Документ втратив чиннiсть!
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
15.09.2004 N 435
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
12 жовтня 2004 р. за N 1302/9901
(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Правління Національного банку України
від 27.12.2007 N 481)
Про затвердження Інструкції з бухгалтерського
обліку кредитних, вкладних (депозитних)
операцій та формування і використання резервів
під кредитні ризики в банках України
Відповідно до статті 41 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статті 68 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), з метою вдосконалення бухгалтерського обліку банками України кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України (додається).
2. Департаменту бухгалтерського обліку (В.I. Ричаківська) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів Національного банку України та банків для керівництва і використання в роботі.
3. Генеральному департаменту банківського нагляду (В.В. Пушкарьов) унести зміни до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695 (із змінами), у частині формування резервів з урахуванням зменшення корисності активів.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
постанову Правління Національного банку України від 20.08.99 N 418 "Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку депозитних операцій установ комерційних банків України" (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.09.99 за N 612/3905);
постанову Правління Національного банку України від 11.07.2001 N 268 "Про затвердження Правил бухгалтерського обліку формування і використання резервів у банках України (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.07.2001 за N 634/5825).
5. Постанова набирає чинності з 1 січня 2005 року, за винятком пункту 1.8 глави 1 розділу I Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, який набирає чинності з 01.01.2006.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на територіальні управління Національного банку України.
В.о. Голови А.П.Яценюк
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
15.09.2004 N 435
Інструкція
з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних
(депозитних) операцій та формування і використання
резервів під кредитні ризики в банках України
Розділ I. Загальні положення
Глава 1. Основні положення та терміни
1.1. Ця Інструкція визначає порядок відображення в бухгалтерському обліку інформації про надання (отримання) кредитів, гарантій, авалів, поручительств, здійснення факторингових операцій, операцій репо, врахування векселів, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України.
1.2. Інструкція розроблена відповідно до Цивільного кодексу України ( 435-15 ), Законів України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ), "Про Національний банк України" ( 679-14 ), інших законодавчих актів України, нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк) й основних вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
1.3. Терміни, що використовуються в цій Інструкції, уживаються в таких значеннях:
довгостроковий вклад (депозит) - розміщені або залучені кошти на строк більше ніж один рік;
довгострокові кредити - надані або отримані кредити на строк більше ніж один рік;
зобов'язання з кредитування - зобов'язання банку надати клієнту кредит на певних умовах;
короткостроковий вклад (депозит) - надані або отримані кошти на строк, що не перевищує один рік;
короткостроковий кредит - наданий або отриманий кредит на строк, що не перевищує один рік;
прострочена заборгованість - заборгованість, яка не погашена в термін (строк), установлений договором;
сумнівна заборгованість - заборгованість, за якою в банку є сумнів щодо її погашення.
1.4. Кредитні та вкладні (депозитні) операції відображаються за відповідними рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 280 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 за N 918/9517 (далі - План рахунків), залежно від категорії контрагентів, виду кредиту/вкладу (депозиту) та строків їх використання.
1.5. Облік кредитних, вкладних (депозитних) операцій та нарахованих доходів і витрат за такими операціями в іноземній валюті та банківських металах здійснюється аналогічно до порядку обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій у національній валюті. Курсові різниці від переоцінки суми кредиту та вкладу (депозиту), а також нарахованих за ними процентів в іноземній валюті та банківських металах у зв'язку із зміною офіційного валютного курсу відображаються за рахунком 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".
1.6. Продаж активів з відстроченням платежу в бухгалтерському обліку відображається відповідно до економічної суті за рахунками з обліку кредитів згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку банків України.
1.7. Надані (отримані) кредити, розміщені (залучені) вклади (депозити) первісно оцінюються і відображаються в бухгалтерському обліку за собівартістю (в сумі фактично наданих (отриманих) коштів, уключаючи комісійні та інші витрати, що безпосередньо пов'язані з цими операціями) відповідно як актив та зобов'язання і не підлягають взаємозаліку.
1.8. На дату балансу кредити, вклади (депозити) оцінюються за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час здійснення амортизації дисконту (премії) та нарахування процентів.
1.9. Якщо балансова вартість активів (наданих кредитів та розміщених депозитів) перевищує оцінену суму очікуваного відшкодування, то визнається зменшення їх корисності. Зменшення корисності в бухгалтерському обліку відображається шляхом формування спеціальних резервів за рахунок витрат банку.
1.10. У бухгалтерському обліку операції з продовження строку дії (пролонгації) кредитних та вкладних (депозитних) договорів відображаються за відповідними рахунками з обліку короткострокової або довгострокової заборгованості Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.
1.11. За кредитними операціями (наприклад, факторинговими, гарантійними, з урахування векселів), за якими кошти надаються одній особі, а погашення заборгованості здійснюється іншою, аналітичний облік ведеться щодо тієї особи, яка має здійснювати погашення кредитної заборгованості.
1.12. Відображення в бухгалтерському обліку фінансового лізингу (оренди) здійснюється згідно з вимогами Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів і нематеріальних активів банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 11.12.2000 N 475 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.12.2000 за N 960/5181 (із змінами).
1.13. Бухгалтерський облік нарахованих, отриманих (сплачених), наперед отриманих (сплачених) доходів та витрат за кредитними та вкладними (депозитними) операціями здійснюється згідно з порядком, визначеним Правилами бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 255 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 11.07.2003 за N 583/7904 (із змінами).
Глава 2. Рахунки, що використовуються для обліку
кредитних, вкладних (депозитних) операцій
та формування і використання резервів
2.1. З метою скорочення переліку рахунків під час опису бухгалтерських проводок за кредитними, вкладними (депозитними) операціями та формування і використання резервів рахунки в цій Інструкції згруповані відповідно до їх призначення (згідно з додатком до цієї Інструкції) та використовуються згідно з вимогами законодавства України.
2.2. Для відображення в бухгалтерському обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій банки відповідно до облікової політики можуть використовувати транзитні рахунки, рахунки кредиторської та дебіторської заборгованості з подальшим відображенням цих операцій за відповідними рахунками з обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій.
Розділ II. Бухгалтерський облік кредитних операцій
Глава 1. Відображення в бухгалтерському обліку
кредитних операцій на дату укладення кредитного
договору (дата операції)
1.1. На дату здійснення кредитної операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) банк відображає суму зобов'язання на відповідних позабалансових рахунках.
Надані зобов'язання з кредитування банк відображає в обліку такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування;
Кредит
Контррахунок - на суму зобов'язань за цим договором.
Отримані зобов'язання з кредитування банк відображає такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку отриманих зобов'язань з кредитування - на суму зобов'язань за цим договором.
1.2. Якщо на дату операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) кредит надається в повній сумі, то зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками не відображається.
1.3. Порядок обліку договорів за кредитними операціями банк визначає самостійно із забезпеченням їх реєстрації та збереження.
1.4. Зобов'язання з кредитування банк визнає за позабалансовими рахунками до часу його погашення або закінчення строку виконання.
У разі припинення дії договору, часткового або повного його виконання відповідна сума зобов'язання списується з позабалансових рахунків і здійснюються такі бухгалтерські проводки:
а) за наданими зобов'язаннями:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування;
б) за отриманими зобов'язаннями:
Дебет
Рахунок для обліку отриманих зобов'язань з кредитування;
Кредит
Контррахунок.
1.5. У разі укладання договору про поновлювану кредитну лінію на суму погашеного кредиту в межах встановленого договором строку здійснюються проводки відповідно до пункту 1.1 цієї глави.
Глава 2. Бухгалтерський облік наданих кредитів
2.1. Надані кредити відображаються в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
2.2. У разі надання кредиту з одночасним утриманням комісії та/або процентів авансом здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів - на суму кредиту за вирахуванням комісії та/або процентів, утриманих авансом;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами - на суму комісії та/або процентів, утриманих авансом.
2.3. Сума неамортизованого дисконту за наданими кредитами амортизується не рідше одного разу на місяць. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.
2.4. На суму наданого кредиту зменшуються зобов'язання з кредитування, що обліковуються за позабалансовими рахунками. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.5. Продаж активів з відстроченням платежу відображається в бухгалтерському обліку аналогічно до обліку операцій з надання кредитів.
Глава 3. Бухгалтерський облік забезпечення
кредитних операцій
3.1. Бухгалтерський облік забезпечення кредитних операцій (гарантій, поручительств, застави тощо) здійснюється за позабалансовими рахунками протягом дії відповідного договору про забезпечення виконання зобов'язань.
3.2. Гарантії, поручительства, отримані як забезпечення кредитної операції, первісно враховуються за позабалансовими рахунками в зазначеній у договорі сумі, що підлягає отриманню в разі їх виконання. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих гарантій.
Аналогічна бухгалтерська проводка здійснюється в разі збільшення суми зобов'язання за поручительством у зв'язку із збільшенням суми нарахованих процентів та неустойки.
У разі отримання банком гарантій або поручительств від кількох гарантів (поручителів), кожен з яких надає поручительство на всю суму кредитної операції, усі отримані банком гарантії (поручительства) обліковуються за рахунком 9010 "Прості гарантії, що отримані від банків" або 9031 "Прості гарантії, що отримані від клієнтів, крім Уряду України".
3.3. Застава, що отримана як забезпечення кредиту (майно, у тому числі майнові права на грошові кошти, які розміщені на вклад (депозит)), відображається в бухгалтерському обліку за позабалансовими рахунками такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок.
3.4. У разі виконання зобов'язання боржником або іншою зобов'язаною особою, а також у разі припинення дії відповідного договору про забезпечення, вартість забезпечення списується з позабалансових рахунків і здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави
або
Дебет
Рахунки для обліку отриманих гарантій;
Кредит
Контррахунок.
3.5. У разі задоволення вимог кредитора за рахунок предмета застави в бухгалтерському обліку здійснюються такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів, рахунки для обліку коштів у розрахунках, рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів), рахунки для обліку розміщених ощадних (депозитних) сертифікатів, рахунки з обліку активів банку;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами, рахунок з обліку сплачених штрафів та пені.
Одночасно списується вартість заставленого майна, що обліковувалося за позабалансовими рахунками, і здійснюється проводка відповідно до пункту 3.4 цієї глави.
3.6. Бухгалтерський облік заставленого майна, що переходить у власність заставодержателя за результатами звернення стягнення (визнання в балансі активів у вигляді цінних паперів, основних засобів тощо), здійснюється відповідно до нормативно-правових актів Національного банку.
