Документ втратив чиннiсть!
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 516 від 22.10.99
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 листопада 1999 р. за N 774/4067
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про внесення змін і доповнень до Положення про
порядок видачі банкам ліцензії на здійснення
банківських операцій
Керуючись Законом України "Про Національний банк України" ( 679-14 ), з метою впорядкування видачі ліцензії комерційним банкам на здійснення банківських операцій та враховуючи пропозиції Управління реєстрації та ліцензування банків і Департаменту пруденційного нагляду щодо необхідності внесення змін і доповнень до Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.05.98 N 181 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 10.06.98 за N 373/2813, зі змінами та доповненнями, Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити зміни і доповнення до Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.05.98 N 181 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 10.06.98 за N 373/2813, зі змінами та доповненнями (додаються).
2. Установити, що комерційні банки, які не мають ліцензії на право залучення і розміщення кредитів та депозитів на міжбанківському ринку, але мають ліцензію на здійснення операцій надання та отримання кредитів на міжбанківському ринку, мають право протягом 6 місяців після набуття чинності цією постановою залучати і розміщувати депозити на міжбанківському ринку без отримання відповідної ліцензії Національного банку України. Після зазначеного строку комерційні банки для залучення і розміщення депозитів на міжбанківському ринку повинні отримати в Національному банку України ліцензії відповідно до Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій.
3. Комерційним банкам, які мають ліцензію Національного банку України на здійснення банківських операцій "відкриття та ведення рахунків банків-кореспондентів (резидентів) у грошовій одиниці України", "ведення рахунків банків-кореспондентів (резидентів) у грошовій одиниці України", "ведення кореспондентських рахунків банків (резидентів і нерезидентів) в іноземній валюті", "відкриття кореспондентських рахунків у банках (нерезидентах) в іноземній валюті та здійснення операцій за ними", "ведення кореспондентських рахунків банків (нерезидентів) у грошовій одиниці України", розробити програми капіталізації (з щомісячною розбивкою) з питань виконання ними до 1 листопада 2000 року ліцензійних вимог, затверджених цією постановою, щодо розміру капіталу, необхідного для здійснення цих банківських операцій, та забезпечити виконання цих програм до 1 листопада 2000 року.
4. Зобов'язати комерційні банки подати зазначені програми капіталізації на узгодження до територіальних управлінь Національного банку України до 1 січня 2000 року.
5. Територіальним управлінням Національного банку України до 15 січня 2000 року подати Національному банку України узгоджені ними програми капіталізації, обгрунтовані висновки щодо їх реальності та встановити щомісячний контроль за виконанням банками цих програм з інформуванням Національного банку України про хід їх виконання до 10 числа місяця, наступного за звітним.
6. Територіальним управлінням Національного банку України у разі невиконання до 1 листопада 2000 року комерційними банками розроблених ними програм капіталізації подати до 15 листопада 2000 року Національному банку України пропозиції щодо подальшого здійснення банками відповідних банківських операцій.
7. Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України та комісіям при територіальних управліннях Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків у термін до 1 січня 2000 року провести з керівниками підрозділів внутрішнього аудиту комерційних банків співбесіди.
8. Доручити Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України до часу набуття чинності цією постановою визначити умови, за яких рішення щодо проведення співбесіди керівників служби внутрішнього аудиту приймається територіальними управліннями Національного банку України, та довести їх до відома територіальних управлінь Національного банку України і комерційних банків.
9. У тексті постанови Правління Національного банку України "Про затвердження Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій" від 06.05.98 N 181 слово "регіональні" у всіх відмінках замінити словом "територіальні" у відповідних відмінках.
10. Постанову надіслати на реєстрацію до Міністерства юстиції України.
11. Постанова набуває чинності через 10 днів після її реєстрації в Міністерстві юстиції України.
12. Зобов'язати керівників комерційних банків, центрального апарату та установ Національного банку України взяти до керівництва в роботі зазначену постанову та суворо дотримуватися її вимог.
13. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління О.I.Кірєєва.
Голова В.А.Ющенко
Затверджено
Постанова Правління Національного банку України
22.10.99 N 516
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 листопада 1999 р. за N 774/4067
Зміни і доповнення до Положення про порядок видачі
банкам ліцензії на здійснення банківських операцій,
затвердженого постановою Правління Національного
банку України від 06.05.98 N 181 та зареєстрованого
Міністерством юстиції України 10.06.98 за N 373/2813,
зі змінами та доповненнями
1. У преамбулі Положення слова й цифри "статтями 17, 50 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 )" замінити на слова й цифри "статтею 7 Закону України "Про Національний банк України" ( 679-14 )".
