Документ втратив чиннiсть!
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
04.01.2005 N 1
(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Правління Національного банку
N 6 від 12.01.2005)
Про внесення змін до постанови
Правління Національного банку України
від 29.12.2004 N 692
Враховуючи подальшу стабілізацію в банківському секторі та керуючись статтею 99 Конституції України ( 254к/96-ВР ), статтями 7, 55 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статтями 63, 64, 66 - 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), статтею 11 Декрету Кабінету Міністрів України N 15-93 "Про систему валютного регулювання та валютного контролю", Правління Національного банку України постановляє:
1. Унести до постанови Правління Національного банку України від 29.12.2004 N 692 "Про окремі питання діяльності банків" такі зміни:
1) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Кредит рефінансування банкам шляхом проведення тендерів може надаватися з урахуванням процентів за користування кредитом, пені та можливих збитків, під забезпечення:
державних цінних паперів усіх випусків - 100% їх балансової вартості;
облігацій внутрішньої державної позики для погашення простроченої заборгованості з податку на додану вартість - 100% їх балансової вартості;
врахованих векселів, подвійних складських свідоцтв строком рефінансування до 14 днів - 60% балансової вартості;
врахованих векселів або подвійних складських свідоцтв строком рефінансування до 365 днів - 50% балансової вартості врахованих векселів або подвійних складських свідоцтв;
облігацій підприємств, а саме: ДТГО "Південно-Західна залізниця", ВАТ "Укртелеком", ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", ДП НАЕК "Енергоатом" та облігації, емітовані Київською міською Радою - 50% їх номінальної вартості;
іпотечних сертифікатів із фіксованою дохідністю строком рефінансування до 14 днів - 30%, строком рефінансування до 365 днів - 20% від суми кредиту, наданого банком позичальнику.
Департаменту монетарної політики (Н.I.Гребеник):
підготувати графік проведення тендерів на 2005 рік та довести його до відома банків;
залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку та стану ліквідності банків активізувати роботу щодо проведення позачергових тендерів з розміщення кредитних ресурсів";
2) абзац перший пункту 7 викласти в такій редакції:
"Тимчасово не допускається купівля іноземної валюти за гривню на міжбанківському валютному ринку України за операціями";
3) пункт 11 викласти в такій редакції:
"11. Розрахункові документи банк приймає тільки протягом операційного часу і в межах залишку коштів на рахунку на початок операційного дня (крім платіжних вимог на примусове списання коштів).
З 1 до 9 січня 2005 року включно встановлено такий режим роботи банків, а саме:
а) 4 січня - технологічний робочий день без роботи з клієнтами;
б) 5-6 січня - банки можуть визначати окремий регламент щодо обслуговування клієнтів та забезпечують обслуговування клієнтів до 14 години та здійснюють такі операції:
безготівкові операції: приймання розрахункових документів з платежів до бюджету, обов'язкових зборів, платежів та внесків, комунальних платежів, перерахування пенсій, заробітної плати, інших соціальних виплат, коштів на відрядження, погашення кредитів (у тому числі процентів), митних платежів, платежів за енергоносії, платежів за договорами та платежів необхідних для забезпечення господарського обороту;
операції, пов'язані з виплатою готівки: виплата пенсій, виплата процентів, страхових платежів (виплат), заробітної плати, інших соціальних виплат, коштів на відрядження, виплати сум переказів, що надійшли на користь фізичної особи через міжнародні та внутрішньодержавні системи переказу для виплати готівкою, забезпечення роботи банкоматів;
операції з приймання готівки - приймання виручки;
проведення міжбанківських та валютно-обмінних операцій здійснюється у звичайному режимі.
