ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.02.2005 N 1453/6/17-3116
Щодо Порядку оподаткування податком
з доходів фізичних осіб
Державна податкова адміністрація України розглянула ваш лист від 25.01.2005 р. N 15 і повідомляє.
Згідно із Законом України від 22 травня 2003 року N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (пп. "и" п. 1.3 ст. 1, далі - Закон) доходом з джерел на території України є будь-який дохід, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом відповідного звітного податкового періоду, до якого, зокрема, відноситься благодійна, у тому числі матеріальна, допомога.
Порядок оподаткування податком з доходів фізичних осіб таких доходів встановлюється відповідними статтями Закону ( 889-15 ), зокрема порядок оподаткування благодійної, в тому числі матеріальної, допомоги викладено у підпункті 9.7 ст. 9 Закону.
Згідно із пп. 9.7.3 п. 9.7 ст. 9 Закону ( 889-15 ) не підлягає включенню до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, яка надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує розмір прожиткового мінімуму на працездатну особу, діючого на 1 січня такого року, помноженого на 1,4 та округленого до 10 грн., за умови, що на такого платника податку поширюється право на отримання податкової соціальної пільги згідно з підпунктом 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону. Відповідно до пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону податкова соціальна пільга застосовується до доходу, отриманого платником податку як заробітна плата протягом звітного податкового місяця, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень.
Перелік категорій платників податку, на яких за таких умов поширюється право на застосування податкової соціальної пільги, наведено у підпунктах 6.1.1, 6.1.2 та 6.1.3 ст. 6 Закону ( 889-15 ). Протягом звітного податкового року при виплаті громадянам, зазначеним у цих підпунктах Закону, нецільової (благодійної) допомоги (у тому числі матеріальної) сукупно на рік у розмірі, що не перевищує суми, яка дорівнює сумі прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 і округленої до 10 грн., незалежно провадилася така виплата за місцем одержання податкової соціальної пільги (від працедавця) чи від іншої особи - не працедавця, така допомога не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб у джерела виплати. Суми перевищення допомоги над вказаним розміром підлягають оподаткуванню у джерела виплати за ставкою п. 7.1 ст. 7 Закону.
Податковим агентом по таких виплатах є юридична, в тому числі профспілкова, організація, яка зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у складі податкової звітності та повідомляє про такі виплати податковим органам за формою N 1ДФ згідно з вимогами наказу ДПА України від 29.09.2003 р. N 451 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2003 р. за N 960/8281 (зі змінами і доповненнями).
Отже, суми матеріальної (благодійної) допомоги, що виплачуються юридичними особами (в тому числі профспілковими організаціями) за рахунок своїх коштів відповідно до затвердженого статуту категоріям осіб, зазначеним у пункті 6.1 статті 6 Закону ( 889-15 ), в розмірі, що не перевищує суми прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 і округленої до 10 грн., не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб з підстав, встановлених підпунктом 9.7.3 пункту 9.7 статті 9 Закону.
Резиденти - юридичні особи, в тому числі профспілкові організації, можуть надавати платнику податку цільову благодійну допомогу, неоподатковувану незалежно від її розміру, на цілі, визначені підпунктом 9.7.4 пункту 9.7 статті 9 Закону ( 889-15 ), зокрема, закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку та членів його сім'ї першого ступеня споріднення.
Водночас професійні спілки, створені згідно із Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" ( 1045-14 ), діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статут професійної спілки повинен містити джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання (ст. 14 Закону про професійні спілки). Отже, вартість квітів, сувенірів, організації банкетів з святкування професійних свят, що сплачується профспілкою за власні кошти за встановленими у статуті напрямками їх використання і не є персоніфікованими, не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб.
Заступник Голови С.Лекарь