документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
N 19010/1299 від 04.08.95
м.Київ

Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву
управлінням НБУ,
ОПЕРУ та ЦМР НБУ,
комерційним банкам України,
Асоціації комерційних банків,
Міністерству фінансів України,
Міністерству економіки України,
Державній податковій інспекції,
Міністерству внутрішніх справ,
Генеральній прокуратурі України,
Службі безпеки України,
Державному митному комітету

( Лист втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 119 від 26.03.
98 )

Про використання готівкової іноземної валюти
як засобу платежу в Украї
ні

(Із змінами, внесеними згідно з Листом Нацбанку
N 175 від 18.07.
96)

З метою зручності у використанні направляємо Інструктивний лист Національного банку України N 260 від 08.06.95 разом із доповненнями до нього N 275 від 26.07.95 та N 280 від 04.08.95.

* * *

На виконання пункту 6 Постанови Правління Національного банку України "Про використання іноземної валюти як засобу платежу на території України" N 125 від 16 травня 1995 року Національний банк України роз'яснює деякі питання обігу готівкової іноземної валюти на території України:

1. З 1 серпня 1995 року підприємства, які мали ліцензію Національного банку України на використання іноземної валюти як засобу платежу (надалі підприємства), втрачають право приймати до своєї каси готівкову іноземну валюту (крім випадків, передбачених цим листом). Готівкова іноземна валюта, прийнята підприємствами, що мали на це право до 1 серпня 1995 року, не пізніше 31 липня 1995 року має бути інкасована уповноваженими банками із зарахуванням її на поточні валютні рахунки підприємств у той же день. Існуючі ліцензії не припиняють дію у разі проведення безготівкових розрахунків у сфері торгівлі та у разі надання послуг.

З 1 серпня 1995 року забороняється також приймати готівкову іноземну валюту до статутних фондів підприємств (крім банків). Суб'єктам господарської діяльності (крім банків) забороняється здійснювати продаж юридичним та фізичним особам-резидентам своїх акцій і виплачувати дивіденди за ними в іноземній валюті.

2. Починаючи з 1 серпня 1995 року уповноважені банки мають приймати виручку підприємств у готівковій іноземній валюті на блокований рахунок підприємства без права зарахування на поточні валютні рахунки підприємств.

При цьому уповноважені банки негайно доводять до відома відповідних регіональних управлінь НБУ за місцем державної реєстрації підприємств інформацію про всі підприємства, які приймають готівкову іноземну валюту на порушення встановленої заборони. До порушників регіональні управління НБУ застосовують санкції, встановлені законодавством України.

Прийнята на блоковані рахунки іноземна готівкова валюта протягом 5 днів продається уповноваженим банком на міжбанківському валютному ринку України. Після продажу зазначеної іноземної валюти на валютному ринку України у 2-денний термін її карбованцевий еквівалент зараховується на рахунок підприємства.

3. Уповноважені банки не можуть приймати від фізичних осіб (у тому числі від імені або за дорученням підприємств) готівкову іноземну валюту як оплату за реалізовані підприємствами на території України товари (роботи,послуги) для зарахування валютної виручки на поточні валютні рахунки підприємств в уповноважених банках (крім випадків передбачених цим листом).

4. Вимоги цього листа в частині заборони реалізації товарів та послуг за готівкову іноземну валюту на території України і в частині заборони зарахування на поточні валютні рахунки підприємств їх виручки в готівковій іноземній валюті, до окремого розпорядження Національного банку України, не поширюються:

4.1. на підприємства торгівлі і послуг (в т.ч. туристичні та страхові), які реалізують товари та надають послуги під митним контролем без застосування до товарів заходів економічної політики та без стягнення мита, податків на митних територіях України за ліцензією Державного митного комітету України (в аеропортах, портах, що відкриті для міжнародного сполучення, митницях).

Приймання, зазначеними підприємствами, готівкової вільно конвертованої валюти здійснюється з використанням контрольно-касового апарата;

4.2. на послуги готелів (розрахунки за проживання та стоянку автотранспортних засобів) з обслуговування фізичних осіб-нерезидентів, які тимчасово перебувають на території України у відрядженнях, та іноземних туристів.

За бажанням фізичної особи-нерезидента надання послуг здійснюється у національній грошовій одиниці України; ( Пункт 4.2 в редакції Листа Нацбанку N 175 від 18.07.96 )

4.3. - на юридичних осіб-резидентів, які мали перереєстровану індивідуальну ліцензію Національного банку України на 1 серпня 1995 року, у разі продажу на території портів, аеропортів, вокзалів квитків, оформлення багажу та путівок на міжнародні пасажирські та туристичні рейси;

- на юридичних осіб-резидентів авіакомпаній, які є дійсними членами ІАТА (Міжнародна організація авіаційних перевізників) та отримали індивідуальну ліцензію Національного банку України, у разі продажу квитків на міжнародні пасажирські рейси у власних касах (відповідно до переліку, наведеному у ліцензії).

