Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ІНСТРУКЦІЯ
№ 4 від 20.06.95
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 149 від 20 червня 1995 року
( Інструкція втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 69 від 19.02.2001 )
Інструкція N 4 про організацію роботи з
готівкового обігу установами банків України
( Зміни в тест не внесені. Додатково див.
Лист Нацбанку
N 25040/561 від 13.12.95 )
( Додатково див. Лист Нацбанку N 25058/316
від 22.06.95 )
( В редакції Постанови Нацбанку N 335
від 13.10.97 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку
N 207 від 22.05.98
N 472 від 11.11.98
N 17 від 19.01.99
N 266 від 04.06.99 )
Розділ I
Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена згідно із Законом України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ), Статутом Національного банку України (1605-12), іншими законодавчими актами України, нормативними актами Національного банку України.
Інструкція регламентує порядок організації роботи установами банків України з готівкового обігу національної валюти як законного платіжного засобу на території України.
Вимоги Інструкції поширюються на всі установи банків, інших юридичних осіб незалежно від форм власності і виду діяльності та їх відокремлені підрозділи (філії, представництва, відділення та інші), які не мають статусу юридичної особи (далі - підприємства), а також фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи (далі індивідуальні підприємці), що користуються в своїй роботі готівкою в національній валюті, і є обов'язковими для виконання ними.
2. Національний банк України, як єдиний емісійний банк і касовий центр держави, організовує та регулює обсяг і структуру готівкової маси в обігу на підставі основних напрямів грошово-кредитної політики й показників економічного і соціального розвитку України.
Установи банків відповідно до нормативних актів Національного банку України здійснюють аналіз готівкового обігу, організують і виконують оперативні функції з реалізації єдиної грошово-кредитної політики на території регіону. ( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
3. Важливою умовою нормального функціонування господарського механізму, яка необхідна для забезпечення прискорення соціально-економічного розвитку суспільства, є стабільність готівкового обігу на основі збалансування платоспроможного попиту населення з пропозицією товарів та послуг.
Зважаючи на це, основними завданнями установ банків у роботі з готівкового обігу є:
- безумовне виконання актів Верховної Ради України, законів України, Указів Президента України, нормативних актів Національного банку України з питань регулювання обсягу і структури готівкової маси в обігу;
( Абзац четвертий пункту 3 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) - аналіз сукупних оцінок стану збалансованості грошових доходів і витрат населення у взаємозв'язку із загальним економічним станом та вироблення на підставі цього пропозицій і заходів щодо стабілізації готівкового обігу;
- прогнозування готівкового обігу за загальним обсягом і структурою з урахуванням основних напрямів грошової політики і показників економічного та соціального розвитку;
( Абзац шостий пункту 3 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) - раціональна організація готівкового обігу, всебічне сприяння розвитку і впровадженню нових форм безготівкових розрахунків, якнайшвидше залучення готівки до кас банків;
- врахування інтересів подальшого зміцнення готівкового обігу - економне витрачання кредитних ресурсів і підвищення ефективності використання кредиту;
- обмеження готівкової емісії економічно обґрунтованими вимогами зростання обігу готівки;
- своєчасна видача готівки підприємствам і індивідуальним підприємцям на оплату праці, пенсій, допомог та на інші цілі;
( Абзац десятий пункту 3 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) - здійснення контролю за економним витрачанням готівки у господарстві;
- дотримання встановленого порядку ведення касової та емісійної роботи.
Розділ II
Прогнозування готівкового обігу
4. Прогноз готівкового обігу встановлює розмір і джерела надходжень готівки до кас банків, розмір і цільове спрямування готівки, виданої з кас банків, розмір випуску грошей або вилучення їх з обігу в цілому по країні, Автономній Республіці Крим і областях та здійснюється на підставі аналізу динаміки звітних показників касових оборотів та прогнозних і звітних показників балансу грошових доходів та витрат населення.
5. Порядок і форми складання розрахунків балансу грошових доходів і витрат населення визначаються : звітного - Державним комітетом статистики України; прогнозного - Міністерством економіки України.
Під час складання звітного балансу грошових доходів і витрат населення Кримське республіканське, обласні та по м. Києву і Київській області управління Національного банку України ( далі - регіональні управління НБУ) подають регіональним державним статистичним органам звітну інформацію про касові обороти.
6. Прогнози касових оборотів складаються на підставі показників економічного і соціального розвитку на регіональному рівні з урахуванням основних напрямів державної грошово-кредитної політики. Для обгрунтування прогнозних розрахунків регіональні управління НБУ щоквартально аналізують стан готівкового обігу в області.
У процесі аналізу визначаються:
- тенденції, що складаються в готівковому обігу, структура обігу;
-джерела надходжень готівки в каси банків та напрями видачі її з кас банків;
- швидкість повернення готівки в каси банків;
- зміни в тенденціях економічного розвитку в регіоні;
- динаміка індексу споживчих цін;
- рівень інкасації готівкової виручки у сфері споживчого ринку;
- зміни в напрямах використання грошових доходів населення та джерел їх формування.
7. Прогноз касових оборотів складається за такими джерелами надходжень і напрямами видачі готівки:
ПРИХОД |
NN символів |
Надходження торговельної виручки Надходження виручки від усіх видів транспорту Надходження квартирної плати і комунальних платежів Надходження виручки видовищних підприємств Надходження виручки підприємств побутового обслуговування Надходження на рахунки колективних сільсько господарських підприємств Надходження на рахунки за вкладами громадян Надходження від підприємств зв'язку Надходження від продажу іноземної валюти Інші надходження (включаючи повернення заробітної плати) Підкріплення оборотної каси з резервних фондів |
02 05 08 09 11 13 16 17 30 32 38 |
ВИДАТКИ |
|
Видача на оплату праці, грошові виплати і заохочення, інші виплати, що не входять до складу фонду оплати праці Видача на закупівлю сільськогосподарських продуктів Видача з рахунків колективних сільсько господарських підприємств Видача на виплату пенсій, допомоги і страхових відшкодувань Видача на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи 53 Видача з рахунків за вкладами громадян Видача грошей за придбану іноземну валюту Видача підкріплень підприємствам зв'язку Видача на інші цілі Перерахування з оборотної каси до резервних фондів |
40 46 47 50 55 56 59 61 73 |
Зміст статей касових оборотів викладено в додатку 12 до цієї інструкції.
8. Регіональні управління НБУ для складання прогнозів касових оборотів одержують від республіканських, обласних органів виконавчої влади (у тому числі від органів статистики) такі звітні та прогнозні матеріали:
- розрахунки роздрібного товарообороту державної і кооперативної торгівлі і дані про обсяги продажу товарів за безготівковим розрахунком;
- розрахунки доходів за окремими видами платних послуг, що надаються населенню;
- розрахунки про надходження страхових платежів і виплати страхових відшкодувань;
- фонд оплати праці;
- дані про обсяги реалізації послуг зв'язку населенню, прогнозні розрахунки реалізації друкованих видань за раніше сплаченою передплатою, а також дані про очікувані в цьому кварталі надходження передплати готівкою;
- дані про витрати на виплату пенсій і допомог.
9. Регіональні управління НБУ складають прогнози готівкового обороту за формами додатків 2,3,4,5 відповідно до положень розділу III цієї інструкції "Складання прогнозних розрахунків за окремими статтями".
Комерційні банки для визначення потреби в готівці можуть використовувати методику прогнозних розрахунків касових оборотів за окремими статтями, що пропонується для регіональних управлінь НБУ.
10. Розподіл квартальних прогнозів касових оборотів за місяцями установи НБУ здійснюють з урахуванням:
а) кількості днів кожного місяця та інших особливостей;
б) можливих змін за місяцями обсягу роздрібного товарообороту, фонду оплати праці, обсягу закупівлі продукції і продуктів її переробки (залежно від сезонності роботи окремих галузей промисловості, сільського господарства, будівництва, впливу свят і т. ін.);
в) строків сплати населенням податків, зборів і інших платежів; часу масових відпусток робітників і службовців.
11. Регіональні управління НБУ прогнози касових оборотів надсилають Національному банку України електронною поштою за 10 робочих днів до початку кварталу.
12. Департамент готівково-грошового обігу Національного банку України складає квартальні прогнози касових оборотів у цілому по країні, Автономній Республіці Крим, областях і місту Києву із щомісячним розподілом.
Регіональні управління НБУ для обгрунтування прогнозних розрахунків касових оборотів складають прогнози за статтями, наведеними в розділі III.
( Розділ II із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 17 від 19.01.99, в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Розділ III
Складання прогнозних розрахунків
касових оборотів за окремими статтями
Надходження торговельної виручки.
13. Розрахунок надходжень торговельної виручки складається за формою додатка 2. За основу розрахунку береться прогноз роздрібного товарообороту торговельних підприємств, включаючи товарооборот громадського харчування.
14. Визначення фактичних обсягів роздрібного товарообороту здійснюється згідно з Інструкцією про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів, затвердженою наказом Міністерства статистики України від 28.12.96 N 389 і зареєстрованою Міністерством юстиції України 28.01.97 за N 13/1817.
Крім того, враховується товарооборот підприємств, які не звітуються перед органами державної статистики щодо товарообороту, виручка яких відображається за символом 03 згідно з Методичними вказівками про порядок складання статистичної звітності про касові обороти банків України (додаток 12), а також передплата, що надходить у цьому кварталі готівкою за періодичні видання майбутнього періоду.
15. З одержаної суми відраховуються суми виручки, що не інкасуються (додаток 2, рядок 5).
Елементи виручки, що не інкасуються, розраховуються на підставі річного звіту про оборот каси з урахуванням їхньої питомої ваги в роздрібному товарообороті.
16. Сума виручки, що не інкасується, прогнозується з урахуванням фактичного відсотка інкасації, аналізу його динаміки за минулий час та прогнозу роздрібного товарообороту по регіону.
Розрахований на період, що прогнозується, процент інкасації торговельної виручки порівнюється з фактичним процентом інкасації за минулий час; аналізуються причини змін процента інкасації, їх обгрунтованість, можливості збільшення розміру інкасації.
17. Решта торговельної виручки підлягає інкасації, тобто має бути здана торговельними підприємствами безпосередньо в банк готівкою та розрахунковими чеками, переказана торговельними підприємствами на їхні рахунки в банку через пошту, а також надійти на рахунки торговельних підприємств безготівковими перерахуваннями від населення в оплату за товари.
18. До загальної суми надходжень торговельної виручки вносяться поправки на різницю в перехідній виручці на початок і кінець кварталу (місяця):
- поправка на перехідну виручку на початок і кінець періоду робиться в тому разі, якщо в періоді, що прогнозується, кількість днів торгівлі не збігається з кількістю днів, за які установа банку обліковує за своїм балансом надходження виручки, а також, якщо кількість днів збігається, але є різниця в розмірах перехідної виручки на початок і кінець періоду, що прогнозується.
При цьому сума виручки, що підлягає здаванню торговельними підприємствами на їхні рахунки в банку, в періоді, що прогнозується, збільшується на суму виручки від торгівлі за останні дні періоду, що передує прогнозованому, і буде проведена за балансом установи банку у кварталі (місяці), що прогнозується, і зменшується на суму виручки від торгівлі за останні дні періоду, що прогнозується, яка буде прийнята на баланс установи банку в наступному кварталі (місяці).
Після цього визначається сума торговельної виручки, що здається підприємствам поштового зв'язку для переказу в банк; у каси банків готівкою; що надходить у банк розрахунковими чеками і перерахуваннями від населення в оплату за товари.
19. У разі визначення суми торговельної виручки, що надходить через підприємства поштового зв'язку, слід виходити з обороту торговельних підприємств, які здають виручку на підприємства поштового зв'язку, а також брати до уваги фактичний розмір цих надходжень за минулий час.
Суми торговельної виручки, що надходять розрахунковими чеками і безготівковими перерахуваннями в оплату за товари, визначаються з урахуванням даних за попередні періоди і здійснюваних заходів щодо розвитку цих форм розрахунків.
Суми торговельної виручки, яка здається на підприємства поштового зв'язку, враховуються в прогнозних розрахунках касових оборотів за операціями підприємств поштового зв'язку.
Видача на оплату праці, грошові виплати і
заохочення, інші виплати, що не входять
до складу фонду оплати праці.
20. Розмір видачі готівки на оплату праці, що прогнозується, визначається регіональними управліннями НБУ з урахуванням фактичних даних про склад фонду оплати праці в цілому по республіці, області та його динаміки за минулий час.
21. Для визначення прогнозного розміру видачі готівки з кас банків на заробітну плату та інші види оплати праці регіону регіональні управління НБУ:
- виключають із загальної суми фонду оплати праці області, республіки суми безготівкових перерахувань і утримань (додаток 3, рядок 2, 3);
- додають суму податків, що утримуються при видачі допомоги за тимчасовою непрацездатністю, і суму депонованої заробітної плати з урахуванням динаміки та аналізу фактичних даних за минулий час.
До одержаної суми видачі готівки на виплату заробітної плати, включаючи премії, додають суми видачі на інші види оплати праці, що не входять у фонд оплати праці.
22. При складанні прогнозних розрахунків на оплату праці не враховуються суми прибуткового податку з громадян, перерахувань в Пенсійний фонд України, Державний фонд сприяння зайнятості населення та членських внесків громадських організацій, які утримуються із заробітної плати.
23. Сума заробітної плати, що перераховується на рахунки банків для зарахування на вклади, приймається на підставі аналізу динаміки за минулий час (звітність про касові обороти за формою 748) з урахуванням можливих змін цієї форми розрахунків у прогнозному періоді.
24. Суми депонованої, тобто не виплаченої у встановлений строк окремим робітникам і службовцям заробітної плати, визначаються, виходячи з відносного рівня, що склався в аналогічні тому, що прогнозується, періоди минулих років, а також за останні місяці - на підставі звітності про касові обороти за статтею "Повернення заробітної плати". Обсяг депонованих сум, що запроектований до здавання в банк при розрахунку статті "Видача на заробітну плату", має бути врахований при визначенні розміру приходу готівки за статтею прогнозного розрахунку "Інші надходження".
25. Видача готівки на оплату праці збільшується на суми виплат, що здійснюються за строками, які припадають на перші числа наступного кварталу у зв'язку з вихідними днями, і зменшуються на суми, що виплачені у кварталі, що передує прогнозованому.
26. При розподілі видачі готівки на заробітну плату за місяцями враховується, що в четвер і п'ятницю здійснюють видачу готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на суботу й неділю (у четвер може також проводитися видача грошей за строками, що припадають на п'ятницю); тим підприємствам, вихідні дні яких не збігаються із суботою і неділею, видача готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на вихідні дні підприємств, проводиться напередодні цих днів. Якщо місяць закінчується середою, то платежі за строками, які припадають на наступний місяць, не прогнозуються. Має бути врахована також видача грошей на виплату заробітної плати за строками, що припадають на святкові дні.
Видача на виплату пенсій,
допомоги і страхових відшкодувань.
27. Загальний обсяг пенсій, допомоги і страхових відшкодувань визначається на підставі прогнозних і звітних матеріалів органів Пенсійного фонду України (про виплати трудових пенсій за віком, за інвалідністю, у разі втрати годувальника, за вислугу років та соціальних пенсій, виплати допомоги сім'ям на дітей, доплати, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ), виплати пенсій та допомоги, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України, виплати додаткових грошових виплат, виплати пенсій та допомоги, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ), виплати, передбачені Законом України "Про зайнятість населення" ( 803-12 ), Фонду соціального страхування України (про витрати за тимчасовою непрацездатністю, витрати за вагітністю і пологах, витрати при народженні дитини, витрати на поховання), органів Державного казначейства України (про виплати пенсій військовослужбовцям офіцерського складу).
28. Із загальної суми усіх видів допомог і страхових відшкодувань виключають податки, що утримують при виплаті допомоги за тимчасовою непрацездатністю, а також бюджетних асигнувань на оплату поштових послуг при виплаті пенсій через підприємства поштового зв'язку.
29. При розподілі виплат пенсій і допомоги за окремими каналами (пошта, каси банків) регіональні управління враховують таке:
- допомога за тимчасовою непрацездатністю, за вагітністю та пологами, допомога на дітей малозабезпеченим родинам та інші види допомоги за рахунок бюджету соціального страхування виплачуються за місцем роботи одержувачів підприємствами, які отримують на ці цілі готівку в установах банків;
-пенсії, допомога інвалідам з дитинства, допомога багатодітним і одиноким матерям виплачується через підприємства поштового зв'язку або за їхнім бажанням можуть перераховуватися на поточні (вкладні) рахунки в установах банків;
- страхові суми за дорученням органів страхування виплачуються установами банків або перераховуються на поточні (вкладні) рахунки;
- пенсії, що належать пенсіонерам-військовослужбовцям та
їхнім родинам, виплачуються установами банків або можуть за їхнім бажанням виплачуватись через підприємства поштового зв'язку чи перераховуватися на поточні (вкладні) рахунки.
30. Фактичний розмір виплат через підприємства поштового зв'язку визначається як різниця між загальною сумою усіх видів пенсій, допомоги, з одного боку, і сумами, що видаються через установи банків, з другого.
31. Прогнозний загальний обсяг пенсій, допомоги і страхових відшкодувань розподіляється по каналах виплат на підставі відсотків фактичних виплат по кожному каналу.
32. Враховані у прогнозних розрахунках касових оборотів за пенсіями і допомогами суми виплат через підприємства поштового зв'язку мають збігатися з відповідними показниками прогнозних розрахунків касових оборотів за операціями зв'язку.
Видача на виплату пенсій,
допомоги і страхових відшкодувань.
27. Загальний обсяг пенсій, допомоги і страхових відшкодувань визначається на підставі прогнозних і звітних матеріалів органів Пенсійного фонду України (про виплати трудових пенсій за віком, за інвалідністю, у разі втрати годувальника, за вислугу років та соціальних пенсій, виплати допомоги сім'ям на дітей, доплати, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( 3551-12 ), виплати пенсій та допомоги, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України, виплати додаткових грошових виплат, виплати пенсій та допомоги, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ), виплати, передбачені Законом України "Про зайнятість населення" ( 803-12 ), Фонду соціального страхування України (про витрати за тимчасовою непрацездатністю, витрати за вагітністю і пологах, витрати при народженні дитини, витрати на поховання), органів Державного казначейства України (про виплати пенсій військовослужбовцям офіцерського складу).