3.7. Кошти, отримані від гаранта, зараховуються як погашення заборгованості за кредитом і відображаються в бухгалтерському обліку такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами.
Одночасно списується сума отриманої гарантії, що обліковувалася за позабалансовими рахунками, і здійснюється проводка відповідно до пункту 3.4 цієї глави.
3.8. Зміна вартості застави відображається такими бухгалтерськими проводками:
а) у разі збільшення вартості застави:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок;
б) у разі зменшення вартості застави:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави.
Глава 4. Погашення заборгованості
за наданими кредитами
4.1. Погашення заборгованості за наданими кредитами (основного боргу) відображається в бухгалтерському обліку такими проводками:
Дебет
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами.
4.2. Якщо умовами договору передбачено сплату процентів періодично або на дату погашення кредиту, то в бухгалтерському обліку здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями.
4.3. Якщо проценти були утримані авансом, то на дату погашення здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.
Глава 5. Бухгалтерський облік отриманих кредитів
5.1. З дати укладення договору про отримання кредиту банк здійснює облік отриманих зобов'язань відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.2. Під час отримання кредиту здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів.
Одночасно зменшується залишок зобов'язань з кредитування, які отримані від банків та обліковуються за позабалансовими рахунками. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.3. У разі надання банком застави як забезпечення отриманого кредиту в бухгалтерському обліку за позабалансовими рахунками здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку наданої застави.
Активи, надані в заставу, обліковуються банком за балансовою вартістю за окремими аналітичними рахунками відповідних балансових рахунків залежно від виду активу (основні засоби, нематеріальні активи, цінні папери тощо).
5.4. Якщо за отриманим кредитом одночасно утримується комісія та/або передбачається утримання процентів авансом, то сума утриманої комісії та/або процентів обліковується за рахунками неамортизованого дисконту за отриманими кредитами. У цьому разі на дату отримання кредиту здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів.
5.5. Не рідше одного разу на місяць здійснюється амортизація суми неамортизованого дисконту з відображенням за відповідними рахунками витрат протягом строку використання кредиту. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за отриманими кредитами.
5.6. Повернення отриманого кредиту відображається в бухгалтерському обліку такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманих кредитів;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
Одночасно списується вартість наданої застави і відображається в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку наданої застави;
Кредит
Контррахунок.
Розділ III. Бухгалтерський облік простроченої,
сумнівної та безнадійної заборгованості
за кредитними операціями
Глава 1. Бухгалтерський облік простроченої,
сумнівної та безнадійної заборгованості
за наданими кредитами
1.1. Сума заборгованості за кредитом, що не сплачена позичальником (боржником) у визначений договором строк, наступного робочого дня відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів.
1.2. У разі прийняття банком рішення про визнання заборгованості за кредитною операцією сумнівною здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.
1.3. Погашення простроченої заборгованості за кредитною операцією відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.
1.4. Погашення сумнівної заборгованості за кредитною операцією відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами.
1.5. У разі визнання заборгованості за кредитними операціями безнадійною така заборгованість списується за рахунок спеціальних резервів.
Глава 2. Бухгалтерський облік простроченої
заборгованості за отриманими кредитами
2.1. Сума заборгованості за отриманим кредитом, що не сплачена у визначений договором строк, наступного робочого дня відображається позичальником (боржником) такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманих кредитів;
Кредит
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за отриманими кредитами.
2.2. Погашення простроченої заборгованості за отриманими кредитами відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
Розділ IV. Особливості бухгалтерського обліку
окремих кредитних операцій
Глава 1. Бухгалтерський облік кредитних ліній
1.1. На дату укладення договору про кредитну лінію банк обліковує зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
1.2. У разі надання кредиту сума зобов'язання з кредитування зменшується на суму наданих коштів і відображається в бухгалтерському обліку відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
1.3. Використання кредитної лінії (надання кредитів) відображається за відповідними балансовими рахунками з обліку кредитів згідно з обліковою політикою банку.
1.4. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за кредитними лініями здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 2. Бухгалтерський облік кредитів овердрафт
(кредитування рахунку)
2.1. На дату укладення договору, відповідно до якого передбачається кредитування рахунку клієнта, банк відображає в обліку зобов'язання з кредитування відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.2. Суми наданих кредитів овердрафт відображаються в бухгалтерському обліку за дебетом рахунків клієнтів (юридичних та фізичних осіб), у результаті чого виникає дебетовий залишок на цих рахунках і здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів.
2.3. Сума зобов'язань з кредитування, що обліковується за позабалансовим рахунком, зменшується на суму наданого кредиту овердрафт. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.4. Не сплачена позичальником у визначений договором строк заборгованість за нарахованими процентними доходами за кредитом овердрафт наступного робочого дня відображається за відповідними рахунками для обліку прострочених нарахованих доходів. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів;
Кредит
Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами.
2.5. Якщо суму кредиту овердрафт не погашено у визначений договором строк, то дебетовий залишок за рахунком клієнта переноситься на рахунок з обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами і виконується така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки клієнтів.
2.6. У разі визнання заборгованості за кредитом овердрафт сумнівною дебетовий залишок за рахунком клієнта відображається за відповідними рахунками з обліку сумнівної заборгованості за кредитами і здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки клієнтів.
2.7. Відображення в бухгалтерському обліку кредитів овердрафт за кореспондентським рахунком банку здійснюється аналогічно до відображення кредитів овердрафт за поточним рахунком клієнта.
2.8. Кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками, що відкриті в інших банках, розглядаються як отримані кредити овердрафт; кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками інших банків розглядаються як надані кредити овердрафт.
2.9. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за кредитами овердрафт здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 3. Бухгалтерський облік операцій репо
3.1. Операція репо відображається в бухгалтерському обліку як наданий (отриманий) кредит під заставу цінних паперів.
3.2. Зобов'язання з надання (отримання) коштів за операцією репо відображається банком за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
3.3. Перерахування коштів за операціями репо (надання кредиту) відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів.
Одночасно списується сума зобов'язань з позабалансових рахунків і відображається в бухгалтерському обліку відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
Цінні папери, що придбані за операцією репо, обліковуються покупцем (кредитором) як отримана застава за позабалансовими рахунками. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок.
3.4. Кредитор у день зворотного викупу продавцем (позичальником) цінних паперів списує їх вартість з позабалансових рахунків із виконанням таких бухгалтерських проводок:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.
Одночасно за позабалансовими рахунками:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави.
3.5. У разі неповернення позичальником коштів за операцією репо кредитор списує вартість цінних паперів, отриманих у заставу, з позабалансових рахунків і одночасно визнає їх за відповідними балансовими рахунками з обліку придбаних цінних паперів за справедливою вартістю. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку цінних паперів;
Кредит
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.
3.6. Отримання коштів за операцією репо (отримання кредиту) відображається в балансі продавця (позичальника) такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо. Одночасно списується з позабалансових рахунків сума отриманих зобов'язань з кредитування і здійснюється бухгалтерська проводка відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
3.7. Цінні папери, які продані за операцією репо із зобов'язанням зворотного викупу, продавець (позичальник) обліковує за окремими аналітичними рахунками балансових рахунків з обліку цінних паперів. Одночасно балансова вартість цінних паперів відображається за позабалансовими рахунками як надана застава такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку наданої застави.
3.8. Повернення коштів за операцією репо відображається в балансі продавця (позичальника) такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за операціями репо, рахунки для обліку нарахованих витрат за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
3.9. У разі неповернення продавцем (позичальником) коштів за операцією репо вартість цінних паперів списується з його балансу і відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;
Кредит
Рахунки для обліку цінних паперів.
Одночасно вартість цінних паперів, наданих у заставу, списується з позабалансових рахунків і виконується така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунок для обліку наданої застави;
Кредит
Контррахунок.
Глава 4. Бухгалтерський облік факторингових операцій
4.1. На дату укладення договору факторингу сума, яку фактор (банк) зобов'язується сплатити клієнту, відображається за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
4.2. Отримані відповідно до умов договору факторингу розрахункові документи клієнта обліковуються за номінальною вартістю за позабалансовими рахунками із виконанням такої бухгалтерської проводки:
Дебет
Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями;
Кредит
Контррахунок.
4.3. Сума коштів, сплачених клієнту, відображається фактором (банком) у бухгалтерському обліку такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
Рахунок для обліку коштів, які надані за факторинговими операціями;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку неамортизованого дисконту за вимогами, що придбані за операціями факторингу, - у разі утримання авансом процентних або комісійних доходів.
За позабалансовими рахунками відображається зменшення зобов'язань банку на суму, сплачену клієнту, відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
4.4. Отриманні від боржника кошти фактор (банк) спрямовує на погашення заборгованості за кредитом та процентами. У разі перевищення надходжень над сумою заборгованості за кредитом та процентами фактор (банк) повертає різницю клієнту, якщо інше не встановлено договором факторингу. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму, що надійшла від боржника;
Кредит
Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями, - на суму кредиту;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями - на суму нарахованих доходів за цією операцією;
Кредит
Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями - на суму доходів за цією операцією, що не були нараховані;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів - на суму перевищення надходжень над сумою заборгованості банку за кредитом та процентами.
Одночасно фактор (банк) здійснює списання з позабалансових рахунків оплачених боржником документів за факторинговими операціями. У цьому разі виконується така бухгалтерська проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями - на суму оплачених боржником розрахункових документів.
У разі часткового погашення боржником заборгованості на відповідному платіжному документі робиться відмітка про дату та суму частково погашених зобов'язань.
4.5. Якщо за умовами договору сплата коштів за боргом здійснюється безпосередньо боржником на рахунок клієнта, то після отримання платежу клієнт здійснює розрахунок з фактором (банком). У цьому разі в обліку фактора (банку) виконуються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями - на суму нарахованих доходів;
Кредит
Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями - на суму, яка не відображалася в бухгалтерському обліку за рахунками нарахованих доходів.
4.6. Якщо договором факторингу передбачено право регресу фактора (банку) до клієнта за непогашеною боржником заборгованістю, то фактор (банк) після пред'явлення регресу відображає заборгованість за рахунками з обліку кредитів або за рахунком 2093 "Сумнівна заборгованість за операціями факторингу суб'єктів господарювання" залежно від фінансового стану клієнта або боржника.
