документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 57 від 03.03.94
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 березня 1994 р. за N 42/251

( Наказ відмінено згідно Наказу Міносвіти
N 30 від 07.02.95 )

Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних
закладів України, Положення про порядок проведення
тестування із загальноосвітніх дисциплін та
Положення про центр тестування

1. Затвердити схвалені колегією Міністерства освіти України (протокол N 20 від 26.01.94 р.):

- Умови прийому до вищих навчальних закладів України (додається);

- Положення про порядок проведення тестування із загальноосвітніх дисциплін (додається);

- Положення про центр тестування (додається).

2. Ректорам (директорам) вищих навчальних закладів України:

2.1. Розробити і до 10.04.94 р. затвердити Правила прийому до вищого навчального закладу відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів України.

2.2. Інформацію про Правила прийому до вищого навчального закладу довести до відома абітурієнтів через засоби масової інформації.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра В.П.Гондюла.

4. З введенням в дію цього наказу втратив чинність наказ Міністерства від 24 березня 1993 р. N 73.

Міністр П.М.Таланчук

Затверджено
наказом Міносвіти України
від 3.03.94 р. N 57

Умови
прийому до вищих навчальних закладів України

1. На перший курс вищих навчальних закладів приймаються громадяни України, які мають повну загальну середню освіту. До навчальних закладів 1 та 2 рівня акредитації проводиться також прийом громадян, які мають освіту в обсязі основної школи. Підготовка громадян зарубіжних країн здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 136 "Про навчання іноземних громадян в Україні".

2. Усі вступники користуються рівними правами незалежно від статі, расової, національної приналежності, соціального та майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, віросповідання, місця проживання та інших обставин.

3. Прийом до вищих навчальних закладів 3 та 4 рівня акредитації (університетів, академій, консерваторій, інститутів) проводиться із спеціальностей кваліфікаційного рівня - спеціаліст або, за погодженням з Міністерством освіти України, напрямків вищої освіти за професійним спрямуванням (бакалавратів). До вищих навчальних закладів 2 рівня акредитації (коледжів, вищих училищ) із спеціальностей кваліфікаційного рівня - молодший спеціаліст або, за погодженням з Міністерством освіти України, напрямків вищої освіти за професійним спрямуванням (бакалавратів). Для вищих навчальних закладів 1 рівня акредитації (технікумів, училищ) із спеціальностей кваліфікаційного рівня - молодший спеціаліст.

4. Фінансування підготовки фахівців у вищих навчальних закладах проводиться за рахунок коштів:

- державного бюджету;

- місцевого бюджету (обласного, міського, районного, селищного та ін.);

- галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій та установ;

фізичних та юридичних осіб.

5. Обсяги підготовки фахівців з вищою освітою, що фінансується з державного бюджету. За спеціальностями встановлюють міністерства і відомства, у підпорядкуванні яких знаходяться вищі навчальні заклади, за погодженням з Мінекономіки України.

Обсяг цільового прийому встановлюється відповідно до Закону України ( 796-12 ) "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України від 19.12.91 р. із змінами та доповненнями від 1.07.92 р.) і постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.92 р. N 408 "Про пільги для сільської молоді при прийомі до вищих навчальних закладів, удосконалення системи перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів".

6. Обсяги підготовки, що фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету, за спеціальностями та за формами навчання визначаються Міністерством освіти Республіки Крим та управліннями освіти обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій і встановлюються для вищого навчального закладу шляхом укладання відповідних угод між вищим навчальним закладом та державними органами місцевої виконавчої влади.

7. Обсяги галузевого замовлення для вищого навчального закладу із спеціальностей відповідних кваліфікаційних рівнів визначаються потребами галузевих міністерств та відомств, підприємств, організацій, установ, не врахованими у замовленнях на підготовку за рахунок державного та місцевого бюджетів, і встановлюються шляхом двосторонніх угод між вищим навчальним закладом та міністерствами, відомствами, підприємствами, організаціями та установами.