28. Із загальної суми усіх видів допомог і страхових відшкодувань виключають податки, що утримують при виплаті допомоги за тимчасовою непрацездатністю, а також бюджетних асигнувань на оплату поштових послуг при виплаті пенсій через підприємства поштового зв'язку.
29. При розподілі виплат пенсій і допомоги за окремими каналами (пошта, каси банків) регіональні управління враховують таке:
- допомога за тимчасовою непрацездатністю, за вагітністю та пологами, допомога на дітей малозабезпеченим родинам та інші види допомоги за рахунок бюджету соціального страхування виплачуються за місцем роботи одержувачів підприємствами, які отримують на ці цілі готівку в установах банків;
- пенсії, допомога інвалідам з дитинства, допомога багатодітним і одиноким матерям виплачується через підприємства поштового зв'язку або за їхнім бажанням можуть перераховуватися на поточні (вкладні) рахунки в установах банків;
- страхові суми за дорученням органів страхування виплачуються установами банків або перераховуються на поточні (вкладні) рахунки;
- пенсії, що належать пенсіонерам-військовослужбовцям та
їхнім родинам, виплачуються установами банків або можуть за їхнім бажанням виплачуватись через підприємства поштового зв'язку чи перераховуватися на поточні (вкладні) рахунки.
30. Фактичний розмір виплат через підприємства поштового зв'язку визначається як різниця між загальною сумою усіх видів пенсій, допомоги, з одного боку, і сумами, що видаються через установи банків, з другого.
31. Прогнозний загальний обсяг пенсій, допомоги і страхових відшкодувань розподіляється по каналах виплат на підставі відсотків фактичних виплат по кожному каналу.
32. Враховані у прогнозних розрахунках касових оборотів за пенсіями і допомогами суми виплат через підприємства поштового зв'язку мають збігатися з відповідними показниками прогнозних розрахунків касових оборотів за операціями зв'язку.
Надходження від підприємств поштового зв'язку
і видача підкріплень цим підприємствам.
33. Підприємства поштового зв'язку здійснюють операції з приймання і видачі готівки. У результаті цих операцій у підприємств поштового зв'язку або створюється надлишок грошей, який повинен бути зданий до банку, або виникає потреба в грошових підкріпленнях, що надходять з кас банків.
В обліку про касові обороти установ банків відображаються повністю всі надходження грошей до банку від підприємств поштового зв'язку і вся видача їм грошових підкріплень, а в прогнозних розрахунках касових оборотів передбачається лише сальдо цих операцій тільки в приході або тільки у видатках.
34. Регіональні управління Національного банку України одержують від підприємств поштового зв'язку дані про обсяг реалізації послуг зв'язку населенню (звітні й прогнозні). За рештою операцій, що здійснюються через пошту, розрахунки складаються на підставі звітних даних банків.
35. При визначенні окремих показників прогнозних розрахунків з операцій підприємств поштового зв'язку регіональні управління НБУ керуються таким:
- обсяг реалізації послуг зв'язку населенню приймається на підставі даних підприємств поштового зв'язку;
- надходження торговельної виручки передбачаються в прогнозних розрахунках з операцій підприємств поштового зв'язку в сумах, що визначені у відповідному прогнозному розрахунку касових оборотів;
- виплати пенсій і допомоги прогнозуються відповідно до розрахунків з пенсій і допомоги.
36. Сальдо інших операцій підприємств поштового зв'язку (за приходом або за видатками) приймається в прогнозних розрахунках, виходячи з фактичного його рівня за аналогічні прогнозованому періоди минулих років. За минулий час це сальдо виводиться як різниця між усіма показниками приходу і видатків, що наведені в розрахунку, включаючи підкріплення, що одержані цими підприємствами з банку, і здавання ними надлишків до банку.
37. Регіональні управління НБУ при визначенні окремих показників прогнозних розрахунків касових оборотів з операцій підприємств поштового зв'язку в цілому по регіону забезпечують взаємопов'язання прогнозних розрахунків за відповідними статтями касових оборотів (надходження торговельної виручки, на виплату пенсій, допомоги і страхових відшкодувань тощо).
Інші статті надходжень та видатків.
38. Прогнозні розрахунки за статтями "Надходження виручки від усіх видів транспорту", "Надходження квартирної плати і комунальних платежів", "Надходження виручки видовищних підприємств", "Надходження виручки підприємств побутового обслуговування", "Надходження на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств", "Надходження на рахунки за вкладами громадян", "Надходження від продажу іноземної валюти", "Видача на закупівлю сільськогосподарських продуктів", "Видача з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств", "Видача на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи", "Видача з рахунків за вкладами громадян", "Видача грошей за придбану іноземну валюту" здійснюються на підставі аналізу динаміки фактичних надходжень та видатків за відповідними статтями в минулому періоді з урахуванням змін факторів, що можуть вплинути на їх обсяги в періоді, який прогнозується.
39. Стаття "Інші надходження" при складанні прогнозних розрахунків включає сукупність сум, які враховуються у звітності про касові обороти окремими показниками: "Надходження податків і зборів", "Надходження на рахунки фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності", "Надходження на рахунки орендарів та фермерських господарств", "Повернення заробітної плати", "Надходження від продажу акцій та інших цінних паперів", "Інші надходження".
40. Стаття "Видача на інші цілі" при складанні прогнозних розрахунків включає сукупність сум, що обліковуються у звітності про касові обороти банку за статтями: "Видача на стипендії", "Видача на витрати за відрядженнями", "Видача з рахунків фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності", "Видача позик індивідуальним позичальникам і готівки на операції ломбардів", "Видача з рахунків орендарів та фермерських господарств", "Видача на викуп акцій та інших цінних паперів", "Видача на інші цілі".
При складанні прогнозу касових операцій враховується зміст статей касових оборотів, викладених у додатку 12 "Методичні вказівки щодо порядку складання статистичної звітності про касові обороти банків України" (форми 747 і 748).
41. Касові обороти банків за статтями "Інші надходження" і "Видача на інші цілі" на період, що прогнозується, визначається на підставі аналізу фактичних даних за минулий час з тим, щоб забезпечити максимальне залучення в каси банків готівки й економію у витрачанні готівкових коштів підприємств.
( Розділ III із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 472 від 11.11.98, N 17 від 19.01.99, в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Розділ IV
Організація роботи з готівкового обігу
та порядок видачі готівки з кас банків
42. Регіональні управління НБУ:
- проводять і організовують роботу з готівкового обігу так, щоб активно впливати на дотримання основних пропорцій економічного і соціального розвитку, зокрема співвідношення темпів зростання грошових доходів населення і роздрібного товарообороту та платних послуг, співвідношення темпів зростання продуктивності праці і середньої заробітної плати;
- систематизують показники, що характеризують стан готівкового обігу, вивчають і аналізують його, контролюють виконання прогнозів касових оборотів; ( Абзац третій пункту 42 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
- вивчають територіальне розміщення емісії грошей, шляхи і причини їх міграції, економічні пропорції між грошовими доходами і витратами населення по республіці, областях, містах і районах;
- здійснюють у встановленому порядку регулювання касових ресурсів, маючи на меті забезпечення своєчасних розрахунків готівкою в господарстві, прискорення обіговості касових ресурсів;
- контролюють роботу установ банків з готівкового обігу.
43. Установи банків:
- систематично аналізують стан надходжень і видатків готівки, обсяги виробництва товарів народного споживання, роздрібного товарообороту, надання платних послуг населенню у взаємозв'язку з показниками економічного і соціального розвитку; ( Абзац другий пункту 43 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
- вживають заходів щодо залучення вільних коштів населення на вклади, розширення безготівкових перерахувань грошових доходів громадян за їх бажанням на вклади в установах банків, сприяють подальшому розвитку безготівкових розрахунків за товари і послуги;
- встановлюють підприємствам ліміти залишку готівки в їх касах, порядок і строки здавання грошової виручки з метою забезпечення щонайшвидшого надходження готівки в банк;
- здійснюють контроль за повнотою і своєчасністю надходження в каси банків грошової виручки, за дотриманням підприємствами касової дисципліни і заощадливим витрачанням готівки в господарстві, своєчасно задовольняють потреби народного господарства і населення у готівці.
44. Фактичні касові обороти за надходженнями і видатками повинні сальдуватись за рахунок операцій за вкладами громадян, підприємств зв'язку, які в обліку показуються розгорнуто за приходом і видатками. Отже, при сальдуванні касові обороти за приходом і видатками зменшуються на ту величину, яка при порівнянні виявилася меншою. ( Пункт 44 в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
45. ( Абзац перший пункту 45 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 ) Установи банків на підставі даних про фактичні касові обороти здійснюють оцінку очікуваного виконання прогнозів касових оборотів до кінця місяця.
Фактичний емісійний результат за підсумками роботи за звітний період визначається як різниця між надходженнями і видатками готівки.
46. Відповідно до чинного порядку ведення касових операцій в України усі підприємства, а також індивідуальні підприємці, які мають поточний рахунок в банку, зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. ( Пункт 46 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Установи банків забезпечують своєчасне одержання від підприємств, незалежно від форм власності та виду діяльності, заявки-розрахунку на встановлення ліміту залишку готівки в касі відповідно до форми додатка 6.
(Пункт 46 доповнено абзацом згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99)
47. Ліміти залишку готівки в касі встановлюються усім підприємствам, визначеним у п.46, які мають рахунки в установах банків і здійснюють касові операції з готівкою. Підприємства можуть зберігати у своїй касі готівку в межах лімітів залишку готівки в касі на кінець робочого дня, що встановлюються їм установою банку щорічно протягом першого кварталу (до встановлення ліміту каси на поточний рік і одержання його клієнтом продовжує діяти ліміт попереднього року). У разі звернення протягом року клієнта (або з ініціативи банку) щодо перегляду ліміту каси поданні ним відповідного документа - заявки-розрахунку, остання має бути розглянута банком, і за умови її обґрунтованості встановлений раніше ліміт каси має бути переглянутий.
Ліміт залишку готівки в касі для кожного підприємства (незалежно від того, перебуває чи не перебуває воно на самостійному балансі) встановлюється, як правило, комерційними банками за місцем відкриття рахунка з урахуванням режиму і специфіки роботи підприємства, його віддаленості від установи банку, розміру касових оборотів, встановлених строків і порядку здавання касової виручки (надходжень) та графіка заїзду інкасаторів:
- для підприємств торгівлі і сфери обслуговування населення, які мають постійну грошову виручку із строком здавання її в банк щоденно наприкінці робочого дня (при наявності вечірньої каси і інкасації), - в розмірах, що необхідні для забезпечення нормальної роботи вранці наступного дня; із строком здавання виручки наступного дня (у разі відсутності вечірньої каси і інкасації) - в межах середньоденної виручки;
( Абзац четвертий пункту 47 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) В окремих випадках, пов'язаних з надходженням до каси підприємства наприкінці робочого дня після завершення інкасації або закінчення роботи вечірньої каси значних сум готівки від реалізації товарів (робіт, послуг), в результаті чого перевищується встановлений ліміт каси, вказані підприємства повинні здати цю виручку в повній сумі на наступний день в обслуговуючу установу банку з поданням їй обґрунтувань, які б підтверджували факт отримання вказаної суми у зазначений вище час. У разі відсутності таких обґрунтувань ці суми вважаються понадлімітними у день їх оприбуткування в касі підприємства:
- для інших підприємств, що мають касові надходження і ліміт каси яким встановлюється, виходячи з цього показника, - у розмірах, що залежать від встановлених строків здавання цих готівкових надходжень (не рідше одного разу на п'ять днів) і їх суми;
- для підприємств, ліміти каси яким встановлюються, виходячи з фактичних витрат готівки (крім витрат на заробітну плату, допомоги за тимчасовою непрацездатністю, премії, стипендії), - в межах середньоденного видатку готівки;
- торговельним та іншим підприємствам усіх форм власності й виду діяльності, які розташовані в інших, ніж головна організація, населених пунктах (районах міста) і не мають відкритих у банку поточних рахунків, ліміти залишку готівки в касі встановлюються установою банку, в якому знаходиться рахунок головної організації; у разі, якщо зазначені підприємства мають відкриті поточні рахунки, ліміти залишку готівки в касі встановлюються і контролюються установами банків, до якого підприємства здають готівкову виручку з повідомленням їх розміру головній організації; (Абзац пункту 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98)
- Державному казначейству України та його територіальним органам ліміти залишку готівки в касі встановлюються установами банків, в яких відкриті бюджетні рахунки цих органів. Зазначені органи, в свою чергу, встановлюють ліміти залишку готівки в касі підприємствам, установам і організаціям, які ними обслуговуються. ( Абзац сьомий пункту 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Колективні сільськогосподарські підприємства, колгоспи, сільськогосподарські кооперативи, селянські спілки (далі - колективні сільськогосподарські підприємства) самостійно визначають розміри готівки, що постійно знаходиться в їх касах, як це передбачено статтею 17 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" ( 2114-12 ), з відповідним повідомленням у першому кварталі кожного року обслуговуючих установ банків. Готівка понад визначені розміри має здаватися ними до банків і вільно отримуватися з кас банків на цілі, вказані у чеку. ( Абзац восьмий пункту 47 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Для військових частин, установ, підприємств і організацій Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування (за винятком торговельних підприємств і видовищних закладів), а також органів Державної митної служби України ліміт залишку готівки в касі встановлюється установами банків за погодженням з керівниками цих організацій з урахуванням специфіки роботи кожної такої організації.
Ліміт залишку готівки в касі не встановлюється селянським (фермерським) господарствам, які займаються виключно виробництвом, переробкою та реалізацією сільськогосподарської продукції, та індивідуальним підприємцям. Якщо селянські (фермерські) господарства займаються ще й іншими видами діяльності в сфері торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування тощо і відповідно мають магазини, ларки, підприємства громадського харчування та побутового обслуговування, то вказані ліміти встановлюються їм в установленому порядку.
Розташованим на території України іноземним дипломатичним, консульським, торговельним та іншим офіційним представництвам, міжнародним організаціям та їх філіям, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, а також тим представництвам інших іноземних організацій і фірм, які не здійснюють підприємницької діяльності, ліміти залишку готівки в касі не встановлюються і дотримання касової дисципліни установами банків не перевіряється.
Для новостворених підприємств, які здійснюють операції з готівкою і тільки розпочинають свою діяльність, на перший місяць їх роботи ліміти залишку готівки в касі мають встановлюватися обслуговуючими установами банків (у п'ятиденний строк після відкриття рахунка), виходячи з представлених ними розрахунків. Зазначені ліміти уточнюються вказаними підприємствами за фактичними показниками своєї діяльності за місяць з подальшим їх перезатвердженням (у десятиденний термін після завершення першого місяця роботи підприємства) у встановленому порядку обслуговуючими установами банків на підставі відповідних заявок-розрахунків, що обов'язково мають подаватися цими підприємствами банкам.
Усю готівку понад встановлені ліміти залишку готівки в касі підприємства зобов'язані здавати у порядку і строки, встановлені установою банку для зарахування на їх рахунки. У разі, якщо ліміт залишку готівки в касі підприємству взагалі не встановлено, вся наявна готівка в його касі на кінець дня має бути здана до банку (незалежно від причин відсутності ліміту каси).
Дотримання підприємствами лімітів залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівки має контролюватися установами банків незалежно від того, чи встановлені ці ліміти безпосередньо установами банків або самостійно визначені клієнтами у порядку, передбаченому відповідними нормативними актами.
В окремих випадках, пов'язаних з надходженням до каси підприємства наприкінці робочого дня після завершення інкасації або закінчення роботи вечірньої каси значних сум готівки від здійснення господарської діяльності, в результаті чого перевищується встановлений ліміт каси, такі підприємства не пізніше наступного робочого дня (банку і клієнта) повинні здати цю готівку (в частині, що перевищує ліміт каси) в обслуговуючу установу банку. За такої умови зазначені кошти не вважаються понадлімітними у день їх оприбуткування в касі підприємства. ( Пункт 47 доповнено абзацом п'ятнадцятим згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Підприємства торгівлі та сфери обслуговування населення при здійсненні касових операцій з готівкою повинні забезпечувати постійну наявність в своїх касах розмінної монети різних номіналів (у розмірі не менше 5% від суми встановленого підприємству ліміту залишку готівки в касі) для видачі здачі громадянам. В окремих випадках, якщо через специфіку діяльності підприємства виручка отримується головним чином за рахунок реалізації окремих груп товарів (послуг) високої вартості, обслуговуючою установою банку такому суб'єкту господарювання може бути встановлено наявність обов'язкової суми розмінної монети в розмірі 2-5% від встановленого підприємству ліміту залишку готівки в касі. Невидача (або несвоєчасна видача) громадянам здачі через відсутність або нестачу розмінної монети на цих підприємствах протягом робочого дня, а також її наявність на підприємстві у розмірах, менших від зазначених, є порушенням касової дисципліни, і за це до винних осіб вищезазначених підприємств можуть застосовуватися штрафні санкції, визначені статтею 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (80731-10), як за порушення правил ведення касових операцій. ( Абзац шістнадцятий пункту 47 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
У разі наявності у клієнта поточних рахунків у кількох установах банків зазначені суб'єкти господарювання протягом трьох робочих днів визначають основний поточний рахунок, за місцем відкриття якого установа банку встановлює ліміт залишку готівки в касі. Заявка-розрахунок на встановлення ліміту залишку готівки в касі складається таким клієнтом, виходячи з його загальних касових оборотів (надходжень і видатків). При затвердженні ліміту каси установа банку, в якій відкрито основний рахунок, повинна проаналізувати наведені в заявці-розрахунку показники на підставі касової книги клієнта та (у разі потреби) інших обґрунтувальних документів. Копія заявки-розрахунку із затвердженим лімітом представляється клієнтом протягом трьох робочих днів (враховуючи день затвердження) іншим установам банків, у яких відкрито його додаткові поточні рахунки. ( Пункт 47 доповнено абзацом сімнадцятим згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
У разі закриття основного поточного рахунку клієнта встановлений ліміт каси на його прохання може бути переглянутий іншою установою банку, в якому залишився поточний рахунок підприємства, що буде визначений ним як основний, і у разі потреби встановлений новий ліміт каси. ( Пункт 47 доповнено абзацом вісімнадцятим згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Порядок відкриття, здійснення операцій та закриття поточних рахунків визначено Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259. ( Пункт 47 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98, в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
48. Для встановлення підприємствам лімітів залишку готівки в касах установи банків одержують від них заявку-розрахунок за формою додатка N 15. Торговельні й інші організації, які мають у своєму підпорядкуванні не виділені на самостійний баланс підприємства, подають заявку-розрахунок з зазначенням кожного магазину, їдальні, підприємства (крім дрібнороздрібної мережі).
