документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ У СПРАВАХ ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ УКРАЇНИ

НАКАЗ
N 365 від 10.07.2000
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 липня 2000 року за N 438/4659

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Адміністрації Державної прикордонної служби України
N 136 від 29.02.20
12)

Про затвердження Інструкції
про порядок тимчасового затримання або вилучення
паспортних документів посадовими особами
Прикордонних військ України

Відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України (1001-05, 1002-05, 1003-05 ), Кодексу України про адміністративні правопорушення (80731-10, 80732-10 ), Законів України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" ( 3857-12 ), "Про правовий статус іноземців" ( 3929-12 ), "Про державний кордон України" ( 1777-12 ), "Про Прикордонні війська України" ( 1779-12 ), Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 N 57 , Правил в'їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 1995 N 1074 , та з метою вдосконалення порядку тимчасового затримання або вилучення паспортних документів посадовими особами Прикордонних військ України НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про порядок тимчасового затримання або вилучення паспортних документів посадовими особами Прикордонних військ України (додається).

2. Командувачам, штабам напрямів Прикордонних військ України, начальникам окремих контрольно-пропускних пунктів, командирам з'єднань і частин, у складі яких є підрозділи прикордонного контролю, забезпечити виконання цієї Інструкції.

Голова Державного комітету Б.М.Олексієнко

Затверджено
Наказ Голови Держкомкордону
10 липня 2000 р. N 365

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
20 липня 2000 року за N 438/4659

Інструкція
про порядок тимчасового затримання або
вилучення паспортних документів посадовими
особами Прикордонних військ України

1. Загальні положення

1.1. Ця Інструкція розроблена на виконання вимог Законів України: "Про державний кордон України" ( 1777-12 ), "Про Прикордонні війська України" ( 1779-12 ),"Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" ( 3857-12 ), "Про правовий статус іноземців" ( 3929-12 ), Кримінально-процесуального кодексу України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ), Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ), інших нормативно-правових актів України, міжнародних конвенцій та договорів, ратифікованих Верховною Радою України, установлює порядок обліку недійсних паспортних документів, дій посадових осіб Прикордонних військ України при їх виявленні, тимчасовому затриманні або вилученні в пунктах пропуску через державний кордон України (далі - пункти пропуску), взаємодії органів охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, з підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Міністерства закордонних справ, Міністерства транспорту та інших органів виконавчої влади України.

1.2. У цій Інструкції наведені нижче терміни мають таке значення:

паспортні документи - документи, що підтверджують громадянство, посвідчують особу власника і видані уповноваженими державними органами або статутними організаціями ООН, які дають право в'їзду або виїзду з країни і визнані Україною. Документ вважається дійсним, якщо він належить пред'явникові, відповідає установленому зразку, виданий компетентним органом і належним чином оформлений, термін дії якого не закінчився;

недійсні паспортні документи - повністю або частково підроблені паспортні документи або термін дії яких закінчився, оголошені недійсними компетентними органами, оформлені з порушенням установленних правил або такі, що використовуються особою, яка не є їх власником;

тимчасове затримання або вилучення паспортного документа - адміністративні або кримінально-процесуальні дії посадових осіб органів охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, спрямовані на тимчасове або постійне відчуження паспортного документа у його пред'явника, що здійснюється на підставі законодавства України та відповідним чином документується;

компетентні органи - державні органи України та іноземних держав, уповноважені законодавством держави на оформлення паспортних документів, реєстрацію факту їх видачі, оголошення недійсними паспортних документів і здійснення заходів щодо їх тимчасового затримання або вилучення;

база даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів - сукупність даних про втрачені, викрадені, оголошені недійсними паспортні документи; включає інформацію від компетентних органів України, отриману в установленому порядку;

комплекс автоматизації прикордонного контролю (далі - КАПК) - система автоматизованих технічних засобів, що застосовується органами охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль у пунктах пропуску з метою прискорення процедур оформлення пасажирів і транспортних засобів закордонного прямування, за умови збереження надійності контролю перетинання державного кордону особами, відносно яких є доручення правоохоронних органів і яким у встановленому порядку заборонено в'їзд в Україну, а також забезпечення контролерського складу іншою, потрібною для виконання завдань інформацією.