8. Кількість студентів, підготовка яких фінансується фізичними та юридичними особами визначається вищим навчальним закладом як різниця між встановленим максимальним обсягом підготовки та сумарним обсягом підготовки, що фінансується за рахунок державного і місцевого бюджетів та коштів галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій, установ.

9. Поновлення на старші курси проводиться навчальним закладом, але кількість осіб, які навчаються на старших курсах за держзамовленням, не повинна перевищувати обсягу їх прийому на 1 курс.

Для одержання другої вищої освіти прийом проводиться на старші курси на вакантні місця за умовами, що визначає вищий навчальний заклад.

10. Особи, які вирішили вступати до вищих навчальних закладів III та IV рівнів акредитації, з 1 квітня до 10 липня проходять тестування з загальноосвітніх дисциплін (додаток N 1 і N 2).

Для випускників загальноосвітніх шкіл 1994 року тестування поєднується з випускними іспитами і проводиться в середніх загальноосвітніх школах.

Для випускників загальноосвітніх шкіл минулих років, випускників вищих навчальних закладів I та II рівнів акредитації, професійно-виховних навчальних закладів (незалежно від року закінчення), а також для слухачів системи довузівської підготовки тестування може проводитись в центрах тестування, що створюються при приймальних комісіях вищих навчальних закладів, або за погодженням декількох вищих навчальних закладів в об'єднаному центрі тестування. Центри тестування затверджуються Міністерством освіти України до 1.04.94 р.

Приймальним комісіям вищих навчальних закладів III та IV рівнів акредитації надається також право, за згодою вступника, який не проходив тестування, зарахувати оцінки з відповідних загальноосвітніх дисциплін з документу про освіту (атестат або диплом в оригіналі), як оцінки з тестування. В таких випадках зарахування оцінок проводиться з використанням шкали перевідних коефіцієнтів, яка надається в правилах прийому цього вищого навчального закладу.

При проведенні тестування:

- середні загальноосвітні школи керуються Положенням про порядок проходження тестування;

- центри тестування - положенням про центри тестування та положенням про порядок проходження тестування із загальноосвітніх дисциплін.

Особи, які вирішили вступати до вищих навчальних закладів I та II рівнів акредитації складають вступні випробування визначені правилами прийому відповідного навчального закладу.

11. Для вступників, які атестовані з української мови, тестування, або іспит з цієї дисципліни є обов'язковим. Особи, які не вивчали і не атестовані з української мови, проходять тестування, або складають іспит з російської мови.

12. Після проходження тестування з кожної дисципліни вступник отримує документ про результати тестування форму якого встановлює Міністерство освіти України (сертифікат, додаток N 3), який з відповідними документами подає до приймальної комісії вищого навчального закладу.

13. Організацію прийому до вищого навчального закладу здійснює приймальна комісія, яка затверджується наказом ректора (директора) вищого навчального закладу і діє відповідно до Положення про приймальну комісію вищого навчального закладу, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 28.02.92, N 39.

14. Кожний вищий навчальний заклад, відповідно до цих Умов, не пізніше як за два місяці до початку прийому документів, розробляє і затверджує в міністерствах або відомствах, за підпорядкуванням, узгоджені з Міністерством освіти, правила прийому. В правилах прийому до вищого навчального закладу обумовлюється:

- перелік спеціальностей;

- встановлені обсяги підготовки в тому числі:

- обсяги підготовки, що фінансуються за рахунок бюджету держави, місцевого бюджету, коштів галузевих міністерств, відомств, організацій, установ, фізичних та юридичних осіб (окремо для кожного з типів підготовки), з кожної спеціальності та форми навчання і квоти цільового прийому;

- перелік загальноосвітніх дисциплін для кожної спеціальності (додаток N 2 до Умов прийому до вищих навчальних закладів України), результати тестування з яких враховуються у сумарному рейтингу абітурієнта;

- перелік вступних випробувань зі спеціальностей;

- гранична кількість балів, їх розподіл та критерії оцінки знань за складовими програм вступних випробувань, якщо їх проводить вищий навчальний заклад;

- порядок заліку результатів тестування із загальноосвітніх дисциплін;

- загальний порядок зарахування на відповідну форму навчання та порядок зарахування вступників, які мають однаковий рейтинг;

- порядок розгляду апеляцій на результати вступних випробувань.

