для тих осіб, які навчаються, так і для тих, які не навчаються, починаючи з 6-річного віку. При заповненні цих відомостей необхідно керуватися тим, що:

повна вища освіта записується для осіб, які закінчили вищий навчальний заклад - академію, інститут, консерваторію, університет та інші прирівняні до них вищі навчальні заклади, які надають освітньо-кваліфікаційний рівень - спеціаліст, магістр;

базова вища освіта - для осіб, які закінчили вищий навчальний заклад - коледж та інші прирівняні до нього вищі навчальні заклади або продовжують навчатися у вищому навчальному закладі ( інституті, консерваторії, академії, університеті та інших прирівняних до них вищих навчальних закладах і отримали документ про набуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр;

неповна вища освіта - для осіб, які:

закінчили технікум, училище або інші прирівняні до них навчальні заклади першого рівня акредитації, або продовжують навчатися у вищому навчальному закладі і отримали документ про набуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст;

у 1995 році і раніше закінчили технікум, училище або інший середній спеціальний навчальний заклад;

у 1995 році і раніше навчалися у вищих навчальних закладах, пройшли половину або більше половини строку навчання і не завершили його. Тим особам, які у 1996 році і раніше навчалися у вищих навчальних закладах і пройшли менше половини строку навчання відмічається освітній рівень, який вони мали до вступу у вищий навчальний заклад;

повна загальна середня освіта - для тих осіб, які:

закінчили старшу школу: одинадцятирічну, десятирічну, ліцей, гімназію;

закінчили дореволюційну гімназію, реальне училище, комерційне училище або іншу середню загальноосвітню школу;

базова загальна середня освіта для осіб, які закінчили основну школу: восьмирічну школу в 1963-1989 роках, семирічну школу або 7 класів у 1961 році і раніше, 8-9 класів середньої школи в 1963-1989 роках, закінчили 10 класів школи-одинадцятирічки, навчаються в 10-11 класах, у професійно-технічному закладі (крім осіб з повною загальною середньою освітою); які вибули з 8-го класу в 1959/60 навчальному році і раніше, вибули з 9 класу в 1988/89 навчальному році, вибули з 10-11 класів або з професійно-технічного закладу (крім осіб з повною загальною середньою освітою);

початкова загальна освіта - для осіб, які:

закінчили початкову школу або 3 класи в 1972 році і пізніше;

закінчили 4-6 класів;

закінчили 7 класів у 1960 році і пізніше;

закінчили 8 класів у 1990 році і пізніше;

навчаються в 5-9 класах;

вибули з 4 класу в 1972/73 навчальному році і пізніше;

вибули з 5-7 класів;

вибули з 8 класу в 1960/61 навчальному році і пізніше;

вибули з 9 класу в 1989/90 навчальному році і пізніше;

не має початкової загальної освіти - для осіб (як тих, які навчаються, так і тих, що не навчаються), які не мають початкової загальної освіти, але вміють читати та писати будь-якою мовою або тільки читати (хоча б повільно);

неписьменний (на) - для осіб, які не вміють читати;

професійно-технічна освіта - для осіб, якщо вони закінчили в будь-якому році середнє або інше професійне училище, ремісниче училище, галузеве професійне училище (ГПУ), школу фабрично-заводського навчання (ФЗН) або фабрично-заводського учнівства (ФЗУ), а також технічне училище (ТУ), навчально-виробничий центр, навчально-курсовий комбінат, інші прирівняні до них учбові заклади. При цьому слід мати на увазі, що особам, які закінчили професійно-технічний навчальний заклад і здобули поряд з професією та кваліфікацією "кваліфікований робітник" повну загальну середню освіту, або здобули професію та отримали кваліфікацію "кваліфікований робітник" на базі середньої освіти також відмічається "повна загальна середня освіта", іншим особам - той рівень освіти, який вони мали до вступу в цей навчальний заклад;

якщо член домогосподарства вагається з визначенням свого рівня освіти то в рядку 6 розділу I необхідно записати назву навчального закладу, який він закінчив або скільки класів закінчив і в якому році.

2.18.6. У рядках 6-10 "Для учнів" записуються точна назва (тип) школи, навчального закладу, місце, де розташований цей заклад, та в якому класі чи на якому курсі вчиться даний член домогосподарства. Наприклад: м. Ромни, початкова школа N 12, 3 клас; село Засулля, середня школа, 9 клас; Київський технікум, II курс заочного відділення; смт. Ворзель, вечірня школа, 8 клас.

Ці рядки заповнюються за станом на 1 січня кожного року під час суцільного обходу дворів. Запис робиться для учнів усіх без винятку шкіл та навчальних закладів, незалежно від того з відривом чи без відриву від виробництва вони навчаються тобто включаючи вечірні та заочні, а також курси тривалістю не менше одного року. Для тих, які навчаються без відриву від виробництва, зазначається вид навчання - вечірнє або заочне.

Для дітей 6-ти, 7-ми років, які не розпочали навчання в школі, робиться примітка "Не навчається"; для дітей віком 8-18 років, які не навчаються з будь-яких причин, робиться запис "Не навчається з 19__ року".

Для членів домогосподарства, які ніде не навчаються або навчаються на курсах тривалістю менше одного року або займаються в гуртках, ніяких відміток не робиться.

2.18.7. У рядку 11 "Місце роботи та його адреса" записуються повна назва та повна поштова адреса (включаючи назву країни та населеного пункту) підприємства, установи, організації, де працює відповідна особа - член домогосподарства. Наприклад: "ВАТ "Мрія", Україна, Харківська обл., Балаклійський р-н, с. Андріївка" або "Вороніжська кондитерська фабрика, Росія, м. Вороніж, вул. Кольцовська, 40" і т.д. Для осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, зазначається "Індивідуальна трудова діяльність".

Для осіб, які не мають постійного місця роботи, працюють сезонно або тимчасово на стороні, записується місце роботи в останньому сезоні.

Запис про назву та адресу місця роботи члена домогосподарства робиться олівцем для можливості оновлення інформації в разі зміни місця роботи протягом періоду дії Погосподарської книги.

2.18.8. У рядку 11.1 "Основний вид економічної діяльності підприємства, установи (організації)" зазначається основний вид економічної діяльності підприємства, установи, організації, де працює відповідна особа - член домогосподарства згідно з таким переліком:

сільське господарство;

лісове господарство;

рибне господарство;

промисловість (добувна та обробна);

будівництво;

оптова торгівля; торгівля транспортними засобами, послуги з ремонту;

готелі та ресторани (включаючи бари та їдальні);

транспорт, пошта і зв'язок;

освіта;

охорона здоров'я та соціальна допомога;

інші види діяльності (виробництво електроенергії, газу та води, фінансова діяльність, операції з нерухомістю, державне управління, колективні, громадські та особисті послуги).

