МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
N 166 від 22 липня 1993 р.
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 серпня 1993 р. за N 113
Про подальше удосконалення системи
післядипломної підготовки лікарів
(провізорів)
З метою подальшого удосконалення і впорядкування системи підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Положення про післядипломне навчання лікарів (провізорів) (додається).
1.2. Положення про факультет удосконалення лікарів (провізорів) при вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладах (додається).
1.3. Положення про підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) на курсах інформації і стажування (додається).
1.4. Положення про державний інститут удосконалення лікарів (провізорів) (додається).
2. Начальника управлінь охорони здоров'я обласних, міських державних адміністрацій, завідуючому відділом охорони здоров'я Ради Міністрів Республіки Крим, ректорам інститутів удосконаленя лікарів і медичних (фармацевтичних) інститутів, які мають в своєму складі факультети удосконалення лікарів (провізорів), прийняти до керівництва і виконання затверджені Положення.
3. Контроль за виконанням даного наказу покласти на першого заступника міністра В. Г. Передерія.
Міністр Ю. П. Спіженко
Погоджено:
Заступник Міністра освіти України В. П. Шепотько
27 липня 1993 року
Затверджено
наказом Міністерства
охорони здоров'я України
від 22 липня 1993 р.
N166
Положення
про післядипломне навчання лікарів (провізорів)
1. Загальні положення
1.1. Для забезпечення високої кваліфікації лікарів (провізорів) проводиться їх безперервне навчання та здійснюється об'єктивний контроль за рівнем їх кваліфікації.
1.2. Безперервне навчання - це постійне професійне навчання лікарів і провізорів.
Головною метою безперервного навчання є підготовка і перепідготовка фахівців, підвищення кваліфікації, удосконалення їх професійної майстерності.
1.3. Основними ланками структури безперервного навчання лікарів (провізорів) є їх спеціалізація і удосконалення професійних знань та навиків.
1.4. Спеціалізація і удосконалення медичних і фармацевтичних кадрів з вищою освітою здійснюється відповідно до Закону України "Про освіту".
1.5. Загальними принципами безперервного навчання лікарів (провізорів) є:
-плануваня і організація його за програмно-цільовим принципом;
-відображення в його змісті розвитку медицини і охорони здоров'я, динаміки науково-технічного прогресу.
1.6. Післядипломне навчання лікарі (провізорів) включає:
навчання в інтернатурі, клінічній ординатурі, циклову підготовку в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) медичних і фармацевтичних навчальних закладів, а також на курсах інформації і стажування на базі науково-дослідних і медичних інститутів, лікувально-профілактичних, санітарно-епідеміологічних і фармацевтичних установ, інститутів (факультетів) удосконалення лікарів (провізорів).
1.7. Тривалість навчання на кожному циклі або курсі визначається навчальним планом і програмою.
1.8. Навчальні плани і програми інтернатури, циклів спеціалізації і передатестаційних циклів в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) розробляються Головним управлінням учбових закладів, кадрів і науки міністерства охорони здоров'я України з залученням провідних фахівців з даної спеціальності. Навчальні плани і програми циклів тематичного удосконалення розробляються інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізорів) самостійно та затверджуються Вченою радою інституту (факультету).
Навчальні плани і програми курсів інформації і стажування розробляються фахівцями установ, на базах яких проводяться курси, з залученням до роботи головних спеціалістів і затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
1.9. Контингент слухачів циклів, що проводяться інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізорів), визначається Міністерством охорони здоров'я України.
1.10. Відповідальність за направлення лікарів (провізорів) на цикли і курси підвищення кваліфікації згідно з цільовою установкою циклів (курсів) несуть заклади охорони здоров'я.
1.11. Навчання в інституті (факультеті) удосконалення лікарів (провізорів) вважається після успішного складання іспиту відповідно до програми навчання. Особам, які закінчили навчання, видається посвідчення (додаток 1). У випадку, коли таке посвідчення видавалося раніше - в ньому робиться відповідний запис про проходження підвищення кваліфікації.
