Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.11.2002 N 538
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної податкової адміністрації
N 196/ДСП від 24.04.2003)
Щодо здійснення ефективного контролю
за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ
( Зміни до Наказу див. в Наказі Державної податкової адміністрації
N 581/ДСК від 25.11.2002 )
З метою запровадження ефективного механізму попередження безпідставного відшкодування з Держбюджету України сум ПДВ та відокремлення в обліку сумнівних до відшкодування сум ПДВ НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визначення сумнівних сум ПДВ, заявлених до відшкодування з бюджету (далі - Порядок), що додається.
2. Начальнику Головного управління оподаткування юросіб, головам ДПА в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі:
2.1. Забезпечити обов'язковість проведення підрозділами оподаткування юросіб попередніх (камеральних) перевірок декларацій із заявленими до відшкодування сумами ПДВ відповідно до вимог наказу ДПАУ від 01.08.98 р. N 375 "Про затвердження Методичних вказівок по організації порядку адміністрування відшкодування податку на додану вартість".
2.2. За результатами попередніх (камеральних) перевірок забезпечити визначення критерію сумнівності на отриманих від підрозділів обробки податкової інформації реєстрах декларацій згідно з довідником критеріїв відбору, відповідно до затвердженого Порядку.
2.3. Забезпечити передачу сформованих реєстрів з кодуванням сумнівних сум ПДВ до підрозділів обробки податкової інформації з метою внесення ознаки "сумнівна" в базу даних податкової звітності:
у термін не більше 5 днів податковими інспекціями, де кількість поданих декларацій на відшкодування не перевищує 500;
у термін не пізніше 10 днів податковими інспекціями, де кількість поданих декларацій на відшкодування перевищує 500.
3. Головному управлінню інформатизації та обліку:
3.1. У термін до 01.01.2003 р. внести зміни до програмного забезпечення по обробці податкової звітності.
3.2. У термін до 01.02.2003 р. забезпечити внесення змін до програмного забезпечення імпорту даних декларацій з ПДВ з ознакою "сумнівна" до карток особових рахунків платників.
4. Встановити, що належна до відшкодування сума ПДВ у розмірі 100 тис. грн. та більше відшкодовується СПД-юрособам лише за умови проведення обов'язкової документальної перевірки платника податку, яка здійснюється відповідно до Програми проведення документальних перевірок з питань правильності заявлених до бюджетного відшкодування сум ПДВ, затвердженої наказом ДПАУ від 31.05.2002 р. N 255 "Про цілеспрямовані дії по відшкодуванню ПДВ", та відповідно до Програми роботи підрозділів державної податкової служби по виявленню та недопущенню фактів безпідставного відшкодування ПДВ з бюджету, затвердженої наказом ДПАУ від 13.06.2002 р. N 282. При цьому в першу чергу документальній перевірці підлягають суми, заявлені до відшкодування на розрахунковий рахунок платника або в рахунок інших податків, зборів (обов'язкових платежів), які зараховуються до Держбюджету України, потім - у рахунок майбутніх платежів.
5. У ході проведення документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ проводяться зустрічні перевірки основних постачальників (до виробника або імпортера товарів, робіт, послуг), причому обов'язковій перевірці підлягають підприємства, у яких платником за місяць придбано товарів (робіт, послуг), де сума ПДВ становить 10 тис. грн. і більше при заявленій до відшкодування сумі ПДВ до 100 тис. грн. та сума ПДВ становить 50 тис. грн. і більше при заявленій до відшкодування сумі ПДВ більше 100 тис. грн.
6. Встановити, що заявлена сума ПДВ до відшкодування з Держбюджету України підлягає лише за наявності дозволу ДПА:
в розмірі 100 тис. грн. та більше за один звітний період в АР Крим, Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та м. Севастополі;
у розмірі 500 тис. грн. та більше за один звітний період в Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Одеській областях та м. Києві.
Дозвіл надається на підставі розгляду матеріалів документальної перевірки підрозділами оподаткування юросіб, податкового аудиту та валютного контролю і правового забезпечення стосовно правильності визначення сум податку відповідно до вимог, визначених спільним наказом ДПАУ та Держказначейства України від 21.05.2001 р. N 200/86 "Про затвердження Змін та доповнень до Порядку відшкодування податку на додану вартість", зареєстрованим у Мін'юсті України 08.06.2001 р. N 489/5680, з письмовим повідомленням про це відповідних підрозділів податкової міліції для проведення оперативних заходів.
7. У разі надходження звернення про проведення зустрічної перевірки забезпечити її проведення і направлення повідомлення до податкового органу, від якого надійшов запит, протягом 10 робочих днів з дня його надходження.
8. Визнати такими, що втратили чинність:
8.1. Наказ ДПАУ від 25.03.98 р. N 139 "Про посилення контролю за проведенням установленого порядку відшкодування податку на додану вартість".
8.2. Пункти 2.2, 2.3 розпорядження ДПАУ від 06.08.2002 р. N 224-р "Про визначення типової форми акта результатів здійснення зустрічної перевірки по відшкодуванню ПДВ".
