документiв в базi
550558
Подiлитися 
  1999-04-062006-03-24  

Документ втратив чиннiсть!


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 96 від 06.04.99

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 травня 1999 р. за N 320/3613

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства освіти і науки України
N 1124 від 02.10.20
14)

Про затвердження Правил проведення туристських
подорожей з учнівською та студентською молоддю України

З метою забезпечення виконання Закону України "Про освіту" ( 1060-12 ), відповідно до Положення про Міністерство освіти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.92 N 384, та з метою створення умов для безпечного проведення туристських подорожей з учнівською і студентською молоддю України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України (додаються).

2. Українському державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (Штангей Ю.В.) в установленому порядку подати Правила на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Міністру освіти Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам, директорам вищих, професійно-технічних та інших навчальних закладів та організацій освіти забезпечити дотримання зазначених Правил та контроль за проведенням туристських подорожей в педагогічних, учнівських, студентських колективах.

4. Визнати такою, що не застосовується в Україні, Інструкцію з організації та проведення туристських походів, експедицій і екскурсій з учнями на території СРСР, затверджену наказом Міністерства освіти СРСР від 19.06.86 N 140, додаток 1.

5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника міністра освіти Андрущенка В.П.

Міністр В.О.Зайчук

Затверджено
Наказ Міністерства освіти
України 06.04.99 N 96

Правила
проведення туристських подорожей з учнівською і
студентською молоддю України

1. Загальні положення

1.1. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України розроблено з метою забезпечення виконання Закону України "Про освіту" ( 1060-12 ) та відповідно до Положення про Міністерство освіти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.92 N 384.

1.2. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України є обов'язковими для всіх навчальних закладів, установ та організацій освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, що проводять туристські подорожі з учнівською та студентською молоддю.

1.3. Дія цих Правил поширюється на учнівські та студентські туристські групи незалежно від місця проведення подорожі, для яких навчальний заклад або інша організація освіти виступає як організація, що проводить подорож.

Учасники та організатори туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю під час підготовки та проведення туристських подорожей керуються Законом України "Про освіту", Законом України "Про туризм" (324/95-ВР), іншими законодавчими та підзаконними актами України, а також цими Правилами.

1.4. До туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю належать спортивні туристські походи, експедиції, екскурсії (далі туристські подорожі), що проводяться за заздалегідь розробленими маршрутами у конкретні терміни.

1.5. Спортивні туристські походи (групове або командне проходження туристського спортивного маршруту визначеної протяжності з подоланням природних перешкод (перевалів, порогів, печер тощо) різної категорії або ступеня складності за нормативний час, далі - походи) можуть бути організовані з таких видів туризму: пішохідного, лижного, гірського, водного, велосипедного, спелео, автомобільного, мотоциклетного тощо. Можливе проведення комбінованих походів з елементами різних видів туризму.

1.6. Залежно від технічної складності, кількості природних перешкод, протяжності, тривалості походи поділяються на категорійні - з I до VI категорії складності та некатегорійні. До некатегорійних походів належать походи, що мають складність, протяжність або тривалість, меншу від установленої для маршрутів I категорії складності, - 1 - 3-денні походи та походи 1, 2, 3 ступеня складності (додаток 1).

Категорія складності походу визначається відповідно до класифікації маршрутів (переліку класифікованих туристських спортивних маршрутів), перевалів, печер тощо.

1.7. Експедиції з учнівською та студентською молоддю (подорожі пошукового, дослідницького характеру) проводяться з метою вивчення, дослідження певного маршруту, території, одного чи декількох об'єктів з використанням будь-яких технічних засобів пересування або ж без них. Залежно від мети та напрямку роботи можуть проводитись туристсько-спортивні, краєзнавчі, наукові експедиції тощо.

Ділянки маршрутів експедицій, що відповідають вимогам до походів з певного виду туризму або ж під час проходження яких долаються локальні перешкоди, характерні для походів, розглядаються як маршрути з активними способами пересування. Категорія складності для таких маршрутів установлюється як і для походів. Туристський досвід та вік керівників, заступників керівників та учасників таких експедицій повинні відповідати вимогам, що висуваються до відповідних категорій учасників походів. Оформлення документів і випуск групи на маршрут відбуваються за тих самих умов, що й у похід відповідної складності.

1.8. Тривалість активної частини походів може бути збільшена проти вказаної в додатку 1 при збільшенні протяжності маршруту, кількості і складності локальних перешкод, проведенні краєзнавчої роботи, а також за рахунок днів, потрібних для проведення розвідки маршруту та резервного часу на випадок непогоди. У будь-якому разі проходження маршрутів повинне бути компактним за часом. Розриви між окремими частинами походу більше 3 днів не допускаються.

Збільшення тривалості походів за рахунок краєзнавчої роботи на маршруті допускається лише для походів, складність яких не перевищує II категорії.

1.9. Походи та експедиції в залежності від території проведення поділяються на місцеві та дальні.

До місцевих належать походи та експедиції, що проводяться в межах області (автономної республіки), в якій проживають (навчаються) учні та студенти. При цьому допускається вихід у сусідні території, якщо це обумовлено адміністративно-територіальним розташуванням навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож, фізико-географічними особливостями місцевості та логічністю побудови маршруту.

Усі інші походи та експедиції вважаються дальніми.

