Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 312 від 10.06.2002
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 липня 2002 р. за N 552/6840
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної
митної служби
N 821 від 27.09.2006 )
Про внесення змін і доповнень до Інструкції про порядок
контролю митними органами за справлянням під час
митного оформлення товарів, увезених (пересланих) на
митну територію України, та перерахуванням до бюджету
податку на додану вартість, затвердженої наказом
Держмитслужби від 09.06.99 N 346
У зв'язку із змінами в законодавстві та на виконання доручення Президента України від 02.08.99 N 1-14/885 щодо перегляду виданих нормативно-правових актів з метою приведення їх у відповідність з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) та актами законодавства НАКАЗУЮ:
1. Унести зміни до Інструкції про порядок контролю митними органами за справлянням під час митного оформлення товарів, увезених (пересланих) на митну територію України, та перерахуванням до бюджету податку на додану вартість, затвердженої наказом Держмитслужби від 09.06.99 N 346 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.07.99 за N 427/3720 (далі - Інструкція), виклавши її в новій редакції (додається).
2. Управлінню митних платежів (Шульга С.В.) і Правовому управлінню (Мельник М.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню справами (Карпенко В.П.) після державної реєстрації наказу забезпечити його тиражування та розсилку в митні органи.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Служби Шейка О.П.
Голова Служби М.Каленський
Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
10.06.2002 N 312
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
2 липня 2002 р.
за N 552/6840
Інструкція
про порядок контролю митними органами за справлянням
під час митного оформлення товарів, увезених
(пересланих) на митну територію України, та
перерахуванням до бюджету податку на додану вартість
1. Загальні положення
1.1. Цю Інструкцію розроблено на виконання Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ), Указу Президента України від 07.08.98 N 857/98 "Про деякі зміни в оподаткуванні" та постанов Кабінету Міністрів України від 02.04.98 N 417 "Про затвердження Порядку внесення податку на додану вартість до бюджету під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України", від 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України".
1.2. Податок на додану вартість є внутрішнім податком і не може регулюватися нормами міжнародних договорів, крім договорів, ратифікованих Верховною Радою України до набрання чинності Законом України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ). Зміни порядку оподаткування податком на додану вартість (далі - ПДВ) можуть здійснюватися лише внесенням змін до цього Закону.
1.3. Товари, які ввозяться (пересилаються) в Україну, оподатковуються ПДВ за ставкою, установленою Законом України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ).
ПДВ становить 20 відсотків від бази оподаткування (основи для нарахування), що обчислюється згідно зі статтею 4 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ).
1.4. Датою виникнення податкових зобов'язань при ввезенні (імпортуванні) товарів є дата оформлення ввізної митної декларації із зазначенням у ній суми ПДВ, що підлягає сплаті.
1.5. ПДВ сплачується платниками податку - особами, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України, одночасно зі сплатою мита та митних зборів (до або на день подання вантажної митної декларації для митного оформлення).
1.6. Платники ПДВ при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України можуть за власним бажанням надавати митним органам простий вексель на суму податкового зобов'язання (далі - податковий вексель) за кожною вантажною митною декларацією (далі - ВМД) окремо, у порядку та в строки, установлені чинним законодавством.
Виняток становлять:
товари, на які встановлено законодавством акцизний збір (крім тютюнової сировини);
товари, що відносяться до товарних груп 1 - 24 Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі - ГСОтаКТ);
товари, які ввозяться (пересилаються) підприємствами з іноземними інвестиціями незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій.
Виданий податковий вексель не підлягає передачі шляхом індосаменту.
Обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам, незалежно від їх взаємовідносин з векселедавцем.
Порядок випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України".
1.7. Товари, за які не був сплачений ПДВ, митному оформленню не підлягають, крім випадків, коли вони підлягають звільненню від обкладення цим податком.
1.8. Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати ПДВ при митному оформленні товарів, що імпортуються в Україну, здійснюється митними органами.
1.9. Увезені суб'єктами підприємницької діяльності товари, на які поширюються податкові пільги згідно з чинним законодавством, підлягають митному оформленню лише після подання всіх потрібних для застосування пільг документів або за умови сплати всіх належних податків і зборів, установлених чинним законодавством України.
