документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 75 від 9 квітня 1993 р.
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 травня 1993 р. за N 58

( Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства охорони здоров'я
N 55 від 10.02.20
03 )

Про порядок розробки, впровадження та
застосування дезинфекційних засобів

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ
N 98 від 24.04.99
)

Застосування дезинфекційних засобів має важливе значення серед санітарно-епідеміологічних заходів, які забезпечують профілактику інфекційних захворювань і знешкоджують мікроорганізми на об'єктах навколишнього середовища.

Прискорений розвиток дезинфекційної справи відзначається значним розширенням асортименту протимікробних препаратів, зростанням обсягів науково-дослідних розробок в галузі пошуку нових і вдосконалення існуючих форм і методів застосування дезинфекційних засобів в закладах охорони здоров'я та інших підприємствах, установах і організаціях незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності. У зв'язку з цим існує потреба вдосконалення організаційно-методичної роботи з питань регламентації, оцінки та застосування дезинфекційних засобів в медицині, побуті та інших галузях народного господарства на рівні сучасних вимог.

З метою єдиного порядку розробки, впровадження і застосування дезинфекційних засобів і забезпечення спільних методичних підходів до оцінки їх специфічних біологічних властивостей, токсичності та ефективності в практичних умовах НАКАЗУЮ:

1. Утворити при Координаційній комісії МОЗ України з питань стерилізації та дезинфекції Раду з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів.

2. Установити, що рішення Ради про дозвіл на застосування дезинфекційних засобів затверджується Головним державним санітарним лікарем України або його заступниками на підставі протоколу рішення засідання Ради.

3.Головному лікарю Центрольної санепідстанції МОЗ України Шестакову В.I.:

3.1. Надати приміщення для Ради і вирішити питання щодо матеріально-технічного забезпечення її діяльності.

3.2. Забезпечити обслуговування роботи Ради працівниками дезинфекційного відділу.

ЗАТВЕРДЖУЮ:

1. Положення про Раду з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів (додаток 1).

2. Склад Ради з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів (додаток 2).

3. Перелік дезинфекційних засобів та форм їх застосування, що підлягають розгляду на Раді по регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів (додаток 3).

4. Перелік документів, що подаються до Ради з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів, і вимоги, які до них пред'являються (додаток 4).

5. Вважати такими, що не застосовуються на території України, накази Міністерства охорони здоров'я СРСР від 20.12.1978 р. N 1239 "Про порядок апробації та запровадження в практику дезинфекційних засобів", від 05.05.1991 р. N 123 "Про внесення змін і доповнень до наказу МОЗ СРСР від 20.12.1978 р. N 1239 "Про порядок апробації та запровадження в практику дезинфекційних засобів".

6. Контроль за виконанням наказу покладаю на начальника Головного санепідуправління Міністерства охорони здоров'я України Моісеєву А. В.

Додаток 1
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
від 09.04.1993 р. N 75

Положення
про Раду з регламентації застосування
та впровадження дезинфекційних засобів

1. Загальні положення

1.1. Рада з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів (в подальшому Рада) діє при Координаційній комісії МОЗ України з питань стерилізації та дезинфекції.

1.2. Діяльність Ради здійснюється відповідно до цього Положення.

1.3. Голова Координаційної комісії МОЗ України з питань стерилізації та дезинфекції є одночасно головою Ради.

2. Завдання ради

2.1. Систематизація порядку розробки, впровадження і застосування дезинфекційних засобів.

2.2. Розробка і забезпечення спільних методичних підходів до оцінки дезинфікуючих властивостей, токсичності та ефективності у практичних умовах нових дезинфекційних засобів, форм і методів їх застосування.

2.3. Експертна оцінка нормативно-технічних документів на нові дезинфекційні засоби.

3. Функції ради

3.1. Розгляд матеріалів на нові дезинфекційні засоби, форми та методи їх застосування, що подаються на Раду установами і організаціями, незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності.

3.2. Визначення доцільності проведення випробувань у практичних умовах (виробничих випробувань) нових або існуючих дезинфекційних засобів (при розширенні сфери застосування) та випуску останніх дослідних партій засобу, затвердження методичних вказівок та проведення випробувань в практичних умовах або програми виробничих випробувань, визначення обсягу, терміну проведення випробувань в практичних умовах, а також затвердження закладів, які їх виконують.

