КИЇВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Рішення
Про порядок проведення аукціонних
торгів з продажу та передачі
права на оренду земельних ділянок
несільськогосподарського призначення
для здійснення підприємницької
діяльності на території Київської
області
З метою врегулювання організаційно-правового та економічного механізму продажу та передачі права на оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності на території області відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, законів України "Про оренду землі", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Указу Президента України від 12.07.95 N 608/95 "Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності", враховуючи типове положення про обласне управління земельних ресурсів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 N 930, рекомендації та висновки постійної комісії обласної ради з питань агропромислового комплексу та земельних відносин, на підставі пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", обласна рада вирішила:
1. Затвердити Положення про порядок проведення аукціонних торгів з продажу та передачі права на оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Київської області (додається).
2. Рекомендувати обласному управлінню земельних ресурсів:
2.1. Розробити до 22 листопада 1998 року пакет зразків документів для забезпечення реалізації даного Положення.
2.2. Щоквартально подавати фінансовому управлінню обласної державної адміністрації звіт про надходження і використання коштів.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань агропромислового комплексу та земельних ресурсів.
Голова ради М.Д.Баранюк
м.Київ
22 жовтня 1998 року
N 62-05-XXIII
Додаток
до рішення п'ятої сесії
обласної ради XXIII скликання
від 22.10.98 N 62-05-XXIII
Положення
про порядок проведення аукціонних торгів
з продажу та передачі права на оренду
земельних ділянок несільськогосподарського
призначення для здійснення підприємницької
діяльності на території Київської області
(Із змінами, внесеними згідно Рішення КОР
N 119-08-XXIII від 19.08.99)
Загальні положення
1. Дане Положення розроблено відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, законів України "Про оренду землі", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Указу Президента України від 12.07.95 N 608/95 "Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності" та типового положення про обласне управління земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 N 930.
2. Аукціони проводяться з метою реалізації економічних методів регулювання земельних відносин та забезпечення ефективного використання земельного фонду.
3. Організатором аукціону виступає Київське обласне управління земельних ресурсів.
4. В аукціонних торгах можуть брати участь громадяни та юридичні особи України, у статутному фонді яких відсутня будь-яка частка майна, що перебуває у загальнодержавній власності.
Іноземним юридичним та фізичним особам, особам без громадянства, спільним підприємствам, міжнародним об'єднанням і організаціям з участю українських, іноземних юридичних та фізичних осіб земельні ділянки надаються тільки в довгострокову оренду.
Приватизації не підлягають земельні ділянки, що перебувають у загально-державній власності, зазначені в частині 4 статті 4 Земельного кодексу України.
5. Земельні ділянки, які пропонуються на аукціон, повинні бути вільними від прав інших власників і землекористувачів.
Підготовка до проведення аукціону
6. У містах обласного значення і районах для підготовки до проведення земельних аукціонів утворюються постійно діючі комісії, до складу яких входять:
- заступник голови райдержадміністрації (міського голови з виконавчої роботи) - голова комісії;
- начальник районного (міського) відділу земельних ресурсів - заступник голови комісії;
- представники депутатського корпусу обласної та відповідних рад (за згодою);
- начальник районного (міського) відділу архітектури та містобудування;
- головний державний санітарний лікар району (міста);
- керівник місцевого органу державного пожежного нагляду;
- представник органу охорони навколишнього природного середовища;
- представники юридичних служб райдержадміністрацій, міськвиконкомів та фонду державного майна України.
У разі необхідності до роботи комісій залучаються представники інших служб.
Склад комісії з підготовки та проведення земельних аукціонів і положення про неї затверджуються:
- у містах обласного значення - міським головою;
- в інших випадках - головою районної державної адміністрації.
7. Комісія встановлює цільове призначення, умови забудови кожної земельної ділянки, яку пропонується виставити на аукціон, визначає умови її продажу та передачі права на аренду.
Районні (міські) відділи земельних ресурсів готують матеріали попереднього погодження для кожної земельної ділянки окремо.
8. Матеріали попереднього погодження місця розташування ділянки розглядаються відповідними органами місцевого самоврядування і разом з їх висновками передаються організатору аукціону.
9. Організатор аукціону або уповноважені ним районні (міські) відділи земельних ресурсів визначають початкову ціну земельної ділянки.