Запис про основний вид діяльності підприємства, організації (установи), де працює член домогосподарства робиться олівцем для можливості оновлення інформації в разі зміни місця роботи протягом періоду дії Погосподарської книги.

2.18.9. У рядку 12 "Відмітка про ведення особистого селянського господарства" для громадян-членів домогосподарства, яким відповідно до чинного законодавства виділена земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (до 1 січня 2002 року - для особистого підсобного господарства) записуються вид і дата документа, який встановлює право власності або право користування цією ділянкою, для інших членів домогосподарства робиться відмітка "чл. ОСГ" про участь у веденні особистого селянського господарства відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство" ( 742-15 ).

2.18.10. У рядку 13 "Відмітка про припинення ведення особистого селянського господарства" проставляються дата та причина припинення ведення особистого селянського господарства відповідно до статті 11 Закону України "Про особисте селянське господарство" ( 742-15 ). У цьому ж рядку для окремих осіб ставиться відмітка "Вийшов/Вийшла" про вихід з членів особистого селянського господарства.

2.18.11. У рядках 14-17 "Відмітка про тимчасово відсутніх членів домогосподарства" здійснюються записи про тимчасово відсутніх членів домогосподарств, які проживають за межами території ради:

студентів вищих навчальних закладів (інститутів, технікумів, училищ, коледжів та ін.), учнів загальноосвітніх шкіл, ПТУ, шкіл-інтернатів, які під час навчання проживають за місцезнаходженням навчального закладу (в гуртожитках, на квартирах в окремих осіб, інтернатах при школах);

осіб, які працюють (тимчасово, сезонно, за домовленістю) за межами території ради та тимчасово проживають за місцем роботи;

осіб, які призвані на військову службу;

осіб, які направлені в місця позбавлення волі;

осіб, які вибули в дитячі будинки, школи-інтернати для дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, будинки інвалідів, будинки-інтернати для осіб похилого віку та інші спеціальні заклади;

осіб, які вибули на довгострокове лікування в лікувальні заклади за межі території ради;

осіб, чиє місце проживання зареєстроване на території даної ради, але які фактично проживають за її межами;

осіб, які тривалий час перебувають на відгінних пасовищах, моряків риболовецьких господарств, що тривалий час займаються риболовецьким промислом.

Строк тимчасової відсутності для перелічених вище категорій населення, які підтримують зв'язок з домогосподарством, не встановлюється. Він визначається часом, який необхідний для закінчення роботи, навчання, лікування та ін. У спірних випадках, рішення про зарахування осіб до категорії тимчасово відсутніх або таких, що вибули, ухвалюється конкретно для кожної особи виконкомом місцевої (районної) ради.

Записи в рядках 14-17 проводяться в такому порядку:

у рядку 14 відмітка про тимчасове вибуття робиться для осіб, які відсутні під час закладення або вперше вибули в період після закладення погосподарських книг. Відмітка про повернення цих осіб у будь-який наступний час до нового закладення погосподарських книг робиться у рядку 15;

рядки 16-17 заповнюються тільки в разі повторного вибуття і повернення члена домогосподарства;

відмітки в рядках 14-17 робляться із зазначенням дати вибуття та повернення, а також причини вибуття. Наприклад, "На військову службу - у травні 1996 року", "На навчання - у серпні 1998 року";

записи ведуться систематично протягом року та перевіряються під час щорічного обходу домогосподарств.

2.18.12. У рядку 18 "Відмітка про членів домогосподарства, що зовсім вибули з нього" необхідно зазначити рік, місяць та причину вибуття члена домогосподарства. При цьому слід у записах про вибуття з різних причин (крім як через смерть) на підставі заяви члена/членів домогосподарства зробити відмітку, чи вибула певна особа на постійне місце проживання в інше домогосподарство даної ради, чи за межі території ради. Наприклад, "Травень 2006 року, вибула в інше домогосподарство в зв'язку з одруженням", "Червень 2007 року, вибув у м. Фастів на нове місце роботи".

Відмітки про померлих робляться на підставі даних поточного реєстрування померлих у книгах реєстрації актів цивільного стану. У даному рядку записується: "Помер ...числа, ...місяця, ...року". Для цих осіб зазначається номер актового запису про смерть. Відмітка про смерть повинна бути зроблена одночасно з реєстрацією в книгах реєстрації актів цивільного стану.

Усі записи про вибулого або померлого члена домогосподарства в особовому рахунку домогосподарства викреслюються.

Відмітка про вибуття робиться протягом року і перевіряється під час суцільного обходу дворів за станом на 1 січня.

2.18.13. У рядку 19 "Відмітка про осіб, які заново прибули на територію ради" робиться відмітка про новоприбулих на постійне місце проживання. Наприклад, "8 грудня 1999 року, прибув з м. Рівне". Осіб, які прибули в домогосподарство з іншого домогосподарства даної місцевої ради або значилися в списках, що тимчасово проживають, записують у Погосподарську книгу без відмітки в рядку 19. Щодо осіб, яким у рядках 15, 17 робиться відмітка про повернення після тимчасової відсутності, для них робиться відмітка і в рядку 19.

Відмітка про новоприбулих проводиться протягом року на момент прибуття та реєстрації цих осіб і перевіряється під час суцільного обходу.

2.18.14. У рядку 20 "Відмітка про пенсіонерів за віком, інвалідністю і осіб, що одержують допомогу" здійснюються записи щодо осіб, які одержують пенсію за віком, інвалідністю (указати групу інвалідності) та ін. Відмітка проводиться на підставі пенсійних книжок або довідок. У цьому самому рядку ведуться записи щодо осіб, які одержують допомогу, що призначена і виплачується місцевими радами. Наприклад, "Пенсіонер за віком", "Інвалід Вітчизняної війни I групи", "Інвалід праці II групи", "Одержує допомогу" тощо.

2.18.15. У вільних рядках розділу може зазначатися будь-яка інша необхідна для забезпечення виконання функцій місцевої ради інформація, збирання якої не суперечить чинному законодавству.

