Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
N 3/15-5086-ЕП від 31.10.2001
Начальникам регіональних митниць
Начальникам митниць
(Лист відкликано на підставі Листа
Державної митної служби України
N 11/6-10.15/1745-ЕП від 27.02.2010)
Щодо застосування положень
Закону України від 13.09.01 N 2681-III
при оподаткуванні особистих речей, товарів
та транспортних засобів
Президентом України 13.09.01 підписано Закон України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України" ( 2681-14 ) (далі Закон), який набирає чинності з 24.11.01.
В порядку інформування звертаємо Вашу увагу на його положення, що стосуються оподаткування, а саме:
1. Особисті речі
1.1. Особисті речі, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України або пересилаються в несупроводжуваному багажі, не оподатковуються (стаття 3 Закону).
1.2. Особисті речі, що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну звільняються від оподаткування (стаття 8 Закону).
1.3. Громадяни мають право безперешкодно ввозити особисті речі на митну територію України в режимі тимчасового ввезення за умови їх усного або письмового декларування за бажанням власника таких речей (стаття 10 Закону).
2. Товари
2.1. Товари сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами у супроводжуваному багажі, пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у міжнародних поштових відправленнях не оподатковуються (стаття 8 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів не здійснюється.
2.2. Товари, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України, пересилаються в несупроводжуваному багажі або в міжнародних поштових відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, оподатковуються ввізним митом за ставкою в розмірі 20 відсотків від митної вартості, податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами (стаття 4 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на товари, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі, пересилаються в несупроводжуваному багажі (крім міжнародних поштових відправлень - тут і далі МПВ) здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції, відповідно до наказу Держмитслужби від 09.10.98 р. N 635 "Про затвердження Інструкції із заповнення і використання уніфікованої митної квитанції МД-1" у редакції наказу Держмитслужби від 10.07.2001 N 468 (тут і далі квитанції МД-1).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів при митному оформленні МПВ здійснюється на бланку оглядового розпису форми М 15 відповідно до наказу Держмитслужби та Державного комітету зв'язку та інформації України від 27.10.99 р. N 680/108 "Про затвердження Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень" (тут і далі - бланк оглядового розпису форми М 15). Єдиний збір нараховується у відповідності до листа Держмитслужби від 21.09.2001 р. N 1/09-4518-ЕП.
2.3. Товари, що пересилаються на адреси громадян у вантажних та експрес-відправленнях, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України ( 2371-14 ), податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами (стаття 4 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на товари, що пересилаються на адреси громадян у вантажних відправленнях здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на товари, що пересилаються в міжнародних експрес-відправленнях на адреси громадян здійснюється на бланку оглядового розпису М 16 відповідно до наказу Держмитслужби від 26.07.2000 р. N 405 "Про затвердження Порядку митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень" (тут і далі бланку оглядового розпису М 16).
Єдиний збір нараховується у відповідності до листа Держмитслужби від 21.09.2001 р. N 1/09-4518-ЕП.
2.4. Товари, що безпосередньо ввозяться громадянами у супроводжуваному багажі або пересилаються в несупроводжуваному багажі, надходять на адресу громадян у вантажних відправленнях, міжнародних поштових відправленнях та міжнародних експрес-відправленнях, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, оподатковуються як товари, що переміщуються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності при здійсненні ними імпортних операцій (стаття 4 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів проводиться по вантажній митній декларації (форми МД-2, МД-3) відповідно до наказу Державної митної Служби від 09.07.97 р. N 307 "Про затвердження Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації" (тут і далі форми МД-2, МД-3).
Єдиний збір нараховується у відповідності до листа Держмитслужби від 21.09.2001 р. N 1/09-4518-ЕП.
2.5. Звертаємо Вашу увагу на те, що Законом України від 13.09.01 р. N 2681-III передбачено застосування двох умов одночасно, якщо хоча б одна з них не виконується (наприклад: товар вартістю менше ніж 200 євро важить більше 50 кг. ( або навпаки), то застосовуються наступні дві умови.
3. Звільненні від оподаткування
3.1. Горілчані вироби у кількості 1 л, вино - 2 л, пиво - 5 л, тютюнові вироби - 200 цигарок (або 200 г цих виробів), які ввозяться в особистому багажі громадянами (стаття 8 Закону).
3.2. Товари, що тимчасово ввозяться на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення (стаття 8 Закону).
3.3. Товари, що належать громадянам-нерезидентам та переміщуються транзитом через митну територію України (стаття 8 Закону).
3.4. Товари, що належать громадянам-резидентам та переміщуються транзитом у транзитних зонах міжнародних аеропортів (стаття 8 Закону).