Початкова ціна земельної ділянки визначається відповідно до методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 N 213, методики грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.97 N 525, а також згідно з порядком грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим спільними наказами Держкомзему України, Мінсільгосппроду України, Держкоммістобудування України та Української академії аграрних наук від 27.11.95 N 76/230/325/150 і від 15.04.97 N 46/131/63/34.
10. За поданням обласного управління земельних ресурсів матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та її початкової ціни розглядаються та затверджуються обласною радою, яка приймає рішення про виставлення земельних ділянок на аукціонні торги і визначає дату їх проведення.
Строк підготовки до проведення аукціонів не повинен перевищувати двох місяців з моменту прийняття рішення про затвердження переліку земельних ділянок і визначення дати аукціону.
11. Організатор аукціону розміщує у засобах масової інформації дані про земельні ділянки та вимоги аукціону не пізніше як за 30 календарних днів до дати проведення аукціону.
12. З моменту опублікування інформаційного повідомлення організатор аукціону надає можливість попередньо ознайомитися із земельними ділянками усім юридичним і фізичним особам, які бажають взяти участь в аукціоні.
Порядок проведення аукціону
13. Торги щодо земельної ділянки проводяться у разі наявності не менше як двох покупців.
14. У день проведення аукціону здійснюється реєстрація явки учасників аукціону та запрошених осіб. Реєстрація розпочинається за одну годину і закінчується за 20 хвилин до початку аукціону. Незареєстровані особи до торгів не допускаються.
Кожний учасник зобов'язаний пред'явити паспорт, квиток учасника аукціону, який є одночасно табличкою з аукціонним номером покупця. Запрошені особи зобов'язані пред'явити вхідні гостьові квитки. Порядок придбання квитків визначається організатором аукціону. Квиток учасника необхідно обов'язково повернути організатору аукціону після закінчення торгів.
15. Аукціон розпочинається з оголошення особою, яка уповноважена організатором аукціону вести аукціон (надалі - ліцетатор), правил проведення аукціонних торгів, кроку аукціону, правил поведінки на аукціоні, порядку організації торгів по кожному лоту, санкцій, що застосовуються до присутніх на аукціоні, а також іншої інформації, необхідної для проведення аукціону.
16. Для кожного винесеного на торги лота ліцетатор оголошує назву, стислу характеристику та початкову ціну.
17. З метою упорядкування діяльності ліцетатора і учасників аукціону та додержання ними єдиних правил проведення аукціону вводиться спеціальна ціни у першому оголошенні ліцетатора, що слідує одразу за оголошенням ліцетатором початкової ціни або за оголошенням одним з покупців своєї ціни, а також для визначення і подальшого застосування ліцетатором (учасниками аукціону) відповідного кроку аукціону.
18. У процесі торгів ліцетатор має право збільшувати початкову ціну тільки у порядку, визначеному шкалою розрахунку кроку аукціону.
19. Кожному покупцеві надається можливість сповістити про його готовність купити лот двома рівноцінними способами: при першому способі він повинен підняти табличку з аукціонним номером, що засвідчує прийняття запропонованої ліцетатором ціни (прийняття пропозиції ціни без голосу), при другому - без додаткових оголошень підняти табличку і одночасно оголосити свою пропозицію стосовно ціни лота, яка мусить бути більшою від названої ліцетатором ціни щонайменше на крок аукціону, але обов'язково - кратною кроку (прийняття пропозиції ціни з голосу).
20. Торги розпочинаються з оголошення ліцетатором початкової ціни лота і за умови, що хоча б один з покупців сповіщає одним із можливих способів про готовність придбати лот. Після цього ліцетатор збільшує початкову ціну або ціну, запропоновану покупцем, на певну величину у порядку, передбаченому шкалою розрахунку кроку аукціону, з подальшим послідовним збільшенням ціни, що оголошується ліцетатором або покупцем, тільки на відповідні, визначені шкалою, розміри кроку.
21. Для визначення першого (після оголошення початкової ціни) підвищення ціни лота, ліцетатор, керуючись шкалою, з метою округлення збільшує початкову ціну таким чином, щоб вона стала кратною відповідному кроку у межах, встановлених шкалою, причому таке збільшення не може перевищувати розміру відповідного кроку.
