2001-05-06 | 2004-11-30 | 2005-12-15 |
Документ втратив чиннiсть!
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 6 травня 2001 р. N 425
Київ
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 675 від 23 липня 2008 р.)
Про утворення Державного департаменту
з питань діяльності курортів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 989 від 27.06.2003
N 1607 від 30.11.2004
N 1197 від 15.12.2005 )
Відповідно до Закону України "Про курорти" ( 2026-14 ) Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Утворити у складі Міністерства охорони здоров'я Державний департамент з питань діяльності курортів як урядовий орган державного управління.
2. Затвердити Положення про Державний департамент з питань діяльності курортів (додається).
3. Міністерству охорони здоров'я привести у місячний термін свої рішення у відповідність із цією постановою.
4. Міністерству охорони здоров'я забезпечити розміщення Державного департаменту з питань діяльності курортів у приміщеннях будинку по вул. Грушевського, 7, у м. Києві.
Перший віце-прем'єр-міністр України Ю.ЄХАНУРОВ
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 6 травня 2001 р. N 425
Положення
про Державний департамент з питань діяльності курортів
1. Державний департамент з питань діяльності курортів (Держкурорт) є урядовим органом державного управління, що діє у складі МОЗ та підпорядковується йому.
2. Держкурорт у своїй діяльності керується Конституцією ( 254к/96-ВР ) і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, а також наказами МОЗ.
У межах своїх повноважень Держкурорт організовує виконання актів законодавства та здійснює систематичний контроль за їх реалізацією.
Держкурорт узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо удосконалення цього законодавства та в установленому порядку вносить їх МОЗ.
3. Основними завданнями Держкурорту є:
участь в реалізації державної політики у сфері діяльності курортів;
підготовка пропозицій до проектів державних цільових програм і прогнозів розвитку курортів; ( Абзац третій пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1607 від 30.11.2004 )
координація діяльності курортних закладів (незалежно від форми власності), пов'язаної з використанням лікувальних ресурсів, а також діяльності підприємств, установ та організацій, які обслуговують курорти;
здійснення контролю за дотриманням державних стандартів у сфері санаторно-курортного лікування та відпочинку.
4. Держкурорт відповідно до покладених на нього завдань:
1) розробляє пропозиції до проектів державних цільових програм і прогнозів розвитку курортів для забезпечення їх раціонального використання з метою якісного лікування та оздоровлення людей; ( Підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1607 від 30.11.2004 )
2) готує пропозиції з пріоритетних напрямів розвитку курортів, розробляє та організовує реалізацію державних цільових програм у сфері діяльності курортів; ( Підпункт 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1607 від 30.11.2004 )
3) бере участь у розробленні норм і правил користування природними лікувальними ресурсами;
4) бере участь у складанні та веденні Державного кадастру природних територій курортів України; ( Підпункт 4 пункту 4 в редакції Постанови КМ N 989 від 27.06.2003 )
5) проводить медико-біологічну оцінку якості та цінності природних лікувальних ресурсів, визначає методи їх використання;
6) розробляє проекти рішень Кабінету Міністрів України щодо режиму округів і зон санітарної (гірничо-санітарної) охорони курортів державного значення і подає їх на затвердження в установленому порядку;
7) організовує проведення наукових досліджень з метою збільшення курортного потенціалу України та ефективності його використання;
8) здійснює в межах, визначених МОЗ, управління майном установ та організацій, що належать до сфери його управління;
9) виконує інші функції, що випливають з покладених на нього завдань.
5. Держкурорт має право:
одержувати в установленому порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;
здійснювати контроль, проводити перевірки та інспекції з питань, що належать до його компетенції;
залучати в установленому порядку спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, вчених, фахівців і експертів (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції;
призначати на посаду та звільняти з посади керівників установ та організацій, що належать до сфери його управління;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.
6. У Держкурорті з урахуванням специфіки діяльності можуть утворюватися комісії, науково-експертні та консультативні ради, робочі групи, інші дорадчі та консультативні органи. Склад цих органів і положення про них затверджує голова Департаменту.
7. Держкурорт у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, а також відповідними органами інших держав і міжнародними організаціями.
8. Держкурорт у межах своїх повноважень на підставі та на виконання актів законодавства видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.
9. Держкурорт очолює голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра охорони здоров'я.
Голова Держкурорту за посадою є членом колегії МОЗ.
Голова Держкурорту має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра охорони здоров'я за погодженням з головою Департаменту.
Голова Держкурорту:
здійснює керівництво діяльністю Держкурорту, несе персональну відповідальність перед Кабінетом Міністрів України та Міністром охорони здоров'я за виконання покладених на Держкурорт завдань;
призначає на посаду і звільняє з посади керівників структурних підрозділів та інших працівників Держкурорту, крім заступників голови Департаменту;
визначає ступінь відповідальності заступників голови Департаменту та керівників його структурних підрозділів;
притягує до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів та інших працівників Держкурорту, крім заступників голови Департаменту;
у межах повноважень Держкурорту підписує накази, організовує перевірку їх виконання;
затверджує положення про структурні підрозділи Держкурорту;
здійснює інші повноваження, передбачені законодавством та цим Положенням.
10. Держкурорт для реалізації покладених на нього завдань може за погодженням з Міністром охорони здоров'я, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями утворювати територіальні органи з питань діяльності курортів.
Призначення на посаду і звільнення з посади керівників територіальних органів з питань діяльності курортів здійснюється Міністром охорони здоров'я. Положення про зазначені органи затверджує голова Держкурорту. ( Абзац другий пункту 10 в редакції Постанови КМ N 1197 від 15.12.2005 )
11. У Держкурорті може утворюватися колегія у складі голови Департаменту, його заступників та керівників структурних підрозділів. Персональний склад колегії затверджується Міністром охорони здоров'я.
Рішення колегії проводяться у життя наказами голови Держкурорту.
12. Граничну чисельність працівників та структуру Держкурорту затверджує Міністр охорони здоров'я в межах граничної чисельності працівників МОЗ, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
13. Штатний розпис, кошторис доходів і видатків Держкурорту затверджує його голова за погодженням з Міністром охорони здоров'я та Мінфіном.
14. Держкурорт утримується за рахунок державного бюджету в межах коштів, передбачених на утримання МОЗ.
15. Умови оплати праці працівників Держкурорту визначаються Кабінетом Міністрів України.
16. Держкурорт є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.