1.10. Для проведення категорійних, дальніх ступеневих походів, а також місцевих ступеневих походів тривалістю більше 4 днів туристські групи учнівської та студентської молоді повинні обов'язково отримати позитивний висновок щодо можливості здійснення подорожі від туристської маршрутно-кваліфікаційної комісії (далі - МКК), що має відповідні повноваження. Для туристських груп учнівської та студентської молоді первинний розгляд маршрутних документів проводиться в своїх територіальних маршрутно-кваліфікаційних комісіях навчальних закладів (далі - МКК освіти).

Для місцевих походів тривалістю до 4 днів включно, а також екскурсій (подорожей тривалістю до 24 годин, що забезпечують задоволення пізнавальних, інформаційних, духовних та оздоровчих потреб учнівської та студентської молоді) отримання позитивного висновку МКК не потрібне.

1.11. Туристські групи учнівської та студентської молоді, що використовують для руху автомобільні дороги та вулиці, судноплавні водні шляхи, території заповідників, заказників, національних парків, прикордонну зону тощо, зобов'язані діяти у відповідності до вимог, що визначають порядок користування цими шляхами та пересування на зазначених територіях.

1.12. Під час проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю забороняється безпідставний поділ груп на підгрупи. Підставами для мотивованого поділу можуть бути: потреба проведення розвідки окремих ділянок маршруту; організація базового табору, проміжних пунктів зберігання продуктів харчування та спорядження; проведення радіальних виходів на маршруті з поверненням до початкового пункту виходу; запобігання виникненню, виникнення та ліквідація наслідків аварійної ситуації, потреба надання допомоги іншим туристським групам або окремим громадянам.

2. Повноваження адміністрації навчальних закладів та
інших організацій освіти, що проводять туристські
подорожі з учнівською та студентською молоддю

2.1. Адміністрації навчальних закладів та інших організацій освіти, що проводять туристські подорожі з учнівською та студентською молоддю, здійснюють випуск туристських груп у туристські подорожі самостійно, без погодження з органами державного управління освітою.

Адміністрація несе відповідальність за підготовку та успішне проведення туристських подорожей, їх педагогічну доцільність та результативність.

2.2. У разі прийняття позитивного рішення про проведення туристської подорожі з учнівською та студентською молоддю адміністрація навчального закладу або іншої організації освіти зобов'язана:

2.2.1. Сприяти успішній роботі туристської групи з підготовки та проведення подорожі, систематично контролювати хід її підготовки.

2.2.2. Видати наказ про проведення туристської подорожі, в якому: визначити мету, район, терміни та складність (ступінь, категорію) проведення подорожі; призначити керівника та заступника (заступників, помічників) керівника туристської групи (туристської подорожі - походу, експедиції, екскурсії); обумовити відповідальність керівника та заступника (заступників) керівника групи (подорожі) за збереження життя та здоров'я учасників на весь час подорожі; визначити основні заходи безпеки проведення подорожі; затвердити персональний склад учасників, маршрут та план проведення подорожі; визначити, у разі потреби, порядок дій керівника групи (подорожі) при плановому поділі групи на підгрупи, а також кандидатуру керівників та заступників (помічників) керівників підгруп тощо.

Для місцевих походів та експедицій з активними способами пересування тривалістю більше 4 днів, дальніх походів та відповідних експедицій з активними способами пересування наказ видається після отримання позитивного висновку МКК.

2.2.3. Ознайомити керівника та заступника (заступників, помічників) керівника туристської групи (подорожі) з їх обов'язками згідно з цими Правилами, провести з ними інструктаж з питань охорони праці та техніки безпеки під час подорожі з оформленням у журналі відповідної форми згідно з Положенням про організацію охорони праці та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 30.11.93 N 429 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.93 за N 178 (додаток 5).

2.2.4. Після отримання позитивного висновку туристської МКК про можливість проведення групою туристської подорожі видати керівнику підписані і завірені печаткою: наказ про проведення туристської подорожі, посвідчення про відрядження керівника та його заступника (заступників), а також завірити печаткою закладу туристські маршрутні документи групи (маршрутний листок для некатегорійних походів, маршрутну книжку - для категорійних походів).

2.2.5. При проведенні подорожей, що вимагають отримання позитивного висновку туристської МКК, контролювати відправлення групою повідомлення встановленого зразка у відповідні територіальні підрозділи пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби (при наявності останніх) не пізніше ніж за 10 днів до виїзду групи на маршрут; вести контроль за дотриманням групою термінів проходження маршруту.

2.2.6. У разі порушення групою встановлених контрольних термінів проходження маршруту терміново встановити зв'язок з територіальними органами освіти, відповідними підрозділами туристської пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби району походу для з'ясування місцезнаходження групи та надання їй, при потребі, допомоги.

2.2.7. Після завершення туристської подорожі заслухати повідомлення керівника та заступників керівника туристської групи (подорожі) на педагогічній раді, розмістити кращі матеріали, зібрані під час подорожі, в навчальних кабінетах, музеях, на виставках, оформити відповідні документи на присвоєння спортивних розрядів учасникам походів, результати діяльності керівників врахувати при атестації і заохоченні.

3. Вимоги щодо формування туристських груп учнівської
та студентської молоді

3.1. Туристські групи формуються з учнів та студентів, які об'єднуються на добровільних засадах спільними інтересами, мають відповідний вік, туристський досвід і здійснюють підготовку запланованої туристської подорожі.

Основні вимоги до учасників, керівників та заступників керівників туристських груп (подорожей), а також до складу груп наведені в додатках 2, 3, 4.