2.19. Порядок ведення записів у розділі II "Житловий будинок (квартира) в приватній власності громадян"

2.19.1. Якщо житловий будинок перебуває у власності не одного, а двох та більше самостійних домогосподарств, то в особових рахунках кожного з цих домогосподарств поряд з назвою розділу на вільному місці справа потрібно записати відповідну частку будинку, якою воно володіє, розмір загальної та житлової площі його частки та номери особових рахунків домогосподарств - співвласників будинку.

Наприклад, житловий будинок загальною площею 40 квадр. м та житловою площею 30 квадр. м належить двом домогосподарствам: одному домогосподарству (особовий рахунок N 128) належить 1/2 будинку розміром 20 квадр. м загальної площі та 16 квадр. м житлової площі, іншому (особовий рахунок N 345) - також 1/2 будинку розміром 20 квадр. м загальної площі та 14 квадр. м житлової площі (житлова площа менша за рахунок площі, що займає опалювальна піч). Розмір загальної та житлової площі кожного домогосподарства вказується на підставі відповідних документів, а за їхньої відсутності - за внутрішнім обміром приміщень. Для кожного з цих домогосподарств в їхніх особових рахунках робляться такі записи: для домогосподарства з номером особового рахунку 128 - "Півбудинку; 20 квадр. м/16 квадр. м; д.г. N 345" і для домогосподарства з номером особового рахунку 345 "Півбудинку; 20 квадр. м/14 квадр. м; д.г. N 128".

2.19.2. Якщо домогосподарство має два будинки (дві чи більше квартир), то всі дані цього розділу необхідно записати про кожний будинок (квартиру) окремо: у чисельнику - про перший будинок, у знаменнику - про другий.

2.19.3. Для осіб, які мешкають не у власному житловому будинку, в розділі II записується: "Наймає квартиру/будинок" або "Проживає в будинку того чи іншого підприємства (організації)".

2.19.4. Житлові будинки (квартири) державного житлового фонду та житлового фонду комунальної власності, приватизовані або придбані населенням, ураховуються в Погосподарській книзі як такі, що є у приватній власності громадян.

2.19.5. Відомості про рік побудови, матеріал стін, матеріал покрівлі заповнюються за станом на 1 січня року закладки Погосподарської книги; якщо протягом дії Погосподарської книги (п'ять років) були зміни то їх необхідно внести, закресливши попереднє.

Роком побудови житлового будинку (квартири) вважається рік, у якому цей будинок було введено в експлуатацію. Наприклад, якщо будівництво житлового будинку почалося в 1987 році, а закінчилось у 1991, то роком побудови буде 1991-й. При перебудовах, надбудовах, розширенні будинку роком уведення в дію вважається рік початкової побудови.

Щодо будівель, перенесених на нове місце, то роком побудови зазначається рік перенесення будови на нове місце з поміткою "Перенесено".

У записі про матеріал стін житлового будинку, зазначається: кам'яний (з природного та штучного каменю), цегляний, панельний, блочний (з дрібних штучних блоків, шлакоблочний, з черепашнику), дерев'яний (рублений, брущатий), змішаний (цегла або камінь та дерево), сирцевий, збірно-щитовий, каркасно-засипний, глинобитний, саманний, каркасно-комишитовий та інші.

У записі про матеріал покрівлі житлового будинку зазначається: залізна (залізна оцинкована, алюмінієва), черепична, шиферна, азбофанерна, дранкова, тесова, толева, руберойдова, глиносолом'яна, солом'яна, глиняно-очеретяна та інші. Якщо житловий будинок має покриття з декількох матеріалів, наприклад, заліза та шиферу, то вказується той матеріал, яким покрито більшу частину будинку.

2.19.6. До загальної площі (рядок 4) будинку (квартири) входить:

площа всіх приміщень, розташованих у межах капітальних стін житлового будинку: житлових кімнат (загальної кімнати і спалень) та підсобних приміщень (кухні, передпокою, ванної або душової, комори, вбудованих шаф);

площа опалювальних придатних для проживання протягом року мансард та мезонінів. Мансарда - приміщення, облаштоване в габаритах горищного простору і розташоване під загальним дахом будинку; мезонін - надбудова, площа якої менше площі нижчого поверху та має з ним внутрішнє сполучення;

площа лоджій, балконів, веранд, терас і холодних комор, площа яких підраховується за такими знижувальними коефіцієнтами:

веранди і холодні комори - 1,0;

лоджії - 0,5;

тераси і балкони - 0,3.

До загальної площі будинку не входить:

площа сходових кліток, неопалювальних мансард та мезонінів;

площа, зайнята виступами конструктивних елементів та опалювальними печами;

площа окремо розташованих кухонь, лазень, сараїв, альтанок та ін.;

площа літніх дач, садових будинків та інших пристосованих для тимчасового проживання приміщень (вагонів та ін.).

Розмір загальної площі визначається на підставі плану житлового будинку або паспорта N 2 ТІ (за відсутності плану або за наявності відхилень від плану - за внутрішнім обміром приміщень) та відображається як сума площ усіх житлових кімнат і допоміжних приміщень. Дані записуються в метрах квадратних.

2.19.7. У рядку 5 "у т.ч. площа лоджій, балконів, терас" показується площа лоджій, балконів, терас і холодних комор з урахуванням знижувальних коефіцієнтів, зазначених у пункті 2.19.6.

2.19.8. Житловою площею житлового будинку (рядок 6) вважається площа житлових кімнат, які призначені та використовуються для проживання. До житлової площі входить площа усіх житлових кімнат у будинку (загальних кімнат, спалень) та житлових кімнат, які тимчасово не використовуються з будь-яких причин (ремонт, перебудова тощо). Розмір житлової площі будинку визначається як сума площ усіх житлових кімнат.

До житлової площі не входить площа підсобних приміщень, кухні (площу кухні слід приймати в сільських будинках не менше 8 квадр. м, якщо вона не відгороджена капітальними або тимчасовими перегородками), передпокою, ванної або душової, комори, вбудованих шаф; зайнята виступами конструктивних елементів та опалювальними печами.

2.19.9. До кількості житлових кімнат (рядок 7) не входять кухні, коридори, ванні кімнати, комори та інші допоміжні приміщення будинку (квартири). Житлова кімната - частина будинку (квартири), яка відокремлена від інших приміщень того самого будинку (квартири) стінами або постійними (непересувними) перегородками і має з ними внутрішнє сполучення та розміри якої достатні для того, щоб розмістити ліжко дорослої людини, а висота стелі не менша двох метрів.