2. Інформаційне забезпечення обліку втрачених, викрадених та
оголошених недійсними паспортних документів

2.1. Для формування органами охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів компетентні органи України надають Держкомкордону інформацію про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи.

2.2. Інформація в бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів надходить від:

МЗС України - про втрачені, викрадені та оголошені недійсними дипломатичні, службові паспорти, свідоцтва на повернення в Україну, а також видані установами МЗС за кордоном паспорти громадянина України для виїзду за кордон, проїзні документи дитини; про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи громадян іноземних держав та осіб без громадянства;

МВС України - про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспорти громадянина України для виїзду за кордон, проїзні документи дитини, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, видані установами МВС;

Мінтрансу України - про втрачені, викрадені та оголошені недійсними посвідчення членів екіпажу на підставі повідомлень керівників авіапідприємств, авіакомпаній чи інших організацій, що мають право на їх видачу;

капітанів суден, морських, річкових портів - про втрачені, викрадені та оголошені недійсними посвідчення особи моряка.

2.3. Інформація, що стосується втрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів, належить до категорії конфіденційної і надається компетентним органам тільки на письмові запити керівників відповідних підрозділів міністерств, центральних органів виконавчої влади у порядку, визначеному законодавством України.

2.4. Приймання та передавання інформації, яка надходить на адресу Держкомкордону від компетентних органів про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи, здійснюється посадовими особами управління прикордонного контролю Головного штабу Держкомкордону тільки за офіційними документами поштою, телеграфом, факсом або телефонограмою на адресу Держкомкордону. У разі надходження інформації факсом вона приймається до виконання після уточнення її змісту з ініціатором телефоном з наступним наданням протягом семи робочих днів оригіналу документа. Унесення змін до бази даних іншими посадовими особами Держкомкордону забороняється.

2.5. Облік утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів проводиться органами охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, з використанням бази даних КАПК "Гарт-1/П". У пунктах пропуску, не обладнаних КАПК "Гарт-1/П", облік утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів не ведеться.

2.6. База даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів створюється та підтримується з метою організації перевірки, виявлення, вилучення або тимчасового затримання недійсних паспортних документів.

2.7. Структура бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів, порядок допуску і роботи посадових осіб з нею визначаються відповідно до наказів та розпоряджень Голови Держкомкордону.

2.8. Формування, ведення, розсилання у війська бази даних про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи покладаються на центр АСУ в/ч 2428 (м. Київ). Зміни та доповнення до бази даних органів охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, уносяться з надходженням інформації від компетентних органів України.

2.9. До введення в дію КАПК "Гарт-1" база даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів напрямів, з'єднань (частин) оновлюється щокварталу. Оновлені дані надсилаються до напрямів, з'єднань (частин) прикордонного контролю з використанням магнітних носіїв інформації (дискет).

2.10. У разі надходження термінової інформації від компетентних органів про виключення паспортного документа з бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів пропуск особи, до внесення змін у бази даних напрямів, з'єднань (частин) прикордонного контролю, здійснюється на підставі письмового розпорядження Держкомкордону.

2.11. Інформація про паспортні документи, унесені до бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів, зберігається до закінчення терміну дії цих паспортних документів, а, якщо термін дії не зазначено, - протягом 10 років.

2.12. У разі надходження інформації про втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи із зовнішніх джерел безпосередньо до напрямів, з'єднань (частин), вона в добовий термін передається донесенням в управління прикордонного контролю Головного штабу Держкомкордону для внесення в базу даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів.