2. Абзац перший пункту 1.3 розділу 1 після слів "нормативними актами Національного банку України" доповнити словами "та відповідно до них розробленими внутрішніми положеннями банку".
3. У пункті 1.5 розділу 1 виключити слова "та оформлені відповідним чином, тобто з урахуванням вимог Положення про гербовий збір, затвердженого Указом Президента України від 06.11.98 N 1222/98".
4. Підпункт 8 пункту 2.2 розділу 2 викласти в такій редакції:
"8. Залучення і розміщення кредитів та депозитів на міжбанківському ринку".
5. Абзац перший пункту 3.2 розділу 3 після слів "(Голова Правління, його заступники, головний бухгалтер та його заступник, члени Правління)" доповнити словами "та керівників структурних підрозділів".
6. У пункті 3.3 розділу 3: абзац перший викласти в такій редакції: "Наявність підрозділів, які виконуватимуть відповідні банківські операції, та підрозділу внутрішнього аудиту"; абзац третій виключити; доповнити пункт абзацом такого змісту: "Кандидати на посаду керівників підрозділів внутрішнього аудиту новостворених комерційних банків обов'язково проходять співбесіду на Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків (надалі - Комісія)."
7. У розділі 4:
а) пункт 4.3: абзац перший після слів "професійний рівень" доповнити словами "керівних осіб та";
абзац другий після слів "керівних осіб" доповнити словами "та керівників структурних підрозділів"; після слова "завірена" доповнити словами "Операційним управлінням Національного банку України або".
доповнити абзацом третім такого змісту:
"Інформація щодо професійних знань та навичок керівника підрозділу внутрішнього аудиту подається у вигляді анкети встановленого зразка (додаток 6), заповненої кандидатом".
У зв'язку з цим номери додатків 6-10 за всім текстом Положення вважати відповідно номерами додатків 7-11;
б) доповнити розділ пунктом 4.7 такого змісту:
"4.7. Рішення Комісії про проведення співбесіди та про професійну придатність кандидата на посаду керівника підрозділу внутрішнього аудиту".
8. Пункт 6.3 розділу 6 після слова "завірені" та абзац другий виноски до додатка 5 після слова "засвідчується" доповнити словами "Операційним управлінням Національного банку України або".
9. Пункт 6.4 розділу 6 після абзацу дев'ятого доповнити новими абзацами десятим та одинадцятим такого змісту:
"- створення та дотримання банком порядку формування резервів відповідно до вимог чинного законодавства України та нормативних актів Національного банку України";
- якість "кредитного портфеля". У зв'язку з цим абзац десятий вважати абзацом дванадцятим. 10. Пункт 6.7 розділу 6 та абзац перший пункту 9.5 розділу 9 після слів "нормативних актів Національного банку України" доповнити словами "стан технічної укріпленості касового вузла та організації охорони за операціями 1, 2, 3, 24, 25, що перелічені в пункті 2.2 розділу 2 цього Положення, наявність умов для здійснення операцій перевезення грошово-валютних цінностей та інкасації грошових коштів за операцією 2 пункту 2.2 розділу 2 цього Положення".
11. Абзац сьомий пункту 7.2 розділу 7 доповнити словами "та інкасуються, і який передбачає відшкодування збитків, спричинених внаслідок неналежного виконання обов'язків".
12. У розділі 7:
абзац третій пунктів 7.5 та7.14, абзац четвертий пункту 7.13 викласти в такій редакції:
"- наявність капіталу банку в сумі, еквівалентній 5 млн.євро";
пункти 7.5, 7.13, 7.14 доповнити абзацом такого змісту: "- відсутність письмово підтверджених фактів порушень чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України в діяльності банку протягом 1 року, що передує розширенню ліцензії".
13. В абзаці першому пункту 7.8 розділу 7 перше речення викласти в такій редакції:
"Залучення і розміщення кредитів та депозитів на міжбанківському ринку".
14. Пункт 7.18 розділу 7 доповнити абзацом такого змісту: "- наявність зареєстрованого (зареєстрованих) Національним банком України кореспондентського рахунку (НОСТРО) у банках (нерезидентах) та роботи за ним без порушень протягом останніх 6 місяців, що передують розширенню ліцензії". 15. Пункт 7.19 розділу 7 доповнити абзацами такого змісту: "- відповідність касового вузла технічним вимогам, викладеним у відомчих будівельних нормах "Проектування банків та банківських сховищ", затверджених постановою Правління Національного банку України від 29.08.95 N 216;
- відповідність організації охорони банку вимогам Інструкції з організації охорони установ банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.12.98 N 548дск та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.98 N 963дск і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 35/3328;
- наявність експерта та касового працівника, підготовлених відповідно до вимог чинного законодавства і нормативних актів Національного банку України, зокрема Інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків України N 1 , затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 N 129".