22. Після визначення першого оголошення ліцетатор кожного наступного разу суворо дотримується послідовного збільшення попередньо оголошеної ціни виключно на відповідний крок, встановлений шкалою.
23. Якщо ціна, запропонована з голосу одним із покупців, більша за ціну, оголошену ліцетатором, то ліцетатор називає номер цього покупця і запропоновану ним ціну. Потім ліцетатор оголошує наступну ціну, яка дорівнює запропонованій покупцем ціні, збільшеній на відповідний крок аукціону.
24. Покупець має право, піднявши свою табличку з номером, оголосити будь-яку ціну за умови, що розмір ціни буде більшим за оголошену ліцетатором попередню ціну щонайменше на відповідний крок згідно з межами, визначеними шкалою, але обов'язково - кратною відповідному кроку.
25. Якщо ціна, запропонована з голосу одним із покупців, більша за ціну, оголошену ліцетатором, але не кратна відповідному кроку, то ліцетатор трактує цю пропозицію як згоду покупця збільшити ціну згідно із шкалою, називає номер цього покупця і запропоновану ним ціну у відповідності до вимог шкали.
26. Якщо покупець підняв табличку і оголосив ціну, яка менша за оголошену ліцетатором або попереднім покупцем, то ліцетатор повторює свою ціну або ціну попереднього покупця, трактуючи піднесення таблички покупцем, що запропонував меншу ціну, як згоду прийняти ціну, яку назвав ліцетатор або попередній покупець. Потім ліцетатор оголошує наступну ціну, збільшену на відповідний крок аукціону.
27. Мовчання покупця, який першим підняв табличку з номером після оголошеної ліцетатором ціни, трактується ліцетатором як згода покупця на запропоновану ліцетатором ціну. Після цього ліцетатор називає номер покупця, який першим підняв табличку, і оголошує наступну ціну у відповідності з кроком аукціону.
28. Якщо виникає ситуація, коли після запропонованої ліцетатором ціни одночасно декілька покупців піднімають свої таблички (без голосу), то ліцетатор називає нову ціну (збільшену на відповідний крок), не оголошуючи номерів покупців до тих пір, поки будь-хто з покупців не оголосить свою ціну або ліцетатор не визначить, хто з покупців підняв табличку першим при черговому збільшенні оголошеної ліцетатором ціни.
29. Якщо при послідовному збільшенні ціни ліцетатором одночасно декілька покупців залишають свої таблички піднятими, ліцетатор у будь-який момент, на свій розсуд, може запропонувати покупцям оголосити свою ціну і після першого оголошення одним з покупців своєї пропозиції назвати номер покупця, який оголосив цю пропозицію, а також ціну, запропоновану цим покупцем, а потім оголосити наступну ціну, збільшену на відповідний крок аукціону.
30. Торги по лоту закінчуються разом з ударом молотка і проголошенням ліцетатором слова "Продано" за умови, якщо після оголошення чергової ціни протягом трьох хвилин не буде запропоновано більш високу ціну. Переможцем торгів (аукціону) визнається покупець, аукціонний номер якого ліцетатор назвав останнім.
31. Ліцетатор має право в будь-який момент без пояснень, але до оголошення про продаж лота, зняти його з торгів зовсім або виставити на продаж цей лот ще раз.
32. У процесі аукціону ведеться протокол, до якого для кожного лота заноситься його початкова ціна, пропозиції учасників аукціону та результат торгів (ціна продажу, відомості про переможця або про зняття лота з торгів тощо).
33. Після результативного закінчення торгів по конкретному лоту ліцетатор оголошує про його продаж, називає ціну продажу, аукціонний номер переможця і викликає переможця для підписання протоколу.
34. Після закінчення торгів по кожному окремому лоту ліцетатор має право оголосити перерву, але не більше як на 15 хвилин.
35. Усі дискусії та суперечки щодо ведення торгів ліцетатор розв'язує в процесі аукціону. Після закінчення торгів жодні претензії не приймаються.
36. Під час торгів (від моменту їх початку і до завершення по кожному окремому лоту) учасникам торгів та запрошеним особам заборонено:
- вести розмови між собою;
- без дозволу помічників ліцетатора переміщуватися по залу, де проходить аукціон;
- вести без дозволу організатора аукціону телевізійну трансляцію перебігу аукціонних торгів, запис їх на аудіо- та відеоплівку, фотографувати осіб, присутніх на торгах у залі;
- здійснювати будь-які інші дії, що порушують порядок проведення аукціону.