3.3. Розгляд і оцінка результатів випробувань в практичних умовах або виробничих випробувань нових дезинфекційних засобів, розробка рекомендацій про доцільність і порядок подальшого впровадження нових дезинфекційних засобів, форм і методів їх застосування.

3.4. Розгляд пропозицій про внесення змін в технічні умови на дезинфекційні засоби та методичні вказівки по їх застосуванню.

3.5. Розгляд питань про продовження терміну дії НТД, технічні умови, методичні вказівки на існуючі дезинфекційні засоби.

3.6. Розгляд проектів методичних вказівок, технологічних інструкцій, форм і методів застосування нових дезинфекційних засобів, розробка рекомендацій про їх затвердження або узгодження.

3.7. Розгляд проектів технічних умов на дезинфекційні засоби, розробка рекомендацій про їх затвердження або узгодження.

3.8. Розробка рекомендацій про зміну регламентів застосування існуючих дезинфекційних засобів, а також рекомендацій про заборону застосування екологічно небезпечних або малоефективних засобів.

3.9. Розгляд питань про доцільність придбання та використання імпортних дезинфекційних засобів, розробка відповідних рекомендацій.

3.10. Облік дезінфекційних засобів вітчизняного та іноземного виробництва. ( Пункт 3.10 в редакції Наказу МОЗ N 98 від 24.04.99 )

3.11. Розгляд і затвердження методів контролю за вмістом нових або існуючих дезинфекційних засобів в об'єктах навколишнього середовища.

3.12. Перегляд існуючої нормативно-технічної документації, що регламентує порядок застосування дезинфекційних засобів в закладах охорони здоров'я та інших установах і підприємствах незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності.

4. Права ради

4.1. Вимагати від організацій-розробників подавати матеріали на розгляд згідно з переліком, вказаним в додатку 4 до наказу.

4.2. Приймати рішення про проведення науково-дослідними інститутами, установами та організаціями-розробниками дезинфекційних засобів, подальших випробувань препаратів в необхідному для впровадження обсязі та робити висновки про їх здійснення.

4.3. Залучати до розгляду матеріалів фахівців за профілем поданих матеріалів.

4.4. Давати дозвіл на проведення випробувань нових дезинфекційних засобів у практичних умовах та випуск дослідних партій.

5. Порядок роботи ради

5.1. Рада виконує роботу згідно з затвердженим головою Ради планом.

5.2. Засідання Ради проводять не менш як один раз на квартал або по мірі необхідності.

5.3. Подані до Ради матеріали розглядаються у місячний термін. При необхідності проведення досліджень, випробувань, одержання висновків розгляд матеріалів здійснюється у термін, встановлений рішенням Ради.

5.4. Засідання Ради веде голова, а в разі його відсутності-заступник.

5.5. Підготовка засідання Ради забезпечується її головою, заступником голови або за дорученням голови одним із членів Ради. Голова Ради визначає час і місце проведення Ради та не пізніше як за 10 днів повідомляє про це осіб, які будуть брати участь в засіданні Ради.

5.6. Засідання Ради є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина членів Ради.

5.7. Рішення Ради приймається більшістю голосів членів Ради, які беруть участь в її засіданні.

5.8. В засіданні Ради беруть участь спеціалісти залежно від напрямку нормативно-технічної документації на застосування та впровадження дезинфекційних засобів, що подана на розгляд.

5.9. За результатами розгляду матеріалів Радою можуть бути прийняті рішення про:

-застосування та впровадження дезинфекційних засобів;

-дозвіл на проведення випробувань нових дезинфекційних засобів;

-випуск дослідних партій;

-залишення матеріалів без розгляду.

5.10. Рішення Ради про залишення матеріалів без розгляду приймаються в випадку неповного подання матеріалу чи при неповному обґрунтовуванні в матеріалах вимог.

5.11. При відмові розробникам в їх зверненнях Рада приймає відповідне рішення з обґрунтовуванням причин відмови.

