документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2000-09-252001-07-032013-05-182017-06-09  

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

ІНСТРУКЦІЯ
N 226 від 25.09.2000
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 жовтня 2000 р. за N 698/4919

Затверджено
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
25.09.2000 N 2
26

Інструкція
щодо вилучення органів людини в донора-трупа

1. Вилучення донорських органів для трансплантації здійснюється тільки в державних та комунальних закладах охорони здоров'я і державних наукових установах (далі - заклади охорони здоров'я) за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

2. Донором для вилучення органного трансплантата з метою трансплантації може бути тільки особа, смерть якої встановлена відповідно до Інструкції щодо констатації смерті людини на підставі смерті мозку.

3. При надходженні в заклад охорони здоров'я потенційного донора відповідальний в конкретний період часу медичний працівник (призначається керівником закладу охорони здоров'я) не пізніше години від надходження уносить його дані до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації Координаційного центру трансплантації.

4. Заготівлю органів та їх консервацію здійснює виїзна бригада служби заготівлі донорських органів центрів трансплантації при умові отримання згоди всіх осіб згідно із Законом України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" ( 1007-14 ).

5. Бригади фахівців для вилучення та заготівлі органів створюються у закладах охорони здоров'я, що мають право здійснювати вилучення органів у живих донорів і донорів-трупів.

6. До складу бригади фахівців для вилучення і заготівлі органів уходять один-три лікарі-хірурги (залежно від виду та обсягу донорського матеріалу), лікар-анестезіолог, дві операційні сестри.

У разі мультиорганного вилучення до роботи бригади фахівців щодо вилучення і заготівлі органів залучаються бригади хірургів, які мають спеціальну підготовку за методикою вилучення різних органів.

7. Бригада фахівців для вилучення і заготівлі органів зобов'язана:

7.1. Суворо дотримуватись положень Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" ( 1007-14 ) та цієї Інструкції.

7.2. Визначати чергу вилучення донорських органів залежно від стану донора в такій послідовності: серце, легені, комплекс "серце-легені", підшлункова залоза з 12-палою кишкою, печінка, нирки, селезінка.

7.3. У разі заготівлі серця, комплексу "серце-легені", печінки необхідно транспортувати донор-труп до медичного закладу, що має право здійснювати вилучення органів у донорів-трупів, а після вилучення органів транспортувати труп назад у лікувальний заклад.

7.4. Доставляти або забезпечувати доставку донорського органа (у разі територіальної віддаленості) у закріплений регіональний центр.

8. Тканинне типування донорів провадиться в лабораторіях (групах) клінічної імунології або генетичного аналізу лікувально-профілактичних закладів, науково-дослідних і медичних інститутів, центрів, у тому числі тих, які мають трансплантаційні відділення, та в лабораторіях імунологічного типування станцій переливання крові на основі договору між останніми та закладами охорони здоров'я, що проводять трансплантацію.

9. У разі потреби бригади для вилучення і заготівлі органів можуть вилучати деякий тканинний донорський матеріал (рогівка, клапани серця, яєчки та ін.) за зверненням закладів охорони здоров'я, які здійснюють ці види трансплантації, про що робиться відповідний запис у протоколі розтину. У разі проведення судово-медичної експертизи донора-трупа органи і тканини беруться з дозволу і в присутності судово-медичного експерта.

10. Керівники закладів охорони здоров'я несуть персональну відповідальність за дотриманням при вилученні органного трансплантата Закону "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині" (1007-14) і порядку цієї Інструкції.

11. Вилучення донорських органів і тканин оформлюється спеціальним Актом про вилучення органів і тканин у донора-трупа для трансплантації та записом в історії хвороби померлого і в разі потреби в акті судово-медичної експертизи трупів.

12. При вилученні органів дотримуватись умов, щоб розрізи, які були зроблені на відкритих частинах тіла, були менш помітні на одягненому трупі.

В.о. начальника Головного управління організації
медичної допомоги населенню М.П. Жданова

^ Наверх