Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ВАЛЮТНОГО РЕГУЛЮВАННЯ
ЛИСТ
N 13-111/4854-7311 від 03.12.2001
Кримському республіканському,
Головному по м.Києву і Київській області,
територіальним управлінням НБУ,
ОПЕРУ,
Асоціації комерційних банків,
Державній податковій адміністрації України,
Міністерству фінансів України,
Державному казначейству,
Державній митній службі України,
Міністерству економіки та з питань
європейської інтеграції України,
комерційним банкам
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 40-0006/16290 від 22.03.2018)
Щодо введення в обіг євро
Національний банк України направляє для використання і керівництва в роботі постанову Правління Національного банку України від 14.11.2001 N 469 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.11.2001 за N 987/6178) "Про переоформлення рахунків клієнтів, відкритих у національних валютах країн членів Європейського валютного союзу", якою, у зв'язку з вилученням 1 січня 2002 року з безготівкового обігу національних валют країн - членів Європейського валютного союзу та з метою захисту інтересів клієнтів, встановлено:
1. Уповноваженим банкам, клієнти яких до 10 грудня 2001 року не нададуть їм письмового розпорядження про закриття або переоформлення власних рахунків, відкритих у національних валютах країн - членів Європейського валютного союзу відповідно до Інструкції про порядок відкриття та використання рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259, у рахунки в євро, з 10 до 21 грудня 2001 року здійснити переоформлення всіх без винятку вищезазначених рахунків, використовуючи зафіксований Європейським центральним банком курс цих валют до євро.
Про проведене переоформлення рахунків клієнти мають бути проінформовані не пізніше ніж до 25 грудня 2001 року.
2. Уважати чинними індивідуальні ліцензії на відкриття та використання рахунків в іноземних банках, що дають змогу резидентам України використовувати за межами України рахунки в національних валютах країн членів Європейського валютного союзу, які видані відповідно до Положення про порядок надання індивідуальних ліцензій на відкриття юридичними особами резидентами України рахунків в іноземних банках, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.05.99 N 221, та Положення про порядок надання фізичним особам - резидентам України індивідуальних ліцензій на відкриття рахунків за межами України та розміщення на них валютних цінностей, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.11.2000 N 431 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.11.2000 за N 839/5060, у зв'язку з переоформленням іноземними банками цих рахунків у євро.
Сальдо та ліміти, зазначені в цих ліцензіях, мають перераховуватися в євро за зафіксованим Європейським центральним банком курсом національних валют країн - членів Європейського валютного союзу до євро.
3. Уважати чинними реєстраційні свідоцтва (додатки) та індивідуальні ліцензії (додатки) Національного банку України на залучення резидентами від нерезидентів кредитів, позик у національних валютах країн - членів Європейського валютного союзу, що видані відповідно до Положення про порядок реєстрації договорів, які передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами за залученими від нерезидентів кредитами, позиками в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 22.12.99 N 602 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2000 за N 15/4236, у зв'язку з переоформленням іноземними банками рахунків іноземних кредиторів у євро.
4. Постанова набирає чинності через десять днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України, тобто з 7 грудня 2001 року.
У зв'язку з прийняттям зазначеної постанови додатково роз'яснюємо:
1. У разі бажання фізичних осіб в період після 10.12.2001 і до 31.12.2001 покласти на рахунки кошти в одній із валют країн - ЄВС, то банк має безперешкодно приймати такі кошти і зараховувати їх на рахунки у євро з використанням зафіксованого Європейським центральним банком курсом цих валют до євро.
У разі бажання клієнта одержати готівкові кошти із зазначених рахунків до 31.12.2001 їх виплата здійснюється у валютах країн-членів ЄВС з використанням зафіксованого Європейським центральним банком безготівкового курсу цих валют до євро, після 01.01.2002 - у євро.
Виплата фізичним особам коштів за переказами із-за кордону в період після 10.12.2001 і до 31.12.2001 включно здійснюється відповідно до Тимчасових правил одержання валюти за переказами із-за кордону в євро та за чеками в євро і Правил здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказаної їм із-за кордону іноземної валюти (зі змінами).
2. Обсяги, ліміти, заборгованість, інші суми за договорами, що передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами за залученими від нерезидентів кредитами, позиками у національних валютах країн - членів ЄВС, а також загальна сума кредиту, позики, зазначена у реєстраційних свідоцтвах, індивідуальних ліцензіях, підлягають перерахуванню в євро за зафіксованим Європейським центральним банком курсом національних валют країн - членів ЄВС до євро.
Територіальні управління Національного банку України здійснюють перерахування в євро даних щодо загальної суми кредиту у національних валютах країн - членів ЄВС за формою звітності N 505 "Інформація про надані резидентам реєстраційні свідоцтва на одержання кредитів в іноземній валюті від іноземних кредиторів та загальні відомості щодо умов кредитування" (файл 51) за IV квартал 2001 року.
Обслуговуючі банки (філії) забезпечують контроль за перерахуванням позичальниками в євро даних щодо зовнішнього боргу України за 2001 рік за формою звітності N 501 "Звіт про стан окремого зовнішнього державного боргу та приватного боргу, гарантованого державою" та за формою звітності N 503 "Звіт про залучення та обслуговування іноземного гарантованого/негарантрованого кредиту" (файл 34) за кредитами, розрахунки за якими ще не завершені або будуть завершені у IV кварталі звітного року. Також обслуговуючі банки (філії) забезпечують контроль за перерахуванням позичальниками в євро прогнозних даних за кредитами, одержаними в національних валютах країн - членів ЄВС, за зміненою формою N 504 "Прогноз операцій з одержання та обслуговування іноземних довгострокових гарантованих/негарантованих кредитів", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 27.07.2001 N 296 (файл 35).
Одночасно повідомляємо, що Національним банком України в базі даних буде автоматично здійснено перерахування в євро даних стосовно загальної суми кредиту у національних валютах країн - членів ЄВС за формою N 505 за звітні періоди до 01.10.2001 та даних звітів за формою N 503 за тими іноземними кредитами, обслуговування яких було остаточно завершено до 1 жовтня 2001 року.
Тимчасові правила здійснення обміну національних валют країн - членів Європейського валютного союзу на євро буде доведений окремо.
Перший заступник Голови А.В.Шаповалов