Порядок подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими чинним законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України, затверджено наказом Державної митної служби України від 22.12.99 N 845 "Про затвердження Порядку подання документів, які підтверджують право суб'єктів підприємницької діяльності на користування встановленими чинним законодавством податковими пільгами під час митного оформлення товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.04.2000 за N 210/4431.
1.10. Нарахування та справляння ПДВ при митному оформленні давальницької сировини іноземного замовника, яка ввозиться на митну територію України, здійснюються з урахуванням положень Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" ( 327/95-ВР ).
1.11. Платники ПДВ на товари, що імпортуються в Україну, перераховують кошти через банківські установи на відповідні рахунки митних органів, що здійснюють митне оформлення, крім випадків застосування векселя як засобу платежу.
Митні органи перераховують одержані суми на рахунок Державної митної служби України за відповідними кодами бюджетної класифікації не пізніше як за три банківські дні з моменту настання терміну розрахунків з державним бюджетом, у тому числі з дати повного оформлення ВМД.
1.12. Суми ПДВ справляються в національній валюті України та зараховуються до Державного бюджету України.
2. Об'єкт оподаткування
2.1. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції з увезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання (споживання) на митній території України, у тому числі операції з увезення (пересилання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки.
2.2. За операціями, які не підлягають декларуванню митним органам, ПДВ нараховується та справляється податковими органами.
3. База оподаткування
3.1. База оподаткування ПДВ для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, визначається відповідно до вимог пункту 4.3 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ).
3.2. Для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менша митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов'язаних з увезенням (пересиланням) таких товарів, плати за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належать до таких товарів, акцизних зборів, увізного мита, а також інших податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.
3.3. Визначена вартість перераховується в українські гривні за валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на момент виникнення податкових зобов'язань.
4. Операції, що не є об'єктом оподаткування
Не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з:
4.1. Передачі майна орендодавця (лізингодавця), що є резидентом, у користування орендарю (лізингоотримувачу) згідно з умовами договору оренди (лізингу) та його повернення орендодавцю (лізингодавцю) після закінчення дії такого договору.
4.2. Обігу валютних цінностей (у тому числі національної та іноземної валюти), банківських металів, банкнот та монет Національного банку України, за винятком тих, що використовуються з нумізматичною метою, базою оподаткування яких є продажна вартість.
4.3. Передачі основних фондів як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цілісного майнового комплексу в обмін на емітовані нею корпоративні права (крім підакцизних товарів).
4.4. Повернення основних фондів, попередньо внесених до статутного фонду юридичної особи іншими юридичними або фізичними особами, у разі їх виходу з числа засновників або учасників такої юридичної особи або в разі ліквідації такої юридичної особи (крім підакцизних товарів).
5. Операції з увезення (пересилання) на митну територію
України товарів, що звільнені від оподаткування
5.1. Перелік операцій з увезення (пересилання) на митну територію України товарів, що звільненні від оподаткування, визначається відповідно до законодавства.
5.2. У разі ввезення на митну територію України товарів у межах міжнародних договорів, належним чином ратифікованих Верховною Радою України до набрання чинності Законом України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ), якими передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, застосовуються норми міжнародних договорів.
6. Платники податку
Платниками ПДВ є особи, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України або отримують від нерезидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на митній території України, за винятком фізичних осіб, що не зареєстровані як платники податку, якщо такі фізичні особи ввозять (пересилають) товари (предмети) в обсягах, що не підлягають оподаткуванню згідно з законодавством.
7. Порядок нарахування
Сума ПДВ нараховується за формулами, де С |
пдв |
- сума ПДВ; С |
а |
- |
сума акцизного збору; В - митна вартість; С |
м |
- сума мита; П - |
ставка ПДВ (20%):
а) на товари, що обкладаються митом та акцизним збором:
С |
пдв |
= (В + С |
+ С м |
а |
) х П / 100; |
б) на товари, що обкладаються тільки митом:
С |
пдв |
= (В +С |
м |
) х П / 100; |
в) на товари, що обкладаються тільки акцизним збором:
С |
пдв |
= (В +С |
а |
) х П / 100; |
г) на інші товари, що не підлягають обкладенню митом та акцизним збором:
С |
пдв |
= В х П / 100. |
8. Порядок заповнення вантажної митної декларації
8.1. Нарахування ПДВ, що підлягає сплаті, проводиться в графі 47 ВМД "Нарахування мита та митних платежів" та додаткових аркушів до неї в такому порядку.
