документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 246 від 28.09.95
м.Київ

(Постанова втратила чинність на підставі
Постанови Національного банку
N 54 від 18.02.2004)

Зареєстровано
в юридичному департаменті Нацбанку
27 жовтня 1995 р. за N 300

Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
від 28 вересня 1995 р. N 246

Тимчасове положення
про порядок рефінансування Національним
банком України комерційних банків під
забезпечення державних цінних паперів

(Із змінами і доповненнями, внесеними постановами
Правління Національного банку України
від 25 березня 1996 року N 71 (доведені листом
Національного банку України
від 29 березня 1996 року N 354
),
від 11 вересня 1997 року N 300,)

(Текст документа із змінами на 11.09.97 р. отримано з Нацбанку)

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку
N 19 від 19.01.
99
N 533 від 03.11.99
)

I. Загальні положення

1. З метою стимулювання розвитку ринку державних цінних паперів, підтримки необхідної ліквідності комерційних банків Національний банк України може надавати комерційним банкам кредит під забезпечення державних цінних паперів (ломбардний кредит).

2. У Тимчасовому положенні вживаються такі терміни та поняття:

-ломбардний кредит - це кредит Національного банку України, який надається комерційному банку під забезпечення державних цінних паперів;

- в забезпечення ломбардного кредиту приймаються державні цінні папери, що рахуються на балансі комерційного банку і які тимчасово передаються Національному банку;

- портфель цінних паперів комерційного банку - сукупність цінних паперів комерційного банку, що переведений на рахунки ДЕПО Національного банку України;

- рахунки ДЕПО - рахунки, які відкриваються до позабалансових рахунків, які ведуться в Національному банку України та комерційних банках;

- ринкова вартість цінних паперів наданих в забезпечення ломбардного кредиту - офіційна ціна, яка оголошена Національним банком України;

- ринкова вартість портфелю цінних паперів - ціна портфелю, яка розрахована виходячи із ринкових цін, наданих у забезпечення цінних паперів;

- ломбардний список Національного банку України - затверджений Правлінням Національного банку України та оголошений список державних цінних паперів, що приймаються як забезпечення ломбардного кредиту;

- ліміт ломбардного кредитування - гранична сума ломбардного кредиту, що надається Національним банком України комерційним банкам;

-ломбардна відсоткова ставка - ставка, за якою Національний банк України стягує відсотки за користування ломбардним кредитом.

II. Умови надання та погашення ломбардного кредиту

3. Ломбардний кредит надається під забезпечення державних цінних паперів, випущених Міністерством фінансів України, список яких затверджується (а в разі потреби може змінюватися) Правлінням Національного банку України і доводиться до відома комерційних банків. Як виняток, за рішенням Правління Національного банку України під забезпечення ломбардного кредиту можуть прийматися і інші цінні папери.

4. Ломбардний кредит надається за ломбардною відсотковою ставкою, яку встановлює Правління Національного банку України в залежності від ситуації на грошово-кредитному ринку. У разі зміни ставки нарахування та стягнення відсотків за ломбардним кредитом за цією ставкою здійснюються тільки за кредитами, що заново надаються.

5. Ломбардний кредит надається на строк до 10-ти днів. В окремих випадках цей термін може бути продовжений за рішенням Правління Національного банку України.

(Пункт 5 змінено згідно з постановою Правління НБУ від 25.03.96 р. N 71, доведено листом НБУ від 29.03.96 р. N 354)

6. Національний банк України щоквартально визначає граничну суму ломбардного кредиту і встановлює ліміти для регіональних управлінь Національного банку України.

7. Регіональні управління Національного банку України в яких відкриті кореспондентські рахунки комерційних банків (юридичних осіб), у разі виникнення у них потреби в кредиті можуть за дорученням Національного банку України надавати їм ломбардні кредити.

8. Право на отримання ломбардного кредиту мають комерційні банки, що:

-отримали ліцензію на здійснення банківської діяльності, занесені в Республіканську книгу реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ, які працюють не менше одного року;

- дотримуються встановлених Національним банком України економічних нормативів. При цьому загальна сума заборгованості за отриманими ломбардними кредитами також має бути в межах відповідних нормативів;

- дотримуються встановлених для комерційних банків нормативів обов'язкових резервів;

- дотримуються встановлених Національним банком України правил ведення бухгалтерського обліку, своєчасно і в повному обсязі надають звітність регіональному управлінню Національного банку України;

- не мають простроченої заборгованості за кредитами Національного банку України та за відсотками за ними на момент надання кредиту.

