Документ втратив чиннiсть!
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
УКАЗ
( Указ відмінено згідно Указу Президента
N 1247/97 від 06.11.97 )
Про порядок розгляду питань, зв'язаних з громадянством України
1. Затвердити Положення про порядок розгляду питань, зв'язаних з громадянством України.
2. Утворити Комісію при Президентові України у питаннях громадянства та затвердити її склад (додано до оригіналу).
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 31 березня 1992 року,
N 196/92
Положення
про порядок розгляду питань, зв'язаних з громадянством України
I. Загальні положення
1. Відповідно до Конституції України ( 888-09 ) і Закону "Про громадянство України" ( 1636-12) Президент України приймає рішення про:
- прийняття до громадянства України іноземних громадян та осіб без громадянства;
- поновлення у громадянстві України;
- вихід з громадянства України;
- втрату громадянства України. До відання Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства внутрішніх справ Кримської АРСР, обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь внутрішніх справ належать (щодо осіб, які постійно проживають на території України):
- визначення належності до громадянства України;
- реєстрація втрати громадянства України. Такі ж повноваження щодо осіб, які постійно проживають за кордоном, належать Міністерству закордонних справ України, дипломатичним представництвам та консульським установам України, які також ведуть облік громадян України, що постійно проживають за кордоном.
2. Рішення у питаннях, зв'язаних з громадянством України, приймаються на підставі Конституції України, Закону України "Про громадянство України", іншого законодавства України, а також міжнародних договорів України.
3. Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про громадянство України" ( 1637-12 ) органи, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України, приймають до свого провадження заяви про прийняття до громадянства, вихід з громадянства, поновлення в громадянстві та з інших правовідносин, які виникли після набрання чинності Закону України "Про громадянство України", тобто після 13 листопада 1991 року.
II. Порядок подання та оформлення заяв з питань
громадянства України
4. Заяви з питань громадянства подаються на ім'я Президента України.
Заява про прийняття до громадянства України, поновлення в громадянстві, вихід з громадянства або в іншому питанні, зв'язаному з громадянством, подається у письмовій формі і скріплюється підписом заявника з зазначенням дати складання.
Якщо заявник не може підписати заяву через неписьменність або через фізичні вади, заява на його прохання підписується іншою особою, про що органом внутрішніх справ, а за кордоном - дипломатичним представництвом або консульською установою України робиться відповідний запис на заяві.
Клопотання про прийняття до громадянства України, поновлення в громадянстві або вихід з нього щодо осіб, які не досягли 16 років, розглядаються на прохання їх законних представників, засвідчене нотаріально, а за кордоном - засвідчене дипломатичним представництвом або консульською установою України. При цьому обов'язковою є згода неповнолітнього віком від 14 до 16 років, яка повинна бути висловлена в письмовій формі і засвідчена нотаріально, а за кордоном - дипломатичним представництвом або консульською установою України.
5. Заявники подають такі документи з питань громадянства:
а) по клопотаннях про прийняття до громадянства України:
- заяву-анкету в двох примірниках, у якій заявник також зазначає, чи визнає він Конституцію України і зобов'язується виконувати її;
- шість фотокарток;
- медичну довідку про стан здоров'я із зазначенням про обстеження на СНІД;
- документ про сплату державного мита або звільнення від його сплати;
- документ про наявність законних джерел існування. Крім зазначених документів, особи, які проживають за кордоном, подають докази про наявність визначних заслуг перед Українською державою, а особи, які проживають на території України, подають:
- документ про вихід з іноземного громадянства;
- довідку з місця проживання з зазначенням складу сім'ї та строку проживання або докази, які підтверджують, що заявник, його батьки, дід чи баба народились на території України.
Рівень знання заявником української мови визначається працівниками органу внутрішніх справ разом з представником учбового закладу чи органу освіти, уповноваженого виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів;
б) по клопотаннях про поновлення в громадянстві України:
- документ про вихід з іноземного громадянства;
- документи, аналогічні тим, що подаються по клопотаннях про прийняття до громадянства особами, які проживають на території України.