1.12. Курси інформації і стажування вважаються закінченими після засвоєння програми і складання заліку. Особам, які закінчили курси, видається посвідчення (додаток 2).
2. Види післядипломного навчання
2.1. Спеціалізація.
2.1.1. Спеціалізація - набуття лікарем чи провізором однієї з передбачених Номенклатурами лікарських і фармацевтичних спеціальностей, затверджених наказами Міністерства охорони здоров'я України від 09.06.93 р. N130 та від 04.02.1992 р. N24.
2.1.2. Підготовка спеціалістів проводиться в інтернатурі в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) та на кафедрах медичних (фармацевтичних) інститутів, базових закладах охорони здоров'я.
Порядок підготовки фахівців в інтернатурі визначається Положенням про спеціалізацію (інтернатуру) випускників медичних і фармацевтичних інститутів, медичних факультетів університетів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.04. 1992 р. N 53.
2.1.3. Спеціалізація та перепідготовка лікарів зі спеціальностей, що не передбачені в інтернатурі, проводиться на циклах спеціалізації в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) після закінчення інтернатури з основної спеціальності.
Направленню на спеціалізацію в інституту (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) має передувати заміщення лікарської (фармацевтичної) посади в закладах охорони здоров'я - інтерном (стажистом) з цієї спеціальності.
2.1.4. Перепідготовка лікаря (провізора) - спеціаліста проводиться:
- з нових лікарських (провізорських) спеціальностей;
- з лікарських (провізорських) спеціальностей при переводі керівних працівників і спеціалістів апарату закладів охорони здоров'я в іншу сферу діяльності в разі неможливості працевлаштування за раніше набутою спеціальністю.
2.1.5. Особи, які закінчили навчання в інтернатурі та пройшли курси спеціалізації, підлягають атестації на визначення знань та практичних навиків з присвоєнням звання лікаря (провізора) - спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності.
Атестація проводиться в комісіях, що створюються в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів), які здійснюють підготовку та перепідготовку лікарських і фармацевтичних кадрів згідно з Положенням про порядок проведення атестації лікарів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.06.1993 р. N130 та Положенням про атестацію провізорів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04.02.1992 р. N24. Лікар (провізор) - спеціаліст одержує сертифікат встановленого зразка на самостійну роботу за фахом.
2.1.6. Особи, які пройшли спеціалізацію, повинні працювати за відповідним фахом. Лікар (провізор) може проходити спеціалізацію з декількох спеціальностей.
2.2. Удосконалення.
2.2.1. Удосконалення - подальше підвищення професійних знань та навичок лікаря чи провізора з метою підтримання сучасного рівня підготовки.
2.2.2. Підвищення кваліфікації лікарів - спеціалістів здійснюється інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізор) за направленнями органів охорони здоров'я на циклах тематичного удосконалення, а також за прямими договорами з установами інших галузевих міністерств.
2.2.3. Тематичне удосконалення передбачає підвищення кваліфікації з окремих розділів відповідної спеціальності.
2.2.4. На тематичне удосконалення лікарів (провізори) направляються при необхідності в період між проходженням передатестаційних циклів.
2.2.5. Передатестаційні цикли проводяться в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) згідно з Положенням про порядок проведення атестації лікарів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.06.1993 р. N130, та Положенням про атестацію провізорів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04.02.1992 р. N 24.
2.3. Курси інформації і стажування
2.3.1. Курси інформації і стажування проводяться на базі науково-дослідних і медичних інститутів, багатопрофільних і спеціалізованих лікувально-профілактичних, санітарно-епідеміологічних і фармацевтичних закладів, а також інститутів (факультетів) удосконалення лікарів (провізорів).
2.3.2. Курси інформації і стажування є видом підвищення кваліфікації лікарів (провізорів), завданням якого є вивчення актуальних теоретичних питань і набуття практичних навиків з відповідного розділу спеціальності.