4.7. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за факторинговими операціями здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 5. Бухгалтерський облік операцій
з консорціумного кредитування
5.1. Зобов'язання з надання коштів за консорціумним кредитом відображається банками-учасниками за позабалансовими рахунками в сумі часток їх участі відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.2. Кожний банк-учасник здійснює облік кредиту в розмірі частки їх участі за відповідними рахунками з обліку кредитів, відкритими на ім'я позичальника.
У разі перерахування коштів головному банку - координатору учасників консорціуму здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунок для обліку дебіторської заборгованості за операціями з банками;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
5.3. Після отримання повідомлення від головного банку про надання кредиту позичальнику банки-учасники на суму частки їх участі в консорціумному кредиті здійснюють таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів;
Кредит
Рахунок для обліку дебіторської заборгованості за операціями з банками.
5.4. Головний банк консорціуму, через який здійснюються розрахунки, до перерахування коштів позичальнику акумулює отримані від інших банків-учасників кошти і відображає цю операцію в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку кредиторської заборгованості за операціями з банками.
5.5. На дату надання позичальнику кредиту головний банк здійснює такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів - на суму частки власної участі в консорціумному кредиті;
Дебет
Рахунок для обліку кредиторської заборгованості за операціями з банками - на суму частки участі в консорціумному кредиті, перерахованої банками-учасниками;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів - на загальну суму кредиту.
Суму зобов'язань банки-учасники списують з позабалансових рахунків і здійснюють бухгалтерські проводки відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.6. Банки-учасники здійснюють нарахування доходів на суму частки їх участі в консорціумному кредиті відповідно до нормативно-правових актів Національного банку.
5.7. Отримання доходів головним банком з метою подальшого розподілу серед банків-учасників відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку кредиторської заборгованості за операціями з банками - на суму процентів за кредитом.
5.8. Частка доходів головного банку відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку кредиторської заборгованості за операціями з банками;
Кредит
Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.
5.9. Перерахування відповідної частки доходів за кредитом банкам-учасникам відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку кредиторської заборгованості за операціями з банками;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів - на суму частки участі банків-учасників в отриманих доходах.
Кошти, отримані від головного банку як погашення заборгованості за нарахованими доходами та кредитом, банки-учасники відображають згідно з порядком, викладеним у главі 4 розділу II цієї Інструкції.
5.10. Якщо умовами договору про консорціумне кредитування передбачається утримання доходів авансом, то суми таких доходів обліковуються в кожному банку-учаснику за рахунками з обліку неамортизованого дисконту. Бухгалтерські проводки здійснюються аналогічно до проводок, зазначених у главі 2 розділу II цієї Інструкції.
5.11. Якщо кредит надається банківським консорціумом шляхом гарантування загальної суми кредиту групою банків, а кредитування здійснюється в міру виникнення потреби в кредиті, то банки-учасники обліковують частку участі як надану гарантію за позабалансовими рахунками 9000 "Гарантії, що надані банкам" або 9020 "Гарантії, що надані клієнтам". У цьому разі головний банк консорціуму обліковує суми кредиту, які гарантовані іншими учасниками консорціуму, за рахунками групи 901 "Гарантії, що отримані від банків".
5.12. Якщо консорціумне кредитування здійснюється шляхом гарантування головним банком загальної суми кредиту, то головний банк обліковує надану гарантію за позабалансовими рахунками 9000 "Гарантії, що надані банкам" або 9020 "Гарантії, що надані клієнтам", а банки-учасники обліковують суми, які гарантовані головним банком консорціуму, за рахунками групи 901 "Гарантії, що отримані від банків".
5.13. Якщо умовами консорціумного кредитування передбачаються зміни гарантованих банками-учасниками квот кредитних ресурсів за рахунок залучення інших банків для участі в консорціумному договорі, то банки - нові учасники консорціуму обліковують гарантовану ними частку участі за позабалансовими рахунками 9000 "Гарантії, що надані банкам" або 9020 "Гарантії, що надані клієнтам". У цьому разі банки-учасники зменшують раніше визнану гарантовану частку участі та списують відповідну суму з позабалансових рахунків, на яких обліковуються надані гарантії.
5.14. Забезпечення за операцією з консорціумного кредитування обліковується кожним банком-учасником пропорційно до часток участі у наданому кредиті відповідно до укладеного договору про забезпечення.
5.15. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за консорціумним кредитом здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 6. Бухгалтерський облік гарантій,
авалів, поручительств
6.1. Надані банком гарантії, авалі, поручительства обліковуються як фінансові зобов'язання за позабалансовими рахунками груп 900 "Гарантії, поручительства, акредитиви та акцепти, що надані банкам" і 902 "Гарантії, що надані клієнтам" залежно від контрагентів та виду гарантії до дати їх виконання або закінчення строку дії.
Гарантії, які надані іншим банкам як забезпечення сум отриманих клієнтами-позичальниками кредитів, обліковуються як гарантії, що надані клієнтам.
6.2. У разі надання гарантії для забезпечення кредитного ризику банк може вимагати від контрагента надання контргарантії. Банк, що надає контргарантію, обліковує її за позабалансовими рахунками 9000 "Гарантії, що надані банкам", 9020 "Гарантії, що надані клієнтам". У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку наданих гарантій;
Кредит
Контррахунок.
6.3. У разі отримання банком гарантій з пов'язаною гарантією, наданою іншому контрагенту, такі гарантії обліковуються за рахунками 9015 "Контргарантії, що отримані від банків", 9036 "Контргарантії, що отримані від клієнтів". У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих контргарантій.
6.4. У разі отримання банком коштів як забезпечення гарантії здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку коштів у розрахунках, рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів).
6.5. Якщо банк надає кошти іншому банку як забезпечення гарантії, то в бухгалтерському обліку здійснюється така проводка:
Дебет
Рахунок для обліку коштів у розрахунках, розміщених в інших банках;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
6.6. Банк за наданими гарантіями отримує комісійні доходи та обліковує їх як доходи за позабалансовими операціями.
6.7. Якщо є ймовірність того, що банк буде змушений платити за наданими зобов'язаннями, то сума наданої гарантії вважається такою, що стала сумнівною, та відображається за відповідним рахунком з обліку сумнівних гарантій. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку сумнівних гарантій;
Кредит
Рахунки для обліку наданих гарантій.
6.8. У разі виконання банком зобов'язань за наданими гарантіями, авалями, поручительствами на сплачену суму здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за виплаченими гарантіями;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів.
Суми гарантій, авалів, поручительств списуються з позабалансових рахунків і здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку наданих гарантій, рахунки для обліку сумнівних гарантій.
6.9. Якщо гарантія забезпечена грошовими коштами, то банк виконує гарантію і одночасно здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунки для обліку коштів у розрахунках;
Кредит
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за виплаченими гарантіями.
6.10. Операції з надання гарантій як забезпечення оплати векселів, надання поручительств, індосаментів обліковуються за рахунком 9020 "Гарантії, що надані клієнтам", операції з авалювання векселів обліковуються за рахунком 9023 "Авалі, що надані клієнтам".
6.11. У разі визнання банком заборгованості за виплаченими гарантіями безнадійною щодо повернення вона списується за рахунок спеціального резерву, що обліковується за рахунками класу 3 Плану рахунків.
6.12. У разі погашення заборгованості за виконаною гарантією в бухгалтерському обліку здійснюється така проводка:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за виплаченими гарантіями.
Глава 7. Бухгалтерський облік операцій
з урахування векселів
7.1. Операція з урахування векселів передбачає їх утримання до строку погашення. У бухгалтерському обліку така операція відображається за рахунками з обліку кредитів.
Якщо банк купує вексель з метою подальшого продажу або дострокового пред'явлення до погашення, то в бухгалтерському обліку така операція відображається за рахунками з обліку цінних паперів у портфелі банку на продаж.
7.2. На дату укладення договору про врахування векселя на суму зобов'язань з кредитування банк здійснює бухгалтерську проводку відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
7.3. Урахування векселів у бухгалтерському обліку відображається такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку кредитів, які надані за врахованими векселями, - на номінальну суму векселя;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за врахованими векселями - на суму дисконту;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму наданих коштів.
Одночасно зменшується зобов'язання з кредитування на суму балансової вартості врахованих векселів.
Враховані векселі обліковуються за позабалансовим рахунком 9819 "Інші цінності і документи" за номінальною вартістю.
7.4. Амортизація суми дисконту за векселем за період від дати придбання до дати погашення векселя здійснюється не рідше одного разу на місяць і відображається в обліку такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за врахованими векселями;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за врахованими векселями - на суму амортизації дисконту.
7.5. Погашення врахованого векселя в установлений строк відображається в обліку такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму, отриману від платника за векселем;
Кредит
Рахунки для обліку кредитів, які надані за врахованими векселями, - на номінальну суму векселя.
7.6. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за операціями з урахування векселів здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 8. Бухгалтерський облік кредитів овернайт
8.1. Облік кредитів овернайт здійснюється аналогічно до обліку наданих (отриманих) кредитів.
8.2. Ураховуючи особливість кредитів овернайт, які надаються строком на один робочий день і обертаються на міжбанківському ринку, у разі зміни початкової дати їх погашення (пролонгації) заборгованість за такими кредитами відображається за відповідними рахунками з обліку короткострокових або довгострокових кредитів залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.
8.3. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за кредитами овернайт здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Розділ V. Бухгалтерський облік вкладних
(депозитних) операцій
Глава 1. Відображення в бухгалтерському обліку
вкладних (депозитних) операцій на дату укладення
договору банківського вкладу (депозиту)
на міжбанківському ринку
1.1. На дату укладення договору про розміщення або залучення коштів на міжбанківському ринку банки відображають за позабалансовими рахунками вимоги та зобов'язання відповідно до укладеного договору банківського вкладу (депозиту). У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунок для обліку активів до отримання та депозитів до розміщення;
Кредит
Контррахунок;
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку активів до відсилання та депозитів до залучення.
1.2. Облік за позабалансовими рахунками здійснюється до часу розміщення або залучення коштів за вкладом (депозитом). Якщо розміщення або залучення вкладу (депозиту) здійснюється на дату укладення договору, то вимоги та зобов'язання за позабалансовими рахунками не відображаються.
1.3. У разі припинення дії договору банківського вкладу (депозиту) або його виконання здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунок для обліку активів до відсилання та депозитів до залучення;
Кредит
Контррахунок;
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку активів до отримання та депозитів до розміщення.