2.19.10. При заповненні блоку питань щодо наявності певного обладнання будинку (квартири) слід керуватися такими критеріями:

якщо в житловому будинку, що належить двом або більше власникам, тобто в будинку з двома або більше квартирами, окремо розташовану кухню обладнано водопроводом та підлоговою газовою плитою, якими користуються всі мешканці будинку, то кожна квартира вважається обладнаною переліченими видами благоустрою;

будинок (квартира) вважається обладнаним тим чи іншим видом благоустрою і в тому разі, якщо даний вид благоустрою тимчасово не діє (наприклад, унаслідок ремонту);

будинок (квартира) вважається обладнаним водопроводом (рядок 8), якщо в будинку (квартирі) встановлено водопровідний кран від розподільної мережі водопроводу. Якщо водорозбірний кран розташований у дворі, а вводу в будинок немає то будинок (квартира) не вважається обладнаним водопроводом;

будинок (квартира) вважається обладнаним каналізацією (рядок 9), тобто є приміщення - туалет, якщо його обладнано пристроєм для стікання господарсько-фекальних вод до вуличної каналізації або в поглинальні колодязі. Будинок (квартира), який (яку) не обладнано водопроводом, не може бути обладнаний каналізацією;

будинок (квартира) вважається обладнаним центральним опаленням (рядок 10), якщо його обладнано паровим опаленням, незалежно від джерела теплопостачання: від мережі котелень будинків, від ТЕЦ, а також від квартирних водонагрівачів (АГВ) та локальних децентралізованих малометражних опалювальних котлів на газовому чи твердому паливі;

будинок (квартира) вважається обладнаним гарячим водопостачанням (рядок 11), якщо гаряча вода подається централізовано спеціальними водопроводами або від місцевих водонагрівачів;

будинок (квартира) вважається обладнаним ванною (душовою) - рядок 12, незалежно від способу надходження гарячої води: централізовано або від місцевих водонагрівачів, газової (дров'яної) колонки. Не вважається обладнаним ванною (душовою) будинок (квартира), якщо в приміщенні, де вони встановлені, відсутня каналізація;

газифікованим уважається будинок (квартира) - рядки 13, 14, у якому (якій) встановлено підлогову газову плиту. Якщо будинок (квартира) обладнаний підлоговою плитою, але ще не підключений до газової мережі або підключений до газової мережі, але не отримує газу то такий будинок (квартира) не вважається газифікованим. Якщо в домогосподарстві використовується настільна газова плита, то будинок (квартира) також не вважається газифікованим. Будинок (квартира) вважається обладнаним природним газом, якщо газ подається від вуличної газової мережі; скрапленим газом - від окремих балонів зі скрапленим газом.

2.20. Порядок ведення записів у розділі III "Худоба та птиця в приватній власності домогосподарства"

2.20.1. Відомості про чисельність, видовий та статево-віковий склад худоби та птиці проставляються за станом на 1 січня, тобто без урахування змін, що відбулися в чисельності та складі тварин після 1 січня. Дані про поголів'я худоби, кролів та хутрових звірів записуються на підставі перерахунку худоби в натурі в присутності голови або дорослих членів домогосподарства. Поголів'я птиці та кількість бджолосімей встановлюється шляхом опитування голови або іншого дорослого члена домогосподарства.

2.20.2. У цей розділ включається лише поголів'я худоби, що є в приватній власності домогосподарства. Якщо худобою володіють спільно два домогосподарства, ця худоба записується за кожним власником дробом, наприклад 1/2.

2.20.3. У разі перебування худоби, що є в приватній власності домогосподарства, в стаді сільськогосподарських підприємств, яке утримується на відгінних пасовищах, чисельність такої худоби потрібно записати окремо "Крім того" (у вільних рядках цього розділу). Записи проводяться зі слів голови або іншого дорослого члена домогосподарства. Ці записи необхідно звірити з відповідними списками, які складаються в сільськогосподарських підприємствах.

2.20.4. Якщо в домогосподарстві утримується худоба особи, яка не проживає на території даної ради, то відомості про чисельність такої худоби записуються до розділу "Додаткові відомості" без їхнього включення в дані розділу III особового рахунку того домогосподарства, в якому утримується ця худоба.

2.20.5. Якщо в домогосподарстві утримується худоба, яка є власністю сільськогосподарського підприємства, фермерського господарства або іншої юридичної особи і відгодовується за договором, то відомості про чисельність такої худоби в Погосподарську книгу не записуються.

2.20.6. У зведені рядки для обліку великої рогатої худоби (рядок 1), свиней (рядок 2), овець (рядок 3), кіз (рядок 4), коней (рядок 5), кролів (рядок 7) включається вся чисельність наявної в домогосподарстві худоби відповідного виду незалежно від її віку, статі та мети вирощування чи використання. З загального поголів'я виділяється худоба окремих статево-вікових груп.

2.20.7. У рядку 6 "Птиця - всього" відображається наявна в домогосподарстві птиця всіх видів, всякого віку та статі (кури та півні, качки, гуси, індокачки, перепілки, цесарки, фазани, страуси тощо). З неї окремо виділяються кури-несучки.

2.20.8. У чисельність хутрових звірів (рядок 8) ураховуються тварини тільки кліткового утримання незалежно від їхнього віку, статі чи виду використання (норка, нутрія, песець, лисиця, фредка, ондатра тощо).

2.21. Порядок ведення записів у розділі IV "Сільськогосподарська техніка в приватній власності домогосподарства"

2.21.1. У розділі записуються дані про кількість тракторів, вантажних автомобілів та комбайнів будь-яких видів, марок та потужностей, які належать членам домогосподарства на правах власності, незалежно від їхнього технічного стану (працюючі, непрацюючі, а також ті, що перебувають в ремонті) за станом на 1 січня. Техніка, що здана домогосподарством у оренду (довгострокову), в Погосподарській книзі не відображається.

2.21.2. З загальної кількості тракторів (рядок 1) виділяється кількість садово-городніх міні-тракторів та мотоблоків (рядок 1.1), з загальної кількості комбайнів (рядок 3) - кількість зернозбиральних комбайнів (рядок 3.1).

2.22. Порядок ведення записів у розділі V "Земля у приватній власності та оренді членів домогосподарства"

2.22.1. Розділ складається з двох блоків. Перший блок вміщує показники щодо загальної характеристики земельної ділянки/ділянок домогосподарства і заповнюється за станом на 1 січня. Другий блок показників характеризує розмір посівних площ під урожай поточного року в домогосподарстві і заповнюється за станом 1 червня. Заповнення цього розділу здійснюється відповідно до положень пункту 2.1. Дані записуються в гектарах з двома десятковими знаками після коми.