3.2. Керівник, заступник (заступники) керівника туристської групи (подорожі) учнівської і студентської молоді призначаються адміністрацією навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож. У походах та експедиціях з учнями та студентами повинен бути заступник керівника віком старше 18 років. Досвід заступника керівника повинен відповідати вимогам, які висуваються до досвіду учасників. Керівник і заступник (заступники) керівника повинні мати знання і навички з надання першої долікарської допомоги. Кількість заступників керівника визначається навчальним закладом або іншою організацією освіти, що проводить подорож з урахуванням вимог цих Правил.

3.3. Якщо в поході чи експедиції беруть участь 3 або більше туристських груп із загальною кількістю не менше 30 учнів або студентів (для походів II - VI категорій складності - не менше 20) і їх маршрути та графіки руху в цілому збігаються, то можливе покладання загального керівництва цими групами на спеціально призначеного старшого керівника. У цьому разі всім керівникам зараховується досвід керівництва подорожжю.

3.4. При проведенні місцевих походів та експедицій 1 ступеня складності або ж інших місцевих некатегорійних походів тривалістю до 4 днів включно адміністрація навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож, за згодою керівника туристської групи (подорожі) та за умови забезпечення безпеки учасників, замість заступника керівника може призначити помічника (помічників) керівника з числа старшокласників (для груп учнівської молоді) або студентів (для груп студентської молоді), які мають досвід участі в таких самих подорожах.

3.5. При проведенні екскурсій (крім автобусних) з учнівською та студентською молоддю в межах населеного пункту, де проживають або навчаються екскурсанти, призначення заступника керівника групи (подорожі) не є обов'язковим.

При проведенні екскурсій з учнівською молоддю (крім автобусних) та з студентською молоддю на будь-яких видах транспорту, пов'язаних з виїздом за межі населеного пункту, де проживають або навчаються екскурсанти, склад керівників та заступників керівників (помічників керівників) групи (подорожі) комплектується відповідно до вимог, що висуваються до складу керівників місцевих некатегорійних походів.

При проведенні автобусних екскурсій з учнівською молоддю склад керівників екскурсійної групи комплектується згідно з вимогами Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.97 р. N 176.

3.6. Кількісний склад туристської групи учнів, студентів, що беруть участь у поході, експедиції визначається керівником групи спільно з адміністрацією навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож з урахуванням вимог цих Правил.

Кількісний склад екскурсійної групи учнів, студентів визначається адміністрацією навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить екскурсію, та кількістю місць для сидіння в автобусі з урахуванням вимог цих Правил.

3.7. У туристських подорожах можуть брати участь альпіністи, які мають відповідний технічний та експедиційний досвід, достатній, за висновками МКК, для проходження маршруту.

3.8. Для учнів, що отримали теоретичну та практичну підготовку протягом не менше одного року занять у туристських гуртках позашкільних навчальних закладів і оволоділи програмним матеріалом, віковий ценз для участі в категорійних та ступеневих походах та відповідних експедиціях з активними способами пересування може бути знижений на один рік за наявності медичного дозволу.

3.9. Учасники та керівники комбінованих походів, що включають ділянки маршруту з різних видів туризму, повинні мати відповідний туристський досвід проходження таких ділянок.

3.10. Учасники та керівники походів, що проводяться в міжсезоння (час з несприятливими для даного виду туризму природними умовами), повинні мати відповідний туристський досвід участі (керівництва) в походах, проведених у міжсезоння, або в походах тієї ж категорії складності, які здійснені у звичайних умовах.

3.11. Учасники походів, у яких передбачається проходження класифікованих локальних перешкод, повинні мати досвід проходження таких самих локальних перешкод на півкатегорію (для водного та спелеотуризму - на категорію) складності нижче від максимальної для заявленого походу. Одна третина учасників таких походів (крім походів IV - VI категорії складності) можуть мати досвід проходження таких же локальних перешкод на дві півкатегорії складності нижче.

Керівник походу, у якому передбачається проходження класифікованих локальних перешкод, повинен мати досвід керівництва при проходженні локальних перешкод на півкатегорію (для водного та спелеотуризму - на категорію) складності нижче від максимальної для заявленого походу. Керівник, крім того, повинен мати досвід проходження локальної перешкоди такого самого типу і такої самої складності.

3.12. Учасниками походів II - VI категорій складності можуть бути учні та студенти відповідного віку, які мають досвід участі в походах на одну категорію складності нижче заявленого у будь-якому виді туризму, якщо вони мають досвід подолання локальних перешкод, характерних для заявленого маршруту на одну півкатегорію складності нижче.

3.13. Керівники походів II - VI категорій складності повинні мати досвід участі в поході тієї самої категорії складності в будь-якому виді туризму, а також досвід керівництва походом на одну категорію складності нижче у будь-якому виді туризму і при цьому повинні мати досвід участі та керівництва в подоланні локальних перешкод, характерних для заявленого походу, тієї самої категорії складності або на одну півкатегорію складності нижче.

3.14. До участі в походах до II категорії складності включно, крім основного складу групи, допускаються діти, молодші визначеного цими Правилами віку (але не більше 20 % від загальної чисельності туристської групи), які беруть участь у поході зі своїми батьками, особами, які їх замінюють, або іншими особами, що несуть за них повну юридичну відповідальність. Туристський досвід їм зараховується лише з віку, вказаного в додатку 4 цих Правил.