1.4. Порядок обліку договорів банківського вкладу (депозиту) визначається банком самостійно із забезпеченням їх реєстрації та зберігання.
Глава 2. Бухгалтерський облік залучених
та розміщених вкладів (депозитів)
2.1. На дату залучення коштів на вклад (депозит) в обліку здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів).
2.2. Сума вкладу (депозиту) ураховується на вкладному (депозитному) рахунку до часу його повернення.
2.3. Розміщення вкладу (депозиту) відображається в бухгалтерському обліку такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів);
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
2.4. Вклади (депозити) овернайт надаються строком на один робочий день і відображаються в бухгалтерському обліку аналогічно до обліку залучених та розміщених вкладів (депозитів), що обертаються на міжбанківському ринку.
2.5. У разі зміни початкової дати погашення (пролонгації) вкладів (депозитів) овернайт заборгованість за ними відображається за відповідними рахунками з обліку короткострокових або довгострокових вкладів (депозитів) залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.
Глава 3. Бухгалтерський облік операцій
з повернення вкладу (депозиту)
3.1. Повернення вкладу (депозиту) у визначений договором банківського вкладу (депозиту) строк відображається в обліку такою бухгалтерською проводкою:
а) у разі повернення залученого вкладу (депозиту):
Дебет
Рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів) - на суму вкладу (депозиту) з урахуванням суми процентів у разі їх капіталізації;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
б) у разі погашення розміщеного вкладу (депозиту):
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів).
3.2. Якщо вкладник не вимагає повернення суми строкового вкладу після закінчення строку, установленого договором банківського вкладу, то такий вклад переноситься на рахунок з обліку вкладів на вимогу, якщо інше не встановлено договором.
3.3. Якщо за вимогою вкладника вклад (депозит) повертається до закінчення дії договору банківського вкладу (депозиту) і банк здійснює перерахування процентів за ставкою, що застосовується за вкладами на вимогу, якщо договором не передбачено інше, то на різницю між нарахованими раніше процентами та процентами, що підлягають сплаті за ставкою, що застосовується за вкладами на вимогу, банк зменшує свої процентні витрати.
У цьому разі, якщо протягом дії договору банківського вкладу (депозиту) проценти вкладнику не сплачувалися, то в бухгалтерському обліку зменшення суми процентних витрат відображається такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку нарахованих витрат за залученими вкладами (депозитами) - на суму нарахованих процентів за вкладом (депозитом);
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму процентів за вкладом (депозитом) за ставкою, що застосовується до вкладів на вимогу;
Кредит
Рахунки для обліку процентних витрат за залученими вкладами (депозитами) - на різницю між нарахованими та сплаченими процентами за зниженою ставкою.
3.4. Якщо проценти сплачувалися вкладнику періодично протягом дії договору банківського вкладу (депозиту), то різниця між раніше сплаченими та перерахованими за ставкою, що застосовується за вкладами на вимогу, процентами повертається банку відповідно до умов цього договору, тобто сплачується вкладником або утримується банком із суми вкладу (депозиту).
Глава 4. Бухгалтерський облік коштів, залучених
за ощадними (депозитними) сертифікатами
4.1. Залучення депозитів може здійснюватися шляхом випуску ощадних (депозитних) сертифікатів.
4.2. У разі розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів з дисконтом у бухгалтерському обліку здійснюються такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму номіналу сертифіката за мінусом дисконту;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами - на суму дисконту;
Кредит
Рахунки для обліку ощадних (депозитних) сертифікатів - на суму номіналу сертифіката.
4.3. У разі випуску ощадних (депозитних) сертифікатів з премією здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів - на суму номіналу сертифіката плюс премія;
Кредит
Рахунки для обліку ощадних (депозитних) сертифікатів - на суму номіналу сертифіката;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами - на суму премії.
4.4. Суми дисконту та премії амортизуються щомісячно протягом періоду від дати видачі сертифіката до його погашення з віднесенням нарахованих сум на процентні витрати. У цьому разі здійснюються такі проводки:
під час амортизації дисконту:
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за коштами, залученими за ощадними (депозитними) сертифікатами;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами;
під час амортизації премії:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних витрат за коштами, залученими за ощадними (депозитними) сертифікатами.
4.5. У разі настання строку погашення або дострокового погашення ощадного (депозитного) сертифіката банк здійснює платіж проти його пред'явлення та відображає цю операцію в бухгалтерському обліку аналогічно до операцій з повернення вкладів (депозитів).
4.6. Бланки депозитних сертифікатів обліковуються за позабалансовим рахунком 9820 "Бланки цінних паперів" в умовній одиниці 1 гривня.
Розділ VI. Бухгалтерський облік простроченої
та сумнівної заборгованості за розміщеними
та залученими вкладами (депозитами)
Глава 1. Бухгалтерський облік простроченої
та сумнівної заборгованості за розміщеними
вкладами (депозитами)
1.1. Сума не отриманого у визначений договором строк розміщеного вкладу (депозиту) наступного робочого дня відображається в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами);
Кредит
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів).
1.2. У разі визнання простроченої заборгованості за розміщеним вкладом (депозитом) сумнівною здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунок для обліку сумнівної заборгованості за строковими вкладами (депозитами), що розміщені в інших банках;
Кредит
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів), рахунок для обліку простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами).
1.3. Погашення простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами) відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами).
1.4. У разі визнання коштів на вимогу в інших банках сумнівними здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунок для обліку сумнівної заборгованості за коштами на вимогу в інших банках;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
1.5. Погашення сумнівної заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами) відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку сумнівної заборгованості за строковими вкладами (депозитами), що розміщені в інших банках, рахунок для обліку сумнівної заборгованості за коштами на вимогу в інших банках.
1.6. У разі визнання заборгованості за вкладами на вимогу та розміщеними вкладами (депозитами) безнадійною така заборгованість списується за рахунок спеціальних резервів.
Глава 2. Бухгалтерський облік простроченої
заборгованості за залученими вкладами (депозитами)
на міжбанківському ринку
2.1. Сума несплаченого у визначений договором строк залученого вкладу (депозиту) в бухгалтерському обліку відображається такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів);
Кредит
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за залученими вкладами (депозитами).
2.2. Погашення простроченої заборгованості за залученими вкладами (депозитами) відображається такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за залученими вкладами (депозитами);
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.
Розділ VII. Бухгалтерський облік формування
і використання спеціальних резервів
Глава 1. Бухгалтерський облік формування
спеціальних резервів на покриття можливих втрат
за розміщеними вкладами (депозитами)
та наданими кредитами
1.1. Банк визнає зменшення корисності (знецінення) за кожною кредитною операцією (із розміщення вкладів (депозитів) та надання кредитів), якщо їх балансова вартість перевищує оцінену суму очікуваного відшкодування.
1.2. У разі зменшення корисності розміщеного вкладу (депозиту) або наданого кредиту банки формують (збільшують) резерви згідно з вимогами відповідних нормативно-правових актів Національного банку. У цьому разі в бухгалтерському обліку здійснюється така проводка:
Дебет
Рахунки для обліку відрахувань у резерви;
Кредит
Рахунки для обліку спеціальних резервів.
1.3. У разі формування (збільшення) резерву в іноземній валюті бухгалтерські проводки здійснюються з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют на день проведення операції. Банк формує резерви в іноземній валюті за кожною валютою окремо.
1.4. Переоцінка резервів в іноземній валюті в разі зміни офіційних курсів гривні до іноземних валют відображається за балансовим рахунком 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".
1.5. У разі сторнування (зменшення) розрахункового розміру спеціальних резервів, сформованих у національній валюті, здійснюється така проводка:
Дебет
Рахунки для обліку спеціальних резервів;
Кредит
Рахунки для обліку відрахувань у резерви.
1.6. У разі сторнування (зменшення) розрахункового розміру спеціальних резервів, сформованих в іноземній валюті, відповідно до обраної банком облікової політики здійснюються такі бухгалтерські проводки:
а) за наявності інформації щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют на дату формування (коригування) резерву:
Дебет
Рахунки для обліку спеціальних резервів - за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату коригування;
Кредит
Рахунок для обліку позиції банку в іноземній валюті;
Дебет
Рахунок для обліку еквівалента позиції банку;
Кредит
Рахунки для обліку відрахувань у резерви (за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату формування резерву);
Дебет/Кредит
Рахунок для обліку переоцінки заборгованості в іноземній валюті та банківських металах - на суму різниці між сумою резерву за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату формування резерву і сумою резерву за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату коригування;
б) за відсутності інформації щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют на дату формування (коригування) резерву банк сторнує раніше сформований резерв і здійснює бухгалтерські проводки з формування резерву на відповідну суму.
Глава 2. Бухгалтерський облік використання
спеціальних резервів на покриття можливих втрат
за розміщеними вкладами (депозитами)
та наданими кредитами
2.1. Списання безнадійної заборгованості за рахунок спеціального резерву відображається в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку спеціальних резервів;
Кредит
Відповідний рахунок сумнівної заборгованості або рахунок, за яким обліковується відповідний актив.
Списана за рахунок спеціальних резервів безнадійна заборгованість обліковується за позабалансовими рахунками до визначеного обліковою політикою банку часу з урахуванням вимог законодавства України щодо відшкодування збитків. У цьому разі здійснюється така проводка:
Дебет
Рахунки для обліку списаної у збиток заборгованості;
Кредит
Контррахунок.
2.2. У разі часткового або повного погашення контрагентом раніше списаної за рахунок спеціального резерву суми безнадійної заборгованості здійснюються такі проводки:
а) якщо безнадійну заборгованість було списано за рахунок резерву в поточному році:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку відрахувань у резерви;
б) якщо безнадійну заборгованість було списано за рахунок резерву в минулому році:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку повернення раніше списаної заборгованості.
Одночасно за позабалансовими рахунками здійснюється така проводка:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку списаної у збиток заборгованості.
2.3. Після закінчення строку, визначеного обліковою політикою банку, за безнадійною заборгованістю, яка була списана за рахунок спеціальних резервів та обліковувалася за позабалансовими рахунками, здійснюється проводка, аналогічна до тієї, що наведена в пункті 2.2 цієї глави.