3.5. Товари, що належать особам, які користуються на території України митними пільгами відповідно до статей 59 - 63, 65 - 67 Митного кодексу України ( 1970-12 ) (стаття 8 Закону).
3.6. Товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами-резидентами у вигляді призів (нагород), отриманих за участь у спортивних та інших змаганнях (конкурсах, фестивалях тощо), у межах, визначених відповідними документами, у разі підтвердження факту отримання таких призів та нагород нотаріальними органами відповідної країни. Зазначені документи, що підтверджують факт отримання таких призів та нагород, підлягають легалізації у консульських установах України, що діють у відповідних країнах (стаття 8 Закону).
3.7. Товари, що були попередньо вивезені (переслані) громадянами-резидентами за митний кордон України в режимі тимчасового вивезення під письмове зобов'язання про їх зворотне ввезення та ввозяться (пересилаються) на митну територію України, за наявності відповідної вивізної митної декларації із зазначенням таких товарів (стаття 8 Закону).
3.8. Товари, що ввозяться (пересилаються) громадянами і входять до складу спадщини, відкритої за межами України на користь резидента, у разі підтвердження її складу органами, що вчиняють нотаріальні дії у країні її відкриття. Зазначене підтвердження підлягає легалізації у консульських установах України, що діють у відповідних країнах (стаття 8 Закону).
3.9. Сільськогосподарська продукція, отримана громадянами-резидентами як натуральна плата за виконану роботу в країнах-учасницях СНД, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю, що ввозиться в порядку та обсягах, які визначаються Кабінетом Міністрів України (стаття 8 Закону).
Єдиний збір нараховується у відповідності до листа Держмитслужби від 21.09.2001 р. N 1/09-4518-ЕП.
3.10. Плодоовочева продукція, вирощена громадянами-резидентами на власних присадибних ділянках сумісних держав, за умови підтвердження кількості вирощеної продукції довідками органів місцевого самоврядування, права власності на такі ділянки, подання сертифіката відповідності або свідоцтва встановленого зразка про визнання сертифіката, що ввозиться в порядку та обсягах, які визначаються Кабінетом Міністрів України (стаття 8 Закону).
Єдиний збір нараховується у відповідності до листа Держмитслужби від 21.09.2001 р. N 1/09-4518-ЕП.
4. Тимчасове ввезення товарів
4.1. Тимчасове ввезення громадянами товарів на митну територію України під зобов'язання про їх зворотне вивезення, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 100 кг, або одного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги дозволяється за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких товарів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання (стаття 10 Закону).
Нарахування грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Митні та інші збори нараховуються на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
4.2. Митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України громадянами в режимі тимчасового ввезення, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, проводиться в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності (стаття 10 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів проводиться по вантажній митній декларації форми МД-2 (МД-3).
5. Єдиний неподільний товар
5.1. Єдиний неподільний товар, митна вартість якого перевищує 200 євро та вага перевищує 50 кг, що ввозиться (пересилається) громадянином у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходить на адресу громадянина у міжнародному поштовому відправленні, оформлюється після сплати громадянином або уповноваженою на те особою ввізного мита в розмірі 20 відсотків від митної вартості такого предмета, податку на додану вартість та у передбачених законодавством України випадках акцизного та інших зборів (стаття 7 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на єдиний неподільний товар, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами в супроводжувальному багажі, несупроводжуваному багажі (крім міжнародних поштових відправлень) здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів при митному оформленні МПВ здійснюється на бланку оглядового розпису форми М-15.
5.2. Оподаткування єдиних неподільних товарів, що надходять на адреси громадян у вантажних та міжнародних експрес-відправленнях, здійснюється незалежно від митної вартості та ваги.
Такі товари підлягають оподаткуванню ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України ( 2371-14 ), податком на додану вартість та в установлених законодавством випадках акцизним та іншими зборами (стаття 7 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на єдиний неподільний товар, що надходить на адреси громадян у вантажних відправленнях здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на єдині неподільні товари, що пересилаються в міжнародних експрес-відправленнях на адреси громадян здійснюється на бланку оглядового розпису М 16.
5.3. Звертаємо Вашу увагу на те, що єдиний неподільний товар - це товар в одиничному неподільному стані, що не відноситься до особистих речей, за умови, що крім нього інших товарів немає.
