документiв в базi
550558
Подiлитися 

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

СТАТУТ

Затверджений
Загальними зборами Академії наук України
20 березня 1992 року

Статут Академії наук України

I. Загальні положення

1. Академія наук України є вищою науковою установою України зі статусом самоврядної організації, яка об'єднує у своєму складі членів Академії наук України (дійсних членів, член-кореспондентів та іноземних членів), що обираються Загальними зборами Академії наук України, та всіх наукових працівників, що працюють у наукових установах Академії наук України, для спільного проведення досліджень у галузі природничих, гуманітарних, суспільних та технічних наук з метою всебічного розвитку духовної і матеріальної культури народу України.

Академія наук України у своїй діяльності керується законами України та статутом Академії наук України. Вона діє на засадах громадського самоврядування вчених і незалежна у проведенні досліджень, виробленні напрямів наукового пошуку та вирішенні питань свого внутрішнього устрою.

До Академії наук України входять науково-дослідні інститути з підпорядкованими їм конструкторсько-технологічними організаціями, дослідно-виробничими підприємствами, навчальні заклади та інші організації науки і наукового обслуговування.

2. Академія наук України має своєю метою:

1) проведення, організацію та координацію наукових досліджень з фундаментальних проблем природознавства, гуманітарних, суспільних і технічних наук;

2) визначення відповідно до покладених на неї обов'язків наукової політики в галузі фундаментальних досліджень з основних напрямів природничих, гуманітарних, суспільних і технічних наук;

3) підготовку незалежної оцінки процесів суспільного, науково-технічного і культурного розвитку, а також екологічного стану в Україні та розробку відповідних пропозицій і рекомендацій з цих питань;

4) вивчення й узагальнення досягнень науки та сприяння найбільш повному використанню цих досягнень в інтересах політичного, культурного і соціально-економічного розвитку України та задоволення потреб людини;

5) об'єднання вчених Академії наук України, вищих навчальних закладів та інших науково-дослідних організацій в наукових радах, товариствах та асоціаціях Академії наук України.

Академія наук України своїми науковими дослідженнями і всією діяльністю активно сприяє утвердженню гуманістичних принципів і зміцненню миру між народами.

Результати фундаментальних досліджень передаються Академією наук України державі з дотриманням норм авторського і винахідницького права, охорони інтелектуальної власності.

3. Для виконання своїх завдань Академія наук України:

1) визначає основні напрями досліджень науково-дослідних установ Академії наук України;

2) здійснює силами своїх установ розробку наукових проблем, насамперед фундаментальних, відповідно до закріплених за ними основних напрямів наукових досліджень з природничих, гуманітарних, суспільних та технічних наук;

3) створює наукові ради, товариства, асоціації та інші корпоративні органи з найважливіших проблем у галузі природничих, гуманітарних, суспільних та технічних наук;

4) створює, реорганізує і ліквідує науково-дослідні інститути та інші наукові установи і навчальні заклади, відділення та філії інститутів, музеї, обчислювальні центри, конструкторські бюро, дослідні підприємства та інші організації сфери науки і наукового обслуговування, що входять до її структури;

5) здійснює підготовку наукових кадрів і проводить роботу, пов'язану з підвищенням кваліфікації наукових співробітників, створює найбільш сприятливі умови для творчої і продуктивної праці вчених;

6) здійснює видавничу діяльність, публікує результати наукових досліджень;

7) здійснює пропаганду досягнень науки і сприяє поширенню наукових знань;

8) сприяє використанню наслідків наукових досліджень у практиці;

9) зберігає рукописи вчених, діячів культури, а також архівні матеріали установ Академії наук України та інші матеріали, що мають наукову, культурну та історичну цінність, не передаючи їх до загальнодержавних архівосховищ;

10) здійснює обмін друкованими виданнями та іншими видами інформації з науковими установами, вищими навчальними закладами, інформаційними центрами, бібліотеками і музеями, іншими організаціями та фондами в Україні й за кордоном;