5.12. Рішення Ради про дозвіл на застосування дезинфекційних засобів набуває чинності після затвердження Головним державним санітарним лікарем України або його заступниками (на підставі протоколу засідання Ради).

5.13. На засіданні Ради ведеться протокол, який підписують головуючий на засіданні і секретар Ради.

5.14. Витяг з протоколу засідання Ради надається організаціям і установам, які подавали матеріали на розгляд в 15-денний термін після засідання.

5.15. Забезпечення поточної роботи в період між засіданнями Ради здійснює бюро Ради.

5.16. Відрядження іногородні членів Ради для участі в її засіданнях здійснюється за рахунок установ, в штаті яких вони знаходяться.

5.17. Оплачування робіт при проведенні спеціалізованої оцінки (експертизи) поданих до Ради матеріалів, виконання робіт з обліку дезінфекційних засобів вітчизняного та іноземного виробництва виконує організація-розробник (замовник). ( Пункт 5.17 в редакції Наказу МОЗ N 98 від 24.04.99 )

Додаток 2
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
від 09.04.1993 р. N 75

Склад Ради з регламентації застосування
та впровадження дезинфекційних засобів

    Бюро Ради 
1.



2.



3.




4.


5.

 
Зарицький А.М.



Булгаков В.А.



Гудзь О. В.




Холстиніна Н.С.


Падченко А.Г.

 
-голова Ради, завідуючий лабораторією
Київського НДІ епідеміології та інфек
ційних хвороб, доктор медичних наук,
професор
-заступник голови з питань ефективно
сті, завідуючий лабораторією дезинфек
ції Київського НДІ епідеміології та
інфекційних хвороб, доктор медичних наук
-заступник голови з питань токсичності,
зав. лабораторією протимікробних засобів
Інституту харчової хімії і технології
Держхарчопрому України АН України, кан
дидат медичних наук
-заступник голови з технічних питань,
провідний інженер Центральної санепід
станції МОЗ України
-відповідальний секретар, провідний фа
хівець Головного санепідуправління
МОЗ України 
    Члени Ради 
6.


7.


8.



9.


10.



11.


12.


13.

14.



15.



16.


17.

18.

19.


20.


21.

22.

23.

24.


25.

26.

27.

28.


29.


 
Шабловська Є.О.


Синиця А.Д.


Морозова Н.С.



Палій Г.К.


Бондаренко В.I.



Бравер-Чорно
бульська Б.С.

Міхно I.Л.


Мельник О.А.

Світлий С.С.



Коваленко Л.Г.



Овчинніков В.Г.


Даниленко В.Г.

Глушкевич Т.Г.

Артюх Г.Г.


Колотухіна Р.Я.


Олійник В.I.

Пашкович В.А

Грицай I.М.

Ільченко В.I.


Скрипник В.I.

Бобровська В.О.

Скрипченко Л.I.

Алексієнко В.В.


Курганова I.I.


 
-заступник директора Київського НДІ
епідеміології та інфекційних хвороб,
доктор медичних наук, професор
-заступник директора Інституту органіч
ної хімії АН України, доктор хімічних
наук
-зав. кафедрою дезинфекції і стериліза
ції Харківського інституту удоскона
лення лікарів, доктор медичних наук,
професор
-зав. кафедрою мікробіології Вінницько
го медінституту, доктор медичних наук,
професор
-зав. лабораторією екології мікрооргані
змів Київського НДІ епідеміології та
інфекційних хвороб, доктор медичних на
ук, професор
-провідний науковий співробітник Укра
їнського НДІ фармакології і токсиколо
гії, доктор медичних наук, професор
-старший науковий співробітник лабора
торії дезинфекції Київського НДІ епіде
міології та інфекційних хвороб
-зав. лабораторією піномиючих речовин
ВНДІХІМПРОЕКТ, кандидат хімічних наук
-керівник лабораторії токсикології
Українського НДІ екогігієни і токси
кології хімічних речовин, кандидат ме
дичних наук
-старший науковий співробітник лабора
торії екології і токсикології біоло
гічного факультету Київського універ
ситету, кандидат хімічних наук
-заступник директора з наукової частини
Київського науково-дослідного інститу
ту синтеза і екології Мінпрома України
-лікар-дезинфекціоніст Центральної сан
епідстанції МОЗ України
-зав. баклабораторією Центральної сан
епідстанції МОЗ України
-лікар-лаборант токсикологічного від
ділення Центральної санепідстанції
МОЗ України
-лікар з гігієни праці токсикологіч
ного відділення Центральної санепід
станції МОЗ України
-санітарний лікар Держхарчопрому Укра
їни
-Головний санітарний лікар Міністерства
оборони України
-Головний лікар Київської міськдезстан
ції
-директор Київського міського медично
виробничого підприємства "Профдезин
фекція"
-Головний лікар Одеського міськоб'єднання
"Меддезинфекція"
-заступник головного лікаря Харківської
міськдезстанції
-зав. лабораторією Одеського міськоб'єд
нання "Меддезинфекція"
-зав. лабораторією Київського НДІ епіде
міології та інфекційних хвороб, доктор
медичних наук
-старший науковий співробітник лаборато
рії рикетсіозів Львівського НДІ епіде
міології і гігієни, кандидат медичних
наук 