16. Пункт 7.20 розділу 7 доповнити абзацами такого змісту: "- наявність зареєстрованого (зареєстрованих) Національним банком України кореспондентського рахунку (НОСТРО) у банках (нерезидентах) та роботи за ним без порушень протягом останніх 6 місяців, що передують розширенню ліцензії;
- відповідність касового вузла технічним вимогам, викладеним у відомчих будівельних нормах "Проектування банків та банківських сховищ", затверджених постановою Правління Національного банку України від 29.08.95 N 216;
- відповідність організації охорони банку вимогам Інструкції з організації охорони установ банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.12.98 N 548дск та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.98 N 963дск і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 35/3328;
- наявність експерта та касового працівника, підготовлених відповідно до вимог чинного законодавства і нормативних актів Національного банку України, зокрема Інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків України N 1, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 N 129".
17. Пункт 8.4 розділу 8 викласти в такій редакції: "8.4. Територіальне управління Національного банку України за місцезнаходженням банку в строк, визначений у пункті 8.3 цього Положення, перевіряє достовірність інформації, викладеної в поданих банком документах, та за необхідності проводить співбесіду з особами, переліченими в пункті 3.2.
У разі зміни керівника підрозділу внутрішнього аудиту комерційного банку кандидати на вказану посаду проходять співбесіду на Комісії або на комісії при територіальному управлінні Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків за умов, визначених Комісією.
Після проведення співбесіди та прийняття рішення територіальні управління Національного банку України в триденний строк подають до Національного банку України всі необхідні документи (згідно з пунктом 4.3) про кандидатуру на посаду керівника підрозділу внутрішнього аудиту.
Результати співбесіди враховуються при розгляді питання щодо видачі (розширення) банку ліцензії на здійснення банківських операцій".
18. У пункті 9.3 розділу 9 слова "з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України (надалі - Комісія)" виключити.
19. Абзац третій пункту 9.7 розділу 9 після слів "наданої ліцензії" доповнити словами "копії платіжних доручень, що підтверджують оплату за видачу (розширення) ліцензії на здійснення банківських операцій і за бланк ліцензії", а слово "надсилається" замінити на слово "надсилаються".
20. У пункті 10.2 розділу 10:
підпункт 5 "Ведення рахунків банків-кореспондентів (резидентів) у грошовій одиниці України" виключити.
У зв'язку з цим підпункти 6-14 вважати відповідно підпунктами 5-13;
після підпункту 13 доповнити пункт новим підпунктом 14 такого змісту:
"14. Роздрібна торгівля банківськими металами на валютному ринку України";
абзац другий доповнити словами:
"забезпечувати виконання рішень банку - юридичної особи щодо надання кредитів в іноземній валюті та здійснювати контроль за виконанням позичальником умов кредитного договору";
доповнити пункт новим абзацом такого змісту:
"Філія комерційного банку має право почати здійснення банківських операцій з дати погодження територіальним управлінням Національного банку України за місцезнаходженням філії дозволу на здійснення банківських операцій, виданого їй комерційним банком - юридичною особою".
21. Назву додатка 5 після слів "Інформація про" доповнити словами "керівних осіб та".
22. У розділі "Приміщення банку, в тому числі каса" додатка 7 після слова та цифр "від 29.08.95 N 216" текст викласти в такій редакції:
"та організації охорони банку вимогам Інструкції з організації охорони установ банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.12.98 N 548дск та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.98 N 963дск і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 35/3328".
23. У розділі "Приміщення банку, в тому числі каса" додатка 9 абзац другий замінити абзацами такого змісту:
"Відповідність приміщення банку та касового вузла технічним вимогам відомчих будівельних норм "Проектування банків і банківських сховищ", затверджених постановою Правління Національного банку України від 29.08.95 N 216, та відповідність організації охорони банку вимогам Інструкції з організації охорони установ банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.12.98 N 548дск та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.98 N 963дск і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 35/2228.
Наявність умов для здійснення операцій перевезення грошово-валютних цінностей та інкасації грошових коштів".
24. У додатку 10:
виключити абзац: "Якщо банк бажає отримати ліцензію на надання консультаційних послуг, необхідно зазначити, чи міститься у пакеті інформація про наявність у банку кваліфікованого персоналу, здатного надавати якісно такі послуги";
у розділі "Особливі умови": абзац четвертий викласти в такій редакції: "Зазначити, чи відповідає організація охорони банку вимогам Інструкції з організації охорони установ банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.12.98 N 548дск та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.98 N 963дск і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 35/3328";
останній абзац такого змісту "Якщо банк бажає отримати ліцензію на надання консультаційних послуг, зазначити, чи є в банку персонал із достатньо високою кваліфікацією" та перше речення примітки "Для визначення ступеня кваліфікації працівників, які займаються наданням консультаційних послуг, можна використовувати дані розділу "Керівництво банку, персонал відділів, що здійснюватимуть операції, на які банк бажає отримати ліцензію, персонал відділу внутрішнього аудиту" (див.вище)" виключити.