Особам, які не заявлені в торгах по даному лоту, а також запрошеним особам заборонено будь-яким способом втручатися в процес торгів (підносити таблички з номером, оголошувати пропозиції стосовно ціни тощо).
37. Учасник, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь в аукціоні.
38. Переможцю аукціону сума застави зараховується при остаточному розрахунку.
Сума застави повертається всім учасникам аукціону (за винятком переможців і порушників аукціону) протягом трьох днів після його закінчення.
39. Реєстраційні внески та оплата за інформаційний пакет учасника аукціону не повертаються.
Публікації підлягає інформація про остаточну ціну та інші результати аукціонних торгів.
Порядок та умови передачі переможцям аукціону
права на оренду земельних ділянок
40. Після закінчення аукціону складається і підписується у двох примірниках протокол. Один примірник протоколу надсилається в обласне управління земельних ресурсів, другий - обласній раді. Переможцю торгів надається витяг з протоколу, який одночасно є дозволом для проведення проектно-вишукувальних робіт.
41. У шестимісячний термін після підписання протоколу переможець аукціону забезпечує розробку генерального плану забудови земельної ділянки.
У місячний термін після пред'явлення покупцем погодженого та затвердженого у встановленому порядку генерального плану забудови земельної ділянки організатор аукціону виготовляє проект відведення земельної ділянки, погоджує його у встановленому порядку, здійснює перенесення меж земельної ділянки в натуру, виготовляє і видає покупцеві документи, які посвідчують право користування земельною ділянкою відповідно до даного Положення та чинного законодавства України.
Роботи, вказані в цьому пункті, виконуються за кошти організатора аукціону.
Порядок розподілу та використання
коштів від проведення аукціону
42. Кошти, які надходять на рахунок організатора аукціону від реалізації інформаційних повідомлень, реєстраційних внесків, вхідних квитків на аукціон від осіб, які не беруть участі в аукціоні, суми застав, які не повертаються учасникам аукціону, використовуються організатором для покриття витрат на підготовку та проведення поточного та наступних аукціонів.
43. Кошти, які поступають від продажу та передачі права на оренду земельних ділянок, розподіляються наступним чином:
43.1. Якщо ділянка знаходиться на території міста обласного значення:
- 25 % - на позабюджетний рахунок обласної ради;
- 65 % - на спеціальний рахунок відповідної міської ради;
- 10 % - на рахунок обласного управління земельних ресурсів. 43.2. В інших випадках :
- 25% на позабюджетний фонд обласної ради;
- 55% на спеціальний рахунок відповідної сільської (селищної, міської міста районного значення) ради, на території якої розташована придбана земельна ділянка;
- 10% на рахунок обласного управління земельних ресурсів;
- 5% на спеціальний рахунок відповідної районної ради;
- 5% на спеціальний рахунок відповідної райдержадміністрації. (Підпункти 43.1. та 43.2. викладено в новій редакції на підставі Рішення КОР N 119-08-XXIII від 19.08.99).
Кошти, які надійшли на рахунок обласного управління земельних ресурсів, використовуються для фінансування заходів щодо розробки нових технологій охорони земельних ресурсів, на проведення земельної реформи та ведення державного земельного кадастру. До 50% цієї суми допускається використовувати на матеріально-технічне забезпечення структурних підрозділів обласного управління земельних ресурсів та на покриття витрат, пов'язаних з підготовкою і проведенням земельних аукціонів та відведенням земельних ділянок.
44. Розподіл і перерахунок коштів згідно з пунктом 43 даного Положення здійснюється протягом шести банківських днів після надходження повної суми по кожному проданому лоту.
Відповідальність сторін
45. У разі порушення порядку проведення аукціону, визначеного цим Положенням, або виникнення обгрунтованої підозри у змові учасників аукціону з його організатором, результати аукціону можуть бути визнані недійсними обласною радою за поданням відповідної комісії з підготовки та проведення земельних аукціонів.
46. Спори щодо визнання торгів недійсними розглядаються у судовому порядку.
Заступник голови ради А.С.Грєхов