9. Регіональні управління Національного банку України приймають як забезпечення ломбардного кредиту цінні папери, що відповідають таким вимогам:

- державні цінні папери, що занесені до ломбардного списку Національного банку України;

- державні цінні папери, що рахуються на балансі комерційного банку і до яких немає претензій;

- строк погашення державних цінних паперів не припадає на термін користування ломбардним кредитом (строк погашення настає не раніше 35 днів з моменту переведення їх відповідної кількості на рахунок ДЕПО в Національному банку України).

У забезпечення ломбардного кредиту можуть прийматись облігації місцевих позик у разі, якщо Кримське республіканське, обласні та по м.Києву і Київській області управління Національного банку України виступають агентами з розміщення і здійснюють їх депозитарний облік в електронному вигляді за умови, що:

- емісія облігацій місцевих позик здійснена на підставі відповідного розпорядження органу виконавчої влади;

- терміном погашення облігацій місцевих позик є поточний фінансовий рік;

-у доходній та видатковій частині бюджетів (Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя, областей) передбачені кошти на погашення випущених облігацій місцевих позик та сплата відсотків за ними.

Враховуючи підвищений ризик щодо повернення кредиту, наданого під забезпечення облігацій місцевих позик, кредит може бути наданий у сумі не більше 70% від номінальної вартості заставлених облігацій місцевих позик.

Контроль за поверненням кредитів, наданих під забезпечення облігацій місцевих позик та відсотків за їх користування, покладається на Кримське республіканське, обласні та по м. Києву і Київській області управління Національного банку України.

(Пункт 9 доповнено згідно з постановою Правління НБУ від 11.09.97 р. N 300)

10. Рефінансування комерційного банку у вигляді ломбардного кредиту здійснюється на підставі кредитного договору, який укладається між комерційним банком та регіональним управлінням за дорученням Національного банку України за формою додатка N 1. Кредитний договір має передбачати всі умови надання та погашення ломбардного кредиту відповідно до цього Тимчасового положення. Кредитний договір може бути розірваний з ініціативи однієї із сторін з попереднім повідомленням за десять днів. У разі недосягнення згоди про розірвання договору цей спір передається на розгляд Арбітражного суду. Зміни та доповнення до кредитного договору вносяться відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України.

( Абзац пункту 10 втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 533 від 03.11.99 ) Відповідно до Указу Президента України від 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір" та актів законодавства України здійснюється маркування усіх оригіналів договорів суб'єктів підприємницької діяльності. ( Пункт 10 доповнено абзацом згідно з Постановою Нацбанку N 19 від 19.01.99 )

11. Одночасно із складанням кредитного договору комерційний банк надає нотаріально посвідчену картку із зразками підписів осіб, які уповноважені підписувати документи на оформлення ломбардного кредиту.

12. Для отримання ломбардного кредиту комерційний банк надає регіональному управлінню Національного банку України такі документи:

- кредитний договір за формою додатка N 1;

- заяву про надання йому ломбардного кредиту за формою додатка N 2;

- доручення на право реалізації Національним банком України цінних паперів, які прийняті під забезпечення ломбардного кредиту за формою додатка N 3.

13. Після розгляду заяви комерційного банку регіональне управління Національного банку України, у разі прийняття рішення про надання ломбардного кредиту, повідомляє електронною поштою про це емісійно-кредитний департамент Національного банку України згідно з додатком N 4 та комерційний банк згідно з додатком N 5.

Після отримання підтвердження від регіонального управління Національного банку України про надання ломбардного кредиту:

- комерційний банк переводить портфель цінних паперів, що надається в забезпечення ломбардного кредиту, із свого рахунку ДЕПО на рахунок ДЕПО в Національному банку України;

- емісійно-кредитний департамент Національного банку України блокує перелік державних цінних паперів на рахунку ДЕПО в Національному банку України в тій кількості і сумі, що зазначені у повідомленні регіонального управління.

