документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

РЕКОМЕНДАЦІЇ
від 04.02.94
м.Київ

(Рекомендації відкликано на підставі Листа
Міністерства юстиції України
N 31-32/56 від 19.02.20
08)

Рекомендації з окремих питань організації та
проведення стажування осіб, які мають намір
займатися нотаріальною діяльністю

1. Загальні положення

1.1. Основним завданням стажування осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, є вивчення специфіки роботи і набуття необхідних для подальшої роботи практичних навичок, поглиблення професійної специфікації, освоєння передового досвіду організації праці тощо.

1.2. До стажування допускаються особи, які мають вищу юридичну освіту (університет, академія, інститут).

Право на проходження стажування мають також особи, що закінчили інші вищі навчальні заклади по спеціальності "Правознавство" до введення в дію Закону УРСР "Про освіту" ( 1060-12 ).

Не може бути стажистом нотаріуса особа, яка перебуває в штаті інших державних, приватних та громадських підприємств і організацій, займається підприємницькою діяльністю, а також виконує іншу оплачувану роботу, крім викладацької і наукової.

До стажування не допускаються особи, які мають судимість.

1.3. Строк стажування повинен бути не менше шести місяців і незалежно від причин (робота по спеціальності в минулому, достатня підготовленість тощо) скороченню не підлягає.

1.4. Періоди тривалої відсутності стажиста нотаріуса за місцем проходження стажування (у зв'язку з хворобою, призовом на військові збори, перебування у відпустці по вагітності і пологах, догляд за дитиною тощо) в строк стажування не зараховуються.

2. Керівництво і контроль за проведенням стажування

2.1. Контроль за організацією і змістом стажування в державних нотаріальних конторах і у приватних нотаріусів здійснюють Головне управління юстиції Міністерства юстиції України Автономної Республіки Крим, управління юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

2.2. Відповідальність за проведення стажування в державних нотаріальних конторах покладається на завідуючого нотаріальною конторою або його заступника, а при стажуванні у приватного нотаріуса - на цього нотаріуса.

2.3. Вказані особи організують і проводять стажування на підставі цих Рекомендацій та Примірної програми стажування осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю (додається);

призначають (в державних нотаріальних конторах) у разі необхідності безпосередніх керівників стажування;

затверджують індивідуальні плани стажування та здійснюють контроль за ходом їх виконання;

забезпечують стажистам необхідні умови для виконання планів стажування;

організують із стажистами індивідуальні консультації, проводять заняття тощо.

2.4. Безпосередні керівники стажування в державних нотаріальних конторах, приватні нотаріуси:

розробляють разом із стажистом індивідуальні плани стажування (в державних нотаріальних конторах плани подаються на затвердження завідуючому);

надають стажистам повсякденну допомогу в набутті професійних знань і практичних навичок;

контролюють виконання стажистами індивідуальних планів стажування;

оформляють документальні матеріали за результатами стажування.

2.5. Зміст стажування визначається індивідуальними планами (зразок додається), що розробляються на підставі Примірної програми стосовно до конкретних умов роботи стажиста, виходячи з цілей стажування, завдань і специфіки нотаріальної діяльності.

В індивідуальному плані повинно бути вказано порядок і конкретні строки виконання стажистом робіт, передбачених Примірною програмою, а також зміст і строки проведення навчальних занять, індивідуальних консультацій із стажистом.

2.6. Після закінчення строку стажування безпосередній керівник його складає висновок про результати проходження стажування, який повинен відображати ступінь підготовки стажиста, одержані ним у ході стажування практичні навички і знання.

2.7. Не пізніше триденного строку після закінчення стажування в державній нотаріальній конторі безпосередній керівник стажування подає завідуючому державною нотаріальною конторою (його заступнику) висновок про результати стажування для розгляду і затвердження.

3. Організація стажування

3.1. Для організації стажування і виплати заробітної плати стажистам Міністерство юстиції України має щорічно передбачати виділення необхідних асигнувань.

3.2. До вирішення цього питання у встановленому порядку особи, які бажають пройти стажування, Міністерством юстиції Республіки Крим*, управліннями юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій можуть зараховуватись стажистами нотаріусів за наявності будь-яких вакантних посад (нотаріусів, консультантів, секретарів) в державних нотаріальних конторах із зазначенням строку проходження стажування.

* Зараз - Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим.