Іноземні авіакомпанії-нерезиденти, що діють на території України через постійні представництва відповідно до міжурядових угод про повітряне сполучення, можуть здійснювати продаж авіаперевезень за вільно конвертовану валюту (тільки в офісах цих представництв), якщо це передбачається зазначеними угодами, на засадах взаємності і за умов отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

За бажанням покупця продаж квитків здійснюється за національну грошову одиницю України; ( Пункт 4.3 в редакції Листа Нацбанку N 175 від 18.07.96 )

4.4. у разі продажу пально-мастильних матеріалів, продуктів харчування, медикаментів та надання послуг нерезидентам на території портів, аеропортів, вокзалів України з обслуговування іноземних транспортних засобів (літаків, суден, автобусів) та їх пасажирів і членів екіпажу.

Розрахунки з нерезидентами здійснюються відповідно до укладеного договору (контракту) або на підставі рахунку, рахунку-фактури, які передбачають оплату в готівковій вільно конвертованій валюті; ( Пункт 4.4 в редакції Листа Нацбанку N 175 від 18.07.96 )

4.5. на невикористаний залишок готівкової іноземної валюти, яка раніше була отримана підприємством, закладом, організацією (резидентом і нерезидентом) у відповідному уповноваженому банку для оплати готівковою іноземною валютою витрат, пов'язаних із виїздом робітників у відрядження, а також для оплати готівковою іноземною валютою витрат, які дозволені НБУ;

4.6. на митні платежі фізичних осіб - резидентів і нерезидентів відповідно до митного законодавства України;

на стягнення у готівковій вільно конвертованій валюті з нерезидентів дорожніх зборів і оформлення перевезень негабаритних, великовагових та небезпечних вантажів, відповідно до чинного законодавства;

4.7. на платежі за надані послуги нерезидентам по відкриттю візи на в'їзд в Україну з оплатою в іноземній валюті;

4.8. на послуги міжнародних пасажирських, автотранспортних та паромних перевезень у прикордонних з Україною зонах за готівкову іноземну вільно конвертовану валюту, що надають українські автотранспортні, морські та річкові підприємства;

4.9. у разі розрахунків між юридичними особами-резидентами за індивідуальною ліцензією Національного банку України;

4.10. разі використання готівкової вільно конвертованої валюти в розрахунках між нерезидентами і резидентами за експорт з України продукції, робіт та послуг в сумі до 10 тисяч доларів США або еквівалент цієї суми в іншій вільно конвертованій валюті за курсом Національного банку України, відповідно до порядку, встановленого телеграмою НБУ від 23.02.95 N 19011/629;

4.11. у разі здійснення торгівлі за межами території України повітряних, морських, річкових судах та поїздах, які приписані до українських портів.

Реалізація товарів фізичним особам резидентам та нерезидентам здійснюється за готівкову вільно конвертовану валюту та національну грошову одиницю України.

4.12. Уповноважені банки та фінансові установи, які працюють в системі WESTERN UNION та інших системах міжнародних переказів, виплачують грошові перекази тільки на підставі документів, що засвідчують особу одержувача.

Операції, зазначені в п.п.4.2-4.5 та 4.7-4.9, 4.11, здійснюються відповідно до вимог Закону України N 265/95-ВР від 06.07.95 "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з використанням контрольно-касового апарату із забезпеченням окремого обліку в бухгалтерському журналі суворої звітності.

5. Дозволяється виплачувати готівкову вільно конвертовану валюту особам-резидентам за чеками "ТАХ FREE CHEQUE" юридичними особами-резидентами за договорами з іноземними організаціями за індивідуальною ліцензією Національного банку України.

У разі виникнення рекламацій, форс-мажорних обставин, які призведуть до неможливості виконання юридичною особою-резидентом обов'язків перед фізичною особою, яка сплатила вартість послуги у вільно конвертованій валюті (відповідно до вимог п.4), юридична особа-резидент, на підставі реєстру (з переліком фізичних осіб і відповідних сум), завіреного двома підписами уповноважених осіб і скріплених печаткою, має право одержати в уповноваженому банку готівкову валюту для розрахунків з фізичними особами-резидентами по їх претензіям.

У разі відсутності достатніх коштів на валютному рахунку юридичної особи-резидента вказаний вище реєстр є підставою для купівлі недостатньої суми вільно конвертованої валюти на УМВБ через уповноважений банк.