3. Організація перевірки
паспортних документів осіб за базою даних утрачених,
викрадених та оголошених недійсними паспортних документів

3.1. Перевірка паспортних документів осіб за базою даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів провадиться органами охорони державного кордону під час здійснення паспортного контролю у пунктах пропуску з використанням КАПК.

3.2. У пунктах пропуску, не обладнаних КАПК, паспортні документи осіб, які перетинають державний кордон, перевіряються за базою даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів тільки за наявності сумнівів щодо їх дійсності. Для цього старший зміни прикордонних нарядів телефонограмою надсилає запит у пункт пропуску, обладнаний КАПК. Перевірка також може здійснюватись з використанням каналів зв'язку Прикордонних військ за базою даних "Гарт-1" центру АСУ в/ч 2428 (м. Київ) (до введення в дію комп'ютерної мережі "Гарт-1" запити направляються на адресу ОКПП "Київ"). Перевірка здійснюється у найстисліші терміни, і, як правило, не повинна перевищувати час, відведений розкладом руху на стоянку транспортного засобу в пункті пропуску.

3.3. В органі охорони державного кордону, який здійснює прикордонний контроль, і на ділянці якого є пункти пропуску, не обладнані КАПК, наказом начальника цього органу визначаються основний і запасні пункти перевірки паспортних документів за базами даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів на ділянці з'єднання (частини). Основним пунктом перевірки на ділянці органу охорони кордону, який здійснює прикордонний контроль, як правило, визначається один з пунктів пропуску, обладнаних КАПК, або спеціально виділена для цього ПЕОМ в інформаційно-обчислювальному пункті штабу з'єднання (частини).

3.4. Режим роботи пунктів перевірки, коло осіб, допущених до роботи з цією базою даних, порядок допуску до інформації визначаються начальником органу охорони державного кордону, який здійснює прикордонний контроль, виходячи з вимог наказів, розпоряджень Держкомкордону та цієї Інструкції.

4. Правові підстави
і порядок тимчасового затримання
або вилучення недійсних паспортних документів у осіб,
які перетинають державний кордон України

4.1. Під час здійснення паспортного контролю в пунктах пропуску паспортний документ може бути тимчасово затримано або вилучено посадовою особою Прикордонних військ, якщо:

громадянин України обізнаний з відомостями, що становлять державну таємницю;

щодо особи діють неврегульовані аліменти, договірні чи інші невиконані зобов'язання - до виконання зобов'язань або розв'язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов'язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України;

проти особи порушено кримінальну справу; особа засуджена за вчинення злочину; особа ухиляється від виконання зобов'язань, покладених на неї судовим рішенням;

особа сповістила про себе неправдиві відомості - до з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;

громадянин України підлягає призову на строкову військову службу;

щодо особи подано цивільний позов до суду; громадянин України визнаний за вироком суду особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції; припинено громадянство України; паспортний документ використано з метою вчинення злочину; особу затримано посадовою особою Прикордонних військ за вчинення адміністративного правопорушення;

паспортний документ перебуває на обліку в базі втрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів Прикордонних військ України.

За обставин, зазначених в абзацах 2 - 11, 14 пункту 4.1 цієї Інструкції, паспортний документ тимчасово затримується або вилучається посадовими особами Прикордонних військ України при наявності відповідного доручення або офіційної інформації компетентного органу України, згідно з вимогами наказів та розпоряджень Голови Держкомкордону.

4.2. У разі виявлення в паспортному документі ознак підробки або встановлення факту використання чужого паспортного документа особа затримується в адміністративному порядку посадовою особою органу охорони державного кордону і після оформлення протоколів адміністративного затримання, вилучення (тимчасового затримання) паспортного документа, порушення (спроби порушення) державного кордону, особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів та акта дослідження документів передається для прийняття рішення стосовно порушення або відмови в порушенні кримінальної справи до органу дізнання в порядку установленному законодавством України.