Начальник Головного санепідуправління А. В. Моісеєва

( Додаток 3 виключено на підставі Наказу МОЗ N 98 від 24.04.99

Додаток 3
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
від 09.04.1993 р. N 75

Перелік
дезинфекційних засобів та форм їх застосування,
що підлягають розгляду на Раді по регламентації
застосування та впровадження дезинфекційних засобів

Рада розглядає матеріали та препарати з дезинфікуючими, інсектицидними, ратицидними, репелентними властивостями, що призначені для застосування в лікувально-профілактичних закладах та інших установах і підприємствах, незалежно від їх відомчого підпорядкування та форм власності, а також у побутових умовах:

1. Дезинфекційні засоби для знезараження об'єктів (приміщення, умеблювання, устаткування, поверхні, вироби медичного призначення, предмети догляду за хворими, посуд, білизна, санітарно-технічне обладнання, транспорт, питна вода, повітря та інші) у вогнищах інфекційних захворювань, лікувально-профілактичних закладах та інше.

2. Дезинфікуючі та миючі засоби для дезинфекції та санітарної обробки технологічного обладнання, інвентаря, посуду, тари та інших об'єктів харчової і переробної промисловості, на підприємствах громадського харчування, на транспорті та інше.

3. Миючі та очисні засоби з дезинфікуючими властивостями, що призначені для застосування на підприємствах побутового обслуговування населення, а також населення в домашніх умовах.

4. Миючі засоби для передстерилізаційної очистки виробів медичного та спеціального призначення.

5. Засоби для стерилізації виробів медичного та спеціального призначення.

6. Гігієнічні засоби для догляду за шкірою рук (гігієнічні серветки одноразового використання з дезинфікуючими властивостями, профілактичні засоби з дезинфікуючими та дезодоруючими властивостями та інші).

7. Інсектицидні засоби для боротьби з комахами, котрі мають санітарно-епідеміологічне значення (воші, кліщі, блохи, клопи, мухи, таргани та інші) у житлових, громадських, побутових, господарських приміщеннях, а також ззовні приміщень.

8. Репелентні засоби для обробки шкіри. верхнього одягу, захисних сіток, палаток, наметів та інших предметів.

9. Дератизаційні засоби.

Начальник Головного санепідуправління А. В. Моісеєва

( Додаток 4 виключено на підставі Наказу МОЗ N 98 від 24.04.99

Додаток 4
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
від 09.04.1993 р. N 75

Перелік
документів, що подаються до Ради
з регламентації застосування та
впровадження дезинфекційних засобів
і вимоги, які до них пред'являються

1. Перелік документів, що подаються до Ради з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів для вирішення питань надання дозволу на проведення випробування в практичних умовах (виробничі випробування) і застосування вітчизняних дезинфекційних засобів.