6. Оплата послуг туристичних і страхових організацій в іноземній валюті за договорами, дія яких поширюється на іноземну територію, відповідно до їх посередницьких угод з іноземними партнерами, та резидентами-посередниками, які мають угоду з іноземними партнерами та здійснюючими міжнародні круїзні туристичні рейси за угодами фрахта, може здійснюватися резидентами України тільки шляхом внесення відповідної суми готівкової іноземної валюти в касу уповноваженого банку для зарахування її на валютні рахунки зазначених організацій.

Оплата послуг туристичних організацій в іноземній валюті за договорами з транспортними організаціями-резидентами, які мають угоди з іноземними партнерами по виконанню міжнародних круїзних та туристичних рейсів по угодам фрахту здійснюється тільки у безготівковій формі.

Стягнення організаціями-посередниками комісійної винагороди в іноземній валюті забороняється.

Оплата послуг туристичних і страхових організацій в іноземній валюті, які надаються на території України нерезидентам, може здійснюватись шляхом перерахування вартості послуг в національній валюті в іноземну валюту за курсом Національного банку України. Відповідна сума готівкової іноземної валюти вноситься нерезидентом в касу уповноваженого банку для зарахування її на валютні рахунки зазначених організацій.

Підставою для прийняття уповноваженим банком у касу відповідної суми готівкової іноземної валюти є рахунок-фактура туристичної (страхової) організації, який містить у собі суму готівкової іноземної валюти, назву юридичної особи-платника або прізвище фізичної особи-платника, реквізити валютного рахунку та юридичну адресу туристичної (страхової) організації, а також митна декларація, яка підтверджує, що платник- нерезидент законно ввіз на територію України іноземну валюту, або копія квитанції про отримання платником-нерезидентом готівкової іноземної валюти за розрахунковою пластиковою карткою, чеком чи підтвердження про зняття коштів з особистого валютного рахунку в уповноваженому банку України.

7. Уповноважені банки мають право надавати один одному міжбанківські кредити у готівковій іноземній валюті і здійснювати купівлю-продаж готівкової іноземної валюти для підкріплення каси за безготівкову національну валюту за курсом продажу готівкової іноземної валюти банку-продавця, або за безготівкову іноземну валюту.

8. Підприємства-резиденти, зазначені в п.п.1 та 4 цього листа, можуть здійснювати продаж товарів та надання послуг на території України за розрахунковими пластиковими картками та чеками.

9. Юридичні особи резиденти і нерезиденти, які мають рахунки в уповноважених банках, можуть зняти з валютного рахунку(купити через касу банку) іноземну валюту для працівників, які від'їжджають за кордон у службових справах. Невикористаний залишок готівкової іноземної валюти, яка раніше була отримана підприємством, організацією, закладом, представництвом (резидентом і нерезидентом) в уповноваженому банку, або за кордоном через юридичну особу-нерезидента відповідно до умов угоди з нерезидентом (за наявністю підтверджуючих документів) для оплати витрат на зазначені цілі підлягає зарахуванню на їх валютний рахунок.

10. Уповноважені банки встановлюють ліміти залишків іноземної валюти в касах суб'єктів господарювання, митниць, Держкордону України, яким дозволяється здійснювати операцій з готівковою іноземною валютою. Понадлімітні залишки готівкової іноземної валюти підлягають повній інкасації в установи уповноважених банків не пізніше наступного робочого банківського дня.

11. Вважати такими, що втратили чинність з 1 серпня 1995 року інструкції Національного банку України від 14.03.93 N 19029/377 (крім п.10 та п.11); від 30.03.93 N 19029/473 (крім абзаців 1, 2 пункту 4); від 26.04.93 N 19029/723 (крім абзацу 1 на сторінці 3 та абзаців 5 і 6 на сторінці 2 та за виключенням доповнень до нього від 02.06.93 N 19010/1015 та від 22.07.93 N 19010/1487; від 25.05.95 N 251; пункти 2 і 3 телеграми від 26.07.94 N 19011/1841-3616; пункт 5 інструктивного листа Національного банку України N 260 від 08.06.95.

12. Уповноважені банки в триденний термін мають довести до відома підприємств і організацій зазначений порядок обігу іноземної валюти в Україні, який встановлено з 1 серпня 1995 року.

Порушення положень встановленого порядку тягне за собою цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність відповідно до законодавства України, як це передбачено статтею 16 Декрету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" ( 15-93 ).

Уповноважені банки та обласні управління Національного банку України здійснюють контроль за дотриманням підприємствами і організаціями, які вони обслуговують, порядку обігу іноземної валюти на території України.

Заступник Голови Правління О.I.Кірєєв

Начальник управління валютного регулювання В.П.Рибальченко

^ Наверх
наверх