Угода
про міждержавну експертизу проектів будівництва, які
становлять взаємний інтерес для держав-учасниць
Співдружності Незалежних Держав
Держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав в особі урядів, надалі - Сторони,
надаючи великого значення інтеграційним процесам у галузі соціально-економічного розвитку держав,
виходячи з положень Угоди про співробітництво в галузі інвестиційної діяльності від 24 грудня 1993 року, Конвенції про захист прав інвестора від 28 березня 1997 року, Угоди про співробітництво в будівельній діяльності від 9 вересня 1994 року та Концепції економічного інтеграційного розвитку Співдружності Незалежних Держав від 28 березня 1997 року,
погодились про таке:
Стаття 1
В цілях цієї Угоди наступні терміни означають: державна експертиза етап державного регулювання інвестиційного процесу в цілях встановлення відповідності проектів будівництва вимогам законодавства Сторони, умовам запобігання шкоді правам та інтересам громадян, юридичних осіб і держави, які охороняються законом, а також в цілях здійснення контролю за додержанням соціально-економічної та природоохоронної політики;
міждержавна експертиза - етап державного регулювання інвестиційного процесу в створенні об'єктів, які становлять інтерес для двох та більше Сторін, незалежно від джерел фінансування, форм власності і належності об'єктів в цілях встановлення відповідності проектів будівництва, що намічаються, умовам та вимогам, передбаченим нормативними і правовими актами Сторін, виявлення та вжиття необхідних заходів для запобігання можливим збиткам для зацікавлених Сторін при реалізації об'єкта експертизи;
проект будівництва (об'єкт експертизи) - будь-який з елементів інвестиційного проекту будівництва (реконструкції, технічного переоснащення та ін.) підприємства, будівлі або споруди, включаючи обгрунтування інвестицій, техніко-економічне обгрунтування, проект та інші види документації, пов'язані з проектуванням та будівництвом об'єктів, які становлять інтерес для двох та більше Сторін;
експертний орган - орган державної експертизи, уповноважений Стороною здійснювати державну експертизу всіх частин проектів будівництва (комплексну експертизу) у відповідності з нормативними та правовими актами Сторони;
базовий експертний орган - експертний орган, який забезпечує створення і роботу міждержавної експертної групи, яка складається з представників експертних органів зацікавлених Сторін та інших експертів, що залучаються до проведення експертизи.
Стаття 2
Сторона, на території якої здійснюється проект будівництва, самостійно приймає рішення про проведення його міждержавної експертизи, в тому числі при письмовому зверненні іншої Сторони (Сторін) про проведення такої експертизи, крім випадків, коли проведення міждержавної експертизи передбачене міжнародним договором, учасницею якого є Сторона.
При реалізації проекту будівництва на територіях Сторін об'єкт міждержавної експертизи визначається за взаємною згодою зацікавлених Сторін.
Стаття 3
Сторони забезпечують організацію і проведення міждержавної експертизи проектів будівництва через свої експертні органи у відповідності з Положенням про порядок проведення міждержавної експертизи проектів будівництва (далі - Положення), яке є невід'ємною частиною даної Угоди.
Стаття 4
Експертні органи зацікавлених Сторін утворюють міждержавну експертну групу по кожному об'єкту міждержавної експертизи. При цьому базовим експертним органом є орган Сторони, на території якої передбачається реалізація проекту будівництва, що становить взаємний інтерес для Сторін.
У разі реалізації проекту будівництва на території двох і більше Сторін базовий експертний орган визначається за взаємною згодою зацікавлених Сторін.
Стаття 5
Координація і контроль за реалізацією положень цієї Угоди покладається на центральні органи державного управління будівництвом Сторін, а також Міжурядову раду по співробітництву в будівельній діяльності, яка щорічно подає Міждержавному економічному Комітету Економічної ради доповідь про хід виконання Угоди.
Стаття 6
Ця Угода не зачіпає положення інших міжнародних договорів, учасницями яких є Сторони.