15. Строки прийому документів на денну форму навчання визначаються правилами прийому до вищого навчального закладу. Прийом документів закінчується 17 липня для вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації і 23 липня, для вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації. Вступні випробування проводяться з 18 липня - для вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації, і з 24 липня для вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації. На спеціальності мистецтва, а також на навчання без відриву від виробництва - в строки встановлені вищим навчальним закладом. Зарахування на денну форму навчання проводиться не пізніше 1 серпня, а на навчання без відриву від виробництва - не пізніше 10 днів після закінчення вступних випробувань.

16. Вступники надсилають поштою або подають особисто до вищого навчального закладу заяву про вступ до вищого навчального закладу, в якій вказують обрану спеціальність, форму навчання. До заяви вступник додає: документ про повну загальну середню освіту (або документ про освіту в обсязі основної школи) в оригіналі, сертифікати (в оригіналі) з результатами тестування з загальноосвітніх дисциплін (для вступників до вищих навчальних закладів III та IV рівнів акредитації), медичну довідку за формою 086-У, 6 фотокарток розміром 3 х 4 см. Паспорт (свідоцтво про народження, для осіб, які вступають до вищих навчальних закладів на базі основної школи (9 кл) ) вступник пред'являє особисто. При відсутності повного комплекту документів вступник до випробувань та зарахування не допускається.

Особи, які вступають на умовах цільового прийому, згідно з встановленими квотами, додають направлення видане:

- при вступі до вищих навчальних закладів на підготовку, яка фінансується з державного або місцевого бюджетів - відповідними органами управління Ради Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями (для закладів 1-2 рівнів акредитації - районними держадміністраціями), а також міністерствами, відомствами, підприємствами, організаціями, установами, що уклали договори з начальними закладами відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України від 19.12.91 р. зі змінами та доповненнями від 1.07.92 р. (3 та 4 категорії)

- при вступі до вищих навчальних закладів за галузевим замовленням міністерствами, відомствами, підприємствами, організаціями, установами, що уклали відповідні угоди з навчальними закладами.

Громадяни зарубіжних країн додають документи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.93 N 136.

17. Рішення про проведення вступних випробувань приймається приймальною комісією вищого навчального закладу залежно від конкурсної ситуації, що склалася, за поданими документами:

- якщо конкурс із спеціальності (або в групі споріднених спеціальностей) складає менше або дорівнює 1,2 особи на місце, вступні випробування вищим навчальним закладом можуть не проводитись, і зараховуватись всі особи, які подали документи, при умові, що кількість набраних балів за результатами тестування з загальноосвітніх дисциплін по кожній з них не менше 50% від максимально можливих;

- якщо конкурс із спеціальності (в групі споріднених спеціальностей) складає більше ніж 1,2 особи на місце, за рішенням приймальної комісії вищого навчального закладу можуть проводитись вступні випробування за фахом або зарахування на конкурсній основі всіх осіб, які набрали встановлену приймальною комісією суму балів за результатами тестування з загальноосвітніх дисциплін, за умовою, що по кожній з них набрано не менше 50% від максимально можливих.

На спеціальностях мистецтва, фізичної культури, медицини та творчих спеціальностях вищих навчальних закладів культури незалежно від конкурсної ситуації проводяться фахові випробування.

Якщо вищий навчальний заклад проводить вступні випробування, зарахування проводиться за сумою балів, набраних на вступних випробуваннях та тестуванні із загальноосвітніх дисциплін.

