Документ втратив чиннiсть!
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
від 20.07.94, N 02-5/468
м.Київ
Арбітражним судам України
(Роз'яснення втратило чинність на підставі Постанова
Пленуму Вищого господарського суду України
N 10 від 29.05.2013)
Про строк позовної давності за позовом поставщиків
(виготовлювачів) про стягнення вартості поставленої продукції,
від сплати якої покупець (одержувач) повністю
або частково відмовився за мотивом її неналежної якості
Як показує практика вирішення господарських спорів, окремі арбітражні суди, керуючись Інструкцією колишнього Держарбітражу СРСР про розгляд арбітражами господарських спорів, пов'язаних з поставкою продукції і товарів неналежної якості або некомплектних (від 30.03.83), застосовують скорочений (шестимісячний) строк позовної давності до позовів поставщиків (виготовлювачів) про стягнення вартості продукції, від оплати якої покупець (одержувач) повністю або частково відмовився за мотивом її неналежної якості.
З метою правильного і однакового застосування законодавства при вирішенні таких спорів, Президія Вищого Арбітражного Суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
Відповідно до статей 72 та 249 Цивільного кодексу України ( 1540-06 ) скорочений строк позовної давності у шість місяців застосовується, зокрема, до позовів, що випливають з поставки продукції неналежної якості. Початок перебігу цього строку позовної давності починається з дня встановлення покупцем у належному порядку недоліків поставленої йому продукції.
Отже, виходячи зі змісту чинного законодавства України, шестимісячний строк позовної давності встановлений для позовів покупців (одержувачів) про стягнення з поставщиків (виготовлювачів) зайво сплачених сум у зв'язку з неналежною якістю поставленої продукції, завданих цим збитків та відповідних сум штрафу.
Що ж до позовів поставщиків (виготовлювачів) до покупців (одержувачів) про стягнення вартості продукції, від оплати якої останні відмовились за мотивом її неналежної якості, то до таких спорів слід застосувати загальний строк позовної давності, оскільки ці вимоги пов'язані з розрахунками за поставлену продукцію.