2.22.2. При заповненні першого блоку показників слід керуватися таким:

дані про розміри наданих членам домогосподарства земельних ділянок вписуються під час суцільного обходу домогосподарств на підставі документів, які засвідчують право власності або право користування членів домогосподарства наявними земельними ділянками, з подальшим звірянням отриманих відомостей з земельно-кадастровою документацією та одночасним записом кадастрових номерів земельних ділянок у титульній частині особового рахунку домогосподарства. Всі земельні ділянки мають бути оформлені відповідними актами, договорами оренди згідно з чинним законодавством;

до загальної площі земельних ділянок домогосподарства (рядок 1) включається площа ділянок, якими безпосередньо користується домогосподарство (включаючи ділянки з земель запасу, прилеглих до території місцевої ради), а саме ділянок, які належать його членам на праві власності, та площа ділянок, якими вони користуються на правах оренди, за мінусом площі земельних ділянок, зданих домогосподарством в оренду. Зважаючи на те, що згідно з чинним законодавством земля надається не домогосподарству, а громадянину, загальна сума землі домогосподарства складається з площі землі, отриманої кожним з членів домогосподарства. Якщо хтось з членів домогосподарства вибуває з нього або прибуває до нього разом з отриманою землею в межах даної ради, то до загальної площі землі відповідних домогосподарств вносяться необхідні зміни: або її зменшення або її збільшення;

загальна площа земельних ділянок домогосподарства розшифровується за основними видами цільового призначення ділянок: для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель (присадибні ділянки), для ведення особистого селянського господарства, для товарного сільськогосподарського виробництва та з іншою метою;

у рядку 1.1 "для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель (присадибної ділянки)" проставляється площа земельної ділянки, отриманої громадянином - членом домогосподарства відповідно до чинного законодавства для будівництва житлового будинку і господарських будівель та їхнього обслуговування;

у рядку 1.2 "для ведення особистого селянського господарства" записується площа земельних ділянок, наданих громадянам - членам домогосподарства відповідно до статті 33 Земельного Кодексу України ( 2768-14 ). В цьому ж рядку проставляється площа земельних ділянок, які надавалися громадянам з цільовим призначенням "для ведення особистого підсобного господарства";

у рядку 1.3 "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельних часток (паїв), виділених у натурі)" вписуються відомості про площу земельних часток (паїв), які передані членам домогосподарства в натурі та приєднані до їхніх земель відповідно до чинного законодавства. Якщо земельні ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва віддані членами домогосподарства в оренду сільськогосподарським підприємствам, фермерським господарствам, іншим юридичним та фізичним особам, їхня площа не включається до площі земельних ділянок цього домогосподарства. Ці ділянки враховуються за орендарями;

у рядку 1.4 "для інших цілей (сінокосіння та випасання худоби, індивідуального городництва, та ін.)" записується площа земельних ділянок, наданих громадянам - членам домогосподарства відповідно до статей 34, 35 та 36 Земельного кодексу України ( 2768-14 );

площа взятої домогосподарством в оренду земельної ділянки включається як до загальної площі земельних ділянок домогосподарства, так і до площі ділянок з відповідним цільовим призначенням. Тобто, якщо домогосподарство взяло в оренду земельну ділянку з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства" її площа включається до рядка 1.2, якщо для товарного сільськогосподарського виробництва (наприклад, земельні частки (паї) своїх односельчан) - до рядка 1.3 з одночасним проведенням запису в рядку 1.3.1 "з них взятих в оренду", якщо для сінокосіння - до рядка 1.4 та ін.;

сума площ земельних ділянок, зазначених у рядках 1.1, 1.2, 1.3 і 1.4, повинна дорівнювати загальній площі земельних ділянок, зазначеній у рядку 1;

у рядку 2 записується площа сільськогосподарських угідь домогосподарства (площа, яка систематично використовується для одержання сільськогосподарської продукції);

з площі сільськогосподарських угідь у рядку 2.1 записується площа ріллі, у рядку 2.2 - площа багаторічних насаджень (площа відокремлених ділянок саду, виноградників, ягідників).

2.22.3. У другому блоці показників - рядки 3-10, дані заповнюються з урахуванням таких вимог:

у рядку 3 "Посівна площа - всього" вказуються дані про розмір всієї посівної площі сільськогосподарських культур у домогосподарстві на земельних ділянках будь-якого цільового призначення, включаючи посіви на земельних ділянках, взятих в оренду. Загальна посівна площа домогосподарства складається з посівних площ на земельних ділянках, наданих членам домогосподарства (або орендованих ними) для ведення особистого селянського господарства, для товарного сільськогосподарського виробництва (земельних частках (паях), як приєднаних до домогосподарства, так і орендованих), для будівництва, обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибних ділянках), на інших земельних ділянках членів домогосподарства, на яких проведено посіви. В підсумок посівної площі сільськогосподарських культур включаються площі в міжряддях садів, але не включаються:

площі садів, ягідників, квітників, зелених газонів, доріжок та інші площі;

посіви в міжряддях просапних культур;

повторні (пожнивні) посіви.

З усієї посівної площі виділяються окремо посіви на земельних ділянках для товарного сільськогосподарського виробництва (включаючи орендовані).

Уся посівна площа складається з суми даних рядка 4 і рядків 5, 6, 7, 8, 9 та 10, у яких наводяться розміри площ посіву окремих груп культур. У межах групи сума площ культур може бути менша площі всієї групи за рахунок відсутніх у бланку культур;

у рядку 4 "Збереглося озимих на зерно до закінчення сівби ярих культур - всього" проставляються площі пшениці озимої (включаючи озиме тритікале), жита озимого, ячменю озимого, які збереглися після зимівлі і до кінця сівби ярих культур і які передбачається зібрати на зерно;

у рядку 5 "Ярі зернові і зернобобові культури - всього" вказуються посіви: пшениці ярої, жита ярого, ячменю ярого, кукурудзи, вівса, суміші колосових, проса, гречки, рису, сорго, зернобобових (гороху, квасолі, сочевиці, кормових бобів на зерно, вики і викових сумішей, люпину на зерно), які будуть збиратися на зерно. У цей рядок не включаються зернові культури, які будуть зібрані для інших потреб (на зелений корм, силос, сіно). У площу кукурудзи на зерно включаються посіви кукурудзи, передбачені для збирання в стадії повної стиглості;

