Угода
про співпрацю держав-учасниць Співдружності
Незалежних Держав в боротьбі з незаконною
міграцією
Держави-учасниці цієї Угоди в особі урядів, далі - Сторони, виходячи з норм міжнародного права і національного законодавства Сторін,
відмічаючи, що незаконна міграція є загрозою суспільної і національної безпеки, економічної стабільності, спричинює ускладнення криміногенної ситуації на територіях Сторін,
вважаючи пріоритетною для себе задачу забезпечення прав і законних інтересів своїх громадян,
розглядаючи співпрацю в боротьбі з незаконною міграцією як один із важливих напрямів регулювання міграційних процесів на територіях Сторін та з метою здійснення спільних заходів до запобігання незаконної міграції,
бажаючи забезпечити правову основу для співпраці Сторін в боротьбі з незаконною міграцією,
погодились про таке:
Стаття 1
Терміни, що застосовуються у цій Угоді, мають таке значення: "незаконні мігранти" - громадяни третіх держав та особи без громадянства, які порушили правила в'їзду, виїзду, перебування або транзитного проїзду через території Сторін, а також громадяни Сторін, котрі порушили правила перебування на території однієї з Сторін, що встановлені її національним законодавством; "треті держави" - держави, що не є учасницями цієї Угоди; "держава виїзду" держава громадянської належності незаконного мігранта (для осіб без громадянства - держава його звичайного місця проживання) або держава, з території якої прибув незаконний мігрант;
"держава в'їзду" - держава, на територію якої прибув незаконний мігрант.
Стаття 2
Угода не застосовується до осіб, яки прибули на територію однієї з Сторін з метою отримання притулку або статусу біженця, якщо їх клопотання про надання такого статусу подані у відповідні органи держави в'їзду за порядком, що передбачений її законодавством.
Стаття З
В'їзд громадян третіх держав, осіб без громадянства і громадян Сторін на територію однієї з Сторін можливий за умови виконання ними вимог її національного законодавства про правила в'їзду, виїзду, перебування та транзитного проїзду, а також міжнародних договорів, учасницею яких вона є.
Особи, яких визнано біженцями або, яким надано притулок на території однієї з Сторін, в'їжджають на території інших Сторін згідно з частиною першою цієї статті.
Стаття 4
Сторони здійснюють взаємодію у галузі боротьби з незаконною міграцією за такими основними напрямами:
міграційний контроль;
облік громадян третіх держав, осіб без громадянства і громадян Сторін, які незаконно перетинають кордони держав, незаконно перебувають на територіях Сторін, а також осіб, яким заборонено в'їзд на територію однієї з Сторін;
виробка механізму по депортації незаконних мігрантів;
гармонізація національного законодавства Сторін в галузі відповідальності для незаконних мігрантів і для всіх категорій осіб, що надають сприяння незаконній міграції;
обмін інформацією про незаконну міграцію; підготовка та підвищення кваліфікації співробітників відповідних органів Сторін, які займаються питаннями боротьби з незаконною міграцією.
Стаття 5
Незаконні мігранти, яких виявлено на території однієї з Сторін, підлягають депортації до держави виїзду у відповідності до законодавства держави в'їзду, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
У випадку, якщо незаконні мігранти прибули на територію однієї з Сторін з території другої Сторони, то вони, за наявності відповідних доказів про це, підлягають передачі останній. При цьому передача незаконних мігрантів здійснюється у відповідності з окремими домовленостями Сторін в цій галузі.
Стаття 6
Сторони обмінюватимуться інформацією: про національне законодавство в галузі міграції, а також про зміни в ньому;
про зразки документів, що засвідчують особу і надають право на перетинання державного кордону, зміни форм і вимог до документів для в'їзду, перебування та виїзду з території Сторін;
про виявлені канали незаконної міграції, в тому числі отримання в'їзних віз, інших документів та їх використання, а також про інші питання виконання цієї Угоди;
про всі угоди про в'їзд - виїзд та міграцію з третіми державами.
Стаття 7
Після підписання цієї Угоди Сторони в шестимісячний термін розроблять Положення про спільну базу даних про незаконних мігрантів та осіб, в'їзд яким до держав-учасниць цієї Угоди заборонено у відповідності з чинним національним законодавством Сторін, а також визначає порядок обміну інформацією про незаконну міграцію згідно з статтями 4 і 6 цієї Угоди.
Стаття 8
Всі питання, що пов'язані з виконанням або тлумаченням цієї Угоди, вирішуються шляхом консультацій і переговорів зацікавлених Сторін.
За спільним погодженням Сторін до цієї Угоди можуть вноситися зміни і доповнення, що оформлюються у вигляді, протоколів і є невід'ємною частиною цієї Угоди.
Стаття 9
Ця Угода підлягає ратифікації відповідно до націнального законодавства Сторін та набирає чинності з дня здачі депозитарію на зберігання третьої ратифікаційної грамоти.
Для Сторін, що ратифікують її, вона набирає чинності з дня здачі ними на зберігання депозитарію своїх ратифікаційних грамот.
Стаття 10
Положення цієї Угоди не торкаються зобов'язань, що були прийняті Сторонами у відповідності з іншими міжнародними договорами.
Стаття 11
Кожна з Сторін не пізніше ніж у місячний термін з дня вступу для неї в силу цієї Угоди визначить перелік повноважних органів, на які буде покладено її реалізацію, і повідомить про це депозитарію.
Стаття 12
Цю Угоду відкрито для приєднання держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, що поділяють його положення, за погодженням усіх Сторін шляхом передачі депозитарію документів про таке приєднання. Приєднання вважається, таким що набрало чинності, з дня отримання депозитарієм останього повідомлення про погодження на таке приєднання.
Стаття 1З
Ця Угода є чинною протягом п'яти років з дня набуття нею чинності, а потім автоматично продовжується кожного разу на п'ятирічний період.
Кожна сторона може вийти з цієї Угоди, направивши письмове повідомлення про це депозитарію не пізніше ніж за 6 місяців до виходу.
Вчинено у місті Москві 6 березня 1998 року в одному дійсному примірнику російською мовою. Дійсний примірник зберігається у Виконавчому Секретаріаті Співдружності Незалежних Держав, який направить кожній державі, що підписала цю Угоду, її завірену копію.
За Уряд Азербайджанської Республіки |
За Уряд Республіки Молдова |
За Уряд Республіки Вірменія |
За Уряд Російської Федерації |
За Уряд Республіки Бєларусь |
За Уряд Республіки Таджикистан |
За Уряд Грузії |
За Уряд Туркменистану |
За Уряд Республіки Казахстан |
За Уряд Республіки Узбекистан |
За Уряд Киргизької Республіки |
За Уряд України |
Застереження України
щодо пункту III-5 порядку денного засідання Ради
глав урядів держав-учасниць СНД
Дотримання правил в'їзду та виїзду поширюється і на громадян Сторін (абзац другий Статті 1).
Прем'єр-міністр України В.П.Пустовойтенко
Особлива думка
Азербайджанської Республіки
до Угоди про співпрацю держав-учасниць
Співдружності Незалежних Держав в боротьбі
з незаконною міграцією
Азербайджанська Республіка в цілому підтримуючи цю Угоду, візьме участь в повному обсязі щодо прийняття національного Закону про міграцію, що знаходиться на розгляді Міллі Меджлісу (Парламенту) Республіки. Одночасно, не бере на себе зобов'язань до абзацу 5 Статті 4 і абзацу 5 Статті 6.
Прем'єр-міністр Азербайджанської Республіки А.Расі-заде