2003-02-28 | 2004-06-17 | 2005-08-10 |
Документ втратив чиннiсть!
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.02.2003 N 55
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 лютого 2003 р. за N 126/7447
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про внесення змін до окремих
нормативно-правових актів
Національного банку України
Відповідно до статей 30 та 44 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), статті 11 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та з метою подальшої лібералізації міжбанківського валютного ринку України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до:
1.1. Положення про порядок реєстрації договорів, які передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами за залученими від нерезидентів кредитами, позиками в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 22.12.99 N 602 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2000 за N 15/4236 (зі змінами), що додаються.
1.2. Переліку і тарифів на послугу за надання ліцензій (дозволів) на здійснення банківських операцій, операцій з валютними цінностями та інші послуги, що надаються установами та територіальними управліннями Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 08.08.2000 N 311 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.09.2000 за N 608/4829 (зі змінами), що додаються.
1.3. Інструкції про порядок відкриття та використання рахунків у національний та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259 (зі змінами), що додаються.
2. Внести зміни:
2.1. Абзац сьомий пункту 2.2 глави 2 розділу III Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за N 841/6032 (зі змінами), виключити.
У зв'язку з цим абзац восьмий вважати абзацом сьомим.
2.2. У підпункті "а" пункту 2.13 Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 N 127 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.03.99 за N 171/3464 (зі змінами):
в абзаці другому слова "(юридичними особами, а також фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності)" виключити;
речення друге абзацу дев'ятого викласти в такій редакції:
"За кредитами, залученими уповноваженими банками (які мають письмовий дозвіл Національного банку України на право здійснення операцій із залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках) від нерезидентів, цю відмітку проставляє банк, який купив іноземну валюту, на оригіналі кредитного договору, що зберігається в банку-позичальнику".
3. Департаменту валютного регулювання (С.О. Яременко) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома Операційного та територіальних управлінь Національного банку України та банків для керівництва і використання в роботі, а банкам - до відома їх клієнтів.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент валютного регулювання (С.О. Яременко).
5. Постанова набирає чинності через 10 днів після її державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Голова С.Л.Тігіпко
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
12.02.2003 N 55
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 лютого 2003 р. за N 126/7447
Зміни
до Положення про порядок реєстрації
договорів, які передбачають виконання
резидентами боргових зобов'язань перед
нерезидентами за залученими від нерезидентів
кредитами, позиками в іноземній валюті
1. Пункт 1.1 доповнити абзацом другим такого змісту:
"Уповноважені банки, які мають письмовий дозвіл Національного банку України на право здійснення операцій із залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках, здійснюють реєстрацію договорів у порядку, визначеному главою 4 цього Положення".
2. Пункт 1.2 викласти в такій редакції: "1.2. Кредити, позики в іноземній валюті, у тому числі поворотну фінансову допомогу в іноземній валюті (далі - кредити), від нерезидентів можуть одержувати резиденти - юридичні особи, фізичні особи, які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності згідно із Законом України "Про підприємництво" ( 698-12 ), та інші фізичні особи (далі резиденти-позичальники) для використання їх за цільовим призначенням, визначеним договором. Кредити одержують лише в безготівковій формі.
Кредити, що одержують фізичні особи, які не зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності згідно із Законом України "Про підприємництво" (698-12) (далі - фізичні особи), від нерезидентів, мають зараховуватися на їх рахунки, відкриті в уповноважених банках України або в іноземних банках. Такі кредити фізичні особи можуть одержувати на строк не менше ніж півроку. У разі надходження кредиту на рахунок фізичної особи, відкритий в уповноваженому банку, його погашення здійснюється з цього рахунку. Використання фізичними особами кредитних коштів здійснюється як у безготівковій, так і в готівковій формі (з додержанням вимог, установлених нормативно-правовими актами Національного банку України з питань використання готівкової іноземної валюти на території України).