У разі неподання клієнтом обслуговуючій установі банку у визначені Інструкцією строки вказаної заявки-розрахунку, йому встановлюється цією установою банку ліміт залишку готівки в касі у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
У договорі на розрахунково-касове обслуговування (укладені договори підлягають маркуванню згідно з Указом Президента України від 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір") підприємств установи банків можуть передбачати застосування штрафних санкцій до клієнтів за неподання заявок-розрахунків на встановлення лімітів залишку готівки в касі і неотримання ними затверджених лімітів залишку готівки в касі в установі банку. ( Абзац третій пункту 48 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 17 від 19.01.99 )
Відповідальність за невстановлення лімітів залишку готівки в касах підприємств незалежно від форм власності покладається на установи банків згідно з чинним законодавством України (у тих випадках, коли вони безпосередньо встановлюють ці ліміти). ( Абзац четвертий пункту 48 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
49. Встановлені ліміти залишку готівки в касі, порядок і строки здавання виручки у триденний строк від дати затвердження ліміту повідомляються установами банків кожному підприємству, якому відкритий поточний рахунок, у тому числі і не виділеним на самостійний баланс, з видачею їх безпосередньо клієнту (під його розписку). З метою посилення контролю за встановленням банками лімітів каси у разі відсутності клієнта за зазначеним місцезнаходженням, неповідомленні ним банку своєї нової адреси та неможливості встановлення фактичної адреси такого клієнта, установа банку повідомляє про це відповідному органу державної податкової адміністрації. Інформація про встановлений ліміт залишку готівки в касі підприємства надається на запит податкових органів у триденний строк з дня отримання письмового запиту від цього органу. ( Абзац перший пункту 49 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 472 від 11.11.98, N 17 від 19.01.99 )
Керівники установ банків за письмовою домовленістю з керівниками торговельних підприємств та інших підприємств, які мають централізовані бухгалтерії, можуть запровадити порядок, за яким встановлені ліміти каси, порядок і строки здавання виручки повідомляються обслуговуючою установою банку цим підприємствам, а останні доводять їх до кожного підприємства, що знаходиться на їх балансі.
На розсуд керівників установ банків для повідомлення встановлених лімітів, порядку і строків здавання виручки використовуються другі примірники заявок-розрахунків (додаток N 15), які подаються підприємствами.
Підприємства, виконавчі органи селищних, міських та районних у містах рад мають право зберігати протягом 3 робочих днів понад встановлений ліміт у касах готівку, що одержана в банку для виплати заробітної плати, заохочень, допомог усіх видів, компенсацій (далі - виплати, пов'язані з оплатою праці), пенсій, стипендій, відряджень, дивідендів (доходу); колективні сільськогосподарські підприємства, підприємства залізничного транспорту та морські порти для проведення таких виплат працівникам віддалених підрозділів, виконавчі органи сільських рад - протягом 5 робочих днів, включаючи день одержання готівки у банку. Після закінчення цих строків суми готівки, що не використані за призначенням, повертаються в банк не пізніше наступного робочого дня (клієнта та банку) і в подальшому видаються підприємствам за їх першою вимогою на ті самі цілі. ( Абзац четвертий пункту 49 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
50. Готівкова виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) та інші касові надходження (далі - виручка) здаються підприємствами в установленому банком порядку: ( Абзац перший пункту 50 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
- у денні і вечірні каси установ банку;
- інкасаторам Національного банку України. У разі, якщо установі банку відповідно до п.179 Інструкції Національного банку України N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 р. N 129, дозволена служба інкасації комерційного банку, - інкасаторам цього банку:
- підприємствам зв'язку для переказів на рахунки в установах банків.
Строки і порядок здавання виручки встановлюються установами банків кожному підприємству за погодженням з його керівником, виходячи з необхідності прискорення обіговості грошей і своєчасного надходження їх до кас банків:
- для підприємств, що розташовані в місцевості, де є установи банків і виручка здається в банк (а при відсутності у місцевості установ банків - на підприємства зв'язку) - щоденно в день надходження грошей до їх кас (крім випадків, коли підприємствам встановлені інші строки здавання виручки);
- для підприємств, що мають невеликі суми виручки (які за п'ять днів не перевищують десятикратного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян) і знаходяться на значній відстані від установ банку або підприємств зв'язку, не рідше одного разу на п'ять днів.
Готівка, прийнята від сільського населення у сплату податків, страхові та інші збори здаються місцевими органами самоврядування безпосередньо до кас установ банків або шляхом переказу через пошту.
У разі наявності у підприємств чи індивідуальних підприємців поточних рахунків у кількох установах банків здавання виручки може здійснюватися як на основний, так і на додаткові рахунки. ( Пункт 50 доповнено абзацом дев'ятим згідно з Постановою Нацбанку N 200 від 22.05.98 )
З метою забезпечення максимального і своєчасного здавання виручки та дотримання лімітів залишку готівки в касах підприємств установи банків мають забезпечувати роботу вечірніх кас у робочі, вихідні та святкові дні.
У деяких випадках, коли підприємства торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, видовищні, транспортні підприємства та готелі всіх форм власності працюють у вихідні і святкові дні за умови відсутності вечірньої каси і інкасації, то у разі, якщо отримана ними за ці дні виручка перевищує встановлений ліміт каси і здана до банку не пізніше наступного робочого дня банку і клієнта, ця готівка не вважається понадлімітною.
51. Готівкова виручка підприємств та індивідуальних підприємців може використовуватись ними для забезпечення господарських потреб (за винятком випадків, передбачених у п.52). Зазначена виручка підприємств та індивідуальних підприємців, які не мають податкової заборгованості*, може використовуватися ними і на виплати, пов'язані з оплатою праці. ( Абзац перший пункту 51 в редакції Постанови Нацбанку N 17 від 19.01.99, із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Підприємства й індивідуальні підприємці, незалежно від наявності в них податкової заборгованості, можуть проводити розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами в готівковій формі за податками і обов'язковими платежами та іншими платежами, передбаченими статтею 1 Указу Президента України від 04.03.98 N 167/98. (Абзац другий пункту 51 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 17 від 19.01.99)
* Згідно з Указом Президента України від 04.03.98 N 167/98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" податковою заборгованістю визнаються суми не сплачених у встановлені строки податків, зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, пені, штрафів та інших санкцій, передбачених законодавством і застосованих у встановленому порядку за несвоєчасну сплату податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, що підлягають стягненню у безспірному порядку. ( Пункт 51 в редакції Постанов Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 472 від 11.11.98 )
52. Підприємства та індивідуальні підприємці, які мають податкову заборгованість, здійснюють виплати, пов'язані з оплатою праці, виключно за рахунок коштів, отриманих з установ банків. ( Пункт 52 в редакції Постанов Нацбанку N 472 від 11.11.98, N 17 від 19.01.99 )
53. Порядок ведення касових операцій на підприємствах зв'язку України регулюється відповідним нормативним актом, що затверджується Державним комітетом зв'язку України. Ліміти залишку готівки у касі для підприємств зв'язку встановлюються установами банків за погодженням з керівниками цих підприємств з урахуванням розмірів готівкового обігу і умов роботи підприємств зв'язку. Ліміт залишків грошової готівки у підпорядкованих структурних підрозділах встановлюється підприємством або філією, до складу якого вони входять, у межах загального ліміту, встановленого установою банку. Ліміт затверджується керівником підприємства, філії.
Напередодні неробочих днів установ банку підприємства зв'язку можуть перевищувати ліміти каси в розмірах, потрібних для забезпечення видаткових операцій у ті дні, коли установи банків операцій не здійснюють.
54. Установи банків ведуть журнал за формою додатка N 16, у якому реєструють усі торговельні та інші підприємства сфери обслуговування, що мають постійну грошову виручку, в тому числі і не виділені на самостійний баланс. Не реєструються підприємства, продавці яких матеріально відповідальні перед торговельними підприємствами, до складу яких вони входять, і здають виручку до їх кас.
На розсуд керівника установи банку облік підприємств, що мають постійну грошову виручку, може здійснюватися безпосередньо за заявками-розрахунками (додаток N 15), які повинні формуватися в спеціальній справі.
55. Своєчасність здавання грошової виручки підприємствами контролюється економістами установ банків.
Для здійснення вказаного контролю економісти на підставі журналу (додаток N 16) складають списки-контрольні відомості за підприємствами, які здають виручку в денні, вечірні каси банків і через підприємства зв'язку, і передають їх бухгалтерам банку за місцем ведення рахунків клієнтів і контролерам вечірніх кас, які щоденно роблять у цих контрольних відомостях відмітки про здавання виручки.
Економісти установ банку зобов'язані щоденно переглядати ці контрольні відомості і вживати заходів щодо обов'язкового здавання в денну касу всієї затриманої напередодні виручки, а також щодо недопущення затримок у подальшому. У цих відомостях і довідках економісти роблять відмітки про вжиті заходи.
56. Установи банку щомісячно і за кожний квартал аналізують стан інкасації торгової виручки за торговельними підприємствами, які мають рахунки у цій установі банку.
Для аналізу стану інкасації торгової виручки торговельних підприємств проводиться розрахунок, в якому порівнюється фактичний обсяг роздрібного товарообороту організації з сумою виручки, яка надійшла на рахунок цього підприємства (через каси цієї установи банку, включаючи надходження розрахункових чеків і перерахування з рахунків вкладників в оплату за товари, в касу інших установ банку, що перерахована електронною поштою, переказами поштою). Попередньо сума фактичної виручки коригується на перехідну виручку від торгівлі за звітними даними банку шляхом виключення суми, що перейшла з попереднього кварталу (місяця), і додання виручки, що перейшла на наступний квартал (місяць), а також на виручку, що перейшла (прийшла) з інших банків (районів).
За результатами вказаного розрахунку виводиться неінкасована частина товарообороту і розглядається обєрунтованість її розмірів.
Установи банків надсилають регіональним управлінням НБУ розрахунок інкасації торгової виручки лише за їх запитами.
57. Регіональні управління НБУ проводять розрахунок інкасації торговельної виручки в цілому по регіону щомісяця і за кварталами.
За наявності розбіжностей між фактичною виручкою, що надійшла, і виручкою, що повинна була надійти, виходячи з обсягу фактичного роздрібного товарообороту, з'ясовуються причини таких розбіжностей і вживаються заходи щодо збільшення надходжень виручки до кас банків.
58. Підприємства та індивідуальні підприємці, мають право здійснювати розрахунки між собою, а також з фізичними особами - громадянами (далі громадянами) як у готівковій, так і у безготівковій формі. ( Абзац перший пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Усі готівкові розрахунки підприємств і індивідуальних підприємців між собою, а також з громадянами здійснюються як за рахунок коштів, одержаних у касі банку, так і за рахунок виручки (крім випадків, передбачених п.52). Сума платежу готівкою одного підприємства (індивідуального підприємця) з іншим підприємством (індивідуальним підприємцем) не повинна перевищувати 3 тис.грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. При цьому кількість підприємств (індивідуальних підприємців), з якими проводяться розрахунки, протягом дня не обмежується. Платежі підприємства (індивідуального підприємця) іншому підприємству (індивідуальному підприємцю) понад установлену граничну суму (3 тис.грн.) проводяться виключно в безготівковому порядку. ( Абзац другий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 472 від 11.11.98, в редакції Постанов Нацбанку N 17 від 19.01.99, N 266 від 04.06.99 )
Підприємства та індивідуальні підприємці одержують готівку з власних поточних рахунків (як з основного, так і додаткових) в установах банків у межах наявних на них коштів і мають витрачати її виключно на визначені в чеку цілі, що не суперечать чинному законодавству (у т.ч. нормативним актам НБУ). Підприємства та індивідуальні підприємці повинні надавати обслуговуючій установі банку (на її вимогу) звітні платіжні і розрахункові документи (касові і товарні чеки, квитанції до прибуткових касових ордерів, податкові накладні, договори купівлі-продажу, акти закупівлі, рахунки-фактури тощо), які підтверджували б здійснені цільові витрати готівки. ( Абзац третій пункту 58 в редакції Постанов Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 266 від 04.06.99 )
Під час здійснення готівкових розрахунків підприємства (індивідуальні підприємеці)-отримувачі готівкового платежу зобов'язані надати підприємствам (індивідуальним підприємцям)-платникам обліковий розрахунковий документ (податкову накладну, рахунок-фактуру, товарний чек, акт виконаних робіт, наданих послуг тощо), які б підтверджували здійснені платниками витрати готівки.
Розрахунки готівкою підприємств усіх форм власності, а також індивідуальних підприємців з громадянами мають проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів, касового чи товарного чека, квитанції, договору купівлі-продажу (укладені договори підлягають маркуванню згідно з Указом Президента України від 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір"), актів закупки, виконання робіт (надання послуг) або інших документів, що засвідчують факт купівлі товару, виконання роботи, надання послуги. ( Абзац п'ятий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 17 від 19.01.99 )
Підприємства та індивідуальні підприємці, які здійснюють розрахунки зі споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за готівку через належним чином зареєстровані електронні контрольно-касові апарати (ЕККА), повинні обов'язково видавати споживачеві касовий чек, а під час виходу з ладу ЕККА або на період тимчасового відключення електроенергії товарний чек. Умови застосування ЕККА, порядок видачі споживачам касових і товарних чеків, відомості, які вони мають містити, контроль за проведенням вищевказаних розрахунків із споживачами регламентуються Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 31.12.98 N 660 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.03.99 за N 131/3424. ( Абзац шостий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98, в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Здійснення суб'єктами господарювання оприбуткування готівкових коштів та обліку надходжень і виплат готівки проводиться відповідно до Порядку ведення касових операцій (у національній валюті) в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.02.95 р. N 21 в редакції постанови Правління Національного банку України від 13.10.97 р. N 334.
Форми податкової накладної, книг обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг), а також порядок їх заповнення та обліку цих операцій визначені Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. N 165 і зареєстрованим у Мін'юсті України 23.06.97 р. за N 233/2037.
На бажання громадян кошти за придбані в них підприємствами товари (виконані роботи, надані послуги) можуть бути перераховані на їхні поточні, вкладні рахунки в установах банків, порядок відкриття і здійснення операцій на яких установлено Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.12.98 за N 819/3259. ( Абзац дев'ятий пункту 58 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98, із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 17 від 19.01.99, в редакції Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Видача готівки установами банків військовим частинам, установам, підприємствам і організаціям Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, здійснюється за чеками без обов'язкового розшифрування цілей, на які готівка одержується.
59. Установи банків одержують від підприємств відомості про строки виплати заробітної плати, що передбачені колективними договорами та встановлені вищестоящими органами і органами виконавчої влади. Вказані дані повідомляються підприємствами і організаціями (р.IV, додаток 1). ( Абзац перший пункту 59 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Якщо на підприємстві проведення виплати заробітної плати передбачено не в один, а в кілька днів, то установа банку спільно з керівником відповідного підприємства встановлює, у які конкретно дні і в яких сумах підприємство одержуватиме гроші на заробітну плату, що повинно бути підтверджено письмовою згодою підприємства. У майбутньому погоджені строки підтверджуються підприємствами шляхом повідомлення календаря видач у касових заявках (р.IV, додаток N 1).
При погодженні з підприємствами конкретних строків видачі грошей на заробітну плату установи банків враховують необхідність розподілу видачі (по можливості рівномірно за днями місяця) у цілому по установі банку в межах встановлених підприємствам строків виплати заробітної плати.
60. Установи банків задовольняють обгрунтовані вимоги клієнтів на готівку і не допускають видачу грошей на заробітну плату підприємствам раніше встановлених строків, за винятком випадків, передбачених цією Інструкцією. ( Пункт 60 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 266 від 04.06.99 )
61. Строки виплати стипендій встановлюються установами банків за погодженням з керівниками відповідних навчальних закладів або їх вищестоящих організацій.
Керівники установ банків мають право проводити видачу грошей на виплату стипендій учням і студентам при виїздах на виробничу практику до настання строку виплати стипендій, а також на весь період практики. Видача навчальним закладам грошей на виплату стипендій учням і студентам при настанні канікул (відпустки) проводиться незалежно від встановлених строків виплати стипендій.
62. Видача готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на вихідні та святкові дні, проводиться установами банків напередодні (за два робочих дні).
Видача грошей підприємствам для розрахунків з тими, хто звільняється або іде у відпустку, а також із працівниками позаштатного (позаспискового) складу, здійснюється незалежно від встановлених строків виплати заробітної плати.
63. У всіх випадках, коли видачі грошей на виплату заробітної плати проводяться не через касу даної установи банку, доручення підприємств на перерахування або переказ сум заробітної плати приймаються установами банків із таким розрахунком, щоб кошти надійшли у відповідні установи банку, до підприємств зв'язку у встановлений для цих організацій строк виплати заробітної плати.
64. Для регулювання касових ресурсів установи банків складають календар видачі коштів на заробітну плату та інші види оплати праці робітників і службовців за формою додатка N 17. ( Пункт 64 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
У календарі видачі вказуються погоджені у встановленому вище порядку строки видачі грошей на підприємствах усіх видів діяльності та форм власності. Конкретні суми видачі проставляються в календарі щоквартально за кожним місяцем на підставі касових заявок, які подаються підприємствами за формою додатка N 1.
У календарі видачі заробітної плати вказуються платежі за всіма числами місяця, включаючи і неробочі дні.
У календар включаються всі суми заробітної плати, премій, постійних надбавок, інших видів оплати праці і стипендій, які виплачуються готівкою з кас банків.
Не включається в календар заробітна плата, що переказується підприємствами через підприємства зв'язку і для зарахування на вклади в установах банків.
За підприємствами, що обслуговуються безкасовою установою банку, календарі видачі на заробітну плату складаються і надсилаються цією установою в установу банку, яка здійснює касове обслуговування таких підприємств.
65. Установи банків складають за погодженням з керівниками колективних сільськогосподарських підприємств графік видачі грошей цим підприємствам з їх рахунків для розрахунків з своїми працівниками відповідно до порядку складання календаря видачі коштів на заробітну плату. Конкретні строки видачі грошей колективним сільськогосподарським підприємствам визначаються з урахуванням їх касових заявок, при цьому (наскільки це можливо) вони не встановлюються на дні найбільшої видачі грошей на заробітну плату.