 ----------------------------------------------------------------
|Для одержання дозволу на прове-|Для одержання дозволу на засто-|
|дення випробування у практичних|сування і промислове виробниц- |
|умовах і випуск дослідної пар- |тво препарату |
|тії препарату | |
|---------------------------------------------------------------|
| 1 | 2 |
|---------------------------------------------------------------|
|1.Подання, котре оформляють на |1.Подання, котре оформляють на |
| бланку установи організації- | бланку установи організації- |
| розробника | розробника |
|2. Пояснювальна записка |2. Пояснювальна записка |
|3. Склад, рецептура засобу |3. Склад, рецептура засобу |
|4.Проект етикетки (при потребі)|4.Проект етикетки (при потребі)|
|5.Витяг з рішення Вченої (нау- |5.Витяг з рішення Вченої (нау- |
| ково-технічної) ради | ково-технічної) ради |
|6.Науковий звіт (висновок) про |6.Науковий звіт про результати |
| вивчення специфічних біоло- | випробування засобу у прак- |
| гічних властивостей засобу | тичних умовах |
| в дослідних умовах | |
|7.Науковий звіт (висновок) про |7.Науковий звіт про клініко-ла-|
| вивчення токсичності засобу | бораторну апробацію засобу на|
| в дослідних умовах | добровольцях (при потребі |
| | проведення подібної апробації)|
|8.Довідка про екологічну безпе-|8.Довідка про екологічну безпе-|
| ку засобу | ку засобу |
|9.Довідка про спосіб утилізації|9.Довідка про засіб утилізації |
| засобу | засобу |
|10.Проект методичних вказівок |10.Проект методичних вказівок |
| (або проект програми вироб- | на застосування засобу або |
| ничих випробувань) на прове- | проект технологічної інструк-|
| дення випробувань засобу в | ції по застосуванню засобу |
| практичних умовах | |
|11.Проект технічніх умов на |11.Проект технічних умов або |
| дослідну партію засобу (або | технічні умови на засіб (при |
| технічні умови на засіб при | розгляді питання про розши- |
| розгляді питання про розши- | рення сфери застосування іс- |
| рення сфери застосування іс- | нуючого засобу) |
| нуючого засобу) та норматив- | |
| но-технічної документації | |
|12.Довідка про термін зберіган-|12.Довідка про термін зберіган-|
| ня засобу | ня засобу |
|13.Довідка про забезпечення си-|13.Довідка про забезпечення си-|
| ровиною | ровиною |
|14.Організація промислового ви-|14.Звіт про результати санітар-|
| робництва засобу | но-хімічного обстеження по- |
| | вітря приміщень або змивів з |
| | поверхні об'єктів (посуд, ви- |
| | роби медичного призначення, |
| | технологічне обладнання та |
| | інші, що підлягали обробці |
| | засобом при перевірці у прак-|
| | тичних умовах) при потребі |
|15. Зразки засобу |15.Акти перевірки дослідної |
| | партії засобу в практичних |
| | умовах |
| |16. Зразки засобу |
| | |
-----------------------------------------------------------------

2. Перелік документів, що подаються до Ради з регламентації застосування та впровадження дезинфекційних засобів для вирішення питань надання дозволу на проведення випробування в практичних умовах і застосування іноземних дезинфекційних засобів:

1. Подання, котре оформляють на бланку організації, що подає матеріали до Ради.

2. Пояснювальна записка.

3. Склад, рецептура засобу.

4. Витяг з рішення Вченої (науково-технічної) ради.

5. Науковий звіт (висновок) про вивчення специфічних біологічних властивостей в дослідних умовах.

6. Науковий звіт (висновок) про вивчення токсичності засобу в дослідних умовах.

7. Науковий звіт про проведення випробувань в практичних умовах.

8. Акти випробувань засобу в практичних умовах.

9. Довідка про екологічну безпеку засобу.

10. Довідка про термін зберігання засобу.

11. Довідка про спосіб утилізації засобу, його стабільність.

12. Проект інструктивно-методичних документів (методичні вказівки, методичні рекомендації, інструкція, анотація, етикетка) щодо застосування засобу.

13. Зразки засобу.

Подання повинно бути підписано керівником установи, решта документів підписується науковим керівником і відповідальними виконавцями робіт з переліком посад.

Перелічені документи та їх опис подають у трьох примірниках (оригінал і дві завірені копії).

Начальник Головного санепідуправління А. В. Моісеєваі

^ Наверх
наверх