2002-07-12 | 2003-01-01 |
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 330 від 12.07.2002
Щодо затвердження податкового роз'яснення
(Витяг)
У зв'язку з численними запитами платників податку на прибуток підприємств і державних податкових органів та відповідно до підпункту 4.4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( 2181-14 ) і постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2001 N 494 "Про затвердження Порядку надання податкових роз'яснень", а також керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити податкове роз'яснення щодо застосування підпункту 5.3.5 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) платниками податку на прибуток - споживачами електричної енергії, що додається.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
наказом Державної податкової
адміністрації України
від 12 липня 2002 р. N 330
Податкове роз'яснення
щодо застосування підпункту 5.3.5 пункту 5.3 статті 5
Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"
( 334/94-ВР ) платниками податку на прибуток -
споживачами електричної енергії
1. Податковий облік фінансових санкцій у випадку споживання платниками податку на прибуток електричної енергії понад договірну величину.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" (575/97-ВР) споживачі (крім населення) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення) сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.
Статтею 27 вищезазначеного Закону ( 575/97-ВР ) встановлено, що споживання електроенергії понад договірні величини відноситься до правопорушень в електроенергетиці.
Отже, суми, що додатково та в обов'язковому порядку сплачуються споживачами електричної енергії (крім населення) на користь енергопостачальників відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ) за споживання електроенергії понад договірні величини, відносяться до категорії штрафних санкцій.
Відповідно до підпункту 5.3.5 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (далі - Закон) не включаються до складу валових витрат витрати на сплату штрафів та/або неустойки чи пені за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду, арбітражного або третейського суду.
Враховуючи вищенаведене, суми вищезазначених штрафів, що сплачуються на користь енергопостачальника у зв'язку із правопорушеннями в електроенергетиці, не включаються до складу валових витрат споживача електричної енергії.
2. Податковий облік фінансових санкцій у вигляді плати для компенсації втрат від перетоків реактивної електроенергії.
Відповідно до статті 15-1 Закону України "Про електроенергетику" ( 575/97-ВР ) споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на розподільчий рахунок енергопостачальника в уповноваженому банку.
У той же час пунктом 8.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.96 N 417/1442 (із змінами), визначено, що плата за перетоки реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, плата за надання споживачу додаткових послуг, а також нараховані суми санкцій до споживача за порушення умов договору зараховуються на поточний рахунок електропостачальної організації, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, або електропередавальної організації, що здійснює підприємницьку діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами відповідно до умов укладеного договору.
Отже, зарахування енергоспоживачами плати за перетоки реактивної електричної енергії на поточний рахунок електропостачальної організації замість розподільчого рахунка пов'язано з тим, що зазначена плата не відноситься до плати за поставлену споживачам електричну енергію.
За ствердженням Національної комісії регулювання електроенергетики України, викладеним у листі від 18.01.2001 N 05-31-11/137 - споживачі не купують реактивну електроенергію, оплата за перетоки реактивної електричної енергії є санкцією за недотримання споживачем умов договору щодо якості електроенергії та її параметрів.
Аналогічна позиція викладена у постанові судової колегії Вищого арбітражного суду від 09.02.2001 N 04-1/9-15/33. У вказаній постанові зазначається, що реактивна електроенергія не є товаром і плата за неї є компенсацією за понесені збитки.
Разом з тим, за визначенням, наданим у пункті 5.1 статті 5 Закону, валові витрати - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Враховуючи вищенаведене, оскільки реактивна електроенергія не є товаром (роботою, послугою), а плата за перетоки реактивної електричної енергії вважається санкцією до споживача активної електроенергії за недотримання умов договору і не має ніякого відношення до компенсації вартості придбаних ним товарів (активної електричної енергії), така плата, виходячи з положень пункту 5.1 та підпункту 5.3.5 п. 5.3 статті 5 Закону (334/94-ВР), не включається до валових витрат споживача електричної енергії.
Начальник Головного
управління оподаткування юридичних осіб В.П.Сичевський