Органи внутрішніх справ приймають для оформлення заяви про поновлення в громадянстві України лише у випадках, коли заявник втратив громадянство України після набрання чинності Законом "Про громадянство України" (1636-12);
в) по клопотаннях про вихід з громадянства України:
- заяву-анкету у двох примірниках;
- три фотокартки;
- довідку з місця проживання про склад сім'ї;
- довідку з місця роботи чи навчання, а непрацюючим - з місця проживання теперішнього чи попереднього (для осіб, які постійно проживають за кордоном) з зазначенням, чи має особа невиконані зобов'язання перед державою або майнові зобов'язання, з якими зв'язані істотні інтереси громадян чи державних організацій, кооперативних та громадських об'єднань;
- довідку з військового комісаріату про звільнення особи призовного віку від проходження дійсної військової служби у Збройних Силах України;
- документ про сплату державного мита або звільнення від його сплати.
Якщо у заявника є дружина (чоловік), а також особи, які перебувають на його утриманні, то він повинен подати нотаріально засвідчені письмові заяви цих осіб про відсутність у них матеріальних чи інших претензій.
У необхідних випадках подаються нотаріально засвідчені копії документів про розірвання шлюбу, смерть одного з батьків, усиновлення, позбавлення батьківських прав, сплату аліментів.
Якщо батьки є громадянами України і один з них виходить з громадянства України, одночасно клопочучи про вихід з громадянства України своєї неповнолітньої дитини, то необхідно додати нотаріально засвідчену заяву другого батька, в якій повинно бути висловлено його ставлення до виходу дитини з громадянства України.
Залежно від обставин батьки, які виходять з громадянства України, можуть викласти в заяві своє мотивоване прохання про збереження їх дітям громадянства України.
Заяви про вихід з громадянства України осіб, які постійно проживають за кордоном, приймаються для оформлення лише у випадках, коли заявник вибув за межі України після набрання чинності Законом "Про громадянство України";
г) по заявах про належність до громадянства України:
- заяву-анкету;
- три фотокартки;
- свідоцтво про народження, про одруження чи розірвання шлюбу, документи про місце проживання, про призов в армію, закінчення навчальних закладів або інші документи, які підтверджують належність заявника до громадянства України; в необхідних випадках може бути представлено рішення суду про встановлення факту родинних відносин.
У випадку, коли заявник з поважних причин не може самостійно одержати необхідний документ, орган, який здійснює оформлення матеріалів з питань громадянства, зобов'язаний витребувати цей документ з відповідної організації.
6. Особа, яка перебуває у громадянстві держави, з якою Україною укладено договір про запобігання подвійному громадянству, зобов'язана подати документ, який свідчив би про ставлення цієї держави до наміру громадянина змінити громадянство. Якщо неможливо подати такий документ з незалежних від заявника причин, він докладно повідомляє про це у заяві, яка додається до представлених ним матеріалів.
7. Заяви з питань громадянства подаються до органів внутрішніх справ за місцем постійного проживання заявників, а особами, які постійно проживають за кордоном, - до дипломатичних представництв або консульських установ України. Заяви, що надійшли безпосередньо до Президента України, надсилаються на оформлення і висновок до відповідних державних органів у порядку, передбаченому пунктами 8, 12, 13, 14 цього Положення.
8. Оформлення документів з питань громадянства України провадиться при особистому зверненні заявника за місцем його постійного проживання органами внутрішніх справ, а щодо осіб, які постійно проживають за кордоном, відповідними дипломатичними представництвами або консульськими установами України.
При наявності поважних причин органи внутрішніх справ, дипломатичні представництва і консульські установи України зобов'язані оформити матеріали з питань громадянства за заявами, переданими через інших осіб або поштою.
Заяви про прийняття до громадянства політичних емігрантів оформляються організаціями Товариства Червоного Хреста України.
9. При виявленні неповних або неточних відомостей у поданих матеріалах з питань громадянства, а також у випадках, коли заявник без поважних причин не подасть необхідних документів, заява з усіма матеріалами повертається заявникові. Заява вважається прийнятою з дня подання заявником усіх матеріалів. 10. Органи внутрішніх справ, дипломатичні представництва і консульські установи України, організації Товариства Червоного Хреста України, до яких подано заяви з питань громадянства, зобов'язані оформити по них матеріали в строк не пізніше двох місяців з дня прийняття заяв.