Умови роботи стажиста визначаються трудовим контрактом між ним і державною нотаріальною конторою з додержанням законодавства про працю.

У період проходження стажування стажист одержує заробітну плату, передбачену трудовим контрактом, в межах затвердженого фонду оплати праці за кошторисом відповідної нотаріальної контори.

3.3. При відсутності вакантних посад трудовий контракт може укладатись із стажистом за умови, якщо оплата його праці буде провадитись за рахунок коштів, одержаних державною нотаріальною конторою за надання додаткових платних послуг правового характеру, або коштів, добровільно внесених для цієї мети заінтересованими громадянами чи юридичними особами.

3.4. Умови роботи стажиста, який проходить стажування у приватного нотаріуса, визначаються трудовим контрактом, що укладається між сторонами.

4. Права і обов'язки стажиста

4.1. В період проходження стажування в державних нотаріальних конторах стажисти користуються всіма правами і пільгами, встановленими для працівників цих установ (щодо умов праці, робочого часу, відпустки, допомоги по соціальному страхуванню).

Такими ж правами і пільгами користуються особи, які проходять стажування у приватних нотаріусів. Під час проходження стажування стажисти зобов'язані: сумлінно виконувати обов'язки, покладені на них трудовим контрактом, а також визначені Примірною програмою та індивідуальними планами;

додержуватись трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку;

працювати над підвищенням свого професійного рівня, оволодівати організаторськими та практичними навичками, передовим досвідом роботи.

Примірна програма
стажування осіб, які мають намір
займатися нотаріальною діяльністю

(Програма розрахована на проходження стажування
протягом шести місяців)

На початку стажування із стажистом проводиться бесіда, в ході якої керівник стажування знайомить його з організацією, завданнями і основними функціями нотаріату, роботою державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса, правами і обов'язками нотаріуса.

1. У період стажування під контролем і з допомогою керівника стажист зобов'язаний ретельно вивчити:

Закон України "Про нотаріат" ( 3425-12 ), інші законодавчі акти з різних галузей права (цивільного, земельного, трудового тощо), що регламентують діяльність нотаріату;

Інструкцію про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України ( ;

роз'яснення, інформаційні листи та вказівки Міністерства юстиції України з питань нотаріату.

Керівник стажування повинен приділяти серйозну увагу тому, щоб стажист засвоїв правові норми, що відносяться до основних правил вчинення нотаріальних дій, зокрема до:

визначення місця і строків вчинення нотаріальних дій;

встановлення особи громадян, які звернулись за вчиненням нотаріальних дій;

перевірки дієздатності громадян та правоздатності юридичних осіб, які беруть участь в угодах;

витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій;

вимог до документів, що подаються для вчинення нотаріальних дій;

вчинення посвідчувальних написів та видачі свідоцтв; обмежень в праці вчинення нотаріальних дій; оскарження нотаріальних дій або відмови у їх вчиненні.

2. Одночасно з вивченням нормативних актів та інших матеріалів, що стосуються діяльності нотаріату, стажист повинен ознайомитись з основами організації роботи державної нотаріальної контори, приватного нотаріуса, зокрема: вивчити Правила ведення нотаріального діловодства , набути навичок по веденню реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, журналів реєстрації заповітів, заборон (арештів) відчуження тощо, навчитися самостійно провадити в реєстрі записи про вчинені нотаріальні дії;

ознайомитися з порядком підготовки службових документів до архівного зберігання;

засвоїти ведення статистичної і бухгалтерської звітності.

Стажист повинен навчитися правильно вести облік контрольних примірників кодексів, інших законодавчих та інструктивних матеріалів, постанов і роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, наказів та інструкцій, що регламентують діяльність нотаріату, вносити до них зміни, доповнення та інші відмітки, навчитися працювати з картотекою по обліку законодавства.

3. 3 метою оволодіння практичними навичками, застосування законодавства при вчиненні нотаріальних дій стажист:

бере участь у прийманні громадян та представників юридичних осіб, у перевірці документів, поданих нотаріусу для вчинення конкретних видів нотаріальних дій;

складає проекти договорів, заповітів, доручень, шлюбних контрактів, свідоцтв та інших документів (правильність складання цих документів перевіряє керівник стажування разом із стажистом);

визначає розмір державного мита, що справляється відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" ( 7-93 ) за посвідчення договорів відчуження жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок та іншого нерухомого майна, видачу свідоцтв про право на спадщину та вчинення інших нотаріальних дій, розмір плати за надання послуг правового, а також технічного характеру;

бере участь у складанні актів опису спадкового майна при вжитті заходів до його охорони;

складає посвідчувальні написи на договорах, заповітах, дорученнях та інших документах;

оволодіває навичками обліку депозитних операцій, вивчає порядок приймання, передачі до банківських установ та кредиторам грошових сум і цінних паперів.