11) встановлює і присуджує медалі та премії за видатні наукові праці;

12) скликає наукові сесії, з'їзди, конференції і наради, в тому числі міжнародні, для обговорення наукових проблем і питань координації науково-дослідної роботи;

13) самостійно вирішує питання зв'язків і взаємовідносин з усіма органами, організаціями, товариствами, в тому числі й зарубіжними;

14) сприяє створенню підприємств для виробництва науковоємної продукції та надання науково-технічних послуг, розвитку інших форм інноваційної діяльності та міжнародного науково-технічного співробітництва.

4. До персонального складу Академії наук України входять дійсні члени (академіки Академії наук України), член-кореспонденти та іноземні члени Академії наук України.

Дійсними членами Академії наук України обираються вчені України, які збагатили науку працями першорядного наукового значення.

Член-кореспондентами Академії наук України обираються вчені України, які збагатили науку визначними науковими працями.

Іноземними членами Академії наук України обираються вчені - громадяни інших країн, які одержали визнання міжнародної наукової громадськості.

Члени Академії наук України обираються довічно.

5. Члени Академії наук України однієї або кількох галузей науки об'єднуються у відповідні відділення Академії наук України.

Відділення мають своєю метою об'єднання вчених відповідних наукових спеціальностей визначення напрямів подальшого розвитку фундаментальних досліджень, координацію діяльності інститутів, що входять до складу відділення.

Відділення залучають до своєї роботи провідних науковців України відповідних напрямів.

Завдання, права, обов'язки і порядок діяльності відділень визначаються Положенням про відділення Академії наук України, що затверджується Загальними зборами Академії наук України після попереднього обговорення в установах Академії.

Кількість і найменування відділень визначаються Загальними зборами Академії наук України.

6. З метою координації діяльності наукових установ Академії наук України, вищих навчальних закладів та інших науково-дослідних організацій у розробці наукових проблем, які мають важливе значення для культурного і соціально-економічного розвитку відповідних регіонів України, створюються регіональні відділення і наукові центри Академії наук України.

Створення і ліквідація регіональних відділень і наукових центрів Академії наук України здійснюється Загальними зборами Академії наук України.

Регіональні відділення і наукові центри Академії наук України діють на підставі положення що затверджується Президією Академії наук України.

7. Основною ланкою структури Академії наук України є науково-дослідні інститути та прирівняні до них наукові установи (обсерваторії, ботанічні сади, бібліотеки тощо), які діють відповідно до Основних принципів організації та діяльності науково-дослідного інституту АН України, що затверджуються Загальними зборами Академії наук України, та власних статутів, які підлягають реєстрації у Президії Академії наук України.

Науково-дослідний інститут Академії наук України повністю самостійний в організації своєї наукової діяльності та у вирішенні питань вибору конкретних форм своєї структури, використання колективних і контрактових форм оплати праці та елементів внутрішньоінститутського госпрозрахунку, створення малих дочірніх організацій, вступу у спілки, асоціації та інші форми спільної діяльності з організаціями і підприємствами встановлення прямих науково-технічних зв'язків з організаціями і підприємствами зарубіжних країн, кадрових та інших питань, за винятком тих, які чинним законодавством і цим Статутом віднесені до відання інших органів.

У вирішенні питань організації та проведення наукової та господарської діяльності науково-дослідних інститутів беруть участь їх наукові співробітники через вчені ради.

До структури Академії наук України входять також відділення і філії інститутів, музеї та підпорядковані науково-дослідним інститутам або Президії Академії наук України дослідно-виробничі підприємства, конструкторсько-технологічні організації, обчислювальні центри, заповідники та інші організації науки та наукового обслуговування.

Вони діють на підставі статутів чи положень, що затверджуються відповідно керівництвом інститутів або Президією Академії наук України та реєструютсья у Президії Академії наук України.

