документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 424 від 09.09.2002
м.Київ

( Документ скасовано на підставі Наказу Державної
податкової адміністрац
ії
N 304 від 01.08.20
05 )

Податкове роз'яснення
щодо застосування пункту 22.3 статті 22 Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств"

Відповідно до пункту 22.3 статті 22 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон ( 334/94-ВР ) кошти, спрямовані платником податку на будівництво та придбання житла для військовослужбовців та членів їх сімей, які мають право на отримання житла відповідно до законодавства України, за укладеними до 1 липня 1997 року угодами про інвестування будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей, за якими на 1 липня 1997 року проведені фактичні витрати, враховуються у зменшення податкового зобов'язання такого платника податку у сумі, що не перевищує розмір податкового зобов'язання, нарахованого протягом звітного (податкового) періоду в якому здійснювалося таке інвестування, протягом терміну завершення будівництва об'єктів житла, розпочатих до 1 січня 1997 року, але не пізніше 1 січня 2006 року.

На виконання вимог п. 22.3 ст. 22 Закону ( 334/94-ВР ) прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 року N 568 "Про методологію визначення цін і процедури зменшення податкових зобов'язань платників податку на прибуток підприємств на суму вартості матеріальних активів, що інвестуються ними у будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей, і порядок використання коштів, що спрямовуються на будівництво такого житла, та здійснення бюджетного контролю за їх цільовим використанням" зі змінами та доповненнями (далі - Методологія).

Крім того, розподіл та узгодження обсягів інвестицій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року N 171 "Про затвердження Порядку розподілу та узгодження обсягів інвестицій, які спрямовуються на будівництво і придбання житла для військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до частини другої і третьої п. 22.3 ст. 22 Закону (334/94-ВР), обсяги коштів і матеріальних активів спрямовуються підприємствами-інвесторами на завершення розпочатих будівництвом до 1 липня 1997 року житлових будинків (придбання житла) для військовослужбовців та членів їх сімей.

Тобто Законом та пунктом 18 Методології ( 568-98) визначається направлення інвестицій на добудову житла, яке станом на 1 липня 1997 року вже будувалося для військовослужбовців та членів їх сімей і має цільовий характер інвестицій, кінцевою метою якого є отримання житла міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, які мають у підпорядкуванні військові формування.

Для позитивного вирішення питання забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей прийнято Розпорядження Президента України від 27 жовтня 1999 року N 276 "Про заходи щодо завершення будівництва недобудованих житлових будинків" в частині удосконалення механізму спрямування коштів і матеріальних активів, що інвестуються у будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей.

Таким чином, Закон ( 334/94-ВР ) для надання пільг з податку на прибуток підприємству-інвестору вимагає виконання таких умов:

- наявність угоди про інвестування будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей, яка укладена до 1 липня 1997 року між підприємством-інвестором та замовником;

- здійснення фактичних витрат до 1 липня 1997 року за зазначеною угодою підприємствами-інвесторами;

- дата початку будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей - не пізніше 1 липня 1997 року;

- збереження цільового використання інвестицій. Збудовані за рахунок залучених інвестицій квартири (в тому числі в порядку пайової участі) повинні призначатися під заселення військовослужбовців та членів їх сімей.

Статтею 9 Закону України "Про інвестиційну діяльність" ( 1560-12 ) передбачено, що основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода). Укладання договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності.

Згідно з п. 1 ст. 5 розділу 1 зазначеного Закону ( 1560-12 ), суб'єктами (інвесторами й учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави.

Додаткові угоди про збільшення обсягів інвестицій (про уточнення обсягів інвестицій) повинні відповідати таким вимогам:

- додаткові угоди повинні бути укладені в період з 05.05.98 р. до 05.06.98 р.;

- фактичні витрати щодо їх виконання повинні бути проведені до 01.11.98 р.

Тобто збільшення обсягів інвестицій може здійснюватися тільки за додатковими угодами, за якими проведено фактичні витрати до першого листопада 1998 року (абз. третій п. 13 та абз. перший п. 15 Методології ( 568-98 ).

У разі необхідності залучення до виконання інвестиційної угоди нового інвестора, згідно з п. 10 Методології ( 568-98), замовник повинен внести необхідні корективи до відповідних реєстрів, але обсяг інвестицій, визначений у реєстрах, коригуванню не підлягає.

Таким чином, збільшення обсягів інвестицій в даному випадку не допускається, незважаючи на зміну кількості інвесторів.

Терміни укладання додаткових угод (крім додаткових угод про збільшення обсягів інвестицій) регламентуються абз. другим та третім пункту 10 Методології ( 568-98 ), якими дозволялось укладати додаткові угоди до 01.01.2000 р., а також після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2000 р. N 1569 , тобто з 20.10.2000 р.

Водночас слід зазначити, що врахування інвестицій для будівництва житла військовослужбовцям та членам їх сімей у зменшення податкового зобов'язання, яке здійснюється у сумі, що не перевищує розмір податкового зобов'язання, нарахованого протягом звітного періоду, в якому здійснювалося таке інвестування для завершення об'єктів будівництва, розпочатих до 1 липня 1997 року, але не пізніше 1 січня 2006 року, можливе лише при виконанні вимог норм чинного податкового законодавства з питання пільгового інвестування.

Роз'яснення із зазначених питань, надані до набрання чинності цим податковим роз'ясненням, вважати такими, що втратили чинність.

"Галицькі контракти - Документи для роботи",
N 38, 16 вересня 2002 р.

^ Наверх
наверх