Заступник директора Департаменту бухгалтерського обліку Б.В.Лукасевич
Додаток
до Інструкції з
бухгалтерського обліку
кредитних, вкладних
(депозитних) операцій та
формування і використання
резервів під кредитні
ризики в банках України
Перелік
згрупованих рахунків
------------------------------------------------------------------ |Назва згрупо-| Перелік рахунків | |ваних рахунків| | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1001 А "Банкноти та монети в касі банку"; | |обліку |1002 А "Банкноти та монети в касі відділень| |грошових |банку"; | |коштів та бан-|1101 А "Банківські метали в банку"; | |ківських |1102 А "Банківські метали у відділенні банку"; | |металів |1200 А "Кореспондентський рахунок банку в| | |Національному банку України"; | | |1500 АП "Кореспондентські рахунки, що відкриті в| | |інших банках" | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки |2512 П "Кошти Державного бюджету України| |клієнтів |цільового характеру"; | | |2513 П "Кошти Державного казначейства України"; | | |2520 П "Поточні рахунки клієнтів, які| | |утримуються за рахунок Державного бюджету| | |України"; | | |2523 П "Поточні рахунки цільового характеру| | |клієнтів, які утримуються за рахунок Державного| | |бюджету України"; | | |2525 П "Вклади (депозити) клієнтів, які| | |утримуються за рахунок Державного бюджету| | |України"; | | |2530 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціального фонду Державного бюджету| | |України"; | | |2541 П "Кошти бюджету Автономної Республіки Крим| | |та обласних бюджетів"; | | |2542 П "Кошти районних, міських, селищних та| | |сільських бюджетів"; | | |2544 П "Кошти бюджету Автономної Республіки Крим| | |та обласних бюджетів цільового характеру"; | | |2545 П "Кошти районних, міських, селищних та| | |сільських бюджетів цільового характеру"; | | |2546 П "Вклади (депозити) місцевих бюджетів"; | | |2553 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціального фонду бюджету Автономної| | |Республіки Крим та обласних бюджетів"; | | |2555 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціальних фондів районних, міських, районних| | |у містах, селищних та сільських бюджетів"; | | |2560 П "Державні позабюджетні фонди"; | | |2561 П "Галузеві позабюджетні фонди"; | | |2562 П "Регіональні позабюджетні фонди"; | | |2565 П "Цільові кошти позабюджетних фондів"; | | |2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктів| | |господарювання"; | | |2604 П "Цільові кошти на вимогу суб'єктів| | |господарювання"; | | |2605 АП "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання| | |для здійснення операцій з використанням платіжних| | |карток"; | | |2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб"; | | |2625 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб для| | |здійснення операцій з використанням платіжних| | |карток"; | | |2640 П "Кошти виборчого фонду політичної партії| | |(блоку), кандидатів від якої зареєстровано в| | |багатомандатному загальнодержавному виборчому| | |окрузі"; | | |2641 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |депутати України, зареєстрованого в| | |одномандатному виборчому окрузі"; | | |2642 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |депутати місцевої ради чи на посаду сільського,| | |селищного, міського голови"; | | |2643 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |Президенти України"; | | |2650 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових| | |установ"; | | |2655 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових| | |установ для здійснення операцій з використанням| | |платіжних карток" |
|--------------+-------------------------------------------------| |Рахунок для|1502 А "Кошти банків у розрахунках" | |обліку коштів| | |у розрахунках,| | |розміщених в| | |інших банках | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1602 П "Кошти в розрахунках інших банків"; | |обліку коштів|2526 П "Кошти в розрахунках клієнтів, які| |у розрахунках |утримуються за рахунок Державного бюджету| | |України"; | | |2552 П "Кошти в розрахунках клієнтів, які| | |утримуються за рахунок бюджету Автономної| | |Республіки Крим та обласних бюджетів"; | | |2554 П "Кошти в розрахунках клієнтів, які| | |утримуються за рахунок районних, міських,| | |селищних та сільських бюджетів"; | | |2602 П "Кошти в розрахунках суб'єктів| | |господарювання"; | | |2622 П "Кошти в розрахунках фізичних осіб" | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1523 А "Короткострокові кредити, що надані іншим| |обліку наданих|банкам"; | |кредитів |1524 А "Довгострокові кредити, що надані іншим| | |банкам"; | | |1525 А "Фінансовий лізинг (оренда), що наданий| | |іншим банкам"; | | |2062 А "Короткострокові кредити в поточну| | |діяльність, що надані суб'єктам господарювання"; | | |2063 А "Довгострокові кредити в поточну| | |діяльність, що надані суб'єктам господарювання"; | | |2072 А "Короткострокові кредити в інвестиційну| | |діяльність, що надані суб'єктам господарювання"; | | |2073 А "Довгострокові кредити в інвестиційну| | |діяльність, що надані суб'єктам господарювання"; | | |2074 А "Довгострокові кредити, що надані| | |суб'єктам господарювання за участю кредитів| | |Національного банку України"; | | |2075 А "Фінансовий лізинг (оренда), що наданий| | |суб'єктам господарювання"; | | |20762100 А "Короткострокові кредити, що надані| | |органам державної влади"; | | |2105 А "Довгострокові кредити, що надані органам| | |державної влади"; | | |2110 А "Короткострокові кредити, що надані| | |органам місцевого самоврядування"; | | |2115 А "Довгострокові кредити, що надані органам| | |місцевого самоврядування"; | | |2202 А "Короткострокові кредити на поточні| | |потреби, що надані фізичним особам"; | | |2203 А "Довгострокові кредити на поточні потреби,| | |що надані фізичним особам"; | | |2212 А "Короткострокові кредити в інвестиційну| | |діяльність, що надані фізичним особам"; | | |2213 А "Довгострокові кредити в інвестиційну| | |діяльність, що надані фізичним особам"; | | |2215 А "Фінансовий лізинг (оренда), що наданий| | |фізичним особам" | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1312 П "Короткострокові кредити, що отримані від| |обліку |Національного банку України шляхом| |отриманих |рефінансування"; | |кредитів |1313 П "Короткострокові стабілізаційні кредити,| | |що отримані від Національного банку України"; | | |1322 П "Довгострокові кредити, що отримані від| | |Національного банку України"; | | |1323 П "Довгострокові стабілізаційні кредити,| | |що отримані від Національного банку України"; | | |1325 П "Довгострокові кредити, що отримані| | |від Національного банку України за рахунок коштів| | |міжнародних фінансових організацій"; | | |1623 П "Короткострокові кредити, що отримані від| | |інших банків"; | | |1624 П "Довгострокові кредити, що отримані від| | |інших банків"; | | |2700 П "Короткострокові кредити, що отримані| | |від міжнародних та інших фінансових організацій";| | |2701 П "Довгострокові кредити, що отримані| | |від міжнародних та інших фінансових організацій";|
|--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1522 А "Кредити, що надані іншим банкам за| |обліку |операціями репо"; | |кредитів, які|2010 А "Кредити, що надані за операціями репо| |надані за|суб'єктам господарювання" | |операціями | | |репо | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1311 П "Кошти, що отримані від Національного| |обліку |банку України за операціями репо"; | |коштів, які|1622 П "Кредити, що отримані від інших банків за| |отримані за|операціями репо"; | |операціями |2611 П "Кошти, що отримані від суб'єктів| |репо |господарювання за операціями репо" | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунок для|1521 А "Кредити овернайт, що надані іншим банкам"| |обліку | | |кредитів, які| | |надані за| | |операціями | | |овернайт | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1310 П "Кредити овернайт, що отримані від| |обліку |Національного банку України шляхом| |кредитів, які|рефінансування"; | |отримані за|1621 П "Кредити овернайт, що отримані від інших| |операціями |банків" | |овернайт | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|2020 А "Кредити, що надані за врахованими| |обліку |векселями суб'єктам господарювання"; | |кредитів, які|2220 А "Кредити, що надані за врахованими| |надані за|векселями фізичним особам" | |врахованими | | |векселями | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунок для|2030 А "Вимоги, що придбані за операціями| |обліку коштів,|факторингу із суб'єктами господарювання" | |які надані за| | |факто- | | |ринговими | | |операціями | | |--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1200 А "Кореспондентський рахунок банку в| |обліку розмі-|Національному банку України"; | |щених вкладів|1203 А "Кошти обов'язкових резервів банку в| |(депозитів) |Національному банку України"; | | |1211 А "Кошти, що надані Національному банку| | |України за операціями репо"; | | |1212 А "Короткострокові вклади (депозити) у| | |Національному банку України"; | | |1500 АП "Кореспондентські рахунки, що відкриті в| | |інших банках"; | | |1510 А "Депозити овернайт, що розміщені в інших| | |банках"; | | |1512 А "Короткострокові вклади (депозити), що| | |розміщені в інших банках"; | | |1515 А "Довгострокові вклади (депозити), що| | |розміщені в інших банках"; | | |1516 А "Довгострокові вклади (депозити), що| | |розміщені на умовах субординованого боргу" |