14. Облік державних цінних паперів ведеться тільки на рівні Національного банку України та безпосередньо комерційним банком-одержувачем ломбардного кредиту із використанням таких бухгалтерських рахунків та рахунків ДЕПО:

- бухгалтерський облік:

N9978 "Облігації державних позик, що заблоковані у Національному банку України";

N 9979 "Облік облігацій державних позик, що заблоковані у комерційних банках" блік у ДЕПО;

N 9839 "Облігації державних позик, що знаходяться у власності комерційних банків";

N 9859 "Облігації державних позик, що заблоковані".


у Національному
банку України 
бухгалтерський облік
позабалансовий
рахунок N 9978 
облік у ДЕПО
N (1) 9839
N (1) 9859 


 
у комерційному
банку 
позабалансовий
рахунок N 9979 
N (2) 9839
N (2) 9859 

 

У разі отримання від регіонального управління Національного банку повідомлення (додаток N 4) Національний банк України здійснює такі проводки:



 
у бухгалтерському обліку
приход рах.N 9978
 
облік у ДЕПО
дебет рах. N (1) 9839
кредит рах. N (1) 9859 


 

і надає комерційному банку та регіональному управлінню Національного банку України виписку з рахунків ДЕПО. Право на блокування та розблокування рахунків ДЕПО надається виключно Національному банку України.

Після отримання виписки комерційний банк здійснює такі проводки:

у бухгалтерському обліку
приход рах.N 9979
 
облік у ДЕПО
дебет рах. N (2) 9839
кредит рах. N (2) 9859 


 

15. Перерахування коштів в рахунок наданого ломбардного кредиту здійснюється безпосередньо Національним банком України такою бухгалтерською проводкою:

дебет рахунку N 822 Національного банку України
кредит кореспондентського рахунку (МФО комерційного банку) з відображенням на рахунку N 823 у комерційному банку

Контроль за тотожністю заборгованості за отриманими ломбардними кредитами та залишками позабалансового рахунку N 9979 комерційного банку здійснюється регіональним управлінням Національного банку України.

16. Днем зарахування комерційному банку ломбардного кредиту вважається зарахування валюти кредиту на кореспондентський рахунок комерційного банку.

17. Заборгованість комерційного банку за ломбардним кредитом не повинна перевищувати 75 відсотків вартості портфеля цінних паперів комерційного банку, що надані в забезпечення ломбардного кредиту.

Комерційний банк та регіональне управління Національного банку України на підставі виписок з рахунків ДЕПО ведуть щоденний позасистемний облік сум ломбардних кредитів та ринкової вартості портфеля цінних паперів.

18. У разі падіння ринкової вартості портфеля цінних паперів до рівня, що недостатній для забезпечення ломбардного кредиту, комерційний банк зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня перевести на рахунок ДЕПО Національного банку України додаткову кількість цінних паперів під забезпечення.

У разі невиконання цієї умови комерційними банками Національний банк України має право достроково розірвати кредитний договір.

У разі зростання ринкової вартості портфеля відповідна частина цінних паперів може бути повернута комерційному банку за його письмовою заявою.

19. Після настання строку погашення ломбардного кредиту регіональне управління Національного банку України стягує його суму з кореспондентського рахунку комерційного банку в порядку, встановленому кредитним договором і чинним законодавством.

Погашення ломбардного кредиту здійснюються проводками, які є зворотними тим проводкам, що викладені у п.п.14, 15.

Після погашення ломбардного кредиту та відсотків за його користування регіональне управління Національного банку України наступного робочого дня повідомляє про це емісійно-кредитний департамент Національного банку України для здійснення розблокування рахунків ДЕПО комерційного банку і надання права вільного обігу цінних паперів.

20. Комерційний банк має право достроково повернути ломбардний кредит повністю або частково своїм платіжним дорученням. Регіональне управління Національного банку України може вимагати від комерційного банку достроково повернути ломбардний кредит у випадку, якщо ним порушуються умови цього Тимчасового положення та кредитного договору. У разі дострокового погашення ломбардного кредиту регіональне управління Національного банку України діє відповідно умов абзацу 3 п.19 цього Тимчасового положення.

21. Нарахування відсотків за ломбардним кредитом та їх сплата здійснюються одночасно з поверненням кредиту відповідно до "Порядку нарахування,обліку, сплати та стягнення відсотків і відображення їх на рахунках бухгалтерського обліку в установах банків", затвердженого постановою Правління Національного банку України N 155 від 16.09.94 р. та N 220 від 21.12.94 р.