Виконання фізичними особами боргових зобов'язань за укладеними договорами з нерезидентами здійснюється у безготівковій формі. Купівля фізичною особою іноземної валюти для погашення основного боргу та сплати відсотків, комісій, штрафних санкцій здійснюється через мережу пунктів обміну іноземних валют чи каси банків або на міжбанківському валютному ринку України з додержанням вимог пункту 2.13 Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.03.99 N 127 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.03.99 за N 171/3464 (зі змінами).
Уповноважені банки залучають кредити лише від нерезидентів - банків та нерезидентів, які мають статус небанківських фінансових установ згідно із законодавством. Залучення коштів на умовах субординованого боргу з метою урахування цих коштів до капіталу банку здійснюється уповноваженими банками на умовах, що передбачені відповідними нормативно-правовими актами Національного банку України з цих питань".
3. У пункті 1.6: у другому реченні абзацу першого після слів "використання рахунку в іноземному банку" додати слова "(для фізичної особи - індивідуальну ліцензію на відкриття рахунку за межами України та розміщення на ньому валютних цінностей, крім випадку відкриття фізичною особою рахунку в іноземній валюті на час її перебування за кордоном)"; пункт доповнити абзацом третім такого змісту: "Якщо за договором фізичної особи з нерезидентом передбачено надання їй кредиту із зарахуванням коштів на рахунок цієї фізичної особи в іноземному банку, який використовується нею на підставі відповідної індивідуальної ліцензії Національного банку України або протягом терміну перебування її за кордоном, то перерахування нерезиденту коштів з рахунку фізичної особи, відкритому в обслуговуючому банку, з метою погашення такого кредиту здійснюється за умови подання резидентом-позичальником засвідчених іноземним банком чи іншою небанківською фінансовою установою оригіналів або копій платіжних документів, які підтверджують сплату кредитних коштів іноземним кредитором резиденту-позичальнику та подальше використання цих коштів. Ці платіжні документи залишаються на зберіганні в обслуговуючому банку. Якщо вони укладені іноземною мовою (крім російської), то подається також їх нотаріально засвідчений на території України переклад на українську мову".
4. У пункті 1.8 слово "комерційні" виключити і пункт доповнити абзацом другим такого змісту:
"Розмір процентної ставки, за якою уповноважений банк залучає кошти на умовах субординованого боргу з метою урахування цих коштів до капіталу банку, регулюється вимогами нормативно-правових актів Національного банку України з цих питань".
5. У пункті 2.1: у підпункті 3 слово та цифру "(додаток 3)" замінити словом та цифрами "(додатки 3, 4)";
абзац сьомий після слів "використання рахунку в іноземному банку" доповнити словами "(для фізичної особи - індивідуальну ліцензію на відкриття рахунку за межами України та розміщення на ньому валютних цінностей, крім випадку відкриття фізичною особою рахунку в іноземній валюті на час її перебування за кордоном)".
6. Пункт 2.11 після слів "головного бухгалтера" доповнити словами "фізичної особи".
7. Пункти 2.14 і 2.15 виключити. У зв'язку з цим пункти 2.16-2.21 уважати відповідно пунктами 2.14-2.19.
8. Пункт 2.16 після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"Територіальні управління надсилають резидентам-позичальникам повідомлення про анулювання реєстраційних свідоцтв протягом п'яти робочих днів з дня його анулювання".
У зв'язку з цим абзаци сьомий та восьмий вважати відповідно абзацами восьмим та дев'ятим.
9. В абзаці першому пункту 3.8 слова "і кредитів, одержаних безпосередньо уповноваженим банком" виключити.
10. Положення після глави 3 доповнити новою главою 4 такого змісту:
"4. Порядок подання уповноваженими банками повідомлення про договір
4.1. Уповноважені банки, які мають письмовий дозвіл Національного банку України на право здійснення операцій із залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках (далі в цій главі - уповноважені банки), після підписання договору з нерезидентом про залучення кредиту на строк понад один рік, але до фактичного отримання коштів за кредитом, зобов'язані подати територіальному управлінню, у якому банку відкрито кореспондентський рахунок, два примірники оформленого належним чином на бланку банку повідомлення про договір за формою, зазначеною у додатку 5.