3.15. У походах III - V категорій складності одну третину членів групи можуть становити туристи з досвідом участі в походах на дві категорії складності нижче, у походах I та II категорій складності - з досвідом участі в походах 2 та 3 ступеня складності відповідно. При цьому дві третини учасників повинні мати відповідні туристський досвід та вік.

3.16. У походах вище III категорії складності при можливому поділі групи на екіпажі, штурмові групи тощо в кожній підгрупі повинен бути учасник віком старше 18 років, який має відповідний туристський досвід.

3.17. Учасники та керівники некатегорійних походів та експедицій з активними способами пересування, що включають елементи категорійних походів, а також категорійних походів, що включають елементи більш високих категорійних походів, повинні відповідати вимогам, які висуваються до учасників та керівників походів вищих категорій складності, елементи яких включені в дану подорож.

3.18. Усі учасники категорійних походів з будь-якого виду туризму, а також учасники ступеневих водних походів повинні вміти плавати.

3.19. Туристський досвід керівників та учасників походів, що включають сходження на вершини або траверси хребтів, повинен відповідати категорії складності цих сходжень або траверсів.

3.20. Учасники водних походів I - III категорій складності повинні мати відповідний досвід походів у будь-якому класі човнів, а починаючи з IV категорії складності - у тому самому класі човнів або на байдарках.

Керівники водних походів повинні мати відповідний досвід участі і керівництва в тих самих класах човнів, що і у запланованому поході.

3.21. Усі учасники лижних категорійних походів повинні мати досвід організації ночівель у зимових умовах (досвід "холодних" ночівель) та вміти надавати долікарську допомогу при простудних захворюваннях та обмороженнях.

3.22. Для участі в спелеопоходах допускаються учасники:

у спелеопоходах I категорії складності: у горизонтальних необводнених печерах - з 13 років, у вертикальних печерах - з 14 років;

у спелеопоходах II категорії складності: у горизонтальних - з 14 років, у вертикальних - з 15 років;

у спелеопоходах III категорії складності: у горизонтальних - з 15 років, у вертикальних - з 16 років.

Проходження печер, у яких передбачається застосування апаратів для автономного дихання, дозволяється учасникам походів старше 18 років. Учасники та керівники таких походів повинні мати посвідчення пловця-підводника. Керівник, крім того, повинен мати досвід роботи у сифонах.

Тимчасовий поділ туристської групи учнів або студентів, які здійснюють спелеопохід будь-якої категорії складності, на підгрупи допускається тільки при роботі в одній печері. У цьому разі кожна підгрупа повинна очолюватись керівником або його заступниками і мати комплект життєзабезпечення, розрахований на непередбачені обставини в печері, не менш ніж на 2 доби. При проходженні вертикальних печер, починаючи з II категорії складності, та горизонтальних печер, починаючи з III категорії складності, у групі повинно бути не менше одного керівника (заступника керівника) на чотирьох учасників.

3.23. Керівники та учасники походів, у яких використовуються технічні засоби пересування (автотуризм, мотоциклетний туризм), повинні мати відповідний досвід керівництва або участі у походах на таких самих засобах пересування.

4. Обов'язки і права керівника та заступників керівника
туристської групи (подорожі) учнівської та студентської
молоді

4.1. Керівник, його заступник (заступники), а також старший керівник туристської групи (подорожі) учнівської та студентської молоді несуть, відповідно до чинного законодавства, відповідальність за життя, здоров'я учасників подорожі, а також за виконання плану заходів, зміст оздоровчої, виховної і пізнавальної роботи, правил протипожежної безпеки, охорони природи, пам'яток історії і культури тощо.

4.2. Обов'язки керівника та заступника (заступників) керівника туристської групи (подорожі) учнівської та студентської молоді:

4.2.1. При підготовці та проведенні будь-яких туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю керівник та заступник (заступники) керівника зобов'язані:

забезпечити підбір учасників подорожі відповідного віку та туристського досвіду;

ознайомити учасників подорожі з Правилами проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України;

провести цільовий інструктаж учасників з техніки безпеки у туристській подорожі з обов'язковою реєстрацією в журналі відповідної форми згідно з Положенням про організацію охорони праці та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 30 листопада 1993 року N 429 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.12.93 за N 178 (додаток 6);

отримати необхідну документацію та дозволи на проведення туристської подорожі;

при потребі розв'язати питання страхування учасників туристської подорожі;

провести збори батьків учасників туристської подорожі (для подорожей учнів та студентів віком до 18 років);

забезпечити під час подорожі додержання учасниками належного громадського порядку, санітарно-гігієнічних норм, виконання Правил дорожнього руху, правил пожежної безпеки, використання туристського спорядження, а також інших правил безпеки життєдіяльності.