18. Програми вступних випробувань та тестування з загальноосвітніх дисциплін не повинні виходити за межі програм середньої загальноосвітньої школи. Програми творчих конкурсів та іспитів з дисциплін, для яких не передбачені шкільні програми, розробляються вищими навчальними закладами і затверджуються міністерствами (відомствами), в підпорядкуванні яких вони знаходяться.

Програма фахових вступних випробувань з кожної спеціальності може передбачати:

- оригінальні завдання із загальноосвітніх дисциплін, поглиблені знання яких потрібні для оволодіння спеціальністю;

- творчі завдання, пов'язані з обраною спеціальністю;

- тести професійного відбору;

- кількість вступних іспитів (для спеціальностей, фахові випробування з яких мають декілька складових), завдань, кількість балів з кожного іспиту, критерії оцінки.

Програми вступних випробувань з кожної спеціальності доводяться до відома вступників до початку прийому документів. Форми вступних випробувань та критерії оцінок встановлюються приймальною комісією навчального закладу. Максимальна сума балів фахових вступних випробувань не повинна перевищувати максимальну суму балів, яку вступник може набрати за результатами тестування з тих загальноосвітніх дисциплін, що визначені для вступу за обраною спеціальністю. Залежно від системи оцінок, прийнятої в тому чи іншому навчальному закладі, використовується шкала переводу оцінок.

19. Як фахові вступні випробування абітурієнтам можуть пропонуватись іспити, творчі та професійні конкурси, тестування (може використовуватись комп'ютерна техніка та діагностичні системи), співбесіди для визначення рівня підготовки, нахилу та здібностей, необхідних для оволодіння спеціальністю.

20. В правилах прийому вищих навчальних закладів можуть визначатися особливі умови фахових випробувань, як-то: співбесіди; звільнення від вступних випробувань, незалежно від конкурсної ситуації при вступі на певну спеціальність; зарахування результатів дострокових (атестаційних) іспитів для слухачів довузівської підготовки, як вступних випробувань. Ці особливі умови випробувань визначаються для осіб, які досягли високих успіхів у навчанні:

- випускників старшої школи, нагороджених золотою (срібною) медаллю;

- випускників основної школи, які мають свідоцтво з відзнакою;

- випускників вищих навчальних закладів 1-2 рівнів акредитації та професійно-виховних навчальних закладів різних рівнів, які отримали дипломи з відзнакою;

- професійно орієнтованої молоді.

Особливі умови випробувань можуть визначатись приймальними комісіями вищих навчальних закладів для випускників коледжів, технікумів, вищих та професійних навчально-виховних закладів, гімназій, ліцеїв і загальноосвітніх шкіл, які входять до навчальних комплексів на базі цих вищих навчальних закладів.

21. Порядок проведення перевірки та зберігання робіт вступників, які складали вступні випробування, визначається Положенням про приймальну комісію вищого навчального закладу. Роботи вступників, які не зараховані до вищих навчальних закладів, зберігаються 6 місяців, потім знищуються, про що складається акт.

22. Особи, які без поважних причин не з'явились на вступні випробування у зазначений за розкладом час, або одержали незадовільну оцінку, до участі в конкурсі не допускаються.

23. Апеляції на результати фахових вступних випробувань розглядає апеляційна комісія вищого навчального закладу, склад якої та порядок роботи затверджуються наказом ректора (директора).

24. Звільняються від фахових вступних випробувань і зараховуються до вищого навчального закладу за наслідками співбесіди:

а) учасники міжнародних, державних та призери обласних олімпіад, конкурсів фахової майстерності, конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України за умови, що вони вступають на спеціальності, для яких профілюючим є іспит з дисципліни, з якої вони були учасниками (призерами) вище згаданих олімпіад та конкурсів. Профілюючий іспит визначається правилами прийому вищого навчального закладу;

б) випускники професійних навчально-виховних закладів та шкіл, які були переможцями чи призерами обласних конкурсів фахової майстерності або олімпіад з спеціальних предметів, якщо вони вступають на спеціальності, з яких були переможцями або призерами вищезгаданих конкурсів.