|--------------+-------------------------------------------------| |Рахунки для|1300 П "Кореспондентський рахунок Національного| |обліку |банку України в банку"; | |залучених |1332 П "Короткострокові вклади (депозити)| |вкладів (депо-|Національного банку України"; | |зитів) |1335 П "Довгострокові вклади (депозити)| | |Національного банку України"; | | |1600 АП "Кореспондентські рахунки інших банків"; | | |1610 П "Депозити овернайт інших банків"; | | |1612 П "Короткострокові вклади (депозити) інших| | |банків"; | | |1615 П "Довгострокові вклади (депозити) інших| | |банків"; | | |2512 П "Кошти Державного бюджету України| | |цільового характеру"; | | |2513 П "Кошти Державного казначейства України"; | | |2520 П "Поточні рахунки клієнтів, які| | |утримуються за рахунок Державного бюджету| | |України"; | | |2523 П "Поточні рахунки цільового характеру| | |клієнтів, які утримуються за рахунок Державного| | |бюджету України"; | | |2525 П "Вклади (депозити) клієнтів, які| | |утримуються за рахунок Державного бюджету| | |України"; | | |2530 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціального фонду Державного бюджету| | |України"; | | |2541 П "Кошти бюджету Автономної Республіки Крим| | |та обласних бюджетів"; | | |2542 П "Кошти районних, міських, селищних та| | |сільських бюджетів"; | | |2544 П "Кошти бюджету Автономної Республіки Крим| | |та обласних бюджетів цільового характеру"; | | |2545 П "Кошти районних, міських, селищних та| | |сільських бюджетів цільового характеру"; | | |2546 П "Вклади (депозити) місцевих бюджетів"; | | |2553 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціального фонду бюджету Автономної| | |Республіки Крим та обласних бюджетів"; | | |2555 П "Кошти бюджетних установ, що включаються| | |до спеціальних фондів районних, міських, районних| | |у містах, селищних та сільських бюджетів"; | | |2560 П "Державні позабюджетні фонди"; | | |2561 П "Галузеві позабюджетні фонди"; | | |2562 П "Регіональні позабюджетні фонди"; | | |2565 П "Цільові кошти позабюджетних фондів"; | | |2600 АП "Кошти на вимогу суб'єктів| | |господарювання"; | | |2604 П "Цільові кошти на вимогу суб'єктів| | |господарювання"; | | |2605 АП "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання| | |для здійснення операцій з використанням платіжних| | |карток"; | | |2610 П "Короткострокові вклади (депозити)| | |суб'єктів господарювання"; | | |2615 П "Довгострокові вклади (депозити)| | |суб'єктів господарювання"; | | |2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб"; | | |2625 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб для| | |здійснення операцій з використанням платіжних| | |карток"; | | |2630 П "Короткострокові вклади (депозити)| | |фізичних осіб"; | | |2635 П "Довгострокові вклади (депозити) фізичних| | |осіб"; | | |2640 П "Кошти виборчого фонду політичної партії| | |(блоку), кандидатів від якої зареєстровано в| | |багатомандатному загальнодержавному виборчому| | |окрузі"; | | |2641 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |депутати України, зареєстрованого в| | |одномандатному виборчому окрузі"; | | |2642 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |депутати місцевої ради чи на посаду сільського,| | |селищного, міського голови"; | | |2643 П "Кошти виборчого фонду кандидата в| | |Президенти України"; | | |2650 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових| | |установ"; | | |2651 П "Короткострокові вклади (депозити)| | |небанківських фінансових установ"; | | |2652 П "Довгострокові вклади (депозити)| | |небанківських фінансових установ"; | | |2655 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових| | |установ для здійснення операцій з використанням| | |платіжних карток" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|3320 П "Короткострокові ощадні (депозитні)|
|обліку розмі-|сертифікати, емітовані банком"; |
|щених ощадних|3330 П "Довгострокові ощадні (депозитні)|
|(депозитних) |сертифікати, емітовані банком"; |
|сертифікатів |3340 П "Ощадні (депозитні) сертифікати на|
| |вимогу, емітовані банком" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1527 А "Прострочена заборгованість за кредитами,|
|обліку прост-|що надані іншим банкам"; |
|роченої забор-|2067 А "Прострочена заборгованість за кредитами в|
|гованості за|поточну діяльність, що надані суб'єктам|
|наданими кре-|господарювання"; |
|дитами |2077 А "Прострочена заборгованість за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам|
| |господарювання"; |
| |2107 А "Прострочена заборгованість за кредитами,|
| |що надані органам державної влади"; |
| |2117 А "Прострочена заборгованість за кредитами,|
| |що надані органам місцевого самоврядування"; |
| |2207 А "Прострочена заборгованість за кредитами|
| |на поточні потреби, що надані фізичним особам"; |
| |2217 А "Прострочена заборгованість за|
| |кредитами в інвестиційну діяльність, що|
| |надані фізичним особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|2027 А "Прострочена заборгованість за кредитами,|
|обліку прост-|що надані за врахованими векселями суб'єктам|
|роченої забор-|господарювання"; |
|гованості за|2227 А "Прострочена заборгованість за кредитами,|
|врахованими |що надані за врахованими векселями фізичним|
|векселями |особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2037 А "Прострочена заборгованість за вимогами,|
|обліку прост-|що придбані за операціями факторингу із|
|роченої забор-|суб'єктами господарювання" |
|гованості за| |
|факторинговими| |
|операціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1317 П "Прострочена заборгованість за|
|обліку прост-|короткостроковими кредитами, що отримані від|
|роченої забор-|Національного банку України"; |
|гованості за|1327 П "Прострочена заборгованість за|
|отриманими |довгостроковими кредитами, що отримані від|
|кредитами |Національного банку України"; |
| |1627 П "Прострочена заборгованість за кредитами,|
| |що отримані від інших банків" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1517 А "Прострочена заборгованість за строковими|
|обліку прост-|вкладами (депозитами), що розміщені в інших|
|роченої забор-|банках" |
|гованості за| |
|розміщеними | |
|вкладами (де-| |
|позитами) | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1617 П "Прострочена заборгованість за строковими|
|обліку прост-|вкладами (депозитами) інших банків" |
|роченої забор-| |
|гованості за| |
|залученими | |
|вкладами | |
|(депозитами) | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1582 А "Сумнівна заборгованість за кредитами, що|
|обліку |надані іншим банкам"; |
|сумнівної |2096 А "Сумнівна заборгованість за кредитами в|
|заборгованості|поточну діяльність, що надані суб'єктам|
|за наданими|господарювання"; |
|кредитами |2097 А "Сумнівна заборгованість за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам|
| |господарювання"; |
| |2190 А "Сумнівна заборгованість за кредитами, що|
| |надані органам державної влади"; |
| |2191 А "Сумнівна заборгованість за кредитами, що|
| |надані органам місцевого самоврядування"; |
| |2290 А "Сумнівна заборгованість за кредитами на|
| |поточні потреби, що надані фізичним особам"; |
| |2291 А "Сумнівна заборгованість за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані фізичним|
| |особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|2092 А "Сумнівна заборгованість за врахованими|
|обліку |векселями суб'єктів господарювання"; |
|сумнівної |2292 А "Сумнівна заборгованість за кредитами, що|
|заборгованості|надані фізичним особам за врахованими векселями" |
|за врахованими| |
|векселями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2093 А "Сумнівна заборгованість за операціями|
|обліку |факторингу суб'єктів господарювання" |
|сумнівної | |
|заборгованості| |
|за факторин-| |
|говими опера-| |
|ціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1580 А "Сумнівна заборгованість за коштами на|
|обліку |вимогу в інших банках" |
|сумнівної | |
|заборгованості| |
|за коштами| |
|на | |
|вимогу в інших| |
|банках | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1581 А "Сумнівна заборгованість за строковими|
|обліку |вкладами (депозитами), що розміщені в інших|
|сумнівної |банках" |
|заборгованості| |
|за строковими| |
|вкладами | |
|(депозитами), | |
|що розміщені в| |
|інших банках | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1589 А "Сумнівна заборгованість за виплаченими|
|обліку |гарантіями, виданими іншим банкам"; |
|сумнівної |2099 А "Сумнівна заборгованість за|
|заборгованості|виплаченими гарантіями, виданими суб'єктам|
|за виплаченими|господарювання"; |
|гарантіями |2198 А "Сумнівна заборгованість за виплаченими|
| |гарантіями, виданими органам державної влади"; |
| |2199 А "Сумнівна заборгованість за виплаченими|
| |гарантіями, виданими органам місцевого|
| |самоврядування"; |
| |2299 А "Сумнівна заборгованість за виплаченими|
| |гарантіями, виданими фізичним особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1528 А "Нараховані доходи за кредитами, що надані|
|обліку нарахо-|іншим банкам"; |
|ваних доходів|2068 А "Нараховані доходи за кредитами в поточну|
|за наданими|діяльність, що надані суб'єктам господарювання"; |
|кредитами |2078 А "Нараховані доходи за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам|
| |господарювання"; |
| |2108 А "Нараховані доходи за кредитами, що надані|
| |органам державної влади"; |
| |2118 А "Нараховані доходи за кредитами, що надані|
| |органам місцевого самоврядування"; |
| |2208 А "Нараховані доходи за кредитами на поточні|
| |потреби, що надані фізичним особам"; |
| |2218 А "Нараховані доходи за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані фізичним|
| |особам"; |
| |2607 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт,|
| |що надані суб'єктам господарювання"; |
| |2627 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт,|
| |що надані фізичним особам"; |
| |2657 А "Нараховані доходи за кредитами овердрафт,|
| |що надані небанківським фінансовим установам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3578 А "Інші нараховані доходи" |
|обліку інших| |
|нарахованих | |
|доходів | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2018 А "Нараховані доходи за кредитами, що надані|
|обліку нарахо-|за операціями репо суб'єктам господарювання" |
|ваних | |
|доходів | |
|за операціями| |
|репо | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2038 А "Нараховані доходи за вимогами, що|
|обліку |придбані за операціями факторингу із суб'єктами|
|нарахо- |господарювання" |
|ваних доходів | |
|за факторин-| |
|говими опера-| |
|ціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1208 А "Нараховані доходи за коштами на вимогу в|
|обліку нарахо-|Національному банку України"; |
|ваних |1218 А "Нараховані доходи за строковими вкладами|
|доходів |(депозитами) у Національному банку України"; |
|за розміщеними|1508 А "Нараховані доходи за коштами на вимогу в|
|вкладами (де-|інших банках"; |
|позитами) |1518 А "Нараховані доходи за строковими вкладами|
| |(депозитами), що розміщені в інших банках" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|2028 А "Нараховані доходи за кредитами, що|
|обліку нарахо-|надані за врахованими векселями суб'єктам|
|ваних |господарювання"; |
|доходів |2228 А "Нараховані доходи за кредитами, що надані|
|за врахованими|за врахованими векселями фізичним особам" |
|векселями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1318 П "Нараховані витрати за|
|обліку нарахо-|короткостроковими кредитами, що отримані від|
|ваних |Національного банку України";|
|витрат |1328 П "Нараховані витрати за довгостроковими|
|за отриманими|кредитами, що отримані від Національного банку|
|кредитами |України"; |
| |1628 П "Нараховані витрати за кредитами, що|
| |отримані від інших банків"; |
| |2708 П "Нараховані витрати за кредитами, що|
| |отримані від міжнародних та інших фінансових|
| |організацій" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1308 П "Нараховані витрати за кореспондентським|
|обліку нарахо-|рахунком Національного банку України в банку"; |
|ваних |1338 П "Нараховані витрати за строковими вкладами|
|витрат |(депозитами)"; |
|за залученими|1608 П "Нараховані витрати за коштами на вимогу|