8. Академія наук України є юридичною особою, має печатку з своїм найменуванням та рахунки в установах банків.

9. Академія наук України щорічно публікує звіт про свою діяльність.

II. Загальні збори Академії наук України

10. Вищим органом Академії наук України є Загальні збори, що складаються з дійсних членів, член-кореспондентів та іноземних членів Академії наук України. На Загальні збори запрошуються представники наукової громадськості.

11. Правом ухвального голосу на Загальних зборах Академії наук України користуються всі члени Академії наук України, за винятком випадків, коли цей Статут передбачає інший порядок.

12. Загальні збори Академії наук України:

1) визначають наукову політику в державі у галузі фундаментальних досліджень і основні напрями наукової роботи Академії наук України відповідно до чинного законодавства;

2) вирішують питання організації наукової діяльності та внутрішнього життя Академії;

3) заслуховують доповіді з проблем наукового і науково-організаційного характеру;

4) обирають дійсних членів, член-кореспондентів та іноземних членів Академії наук України згідно з порядком, встановленим розділом IV цього Статуту;

5) обирають президента, віце-президентів, головного вченого секретаря Академії наук України, обирають або затверджують членів Президії Академії наук України згідно з порядком, встановленим розділом V цього Статуту;

6) розглядають питання про формування та виконання бюджету Академії наук України із залученням керівників наукових установ Академії наук України;

7) розглядають і затверджують звітні доповіді Президії Академії наук України;

8) вирішують інші питання, віднесені цим Статутом до компетенції Загальних зборів Академії наук України.

13. Сесії Загальних зборів Академії наук України скликаються в рази необхідності, але не рідше ніж двічі на рік.

14. Питання на Загальних зборах Академії наук України вирішуються відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх членів Академії наук України, за винятком випадків, коли цим Статутом або рішенням Загальних зборів передбачається інший порядок.

Президії Академії наук України надається право спеціальним рішенням на час Загальних зборів виключати зі спискового складу членів Академії наук України, які перебувають у закордонних відрядженнях, а також тих, стан здоров'я яких або інші обставини виключають можливість їх участі в роботі Загальних зборів та голосуванні.

III. Права та обов'язки дійсних членів (академіків)
і член-кореспондентів Академії наук України

15. Члени Академії наук України мають переважне право на надання їм Академією наук умов для здійснення наукових досліджень.

16. Кожний академік або член-кореспондент Академії наук України є членом одного з відділень Академії наук України відповідно до своєї наукової спеціальності. Він може переходити з одного відділення до іншого за рішенням Загальних зборів обох відділень Академії наук України.

Дійсні члени і член-кореспонденти Академії наук України, які входять до складу одного відділення, можуть за згодою Загальних зборів іншого відділення одночасно брати участь у його роботі, користуючись всіма правами члена цього відділення, за винятком права ухвального голосу на виборах кандидатів у члени Академії наук України, академіка-секретаря і бюро відділення та директорів наукових установ.

17. Головний обов'язок академіків і член-кореспондентів Академії наук України полягає у тому, щоб збагачувати науку новими досягненнями і відкриттями шляхом особисто здійснюваних наукових досліджень, організації колективної розробки фундаментальних наукових проблем і наукового керівництва цією розробкою. Вони повинні брати активну участь у виконанні завдань, покладених на Академію наук України.

Члени Академії наук України активно сприяють впровадженню досягнень науки в народне господарство і використанню їх у соціально-економічному і культурному будівництві, ведуть роботу щодо підготовки і підвищення кваліфікації наукових кадрів, зобов'язані виконувати доручення Президії Академії наук України і відповідного відділення.

18. Члени Академії наук України щороку подають у відповідне відділення Академії наук України звіт про свою діяльність.

19. Дійсні члени, член-кореспонденти АН України, які є керівниками наукових установ, їх заступниками, завідуючими структурними підрозділами, після досягнення 65-річного віку можуть за їх бажанням та рішенням Президії Академії наук України бути призначені радниками при дирекції інституту.