Дані умови поширюються тільки на учасників олімпіад (конкурсів), які проводяться Міністерством освіти України, і на тих учасників, які під час проведення олімпіад (конкурсів) навчались у 1994 р. в 11 (12) класах середніх загальноосвітніх шкіл та на випускних курсах професійно-виховних навчальних закладів, при вступі до вищих навчальних закладів на базі повної загальної середньої освіти; або в 9-х класах - при вступі до вищих навчальних закладів на базі освіти в обсязі основної школи.

в) абітурієнти із країн СНД, які є переможцями міжнародних та державних олімпіад з загальноосвітніх дисциплін, іспит з яких є профілюючим для вступу на спеціальність, обрану абітурієнтом.

25. Військовослужбовці, звільнені в запас, які користуються встановленими урядом пільгами; діти-сироти та діти, які залишилися без піклування батьків; інваліди I та II груп, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю; особи, які користуються пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції Закону України від 19.12.91 ( 796-12 ) року зі змінами та доповненнями від 1.07.92 року (1 та 2 категорії) зараховуються поза конкурсом за умови, якщо вони набрали не менше 50% від максимальної кількості балів тестових випробувань з кожної дисципліни та не менше 50% від максимальної кількості балів на вступних випробуваннях, якщо такі проводились.

Порядок зарахування осіб, фінансування підготовки яких проводиться за рахунок коштів місцевого бюджету, галузевих міністерств, відомств, підприємств, організацій та установ, а також фізичних та юридичних осіб, визначається умовами угоди (контракту).

26. На цільові місця зараховуються особи, які мають цільове направлення та користуються пільгами згідно з Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України від 19.12.91 р. із змінами та доповненнями від 1.07.92 р. ( 796-12 ) (3 та 4 категорії) і постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.92 р. N 408 "Про пільги для сільської молоді при прийомі до вищих навчальних закладів, удосконалення системи перепідготовки і підвищення кваліфікації кадрів", відповідно до рейтингу за окремим конкурсом.

Місця для цільового прийому виділяються рішенням приймальної комісії в межах обсягу підготовки за рахунок державного бюджету, але їх кількість не повинна перевищувати 50% плану прийому (75% для вищих сільськогосподарських навчальних закладів). Кількість місць з кожної спеціальності згідно з доведеною квотою визначається кожним навчальним закладом не пізніше, як за місяць до початку прийому документів.

Особи, які не пройшли за цільовим прийомом, можуть брати участь в конкурсі на загальних засадах.

27. Особи, які не пройшли за конкурсом до вищих навчальних закладів 3 та 4 рівня акредитації, можуть брати участь з набраними балами у конкурсі до інших вищих навчальних закладів за наявності вакантних місць.

28. Особи, які без поважних причин не приступили до занять протягом 10 днів від дня їх початку відраховуються з вищого навчального закладу. На звільнені при цьому місця може проводитись додаткове зарахування за конкурсом осіб, які склали вступні випробування, або за результатами тестування з загальноосвітніх дисциплін (згідно з Правилами прийому до вищого навчального закладу).

29. Усі питання, пов'язані з прийомом до вищого навчального закладу, вирішуються приймальною комісією.

Інформація про умови прийому, а також рішення приймальної комісії повинні своєчасно доводитись до відома вступників.

30. Ці Умови прийому поширюються на всі вищі навчальні заклади незалежно від підпорядкування та форм власності.

31. Контроль за дотриманням Умов прийому до вищих навчальних закладів і Правил прийому здійснюється Міністерством освіти України та міністерствами і відомствами, в підпорядкуванні яких знаходяться вищі навчальні заклади.

^ Наверх
наверх