4.2.2. При підготовці туристських подорожей з активними способами пересування керівник та заступник (заступники) керівника, крім заходів, викладених у пункті 4.2.1 цих Правил, зобов'язані:

до початку проведення туристської подорожі проконтролювати проходження медичного огляду всіма її учасниками, враховуючи, що до подорожей з активними способами пересування допускаються фізично здорові учасники;

при підборі групи врахувати туристську кваліфікацію учасників, їх фізичну, технічну та спеціальну підготовку, а також психологічну сумісність;

розробити план підготовки подорожі і розподілити між учасниками обов'язки згідно з цим планом, ознайомити учасників подорожі з їх правами та обов'язками;

організувати всебічну підготовку учасників подорожі, перевірити необхідні знання, вміння та навички, в т.ч. і вміння плавати, надавати долікарську допомогу та використовувати туристське спорядження, організувати необхідні тренування групи;

провести запобіжне інформування учасників подорожі про фактори ризику в запланованій подорожі і про відповідні заходи щодо запобігання травматизму (травмонебезпечність, психофізіологічне навантаження, вплив навколишнього середовища, пожежонебезпечність, небезпечні біологічні фактори, небезпечні види випромінювання тощо);

разом з учасниками всебічно ознайомитись з районом подорожі, розробити раціональні основний і запасний варіанти маршруту подорожі та вивчити їх складні ділянки, способи та засоби їх подолання, а також аварійні варіанти виходу з маршруту;

підготувати відповідний картографічний матеріал, розробити план та графік подорожі, визначити контрольні пункти та терміни проходження маршруту, заходи з техніки безпеки, ознайомити з цими матеріалами учасників подорожі;

при потребі отримати консультації щодо маршруту в туристських МКК освіти або федерації туризму;

узгодити з адміністрацією навчального закладу або іншої організації освіти, що проводять туристську подорож, та туристською МКК освіти порядок дій при планових (у разі потреби) поділах групи на підгрупи, а також кандидатури керівників, заступників керівників (помічників) підгруп, туристська кваліфікація яких відповідає вимогам даних Правил;

організувати підбір та підготовку якісного групового та індивідуального спорядження, в т.ч. і спорядження для страховки, з урахуванням вимог техніки безпеки та специфічних особливостей конкретної подорожі (району подорожі, виду туризму, категорії (ступеня) складності походу, часу проведення подорожі тощо);

організувати підготовку та підбір продуктів харчування, складання кошторису витрат, з'ясувати можливості поповнення запасу продуктів на маршруті;

одержати, у разі потреби, дозвіл на відвідування району з обмеженим доступом (прикордонна зона, заповідники тощо);

оформити в установленому порядку маршрутні документи;

розробити план дослідницької, краєзнавчої, природоохоронної роботи та інших заходів на маршруті, якщо такі заплановано проводити;

не пізніше ніж за 10 днів до початку маршруту з активними способами пересування направити у відповідний підрозділ пошуково-рятувальної або контрольно-рятувальної служби повідомлення встановленого зразка, завірене туристською МКК. Якщо маршрут проходить територією, що обслуговується декількома підрозділами, - направити повідомлення в кожний з них;

у разі потреби зміни маршруту, складу групи, термінів проведення або інших записів у маршрутних документах до від'їзду групи в подорож погодити ці зміни з адміністрацією навчального закладу або іншою організацією освіти, що проводить подорож, та туристською МКК, що дала позитивний висновок про можливість проведення подорожі, і повідомити про це підрозділи пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби, які зареєстрували групу.

4.2.3. Під час проведення туристських подорожей з активними способами пересування керівнику та заступнику (заступникам) керівника потрібно:

дотримуватися затвердженого маршруту, робити, у міру можливості, відмітки в маршрутних книжках та маршрутних листках про проходження маршруту в туристських та інших організаціях;

виконувати одержані в МКК вказівки та дотримуватися рекомендацій МКК;

забезпечити дотримання учасниками правил використання туристського спорядження, в т.ч. і для страховки;

повідомляти телеграмою навчальний заклад або іншу організацію освіти, що проводить подорож, а також відповідну МКК та підрозділи пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби про початок та закінчення подорожі, а також про проходження групою контрольних пунктів;

у разі зміни маршруту або складу групи за будь-яких обставин після виїзду в подорож повідомити про це при першій нагоді адміністрацію навчального закладу або іншу організацію освіти, що проводить подорож та відповідну МКК;

вживати заходів, спрямованих на забезпечення безпеки учасників подорожі, аж до зміни маршруту, або припинення подорожі у зв'язку з виникненням небезпечних природних явищ та з інших обставин, а також у разі потреби надання допомоги потерпілому; при цьому ускладнення маршруту допускається тільки у виняткових випадках і не дає підстави для підвищення залікової категорії складності походу;

не допускати безпідставного поділу групи, відставання від групи окремих учасників, а також від'їзду окремих членів групи без супроводу одного із заступників керівників (від'їзд одного чи декількох учасників можливий лише за умови, що в групі два або більше заступників керівника);

у разі тимчасового планового поділу групи призначити в кожній підгрупі своїх заступників та їх помічників з числа дорослих (можливе призначення помічників керівника з числа найбільш досвідчених учасників - учнів, студентів), що мають відповідний рівень туристської кваліфікації з урахуванням вимог цих Правил;

при аварійній ситуації (раптовому виникненні умов, що загрожують життю та здоров'ю учасників подорожі) вжити всі можливі заходи щодо збереження життя та здоров'я учасників, виходячи з конкретної ситуації та реальної наявності сил та засобів для ліквідації аварії;

при будь-якому поділі групи на підгрупи (плановому або через виникнення аварійної ситуації) визначити підгрупам завдання для виконання, контрольні терміни, порядок дій та зв'язок;

у разі нещасного випадку керівник подорожі зобов'язаний: терміново організувати надання першої долікарської допомоги потерпілому та його доставку до лікувальної установи, викликати, при потребі, найближчу туристську пошуково-рятувальну (контрольно-рятувальну) службу; повідомити про випадок, що стався, керівника навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож, відповідну МКК, службу безпеки життєдіяльності та інші відповідні служби; до прибуття комісії з розслідування зберегти обстановку на місці в тому стані, в якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю оточуючих і не призведе до більш тяжких наслідків). Про нещасний випадок, що трапився під час далеких подорожей поза територією району (міста), керівник подорожі негайно повідомляє також орган управління освітою за місцем події;

організувати, при потребі, оперативну допомогу іншій групі, що перебуває в даному районі і потребує допомоги.