4.3. У разі відмови органом дізнання в порушенні кримінальної справи або якщо паспортний документ не використовувався з метою спроби порушення кордону і зникли обставини щодо обмеження права особи на виїзд за кордон, то він повертаються особі, у якої був вилучений, або направляється органу, який оформив цей паспортний документ.

4.4. У разі порушення кримінальної справи у зв'язку з підробкою чи використанням паспортного документа для вчинення злочину або стосовно власника паспортного документа цей документ може бути долучений до кримінальної справи як речовий доказ, при цьому він зберігається та використовується відповідно до ст. 78 - 83 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1001-05 ), про що інформується компетентний орган за місцем його оформлення. При прийнятті рішення про передачу справи від одного органу дізнання чи попереднього слідства до іншого, направлення справи прокуророві чи до суду вилучені документи передаються разом зі справою.

4.5. Питання про вилучені паспортні документи, які проходили як речові докази, вирішуються вироком, ухвалою чи постановою суду, органу дізнання, слідчого, прокурора про закриття справи, при цьому:

підроблені або чужі паспортні документи, видані компетентними органами України, якщо інше не встановлено законодавством, повертаються до компетентного органу, що його видав, з повідомленням про причину такої дії;

підроблені або чужі паспортні документи, видані компетентними органами іноземних держав, надсилаються до Консульського управління МЗС України для повернення до іноземної держави - власника паспортного документа з повідомленням про причину такої дії;

повністю підроблені паспортні документи надсилаються до лабораторії ОКПП "Київ" для аналітичної роботи та створення банку даних підроблених документів, по закінченні потреби в цих підроблених документах вони направляються в музей Національної академії Прикордонних військ України ім. Б.Хмельницького.

4.6. Не дозволяється знімати копії з підроблених документів з метою їх видачі зацікавленим у розгляді справи особам, підприємствам, установам, організаціям.

4.7. У разі виявлення особи, що перебувають на контролі перетинання кордону на підставі доручення правоохоронних органів не пропускати через кордон у зв'язку з тимчасовим обмеженням права виїзду за кордон, або якщо паспортний документ оголошено компетентними органами України або іноземних держав недійсним, посадова особа органу охорони державного кордону вилучає паспортний документ у такої особи.

4.8. Рішення про тимчасове затримання або вилучення паспортного документа приймається начальником органу охорони державного кордону, який здійснює прикордонний контроль, або особою, що його заміщає, за наявності підстав, зазначених у пункті 4.1 цієї Інструкції, оформлюється протоколом тимчасового затримання або вилучення паспортного документа та оголошується особі в пункті пропуску старшим зміни прикордонних нарядів (старшим прикордонного наряду).

4.9. Протокол тимчасового затримання або вилучення паспортного документа складається відповідно до вимог ст. 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ) або ст. 85 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1001-05 ) в трьох примірниках. У ньому обов'язково зазначаються правові підстави такого рішення (наявність обставин, визначених законодавством України).

4.10. Вилучений паспортний документ направляється до штабу органу охорони державного кордону, який здійснює прикордонний контроль, разом з першим і другим примірниками протоколу вилучення паспортного документа. Перший примірник протоколу разом з вилученим паспортним документом надсилається до органів або установ, зазначених у пункті 2.2 цієї Інструкції. Другий примірник протоколу зберігається в окремій справі діловодства з'єднання, частини протягом 5 років. Третій примірник видається особі, стосовно якої було вчинено дії щодо вилучення або тимчасового затримання паспортного документа.