8.1.1. У першій колонці "Вид" зазначається код "028" відповідно до Класифікатора видів податків та зборів.
8.1.2. У другій колонці "Основа нарахування" зазначаються:
митна вартість товару, зазначена в графі 45 ВМД "Митна вартість", збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного збору (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним збором);
фактурна (договірна, контрактна) вартість товару, зазначена в графі 22 ВМД "Валюта та загальна фактурна вартість", збільшена на суму мита (для товарів, що підлягають обкладенню митом) та акцизного збору (для товарів, що підлягають обкладенню акцизним збором), - якщо митна вартість товару менша, ніж фактурна (договірна, контрактна) вартість;
митна вартість товару, зазначена в графі 45 ВМД "Митна вартість", або фактурна (договірна, контрактна) вартість товару, зазначена в графі 22 ВМД "Валюта та загальна фактурна вартість" (якщо митна вартість товару менше ніж фактурна (договірна, контрактна) вартість), збільшена на суму умовно нарахованих мита й акцизного збору, - при нарахуванні податку умовно.
8.1.3. У третій колонці "Ставка" зазначається установлений чинним законодавством розмір ставки ПДВ.
8.1.4. У четвертій колонці "Сума" зазначається нарахована сума ПДВ.
8.1.5. У п'ятій колонці "Спосіб платежу" зазначається код способу розрахунку відповідно до Класифікатора способів розрахунку.
У разі несплати ПДВ у графі 44 ВМД "Додаткова інформація/подані документи" під пунктом 7 зазначаються реквізити документа, на підставі якого податок не підлягає сплаті.
8.2. У графі "В" "Подробиці розрахунків" зазначаються код "028" відповідно до Класифікатора видів податків та зборів; загальна сума податків та зборів за цим кодом, що включає в себе суми податків та зборів за основним і кожним додатковим аркушем ВМД; платіжні реквізити; номер та дата векселя (при поданні векселя).
8.3. Графа "С" заповнюється посадовою особою відділу митних платежів.
До графи основного аркуша ВМД заноситься інформація про податки та збори в такому порядку:
----------------------------------------------------
|Код |/номер платіжного |/дата сплати |/сума |
|виду |документа, що |(надходження) |сплати |
| |засвідчує сплату |податку або | |
| |відповідного податку |збору за | |
| |або збору |платіжним | |
| | |дорученням | |
----------------------------------------------------
Проставляються номерний штамп "СПЛАЧЕНО" і підпис посадової особи відділу митних платежів, що здійснила списання сум податків та зборів за цією ВМД.
8.4. У графі 36 "Преференція" зазначаються цифрові коди податкових пільг, передбачених чинним законодавством щодо товару, задекларованого в графі 31 ВМД.
Коди формуються за такою схемою:
MMM / ААА / ППП
------------------------------------------
|Елемент N | 1 | 2 | 3 |
------------------------------------------
де:
MMM - код пільги в обкладенні товару ввізним (вивізним) митом відповідно до Класифікатора пільг в обкладенні товарів увізним митом (Класифікатора пільг в обкладенні товарів вивізним митом);
ААА - код пільги в обкладенні товарів акцизним збором відповідно до Класифікатора пільг в обкладенні товарів акцизним збором;
ППП - код пільги в обкладенні товарів ПДВ відповідно до Класифікатора пільг в обкладенні товарів податком на додану вартість.
В інших випадках у графі проставляється "000/000/000".
9. Порядок і строки сплати ПДВ
9.1. При ввезенні (пересиланні) на митну територію України товарів, на які встановлено акцизний збір (крім тютюнової сировини), товарів, що відносяться до товарних груп 1 - 24 ГСОтаКТ , які ввозяться (пересилаються) підприємствами з іноземними інвестиціями незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, та інших товарів без використання вексельної форми сплати ПДВ порядок і строки його сплати аналогічні порядку і строкам сплати ввізного мита та митних зборів.