IV. Порядок виборів дійсних членів (академіків),
член-кореспондентів та іноземних членів
Академії наук України

20. Вибори дійсних членів (академіків) і член-кореспондентів Академії наук України проводяться не рідше одного разу на три роки і призначаються Президією Академії наук України у межах наявних вакансій.

Після досягнення дійсними членами Академії наук України віку 75 років відкриваються вакансії для виборів нових дійсних членів Академії наук України.

21. Повідомлення Президії Академії наук України про проведення виборів академіків і член-кореспондентів Академії наук України публікується в пресі не пізніше як за три місяці до проведення виборів.

22. Вченим радам наукових установ і вищих навчальних закладів, державним і громадським організаціям, дійсним членам і член-кореспондентам Академії наук України надається право висувати кандидатів в академіки і член-кореспонденти Академії наук України із зазначених у публікації галузей науки й протягом одного місяця від дня публікації письмово повідомляти Академію наук України з відповідним мотивуванням їх імена.

Списки висунутих та зареєстрованих кандидатів в академіки і член-кореспонденти Академії наук України публікуються в пресі не пізніше як за місяць до дня виборів.

23. Вибори академіків і член-кореспондентів проводяться у два етапи - на загальних зборах відділень, а потім на Загальних зборах Академії наук України. Загальні збори Академії наук проводять вибори з числа кандидатів у члени Академії, обраних загальними зборами відділень, у межах оголошених вакансій.

24. Вибори і передвиборна компанія проводяться на демократичній основі, в умовах повної гласності та поінформованості наукової громадськості: кандидатури в академіки і член-кореспонденти Академії наук України широко обговорюються в наукових колективах. Результати цього обговорення доводяться до членів відділень. На Загальних зборах Академії наук України і загальних зборах відділень забезпечуються необхідні умови для всебічного обговорення кандидатур.

25. Вибори кандидатів у дійсні члени Академії наук України на загальних зборах відділення проводяться таємним голосуванням дійсних членів Академії наук України у даному відділенні, а кандидатів у член-кореспонденти Академії наук України - таємним голосуванням дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України у даному відділенні. Вибори вважаються дійсними в разі наявності на зборах не менше 2/3 спискового складу відповідно дійсних членів або дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України, які входять до складу відповідного відділення.

26. Кандидатами у члени Академії наук України вважаються обраними особи, за яких проголосувало не менше 2/3 членів Академії наук України у даному відділенні, які брали участь у голосуванні.

27. Вибори дійсних членів Академії наук України на Загальних зборах Академії наук України проводяться таємним голосуванням дійсних членів Академії наук України, а член-кореспондентів Академії наук України - таємним голосуванням дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України. Вибори вважаються правочинними за наявності на зборах не менше 2/3 спискового складу відповідно дійсних членів або дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України.

28. Академіками і член-кореспондентами Академії наук України вважаються обраними особи, за яких проголосувало не менше 2/3 відповідно дійсних членів або дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України, які брали участь у голосуванні.

Результати виборів публікуються у пресі.

29. Кандидати в іноземні члени Академії наук України висуваються загальними зборами відділень і обираються Загальними зборами Академії наук України. У виборах беруть участь дійсні члени і член-кореспонденти Академії наук України. Вибори вважаються дійсними в разі наявності на зборах не менше 2/3 спискового складу дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України. Обраними вважаються особи, за яких проголосувало не менше 2/3 членів Академії наук України, що брали участь у голосуванні.

За рішенням відповідно загальних зборів відділення і Загальних зборів Академії наук України при висуванні кандидатів і обранні в іноземні члени Академії наук України може бути застосоване відкрите голосування.

V. Президія Академії наук України

30. У період між сесіями Загальних зборів Академії наук України Президія створюється Загальними зборами Академії наук України у складі президента, віце-президентів, головного вченого секретаря Академії, академіків-секретарів відділень, голів наукових центрів, а також інших членів Президії в кількості, що визначається Загальними зборами Академії наук України.