11. При відсутності передбачених законом підстав і наявності перешкод для оформлення матеріалів з питань громадянства (непредставлення документа про вихід з іноземного громадянства, непроживання на території України особи, яка клопоче про прийняття до громадянства України, відбування заявником покарання у вигляді позбавлення волі за тяжкий злочин та інші) орган внутрішніх справ, дипломатичне представництво, консульська установа України або організація Товариства Червоного Хреста України відмовляють заявникові у прийнятті заяви і оформленні документів з питань громадянства і повідомляють про це заявника в письмовій формі.
Заявник протягом п'ятнадцяти днів з часу одержання повідомлення про відмову в прийнятті заяви і оформленні документів з питань громадянства має право звернутись із скаргою до вищестоящого в порядку підлеглості органу, який зобов'язаний у місячний строк розглянути її і дати заявникові мотивовану відповідь в письмовій формі.
У разі незгоди з рішенням вищестоящого органу, а також у разі неодержання від цього органу протягом місяця мотивованої відповіді заявник в установленому законом порядку має право звернутись із скаргою до суду.
III. Порядок розгляду заяв з питань громадянства України
12. Належним чином оформлені матеріали з питань громадянства органи внутрішніх справ надсилають за підлеглістю до Міністерства внутрішніх справ Кримської АРСР, обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь внутрішніх справ.
13. Міністерство внутрішніх справ Кримської АРСР, обласні, Київське і Севастопольське міські управління внутрішніх справ перевіряють правильність оформлення матеріалів з питань громадянства, по кожному клопотанню про зміну громадянства, а також своєму поданню про втрату громадянства запитують думку відповідних органів Служби національної безпеки України, після її одержання матеріали разом з своїм висновком надсилають до Міністерства внутрішніх справ України. По заявах про визначення належності до громадянства України вирішують питання про видачу чи відмову у видачі заявникам паспортів громадян України.
Оформлені матеріали по клопотаннях про прийняття до громадянства України політичних емігрантів Центральний Комітет Товариства Червоного Хреста України надсилає до Міністерства внутрішніх справ України.
Дипломатичні представництва, консульські установи України оформлені матеріали з питань громадянства, в тому числі про втрату громадянства особами, які проживають за кордоном, надсилають до Міністерства закордонних справ України; по заявах про визначення належності до громадянства України після відповідної перевірки на місці або через Міністерство закордонних справ України вирішують питання про видачу чи відмову у видачі заявникам паспортів громадян України.
14. Міністерство внутрішніх справ України матеріали з питань громадянства надсилає до Міністерства закордонних справ України.
Заява, подання з питань громадянства з мотивованим висновком Міністерства внутрішніх справ України і висновком Міністерства закордонних справ України по їх суті та іншими необхідними матеріалами надсилаються до Комісії при Президенті України у питаннях громадянства (перший примірник справи) та до Служби національної безпеки України (другий примірник справи). Служба національної безпеки України свій висновок по даній справі надсилає до Комісії при Президенті України у питаннях громадянства.
Оформлені матеріали з питань громадянства Міністерство закордонних справ України надсилає на висновок до Міністерства внутрішніх справ України (перший примірник справи), а також до Служби національної безпеки України (другий примірник справи). По клопотаннях про прийняття до громадянства осіб, які мають визначні заслуги перед Українською державою і виявили бажання поселитись на території України, Міністерство закордонних справ України попередньо надсилає матеріали із своїм висновком до Кабінету Міністрів України.
Міністерство закордонних справ України матеріали з питань громадянства разом із своїм висновком і висновком Міністерства внутрішніх справ України надсилає до Комісії при Президенті України у питаннях громадянства.
Кабінет Міністрів України і Служба національної безпеки України свої висновки по справах з питань громадянства надсилають до Комісії при Президенті України у питаннях громадянства.
Строк розгляду матеріалів з питань громадянства у Міністерстві внутрішніх справ України, Міністерстві закордонних справ України, Службі національної безпеки України і Кабінеті Міністрів України не повинен перевищувати одного місяця в кожному з цих органів.
15. Заяви і подання з питань громадянства України з висновками Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Служби національної безпеки України та іншими необхідними матеріалами попередньо розглядаються Комісією при Президенті України у питаннях громадянства.
Комісія утворюється Президентом України на строк його повноважень у складі Голови, двох заступників Голови, членів і відповідального секретаря Комісії. Кількість членів Комісії визначається Президентом України.
За рішенням Комісії в її роботі можуть брати участь народні депутати України, представники державних органів, громадських об'єднань і трудових колективів.