25. У тексті Положення слово "регіональні" в усіх відмінках замінити словом "територіальні" у відповідних відмінках.
Начальник Управління реєстрації та ліцензування банків О.I.Пархоменко
Додаток 6
до Положення про порядок видачі
банкам ліцензії на здійснення
банківських операцій
Анкета
кандидата на посаду керівника лужби внутрішнього аудиту банку _____________________________________________________________
(назва банку)
------------------------------------------------------------------
Запитання | Відповідь
----------------------------------+-------------------------------
1. Прізвище, ім'я та по батькові,|
дата народження, домашня адреса. |
----------------------------------+-------------------------------
2. Освіта (назва вузу, одержана|
спеціальність). |
----------------------------------+-------------------------------
3. Останнє місце роботи (назва ус-|
танови, організації, посада, з|
якого часу на цій посаді). |
----------------------------------+-------------------------------
4. Чи мали місце письмово підт-|
верджені зауваження та факти пору-|
шення чинного законодавства Украї-|
ни, нормативних актів Національно-|
го банку України за час попереднь-|
ої роботи у фінансових установах|
(якщо мали, то від кого)? |
----------------------------------+-------------------------------
5. Чи перебуваєте в прямих родин-|
них стосунках із членами ради та|
правління Вашого комерційного бан-|
ку (батьки, діти, подружжя)? |
----------------------------------+-------------------------------
6. Чи володієте сучасною інформа-|
цією про напрями розвитку бан-|
ківської справи та внутрішнього|
аудиту в банківській діяльності? |
----------------------------------+-------------------------------
7. Чи доводилось Вам виступати на|
засіданнях, зустрічах з вищим ке-|
рівництвом Вашої банківської уста-|
нови? |
----------------------------------+-------------------------------
8. З якими нормативними документа-|
ми Національного банку України та|
чинним законодавством України, що|
регулюють аудиторську діяльність,|
Ви обізнані? |
----------------------------------+-------------------------------
9. Що Ви розумієте під системою|
внутрішнього контролю комерційного|
банку? |
----------------------------------+-------------------------------
10. Для чого розробляються стан-|
дарти внутрішнього аудиту комер-|
ційного банку? Які з них Ви засто-|
совуєте у своїй роботі? |
----------------------------------+-------------------------------
11. Чи в змозі Ви контролювати та|
аналізувати роботу персоналу під-|
розділу внутрішнього аудиту, роз-|
вивати його професійні здібності|
шляхом навчання в процесі прове-|
дення аудиту та на тематичних се-|
мінарах? |
----------------------------------+-------------------------------
12. Яким чином збираєтесь коорди-|
нувати роботу підрозділу внут-|
рішнього аудиту з роботою незалеж-|
них зовнішніх аудиторів? Укажіть|
(якщо це має місце), з якими ауди-|
торськими фірмами (аудиторами)|
підтримуєте взаємозв'язок? |
----------------------------------+-------------------------------
13. Перевірка яких банківських|
операцій, на Ваш погляд, вимагає|
особливої уваги з боку служби|
внутрішнього аудиту комерційного|
банку? |
----------------------------------+-------------------------------
14. Чи маєте Ви повну інформацію|
про всі види діяльності банку та|
плани його розвитку, які можуть|
вплинути на структуру та роботу|
підрозділу внутрішнього аудиту? |
----------------------------------+-------------------------------
15. З якими програмами комп'ютер-|
ної системи, що застосовуються в|
комерційних банках для проведення|
операцій, Ви ознайомлені? |
----------------------------------+-------------------------------
16. На чому грунтується Ваша впев-|
неність у вмінні та можливості за-|
безпечити виконання функціональних|
обов'язків служби внутрішнього ау-|
диту банку? |
----------------------------------+-------------------------------
17. Кому, на Ваш погляд, у першу|
чергу потрібно подавати аудиторсь-|
кий висновок та рекомендації під-|
розділу внутрішнього аудиту банку|
після проведеної перевірки? |
----------------------------------+-------------------------------
18. Якою мірою, на Вашу думку, ке-|
рівник служби внутрішнього аудиту|
повинен брати участь у розвитку|
банку та свого підрозділу? |
------------------------------------------------------------------
Дата | Підпис |
Начальник Управління реєстрації а ліцензування банків О.I.Пархоменко