Якщо договором з нерезидентом передбачено залучення кредиту до одного року, то уповноважені банки мають подати повідомлення про договір протягом 10 робочих днів з дати настання змін, у разі:
прострочення погашення такого кредиту (строк погашення перевищує один рік);
пролонгації кредиту на строк, що перевищує один рік.
4.2. Відповідне територіальне управління перевіряє належне оформлення повідомлення про договір (у разі неналежного оформлення повідомлення про договір територіальне управління повертає його протягом п'яти робочих днів уповноваженому банку) і проставляє на кожному примірнику повідомлення про договір відмітку, яка свідчить про належне оформлення повідомлення про договір, його реєстрацію і містить: присвоєний йому реєстраційний номер, дату реєстрації, підпис керівника або заступника керівника територіального управління, відбиток печатки територіального управління.
Реєстраційний номер повідомленню про договір присвоюється у порядку, аналогічно до присвоєння номерів реєстраційним свідоцтвам. Облік номерів за реєстраційними свідоцтвами та повідомленнями про договір ведеться із загальною нумерацією.
Територіальне управління протягом п'яти робочих днів повертає уповноваженому банку один примірник повідомлення про договір. Другий примірник повідомлення про договір з відмітками залишається на обліку в територіальному управлінні.
4.3. Повідомлення вважається оформленим неналежним чином, якщо не заповнені відповідні реквізити, колонки (рядки), зокрема немає підпису голови банку або заступника голови банку, дати заповнення документа, відбитка печатки уповноваженого банку.
4.4. У разі зміни умов договору з нерезидентом (зміна суми кредиту, строку погашення, відсоткової ставки), а також іншої інформації, зазначеної в повідомленні про договір, уповноважений банк не пізніше одного місяця з дати настання відповідних змін письмово повідомляє про це територіальне управління.
4.5. Уповноважений банк зобов'язаний щодо кредитів, одержаних від нерезидентів, у визначені строки подавати відповідну звітність згідно з Правилами організації фінансової та статистичної звітності банків України (із змінами), затвердженими постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436.
У зв'язку з цим главу 4 уважати главою 5."
11. Додатки 1 та 2 після слів "код ЄДРПОУ" доповнити словами для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер ДРФО (за наявності)".
12. Виноски в додатку 3 викласти в такій редакції: "* Банк; підприємство з іноземними інвестиціями, але не дочірнє; підприємство, яке контролює іноземний інвестор (дочірнє); інші.
** Тип кредитора: банк або інша фінансова установа; іноземна материнська компанія або філія (компанія або філія, яка контролює свої дочірні компанії в Україні); інший прямий інвестор, але не материнська компанія (участь якого в статутному капіталі підприємства-позичальника становить 10 та більше відсотків); офіційний кредитор (іноземний уряд або його офіційне агентство, міжнародна організація); інший приватний кредитор".
13. У пункті 6 додатка 3 слова "код МФО уповноваженого банку" замінити словами "код банку".
14. У пункті 19 додатка 3 слова "назва гаранта, країна" замінити словами "назва, місцезнаходження гаранта, країна та банківські реквізити:".