66. Установи банків щоквартально (на кожний місяць) за 15 днів до початку кварталу надсилають регіональним управлінням НБУ календар видачі готівки на виплату заробітної плати і графік видачі готівки колективним сільськогосподарським підприємствам без розподілу сум видачі за підприємствами і колективними сільськогосподарськими підприємствами. ( Абзац перший пункту 66 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Регіональні управління НБУ подають зведений календар видачі заробітної плати підприємствам і зведений графік видачі грошей колективним сільськогосподарським підприємствам - Національному банку України не пізніше початку кварталу, що прогнозується (на 1 число).
67. З метою складання звітності щодо своєчасності виплати заробітної плати робітникам і службовцям підприємств і здійснення розрахунків по оплаті праці з працівниками колективних сільськогосподарських підприємств установи банків ведуть щоденний облік видачі готівки на оплату праці щодо кожного підприємства, колективного сільськогосподарського підприємства.
Відповідальні виконавці на підставі календаря і графіка складають наприкінці кожного дня відомість видачі на наступний робочий день готівки для розрахунків по заробітній платі підприємств і оплаті праці працівників колективних сільськогосподарських підприємств у розрізі цих підприємств (додаток N 18). При цьому, якщо виплата заробітної плати проведена частково або зовсім не проведена, сума невиплаченого залишку вважається простроченою і переноситься у відомість, яка складається для наступного дня.
Індивідуальні підприємці та селянські (фермерські) господарства, що не використовують у своїй діяльності працю найманих працівників, одержують кошти на виплати, пов'язані з оплатою праці та виплатою дивідендів (доходу) з кас банків без подання відповідного календаря чи графіка.
68. Установи банків щорічно складають список підприємств, які перераховують заробітну плату на вклади в банках, переказують через підприємства зв'язку і в інші установи банків за формою додатка N 19.
Строки перерахувань (переказу) коштів визначаються відповідно до вказівок п.64 і проставляються у вказаних списках. Щоквартально на підставі даних, що повідомляються підприємствами в касових заявках за формою додатка N 1, економіст перевіряє відповідність установлених у списках строків. Список передається відповідальним виконавцям.
69. У разі надання громадянами (у тому числі працівниками, засновниками і учасниками конкретних підприємств) безоплатної (без нарахування відсотків) тимчасової фінансової підтримки (допомоги, позики) підприємствам шляхом укладення між ними в установленому законом порядку договорів позики (укладені договори підлягають маркуванню згідно з Указом Президента України від 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір") (передбачених статтею 374 Цивільного кодексу ( 1540-06 ) повернення цих коштів громадянам-позикодавцям має здійснюватися підприємствами-позичальниками у безготівковій або готівковій формі на умовах і в строки, які передбачені у вищевказаних договорах, шляхом або перерахування їх на поточні (вкладні) рахунки вказаних громадян (відповідно до чинного порядку відкриття таких рахунків і проведення на них відповідних операцій), або виплати цих коштів вищевказаним громадянам безпосередньо з кас підприємств. ( Пункт 69 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 17 від 19.01.99 )
70. Надання банківськими установами кредитів суб'єктам господарської діяльності, а також їх погашення та сплата за ними відсотків має здійснюватися в безготівковій формі. У готівковій формі може надаватися кредит суб'єктам господарювання лише для розрахунків із здавальниками сільськогосподарської продукції та фізичним особам. ( Пункт 70 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Розділ V
Організація контролю за дотриманням
касової дисципліни
71. Установи банків відповідно до чинного порядку ведення касових операцій в Україні, не менше ніж один раз на два роки (а у разі виявлених порушень частіше), згідно з рішенням керівника установи банку, перевіряють дотримання касової дисципліни на всіх підприємствах, які вони обслуговують, незалежно від форм власності, і мають право одержувати від них дані про їх касові обороти за джерелами надходжень і цільовим призначенням витрачання грошей. ( Абзац перший пункту 71 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 17 від 19.01.99, N 266 від 04.06.99 )
Дотримання вимог законодавчих і нормативних актів з питань готівкового обігу та порядку ведення касових операцій в Україні контролюється також органами Державної податкової адміністрації, фінансовими органами, Державною контрольно-ревізійною службою, органами Міністерства внутрішніх справ України.
72. Керівники установ банків при затвердженні планів перевірок дотримання касової дисципліни на підприємствах і з інших питань, з яких установи банків мають право проводити перевірки, визначають також перелік тих підприємств, у яких плануються перевірки дотримання касової дисципліни (при цьому враховується, що перевірки дотримання касової дисципліни в установах і організаціях, які перебувають на державному і місцевих бюджетах, проводяться фінансовими органами).
Відповідно до цих планів бухгалтерські працівники установ банків готують потрібні дані про суми готівки, що здана до кас банку і видана з кас банку, на підприємствах, які підлягають перевірці. До перевірок касової дисципліни залучаються всі економісти установи банку. Працівники, що направляються на перевірку, повинні мати посвідчення на право перевірки, підписане керівником установи банку. ( Абзац другий пункту 72 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 472 від 11.11.98, N 17 від 19.01.99 )
За наявності у підприємства поточних рахунків у різних установах банків перевірку касової дисципліни має здійснювати та установа банку, в якій відкрито основний поточний рахунок такого підприємства, на якому обліковується картотека за несплаченими своєчасно розрахунковими документами підприємства на сплату ним податків і зборів, а також розрахунковими документами щодо безспірного списання такої заборгованості. Інші установи банків, у яких відкриті додаткові поточні рахунки такого підприємства, у разі потреби також можуть проводити перевірки касової дисципліни. При цьому вказані установи банків для повнішого проведення перевірок дотримання касової дисципліни можуть за взаємною домовленістю надавати необхідну інформацію про здійснені конкретним суб'єктом господарювання в періоді, що перевіряється, операції з надходження і видачі готівки з каси відповідної установи банку та про наявність у нього податкової заборгованості (за інформацією установи банку, в якій відкрито основний поточний рахунок). (Пункт 72 доповнено абзацом третім згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98, в редакції Постанови Нацбанку N 17 від 19.01.99 )
( Абзац четвертий пункту 72 виключено на підставі Постанови Нацбанку N 17 від 19.01.99 ) Для підвищення ефективності контролю за дотриманням такими суб'єктами господарювання касової дисципліни рекомендується проводити спільні комплексні перевірки силами тих установ банків, де відкрито поточні рахунки цих підприємств. ( Пункт 72 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
73. Перевірка дотримання касової дисципліни здійснюється за даними бухгалтерського обліку організацій (у разі потреби і за первинними грошовими та іншими документами - касовими ордерами, платіжними відомостями податковими накладними, рахунками-фактури, товарними і касовими чеками, актами виконаних робіт, наданих послуг тощо) за визначений період - квартал, півріччя, але не менше ніж за три місяці і з виділенням операцій за кожний місяць окремо. Умови зберігання грошей і цінностей, а також наявність готівки безпосередньо в касах на підприємствах установи банків не перевіряють. В окремих випадках установи банків при проведенні перевірок дотримання підприємствами касової дисципліни можуть здійснювати контроль за достатністю в їх касах розмінної монети для видачі здачі громадянам. ( Абзац перший пункту 73 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
При перевірці касової дисципліни з'ясовується:
а) наявність встановленого ліміту залишку каси.
Понадлімітні залишки готівки в касі підприємства визначаються прямим рахунком за кожний робочий день шляхом порівняння залишку готівки в касі суб'єкта господарювання на кінець дня з встановленим йому (або самостійно визначеним ним) обслуговуючою установою банку лімітом залишку готівки в касі, незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки), чи ні. У разі, якщо підприємству ліміт залишку готівки в касі не встановлений, то вся наявна у його касі на кінець дня готівка є понадлімітною.
Готівка, що видана під звіт, але з якихось причин не витрачена (частково або в повній сумі), має бути повернена до каси підприємства одночасно з авансовим звітом не пізніше наступного робочого дня після видачі її під звіт (за відрядженнями - не пізніше 3 робочих днів після повернення з відрядження, на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини і металобрухту - не пізніше 10 робочих днів з дня видачі її під звіт). Якщо з каси підприємства його працівнику одночасно видана готівка на відрядження та кошти під звіт для вирішення у цьому відрядженні виробничих чи господарських питань (у тому числі і для закупівлі сільськогосподарської продукції та заготівлі вторинної сировини та металобрухту), то підзвітна особа незалежно від строку відрядження протягом трьох робочих днів після повернення з відрядження повинна подати до бухгалтерії підприємства одночасно звіт про суму, що була їй видана для вирішення виробничих (господарських) питань,та авансовий звіт про витрачені кошти безпосередньо на відрядження. ( Абзац третій підпункту "а" пункту 73 в редакції Постанов Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 17 від 19.01.99, із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
(Абзац четвертий підпункту "а" пункту 73 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 ) У разі витрачання підприємством, що має податкову заборгованість, готівки з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці, відповідні кошти розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі того дня, коли були здійснені такі виплати, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси; (Абзац четвертий підпункту "а" пункту 73 в редакції Постанов Нацбанку N 472 від 11.11.98, N 17 від 19.01.99 )
За перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки та за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів, за витрачання готівки з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці за наявності податкової заборгованості, а також у разі витрачання підприємствами та індивідуальними підприємцями одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням та неотримання ними при здійсненні готівкового платежу від їх отримувача платіжного документа до них застосовуються фінансові санкції згідно з чинним законодавством. ( Підпункт "а" пункту 73 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
У разі здійснення підприємствами (індивідуальними підприємцями) готівкових розрахунків з іншими підприємствами (індивідуальними підприємцями) понад установлену граничну суму (3 тис.грн.) кошти в розмірі перевищення зазначеної суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі платника готівки одноразово (того дня, коли було здійснено таку операцію), з подальшим порівнянням одержаної суми із затвердженим лімітом каси. ( Підпункт "а" пункту 73 доповнено абзацом п'ятим згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
б) повнота оприбуткування готівки, одержаної з каси банку, відповідність записів касової книги підприємства про суми, одержані з банку і здані в банк, даним банку. При встановленні зловживань установи банків зобов'язані негайно передати матеріали правоохоронним органам; ( Підпункт "б" пункту 73 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
в) забезпечення щоденного дотримання встановлених банком лімітів залишків готівки в касі, строків і порядку здавання грошової виручки, своєчасність повернення в банк не витрачених у встановлений строк сум заробітної плати, допомог, стипендій, винагород та інших сум. У разі виявлення порушень з'ясовується, протягом якого часу і яка сума не здавалася до банку і з якої причини, коли і на яку суму мало місце перевищення ліміту каси за період, що перевіряється;
г) правильність витрачання готівки з виручки; правильність витрачання готівки, що одержана в банку, враховуючи, що підприємства та індивідуальні підприємці не мають права її використовувати на інші цілі, крім показаних у чеку при отриманні грошей. Особлива увага повинна приділятися цільовому витрачанню готівки підприємствами та індивідуальними підприємцями при знятті ними значних (понад 50 тис.грн.) сум з будь-якого зі своїх банківських рахунків. Виявляються факти витрачання готівки з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці, тими підприємствами, що мають податкову заборгованість; ( Підпункт "г" пункту 73 в редакції Постанов Нацбанку N 207 від 22.05.98, N 266 від 04.06.99 )
д) правильність ведення касової книги та своєчасність і повнота обліку в ній надходжень і видачі готівки; правильність оформлення касиром касових ордерів. ( Підпункт "д" пункту 73 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Результати перевірки оформляються актом із доданням до нього довідки (за формою додатка N 20), в якому відображається стан надходжень готівки до кас підприємств, що перевіряються, і її витрачання за період, що перевіряється. Акт і довідка підписуються керівником, головним (старшим) бухгалтером підприємства і представником (представниками) банку. В разі відмови підписувати акт в ньому робиться напис "відмовився" і додається відповідне письмове пояснення. ( Абзац третій пункту 73 в редакції Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98, із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 17 від 29.01.99 )
Якщо при перевірці порушень не встановлено, перевіряючий обмежується заповненням довідки за формою додатка N 20 із зазначенням, що перевірка проведена відповідно до вимог цієї Інструкції.
74. У разі виявлення порушень, перелічених у п.73 чи зловживань, відповідні примірники актів перевірок мають бути передані податковій адміністрації або правоохоронним органам для застосування до порушників відповідних санкцій, передбачених чинним законодавством.
75. Матеріали про наслідки перевірок дотримання касової дисципліни підприємствами (включаючи акти перевірок, передані податковим органам) і вжиті щодо порушників заходи щоквартально, не пізніше 3-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, подаються для узагальнення дирекціям (управлінням) банків. ( Абзац перший пункту 75 в редакції Постанови Нацбанку N 17 від 29.01.99 )
Узагальнені матеріали з наведенням найбільш значних типових фактів порушень дирекції (управління) банків подають своїм центральним банкам, регіональним управлінням НБУ щоквартально, не пізніше 7 числа місяця, наступного за звітним кварталом, а регіональні управління НБУ Національному банку України не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним кварталом. ( Абзац другий пункту 75 в редакції Постанови Нацбанку N 472 від 11.11.98 )
Розділ VI
Порядок підкріплення оборотних
(операційних) кас
76. Видача готівки підприємствам для розрахунків за заробітною платою, оплатою праці працівників колективних сільськогосподарських підприємств і на інші цілі має забезпечуватися установами банків у першу чергу за рахунок поточних надходжень грошей у касу банку.
Установи банків складають розрахунок надходжень і видатків грошей за окремими днями на майбутні один - три дні (за формою додатка N 21) і вживають оперативних заходів щодо забезпечення платежів за рахунок власних надходжень.
При складанні розрахунку установи банків враховують майбутні надходження за всіма джерелами приходу і особливості у надходженнях і видачах грошей з урахуванням їх наявності на рахунках підприємств.
77. Підкріплення операційної каси установи банку проводиться в порядку, встановленому Інструкцією НБУ N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 р. N 129 (зі змінами і доповненнями). ( Абзац перший пункту 77 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Заявку на підкріплення операційної каси установи банків надсилають у встановлені строки і години відділам грошового обігу і емісійно-касових операцій регіональних управлінь НБУ, а копії - дирекції (управлінню) банку.
( Пункт 78 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) 78. Регіональні управління НБУ подають заявку на підкріплення оборотної каси на наступний місяць до управління організації роботи з готівкою Департаменту готівково-грошового обігу Національного банку України.
Регіональні управління НБУ надсилають телеграми на підкріплення з таким розрахунком, щоб вони надійшли до Національного банку України не пізніше 16-ї години за два робочих дні до початку наступного місяця.
( Пункт 79 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98) 79. У телеграмі на підкріплення оборотної (операційної) каси зазначається:
- контрольне число, яке складається з п'яти знаків, де перші два знаки відповідають кінцевим двом цифрам номера останнього одержаного дозволу на підкріплення оборотної каси, а наступні три знаки - порядковому номеру телеграми на підкріплення оборотної каси (телеграми нумеруються порядковими номерами, що поновлюються щорічно);
- прохання про підкріплення оборотної каси;
- сума необхідного підкріплення.
Наприклад:
1. Необхідно 1 мільйон гривень підкріплення на наступний місяць.
Текст телеграми:
01013 | Л А Р И Т | 1 000 000 | |
підпис |
2. Необхідно 200 тисяч гривень підкріплення на поточний місяць.
Текст телеграми:
02022 | Л А Р О Ш | 200 000 | |
підпис |
Установи банків заявку на підкріплення операційної каси надсилають за текстом:
ЛЕЛУЗ - підкріплення операційної каси;
- сума необхідного підкріплення;
- число.
(Пункт 80 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98) 80. Регіональні управління НБУ здійснюють контроль за правильністю оформлення заявок установ банків на підкріплення операційної каси.
78. Регіональні управління НБУ щоденно контролюють суму випуску грошей в обіг по відношенню до прогнозної емісійної позиції та достатність залишків готівки у сховищах. ( Пункт 78 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
( Пункт 82 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 ) 82. Для обліку замовлень операційних відділів підкріплення і видачі їм дозволів на підкріплення оборотної каси регіональними управліннями НБУ використовується відомість за формою додатка N 22. За такою ж формою регіональні управління НБУ можуть обліковувати замовлені установами банків підкріплення операційних кас і видані дозволи операційним відділам на підкріплення операційних кас установ банків.
Видача дозволів на підкріплення оборотної каси, їх оформлення, облік використання емісійних дозволів здійснюється у порядку, встановленому Інструкцією Національного банку України N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 р. N 129.