|вкладами (де-|інших банків"; |
|позитами) |1618 П "Нараховані витрати за строковими|
| |вкладами (депозитами) інших банків"; |
| |2518 П "Нараховані витрати за коштами Державного|
| |бюджету України"; |
| |2528 П "Нараховані витрати за коштами клієнтів|
| |банку, які утримуються за рахунок Державного|
| |бюджету України"; |
| |2538 П "Нараховані витрати за коштами бюджетних|
| |установ, що включаються до спеціального фонду|
| |Державного бюджету України"; |
| |2548 П "Нараховані витрати за коштами місцевих|
| |бюджетів"; |
| |2558 П "Нараховані витрати за коштами бюджетних|
| |установ, що включаються до спеціального фонду|
| |бюджетів Автономної Республіки Крим, областей,|
| |міст Києва і Севастополя"; |
| |2568 П "Нараховані витрати за коштами|
| |позабюджетних фондів"; |
| |2608 П "Нараховані витрати за коштами на вимогу|
| |суб'єктів господарювання"; |
| |2618 П "Нараховані витрати за строковими коштами|
| |суб'єктів господарювання"; |
| |2628 П "Нараховані витрати за коштами на вимогу|
| |фізичних осіб"; |
| |2638 П "Нараховані витрати за строковими коштами|
| |фізичних осіб"; |
| |2658 П "Нараховані витрати за коштами|
| |небанківських фінансових установ" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|3328 П "Нараховані витрати за короткостроковими|
|обліку нарахо-|ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими|
|ваних |банком"; |
|витрат |3338 П "Нараховані витрати за довгостроковими|
|за ощадними|ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими|
|(депозитними) |банком"; |
|сертифікатами |3348 П "Нараховані витрати за ощадними|
| |(депозитними) сертифікатами на вимогу,|
| |емітованими банком" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1529 А "Прострочені нараховані доходи за|
|обліку прост-|кредитами, що надані іншим банкам"; |
|рочених нара-|2069 А "Прострочені нараховані доходи за|
|хованих |кредитами в поточну діяльність, що надані|
|доходів за|суб'єктам господарювання"; |
|наданими |2079 А "Прострочені нараховані доходи за|
|кредитами |кредитами в інвестиційну діяльність, що надані|
| |суб'єктам господарювання"; |
| |2109 А "Прострочені нараховані доходи за|
| |кредитами, що надані органам державної влади"; |
| |2119 А "Прострочені нараховані доходи за|
| |кредитами, що надані органам місцевого|
| |самоврядування"; |
| |2209 А "Прострочені нараховані доходи за|
| |кредитами на поточні потреби, що надані фізичним|
| |особам"; |
| |2219 А "Прострочені нараховані доходи за|
| |кредитами в інвестиційну діяльність, що надані|
| |фізичним особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|2029 А "Прострочені нараховані доходи за|
|обліку прост-|кредитами, що надані за врахованими векселями|
|рочених нара-|суб'єктам господарювання"; |
|хованих |2229 А "Прострочені нараховані доходи за|
|доходів |кредитами, що надані за врахованими векселями|
|за врахованими|фізичним особам" |
|векселями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2039 А "Прострочені нараховані доходи за|
|обліку прост-|вимогами, що придбані за операціями факторингу|
|рочених нара-|із суб'єктами господарювання" |
|хованих | |
|доходів | |
|за факторин-| |
|говими опера-| |
|ціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1509 А "Прострочені нараховані доходи за коштами|
|обліку прост-|на вимогу в інших банках"; |
|рочених нара-|1519 А "Прострочені нараховані доходи за|
|хованих |строковими вкладами (депозитами), що розміщені в|
|доходів |інших банках" |
|за розміщеними| |
|вкладами (де-| |
|позитами) | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1780 А "Сумівна заборгованість за нарахованими|
|обліку |доходами за міжбанківськими операціями"; |
|сумнівної |2480 А "Сумнівна заборгованість за нарахованими|
|заборгованості|доходами за операціями з клієнтами"; |
|за |3589 А "Сумнівна заборгованість за іншими|
|нарахованими |нарахованими доходами" |
|доходами | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1590 КА "Резерви під нестандартну заборгованість|
|обліку спеці-|інших банків за кредитними операціями"; |
|альних |1591 КА "Резерви під стандартну заборгованість|
|резервів |інших банків за кредитними операціями"; |
| |1592 КА "Резерви під нестандартну заборгованість|
| |за коштами, розміщеними на кореспондентських|
| |рахунках в інших банках"; |
| |1593 КА "Резерви під стандартну заборгованість за|
| |коштами, розміщеними на кореспондентських|
| |рахунках в інших банках"; |
| |1790 КА "Резерви під заборгованість за|
| |нарахованими доходами за міжбанківськими|
| |операціями"; |
| |2400 КА "Резерви під нестандартну заборгованість|
| |за кредитами, що надані клієнтам"; |
| |2401 КА "Резерви під стандартну заборгованість за|
| |кредитами, що надані клієнтам"; |
| |2490 КА "Резерви під заборгованість за|
| |нарахованими доходами за операціями з клієнтами";|
| |3599 КА "Резерви під заборгованість за іншими|
| |нарахованими доходами"; |
| |3690 П "Резерви за виданими зобов'язаннями"; |
| |3699 П "Резерви за іншими операціями за|
| |позабалансовими рахунками" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1819 А "Інша дебіторська заборгованість за|
|обліку дебіто-|операціями з банками" |
|рської забор-| |
|гованості за| |
|операціями з| |
|банками | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|1919 П "Інша кредиторська заборгованість за|
|обліку креди-|операціями з банками" |
|торської за- | |
|боргованості | |
|за операціями | |
|з банками | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1526 КА "Неамортизований дисконт за кредитами, що|
|обліку |надані іншим банкам"; |
|неаморти- |2066 КА "Неамортизований дисконт за кредитами в|
|зованого дис-|поточну діяльність, що надані суб'єктам|
|конту за нада-|господарювання"; |
|ними |2076 КА "Неамортизований дисконт за кредитами в|
|кредитами |інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам|
| |господарювання"; |
| |2106 КА "Неамортизований дисконт за кредитами, що|
| |надані органам державної влади"; |
| |2116 КА "Неамортизований дисконт за кредитами,|
| |що надані органам місцевого самоврядування"; |
| |2206 КА "Неамортизований дисконт за кредитами на|
| |поточні потреби, що надані фізичним особам"; |
| |2216 КА "Неамортизований дисконт за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані фізичним|
| |особам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|1316 КП "Неамортизований дисконт за|
|обліку |короткостроковими кредитами, що отримані від|
|неаморти- |Національного банку України"; |
|зованого дис-|1326 КП "Неамортизований дисконт за|
|конту за отри-|довгостроковими кредитами, що отримані від|
|маними кре-|Національного банку України"; |
|дитами |1626 КП "Неамортизований дисконт за кредитами, що|
| |отримані від інших банків"; |
| |2706 КП "Неамортизований дисконт за кредитами,|
| |що отримані від міжнародних та інших фінансових|
| |організацій" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|2026 КА "Неамортизований дисконт за врахованими|
|обліку |векселями суб'єктів господарювання"; |
|неамор- |2226 КА "Неамортизований дисконт за врахованими|
|тизованого |векселями фізичних осіб" |
|дисконту | |
|за | |
|врахованими | |
|векселями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|2036 КА "Неамортизований дисконт за вимогами, що|
|обліку |придбані за операціями факторингу із суб'єктами|
|неаморти- |господарювання" |
|зованого дис-| |
|конту за ви-| |
|могами, | |
|що | |
|придбані за| |
|операціями | |
|факторингу | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|3326 КП "Неамортизований дисконт за|
|обліку неамор-|короткостроковими ощадними (депозитними)|
|тизованого ди-|сертифікатами, емітованими банком"; |
|сконту за роз-|3336 КП "Неамортизований дисконт за|
|міщеними ощад-|довгостроковими ощадними (депозитними)|
|ними (депо-|сертифікатами, емітованими банком"; |
|зитними) |3346 КП "Неамортизований дисконт за ощадними|
|сертифікатами |(депозитними) сертифікатами на вимогу,|
| |емітованими банком" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|3327 П "Неамортизована премія за|
|обліку |короткостроковими ощадними (депозитними)|
|неамор- |сертифікатами, емітованими банком"; |
|тизованої |3337 П "Неамортизована премія за довгостроковими|
|премії |ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими|
|за розміщеними|банком"; |
|ощадними (де-|3347 П "Неамортизована премія за ощадними|
|позитними) |(депозитними) сертифікатами на вимогу,|
|сертифікатами |емітованими банком" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3409 А "Майно, що перейшло у власність банку як|
|обліку майна,|заставодержателя" |
|що перейшло у| |
|власність | |
|банку | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3600 П "Доходи майбутніх періодів" |
|обліку доходів| |
|майбутніх пе- | |
|ріодів | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3500 А "Витрати майбутніх періодів" |
|обліку витрат| |
|майбутніх пе- | |
|ріодів | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Транзитний |3739 АП "Транзитний рахунок за іншими|
|рахунок |розрахунками" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3800 АП "Позиція банку щодо іноземної валюти та|
|обліку позиції|банківських металів" |
|банку в іно-| |
|земній валюті| |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|3801 АП "Еквівалент позиції банку щодо іноземної|
|обліку еквіва-|валюти та банківських металів" |
|лента позиції| |
|банку | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6014 П "Процентні доходи за кредитами овернайт,|
|обліку про-|що надані іншим банкам"; |
|центних |6016 П "Процентні доходи за кредитами овердрафт|
|доходів |та короткостроковими кредитами, що надані іншим|
|за наданими|банкам"; |
|кредитами |6017 П "Процентні доходи за довгостроковими|
| |кредитами, що надані іншим банкам"; |
| |6018 П "Процентні доходи за|
| |фінансовим лізингом (орендою), що наданий іншим|
| |банкам"; |
| |6020 П "Процентні доходи за кредитами овердрафт,|
| |що надані суб'єктам господарювання"; |
| |6026 П "Процентні доходи за кредитами в поточну|
| |діяльність, що надані суб'єктам господарювання";|
| |6027 П "Процентні доходи за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані суб'єктам|
| |господарювання"; |
| |6028 П "Процентні доходи за фінансовим лізингом|
| |(орендою), що наданий суб'єктам господарювання"; |
| |6030 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
| |органам державної влади"; |
| |6031 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
| |органам місцевого самоврядування"; |
| |6040 П "Процентні доходи за кредитами овердрафт,|
| |що надані фізичним особам"; |
| |6042 П "Процентні доходи за кредитами на поточні|
| |потреби, що надані фізичним особам"; |
| |6043 П "Процентні доходи за кредитами в|
| |інвестиційну діяльність, що надані фізичним|
| |особам"; |