5. Обов'язки посадових осіб Прикордонних військ України при
виявленні, тимчасовому затриманні або вилученні недійсних
паспортних документів

5.1. При проведенні паспортного контролю осіб, які перетинають державний кордон, крім дій з перевірки документів, зазначених у наказах та розпорядженнях Голови Держкомкордону, військовослужбовці Прикордонних військ України зобов'язані:

контролер (старший контролер):

у разі виникнення сумнівів щодо дійсності паспортних документів або ознак їх підробки негайно доповісти по команді;

старший зміни прикордонних нарядів (старший прикордонного наряду):

при виникненні сумнівів щодо дійсності паспортних документів або ознак їх підробки негайно організувати їх перевірку за базою даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів з використанням визначеного в з'єднанні (частині) пункту перевірки або за базою даних "Гарт-1" центру АСУ в/ч 2428 (м. Київ) безпосередньо (до введення в дію комп'ютерної мережі "Гарт-1" запити направляються на адресу ОКПП "Київ").

5.2. При виявленні недійсних паспортних документів або таких, що перебувають в базі даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів, особи, які їх пред'явили, через державний кордон не пропускаються. При цьому військовослужбовці Прикордонних військ зобов'язані:

контролер (старший контролер):

негайно доповісти за командою і викликати старшого зміни прикордонних нарядів (старшого прикордонного наряду);

старший зміни прикордонних нарядів (старший прикордонного наряду):

доповісти про факт виявлення особи з недійсними документами за командою та по лінії оперативно-чергової служби;

тимчасово затримати або вилучити у власника паспортні документи;

дати особі роз'яснення про причини її непропущення через державний кордон та супроводити в присутності двох військовослужбовців у службове приміщення для складання протоколу про вилучення (тимчасове затримання) паспортного документа;

оформити в трьох примірниках протокол вилучення або тимчасового затримання паспортного документа, а за потреби й інші документи;

вручити особі третій примірник протоколу про вилучення (тимчасове затримання) паспортного документа;

у разі адміністративного затримання особи за дорученням правоохоронних органів організувати охорону затриманої особи та передачу правоохоронним органам або органу дізнання;

після проведення належних кримінально-процесуальних або адміністративних дій щодо затриманої особи й у разі відсутності обставин зазначених в абзацах 4, 5, 10, 12, 13 пункту 4.1 цієї Інструкції, організувати її відправку з пункту пропуску;

оформити дії прикордонного наряду у відповідних обліках пункту пропуску та в рапорті про результати служби.

5.3. Штаб органу охорони державного кордону зобов'язаний:

донести в добовий термін до штабу військ Напряму та Держкомкордону про факт вилучення недійсного паспортного документа;

організувати відправку вилученого або тимчасово затриманого паспортного документа в порядку, визначеному в пунктах 4.3, 4.5 цієї Інструкції, до компетентних органів України, а паспортні документи іноземних країн - до Консульського управління Міністерства закордонних справ України.

6. Здійснення контролю
за дотриманням в органах охорони державного кордону
законності під час тимчасового затримання або вилучення
паспортних документів посадовими особами, веденням обліків
утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів

6.1. За точність, достовірність та своєчасність уведення інформації в бази даних утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів, додержання законності в діях посадових осіб органів охорони державного кордону під час тимчасового вилучення або затримання паспортних документів несуть відповідальність:

у Держкомкордоні - начальник управління прикордонного контролю Головного штабу;

у Напрямі Прикордонних військ України - начальник відділу прикордонного контролю штабу Напряму Прикордонних військ України;

в органі охорони державного кордону - начальник штабу органу охорони державного кордону.

6.2. Контроль за додержанням законності під час тимчасового вилучення та затримання паспортних документів, веденням баз даних здійснюють посадові особи, відповідальні за цей напрям роботи, та їх прямі начальники.

6.3. Звірка обліків утрачених, викрадених та оголошених недійсними паспортних документів здійснюється щокварталу до 5 числа першого місяця наступного кварталу шляхом направлення магнітних носіїв інформації (дискет) з органів охорони державного кордону, які здійснюють прикордонний контроль, на адресу центру АСУ в/ч 2428 (м. Київ) (до введення в дію комп'ютерної мережі "Гарт-1" - на адресу ОКПП "Київ").

Начальник управління прикордонного контролю Держкомкордону генерал-майор Б.М.Марченко

^ Наверх
наверх