22. У разі відсутності або недостатності коштів на кореспондентському рахунку комерційного банку залишок заборгованості за ломбардним кредитом та відсотки за ним погашаються за рахунок коштів від реалізації Національним банком України цінних паперів, наданих йому під забезпечення, відповідно до чинного законодавства.

Отримані Національним банком України кошти направляються безпосередньо на погашення простроченого боргу. У разі, якщо кошти від реалізації цінних паперів перевищують суму боргу, залишок коштів перераховується на кореспондентський рахунок комерційного банку.

Додаток N 1

Кредитний договір
(зразок)

м.____________ "___"_________ 199_ р.

Регіональне управління Національного банку України по м.____________________________ в особі начальника управління _____________________________________________________________________________________________________,
(прізвище, ім'я, по батькові) далі -

"Національний банк України", що діє на підставі Положення про регіональне управління Національного банку України та доручення Національного банку України, з однієї сторони, та комерційний банк _______________________________________________________________,
(назва банку)

далі - "Банк" в особі голови Правління _______________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)

що діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали цю угоду про таке.

1. Предмет угоди

1.1. Національний банк України надає Банку ломбардний кредит у сумі _________________________ на строк до _____________ (але не більше ніж на 30 днів) на умовах забезпечення цінними паперами.

1.2. На період користування ломбардним кредитом Банк надає Національному банку України право блокування обігу цінних паперів в обсязі одержаного кредиту.

2. Умови кредитування

2.1. Ломбардний кредит надається відповідно до Тимчасового положення про порядок рефінансування Національним банком України комерційних банків під забезпечення цінних паперів.

2.2. Валюта кредиту зараховується Національним банком України на кореспондентський рахунок Банку.

2.3. За користування ломбардним кредитом Банк сплачує Національному банку України відсотки в розмірі _______________ одночасно з поверненням ломбардного кредиту.

2.4. За прострочену заборгованість за ломбардним кредитом Банк сплачує Національному банку України відсотки в розмірі __________________________________________________________________________________________________________________________.

2.5. При настанні строку погашення заборгованості за ломбардним кредитом відповідно до цього кредитного договору стягнення відсотків здійснюється Національним банком України з кореспондентського рахунку Банку, в порядку, встановленому чинним законодавством. У разі відсутності або недостатності коштів на кореспондентському рахунку комерційного банку залишок заборгованості за ломбардним кредитом та відсотки за ним погашаються за рахунок коштів від реалізації Національним банком України цінних паперів, наданих йому в забезпечення кредиту.

Отримані Національним банком України кошти направляються безпосередньо на погашення простроченого боргу. У разі, якщо кошти від реалізації цінних паперів перевищують суму боргу, залишок коштів перераховується на кореспондентський рахунок Банку.

У разі порушення Банком умов цього договору Національний банк України стягує ломбардний кредит достроково та розглядає питання про можливість надання ломбардного кредиту у майбутньому.

2.6. Після погашення ломбардного кредиту Національний банк України здійснює розблокування рахунків ДЕПО комерційного банку.

3. Обов'язки та відповідальність сторін

Національний банк України зобов'язується:

3.1. Виконувати правила про надання ломбардного кредиту, що встановлені Тимчасовим положенням.

3.2. Надати Банку ломбардний кредит під цінні папери, які передані ним в забезпечення кредиту на строк до ______________________.

3.3. Своєчасно перераховувати суму ломбардного кредиту на кореспондентський рахунок Банку.

3.4. Зберігати комерційну таємницю про ломбардні операції Банку.

Банк зобов'язується:

3.6. Виконувати правила про надання ломбардного кредиту, що встановлені Тимчасовим положенням.

3.7. Сплатити Національному банку України за користування ломбардним кредитом відсотки в розмірі ____________________________.

3.8. Забезпечити своєчасне погашення одержаного кредиту та відсотків за його користування.

3.9. Дотримувати встановлені Національним банком України економічні нормативи та норми обов'язкових резервів. Порушення цих вимог може бути підставою для розірвання цього договору.

3.10. Надавати за вимогою Національного банку України потрібні бухгалтерські та інші документи.