у рядку 6 "Технічні культури - всього" показуються посіви льону-довгунця, конопель, цукрових буряків (фабричних) тобто призначених для переробки на цукрових заводах, тютюну, махорки, олійних культур (соняшнику, сої, гірчиці, ріпаку озимого, кользи-ріпаку ярого, маку, арахісу), цикорію та інших технічних культур. Культури, які будуть використані на годівлю худоби, до групи технічних культур не включаються;

у рядку 7 "Картопля" вказуються площі посадки картоплі незалежно від строку посадки та її призначення;

у рядку 8 "Овочі відкритого та закритого ґрунту всього" показується площа овочів відкритого і закритого ґрунту: капусти всякої (у тому числі цвітної), огірків, помідорів, буряків столових, моркви столової, цибулі на ріпку, зеленого горошку для збирання стручків у зеленому вигляді та на насіння, перцю, редьки, редису, баклажанів, кабачків, гарбузів, зелених культур (зеленої цибулі, салату, кропу, селери, петрушки, щавлю, шпинату, ревеню та інших овочів);

у рядку 9 "Баштанні культури - всього" вказуються площі посівів тільки кавунів і динь;

у рядку 10 "Кормові культури - всього" враховуються кормові коренеплоди (кормові буряки, бруква, турнепс та ін.), кормові баштанні, цукрові буряки на годівлю худоби, кукурудза на силос та зелений корм, сіяні однорічні та багаторічні трави на сіно та зелений корм та інші кормові культури;

2.22.4. Після закінчення заповнення відомостей про розміри посівних площ у спеціально відведеній частині особового рахунку де містяться підписи у відповідних колонках (на 01.06.) проставляються підписи, що завіряють правильність внесених даних: голови домогосподарства та особи, яка здійснювала записи.

2.23. У розділі "Додаткові відомості" робляться відповідні записи про злиття та роз'єднання домогосподарств, про чисельність худоби, що утримується домогосподарством, але належить особам, які не проживають на території даної місцевої ради, будь-які інші необхідні для забезпечення виконання функцій місцевої ради відомості, збирання яких не суперечить чинному законодавству.

2.24. Особовий рахунок кожного домогосподарства після його заповнення під час подвірних обходів як у період закладення нових погосподарських книг, так і під час суцільної перевірки та уточнень записів у раніше заведених погосподарських книгах обов'язково повинен бути підписаний членом домогосподарства, що записаний першим - головою домогосподарства або в разі його відсутності - дорослим членом домогосподарства, а також особою, яка відповідає за ведення погосподарського обліку в місцевій раді або особою, що проводить перевірку та запис.

2.25. Протягом року виконком місцевої ради систематично здійснює відповідні записи в особових рахунках домогосподарств: про народжених та померлих за матеріалами реєстрації актів цивільного стану, про вибуття та повернення в домогосподарство тимчасово відсутніх його членів на підставі повідомлень членів домогосподарства, про зміну голови домогосподарства, про розділення та об'єднання домогосподарств, про переїзд та вибуття всіх членів домогосподарств на нове місце проживання та ін. Потім ці записи уточнюються при проведенні щорічної суцільної перевірки ведення погосподарських книг.

3. Порядок складання та ведення записів
у формі N 2 "Список осіб, що тимчасово
проживають на території ради в 20___ році"

3.1. Сільські, селищні та міські ради щорічно за станом на 1 січня складають списки осіб, що тимчасово проживають на території їхніх сільських населених пунктів. Записи в формі N 2 "Список осіб, що тимчасово проживають на території ради в 20___ році" (далі форма N 2) ведуться систематично протягом року так само, як і в погосподарських книгах.

3.2. До числа тих, що тимчасово проживають в сільських поселеннях, зараховуються такі особи:

студенти та учні, що проживають у період навчання за місцезнаходженням навчального закладу (у гуртожитках навчальних закладів, інтернатах при школах, на приватних квартирах);

вихованці дитячих будинків, учні шкіл-інтернатів для дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування;

інваліди в будинках інвалідів, особи похилого віку в будинках-інтернатах та інших відповідних спеціальних закладах;

хворі, які перебувають тривалий час на лікуванні в лікувальних закладах;

особи, що прибули на тимчасову, сезонну роботу, а також роботу за домовленістю;

особи, які фактично проживають на території даної ради, але чиє місце проживання зареєстроване за її межами;

сім'ї військовослужбовців, які приїхали в місце проходження служби військовослужбовців і проживають на території сільського населеного пункту.

3.3. До категорії осіб, що тимчасово проживають, слід зараховувати іноземних підданих, які прибули на територію ради на сезонну або тимчасову роботу, а також осіб, умовно звільнених з місць позбавлення волі, які проживають протягом певного часу на території ради.

3.4. Оскільки строк тимчасового проживання як критерій віднесення до категорії осіб, що тимчасово проживають, не встановлений він визначається часом початку та закінчення робіт, лікування, навчання та ін.

3.5. Списки осіб, що тимчасово проживають, складаються окремо на лікарню, дитячий будинок, школу-інтернат, будинок інвалідів та ін. спільно з керівниками цих установ. На бланку списку вказуються назва установи та її адреса.

Особи, які обслуговують ці установи та постійно проживають у даній місцевості, до списків форми N 2 не записуються, а фіксуються в Погосподарській книзі за місцем проживання.

3.6. Запис осіб, що проживають тимчасово, проводиться не пізніше семи днів з моменту прибуття їх на територію ради. При цьому до списку вписуються всі члени домогосподарства.