4.3. Після закінчення подорожі керівник та його заступники спільно з учасниками в обумовлені строки і у разі потреби оформляють звіт про подорож і подають його у навчальний заклад або іншу організацію освіти, що проводить подорож.

Звіт про похід або експедицію з активними способами пересування подається також у відповідну МКК. Після розгляду та затвердження звіту в МКК керівник подорожі оформляє довідки про здійснення походу та спортивні розряди на кожного учасника групи.

4.4. Керівник туристської групи (подорожі) учнівської та студентської молоді має право:

у разі потреби і за наявності в групі не менше двох заступників керівника передавати керівництво подорожжю своєму заступнику, який відповідає вимогам, що висуваються до керівника такої подорожі, за умови, що в наказі на проведення подорожі обумовлено, кому може передаватися керівництво в екстремальних ситуаціях. Якщо заступник керівника один, передача керівництва не допускається. Про передачу керівництва керівник групи повинен, при першій нагоді, повідомити в організацію, що проводить подорож;

звертатися у вищі відомчі і туристсько-спортивні організації при незгоді з результатами розбирання його дій в подорожі;

ураховуючи фізичний, технічний та моральний стан групи або окремих учасників, припинити подорож і зняти групу з маршруту.

5. Обов'язки та права учасника туристської подорожі з
учнівською та студентською молоддю

5.1. Учасник туристської подорожі з учнівською та студентською молоддю зобов'язаний:

брати активну участь у підготовці подорожі і складанні звіту про неї, сумлінно виконувати покладені на нього обов'язки;

своєчасно виконувати розпорядження керівника туристської групи (подорожі) та його заступника (заступників, помічників);

у період підготовки до подорожі пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я і подати довідку про стан здоров'я керівнику;

своєчасно повідомляти керівника подорожі або його заступника (заступників) про погіршення стану здоров'я чи травму;

виконувати правила пожежної безпеки, правила безпеки на воді, правила поведінки в лавинонебезпечних районах та інші правила особистої та колективної безпеки, володіти необхідними навичками страховки та самостраховки у поході, а також знати способи запобігання травматизму і надання долікарської допомоги;

дотримуватися правил використання туристського спорядження;

при знаходженні зброї, вибухонебезпечних та незнайомих предметів, не торкатися і не зрушувати їх з місця. Про місценаходження таких предметів терміново повідомити керівника чи його заступника, які при першій нагоді зобов'язані повідомити про знахідку відповідні місцеві органи;

дбайливо ставитись до природи, пам'яток історії, культури.

5.2. Учасник має право:

користуватися туристським спорядженням навчального закладу або іншої організації освіти, що проводить подорож, на встановлених умовах;

брати участь у виборі і розробці маршруту;

після подорожі брати участь у зборах групи з оцінки дій учасників подорожі, в тому числі і своїх власних;

при значному погіршенні стану здоров'я наполягати на припиненні участі в подорожі, сході з маршруту.

6. Оформлення маршрутної документації на проведення
туристських подорожей з активними способами
пересування з учнівською та студентською молоддю

6.1. Документом на проведення походів I-VI категорій складності та некатегорійних походів, які включають елементи походів II-VI категорій складності, є маршрутна книжка встановленого зразка.

Документом на проведення некатегорійних походів є маршрутний листок встановленого зразка.

6.2. Документи на похід (маршрутна книжка або маршрутний листок та їх копії, довідки про туристський досвід учасників та керівника, картографічний матеріал та інші документи, які потрібні для випуску групи на маршрут) подаються в територіальну МКК освіти з відповідними повноваженнями не пізніше ніж за 10 діб до початку походу (без урахування часу на пересилання документів) з урахуванням графіку роботи відповідної МКК освіти.

Маршрутні листки для здійснення місцевих некатегорійних походів тривалістю до 4 днів реєструються навчальними закладами або іншими організаціями освіти, що проводять подорожі.

6.3. Якщо категорія складності походу перевищує повноваження МКК освіти, то заявлені маршрутні документи з попереднім висновком МКК освіти направляються до тієї МКК, що видала повноваження відповідній МКК освіти. Якщо з тих чи інших обставин МКК, що видала повноваження, не може забезпечити розгляд документів, то останні направляються до Центральної МКК Федерації спортивного туризму України.

6.4. При позитивному висновку відповідної повноважної МКК про можливість здійснення групою заявленого походу керівнику туристської групи (подорожі) видається зареєстрована та підписана головою (заступником голови) МКК маршрутна книжка (маршрутний листок) зі штампом МКК, а також бланк повідомлення пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби. Після заповнення бланк повідомлення завіряється підписом голови (заступника голови) МКК і штампом МКК. У разі потреби до маршрутної книжки вносяться особливі вказівки і рекомендації групі, місце реєстрації групи перед виходом на маршрут у відповідних підрозділах пошуково-рятувальної (контрольно-рятувальної) служби.

6.5. Усі вказівки МКК, що дала позитивний висновок про можливість проведення походу, занесені до маршрутної книжки і є обов'язковими для учасників та організаторів походу.

