Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ГОТІВКОВО-ГРОШОВОГО ОБІГУ
ЛИСТ
N 11-111/1301-4564 від 22.07.2002
Територіальні управління
Національного банку України
Управління організації
роботи з готівкою
Установи банків
(Лист визнано таким, що втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.2018)
Щодо організації роботи кас
у післяопераційний час
Національний банк України на численні запити територіальних управлінь та установ банків України щодо організації роботи кас у післяопераційний час повідомляє наступне.
Згідно із ст.1, (п.1.22) Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" від 5 квітня 2001 року N 2346-III, тривалість операційного часу, встановлюється банком самостійно та закріплюється в їх внутрішніх нормативних актах. Банки можуть створювати каси для обслуговування фізичних осіб у післяопераційний час. Операції, здійснені касами комерційних банків у післяопераційний час, відображаються за бухгалтерським обліком наступного робочого дня.
Для організації роботи в післяопераційний час, видача готівки під звіт касирам має оформлюватись у відповідності до п.130 Інструкції N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України", затвердженої постановою Правління НБУ від 07.07.94 N 129 (надалі Інструкція N 1) з відображенням в Книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей). У цьому разі відповідні операції по переміщенню готівки в межах однієї операційної каси за бухгалтерським обліком та статистичною звітністю не відображаються.
Банк також відповідно до вищезазначеного пункту Інструкції може організувати ведення обліку операційної каси за аналітичними рахунками балансового рахунку "Банкноти та монети в касі банку" (рахунок 1001). Порядок ведення аналітичного обліку видачі готівки касирам та звітування останніми, зведення та перевірки операційної каси розробляється банком самостійно. У цьому разі, видача готівки касирам для роботи в післяопераційний час оформлюється видатковим касовим ордером, а ці операції мають відображатися за бухгалтерським обліком та за символами 39 та 66 статистичної звітності про касові обороти банків за ф.ф.747, 748 (у даний час відпрацьовуються зміни до Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України щодо змісту вищезазначених символів).
Видача касирам під звіт необхідної суми готівки для роботи в післяопераційний час здійснюється після зведення операційної каси. При цьому, у Книзі обліку готівки операційної каси й інших цінностей банку за рахунком 1001 залишок готівки має відображатися: всього, та у тому числі окремим рядком відображається готівка, яка знаходиться у сховищі, та окремим рядком - готівка, що видана підзвіт касирам. Після закінчення проведення операцій в післяопераційний час, касові працівники складають довідку касира, звіряють касові обороти з касовими журналами і разом із залишками готівки, сформованими в установленому порядку, залишають їх на зберігання у порядку, визначеному в п.20 Інструкції N 1.
Наступного робочого дня касові документи, довідки касирів та залишки готівки передаються касиром завідуючому касою для зведення операційної каси.
Заступник Голови Я.Ф.Солтис