31. Президент, віце-президенти та головний вчений секретар Академії наук України обираються Загальними зборами Академії наук України терміном на п'ять років з числа дійсних членів Академії наук України таємним голосуванням простою більшістю голосів.

Академіки-секретарі відділень обираються Загальними зборами відділень Академії наук України з числа дійсних членів Академії наук України терміном на п'ять років і затверджуються Загальними зборами Академії наук України таємним голосуванням простою більшістю голосів.

Інші члени Президії Академії наук України обираються Загальними зборами Академії наук України терміном на п'ять років з числа дійсних членів Академії наук України таємним голосуванням простою більшістю голосів.

У голосуванні беруть участь дійсні члени і член-кореспонденти Академії наук України.

32. Президія Академії наук України може мати радників, які призначаються нею з числа членів Президії, що досягли 70-річного віку, з правом дорадчого голосу.

33. Розподіл обов'язків між членами Президії Академії наук України встановлюється Президією.

34. У своїй діяльності Президія Академії наук України підзвітна Загальним зборам Академії наук України. Президія доповідає Загальним зборам Академії наук України про найважливіші рішення, прийняті нею у період між сесіями Загальних зборів.

35. Загальні збори Академії наук України можуть таємним голосуванням простою більшістю голосів достроково припинити повноваження окремих членів Президії Академії наук України або Президії в цілому та обрати нових членів або Президію в цілому в порядку, визначеному цим Статутом.

36. Президія Академії наук України:

1) скликає сесії Загальних зборів Академії наук України;

2) призначає вибори у члени Академії наук України;

3) подає на обговорення і затвердження Загальних зборів Академії наук України програми, прогнози і звіти про діяльність Академії та її наукових установ;

4) готує на розгляд Загальних зборів проект бюджету Академії і звітує про його виконання;

5) організовує координацію наукових досліджень у галузі природничих, гуманітарних, суспільних і технічних наук;

6) створює, реорганізує і ліквідує науково-дослідні, науково-допоміжні установи, підприємства та організації, необхідні для виконання Академією наук України покладених на неї завдань, затверджує основні напрями їх наукової діяльності, визначає належність установ, організацій і підприємств до структури Академії наук України та реєструє їх статути чи положення;

7) затверджує рішення Загальних зборів відділень АН України про обрання директорів науково-дослідних інститутів та прирівняних до них наукових установ Академії наук України;

8) створює загальноакадемічні наукові ради з найважливіших комплексних проблем природничих, гуманітарних, суспільних і технічних наук, комітети і комісії, заслуховує звіти про їх роботу, а також створює необхідні загальноакадемічні установи й організації;

9) організовує підготовку наукових кадрів і фахівців наукових установ системи Академії наук України;

10) сприяє використанню результатів науково-дослідних робіт у народному господарстві, культурі, в соціальній сфері;

11) організовує наукові зв'язки з галузевими Академіями наук та іншими установами в країні й за кордоном, встановлює міжнародні наукові зв'язки, укладає відповідні угоди та договори;

12) присуджує премії імені видатних вчених України, медалі з преміями молодим вченим та студентам вузів України за кращі наукові роботи та інші нагороди Академії наук України;

13) вирішує завдання соціального розвитку.

37. Президія Академії наук України є головним розпорядником кредитів Академії наук України, контролює правильність витрачання коштів із залученням до цього керівників відповідних відділень та установ.

38. Президія Академії наук України здійснює контроль за дотриманням Статуту Академії наук України всіма установами й службовими особами Академії.

39. Для розгляду та оперативного вирішення окремих питань діяльності Академії наук України створюється Бюро Президії Академії наук України у складі президента, віце-президентів і головного вченого секретаря Академії наук України.

40. Президія Академії наук України має службовий апарат, що діє на підставі положень, затверджених Президією Академії наук України.