Стаття 7
У цю Угоду можуть бути внесені доповнення і зміни за спільною згодою Сторін, які оформляються окремими протоколами, що набувають чинності в порядку, передбаченому статтею 9 цієї Угоди.
Стаття 8
Спірні питання, пов'язані із застосуванням та тлумаченням статей цієї Угоди, вирішуються шляхом консультацій і переговорів центральних органів державного управління будівництвом Сторін.
При неможливості врегулювати спірні питання шляхом переговорів Сторони звертаються до Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав або до інших компетентних міжнародних судових інстанцій.
Стаття 9
Ця Угода набуває чинності з дати її підписання, а для Сторін, законодавство яких потребує виконання внутрішньодержавних процедур, - з дня здачі депозитарію відповідного повідомлення.
Стаття 10
Ця Угода діє протягом 5 років з дня набуття нею чинності. Після закінчення цього терміну Угода автоматично продовжується кожного разу на п'ятирічний період, якщо Сторони не приймуть іншого рішення.
Стаття 11
Кожна Сторона може вийти з цієї Угоди, направивши письмове повідомлення про це депозитарію не пізніше ніж за 6 місяців до виходу.
Стаття 12
Ця Угода відкрита для приєднання інших держав, які поділяють її положення, шляхом передачі депозитарію документів про приєднання.
Вчинено в місті Саратові 13 січня 1999 року в одному дійсному примірнику російською мовою. Дійсний примірник зберігається у Виконавчому Секретаріаті Співдружності Незалежних Держав, який направить кожній державі, що підписала цю Угоду, її завірену копію.
Угода підписана:
Республіка Молдова
Республіка Вірменія
Російська Федерація
Республіка Білорусь
Республіка Таджикистан Грузія
Республіка Казахстан
Киргизька Республіка
Україна (з застереженням)
Додаток
до Угоди про міждержавну експертизу проектів будівництва,
що представляють взаємний інтерес для
держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав,
від 13 січня 1999 року
Положення
про порядок проведення міждержавної експертизи
проектів будівництва
I. Загальні положення
1. Це Положення є невід'ємною частиною Угоди про міждержавну експертизу проектів будівництва, що представляють взаємний інтерес для держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі - Угода), і встановлює порядок проведення міждержавної експертизи проектів будівництва об'єктів на територіях держав-учасниць цієї Угоди (далі - Сторони), що здійснюється спільно експертними органами Сторін.
2. Положення регулює взаємовідносини експертних органів Сторін при проведенні міждержавної експертизи проектів будівництва об'єктів при зберіганні чинного в кожній державі порядку проведення державної експертизи проектів відповідно до їх нормативних і правових актів.
3. Міждержавній експертизі підлягають обгрунтування інвестицій, техніко-економічні обгрунтування, проекти і завдання на їхню розробку, інші види документів, пов'язані з проектуванням і будівництвом таких об'єктів, що зачіпають інтереси двох і більше Сторін:
лінійно-протяжні об'єкти - споруди, що проходять по територіях двох і більше Сторін (трубопроводи, автомобільні дороги та залізниці, мости, лінії електропередачі тощо);
прикордонні об'єкти - об'єкти, що споруджуються на території однієї із Сторін, розрахункова зона впливу яких на навколишнє середовище перетинає кордони суміжних держав (металургійні, хімічні, нафтохімічні підприємства, водогосподарчі, повітряного транспорту, радіокомунікаційні об'єкти тощо);
спільні об'єкти - об'єкти, що споруджуються на кошти інвесторів двох і більше Сторін;
об'єкти, що споруджуються на території однієї Сторони на кошти однієї або декількох інших Сторін.
За узгодженням зацікавлених Сторін допускається проведення міждержавної експертизи проектів договорів, угод і контрактів, за якими передбачається будівництво об'єктів різного призначення, і відповідних обгрунтувань (документації) до них, а також проектів міждержавних інноваційних програм в області будівництва, обгрунтовуючих матеріалів до них та інших документів по проектах, зазначених у цьому пункті.