10 січня 2005 року робота банківської системи здійснюється в звичайному режимі";
4) після пункту 15 доповнити новими пунктами такого змісту:
"16. Установити, що з 5 січня 2005 року банкам, які мають комплексну рейтингову оцінку "1" та "2" за рейтинговою системою CAMELS, кредит овернайт без забезпечення (бланковий) може надаватись відповідно до пункту 3.7 глави 3 розділу II Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України шляхом рефінансування, депозитних та інших операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24.12.2003 N 584, із змінами (далі - Положення), у розмірі до 50 процентів від суми визначеного та сформованого в банку обсягу обов'язкових резервів за звітний період, що передує даті звернення за кредитом.
17. Продовжити на 2005 рік дію пункту 5 постанов Правління Національного банку України від 01.08.2001 N 313 "Про відкриття в Операційному управлінні Національного банку України кореспондентських рахунків для банків, уповноважених здійснювати виплати компенсації громадянам України - жертвам нацистських переслідувань" та від 07.08.2001 N 324 "Про відкриття в Операційному управлінні Національного банку України кореспондентських рахунків для банків, які залучені до здійснення виплат добровільної фінансової допомоги за рахунок коштів Австрійської республіки громадянам України - жертвам нацистських переслідувань" щодо неврахування під час формування банками-агентами обов'язкових резервів суми коштів в іноземній валюті, яка зберігається на відповідних рахунках, призначених для здійснення компенсаційних виплат.
18. Для вирішення питання підтримання ліквідності банків, які не можуть отримати кредити через тендери та кредит овернайт, оперативно розглядати питання щодо надання таким банкам кредиту відповідно до розділу III Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків шляхом рефінансування, депозитних та інших операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24.12.2003 N 584 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2004 за N 97/8696 (із змінами), під розроблену фінансову програму.
Стабілізаційний кредит може надаватися строком до 1 року зі сплатою не менше 15% річних у розмірі до 50% від регулятивного капіталу банку і не більше 50% від вартості наданого банком забезпечення.
У забезпечення такого кредиту можуть надаватися нерухомість банку, майнові права за договорами про раніше надані банками кредити в національній та іноземній валюті за умови, що забезпеченням за цими кредитами є застава (іпотека) нерухомості, у тому числі цілісних майнових комплексів позичальника, гарантії або поруки інших банків, державні зобов'язання за внутрішніми та зовнішніми позиками, облігації місцевої позики, корпоративні права та облігації підприємств й інших суб'єктів господарювання, що вільно обертаються на ринку. Зазначений перелік не є вичерпним і Національному банку України може пропонуватися банками інше високоліквідне забезпечення.
Національний банк приймає в заставу майнові права за кредитами, які визначені як стандартні, і під контролем відповідно до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (із змінами).
Між Національним банком України та банками при наданні кредиту укладаються договори щодо забезпечення виконання зобов'язань за стабілізаційним кредитом відповідно до вимог законодавства України. У разі необхідності можуть укладатися багатосторонні договори застави майнових прав за кредитами, виданими банками".
У зв'язку з цим пункти 16-20 уважати відповідно пунктами 19-23.
2. Скасувати постанову Правління Національного банку України від 04.12.2004 N 592 "Про внесення зміни до Положення про регулювання Національним банком України ліквідності банків України шляхом рефінансування, депозитних та інших операцій".
3. Дозволи на видачу готівки, передбачені останнім абзацом пункту 6 постанови Правління Національного банку України від 29.12.2004 N 692, можуть надаватися територіальними управліннями Національного банку в порядку і на підставі підтвердних документів, визначених у листі Національного банку України від 24.12.2004 N 11-111/4494-13478.
4. Територіальним управлінням Національного банку України в перший день кожного робочого тижня направляти Департаменту готівково-грошового обігу інформацію про кількість наданих за минулий тиждень дозволів на видачу готівки, а також у розрізі кожного дозволу даних про найменування клієнта, якому такий дозвіл надається, суму готівки і її цільове призначення.
5. Департаменту готівково-грошового обігу (Дорофєєва Н.В.) щотижня надавати керівництву Національного банку зазначену у пункті 4 зведену інформацію в розрізі всіх територіальних управлінь.
6. Ця постанова набирає чинності з дати підписання.
В. о. Голови А.П.Яценюк