Керівник туристської подорожі і адміністрація навчального закладу чи іншої організації освіти, що проводить похід, не мають права вносити зміни до маршрутних документів без відома МКК, що дала позитивний висновок про можливість проведення походу.

7. Заключні положення

7.1. За порушення цих Правил, крім відповідальності, встановленої чинним законодавством, навчальні заклади та організації освіти, що проводять подорожі, а також органи освіти можуть порушити клопотання перед відповідними туристсько-спортивними організаціями щодо застосування до порушників таких заходів впливу:

незарахування участі або керівництва в здійсненому поході;

позбавлення спортивних звань, зниження або анулювання спортивних розрядів;

анулювання заліку всіх або частини раніш здійснених походів;

заборона участі в походах певної категорії складності на певний термін або керівництва ними;

заборона на певний час керівництва походами з учнями та студентами.

Додаток 1
до пункту 1.6 Правил проведення
туристських подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Основні нормативи
спортивних туристських походів

   -----------------------------------------------------------------------
|Вид туризму та |Категорійні походи (категорія|Некатегорійні походи |
|характеристика | складності - к.с.) |(ступінь складності - |
| походів | |ст.с.) |
| |-----------------------------+-----------------------|
| | I | II| III| IV| V | VI | 1-3 | 1 | 2 | 3 |
| |к.с.|к.с.|к.с.|к.с.|к.с.|к.с.|денні|ст.с.|ст.с.|ст.с.|
|---------------+----+----+----+----+----+----+-----+-----+-----+-----|
|Тривалість | 6 | 8 | 10 | 13 | 16 | 20 |1 - 3|3 - |4 - | 6 - |
|походів у днях*| | | | | | | | 4 | 6 | 8 |
|(не менше - | | | | | | | | | | |
|для ступеневих | | | | | | | | | | |
|та категорійних| | | | | | | | | | |
|походів) | | | | | | | | | | |
|---------------+----+----+----+----+----+----+-----+-----+-----+-----|
|Протяжність | | | | | | | | | | |
|походів у | | | | | | | | | | |
|кілометрах (не | | | | | | | | | | |
|менше - для | | | | | | | | | | |
|ступеневих та | | | | | | | | | | |
|категорійних | | | | | | | | | | |
|походів): | | | | | | | | | | |
|пішохідних | 130| 160| 190| 220| 250|300 |до 30|30 |50 | 75 |
|лижних | 130| 160| 200| 250| 300|300 |до 30|30 |50 | 75 |
|гірських** | 100| 120| 140| 150| 160|160 |до 25|25 |50 | 60 |
|водних (на | 150| 175| 200| 225| 250|250 |до 25|25 |40 | 60 |
|гребних судах | | | | | | | | | | |
|та плотах) | | | | | | | | | | |
|велосипедних |250-|400-|600-|750-|900 | - |до 50|50 |80 |120 |
| | 300| 500| 700| 800|1000| | | | | |
|на мотоциклах |1000|1500|2000|2500|3000| - | - | - | - | - |
|на автомобілях |1500|2000|2500|3000|3500| - | - | - | - | - |
|спелеопоходів | 5 |4-5 | 1-2| 1-2| 1 | | до 3|3-4 |2-3 | 1 |
|(кількість | | | | | | | | | | |
|печер) | | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------

____________

* - Додаткові умови викладені в п.1.8.

** - Для ступеневих походів - пішохідні в горах.

Додаток 2
до пункту 3.1 Правил проведення
туристських подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Вимоги щодо досвіду та віку учасників, керівників,
заступників керівників некатегорійних походів,
екскурсій, а також експедицій без активних
способів пересування та кількісного складу
туристських груп у них

     ------------------------------------------------------------------
| Вид заходу | Туристський| Кількісний склад |Мінімальний вік |
| | досвід | групи | |
| | керівника |------------------+-----------------|
| | (мінімаль- |учасник|керівник, |учас- | керівник,|
| | ний) | |заступник,|ник |заступник |
| | | |помічник | | |
| | | |(не менше)| | |
|--------------+------------+-------+----------+------+----------|
|Походи: | | | | | |
|--------------+------------+-------+----------+------+----------|
|1-денний | участь у | 6 - 30| 1+1+* | 7 | 18 |
|похід | походах | | | | |
|--------------+------------+-------+----------+------+----------|
|2 - 3-денний | участь у | 6 - 15| 1+1+* | 8 | 18 |
| | 3-денному | | | | |
| | поході | | | | |
|--------------+------------+-------+----------+------+----------|
|Екскурсії | участь в |10 - 40| 1+** | 7 | 18 |
| | екскурсії | | | | |
|--------------+------------+-------+----------+------+----------|
|Експедиції без| керівництво| 6 - 40| 1+1+* | 7 | 18 |
|активних |експедиціями| | | | |
|способів |або участь у| | | | |
|пересування | поході | | | | |
------------------------------------------------------------------

____________

* Відповідно до п.3.2.