| |6044 П "Процентні доходи за фінансовим лізингом |
| |(орендою), що наданий фізичним особам"; |
| |6099 П "Інші процентні доходи" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6015 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
|обліку |іншим банкам за операціями репо"; |
|процентних |6021 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
|доходів |за операціями репо суб'єктам господарювання" |
|за операціями| |
|репо | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6022 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
|обліку |за врахованими векселями суб'єктам|
|процентних |господарювання"; |
|доходів за|6045 П "Процентні доходи за кредитами, що надані|
|врахованими |за врахованими векселями фізичним особам" |
|векселями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|6023 П "Процентні доходи за операціями з|
|обліку |факторингу із суб'єктами господарювання" |
|процентних | |
|доходів за| |
|факторинговими| |
|операціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6000 П "Процентні доходи за коштами на вимогу, що|
|обліку |розміщені в Національному банку України"; |
|процентних |6002 П "Процентні доходи за коштами, що надані|
|доходів |Національному банку України за операціями репо"; |
|за розміщеними|6003 П "Процентні доходи за короткостроковими|
|вкладами |вкладами (депозитами), що розміщені в|
|(депозитами) |Національному банку України"; |
| |6010 П "Процентні доходи за коштами на вимогу, що|
| |розміщені в інших банках"; |
| |6011 П "Процентні доходи за депозитами овернайт,|
| |що розміщені в інших банках"; |
| |6012 П "Процентні доходи за короткостроковими|
| |вкладами (депозитами), що розміщені в інших|
| |банках"; |
| |6013 П "Процентні доходи за довгостроковими|
| |вкладами (депозитами), що розміщені в інших|
| |банках" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6101 П "Комісійні доходи від кредитного|
|обліку комі- |обслуговування банків"; |
|сійних доходів|6109 П "Інші комісійні доходи за операціями з|
|за кредитними|банками"; |
|операціями |6111 П "Комісійні доходи від кредитного|
| |обслуговування клієнтів"; |
| |6119 П "Інші комісійні доходи за операціями з|
| |клієнтами" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6108 П "Комісійні доходи за позабалансовими|
|обліку |операціями з банками"; |
|доходів |6118 П "Комісійні доходи за позабалансовими|
|за позабалан-|операціями з клієнтами" |
|совими опера-| |
|ціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7003 А "Процентні витрати за короткостроковими|
|обліку |кредитами, що отримані від Національного банку|
|процентних |України"; |
|витрат за|7004 А "Процентні витрати за довгостроковими|
|отриманими |кредитами, що отримані від Національного банку|
|кредитами |України"; |
| |7014 А "Процентні витрати за кредитами овернайт,|
| |що отримані від інших банків"; |
| |7016 А "Процентні витрати за кредитами овердрафт|
| |та короткостроковими кредитами, що отримані від|
| |інших банків"; |
| |7017 А "Процентні витрати за довгостроковими|
| |кредитами, що отримані від інших банків"; |
| |7028 А "Процентні витрати за фінансовим лізингом|
| |(орендою)"; |
| |7060 А "Процентні витрати за короткостроковими|
| |кредитами, що отримані від міжнародних та інших|
| |фінансових організацій"; |
| |7061 А "Процентні витрати за довгостроковими|
| |кредитами, що отримані від міжнародних та інших|
| |фінансових організацій"; |
| |7099 А "Інші процентні витрати" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7002 А "Процентні витрати за коштами, що отримані|
|обліку |від Національного банку України за операціями|
|процентних |репо"; |
|витрат |7015 А "Процентні витрати за кредитами, що|
|за операціями |отримані від інших банків за операціями репо" |
|репо | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7000 А "Процентні витрати за коштами на вимогу,|
|обліку проце- |що отримані від Національного банку України"; |
|нтних витрат |7005 А "Процентні витрати за короткостроковими|
|за залученими |вкладами (депозитами), що отримані від|
|вкладами |Національного банку України"; |
|(депозитами) |7006 А "Процентні витрати за довгостроковими|
| |вкладами (депозитами), що отримані від|
| |Національного банку України"; |
| |7010 А "Процентні витрати за коштами на вимогу|
| |інших банків"; |
| |7011 А "Процентні витрати за депозитами овернайт|
| |інших банків"; |
| |7012 А "Процентні витрати за короткостроковими|
| |вкладами (депозитами) інших банків"; |
| |7013 А "Процентні витрати за довгостроковими|
| |вкладами (депозитами) інших банків"; |
| |7020 А "Процентні витрати за коштами на вимогу|
| |суб'єктів господарювання"; |
| |7021 АП "Процентні витрати за строковими коштами|
| |суб'єктів господарювання"; |
| |7030 А "Процентні витрати за коштами бюджету та|
| |позабюджетних фондів України"; |
| |7040 А "Процентні витрати за коштами на вимогу|
| |фізичних осіб"; |
| |7041 АП "Процентні витрати за строковими коштами|
| |фізичних осіб"; |
| |7070 А "Процентні витрати за коштами на вимогу|
| |небанківських фінансових установ"; |
| |7071 АП "Процентні витрати за строковими коштами|
| |небанківських фінансових установ" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7052 АП "Процентні витрати за короткостроковими|
|обліку проце- |ощадними (депозитними) сертифікатами власного|
|нтних витрат |боргу, емітованими банком"; |
|за коштами, |7053 АП "Процентні витрати за довгостроковими|
|залученими за |ощадними (депозитними) сертифікатами власного|
|ощадними (де- |боргу, емітованими банком"; |
|позитними) |7054 АП "Процентні витрати за ощадними|
|сертифікатами |(депозитними) сертифікатами на вимогу,|
| |емітованими банком" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7101 А "Комісійні витрати на кредитне|
|обліку |обслуговування"; |
|комісійних |7109 А "Інші комісійні витрати" |
|витрат за| |
|кредитними | |
|операціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|7108 А "Комісійні витрати за позабалансовими|
|обліку витрат|операціями" |
|за поза- | |
|балансовими | |
|операціями | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|7701 АП "Відрахування в резерви під|
|обліку відра-|заборгованість інших банків"; |
|хувань у|7702 АП "Відрахування в резерви під|
|резерви |заборгованість за наданими кредитами клієнтам"; |
| |7706 АП "Відрахування в банківські резерви на|
| |покриття ризиків і втрат"; |
| |7720 АП "Відрахування в резерви під|
| |заборгованість за нарахованими доходами" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|6204 АП "Результат від торгівлі іноземною валютою|
|обліку |та банківськими металами" |
|переоцінки | |
|заборгованос- | |
|ті в іноземній| |
|валюті та| |
|банківських | |
|металах | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок з|6397 П "Штрафи, пені, що отримані банком" |
|обліку | |
|отриманих | |
|штрафів та| |
|пені | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок з|7397 А "Штрафи, пені, що сплачені банком" |
|обліку | |
|сплачених | |
|штрафів та| |
|пені | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|6711 П "Повернення раніше списаної безнадійної|
|обліку повер-|заборгованості інших банків"; |
|нення раніше|6712 П "Повернення раніше списаної безнадійної|
|списаної |заборгованості за кредитами, що надані клієнтам";|
|заборгованості|6717 П "Повернення раніше списаних безнадійних|
| |доходів минулих років" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9100 А "Зобов'язання з кредитування, що надані|
|обліку наданих|банкам"; |
|зобов'язань з|9122 А "Непокриті акредитиви"; |
|кредитування |9129 А "Інші зобов'язання з кредитування, що|
| |надані клієнтам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|9110 П "Зобов'язання з кредитування, що отримані|
|обліку |від банків"; |
|отриманих |9111 П "Зобов'язання з кредитування, що отримані|
|зобов'язань з|від міжнародних та інших фінансових організацій" |
|кредитування | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9000 А "Гарантії, що надані банкам"; |
|обліку наданих|9003 А "Авалі, що надані банкам"; |
|гарантій |9020 А "Гарантії, що надані клієнтам"; |
| |9023 А "Авалі, що надані клієнтам" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9010 П "Прості гарантії, що отримані від банків";|
|обліку |9030 П "Прості гарантії, що отримані від Уряду|
|отриманих |України"; |
|гарантій |9031 П "Прості гарантії, що отримані від|
| |клієнтів, крім Уряду України" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9015 П "Контргарантії, що отримані від банків"; |
|обліку |9036 П "Контргарантії, що отримані від клієнтів" |
|отриманих | |
|контргарантій | |
|Рахунки для|9090 А "Сумнівні гарантії, що надані банкам"; |
|обліку |9091 А "Сумнівні гарантії, що надані клієнтам" |
|сумнівних | |
|гарантій | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|9350 А "Активи до отримання та депозити до|
|обліку |розміщення за спотовими контрактами" |
|активів до| |
|отримання та| |
|депозитів до | |
|розміщення | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|9360 П "Активи до відправлення та депозити до|
|обліку активів|залучення за спотовими контрактами" |
|до відсилання| |
|та депозитів | |
|до залучення | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|9510 П "Надана застава" |
|обліку наданої| |
|застави | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9500 А "Отримана застава"; |
|обліку |9503 А "Застава за складськими свідоцтвами"; |
|отриманої |9520 А "Земельні ділянки"; |
|застави |9521 А "Нерухоме майно житлового призначення"; |
| |9523 А "Інші об'єкти нерухомого майна" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9601 А "Списана за рахунок спеціальних резервів|
|обліку не |заборгованість за нарахованими доходами за|
|сплачених в|операціями з клієнтами"; |
|строк доходів |9603 А "Нараховані та не отримані доходи за|
| |операціями з клієнтами" |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунки для|9610 А "Списана у збиток заборгованість за|
|обліку |коштами на кореспондентських рахунках"; |
|списаної у|9611 А "Списана у збиток заборгованість за|
|збиток забор-|кредитними операціями" |
|гованості | |
|Рахунок для|9800 А "Розрахункові документи за факторинговими|
|обліку доку-|операціями" |
|ментів за| |
|факто- | |
|ринговими опе-| |
|раціями | |
|Рахунок для|9819 А "Інші цінності і документи" |
|обліку інших| |
|цінностей і| |
|документів | |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Рахунок для|9820 А "Бланки цінних паперів" |
|обліку бланків| |
|цінних паперів| |
|--------------+-------------------------------------------------|
|Контррахунок |990 Контррахунки для рахунків розділів 90-95; |
| |991 Контррахунки для рахунків розділів 96-98 |
------------------------------------------------------------------
Заступник директора Департаменту бухгалтерського обліку Б.В.Лукасевич