документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ГОТІВКОВО-ГРОШОВОГО ОБІГУ

ЛИСТ
від 09.01.96, N 11-115/11
м.Київ

Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву управлінням
Національного банку України,
комерційним банкам,
Асоціації комерційних банків України

(Лист визнано таким, що втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Щодо удосконалення організації готівкового обігу

Національний банк України розглянув пропозиції щодо удосконалення організації готівкового обігу, висловлені на нараді з представниками Асоціації та комерційних банків України 22 грудня 1995 року. У зв'язку з цим:

1. Враховуючи пропозиції комерційних банків щодо подовження часу прийому заявок на підкріплення і вивіз готівки з комерційних банків, обласним управлінням Національного банку встановити строк подання заявок комерційними банками на вивіз і прийом готівки до 17 годин, маючи на увазі, що це крайній строк, щоб забезпечити підготовку документів і своєчасно починаючи з 9 годин наступного дня організувати виїзди на маршрути, а також своєчасно (до виїзду інкасаторів) забезпечити списання коштів з кореспондентських рахунків комерційних банків за готівку.

Одночасно зобов'язуємо обласні управління Національного банку забезпечити приймання надлишків операційних кас комерційних банків і зарахування коштів на їх коррахунки протягом одного дня.

2. Звертаємо увагу начальників обласних управлінь Національного банку на чисельні скарги комерційних банків щодо заборони вивозу готівки до сховищ НБУ власним транспортом та продажу готівки одним банком іншому, що є порушенням встановленого порядку регулювання емісійно-касових операцій.

Роз'яснюємо, що згідно з п.127 Інструкції Національного банку України "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України" N 1 доставку грошей комерційні банки здійснюють за домовленістю з обласним управлінням НБУ власними силами і засобами за умови надійного забезпечення їх схоронності, або через інкасаторів Національного банку.

Установи банків можуть також надлишки готівки передавати іншим банкам погодивши це питання з регіональними управліннями НБУ, а між установами одного банку в межах одного регіону передачу готівки можна здійснювати без погодження з установою НБУ.

При цьому слід врахувати, що доставлена власними силами комерційного банку готівка приймається управліннями НБУ по об"яві на внесення готівки через приходну касу, підлягає поаркушному перерахуванню і перепакуванню, що потребує значного часу. Таким способом можливе приймання тільки невеликих сум у обмеженої кількості банків. У протилежному випадку, уповільнюється зарахування коштів на кореспондентські рахунки комерційних банків.

Виходячи з цього, приймання готівки в значних обсягах обласні управління НБУ практикують через інкасаторів Національного банку України. В цьому випадку готівка приймається матеріально відповідальними особами НБУ по пачках, що значно прискорює зарахування сум на коррахунки комерційних банків.

Щодо перерозподілу готівки між комерційними банками без погодження цього питання з обласними управліннями НБУ, то вважаємо це недоцільним, що може загрожувати забезпеченню оперативного контролю за готівковим обігом.

Як свідчать матеріали перевірок, мають місце факти видачі і погашення позик установами банків між собою готівкою (Укрінбанк, Київське регіональне управління банку "Інко"), передачі готівки іншим установам банків без оплати по коррахунку, сплати чеків клієнтів, які обслуговуються в іншому банку.

Враховуючи нестабільність обсягів готівкових операцій, в періоди нестачі готівки в резервних фондах Національного банку для забезпечення потреб комерційних банків необхідно мобілізувати наявні готівкові ресурси в областях, оперативно перерозподіляти їх між банками.

3. Щодо надання ліцензій комерційним банкам на здійснення інкасації своєї клієнтури роз'яснюємо, що Національний банк України у 1994 році виходив з відповідною законодавчою ініціативою на Верховну Раду України, яка була підтримана народними депутатами України, прийняті відповідні зміни і доповнення до Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ), але їх дія була призупинена Президентом України.

Враховуючи необхідність удосконалення цієї роботи Національний банк України створив робочу комісію, що розробляє концепцію реорганізації системи інкасації і перевезення цінностей, яка буде внесена на розгляд Правління Національного банку України у 1 кварталі 1996 року.

Одночасно, актуальним залишається питання надання дозволів на придбання вогнепальної нарізної зброї, що є виключно компетенцією Міністерства внутрішніх справ України.

4. Вважаємо за необхідне пропозицію комерційних банків щодо відміни обмеження на встановлення плати за проведення касового обслуговування клієнтів додатково вивчити разом з Асоціацією українських банків і при необхідності внести відповідні зміни у діючий порядок.

Голова Правління В.А.Ющенко

^ Наверх