4. Перелік матеріалів, що подаються на міждержавну експертизу по об'єктах експертизи, зазначених у пункті 3 цього Положення, визначається нормативними вимогами Сторін, установленими для розробки відповідних видів документації. У випадках, передбачених законодавствами Сторін, подаються матеріали результатів громадського обговорення.
Для проектів будівництва об'єктів також обов'язково:
погоджувати у встановленому порядку відступи від обов'язкових вимог норм і правил з проектування і будівництва, що діють на територіях Сторін;
проводити сертифікацію і технічний огляд у встановленому порядку імпортних технологій, устаткування, матеріалів, конструкцій і виробів.
II. Організація і проведення міждержавної експертизи
проектів будівництва
5. Матеріали для міждержавної експертизи проектів будівництва направляються замовником (фізичною або юридичною особою, що подає матеріали на міждержавну експертизу) у базовий експертний орган у 4-х примірниках.
6. Базовий експертний орган має право в процесі експертизи просити у замовника додаткові матеріали, необхідні для підготування висновку про проведену міждержавну експертизу.
7. Матеріали проектів будівництва, подані в базовий експертний орган, підлягають реєстрації та перевірці на повноту і комплектність.
8. Базовий експертний орган у термін не більше 7 днів з дня реєстрації названих матеріалів погоджує з експертними органами зацікавлених Сторін їхню участь у складі міждержавної експертної групи і направляє замовнику:
при відповідності поданих матеріалів установленим вимогам Сторони договір про виконання робіт з міждержавної експертизи проекту будівництва;
при невідповідності матеріалів установленим вимогам Сторони повідомлення про терміни подання необхідних матеріалів у повному обсязі.
При неотриманні базовим експертним органом від замовника протягом 30 днів з дати направлення підписаного замовником договору та обговореної в ньому оплати за проведення міждержавної експертизи або непредставленні замовником у зазначений базовим експертним органом термін запитуваних матеріалів міждержавна експертиза не проводиться і всі матеріали по проекту будівництва в 7-денний термін повертаються замовнику.
9. Початок проведення міждержавної експертизи та умови її оплати встановлюються договором. Вартість проведення міждержавної експертизи визначається на підставі відповідних нормативів залежно від трудомісткості експертних робіт з урахуванням обсягу поданих на експертизу матеріалів і складності об'єкта експертизи. Тривалість проведення експертизи встановлюється договором, але не повинна перевищувати 3-х місяців.
У процесі проведення міждержавної експертизи за необхідності можуть бути змінені вартість і терміни її проведення (при цьому оформляється додатковий договір із замовником), а також кількість і спеціалізація експертів, що залучаються до роботи міждержавної експертної групи.
10. Після одержання документа, що підтверджує оплату експертизи, базовий експертний орган:
формує міждержавну експертну групу і погоджує її склад з керівниками державних експертних органів зацікавлених Сторін;
готує протокол участі представників зацікавлених державних експертних органів у міждержавній експертизі, виходячи з обсягу робіт і вартості проведення експертизи, передбачених договором із замовником.
11. Склад міждержавної експертної групи (керівник, секретар і члени групи) і зміни в ньому оформляються рішенням керівника центрального органу державного управління будівництвом Сторони, на території якої намічене будівництво об'єкта. Керівником міждержавної експертної групи, як правило, призначається керівник державного експертного органу зазначеної Сторони, секретарем - штатний співробітник цього органу.
12. Керівник і секретар міждержавної експертної групи організують і забезпечують проведення експертизи і підготування зведеного висновку міждержавної експертної групи, у тому числі:
формують склад експертів по основних напрямках експертизи; складають календарний план роботи групи; розробляють завдання експертам на проведення експертизи; забезпечують надання експертам необхідної додаткової інформації;
організують у разі потреби виїзд експертів на місце розташування об'єкта, що намічається до будівництва;
організують проведення засідань групи й оформляють протоколи цих засідань.