При цьому слід звернути увагу стажиста на додержання тих норм, при застосуванні яких допускається більшість порушень і помилок. Зокрема, при ознайомленні з практикою посвідчення договорів про відчуження або заставу жилих будинків, квартир, дач, садових будинків, гаражів, земельних ділянок та іншого нерухомого майна необхідно, щоб стажист глибоко засвоїв положення статті 55 Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 ) про посвідчення зазначених договорів за місцезнаходженням вказаного майна, а також вимоги чинного законодавства щодо посвідчення договорів з зазначеними об'єктами права власності тощо.

При ознайомленні з практикою посвідчення договорів купівлі-продажу увага стажиста має бути зосереджена на застосуванні норм законодавства, що регулюють процеси приватизації і порядок посвідчення таких угод, зокрема, Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" ( 2163-12 ), Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ( 2171-12 ), а також інших законодавчих та нормативних актів з питань приватизації.

Стаист повинен глибоко засвоїти вимоги Закону України "Про заставу" (2654-12) в частині, що стосується змісту і форми договорів застави, видів застави, поняття іпотеки, змісту і форм договорів про іпотеку.

Стажист має навчитися вільно користуватися законодавством, що регулює підприємницьку діяльність у різних її формах, порядок і особливості оформлення установчих документів.

Вивчаючи практику по вжиттю заходів до охорони спадкового майна, стажист повинен оволодіти навичками складання актів опису спадкового майна і передачі цього майна на зберігання, засвоїти норми законодавства, що регулюють порядок видачі грошових сум із спадкового майна.

Стажист повинен засвоїти вимоги законодавства щодо видачі свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, зокрема, на підставі їх спільної заяви, а також в разі смерті одного з подружжя.

При ознайомленні з практикою оформлення спадкових справ важливо засвоїти поняття місця і часу відкриття спадщини, прийняття спадщини та відмови від неї, вивчити коло спадкоємців за законом, порядок визначення обов'язкової частки у спадщині тощо.

При ознайомленні з практикою посвідчення заповітів увагу стажиста слід зосередити на застосуванні норм, що стосуються додержання таємниці заповіту, встановлення особи заповідача, порядку складання та посвідчення заповіту, особливостей складання окремих заповітів, порядку зміни і скасування заповітів.

При ознайомленні з практикою посвідчення доручень стажист повинен засвоїти і закріпити шляхом застосування норми, що встановлюють строки дії доручень, порядок оформлення доручень юридичними особами, а також норми, що відносяться до посвідчення доручень в порядку передоручення, припинення дії доручень тощо.

Стажист повинен навчитися вільно користуватися Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів. При цьому під наглядом керівника стажування стажист має готувати виконавчі написи з найбільш поширених видів заборгованості.

Стажисту необхідно ознайомитися з порядком вчинення протестів векселів, морських протестів, накладання і зняття заборони відчуження нерухомого майна, посвідчення фактів, вчинення нотаріальних дій для іноземних громадян і осіб без громадянства, порядком застосування законодавства іноземних держав тощо.

Затверджую
__________________________ 

__________________________ 
  "__"_____________ 19__ р. 

Індивідуальний план

Стажування __________________________________________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові)

Закінчив _______________________________________________ в 19__ р.

по спеціальності _______________________________________________________________________________________________________

Керівник стажування ___________________________________________________________________________________________________

(посада, приватний нотаріус, прізвище, ім'я та по батькові)

Початок стажування ________________________________________ закінчення _________________________________________________

Календарний план стажування

     ------------------------------------------------------------------
|N п/п | Зміст робіт | Строк виконання | Відмітка про виконання |
|------+-------------+-----------------+-------------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
------------------------------------------------------------------

Керівник стажування ______________ (підпис)

"Законодавство України про нотаріат".
Організаційно-правові основи діяльності нотаріату:
збірник офіційних нормативних актів //
Бюлетень законодавства і юридичної практики України.
- N 5, 1998 року.

^ Наверх
наверх