Додаток N 1
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Касова заявка
на квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування підприємства |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
( Розділ I вилучено на підставі Постанови Нацбанку
N 266 від 04.06.99 )
I. Надходження грошей (крім готівки, що одержана в банку)
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
| |---------------------+---------------------
| |Усього|у т.ч. здаєть-|Усього|у т.ч. здаєть-
| | |ся в банк | |ся в банк
------------------+---+------+--------------+------+--------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
------------------+---+------+--------------+------+--------------
1. Надходження го-| | | | |
тівкою, розрахун- | | | | |
ковими чеками, пе-| | | | |
рерахуваннями з | | | | |
рахунків вкладни- | | | | |
ків | | | | |
1.1. Торговельної | | | | |
виручки від реалі-| | | | |
зації товарів | | | | |
1.2. Виручки усіх | | | | |
видів транспорту | | | | |
(залізничного, | | | | |
водного, повітря- | | | | |
ного, місцевого і | | | | |
відомчого) | | | | |
1.3. Квартирної | | | | |
плати і комуналь- | | | | |
них платежів | | | | |
1.4. Виручки видо-| | | | |
вищних підприємств| | | | |
1.5. Виручки під- | | | | |
приємств побутово-| | | | |
го обслуговування | | | | |
(від надання по- | | | | |
бутових послуг) | | | | |
1.6. Від продажу | | | | |
акцій та інших | | | | |
цінних паперів | | | | |
1.7. Інші надход- | | | | |
ження | | | | |
| | | | |
Надходження - | | | | |
усього | | | | |
------------------------------------------------------------------
( Розділ II вилучено на підставі Постанови Нацбанку
N 266 від 04.06.99 )
II. Виплати заробітної плати та інших видів оплати праці
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз видатків на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Фонд оплати | | |
праці | | |
2. Інші виплати, | | |
що не входять у | | |
фонд оплати праці | | |
| | |
3. Утримання: | | |
3.1. Податків | | |
3.2. У Пенсійний | | |
фонд | | |
3.3. За товари, що| | |
придбані у кредит | | |
3.4. Платежів за | | |
добровільними ви- | | |
дами старахування | | |
3.5. За квартирну | | |
плату і комунальні| | |
платежі | | |
3.6. Профспілкових| | |
внесків | | |
3.7. Інші утриман-| | |
ня | | |
| | |
4. Усього | | |
| | |
5. Перерахування: | | |
5.1. На вклади в | | |
банках | | |
5.2. Переказами на| | |
пошту | | |
5.3. Для видачі в | | |
інших установах | | |
банку | | |
| | |
6. Усього | | |
| | |
7. Натуральні ви- | | |
дачі та пільги, що| | |
не включені у фонд| | |
оплати праці | | |
8. Виплати готів- | | |
кою. Усього | | |
(1 + 2 - 4 - 6 - | | |
- 7) | | |
у тому числі: | | |
8.1. Готівкою, що | | |
одержана в банку | | |
8.2. З виручки (ка- | |
сових надходжень) | | |
------------------------------------------------------------------
( Розділ III вилучено на підставі Постанови Нацбанку
N 266 від 04.06.99 )
III. Інші виплати
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз видатків готів-
показників | |відповідний квартал |кою на ________ квартал
| |минулого року |199_ р.
| |---------------------+-----------------------
| |Усього|у т.ч. з гро- |Усього|у т.ч. з грошей,
| | |шей, що одер- | |що одержані в
| | |жані в банку | |банку
----------------+---+------+--------------+------+----------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
----------------+---+------+--------------+------+----------------
1. Виплати: | | | | |
1.1. Стипендій | | | | |
1.2. На витрати | | | | |
за відряджен- | | | | |
нями | | | | |
1.3. Допомог за | | | | |
соцстрахом | | | | |
1.4. На закупки | | | | |
сільськогоспода-| | | | |
рської продукції| | | | |
і продуктів її | | | | |
переробки у на- | | | | |
селення. Усього | | | | |
1.5. На купівлю | | | | |
товарів, оплату | | | | |
послуг, робіт | | | | |
1.6. На інші | | | | |
цілі | | | | |
------------------------------------------------------------------
IV. Календар видачі заробітної плати робітникам
і службовцям (суми виплат готівкою, що одержується
в банку) у погоджені з банком строки
------------------------------------------------------------------
Числа| | | | | | | | | | |
Місяці | | | | | | | | | | |
-----------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----
-----------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----
-----------+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----+----
------------------------------------------------------------------
За колективним договором строки виплати заробітної плати на _______ рік встановлені за другу половину місяця _______ числа, за першу половину місяця _______ числа.
Керівник підприємства
Головний (старший) бухгалтер
Подається підприємствами незалежно від форми власності і виду діяльності, а також індивідуальними підприємцями, що мають рахунки у цій установі банку до початку кварталу, що прогнозується в строки, встановлені установами банків.
Торговельні організації, а також об'єднання, підприємства, організації і установи, для яких торгівля не є основним видом діяльності, подають до касової заявки відомості про надходження торговельної виручки за формою додатка N 2; підприємства транспортні, видовищні, комунальні, побутового обслуговування - відомості про надходження грошової виручки від послуг за формою додатка N 3.
(Додаток N 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 472 від 11.11.98, N 266 від 04.06.99)
(Додаток N 2 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 2
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Відомості
про надходження торговельної виручки
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування підприємства |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
Надходження торговельної виручки
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Роздрібний то- | | |
варооборот | | |
2. Продаж товарів | | |
за безготівковим | | |
розрахунком (вклю-| | |
чаючи внутрішньо- | | |
господарське спо- | | |
живання товарів | | |
торговельною ор- | | |
ганізацією) | | |
3. Вартість това- | | |
рів, що продані в | | |
кредит населенню | | |
за винятком сум, | | |
що сплачені готів-| | |
кою | | |
4. Виручка, що ви-| | |
користана торго- | | |
вельними підприєм-| | |
ствами: | | |
4.1. На закупівлю | | |
сільськогосподар- | | |
ської продукції і | | |
продуктів її пере-| | |
робки у населення | | |
4.2. На інші пот- | | |
реби | | |
4.3. На виплати, | | |
пов'язані з опла- | | |
тою праці | | |
| | |
Усього | | |
| | |
5. Здавання (інка-| | |
сація) виручки | | |
усіма способами | | |
(1-2-3-4) | | |
У тому числі: | | |
5.1. На пошту | | |
5.2. В каси банку | | |
цього району | | |
З них: | | |
5.2.1. Готівкою | | |
5.2.2. Розрахунко-| | |
вими чеками | | |
5.2.3. Перерахува-| | |
нням від населення| | |
в оплату за товари| | |
5.3. В каси уста- | | |
нов банків інших | | |
районів (за кожним| | |
районом окремо з | | |
показанням товаро-| | |
обороту та суми | | |
виручки додається | | |
перелік торговель-| | |
них підприємств, | | |
які здають виручку| | |
в каси інших уста-| | |
нов банку) | | |
------------------------------------------------------------------
Керівник організації
Подається торговельними підприємствами, а також, підприємствами, для яких торгівля не є основним видом діяльності, до початку кварталу, що прогнозується, в строки, встановлені установами банків, одночасно з касовою заявкою за формою додатка N 1.
( Додаток N 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 472 від 11.11.98 )
(Додаток N 3 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 3
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Відомості
про надходження грошової виручки за послуги
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування підприємства |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
Доходи (виручка) | | |
Усього | | |
У тому числі: | | |
1. Надходження | | |
(платежі) шляхом | | |
безготівкових пе- | | |
рерахувань | | |
2. Надходження ви-| | |
ручки готівкою, | | |
розрахунковими че-| | |
ками, перерахуван-| | |
нями з рахунків | | |
вкладників | | |
З них: | | |
2.1. Витрати з ви-| | |
ручки | | |
2.2. Поштою | | |
2.3. Здавання в | | |
банк: | | |
2.3.1. Готівкою | | |
2.3.2. Розрахунко-| | |
вими чеками | | |
------------------------------------------------------------------
Керівник підприємства
Подається підприємствами транспорту, видовищними підприємствами, комунальними підприємствами, підприємствами побутового обслуговування до початку кварталу, що прогнозується, в строки, встановлені установами банків, одночасно з касовою заявкою за формою додатка N 1.
(Додаток N 4 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 4
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Відомості
про надходження податків і зборів
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування фінансового органу |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Податок на до- | | |
ходи фізичних осіб| | |
2. Плата (податок)| | |
за землю | | |
3. Податок на не- | | |
рухоме майно (не- | | |
рухомість) | | |
4. Податок з влас-| | |
ників транспортних| | |
засобів та інших | | |
самохідних машин і| | |
механізмів | | |
5. Держмито | | |
6. Інші податки та| | |
збори з населення | | |
------------------------------------------------------------------
Керівник фінансового органу
Подаються районними, обласними, міськими фінансовими органами і Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим до початку кварталу, що прогнозується, в строки, встановлені установами банків.
( Додаток N 5 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Додаток N 5
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Відомості
про надходження страхових платежів
і виплати страхових відшкодувань
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування фінансового органу |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Платежі населе-| | |
ння з: | | |
1.1. Обов'язкового| | |
страхування майна | | |
1.2. Добровільного| | |
страхування тварин| | |
1.3. Добровільного| | |
страхування буді- | | |
вель | | |
1.4. Добровільного| | |
страхування домаш-| | |
нього майна | | |
1.5. Добровільного| | |
страхування засо- | | |
бів транспорту | | |
1.6. Особистого | | |
страхування | | |
2. Платежі населе-| | |
ння за державним | | |
страхуванням | | |
Усього | | |
У тому числі: | | |
2.1. Надходження у| | |
безготівковому по-| | |
рядку | | |
З них: | | |
2.1.1. З заробіт- | | |
ної плати робітни-| | |
ків і службовців | | |
2.1.2. З заробіт- | | |
ків працівників | | |
колективних сіль- | | |
ськогосподарських | | |
підприємств | | |
2.2. Надходження | | |
готівкою (2-2.1) | | |
3. Страхові від- | | |
шкодування, що ви-| | |
плачуються насе- | | |
ленню готівкою | | |
------------------------------------------------------------------
Керівник установи
Подаються страховими товариствами та компаніями до початку кварталу, що прогнозується, в строки, встановлені установами банків.
(Додаток N 6 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 6
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Зведена відомість
до прогнозних розрахунків касових оборотів
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування| Статті прогнозних розрахунків
підприємств |-----------------------------------------------------
------------+------+------+------+------+------+------+------+----
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав відомість
Дата
Додаток N 2
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з
надходження торговельної виручки
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Роздрібний то- | | |
варооборот (у т.ч.| | |
оборот військ- | | |
торгу) | | |
2. Товарооборот | | |
неторговельних | | |
підприємств, для | | |
яких торгівля не | | |
є основним видом | | |
діяльності | | |
(символ 03) | | |
3. Роздрібний то- | | |
варооборот. | | |
Усього (1 + 2) | | |
4. Надходження пе-| | |
редоплати за пері-| | |
одичні видання | | |
готівкою | | |
5. Виручка, що не | | |
інкасується. | | |
Усього | | |
У тому числі: | | |
5.1. Продаж това- | | |
рів за безготівко-| | |
вим розрахунком | | |
5.2. Вартість то- | | |
варів, що продані | | |
в кредит населен- | | |
ню, за винятком | | |
сум, сплачених го-| | |
тівкою | | |
5.3. Реалізація | | |
газет і журналів у| | |
рахунок передопла-| | |
ти | | |
5.4. Виручка, що | | |
використана тор- | | |
говельними підпри-| | |
ємствами: | | |
5.4.1. На закупів-| | |
лю сільськогоспо- | | |
дарської продукції| | |
і продуктів її пе-| | |
реробки у населен-| | |
ня | | |
5.4.2. На інші ви-| | |
трати | | |
5.4.3. На виплати,| | |
пов'язані з опла- | | |
тою праці | | |
6. Здавання вируч-| | |
ки усіма способами| | |
(3 + 4 - 5) | | |
7. Процент інкаса-| | |
ції | | |
8. Перехідна виру-| | |
чка: | | |
8.1. З минулого | | |
періоду (+) | | |
8.2. На наступний | | |
період (-) | | |
9. Надходження ви-| | |
ручки від торгове-| | |
льних підприємств | | |
інших областей, | | |
районів, Республі-| | |
ки Крим (+) | | |
10. Сума виручки | | |
торговельних під- | | |
приємств цієї рес-| | |
публіки, області, | | |
району, що здаєть-| | |
ся в установи бан-| | |
ків інших облас- | | |
тей, районів, Рес-| | |
публіки Крим (-) | | |
11. Надходження | | |
виручки (6 + 8.1 -| | |
- 8.2 + 9 - 10) | | |
У тому числі: | | |
11.1. На пошту го-| | |
тівкою | | |
11.2. В банк готі-| | |
вкою | | |
11.3. В банк роз- | | |
рахунковими чеками| | |
і перерахуванням | | |
від населення в | | |
оплату за товари | | |
-----------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ, установами банків.
( Додаток N 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 472 від 11.11.98 )
(Додаток N 8 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 8
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з надходження
виручки усіх видів транспорту
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
Доходи транспорт- | | |
них організацій з | | |
перевезень пасажи-| | |
рів і багажу: | | |
1.1. Залізницею | | |
1.2. Пароплавства-| | |
ми | | |
1.3. Повітряним | | |
флотом | | |
1.4. Трамваями і | | |
тролейбусами | | |
1.5. Автобусами | | |
1.6. Легковими | | |
таксі | | |
1.7. Вантажними | | |
таксі | | |
1.8. Метрополіте- | | |
ном | | |
1.9. Доходи іншого| | |
транспорту | | |
Усього доходів | | |
2. Надходження за | | |
перевезення паса- | | |
жирів шляхом без- | | |
готівкових перера-| | |
хувань і витрати з| | |
виручки | | |
3. Надходження ви-| | |
ручки від населен-| | |
ня готівкою | | |
(1 - 2) | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ.
(Додаток N 9 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 9
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з надходження
виручки видовищних підприємств
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за|Прогноз надходжень на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Валовий збір: | | |
1.1. Кіномережі | | |
1.2. Театрів та | | |
інших видовищних | | |
підприємств | | |
Усього | | |
2. Надходження до-| | |
ходів видовищних | | |
підприємств шляхом| | |
безготівкових пе- | | |
рерахувань і вит- | | |
рати з виручки | | |
3. Надходження | | |
готівкою в банк | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональним управління НБУ.
Додаток N 3
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з видач на
заробітну плату та інших видів оплати праці
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за| Прогноз видатків на
показників | |відповідний квартал | ____квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Фонд оплати | | |
праці. | | |
Усього | | |
Вираховується: | | |
2. Безготівкові | | |
утримання із заро-| | |
бітної плати. | | |
Усього | | |
2.1. Прибуткового | | |
податку з робітни-| | |
ків і службовців | | |
2.2. У пенсійний | | |
фонд | | |
2.3. За товари, що| | |
придбані у кредит | | |
2.4. Квартирної | | |
плати і комуналь- | | |
них платежів | | |
2.5. Платежів за | | |
добровільними ви- | | |
дами страхування | | |
2.6. Профспілкових| | |
внесків | | |
2.7. Інші утриман-| | |
ня | | |
3. Перерахування | | |
заробітної плати | | |
на вклади у банках| | |
4. Виплати, пов'я-| | |
зані з оплатою | | |
праці з виручки | | |
(касових надход- | | |
жень) | | |
5. Натуральні ви- | | |
дачі і пільги, що | | |
включені у фонд | | |
оплати праці | | |
6. Усього вирахо- | | |
вується | | |
(2 + 3 + 4 + 5) | | |
Додаються при | | |
розрахунку: | | |
7. Суми податків | | |
з допомог соцстра-| | |
ху (за тимчасовою | | |
непрацездатністю) | | |
8. Повернені до | | |
банку суми невип- | | |
лаченої заробітної| | |
плати | | |
9. Суми змін про- | | |
строченої заробіт-| | |
ної плати (+, -) | | |
10. Видачі на вип-| | |
лату заробітної | | |
плати і премій | | |
(1 - 7 + | | |
+ 8 +(-)9) | | |
Крім того, видачі | | |
готівкою: | | |
11. На інші види | | |
оплати праці | | |
Видачі на заробіт-| | |
ну плату за вихід-| | |
ні дні за строка- | | |
ми, що припадають | | |
на інші квартали: | | |
12. Сума, що вип- | | |
лачується у попе- | | |
редньому кварталі | | |
за строками, що | | |
припадають на ква-| | |
ртал, що прогно- | | |
зується (звітний) | | |
(-) | | |
13. Сума, що вип- | | |
лачується у квар- | | |
талі, що прогнозу-| | |
ється (звітному), | | |
за строками, що | | |
припадають на нас-| | |
тупний квартал (+)| | |
14. Усього видач | | |
готівки на заробі-| | |
тну плату та інші | | |
види оплати праці | | |
( 11 + 12 - 13 ) | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ, установами банків.
(Додаток N 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 472 від 11.11.98)
(Додаток N 11 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 11
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з видачі на
закупівлю сільськогосподарських продуктів
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за| Прогноз видатків на
показників | |відповідний квартал | ___ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Витрати на за- | | |
купівлю сільсько- | | |
господарської про-| | |
дукції і продук- | | |
тів її переробки у| | |
населення: | | |
1.1. Споживчою ко-| | |
операцією за ціна-| | |
ми згідно з домо- | | |
вленістю | | |
1.2. Іншими під- | | |
приємствами усіх | | |
форм власності | | |
2. Витрати на за- | | |
купки - усього | | |
У тому числі: | | |
2.1. З торгової | | |
виручки | | |
2.2. Перерахуван- | | |
нями на вклади в | | |
банках | | |
2.3. З банку | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ.
(Додаток N 12 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99)
Додаток N 12
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з видачі з рахунків
колективних сільськогосподарських підприємств
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за| Прогноз видатків на
показників | |відповідний квартал | ___ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. Витрати підпри-| | |
ємств на оплату | | |
праці та інші пот-| | |
реби: | | |
1.1. На оплату | | |
праці працівників | | |
підприємств за ми-| | |
нулий рік | | |
1.2. На оплату | | |
праці працівників | | |
підприємств у по- | | |
точному році | | |
1.3. На оплату | | |
праці залучених | | |
осіб та найманого | | |
персоналу | | |
1.4. На виплату | | |
стипендій і допо- | | |
мог працівникам | | |
підприємств за ра-| | |
хунок коштів під- | | |
приємств | | |
1.5. На закупівлю | | |
худоби у населення| | |
1.6. На інші пот- | | |
реби готівкою | | |
Усього видатків | | |
2. Виключаються | | |
при розрахунку: | | |
2.1. Перерахування| | |
платежів за добро-| | |
вільними видами | | |
страхування | | |
2.2. Перерахування| | |
профспілкових | | |
внесків | | |
2.3. Витрати з ви-| | |
ручки підприємств | | |
2.4. Перерахування| | |
доходів працівни- | | |
ків підприємств на| | |
вклади в банках | | |
Разом | | |
3. Видачі готівки | | |
з банку | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ, установами банків.
Додаток N 4
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з видач на виплату
пенсій, допомог і страхових відшкодувань
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за| Прогноз видатків на
показників | |відповідний квартал | ___ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
1. За пенсійним | | |
фондом: | | |
1.1. Трудові та | | |
соціальні пенсії | | |
1.2. Пенсії та до-| | |
помоги військово- | | |
службовцям та їх | | |
родинам | | |
1.3. Допомоги з | | |
догляду за дитиною| | |
до досягнення нею | | |
трирічного віку | | |
1.4. Інші пенсії | | |
та допомоги | | |
Разом | | |
2. За фондом соці-| | |
ального страхуван-| | |
ня: | | |
2.1. Допомога за | | |
непрацездатністю | | |
2.2. Допомога при | | |
народженні дитини | | |
2.3. Допомога за | | |
вагітністю та по- | | |
логами | | |
2.4. Допомога на | | |
поховання | | |
2.5. Інші допомоги| | |
Разом | | |
3. Страхові від- | | |
шкодування, що | | |
сплачуються насе- | | |
ленню | | |
4. Усього пенсій, | | |
допомог і страхо- | | |
вих відшкодувань | | |
(1 + 2 + 3) | | |
Виключаються при | | |
розрахунку: | | |
5. Податки з допо-| | |
мог за тимчасовою | | |
непрацездатністю | | |
6. Поштовий тариф | | |
за переказ пенсій | | |
і допомог через | | |
пошту | | |
7. Виплати пенсій,| | |
допомог і страхо- | | |
вих відшкодувань | | |
Усього (4 - 5 - 6)| | |
У тому числі: | | |
7.1. З кас банку | | |
7.2. Поштою | | |
7.3. Перерахуван- | | |
ням на вклади в | | |
банках | | |
7.4. З виручки (ка- | |
сових надходжень) | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ.