Засідання Комісії у питаннях громадянства проводить Голова Комісії або за його дорученням один із заступників Голови.
16. При розгляді заяв і подань з питань громадянства Комісія всебічно оцінює доводи заявника, зміст подання, висновки державних органів, інші документи.
Комісія має право вимагати у справі, що перебуває в її провадженні, матеріали, документи у відповідних державних органів і громадських об'єднань, які подають необхідну інформацію у встановлений Комісією строк, в тому числі про можливість працевлаштування, житлового та іншого забезпечення заявника в Україні.
На запрошення Комісії службові особи зобов'язані прибути на її засідання і подати відомості, необхідні для вирішення справи, що розглядається Комісією.
Комісія може повернути заяву з питань громадянства разом з іншими матеріалами, поданими на її розгляд, Міністерству внутрішніх справ України або Міністерству закордонних справ України для додаткової перевірки документів і оформлення матеріалів відповідно до вимог чинного законодавства.
17. Комісія у питаннях громадянства вносить на розгляд Президента України пропозиції щодо кожної заяви або подання, висновки щодо виконання умов, передбачених статтею 17 Закону України "Про громадянство України" (1636-12).
Рішення Комісії оформляється протоколом, який підписується всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.
18. На Комісію у питаннях громадянства покладається також попередній розгляд матеріалів про надання притулку іноземцям і підготовка пропозицій з таких питань для Президента України.
19. У питаннях громадянства Президент України видає укази. В указах зазначаються прізвище, ім'я, по батькові особи, щодо якої приймається рішення, рік і місце народження, місце постійного проживання, а також прізвище, ім'я і вік її неповнолітніх дітей, якщо одночасно змінюється їх громадянство.
Зміни в громадянстві настають у день видання Указу Президента, якщо Указом не встановлено інше.
20. Повторні заяви з питань громадянства розглядаються, як правило, після закінчення одного року з дня попереднього рішення у цьому питанні.
У разі виникнення істотних обставин, які не були і не могли бути відомі заявнику, повторні заяви з питань громадянства можуть бути розглянуті і раніше.
21. Про надання притулку Президент України видає Указ, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові особи, щодо якої приймається рішення, її громадянство, рік і місце народження, мотиви надання притулку.
IV. Порядок виконання рішень у питаннях
громадянства України
22. Виконання рішень у питаннях громадянства України щодо осіб, які постійно проживають в Україні, покладається на Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство внутрішніх справ Кримської АРСР, обласні, районні та міські управління чи відділи внутрішніх справ, органи запису актів громадянського стану, а щодо осіб, які проживають за кордоном, - на Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва і консульські установи України.
23. Укази Президента України з питань громадянства надсилаються відповідно до Міністерства внутрішніх справ України або Міністерства закордонних справ України, які після одержання указів негайно організують їх виконання підпорядкованими органами і установами.
Органи внутрішніх справ, дипломатичні представництва і консульські установи України у триденний строк повідомляють заявників про результати розгляду їх клопотань.
Особам, які набули у встановленому законом порядку громадянство України, органи внутрішніх справ, дипломатичні представництва чи консульські установи України вручають паспорти громадян України. У документах дітей, які не досягли 16 років, робиться запис про їх належність до громадянства України.
Районні, міські відділи запису актів громадянського стану виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів на підставі рішень про зміни громадянства здійснюють реєстрацію актів громадянського стану (народження, одруження та ін.) і видачу заявникам необхідних документів.
Особам, які проживають в Україні і не є громадянами України, органи внутрішніх справ України видають посвідки на проживання.
24. Контроль за виконанням рішень з питань громадянства здійснюється Комісією при Президенті України у питаннях громадянства.
25. Підготовка матеріалів з питань громадянства на розгляд Президента України і Комісії у питаннях громадянства покладається на Відділ у питаннях громадянства і помилування Адміністрації Президента України. Відділ у питаннях громадянства і помилування забезпечує узагальнення і аналіз відомостей з питань громадянства України, перевіряє стан роботи по виконанню рішень Президента України у міністерствах і відомствах, бере участь в підготовці законодавчих актів з питань громадянства, а також веде роботу з листами та іншими зверненнями громадян України і інших осіб, зв'язаними з громадянством. При необхідності зазначені листи і звернення надсилаються для прийняття рішень до міністерств, відомств України та виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів згідно з їх компетенцією.