3.7. Форма N 2 вміщує основні відомості про осіб, що тимчасово перебувають на території місцевої ради, запис яких здійснюється з тими ж вимогами, що передбачені для аналогічних відомостей, які записуються до форми N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки", а саме:

3.7.1. Якщо особа прибула на територію ради зі своєю сім'єю (домогосподарством), записи здійснюються про усіх прибулих, причому першим записується - голова сім'ї (домогосподарства);

3.7.2. У графі 1 прізвище, ім'я, по батькові особи записуються без скорочень і перекручень - повністю, у графі 2 зазначається її стать: чоловіча або жіноча;

3.7.3. Графа 3 "Число, місяць і рік народження" заповнюється в порядку, викладеному в пункті 2.18.4 цієї Інструкції, графа 4 "Освіта" - в пункті 2.18.5, графа 5 "Для учнів (указати назву (тип) школи, навчального закладу, його місцезнаходження)" - в пункті 2.18.6;

3.7.4. У графі 6 зазначається місце постійного проживання, наприклад "м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 14, кв. 15";

3.7.5. У графі 7 вказуються місце роботи та професія (спеціальність) даної особи за місцем її постійного проживання, наприклад "м. Київ, середня школа N 3, учитель". Для утриманців у цій графі потрібно записати "На утриманні";

3.7.6. У графі 8 необхідно зазначити, коли та звідки прибув, а також мету приїзду, наприклад "15 травня 1998 року з м. Києва у відрядження", "10 квітня 1998 року з Яготинського р-ну Київської обл. на сезонну роботу в ліспромгосп";

3.7.7. Графи 9 і 10 про наявність худоби на утриманні осіб, що тимчасово проживають на території ради, заповнюються за тими ж видами й статево-віковими групами та відповідно до вимог, що передбачені для заповнення розділу III форми N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки" в пункті 2.20. цієї Інструкції.

3.7.8. У графі 11 наводиться номер особового рахунку того домогосподарства, в якому наймають квартиру особи, що прибули, або коротко записується адреса їх тимчасового місця проживання, наприклад "Готель господарства "Промінь"";

3.7.9. У графі 12 "Підпис члена домогосподарства" член домогосподарства (доросла особа) скріплює зроблені про нього та членів його домогосподарства записи своїм підписом. Правильність записів про осіб, які перебувають у лікарнях, дитячих будинках, будинках інвалідів і подібних закладах скріплюються підписом керівника установи;

3.7.10. У графі 13 робиться відмітка про осіб, які вибули за межі ради або які стали постійно мешкати в даній місцевій раді, а також про померлих - із зазначенням місяця, року та причини вибуття.

4. Порядок складання та ведення записів
у формі N 3 "Алфавітна книга
домогосподарств на 2006-2010 роки"

4.1. Форма N 3 "Алфавітна книга домогосподарств на 2006-2010 роки" (далі - Алфавітна книга) складається сільськими, селищними, міськими радами раз на п'ять років на підставі форми N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки" одразу після закладення погосподарських книг у всіх населених пунктах місцевої ради але не пізніше 10 лютого з подальшим унесенням до неї всіх змін, що відбуваються з домогосподарствами протягом всього періоду дії погосподарських книг. До неї заносяться відомості про всі домогосподарства, що записані в погосподарські книги. Відомості про осіб, що проживають на території ради тимчасово, і занесені до форми N 2 "Список осіб, що тимчасово проживають на території ради в 20__ році", в Алфавітну книгу домогосподарств не включаються.

4.2. Алфавітна книга для зручності ведення записів має вигляд записної книги, тобто на кожному аркуші, на якому безпосередньо здійснюються записи про домогосподарства, є літери українського алфавіту, надруковані типографським способом (алфавітне поле). У подальшому для проведення записів на певну літеру алфавіту відводиться необхідна кількість аркушів (з запасом), у алфавітному полі знизу відрізаються непотрібні літери (наприклад, для записів на літеру А в алфавітному полі відрізаються всі літери від Б до Я, для записів на літеру Б - від В до Я і т.д.). Крім аркушів для проведення записів Алфавітна книга вміщує також два титульних аркуші і три чистих аркуші в кінці для складання пам'ятки про останній номер особового рахунку, який був присвоєний у місцевій раді при складанні форми N 1 "Погосподарська книга N____ на 2006-2010 роки" (для зручності присвоєння чергових номерів новим домогосподарствам).

4.3. У Алфавітній книзі на аркушах з відповідними літерами алфавіту зазначається повне прізвище, ім'я, по батькові членів домогосподарств, записаних першими в особових рахунках домогосподарств - голів домогосподарств, номери особових рахунків їхніх домогосподарств, номери погосподарських книг та номери сторінок в погосподарських книгах, в яких відкриті особові рахунки домогосподарств, місяць, рік та причини закриття особового рахунку домогосподарств, різного роду примітки, які стосуються основних змін у домогосподарствах (зміна голови, об'єднання/роз'єднання домогосподарств, перехід на інше постійне місце проживання і т.ін.).

4.4. У Алфавітну книгу зміни вносяться протягом року одночасно зі змінами, що вносяться до особових рахунків домогосподарств.

4.5. Раз на рік особа, що веде погосподарський облік, за станом на 1 січня кожного року проводить підрахунок домогосподарств і результати цього підрахунку записує в таблицю на другому титульному аркуші Алфавітної книги домогосподарств.

5. Порядок складання та ведення записів
у формі N 4 "Список домоволодінь, господарі
яких не проживають постійно
на території ради"

5.1. Форма N 4 "Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради" (далі - форма N 4) складається сільськими, селищними, міськими радами, на території яких розташовані сільські населені пункти, під час закладення погосподарських книг з подальшим унесенням нових та уточненням існуючих записів протягом п'яти років.

5.2. Форма N 4 заповнюється на підставі наявних матеріалів про всі домоволодіння, що розташовані на території ради, даних земельно-кадастрового обліку, усних повідомлень громадян, а також за інформацією, отриманою під час суцільних обходів та перевірок.

5.3. Оскільки форма N 4 розрахована на те, що записи до неї вносяться протягом п'яти років, вона формується з титульного аркуша та необхідної кількості звичайних аркушів, які нумеруються.

5.4. Форма N 4 складається для домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради, а саме:

домоволодінь, які використовуються як дачі;

домоволодінь, господарі яких, постійно проживаючи за межами ради, наймають управителя, який від їхнього імені здійснює господарські операції відносно ввіреного йому майна і землі;

домоволодінь, господарі яких постійно проживаючи за межами ради, здають їх в оренду (повністю або частково, наприклад тільки земельну ділянку, як мешканцям даного населеного пункту, так і тим, хто також мешкає за межами ради);

домоволодінь, в яких тривалий час ніхто не проживає й якими ніхто не користується (закриті, закинуті домоволодіння).

5.5. До даної форми заносяться також відомості у разі якщо на території ради є земельні ділянки без розташованих на них будівель, власники яких проживають постійно за межами ради, а право власності на ці ділянки набули на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

5.6. У графі 1 записуються повна адреса домоволодіння: село (хутір, лісова сторожка, залізнична станція, роз'їзд), вулиця, номер будинку, відомості про господаря домоволодіння: прізвище, ім'я, по батькові повністю, повна адреса постійного місця проживання. У разі проведення запису про земельні ділянки без будівель якщо не має поштової адреси у даній графі проставляється населений пункт, до якого відносяться відповідні земельні ділянки. Якщо домоволодіння є закритим, закинутим у клітинках про господаря домоволодіння проставляється прочерк.