( Додаток N 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 472 від 11.11.98)
Додаток N 5
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
прогнозу касових оборотів з
операцій підприємств зв'язку
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактичне виконання за| Прогноз на
показників | |відповідний квартал |_____ квартал 199_ р.
| |минулого року |
------------------+---+---------------------+---------------------
1 | 2 | 3 | 4
------------------+---+---------------------+---------------------
Надходження | | |
| | |
1. Реалізація пос-| | |
луг зв'язку насе- | | |
ленню | | |
2. Надходження то-| | |
рговельної вируч- | | |
ки, у т.ч. надход-| | |
ження готівки в | | |
рахунок передоп- | | |
лати за періодичні| | |
видання | | |
3. Інші надход- | | |
ження (сальдо) | | |
4. Надходження - | | |
усього (крім під- | | |
кріплень, що одер-| | |
жані в банку) | | |
| | |
Видатки | | |
| | |
5. Виплати пенсій | | |
і допомог | | |
6. Інші видатки | | |
(сальдо) | | |
7. Видатки - усьо-| | |
го (крім грошей, | | |
що здані в банк) | | |
8. Здавання грошо-| | |
вих надлишків у | | |
банк (сальдо) | | |
(4 - 7) | | |
9. Одержання під- | | |
кріплень з банку | | |
(сальдо) (7 - 4) | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, що склав розрахунок
Складається регіональними управліннями НБУ, установами банків.
Додаток N 6
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Заявка-розрахунок
для встановлення лімітів залишку готівки в касі,
порядку і строків здавання касової виручки (надходжень)
на 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування підприємства |
|----------------------------------------------------------------|
|Форма власності |
|----------------------------------------------------------------|
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
1. Касові обороти
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування |Код|Фактично за 3 місяці, що передують
показників | |поданню заявки-розрахунку в банк
---------------------------+---+----------------------------------
1 | 2 | 3
---------------------------+---+----------------------------------
1. Касова виручка | |
(надходження) - усього | |
2. Середньоденна виручка | |
(надходження) (рядок 1 на | |
кількість робочих днів під-| |
приємства за останні 3 мі- | |
сяці) | |
3. Виплачено готівкою на | |
різні потреби, крім заробі-| |
тної плати, допомог за тим-| |
часовою непрацездатністю, | |
премій і стипендій | |
4. Середньоденні, виходячи | |
з числа робочих днів під- | |
приємства за останні 3 мі- | |
сяці, витрати готівки на | |
різні потреби, крім заро- | |
бітної плати, допомог за | |
тимчасовою непрацездатніс- | |
тю, премій і стипендій | |
------------------------------------------------------------------
2. Ліміт каси, порядок і строки
здавання виручки (надходжень)
------------------------------------------------------------------
Найменування показників |Код| Планується | Затверджено
| | підприємством | банком
---------------------------+---+------------------+---------------
1 | 2 | 3 | 4
---------------------------+---+------------------+---------------
1. Ліміт залишку готівки | | |
2. Порядок здавання | | |
виручки (надходжень) | | |
3. Строки здавання | | |
виручки (надходжень) | | |
------------------------------------------------------------------
Керівник підприємства Керівник установи банку
Головний (старший) бухгалтер
"___"_______________ 199_ р. | "___"_______________ 199_ р. |
М.П. |
М.П. |
Примітка. Ліміт залишку готівки в касі (крім підприємств торгівлі та сфери обслуговування населення) може встановлюватися установами банків за узгодженням з підприємствами виходячи з розрахунку середньоденного надходження або витрат готівки (в розмірах, передбачених п.47 Інструкції).
Додаток N 7
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Список
підприємств торгівлі і сфери обслуговування
населення, що мають постійну грошову виручку
199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
N |Найменування|Адреса і |Середньо-|Встанов-|Встанов-|Ліміт
п/п|підприємств |N телефону|денна ви-|лений |лені |залишку
|та їх підпо-| |ручка го-|спосіб |строки |готівки
|рядкованість| |тівкою, |здавання|здавання|в касі,
| | |грн. |виручки |виручки |грн.
---+------------+----------+---------+--------+--------+----------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
---+------------+----------+---------+--------+--------+----------
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 8
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Календар
видачі готівки на заробітну плату
за ________ місяць 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
N ро-|Наймену-|1|2|3|4|5|6|7|8|9| | | | | | | | | | | | | | |Разом
зра- |вання | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
хун- |підпри- | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
кових|ємств | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
(по- | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
точ- | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
них) | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
раху-| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
нків | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
-----+--------+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-----
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
-----+--------+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-+-----
Разом| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------
Керуючий установою банку
Підпис працівника, що склав календар
Додаток N 9
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Відомість
видачі готівки підприємствам на заробітну плату
(оплату праці працівників колективних
сільськогосподарських підприємств)
число місяць рік
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
N | Підлягає видачі |Забезпечено|Фактично
поточного |-----------------------------|коштами на |видано
рахунка |термінова за-|прострочена за-|рахунках на|
або наймену- |робітна плата|робітна плата |початок дня|
вання підпри-|(оплата праці|(оплата праці | |
ємства, орга-|працівників |працівників | |
нізації, ус- |колективного |колективного | |
танови, коле-|сільгосппід- |сільгосппід- | |
ктивного сі- |приємства) |приємства) | |
льгосппід- | | | |
приємства | | | |
-------------+-------------+---------------+-----------+----------
1 | 2 | 3 | 4 | 5
-------------+-------------+---------------+-----------+----------
| | | |
| | | |
| | | |
-------------+-------------+---------------+-----------+----------
Разом | | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис
Примітка. На одному бланку відомості можна вести облік видачі грошей протягом кількох днів, якщо дозволяють розміри цієї відомості. У цьому разі перед заповненням даних за наступний день обов'язково проставляється дата.
(Додаток N 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98)
Додаток N 10
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Список
підприємств, які здійснюють перерахування
заробітної плати на вклади в банках, переказ
заробітної плати через пошту і в інші установи банків
на ______ квартал 199_ р.
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
N |Строки видачі |Строки перераху- |Відмітки про дату
поточного |заробітної плати|вань (переказу) |перерахувань (пе-
рахунка |за календарем |коштів на виплату|реказів) коштів
або наймену- | |заробітної плати |на виплату заро-
вання підпри-|----------------+-----------------|бітної плати
ємства |за першу|за дру-|за першу|за другу|
|половину|гу по- |половину|половину|
|місяця |ловину |місяця |місяця |
| |місяця | | |
-------------+--------+-------+--------+--------+-----------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
-------------+--------+-------+--------+--------+-----------------
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
------------------------------------------------------------------
Підпис працівника, який склав список
(Додаток N 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98)
Додаток N 11
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Довідка
про касові операції
________________________________________________________________________________________________________________________
Найменування підприємства
та вид форми власності
________________________________________________________________________________________________________________________
1. Оборот каси підприємства
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування показників|Код| Місяці
| |--------------------------------------
-----------------------+---+-----------+-------------+------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5
-----------------------+---+-----------+-------------+------------
1. Залишок каси на | | | |
початок місяця | | | |
2. Надходження виручки | | | |
та інші надходження | | | |
3. Надходження з бан- | | | |
ку: | | | |
3.1. За даними | | | |
підприємства | | | |
3.2. За даними банку | | | |
4. Разом за надходжен- | | | |
ням | | | |
5. Здано в банк: | | | |
5.1. За даними | | | |
підприємства | | | |
5.2. За даними банку | | | |
6. Видано підприємством| | | |
7. Залишок каси на кі- | | | |
нець місяця | | | |
8. Разом за видатками | | | |
(5.1 + 6 + 7) | | | |
9. Розшифрування | | | |
витрачання за цільовим | | | |
призначенням сум, що | | | |
одержані з банку*: | | | |
9.1. На заробітну пла- | | | |
ту: | | | |
9.1.1. Одержано | | | |
9.1.2. Витрачено | | | |
9.2. На інші види опла-| | | |
ти праці, що не входять| | | |
до фонду оплати праці | | | |
9.2.1. Одержано | | | |
9.2.2. Витрачено | | | |
9.3. На оплату листків | | | |
непрацездатності: | | | |
9.3.1. Одержано | | | |
9.3.2. Витрачено | | | |
9.4. На закупівлю сіль-| | | |
госппродуктів, закупів-| | | |
лю речей і вторинної | | | |
сировини у населення: | | | |
9.4.1. Одержано | | | |
9.4.2. Витрачено | | | |
9.5. На виплату диві- | | | |
дендів (доходу): | | | |
9.5.1. Одержано | | | |
9.5.2. Витрачено | | | |
9.6. Витрати на | | | |
відрядження: | | | |
9.6.1. Одержано | | | |
9.6.2. Витрачено | | | |
9.7. Інші витрати: | | | |
9.7.1.Одержано | | | |
9.7.2. Витрачено | | | |
------------------------------------------------------------------
* За рядками "одержано" вказуються суми, що одержані з банку за даними банку; за рядками "витрачено" - суми, що видані підприємством за його даними; в цілому за рядком 9 суми, що одержані, мають відповідати сумі, що врахована за рядком 3.2, а ті, що витрачені, - сумі, що врахована за рядком 6 цього року.
2. Витрачання коштів з виручки і дотримання
встановленого ліміту каси
------------------------------------------------------------------
Найменування показників|Код| Місяці
| |--------------------------------------
-----------------------+---+-----------+-------------+------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5
-----------------------+---+-----------+-------------+------------
1. Фактичний роздрібний| | | |
товарооборот (заповню- | | | |
ється торговельними | | | |
організаціями), касова | | | |
виручка | | | |
2. Фактично витрачено з| | | |
власних надходжень - | | | |
усього | | | |
у тому числі: | | | |
2.1. На оплату праці | | | |
2.2. На виплату | | | |
дивідендів (доходу) | | | |
3. Ліміт каси, що вста-| | | |
новлений банком | | | |
4. Фактичні залишки ка-| | | |
си у дні, коли ліміт | | | |
був перевищений | | | |
------------------------------------------------------------------
3. Стан касової дисципліни,
висновки і пропозиції працівника банку, що проводив перевірку:
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
Представник банку
Керівник підприємства, що обстежувалось
Головний (старший) бухгалтер підприємства
4. Розпорядження керівника установи банку про вжиття заходів за результатами перевірки:
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
Підпис
( Додаток N 21 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 266 від 04.06.99 )
Додаток N 21
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Розрахунок
на підкріплення оборотної (операційної) каси
число місяць рік
------------------------------------------------------------------
|Найменування установи банку |
------------------------------------------------------------------
грн.
------------------------------------------------------------------
Найменування показників|Код| Розрахунок (або уто- | Розрахунок
| | чнення розрахунку) | на число
| | за число |
-----------------------+---+------------------------+-------------
1 | 2 | 3 | 4
-----------------------+---+------------------------+-------------
Очікувані ресурси: | | |
1. Передбачувані касові| | |
надходження | | |
2. Забезпечення плате- | | |
жів за рахунок зниження| | |
залишку каси | | |
3. Залишок невикориста-| | |
ного емісійного дозволу| | |
4......................| | |
5. Разом ресурсів | | |
| | |
Очікувані видатки: | | |
6. Видачі на заробітну | | |
плату за строками, що | | |
надійшли | | |
7. Погашення заборгова-| | |
ності за заробітною | | |
платою | | |
8. Підкріплення опера- | | |
ційних кас установ бан-| | |
ків | | |
9. Видачі на інші цілі | | |
- усього | | |
у тому числі: | | |
9.1....................| | |
9.2....................| | |
10. Разом видатки | | |
11. Перевищення надход-| | |
ження | | |
над видатком (-) (5-10)| | |
або видатку над прихо- | | |
дом (+) (10-5) | | |
------------------------------------------------------------------
______________________________________________________________________________________________________________________
(підпис працівника, який склав розрахунок)
"Затверджую"
_______________________________________________________________________________________________________________________
(керівник установи банку)
________________________________________________________________________________________________________________________
(дата, номер і сума, що вказані в телеграмі (листі) на
підкріплення)
( Додаток N 22 вилучено на підставі Постанови Нацбанку N 207 від 22.05.98 )
Додаток N 22
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Залишок невикористаного
емісійного дозволу
Національного банку України
на __________________________ грн.
(число, місяць, рік, сума)
Одержано від Національного банку
України емісійний дозвіл на
грошові підкріплення
на __________________________ грн.
(число, місяць, рік, сума)
Сума дозволів на підкріплення
_____________________________ грн.
Дозволяю підкріпити оборотні каси
установ НБУ _________________ грн.
Начальник управління
Відомість
на підкріплення оборотних кас установ НБУ
області (республіки)
за "________________" 199_ р.
(дані у відомостях та у телеграмах на підкріплення подаються у гривнях)
(дата, номер і сума, що вказані в телеграмі на підкріплення, яка надіслана в Національний банк України, за мінусом залишку невикористаного дозволу)
------------------------------------------------------------------
N |Найменуван-|Дати теле-|Сума |N теле-|Дозволене підкріплення
п/п|ня установ |грам (лис-|підкріп-|грами |----------------------
|НБУ |тів) на |лення, |на під-| ключ | сума | N
| |підкріпле-|що про- |кріп- | | | дозволу
| |ння |ситься |лення, | | |
| | | |що на- | | |
| | | |діслана| | |
| | | |устано-| | |
| | | |вою НБУ| | |
---+-----------+----------+--------+-------+------+------+--------
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8
---+-----------+----------+--------+-------+------+------+--------
1 |Опер. | | | | | |
|відділ. | | | | | |
2 | | | | | | |
|Разом | х | | х | х | | х
------------------------------------------------------------------
Начальник відділу грошового обігу і емісійно-касових операцій
Економіст по емісійних операціях
Додаток N 12
до Інструкції НБУ N 4 "Про організацію
роботи з готівкового обігу установами
банків України"
Методичні вказівки
щодо порядку складання статистичної звітності
про касові обороти банків України
(форми NN 747, 748)
Звіти про касові обороти складають Операційне управління Національного банку України, операційні відділи регіональних управлінь НБУ, установи Ексімбанку України, комерційні банки, які здійснюють касове обслуговування підприємств, організацій, установ і населення *) і подають його регіональним управлінням НБУ та в копії дирекціям (управлінням) банків.
_________________________________
*) Надалі операційне управління Національного банку України, операційні відділи регіональних управлінь НБУ, установи Ексімбанку, комерційні банки іменуються "установи банків".
Установи банків, що здійснюють касове обслуговування підприємств і організацій-клієнтів безкасових комерційних банків, обліковують суми, що видані та надійшли від цієї клієнтури, за відповідними символами звітності про касові обороти (форми NN 747 і 748).
Безкасові комерційні банки складають звіт про касові обороти лише за позабалансовими символами. Звіт подається у відповідну установу банку, яка веде касові операції з їх клієнтурою, для включення у звітність за формами NN 747 і 748.
I. Зміст звітів (місячного і щоденного)
1. Звіти про касові обороти за місяць і за кожний день складаються установами банків та регіональними управліннями НБУ у гривнях.
Звіт про касові обороти за місяць складається за такою номенклатурою символів форми N 748:
------------------------------------------------------------------
Надходження |
|
Надходження торговельної виручки споживчої кооперації | 01
Надходження торговельної виручки усіх торговельних | 02
підприємств, крім виручки споживчої кооперації |
Надходження торговельної виручки неторговельних підприємств| 03
від продажу товарів |
Надходження виручки від усіх видів транспорту | 05
Надходження квартирної плати і комунальних платежів | 08
Надходження виручки видовищних підприємств | 09
Надходження виручки підприємств побутового обслуговування | 11
Надходження податків та зборів | 12
Надходження на рахунки колективних сільськогосподарських | 13
підприємств |
Надходження на рахунки фізичних осіб-суб'єктів | 14
підприємницької діяльності |
Надходження на рахунки за вкладами громадян | 16
Надходження від підприємств зв'язку | 17
Надходження на рахунки орендарів за індивідуальною і | 19
груповою орендою, фермерських господарств |
Повернення заробітної плати | 28
Надходження від продажу іноземної валюти | 30
Надходження від продажу акцій та інших цінних паперів | 31
Інші надходження | 32
-----------------------------------------------------------+------
Разом за надходженням - символи 01-32 |
-----------------------------------------------------------+------
Залишок оборотної каси в установах НБУ на початок звітного | 34
періоду |
Залишок операційної каси у комерційних банках на початок | 35
звітного періоду |
Надходження грошей в оборотну касу від інших установ банків| 36
Надходження грошей в операційну касу комерційних банків з | 37
оборотної каси установ НБУ, з кас інших комерційних банків |
(купівля готівки) |
Перерахування з резервних фондів до оборотної каси | 38
Надходження готівки в операційну касу установи комерційного| 39
банку від його безбалансових структурних підрозділів і до |
безбалансових структур з операційної каси |
-----------------------------------------------------------+------
Баланс (підсумок символів 01-39 = підсумкові символів |
40-73) |
|
Видатки |
|
Видачі на оплату праці, грошові виплати та заохочення | 40
Видачі на інші виплати, що не входять до фонду оплати праці| 41
Видачі на стипендії | 42
Видачі на виплати за відрядженнями | 43
Видачі на закупівлю сільськогосподарських продуктів | 46
Видачі на оплату праці з рахунків колективних | 47
сільськогосподарських підприємств |
Видачі на інші потреби з рахунків колективних | 48
сільськогосподарських підприємств |
Видачі на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань | 50
Видачі з рахунків фізичних осіб-суб'єктів підприємницької | 51
діяльності |
Видачі на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані | 53
роботи |
Видачі позик індивідуальним позичальникам і грошей на | 54
операції в ломбарді |
Видачі з рахунків за вкладами громадян | 55
Видачі грошей за придбання іноземної валюти | 56
Видачі з рахунків орендарів за індивідуальною і груповою | 58
орендою, фермерських господарств |
Видачі підкріплень підприємствам зв'язку | 59
Видачі на викуп акцій та інших цінних паперів | 60
Видачі на інші цілі | 61
-----------------------------------------------------------+------
Разом за видатками - символи 40-61 |
|
Пересилання готівки з операційної каси установи | 66
комерційного банку до його безбалансових структур і з його |
структурних підрозділів до операційної каси |
Залишок оборотної каси в установах НБУ на кінець звітного | 69
періоду |
Залишок операційної каси в комерційних банках на кінець | 70
звітного періоду |
Пересилання грошей з оборотної каси іншим установам банків | 71
Пересилання грошей комерційними банками до оборотної каси | 72
установ НБУ, до кас інших комерційних банків (продаж |
готівки) |
Перерахування з оборотної каси до резервних фондів | 73
-----------------------------------------------------------+------
Баланс (підсумок символів 40-73 = підсумку символів 01-39) |
|
Надходження на оплату за товари розрахунковими чеками і | 74
безготівковими перерахуваннями |
Надходження торговельної виручки поштою | 75
Надходження членських внесків громадських організацій | 83
безготівковими перерахуваннями з заробітної плати |
робітників і службовців |
Безготівкові перерахування на рахунки громадян за вкладами |
в установах банків за місяць: |
а) заробітної плати та інших видів оплати праці робітників | 84
і службовців |
б) грошових доходів колгоспників | 85
в) доходів громадян за здану сільгосппродукцію і продуктів | 86
її переробки |
г) пенсій та допомог | 87
д) інших сум | 88
Сума торговельної виручки попереднього місяця, що проведена| 89
за балансом банку першого робочого дня поточного місяця |
Надходження на оплату за цінні папери розрахунковими чеками| 94
і безготівковими перерахуваннями |
Надходження на оплату за послуги нетоварного характеру | 95
розрахунковими чеками і безготівковими перерахуваннями |
Видачі на оплату праці (заробітну плату) у поточному місяці| 96
за строками, які припадають на наступний місяць |
Надходження членських внесків громадських організацій | 98
безготівковими перерахуваннями із заробітків працівників |
колективних сільськогосподарських підприємств |
Надходження квартирної плати і комунальних платежів | 99
безготівковими перерахуваннями із заробітної плати |
робітників і службовців |
------------------------------------------------------------------
2. Звіт про касові обороти за кожний день складається за такою ж самою номенклатурою символів, крім символів 74-99, які передаються у місячному звіті.