15. Положення доповнити додатками 4 і 5 такого змісту:
"Додаток 4
до Положення про порядок
реєстрації договорів, які
передбачають виконання
резидентами боргових
зобов'язань перед
нерезидентами за залученими
від нерезидентів кредитами,
позиками в іноземній валюті
Повідомлення
про договір, який передбачає виконання
резидентом - фізичною особою
боргових зобов'язань перед нерезидентом
за залученим від нерезидента кредитом,
позикою в іноземній валюті
1. Назва договору, дата, номер:
2. Прізвище, ім'я та по батькові резидента, ідентифікаційний номер *:
3. Місце проживання резидента, N телефону (домашній та робочий):
4. Назва, адреса та код банку (філії), що обслуговує операції за договором, та реквізити відкритого фізичною особою рахунку, на який перераховуються кошти кредиту, позики:
5. Назва нерезидента (країна), тип кредитора ** та його місцезнаходження, банківські реквізити:
6. Сума та назва валюти, що передбачена договором:
7. Мета використання коштів:
8. Строк погашення, передбачений договором (кінцева дата):
9. Тип відсоткової ставки (безпроцентна, плаваюча, фіксована) та її розмір з урахуванням маржі:
10. Відсоткова ставка за простроченими платежами: за основною сумою боргу: за відсотками: 11. Комісійні, штрафні санкції (назва, розмір): 12. Графік погашення кредиту, позики за кварталами року (з урахуванням відсотків та інших зборів):
13. Повернення основного боргу (відсотків) за кредитом, позикою нерезиденту згідно з умовами договору гарантовано:
_______________________________________________________________________________________________________________________
(назва документа, дата, номер)
назва та місцезнаходження гаранта (для фізичних осіб - прізвище та ініціали), країна, банківські реквізити:
14. Графік погашення кредиту, позики за кварталами року (з урахуванням відсотків та інших зборів):
"___"____________________200_р. |
_________________________ (підпис) |
___________________________________ (прізвище та ініціали) |
_______________
* За винятком фізичної особи, у паспорті якої зроблена відмітка державним органом про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Зазначена фізична особа додатково надає копію такої сторінки паспорта.
** Тип кредитора: комерційний банк або інша фінансова установа; інший приватний кредитор.
Додаток 5
до Положення про порядок
реєстрації договорів,
які передбачають виконання
резидентами боргових
зобов'язань перед
нерезидентами за залученими
від нерезидентів кредитами,
позиками в іноземній валюті
Повідомлення про договір
зареєстровано за N__
_________________________________
(дата реєстрації)
Начальник (заступник начальника) територіального управління М.П. |
__________________ (підпис) |
______________________________ (прізвище та ініціали) |
Повідомлення про договір
1. Назва договору, дата, номер:
2. Назва уповноваженого банку згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію, код банку:
3. Місцезнаходження уповноваженого банку:
4. Назва нерезидента (країна), тип кредитора * та його місцезнаходження, банківські реквізити:
_______________
* Тип кредитора: комерційний банк або інша фінансова установа; іноземна материнська компанія або філія (компанія або філія, яка контролює свої дочірні компанії в Україні); інший прямий інвестор, але не материнська компанія (участь якого в статутному капіталі позичальника становить 10 та більше відсотків); офіційний кредитор (іноземний уряд або його офіційне агентство, міжнародна організація); інший приватний кредитор.
5. Сума та назва валюти, що передбачена договором (якщо кредитна лінія, то зазначається розрахунковий обсяг кредитної лінії):
6. Мета використання коштів:
7. Строк погашення, передбачений договором (кінцева дата):
8. Тип відсоткової ставки (безпроцентна, плаваюча, фіксована) та її розмір з урахуванням маржі:
9. Відсоткова ставка за простроченими платежами: за основною сумою боргу: за відсотками: 10. Штрафні санкції (назва, розмір):
11. Інші збори, що передбачені договором (комісії за зобов'язання, анулювання, дострокове погашення тощо):
12. Інші умови:
13. Погашення заборгованості за кредитом, позикою здійснюватиметься за рахунок (зазначається сума коштів в іноземній валюті):
власної валюти: купівлі за гривні іноземної валюти: переоформлення в інвестиції: 14. Повернення основного боргу (відсотків) за кредитом, позикою нерезиденту згідно з умовами договору гарантовано:
_________________________________________________________________________________________________________
(назва документа, дата, номер)
Назва, місцезнаходження гаранта, країна та банківські реквізити: Сума та назва валюти, що передбачена договором: 15. Графік одержання та погашення кредиту, позики за кварталами року (з урахуванням процентів, комісійних тощо):
"___"________________ 200_ р.
Голова банку або заступник Голови банку |
__________________ (підпис) |
______________________________ (прізвище та ініціали) |
Виконавець ________________________________________________________________________________________________________".
(прізвище та ініціали,
номер телефону)
Директор Департаменту валютного регулювання С.О.Яременко