VI. Економічні основи діяльності Академії наук України

41. Економічну основу діяльності Академії наук України становить загальнодержавна власність на основні та оборотні фонди, інше майно, в тому числі те, що використовується її установами та організаціями, передане державою Академії наук України в безстрокове (довічне) користування без зміни форми його власності.

42. Кошти, утворювані за рахунок бюджетних асигнувань, доходів (прибутку) від госпрозрахункової та зовнішньоекономічної діяльності, кредитів банків, благодійних внесків і пожертвувань організацій, у тому числі міжнародних, і приватних осіб, а також майно, придбане в результаті дарування та на інших підставах, передбачених чинним законодавством, є власністю Академії наук України.

43. В Академії наук України створюються фонди фундаментальних досліджень, науково-технічного і соціального розвитку, валютних надходжень, інноваційні фонди та фонди іншого призначення.

Порядок їх створення та використання визначається окремими положеннями про ці фонди та іншими нормативними актами Академії наук України.

44. Майно і кошти Академії наук України використовуються відповідно до її статутних цілей і завдань.

Порядок внутрішнього розподілу майна і коштів між установами і організаціями Академії наук, а також їх використання установами й організаціями, визначається виключно Академією наук України з залученням керівників відповідних установ та відділень АН України відповідно до Статуту Академії наук України, Положення про управління майном і коштами Академії наук України та інших її нормативних актів.

Порядок володіння, користування і розпорядження майном та коштами Академії наук визначається Академією наук України відповідно до чинного законодавства та її Статуту.

45. За бюджетними установами майно і кошти закріплюються на правах оперативного управління, за госпрозрахунковими організаціями на правах повного господарського відання, якщо нормативні акти Академії наук України не встановлюють інший порядок. У разі, якщо бюджетні установи здійснюють відповідно до їх статутів та положень господарську діяльність, доходи (прибуток) від такої діяльності, а також набуте за рахунок цих доходів майно належать установам на правах повного господарського відання.

46. Доходи (прибуток), одержані установами й організаціями Академії наук України, використовуються на ведення наукових досліджень, підготовку наукових кадрів, розвиток матеріально-технічної і соціальної бази Академії наук України, а також на інші цілі, що визначаються статутами і положеннями установ та організацій.

47. Установи та організації Академії наук України відповідно до чинного законодавства можуть виступати учасниками й засновниками акціонерних та інших господарських товариств і одержувати відповідні доходи від їх діяльності.

48. Суб'єктами права на об'єкти інтелектуальної власності, що створені в установах і організаціях Академії наук України, є їх автори - наукові співробітники і працівники цих установ та організацій.

Установи та організації Академії наук України набувають майнові права на об'єкти інтелектуальної власності (науково-дослідні, дослідно-конструкторські розробки, винаходи тощо) у встановленому законом порядку, в тому числі відповідно до угоди з працівниками цих установ і організацій.

Об'єкти інтелектуальної власності підлягають правовій охороні в порядку, передбаченому законодавством.

Вартість створених та придбаних об'єктів інтелектуальної власності враховується установами й організаціями Академії наук України в активі своїх балансів відповідно до бухгалтерської звітності і Положення про управління майном і коштами Академії наук України.

49. Академія наук України, її установи й організації мають право згідно з чинним законодавством реалізовувати на внутрішньому і зовнішньому ринках об'єкти інтелектуальної власності, що їм відповідно належать, а також зразки і малі серії приладів, устаткування, матеріалів та іншої наукоємної продукції, надавати науково-технічні послуги, здійснювати рекламні заходи.

VII. Порядок зміни Статуту Академії наук України

50. Зміна Статуту Академії наук України проводиться за рішенням Загальних зборів Академії наук України, прийнятим не менше 2/3 голосів дійсних членів і член-кореспондентів Академії наук України, які беруть участь у голосуванні, з попереднім обговоренням в установах Академії наук України та науковою громадськістю.

^ Наверх
наверх