3. За символами 01-73 відображається оборот готівки, яка проходить через каси усіх установ банків, включаючи філії, агентства, каси.
За символами, починаючи з 74, поза балансом готівкового обігу наводяться додаткові дані, які необхідні для аналізу готівкового обороту.
4. Якщо після відправлення звітів будуть виявлені помилки, банк негайно передає зміни регіональному управлінню НБУ, а останні - Національному банку України про виправлення цих помилок, причому повідомляються усі показники, що виправляються.
5. При розподілі касових оборотів за символами звіту необхідно керуватися такими вказівками про зміст символів.
Надходження торговельної виручки споживчої кооперації
(символ 01)
Надходження в каси банків виручки готівкою від продажу товарів через роздрібну торговельну мережу і підприємства громадського харчування споживчої кооперації, а також виручки від продажу сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, що закуповуються у цінах за домовленністю та тих, що прийняті на комісію.
Надходження торговельної виручки усіх торгових
систем, крім виручки споживчої кооперації
(символ 02)
Надходження виручки готівкою від продажу товарів через торговельну мережу і підприємства громадського харчування (які мають код роздрібної торгівлі і громадського харчування відповідно із Загальним класифікатором галузей народного господарства України, затвердженим наказом Мінстату України від 24.01.94 р. N 21, всіх організацій і відомств (крім споживчої кооперації).
Надходження торговельної виручки неторговельних
підприємств від продажу товарів
(символ 03)
Надходження виручки готівкою в каси банків від продажу товарів об'єднаннями, підприємствами, організаціями, які не звітують перед органами статистики про товарооборот, із оплатою через їх касу лісних, будівельних матеріалів і інших товарів народного споживання (які одержані за рахунок власного виробництва, товарообмінних операцій, закупівлі за кордоном і т.ін.), а також надходження від продажу неліквідів, обладнання та інвентарю, що не використовується.
Надходження виручки від усіх видів транспорту
(символ 05)
Надходження виручки готівкою від усіх видів транспорту від пасажирських і вантажних перевезень незалежно від підпорядкованості підприємств (в тому числі і підприємств, для яких надання цих послуг не є основною діяльністю): виручка залізничного, водного, повітряного транспорту, трамваїв, тролейбусів, автобусів, легкових і вантажних таксі, метрополітену, річкових трамваїв і переправ, паромів та інших видів місцевого транспорту. Надходження від обслуговування пасажирів у дорозі, плата за користування постільною білизною, за послуги носильників, за збереження багажу, вантажів та інші послуги, пов'язані з пасажирськими і вантажними перевезеннями, а також надходження від страхування пасажирів на транспорті. За символом 05 обліковується також виручка від продажу підприємствами й організаціями талонів на проїзд місцевим транспортом.
Надходження квартирної плати і комунальних платежів
(символ 08)
Надходження готівкою квартирної плати, включаючи плату за користування гуртожитком, і комунальні послуги (освітлення, опалення, водопостачання, каналізація, газ і т. ін.) як у будинках, що знаходяться у віданні органів комунального господарства, так і в будинках підприємств, організацій, установ житлово-будівельних кооперативів; плата за встановлення і користування телефонами і радіо; надходження готівкою за проживання у готелях усіх форм власності.
Надходження виручки видовищних підприємств
(символ 09)
Надходження виручки готівкою від театрів, кінотеатрів, відеосалонів, клубів, концертних і лекційних залів, лекційних бюро, естради, цирків, музеїв, виставок, планетаріїв, парків (садів) культури та відпочинку, іподромів, стадіонів, різноманітних атракціонів, катків, човнових, лижних і велосипедних прокатних станцій, пунктів прокату музичних інструментів, відеоапаратури, грамплатівок, магнітофонних записів, закладів грального бізнесу (казино, гральні автомати, проведення лотерей тощо), а також від інших видовищних підприємств, культурно-освітніх і спортивних організацій усіх відомств і об'єднань, включаючи надходження грошей від профспілкових організацій за видовищні заходи, що вони проводять. Виручка готівкою від демонстрування фільмів на кіноустановках, які знаходяться на балансі різноманітних організацій, незалежно від зарахування частини цієї виручки на рахунки бюджету, а також виручка кооперативних відеосалонів, кіно і відеостудій.
Не відображається виручка кіноустановок, що належать колективним сільськогосподарським підприємствам, яка надходить на їх поточні рахунки (див. символ 13).
Надходження виручки підприємств
побутового обслуговування
(символ 11)
Надходження виручки готівкою від майстерень за пошиття і ремонт предметів особистого користування, ремонт товарів довгострокового користування, будівництва і ремонту будівель (квартир) та інші послуги виробничого характеру.
Надходження виручки готівкою від лазень, душових, пралень, хімчистки, перукарень, фотографій, фото-, кінолабораторій, палітурних майстерень, пунктів прокату предметів культурно-побутового призначення, господарського вжитку і легкових автомобілів, платних стоянок автомашин і платних гаражів, туристських і екскурсійних баз та довідкових бюро, платних поліклінік, від продажу платних і пільгових путівок до санаторіїв і будинків відпочинку, внесків на утримання дітей у дитячих садках, яслах, таборах та інших дитячих установах, надходження від лікувальних, курортних та інших організацій, що одержуються готівкою за надання відпочиваючим додаткових послуг, які не входять у вартість путівок, від молочно-роздавальних пунктів дитячого харчування, внесків за навчання на платних курсах, у музичних, спеціальних школах, у середніх та вищих навчальних закладах, сплата послуг на ринках, послуг юридичних консультацій, посередницьких послуг фірм, що здійснюють операції з нерухомістю, послуг кабельного телебачення, інформаційних, ксерокопіювання, надходження від медвитверезників, ритуальних та інших послуг, а також надходження виручки від послуг за відкриття приватизаційних рахунків та інших послуг за приватизацією і роздержавленням.
Надходження виручки готівкою від надання аналогічних видів послуг підприємствами, для яких надання послуг населенню не є основною діяльністю.
Надходження податків та зборів
(символ 12)
Надходження готівкою усіх видів податків, що зараховуються на рахунки державного і місцевого бюджетів, усіх видів страхових платежів, що надходять на рахунки страхових органів, товариств і компаній (за винятком надходжень за страхування пасажирів і багажу), разового збору за торгівлю на колгоспних ринках, митних доходів і держмита, штрафів, збору за видачу паспортів, прописочного і курортного зборів, збору з власників транспортних засобів і худоби та інших зборів, що зараховуються до бюджету, а також надходження зборів автоінспекції за огляд автомашин.
Не відображаються надходження за послуги на ринках, за перевірку вимірювальних приладів і від продажу безхазяйного майна (див. символи 11 і 32).
Надходження на рахунки колективних
сільськогосподарських підприємств
(символ 13)
Усі надходження готівкою від колективних сільськогосподарських підприємств на їх рахунки; готівка, що здається для переказу на рахунки колективних сільськогосподарських підприємств до інших установ банків; надходження невикористаних за призначенням грошей, що одержані колективними сільськогосподарськими підприємствами у банках.
Надходження на рахунки фізичних осіб - суб'єктів
підприємницької діяльності
(символ 14)
Усі надходження готівкою на рахунки фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Надходження на рахунки за вкладами громадян
(символ 16)
Надходження готівки до кас банків від громадян на рахунки за вкладами на визначений строк і до запитання.
Надходження від підприємств зв'язку
(символ 17)
Надходження готівкою від поштово-телеграфних підприємств зв'язку незалежно від того, з яких джерел утворилася грошова наявність у касах підприємств.
Не відображаються надходження від виробничих та інших підприємств і організацій зв'язку (заводи, майстерні і т.ін.).
Надходження на рахунки орендарів та фермерських
господарств
(символ 19)
Надходження готівкою на рахунки орендарів за індивідуальною і груповою орендою, фермерських господарств, які займаються виробництвом, переробкою та реалізацією сільськогосподарської продукції.
Повернення заробітної плати
(символ 28)
Надходження не використаної за призначенням готівки, що одержана в банку об'єднаннями, підприємствами, організаціями і установами на оплату праці (заробітну плату). До цього символу відносяться також усі надходження готівки від установ, підприємств і організацій Збройних Сил України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, якщо в об'явах на внесення готівки ними не показано джерело надходження грошей.
Не відображаються надходження невикористаних грошей, що одержані в банку колективними сільськогосподарськими підприємствами (див. символ 13).
Надходження від продажу іноземної валюти
(символ 30)
Надходження готівкою за продану іноземну валюту.
Надходження від продажу акцій та
інших цінних паперів
(символ 31)
Надходження готівкою на рахунки банків та підприємств від продажу акцій, облігацій та інших цінних паперів.
Інші надходження
(символ 32)
Усі надходження готівкою, які не обраховувані за іншими статтями надходження. Зокрема, за цим символом відображаються: членські внески у громадські організації і добровільні товариства, пайові внески у споживчу кооперацію, внески громадян у громадські фонди і інші фонди, погашення індивідуальними позичальниками кредитів, надходження від кас взаємодопомоги і ломбардів, плата за перевірку вимірювальних приладів, повернення підзвітних і інших невитрачених сум, що одержані організаціями за чеками в банку, включаючи і повернення бюджетними організаціями коштів (за винятком повернення невикористаних сум заробітної плати - див. символ 28).
Залишок оборотної каси в установах НБУ
на початок звітного періоду
(символ 34)
Залишки готівки в оборотній касі установ НБУ, які обліковуються на балансовому рахунку N 030.
Суми грошової наявності, що передані інкасаторам для доставлення підкріплень установам банків і обліковуються на початок дня на рахунку N 042 (див. символ 69).
Залишок операційної каси у комерційних банках
на початок звітного періоду
(символ 35)
Залишки готівки в касах комерційних банків, які обліковуються на балансовому рахунку N 031, залишки грошей в філіях, агентствах, касах комерційних банків, залишки грошей у національній валюті у філіях, агентствах, касах Ексімбанку, які обліковуються на балансовому рахунку N 040, 043, 039 на початок звітного місяця.
Надходження грошей в оборотну касу
від інших установ банків
(символ 36)
Надходження готівки в оборотну касу установ НБУ від філій, агентств, кас Ексімбанку, суми одержаних касових надлишків від комерційних банків (купівля готівки).
Суми, що одержані інкасаторами від торговельних організацій в обмін на розмінну монету.
Надходження грошей в операційну касу комерційних
банків з оборотної каси установ НБУ, з кас інших
комерційних банків (купівля готівки)
(символ 37)
Надходження готівки в касу комерційних банків від установ НБУ, де відкриті кореспондентські рахунки банків, з кас інших комерційних банків, розташованих як в даному регіоні, так і за його межами.
Перерахування з резервних фондів до оборотної каси
(символ 38)
Перерахування готівки з резервних фондів Національного банку України до оборотної каси установ НБУ, включаючи перерахування у порядку обміну зношених грошових білетів на придатні грошові білети.
Надходження готівки в операційну касу установи
комерційного банку від його безбалансових
структурних підрозділів і до безбалансових
структур з операційної каси
(символ 39)
Надходження готівки в операційну касу установи комерційного банку від його безбалансових структурних підрозділів і до безбалансових структур з операційної каси.
Видачі на оплату праці, грошові виплати
та заохочення
(символ 40)
Видачі готівки на виплату всіх видів оплати праці за рахунок коштів фонду оплати праці, згідно з розділом 2 "Фонд оплати праці" Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Мінстату України від 11.12.95 р. N 323.
Видачі готівки установам, підприємствам і організаціям Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони та інших міністерств і відомств, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, які за умовами своєї діяльності не розшифровують цільове призначення сум, що одержують.
Видачі на інші виплати, що не входять
до складу фонду оплати праці
(символ 41)
Видачі готівки на виплату одноразових грошових премій і винагород, що не входять до складу фонду оплати праці, відповідно до розділу 4 "Інші виплати, що не входять до складу фонду оплати праці" Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Мінстату України від 11.12.95 р. N 323 за винятком допомог за соціальним страхуванням, пенсій працюючим пенсіонерам та інших виплат за рахунок коштів соціального страхування, які обліковуються за символом 50 "Видачі на виплату пенсій, допомог і страхових відшкодувань".
Видачі на стипендії
(символ 42)
Видачі готівки на виплату стипендій студентам вищих навчальних закладів, учням технікумів та інших навчальних закладів (включаючи училища, курси і т.ін.) незалежно від підпорядкованості.
Видачі на витрати за відрядженнями
(символ 43)
Видачі готівки підприємствам незалежно від форм власності та виду діяльності на витрати за відрядженнями.
Видачі на закупку сільськогосподарських продуктів
(символ 46)
Видачі готівки на сплату:
а) закупок сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки у населення підприємствами;
б) закупок на ринках сільськогосподарськоі продукції і продуктів її переробки, що проводяться підприємствами громадського харчування, а також санаторіями, будинками відпочинку, лікарнями, дитячими установами і т.ін. для власних потреб;
в) на придбання худоби державними сільськогосподарськими підприємствами у населення;
г) сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки, що закуповуються споживчою кооперацією у населення за цінами згідно з домовленістю;
д) колгоспним ринкам для розрахунків із здавальниками сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки.
Видачі на оплату праці з рахунків колективних
сільськогосподарських підприємств
(символ 47)
Видачі готівки на оплату праці працівників колективних сільськогосподарських підприємств, включаючи видачі з рахунків риболовецьких колективних господарств.
Видачі готівки на оплату праці найманих працівників у колективних сільськогосподарських підприємствах.
Видачі готівки з рахунків цукрових заводів, бурякобаз для додаткової оплати праці працівників колективних сільськогосподарських підприємств за вирощування і здавання державі цукрового буряка.
Видачі на інші потреби з рахунків колективних
сільськогосподарських підприємств
(символ 48)
Видачі готівки з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств на інші потреби, в тому числі на виплату стипендій, допомог і позик молодим родинам за рахунок коштів колективних сільськогосподарських підприємств, на витрати за відрядженнями, на закупку сільськогосподарської продукції і продуктів її переробки у населення.
Видачі з рахунків колективних сільськогосподарських підприємств для розрахунків з своїми працівниками за прийняту від них сільськогосподарську продукцію і продукти її переробки для продажу заготівельним організаціям.
Видачі на виплату пенсій, допомог
і страхових відшкодувань
(символ 50)
Видачі готівки на виплату:
а) пенсій з Пенсійного фонду України, а також усіх видів допомог з Фонду соціального страхування (в тому числі працівникам колективних сільськогосподарських та інших підприємств);
б) допомог із коштів профспілок, безповоротних допомог кас взаємодопомоги;
в) страхових відшкодувань за усіма видами страхування.
Видачі з рахунків фізичних осіб - суб'єктів
підприємницької діяльності
(символ 51)
Усі видачі готівки фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності.
Видачі на купівлю товарів, оплату послуг
і за виконані роботи
(символ 53)
Видачі готівки на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи суб'єктам господарювання.
Видачі позик індивідуальним позичальникам і
грошей на операції ломбардів
(символ 54)
Видачі позик готівкою індивідуальним позичальникам на житлове будівництво, придбання худоби, господарське обзаведення, членам садівницьких товариств, на придбання або будівництво садових будиночків і благоустрій садових ділянок, молодим родинам на поліпшення умов і господарське обзаведення, видача готівки для надання підприємствами та організаціями позик своїм працівникам та на інші цілі.
Виплати одноразових допомог на переселення за рахунок спеціальних коштів.
Видачі грошових підкріплень ломбардам на позичкові операції.
Видачі з рахунків за вкладами громадян
(символ 55)
Видачі готівки з рахунків за вкладами громадян, процентів за вкладами.
Видачі грошей за придбану іноземну валюту
(символ 56)
Видачі готівки за фактично придбану іноземну валюту.
Видачі з рахунків орендарів за індивідуальною
і груповою орендою, фермерських господарств
(символ 58)
Видачі готівки з поточних і позичкових рахунків орендарів за індивідуальною і груповою орендою, фермерських господарств, які займаються виробництвом, переробкою та реалізацією сільськогосподарської продукції.
Видачі підкріплень підприємствам зв'язку
(символ 59)
Видачі готівки поштово-телеграфним підприємствам у порядку підкріплення їх грошовою наявністю.
Не враховуються видачі готівки підприємствам зв'язку на заробітну плату та інші витрати, що обліковуються за відповідними символами.