9. У місячний термін внести зміни до наказів ДПАУ відповідно до вимог цього наказу:
9.1. До наказу ДПАУ від 01.08.98 р. N 375 "Про затвердження Методичних вказівок по організації порядку адміністрування відшкодування податку на додану вартість".
9.2. До наказу ДПАУ від 13.06.2002 р. N 282 "Про затвердження Програми роботи підрозділів державної податкової служби по виявленню та недопущенню фактів безпідставного відшкодування ПДВ з бюджету".
Голова М.Азаров
Додаток
Порядок
визначення сумнівних сум ПДВ,
заявлених до відшкодування
Дія Порядку поширюється на СПД-юросіб, які заявляють до відшкодування з бюджету суми ПДВ по основних деклараціях, які передаються у визначені законодавством терміни.
Принцип відбору платників податків для проведення документальних перевірок полягає у визначенні сумнівних сум ПДВ, які шляхом допущення помилки при визначенні об'єкта оподаткування ПДВ або умисного ухилення від сплати належних сум ПДВ завищують бюджетне відшкодування через безпідставне заниження сум податкових зобов'язань чи завищення сум податкового кредиту.
До категорії СПД, які задекларували сумнівні суми ПДВ, відносяться:
новостворені СПД, які зареєстровані менше 1 року як платники ПДВ, у яких сума заявленого відшкодування ПДВ перевищує розмір статутного фонду в два і більше разів;
СПД, у яких протягом останніх 6 місяців діяльності проведена зміна складу засновників (зміна власників статутного фонду, частка яких становить 25% та більше), за умови, що сума заявленого до відшкодування ПДВ перевищує розмір статутного фонду в два і більше разів;
СПД, у яких протягом останніх 6 місяців діяльності за результатами проведених перевірок хоча б в одному із звітних періодів зменшено заявлену суму ПДВ до відшкодування на 30% і більше;
СПД, які здійснювали коригування податкових зобов'язань (кредиту) в значних розмірах (більш ніж 30% від суми податкових зобов'язань (кредиту) протягом останніх трьох звітних періодів;
СПД, попередніми перевірками яких встановлювались взаємовідносини з підприємствами, що мають ознаки фіктивності;
в інших випадках за наявності обгрунтованих фактів, що ставлять під сумнів задекларовані суми ПДВ платника податків (правомірність застосування пільгових та спецрежимів оподаткування, реалізація товарів (робіт, послуг) за цінами нижче рівня звичайних, факти непроведення розрахунків з постачальниками на території України при експортному відшкодуванні ПДВ, відсутність фактів, що підтверджують придбання основних фондів (введення їх в експлуатацію), відсутність сплати або незначна сплата сум податкових зобов'язань по податках, зборах та обов'язкових платежах з одночасним заявленням до відшкодування значних сум ПДВ тощо).
Сумі заявленого до відшкодування ПДВ може бути присвоєно лише один критерій сумнівності, який знімається згідно з розпорядженням про внесення змін у визначену платником суму податку, що підлягає нарахуванню, прийнятим за результатами документальних перевірок.
У разі коли за результатами попередньої (камеральної) перевірки декларації з ПДВ встановлюється наявність хоча б одного критерію, суми ПДВ за такою декларацією вважаються сумнівними, а такий платник підлягає обов'язковій документальній перевірці без перенесення перевірки на наступний звітний період.
Відібрані таким чином декларації з ПДВ групуються підрозділами оподаткування юросіб в окремий реєстр.
Реєстр повинен містити:
1) номер за порядком;
2) назву СПД;
3) код ЄДРПОУ;
4) основний вид діяльності;
5) вид відшкодування (на розрахунковий рахунок (експортне, за результатами діяльності на митній території України, в рахунок майбутніх платежів);
6) код критерію відбору.
Реєстр підписується керівником підрозділу оподаткування юросіб та разом із загальним переліком декларацій із заявленими до відшкодування сумами ПДВ передається не пізніше п'ятиденного терміну після граничного терміну подання до підрозділів обробки та ведення податкової звітності.
Після обробки декларацій в підрозділі обробки та ведення податкової звітності формуються реєстри з переліком підприємств, які задекларували суми ПДВ 100 тис. грн. та більше, та реєстри із сумнівними сумами ПДВ, які передаються до підрозділу податкового аудиту та валютного контролю для проведення документальних перевірок.
Декларації з ПДВ, у яких суми заявленого до відшкодування податку не підпадають під критерій сумнівності, підлягають документальній перевірці або один раз на кілька звітних періодів і нею охоплюється декілька звітних періодів, або перевіряються при здійсненні комплексної документальної перевірки згідно з Національним планом перевірок.
Начальник Головного управління податкового аудиту та валютного контролю С.Янішевський
Начальник Головного управління оподаткування юридичних осіб В.Сичевський
"Бухгалтерія", N 11, 17 березня 2003 р.