6. Транспортні засоби та окремі номерні вузли до них
6.1. Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (2371г-14) та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адреси громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним та іншими зборами (стаття 5 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на транспортні засоби та окремі вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами або надходять на адреси громадян у несупроводжуваному багажі, або вантажних відправленнях здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
6.2. Митне оформлення інших транспортних засобів та окремих номерних вузлів до них здійснюється, як митне оформлення й оподаткування єдиного неподільного предмету, що ввозиться (пересилається) в Україну (стаття 5 Закону).
6.3. Митне оформлення кузовів та шасі за кодами 87.06 та 87.07 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (2371г-14), що ввозяться громадянами для вільного використання, здійснюється як митне оформлення зібраних транспортних засобів з урахуванням максимального об'єму циліндрів двигунів, що серійно встановлювалися на марках таких автомобілів відповідного року їх випуску (стаття 6 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
6.4. Відчуження механічного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності ( 2371г-14 ), що ввозиться громадянином при переселенні на постійне місце проживання в Україну, протягом року з дати переселення (в'їзду) на постійне місце проживання в Україну проводиться за умови сплати належних податків та зборів, передбачених для ввезення транспортного засобу з метою вільного використання (стаття 8 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на транспортні засоби здійснюється на бланку квитанції МД-1.
7. Звільнення від оподаткування транспортних засобів
7.1. Транспортні засоби в кількості однієї одиниці по кожній товарній позиції, що ввозяться (пересилаються) громадянами і входять до складу спадщини, відкритої за межами України на користь резидента, у раз і підтвердження її складу органами, що вчиняють нотаріальні дії у країні її відкриття (стаття 8 Закону).
7.2. Транспортні засоби, що були попередньо вивезені (переслані) громадянами-резидентами за митний кордон України в режимі тимчасового вивезення під письмове зобов'язання про їх зворотне ввезення та ввозяться (пересилаються) на митну територію України, за наявності відповідної вивізної митної декларації із зазначенням таких товарів (стаття 8 Закону).
7.3. Механічні транспортні засоби (крім транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності), що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну звільняється від оподаткування в кількості однієї одиниці таких транспортних засобів по кожній товарній позиції на повнолітнього громадянина, тобто при досягненні повноліття - вісімнадцятирічного віку (стаття 11 "Цивільного кодекс Української РСР" ( 1540-06 ) (стаття 8 Закону).
7.4. Транспортні засоби, що належать особам, які користуються на території України митними пільгами відповідно до статей 59 - 63,65 -67 Митного кодексу України ( 1970-12 ) (стаття 8 Закону).
8. Тимчасове ввезення транспортних засобів
8.1. Тимчасове ввезення транспортних засобів за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності ( 2371г-14 ) на митну територію України громадянами-резидентами дозволяється терміном до одного року після сплати ввізного мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при ввезенні автомобілів (стаття 11 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на транспортні засоби здійснюється на бланку квитанції МД-1.
8.2. Тимчасове ввезення транспортних засобів дозволяється громадянам-нерезидентам для власних потреб терміном до одного року (стаття 11 Закону).
8.3. Транспортні засоби за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені під письмове зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання (стаття 11 Закону).
Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів на транспортні засоби здійснюється на бланку квитанції МД-1.
8.4. Тимчасове ввезення інших транспортних засобів здійснюється відповідно до тимчасового ввезення громадянами особистих речей та товарів на митну територію України (стаття 11 Закону).
9. Транзит транспортних засобів
9.1. Громадянам-резидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання (стаття 12 Закону).
Нарахування грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання, здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Митні та інші збори нараховуються на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
9.2. Громадянам-нерезидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання (стаття 12 Закону).
Нарахування грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного використання здійснюється на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
Митні та інші збори нараховуються на бланку уніфікованої митної квитанції МД-1.
9.3. У разі порушення зобов'язання про транзит, тобто строк доставки транспортних засобів перевищує 20 діб, громадяни несуть відповідальність згідно із законодавством, при цьому грошова застава поверненню громадянам не підлягає.
В окремих випадках, коли транспортний засіб не може прибути у митницю призначення у строк внаслідок дії надзвичайних або непереборних обставин чи подій, строк доставки може бути подовжений на час дії зазначених обставин чи подій.
Залежно від виду надзвичайних або непереборних обставин чи подій документи, що підтверджують їх дію можуть видаватись місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, власниками підприємств, об'єднань, торгово-промисловими палатами, відповідними державними органами з безпеки дорожнього руху, органами міністерства внутрішніх справ України тощо.
У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів внаслідок форс-мажорних обставин строки, передбачені зобов'язаннями громадян, зупиняються, а грошова застава повертається власнику або його спадкоємцю (стаття 12 Закону).
Заступник Голови Служби О.Шейко