Видачі на викуп акцій та інших цінних паперів
(символ 60)
Видачі готівки на сплату акцій, облігацій та інших цінних паперів у тому числі і тих, що повертаються громадянами.
Видачі готівки на виплату доходів (дивідендів, процентів) по акціях та вкладах у майно підприємства, установи, організації громадянам.
Видачі на інші цілі
(символ 61)
Усі видачі готівки, що не обраховувані за іншими статтями видатків. Зокрема, за цим символом відображаються видачі готівки скупним пунктам і магазинам на скупівлю речей, дорогоцінних металів і каменів, на виплату фізичним особам - комітентам; на заготівлю утильсировини, металобрухту і ремісничо-кустарних виробів; на скупівлю скляної тари у населення та інші.
Пересилання готівки з операційної каси установи
комерційного банку до його безбалансових структур
і з його структурних підрозділів до операційної каси
(символ 66)
Пересилання готівки з операційної каси установ комерційного банку до його безбалансових структур і з його структурних підрозділів до операційної каси.
Залишок оборотної каси в установах НБУ
на кінець звітного періоду
(символ 69)
Залишки готівки в оборотній касі установ НБУ, які обліковуються на балансовому рахунку N 030.
Суми грошової готівки, що передані інкасаторам для доставки підкріплень установам банків вранці наступного дня і обліковуються на кінець дня на рахунку N 042. Відображення цих сум за символом 69 касових оборотів проводиться на підставі ордерів, що складаються на списання сум грошових підкріплень установам банків з рахунка N 030 і віднесення на рахунок N 042. Суми таких грошових підкріплень у день списання їх з рахунка N 042 відображаються за символом 71 "Пересилання грошей з оборотної каси іншим установам банків".
Залишок операційної каси в комерційних банках,
установах Ексімбанку на кінець звітного періоду
(символ 70)
Залишки готівки в касах комерційних банків, установ Ексімбанку, які обліковуються на балансовому рахунку N 031, залишки грошей в філіях, агентствах, касах комерційних банків, залишки грошей у національній валюті у філіях, агентствах, касах Ексімбанку, які обліковуються на балансовому рахунку N 040, 043, 039 на кінець звітного місяця.
Пересилання грошей з оборотної каси іншим установам банків
(символ 71)
Суми грошової готівки, що відіслані з оборотної каси установ НБУ установам Ексімбанку, суми виданих касових підкріплень комерційним банкам (продаж готівки).
Суми розмінної монети, що видані інкасаторам для доставки торговельним організаціям в обмін на грошові білети.
Пересилання грошей комерційними
банками до оборотної каси
установ банків, до кас інших комерційних банків (продаж готівки)
(символ 72)
Суми готівки, включаючи зношену, що відіслані комерційними банками установам НБУ, де відкриті кореспондентські рахунки комерційних банків, іншим комерційним банкам, розташованим як у даному регіоні, так і за його межами.
Перерахування з оборотної каси до резервних фондів
(символ 73)
Перерахування грошової наявності у резервні фонди Національного банку України з оборотної каси установ НБУ, включаючи перерахування у порядку обміну зношених грошових білетів на придатні.
Надходження у сплату за товари розрахунковими
чеками і безготівковими перерахуваннями
(символ 74)
Суми, що надійшли від торговельних та інших підприємств розрахункових чеків, чеків із чекових книжок, які використані населенням при розрахунках за товари, суми безготівкових перерахувань грошей у сплату за придбані промислові товари за дорученнями вкладників з їх рахунків за вкладами в установах банків.
Облік розрахункових чеків, що надійшли до установ банків, ведеться на підставі супровідних відомостей до інкасаторських сумок, а також реєстрів чеків, що подаються торговельними та іншими організаціями в установи банків. Облік цих надходжень здійснюється у момент зарахування коштів на рахунок торгової або іншої організації.
Облік безготівкових перерахувань з рахунків за вкладами громадян ведеться в установах банків за місцезнаходженням рахунка торговельної або іншої організації на підставі платіжних доручень установ банків на перерахування списаних із рахунків вкладників сум, меморіальних ордерів або авізо установ банків.
Надходження торговельної виручки через пошту
(символ 75)
Надходження торгової виручки через пошту заповнюються за даними обліку (який ведеться установами банків) сум торгової виручки і виручки за передплатні видання, що переказуються на рахунки в установи банків через підприємства зв'язку. Ці суми обліковуються у відомості форми N 744 на підставі платіжних доручень або зведених платіжних доручень підприємств зв'язку, які додаються до виписок із рахунків одержувачів переказів.
Надходження членських внесків громадських
організацій безготівковими
перерахуваннями із заробітної плати
робітників і службовців (символ 83)
Суми членських внесків громадських організацій, що сплачені шляхом безготівкових перерахувань із заробітної плати робітників і службовців.
Облік цих сум ведеться установами банків на підставі платіжних доручень об'єднань, підприємств, установ і організацій (за місцезнаходженням їх рахунка) на перерахування сум членських внесків, що сплачені шляхом безготівкових перерахувань із заробітної плати робітників і службовців (не беруться до уваги доручення громадських організацій за перерахуваннями із своїх рахунків сум членських внесків, що сплачені готівкою).
Безготівкові перерахування на рахунки за вкладами
громадян в установах банків
(символи 84-88)
Символ 84 - заробітної плати та інших видів оплати праці робітників і службовців.
Символ 85 - грошових доходів працівників колективних сільськогосподарських підприємств.
Символ 86 - доходів громадян за здану сільгосппродукцію і продукти її переробки.
Символ 87 - пенсій і допомог. Символ 88 - інших сум. Дані про безготівкові перерахування на рахунки за вкладами громадян грошових доходів населення заповнюються установами банків на підставі позасистемного обліку безготівкових перерахувань грошових доходів на рахунки вкладників в розрізі вказаних символів.
Сума торговельної виручки попереднього місяця,
що проведена за балансом банку першого робочого дня
поточного місяця
(символ 89)
Суми торговельної виручки попереднього місяця, що проведені за балансом установи банку першого робочого дня поточного місяця (дані заповнюються один раз на місяць).
У разі, якщо місяць починається неробочим днем, за символом 89 записується не вся виручка, що оприбуткована за балансом установи банку першого робочого дня місяця, а лише та її частина, яка одержана за останній (останні) день попереднього місяця.
У таких випадках розмір виручки, що перейшла з минулого місяця, визначається по торговельних організаціях, що обслуговуються інкасаторами, на підставі супровідних відомостей до інкасаторських сумок за відповідні дні, по решті торговельних організацій - на підставі вказівок торговельних підприємств в об'явах на внесення готівки про суму виручки, що одержана від торгівлі за останній (останні) день минулого місяця. При відсутності прямих вказівок торговельних організацій про суму виручки, що одержана від торгівлі за останній (останні) день минулого місяця, установи банків визначають цю виручку шляхом розрахунку, в залежності від кількості днів, за які вона надійшла.
Надходження у сплату за цінні папери підприємств
і банків розрахунковими чеками, безготівковими перерахуваннями
(символ 94)
Платежі населення розрахунковими чеками, чеками із чекових книжок, безготівковими перерахуваннями за дорученнями вкладників з їх рахунків за вкладами в установах банків у сплату за цінні папери підприємств, банків.
Надходження у сплату за послуги нетоварного характеру
розрахунковими чеками і безготівковими перерахуваннями
(символ 95)
Платежі населення розрахунковими чеками, чеками із чекових книжок, безготівковими перерахуваннями за дорученнями вкладників з їх рахунків за вкладами в установах банків у сплату за послуги підприємств побутового обслуговування, залізничного, водного і повітряного транспорту, а також за іноземну валюту, обслуговування і проїзд туристів та за інші послуги нетоварного характеру.
Видачі на оплату праці (заробітну плату)
в поточному місяці за строками, що припадають
на наступний місяць
(символ 96)
Сума готівки, що видана в поточному місяці на оплату праці (виплату заробітної плати) за строками, що припадають на наступний місяць. Звітність складається на підставі відомостей видачі готівки на оплату праці (заробітну плату), що ведуться в установах банків.
Надходження членських внесків громадських організацій
безготівковими перерахуваннями із заробітків працівників
колективних сільськогосподарських підприємств
(символ 98)
Суми членських внесків громадських організацій, що сплачені шляхом безготівкових перерахувань із заробітків працівників колективних сільськогосподарських підприємств.
Облік цих сум ведеться на підставі платіжних доручень колективних сільськогосподарських підприємств (за місцезнаходженням їх рахунка) на перерахування сум членських внесків, що сплачені шляхом безготівкових перерахувань із заробітків працівників колективних сільськогосподарських підприємств.
Надходження квартирної плати і комунальних платежів
безготівковими перерахуваннями із заробітної плати
робітників і службовців
(символ 99)
Суми платежів за квартиру і комунальні послуги, що сплачені шляхом безготівкових перерахувань із заробітної плати робітників і службовців.
Облік цих сум ведеться на підставі платіжних доручень об'єднань, підприємств, організацій і установ (за місцезнаходженням їх рахунків) на перерахування сум платежів за квартиру і комунальні послуги, що зроблені шляхом безготівкових перерахувань із заробітної плати робітників і службовців.
II. Складання звіту в установах банків
6. Звіт складається бухгалтерськими працівниками. Установи банків, що здійснюють касове обслуговування підприємств і населення, подають звітність про касові обороти із включенням даних про обороти готівки філій, агентств, кас і даних безкасових установ банків за позабалансовими символами.
Звіт в частині оборотів готівки, що проходить через каси банку (символи 01-73), складаються за даними бухгалтерського обліку надходжень і видатків готівки, який ведеться в касових журналах із зазначенням символів звіту на підставі об'яв на внесення готівки, чеків, прибуткових і видаткових касових ордерів.
Символи звіту про касові обороти за надходженням визначаються за вказаним у кожному прибутковому касовому документі джерелом створення готівкових коштів (наприклад, торгова виручка, квартирна плата, повернення заробітної плати і т.ін). Підприємства, що мають надходження із різних джерел, вказують суму надходжень за кожним джерелом.
Символи звіту за видатками визначаються за вказаним клієнтами на звороті грошових чеків цільовим призначенням грошових сум, що одержуються в банку.
Для складання звіту про касові обороти, що проходять через каси установ банків, працівником бухгалтерії ведеться відомість обліку касових оборотів за формою N 747 - за номенклатурою щоденного та місячного звіту.
Відомість обліку касових оборотів заповнюється щодня за даними групування записів у касових журналах за надходженнями і видатками в розрізі символів звіту.
Записи у відомостях проводяться у гривнях.
Загальні підсумки надходжень і видатків за день, що записані у відомості форми N 747 під символами 01-39 і 40-73, за винятком залишків каси, що відображені за символами 34 (35) і 69 (70), повинні збігатися з підсумками оборотів за дебетом і кредитом балансових рахунків N 030 (031) "Каса" за бухгалтерським журналом (зведеннями оборотів) банку і рахунків 040, 043, 039.
Залишки кас, що відображені за символами 34 (35) і 69 (70) повинні збігатися із залишками рахунків Ф.700 - 030, 031, 039, 040, 043.
7. За операціями філій, агентств, кас, обмінних пунктів в установах банків ведеться окрема відомість обліку касових оборотів за формою N 747 на підставі звітних касових відомостей і документів, що надаються філіями, агентствами, касами, обмінними пунктами. Записи в окремій відомості робляться на день одержання звітності від філій, агентств, кас, обмінних пунктів.
8. Облік надходжень за символом 75 здійснюється в установах банків за місцезнаходженням рахунка організації-одержувача відповідальними працівниками, які ведуть рахунки підприємств зв'язку за переказними операціями, або, на розсуд керівника установи банку, відповідальними виконавцями, які ведуть рахунки торговельних організацій, підприємств за розповсюджуванням друку, бюджету, страхових органів, товариств та компаній.
Головний бухгалтер або заступник головного бухгалтера (начальник операційного відділу) установи банку періодично здійснюють контроль за правильністю відображення сум за символом 75.
9. Наприкінці останнього робочого дня місяця за оборотами, що проходять через каси установ банків, для складання звіту за формою N 748 у відомості форми N 747 підбиваються загальні підсумки касових оборотів за кожним символом надходження і видатків. При цьому щоденні залишки каси за символами 34 (35) і 69 (70) не підсумовуються. За символом 34 (35) до підсумкової за місяць колонки вноситься залишок каси із першої колонки відомості, тобто на 1 число звітного місяця, а за символом 69 (70) - залишок каси на 1 число наступного місяця з останньої колонки відомості.
10. Підсумки оборотів за надходженнями (символи 01-39) і видатками (символи 40-73) у відомості форми N 747 за кожний день і за місяць, за винятком сум за символами 34 (35) і 69 (70), звіряються головним бухгалтером установи банку з підсумками оборотів за дебетом і кредитом відповідно за той же період у зведених картках форми N 67 за балансовим рахунком N 030 (031) "Каса" і рахунками 040, 043, 039.
В установах банків, що мають резервні фонди Національного банку України, дані під символом 38 повинні збігатися з підсумком колонки "Перераховано в оборотну касу" у видатковій частині книги резервних фондів форми N 136, а дані під символом 73 - з підсумком колонки "Перераховано із оборотної каси" у прибутковій частині цієї ж книги.
11. В окремій відомості форми N 747 за операціями філій, агентств, кас, обмінних пунктів підбиваються підсумки оборотів. Ці підсумки і залишки кас звіряються з підсумками оборотів за той же період і залишками у зведеній карточці за балансовим рахунком N 040, 043.
12. Після перевірки відомостей форми N 747 дані з них для складання телеграми із звітом за місяць переносяться до таблиці динаміки показників за формою N 748. Попередньо підсумовуються показники у відомості касових оборотів установ банків, філій, агентств, кас, обмінних пунктів за рахунками 031 ,040, 043, 039 а також позабалансовими символами, даних безкасових установ банків за позабалансовими символами. Підсумки переносяться до таблиці форми N 748 у гривнях так, щоб сума балансу в таблиці динаміки відповідала сумі балансу колонки "Усього" відомості форми N 747, що відбита у гривнях.
13. У таблиці динаміки показників форми N 748 підбиваються передбачені формою підсумки за надходженням і видатком, часткові підсумки за окремими символами, баланс і контрольні підсумки.
При цьому дані за символами 34-39 і 66-73 в підсумки за надходженням і видатком не включаються.
Надходження на рахунки за вкладами громадян і видачі з рахунків за вкладами громадян за символами 16 і 55, від підприємств зв'язку і видачі ним підкріплень за символами 17 і 59 записуються у таблиці динаміки показників у розгорнутому вигляді так само, як вони записані у відомості обліку касових оборотів форми N 747.
14. В останній робочий день місяця складається звіт про касові обороти за формою N 748 за даними відомості обліку касових оборотів форми N 747 і на підставі таблиці динаміки показників форми N 748 за місяць у гривнях для надсилання електронною поштою до регіонального управління НБУ та копії дирекції (управлінню) банку.
15. Відповідальність за правильність обліку касових оборотів за відповідними символами несе головний бухгалтер установи банку.
III. Складання звіту у регіональних управліннях
Національного банку України
16. Звіти про касові обороти установ банків надходять відповідно до регіональних управлінь НБУ та в копії - дирекціям (установам) банків.
Працівники регіональних управлінь НБУ перевіряють у звітах наявність необхідних даних і підсумків.
17. Показники форми N 748 за установами банків перевіряються у такому порядку:
- залишок оборотної (операційної) каси на початок даного звітного періоду - за символом 34 (35) у таблиці показників за надходженням звіряється із залишком оборотної (операційної) каси на кінець звітного періоду - за символом 69 (70), що записані у таблиці показників за видатком на попередню дату;
- за всіма символами надходження і видатку робиться логічна перевірка: показники порівнюються з даними за попередні місяці. Якщо за окремими символами мають місце значні відхилення, то відповідні показники уточнюються в оперативному порядку з установою банку;
- показники за резервними фондами (символи 38 і 73) звіряються з підсумками за місяць;
- суми за символами 37, 72 звіряються з даними операційних відділів регіональних управлінь НБУ про завезення підкріплення і прийняття залишків операційних кас комерційних банків, з копіями наданих регіональними управліннями НБУ дозволів на передачу готівки між комерційними банками.
18. За даними зведеної таблиці показників форми N 748 складається зведений звіт по республіці, області у вигляді телеграми згідно з вказівками п.16 у гривнях.
19. Телеграма зведеного звіту перевіряється у відділі грошового обігу й емісійно-касових операцій з використанням при цьому зведеної таблиці показників за формою N 748, а також звіряється із звітом про рух готівки за даний місяць у частині перерахувань до оборотної каси з резервних фондів символ 38 і перерахувань із оборотної каси до резервних фондів - символ 73.
Зведені звіти надсилаються до регіональних управліннь електронною поштою у перший робочий день місяця, що настає за звітним.
20. В міру одержання від установ НБУ звітів про рух готівки (форма N 136) у відділі грошового обігу й емісійно-касових операцій робиться звірка показників за символами 38 і 73 з підсумками за місяць у бухгалтерській звітності даної установи банку за резервними фондами (форма N 136) за графами "Перераховано до оборотної каси" - (символ 38) і "Перераховано із оборотної каси" (символ 73). При наявності розбіжностей з'ясовуються дані звіту форми N 748 від відповідної установи банку.
21. Показники за формою N 747 щоденно порівнюються з даними за попередній день і за відповідний день попереднього місяця.
Після аналогічної перевірки зведеної таблиці за формою N 747 за підбитими в ній підсумкам за кожний день складається звітна телеграма у гривнях за зразком, наведеним у пункті 18. На початку телеграми вказується звітний період.
22. Зведені звіти про касові обороти за кожний день регіональні управління НБУ надсилають щоденно електронною поштою.
23. Працівник установи банку, який займається прогнозуванням касових оборотів, зобов'язаний один раз на місяць перевіряти за документами правильність розподілу касових надходжень та видач за символами звіту про касові обороти, а також правильність ведення обліку для заповнення даних за балансом. У разі необхідності він зобов'язаний з'ясувати у клієнта джерела надходжень внесених грошей або цільове призначення отриманих у банку готівкових коштів і вжити заходів щодо виправлення помилок в обліку та ліквідаціі їх шляхом інструктування операційних працівників і повторної перевірки обліку касових оборотів.
(Додаток N 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 207 від 22.05.98)
(Додаток N 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 266 від 04.06.99 )