3.11. Передати цінні папери на суму __________________________крб. в забезпечення отриманого кредиту і відсотків за його користування:

Перелік цінних паперів Серія Номер
1.___________________________________ ______________________ _____________________

2.___________________________________ ______________________ _____________________

3.___________________________________ ______________________ _____________________

3.12. У разі падіння ринкової вартості цінних паперів до рівня, що недостатній для забезпечення кредиту, Банк передає Національному банку України додаткову їх кількість. У разі невиконання Банком цієї умови Національний банк України має право на дострокове розірвання кредитного договору.

4. Інші умови угоди

.1. В угоду можуть вноситися зміни у вигляді письмових доповнень, які підписані тими ж особами, що і сама угода.

2. Угода може бути розірвана з ініціативи будь-якої сторони із завчасним повідомленням про це за десять днів. У разі недосягнення згоди про розірвання угоди спір передається на розгляд Арбітражного суду.

4.3. Дія цієї кредитної угоди закінчується після повного погашення ломбардного кредиту та відсотків за ним.

5. Порядок вирішення спорів

5.1. Усі спори, які виникають протягом дії кредитної угоди, вирішуються шляхом переговорів. У разі недосягнення угоди, спір передається на розгляд Арбітражного суду.

Юридичні адреси сторін:

Додаток N 2

Кому _________________________________________________________________________________________________
(назва регіонального управління Національного банку України)

Заява

N_________ від ______________ 199______ р.

(назва банка-позичальника)____________________________________________

коррахунок N ___________________________________________________________
в ______________________________________________________________________
Адреса: _________________________________________________________________
Відповідно до укладеного кредитного договору N ______________________________

від _______________ 199_________ р. просимо надати ломбардний кредит на суму ____________________

______________________________________________________________________________________________________________________

(сума цифрами та літерами)
на строк з ______________ 199____ р. по _______________ 199______ р. (до 30 днів)

Додаток: 1. Кредитний договір
2. Строкове зобов'язання
У забезпечення ломбардного кредиту передаємо цінні папери
NN_____________ ________________________________________________
________________________________________________________________________________________
на суму ___________________________________________
(сума цифрами та літерами)

Керівник банку (підпис)
Гол.бухгалтер (підпис)

М.П.

Додаток N 3

Доручення

_______________________________________________________________________________________________________________________,
(назва комерційного банку)

у разі невиконання нами зобов'язань за кредитним договором

N __________________ від ___________________________ щодо своєчасного повернення ломбардного

кредиту та відсотків за його користування доручаємо Національному банку України реалізувати державні цінні папери, передані у

забезпечення кредиту на суму _____________________________________________________________________________________________
(літерами)

і з вирученої суми погасити заборгованість.

Керівник банку (підпис)
Головний бухгалтер (підпис)

М.П.

Додаток N 4

Емісійно-кредитному департаменту
Національного банку України

Повідомлення N ___________

від "___"__________________ 199_____ р.

_______________________________________________________________________________________________________________________
(назва регіонального управління Національного банку України)

розглянуло заяву комерційного банку _______________________________________________________________________________________
(назва комерційного банку)

про надання йому ломбардного кредиту під забезпечення державних цінних паперів і в межах ліміту ломбардного кредитування для регіонального управління задовольняє заявку в сумі ____________________________________________________________________
(літерами)

з _________________________ по _____________________________ під забезпечення таких цінних паперів:

Перелік цінних паперів Серія Номер

1._______________________ ______________________ _____________________________________

2. ______________________ ______________________ _____________________________________

3.______________________ ______________________ _____________________________________

Начальник регіонального
управління (підпис)

Головний бухгалтер (підпис)

Додаток N 5

______________________________________________________________________________________________________________________
(назва комерційного банку)

Повідомлення N ________________________________

від "______"__________________ 199_____ р.

___________________________________________________________________________________________________________________ (назва регіонального управління Національного банку України)

задовольняє вашу заявку про надання ломбардного кредиту під заставу зазначених у заявці державних цінних паперів в сумі ____________________________ строком _____________________.

Вам потрібно протягом одного робочого дня перевести портфель заставлених цінних паперів у відповідній кількості зі свого рахунку ДЕПО на рахунок ДЕПО в Національному банку України.

Начальник регіонального управління (підпис)
Головний бухгалтер (підпис)

^ Наверх
наверх