** Відповідно до п.3.5.

Додаток 3
до пункту 3.1 Правил проведення
туристських подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Вимоги щодо туристського досвіду учасників та
керівників туристських спортивних походів

     ------------------------------------------------------------------
| Ступені |Потрібний туристський досвід участі та керівництва|
| складності | в походах з даного виду туризму |
| (ст. с.), |--------------------------------------------------|
| категорії | Учасник | Керівник |
| складності | |-----------------------------------|
| (к.с.) | | участь | керівництво |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| 1 ст.с. |1-денний похід| 2 ст.с. | 1-денний похід |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| 2 ст.с. | 1 ст.с. | 3 ст.с. | 1 ст.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| 3 ст.с. | 2 ст.с. | I к.с. | 2 ст.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| I к.с. | 3 ст.с. | I к.с. | 3 ст.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| II к.с. | I к.с. | II к.с. | I к.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| III к с. | II к.с. | III к.с. | II к.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| IV к.с. | III к.с. | IV к.с. | III к.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| V к.с. | IV к.с. | V к.с. | IV к.с. |
|-------------+--------------+-----------------+-----------------|
| VI к.с. | V к.с. | VI к.с. | V к.с. |
------------------------------------------------------------------

Додаток 4
до пункту 3.1 Правил проведення
туристських подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Основні вимоги щодо віку та кількісного складу
учасників та керівників туристських спортивних походів

----------------------------------------------------------------------------
| Ступінь |Вік керівників та учасників походів за видами туризму
|складності|----------------------------------------------------------------
| (ст.с.), |Керів-| Учасники (*)
| категорія|ники |---------------------------------------------------------
|складності| |пішохід-|лижний|гірсь-| водний |вело-|авто-|мото- |
| (к.с.) | |ний, пі-| |кий |--------------|сипе-|мобі-|цик- |
| походів | |шохідн. | | |байда-|надувні|дний |льний|летний|
| | |у горах | | |рки | човни | | | |
| | | | | | | | | | |
|----------+------+--------+------+------+------+-------+-----+-----+------+
| 1 ст.с. | 18 | 10 | 10 | - | 11 | 10 | 14 | - | - |
| 2 ст.с. | 18 | 11 | 11 | - | 12 | 11 | 14 | - | - |
| 3 ст.с. | 18 | 12 | 12 | 13 | 13 | 12 | 14 | - | - |
| I к.с. | 19 | 13 | 14 | 14 | 14 | 13 | 14 | 18 | 16 |
| II к.с. | 20 | 14 | 15 | 15 | 15 | 14 | 15 | 19 | 17 |
|III к.с. | 21 | 15 | 16 | 16 | 16 | 15 | 16 | 20 | 18 |
| IV к.с. | 21 | 16 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 | 20 | 18 |
| V к.с. | 22 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 20 | 18 |
| VI к.с. | 22 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | - | - | - |
----------------------------------------------------------------------------

продовження таблиці

------------------------------
|Мінімальний |
----------------| та |
|максимальний|
----------------|кількісний |
| спелео |склад групи |
|---------------|(без |
|горизон-|верти-|керівника та|
| тальні |кальні|заступників |
| печери |печери|керівника) |
+--------+------+------------|
| 12 | - | 6 - 25 |
| 12 | - | 6 - 20 |
| 12 | - | 6 - 20 |
| 13 | 14 | 6 - 15 |
| 14 | 15 | 6 - 12 |
| 15 | 16 | 6 - 12 |
| 18 | 18 | 6 - 10 |
| 18 | 18 | 6 - 8 |
| - | - | 6 - 8 |
------------------------------

____________

* Допускаються інші вимоги щодо віку учасників, викладені у п.3.8.

Додаток N 5
до пункту 2.2.3 Правил проведення
туристичних подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Журнал
реєстрації інструктажу на робочому місці

---------------------------------------------------------------------------
| N|Дата |Прізвище, ім'я,|Посада, |Інструктаж: |Номер |Прізвище, |
|з/п|інстру-|по батькові |професія |первинний на|інструкції|ім'я, по |
| |ктажу |особи, яка |особи, яка|робочому |або її |батькові |
| | |інструктується |інструкту-|місці; |назва, |особи, |
| | | |ється |повторний; |стислий |яка |
| | | | |позаплановий|зміст |інструктує|
| | | | | |інструк- | |
| | | | | |тажу | |
|---+-------+---------------+----------+------------+----------+----------+
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
---------------------------------------------------------------------------

продовження таблиці

-------------------------------------------
| Підпис | Допуск до роботи |
|-----------------+-----------------------|
|Особи, |Особи, |Прізвище, ім'я,|Підпис |
|яка ін- |яка |по батькові по-|особи, |
|структує|інструк-|садової особи, |яка до-|
| |тується |яка дозволяє |пускає-|
| | |допуск, та її |ться |
| | |підпис | |
+--------+--------+---------------+-------|
| 8 | 9 | 10 | 11|
-------------------------------------------

Додаток N 6
до пункту 4.2.1 Правил проведення
туристичних подорожей з
учнівською та студентською
молоддю України

Журнал інструктажу учнів, студентів, вихованців з
техніки безпеки під час трудової і професійної
підготовки та при проведенні позашкільних
(позанавчальних) заходів

------------------------------------------------------------------------------
|N |Прізвище, ім'я|Дата | Клас,|Зміст |Прізвище, |Підпис |Підпис |
|з/п|та по батькові|інструк-|група |інструктажу,|ім'я та |особи, |особи, |
| |особи, яка ін-|тажу | |N та назва |по батькові|яка про-|яка ін-|
| |структується | | |інструкції |особи, яка |водила |струк- |
| | | | | |проводила |інструк-|тується|
| | | | | |інструктаж |таж | |
| | | | | | | | |
|---+--------------+--------+------+------------+-----------+--------+-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
------------------------------------------------------------------------------

^ Наверх
наверх