5.7. У графи 2 і 3 заносяться відомості про житловий будинок домоволодіння відповідно до порядку, викладеного в пункті 2.19. цієї Інструкції.

5.8. У графи 4 і 5 записується інформація про земельну ділянку (земельні ділянки) домоволодіння, що є у власності чи користуванні господаря домоволодіння в межах земель місцевої ради. До складу землі домоволодіння, крім власної землі, що використовується власником домоволодіння, включається земля, взята ним в оренду, і не включається земля, що здана в оренду. З загальної площі землі домоволодіння виділяється площа земельної ділянки з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства" або прирівняним до нього "для ведення особистого підсобного господарства". Крім того в цих графах проставляються дані про посівні площі за станом на 1 червня, які заповнюються щорічно і можуть буди зроблені олівцем. У вільних рядках графи 5 зазначається інформація щодо розмірів посівних площ тих культур, що не зазначені вище згідно з переліком показників розділу V "Земля у приватній власності та оренді членів домогосподарства" форми N 1. Дані заповнюються у гектарах з двома знаками після коми.

5.9. У графі 6 робляться будь-які відмітки про домоволодіння та зміни, що відбуваються протягом п'яти років, з зазначенням дати і причини змін та за потребою з посиланням на документи, що засвідчують ці зміни: зміна власника, продаж/купівля, зміни в складі та розмірах площ земельної ділянки/ділянок, оренда тощо. Крім того, в графі 6 можуть бути наведені відомості про худобу та птицю, які утримуються в даному домоволодінні, а також будь-яка інша необхідна для забезпечення виконання функцій місцевої ради інформація, збирання якої не суперечить чинному законодавству.

5.10. У разі зміни господаря домоволодіння відомості про попереднього господаря (графа 1) перекреслюються, над ними акуратно вписуються відомості про нового господаря з відповідними примітками в графі 6.

5.11. У разі змін у площі земельної ділянки/ділянок (графа 4) попередні дані перекреслюються і над ними акуратно вписуються відомості про нові розміри площі з відповідними примітками в графі 6. Так само вчиняється у разі змін щодо основних відомостей про житловий будинок домоволодіння.

5.12. У разі потреби внесення подальших змін щодо господаря, земельних площ, житлового будинку певного домоволодіння попередній запис про нього ліквідується шляхом закреслення і робиться новий запис у кінці списку. У цьому разі в графі 6 нового запису про домоволодіння поряд з примітками щодо дати та причини змін проставляється порядковий номер попереднього (ліквідованого) запису. В графі 6 попереднього (ліквідованого) запису також робиться посилання на порядковий номер нового запису щодо цього домоволодіння.

6. Порядок складання та заповнення форми N 5
"Список осіб, яким надані земельні ділянки
для ведення особистого селянського господарства"

6.1. Форму N 5 "Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства" (далі - форма N 5) складають міські, а також селищні ради в частині міських поселень у разі потреби і/або за умови виділення громадянам з земель, закріплених за міськими радами, земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в порядку, передбаченому чинним законодавством.

6.2. Форма N 5 є складової частиною первинної облікової документації погосподарського обліку, оновлення якої передбачено один раз на п'ять років і яка розрахована на те, що записи до неї вносяться протягом даного періоду, тому вона формується з титульного аркуша та необхідної кількості звичайних аркушів, які нумеруються.

6.3. Форма N 5 заповнюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування про надання громадянам землі з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства", земельно-кадастрової документації. Записи до форми вносяться згідно з ухваленими рішеннями з подальшим внесенням уточнень до існуючих записів. Якщо на території селищ міського типу та міських поселень раніше вже були виділені земельні ділянки для ведення особистого підсобного господарства то особи, яким вони були виділені, вносяться до даного списку.

6.4. У графі 1 записується повністю без скорочень і перекручень прізвище, ім'я, по батькові особи, якій була надана ділянка для ведення особистого селянського господарства.

6.5. У графі 2 зазначається повна адреса постійного місця проживання особи, якій була надана ділянка для ведення особистого селянського господарства.

6.6. У графах 3-4 проставляються відомості про площу землі, якою користується або володіє дана особа в межах міської ради. Ці дані включають площу всієї землі, якою користується особа, як власної, так і орендованої, але за винятком площі землі, зданої в оренду. Дані подаються з двома знаками після коми. У графі 3 проставляється загальна площа земельної ділянки/ділянок, у графі 4 в тому числі виділяється площа земельної ділянки з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства".

6.7. У графі 5 зазначається назва і дата документа, який засвідчує право власності або право користування земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства.

6.8. У графі 6 у випадках, передбачених статтею 11 Закону України "Про особисте селянське господарство" ( 742-15 ), проставляється дата припинення ведення особистого селянського господарства.

6.9. У графі 7 робляться будь-які примітки про зміни, що відбуваються в веденні особистого селянського господарства протягом п'яти років, з зазначенням дати і причини змін та за потребою з посиланням на документи, що засвідчують ці зміни: зміни в складі та розмірах площ земельної ділянки/ділянок, оренда тощо.

6.10. У разі зміни особи, якій виділена земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (смерть, продаж тощо), відповідний запис ліквідується (закреслюється). Якщо право власності на земельну ділянку особи, запис про яку ліквідовано згідно з діючим законодавством, набула інша особа, то в кінці списку робиться новий запис. При цьому в новому записі в графі 7 поряд із зазначенням підстав набуття права власності робиться посилання на порядковий номер ліквідованого запису, а в ліквідованому записі - про порядковий номер нового запису.

6.11. У разі змін у площі земельної ділянки/ділянок (графи 3-4) попередні дані перекреслюються і над ними акуратно вписуються дані про нову площу з відповідними примітками в графі 7. У разі потреби внесення подальших змін щодо земельних площ попередній запис про особу, якій надана ділянка для ведення особистого селянського господарства, ліквідується шляхом закреслення і робиться новий запис у кінці списку. У цьому разі в графі 7 нового запису поряд з примітками щодо дати та причини зміни проставляється порядковий номер попереднього (ліквідованого) запису. В графі 7 попереднього (ліквідованого) запису також робиться посилання на порядковий номер нового запису щодо цієї особи.

Директор департаменту статистики сільського господарства
та навколишнього середовища О.М.Прокопенко

^ Наверх
наверх