13. Міждержавна експертна група встановлює відповідність об'єкта експертизи умовам, передбаченим нормативними правовими актами Сторін, виявляє достатність намічених заходів для запобігання можливого збитку для Сторін при реалізації об'єкта експертизи.
14. Міждержавна експертна група проводить організаційне засідання; на наступних засіданнях:
визначаються основні напрямки роботи експертів;
затверджуються завдання експертам і календарний план роботи групи;
готуються й обговорюються експертні висновки по напрямках; складається і розглядається проект зведеного висновку міждержавної експертизи.
15. Результати засідань міждержавної експертної групи оформляються протоколами, які підписують її керівник і секретар.
16. Проект висновку (позитивного або негативного) міждержавної експертної групи підписується членами експертної групи у повному складі, після чого він стає зведеним висновком експертної групи.
При незгоді окремих членів експертної групи з підготовленим висновком (або його окремими положеннями) вони підписують його з позначкою "особлива думка". Особлива думка оформляється експертом у виді документа, що містить обгрунтування причин незгоди з проектом висновку.
17. Зведений висновок, підготовлений міждержавною експертною групою, повинен містити обгрунтовані висновки про допустимість (недопустимість) реалізації об'єкта експертизи.
Позитивний висновок повинен включати висновки про відповідність об'єкта експертизи поставленим вимогам і рекомендації по його затвердженню (узгодженню).
Негативний висновок може містити два висновки:
про необхідність доробки об'єкта експертизи за зауваженнями і пропозиціями, викладеними у зведеному висновку міждержавної експертизи;
про недопустимість реалізації об'єкта експертизи через невідповідність його поставленим вимогам.
18. Зведений висновок, підготовлений міждержавною експертною групою, затверджується керівником центрального органу державного керування будівництвом, при якому створений базовий експертний орган, за узгодженням із керівниками центральних органів державного керування будівництвом зацікавлених Сторін.
19. При розбіжностях між членами міждержавної експертної групи по проекту зведеного висновку керівник центрального органу державного управління будівництвом, при якому створено базовий експертний орган, приймає рішення:
про продовження міждержавної експертизи з включенням в групу додаткових експертів;
про направлення матеріалів по розбіжностях у Комісію з міждержавної експертизи проектів Міжурядової ради по співробітництву в будівельній діяльності для розгляду і підготовки рекомендацій до них.
20. Міждержавна експертиза вважається завершеною після затвердження зведеного висновку міждержавної експертної групи.
21. Зведений висновок міждержавної експертної групи направляється базовим експертним органом замовнику та в Комісію з міждержавної експертизи проектів Міжурядової ради по співробітництву в будівельній діяльності протягом 5 днів з дня його затвердження.
22. У випадку негативного висновку міждержавної експертної групи замовник має право представити матеріали на повторну експертизу за умови їх доробки з урахуванням зауважень та пропозицій, викладених у даному висновку.
23. Замовник документації, інші зацікавлені особи, які не згодні з висновком міждержавної експертної групи, мають право звернутися до керівника центрального органу державного управління будівництвом Сторони, при якому створений базовий експертний орган, і в Комісію з міждержавної експертизи проектів Міжурядової ради по співробітництву в будівельній діяльності для розгляду розбіжностей та підготовки рекомендацій з прийняття остаточного рішення зацікавлених Сторін на основі консенсуса.
24. Комісія з міждержавної експертизи проектів Міжурядової ради по співробітництву в будівельній діяльності забезпечує розробку та затвердження нормативно-методичних документів, необхідних для реалізації цієї Угоди.
Застереження України
по пункту 2 розділу II порядку денного засідання
Президії Міждержавного економічного Комітету
Економічного Союзу
"Про Угоду про міждержавну експертизу проектів будівництва, що становлять взаємний інтерес для держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав"
13 січня 1999 року
"За виключенням розгляду спорів в Економічному Суді СНД".
Віце-прем'єр-міністр України, член Президії МЕК С. Тігіпко