9.2. За умови застосування, за бажанням платника, вексельної форми сплати ПДВ для цілей митного оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України і не зазначені в пункті 9.1 цієї Інструкції, моментом сплати ПДВ є момент подання митниці оформлення трьох примірників податкового векселя, оформленого відповідно до положень Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) та постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.97 N 1104 "Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при ввезенні (пересиланні) товарів на митну територію України".
9.3. Для забезпечення обліку та контролю за фактично нарахованими та сплаченими сумами ПДВ митними органами ведуться особові рахунки підприємств у порядку, що встановлюється Державною митною службою України.
9.4. Відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів, Державного казначейства, Державної податкової адміністрації від 31.03.2000 N 68/27/146 "Про запровадження щоденної оперативної звітності про надходження платежів до Державного бюджету України" Державна митна служба України проводить з Державним казначейством щомісячну (за звітними даними) та щодекадну (за оперативними даними) звірку надходжень до бюджету податку на додану вартість, яка щокварталу оформлюється відповідними актами.
10. Особливості при сплаті ПДВ податковими векселями
10.1. Податкові векселі, виписані платниками податку, що мали протягом останніх 12 місяців обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) більше п'яти мільйонів гривень, або підприємствами, визначеними в підпункті 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ), та не мають заборгованості з цього податку (крім реструктуризованої згідно із законодавством) за результатами податкових періодів, що передують податковому періоду, у якому надається податковий вексель, не підлягають забезпеченню.
Довідка щодо відповідності статусу імпортера зазначеним вимогам безоплатно видається податковим органом на запит платника податку та поновлюється кожні три календарні місяці.
Податкові векселі, виписані іншими платниками податку, підлягають підтвердженню комерційними банками шляхом авалю.
10.2. Податковий вексель видається особою, яка відповідає всім наведеним нижче вимогам:
є платником ПДВ відповідно до вимог статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР );
зареєстрована як платник ПДВ згідно із статтею 9 цього Закону ( 168/97-ВР ) та внесена до реєстру платників ПДВ;
має індивідуальний податковий номер, присвоєний як платнику ПДВ;
має право на відшкодування ПДВ з бюджету за результатами попереднього звітного періоду, якщо така заборгованість з відшкодування ПДВ на день видачі податкового векселя не погашена;
здійснює ввезення товарів за прямими договорами для власних виробничих потреб.
Вимоги, зазначені в абзаці п'ятому цього пункту, не поширюються на осіб, що здійснюють операції з увезення на митну територію України нафти сирої згідно з кодом УКТЗЕД ( 2371а-14 ) 2709 00.
10.3. Під час оформлення ВМД на зворотному боці всіх трьох примірників податкового векселя проставляються дата та довідковий номер декларації, що засвідчуються особистим штампом "СПЛАЧЕНО" інспектора відділу митних платежів, а після завершення оформлення - особистою печаткою інспектора митного органу, який здійснював випуск товару у вільний обіг.
В органі митного контролю, який здійснює митне оформлення ввезених (пересланих) на митну територію України товарів, залишається другий примірник векселя. Перший примірник векселя надсилається (передається) цим органом митного контролю не пізніш як третього дня від дати видачі векселя податковому органу, у якому імпортер товарів зареєстрований як платник ПДВ.
Третій примірник векселя залишається у платника податку, який його видав.
Дані про прийняті на облік податкові векселі заносяться до окремого журналу, який повинен бути прошнурований та опечатаний.
Форму журналу обліку податкових векселів наведено в додатку 1.
Перші примірники податкових векселів надсилаються податковим адміністраціям разом з реєстром податкових векселів, заповненим за формою, наведеною в додатку 2, і засвідченим підписом начальника відділу митних платежів. За рішенням начальника митниці може бути встановлений інший порядок, коли право засвідчення реєстрів податкових векселів з подальшим їх направленням до податкових органів покладається на начальників митних постів.
Реєстри податкових векселів заповнюються у двох примірниках: другий примірник реєстру зберігається у справах відділу митних платежів. Номер та дата реєстру заносяться у відповідну графу журналу обліку податкових векселів.
11. Порядок стягнення не сплачених у встановлені
строки сум ПДВ
Не сплачені у визначені терміни суми ПДВ з товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, а також суми цього податку, не сплачені внаслідок інших дій, що спричинили їх недоїмку, стягуються в установленому законодавством порядку.
Заступник начальника Управління митних платежів А.Ємець