2.3.3. Порядок підвищення кваліфікації на курсах інформації і стажування визначається Положенням про підвищення кваліфікації лікарів і провізорів на курсах інформації і стажування, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.1993 р. N166.
2.4. Підвищення кваліфікації за місцем роботи.
2.4.1. Необхідний рівень кваліфікації лікаря-спеціаліста забезпечується поєднанням різних видів навчання, що здійснюється навчальними закладами з післядипломної підготовки лікарів (провізорів), курсами інформації і стажування, систематичною самоосвітою і постійною практичною роботою з отриманої спеціальності.
2.4.2. Самоосвіта працівників є складовою частиною програми підготовки та поступового професійного росту кадрів і має систематично проводитися за індивідуальними планами. Індивідуальні плани складаються лікарями самостійно з урахуванням свого рівня професійної підготовки, завдань і особливостей практичної роботи терміном на один рік.
3. Форми післядипломного навчання
3.1. Очна форма - з повним відривом лікар (провізора) від роботи на період навчання в інституті (факультеті) удосконалення лікарів (провізорів). За цією формою проводяться цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та передатестаційні цикли, курси інформації і стажування.
3.2. Заочно-очна форма. Складається з двох фаз. В період першої заочної фази лікарі (провізори) без відриву від роботи вивчають літературу і виконують контрольні завдання.
Друга фаза (очна) проводиться в інститутах і на факультетах удосконалення лікарів з повним відривом від роботи. За цією формою проводиться підготовка фахівців в інтернатурі.
3.3. Виїзні цикли - проведення тематичного удосконалення лікарів (провізорів) шляхом виїзду на місцеві бази за заявками закладів охорони здоров'я.
3.4. Переривчасті курси удосконалення проводяться з частковим відривом від роботи на один-два дні в місяць на місцевих базах.
4. Організація планування післядипломного
4.1. Метою планування післядипломного навчання є визначення завдань щодо спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) з певного фаху і виду підготовки та забезпечення їх навчання.
4.2. Планування передбачає:
4.2.1. Місцевими закладами охорони здоров'я:
- вивчення потреби в спеціалізації і удосконаленні на основі обліку лікарів (провізорів), відповідності рівня їх кваліфікації посадам, які вони займають, перспективи нових напрямків у роботі;
-відбір конкретних осіб для направлення їх на навчання;
-складання плану-заявки на спеціалізацію і підвищення кваліфікації та направлення її у відповідні інституту (факультети) удосконалення лікарів і провізорів та до Міністерства охорони здоров'я України.
4.2.2. Міністерством охорони здоров'я України:
-вивчення можливостей навчання баз, що проводять післядипломне навчання (стан матеріальної і клінічної бази, наявність відповідних кафедр, рівень підготовки кадрів);
-розгляд і затвердження навчально-виробничих планів інститутів (факультетів) удосконалення лікарів (провізорів);
-розгляд і затвердження плану-рознарядки місць на цикли спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) в інституту (факультети) удосконалення лікарів (провізорів);
-затвердження навчальних планів і програм інтернатури, спеціалізації, клінічної, ординатури і передатестаційних циклів6 курсів інформації і стажування.
4.2.3. Інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізорів):
-розробка річних навчально-виробничих планів, виходячі із потреби закладів охорони здоров'я в певному виді підготовки;
-своєчасне направлення путівок місцевим закладом охорони здоров'я відповідно до затвердженого плану-рознарядки місць на цикли спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) в інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів);
-підготовка навчальних баз для проведення післядипломного навчання;
затвердження Вченою радою інституту навчальних планів і програм циклів тематичного удосконалення, навчальних планів і програм стажування на робочих місцях.
4.3. Планування післядипломного навчання:
4.3.1. Інститути (факультети) удосконалення лікарів направляють в управління охорони здоров'я обласних державних адміністрацій перелік назв циклів спеціалізації і підвищення кваліфікації, що проводяться інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізорів).
4.3.2. Заклади охорони здоров'я на основі потреби в післядипломній підготовці лікарів і провізорів (спеціалізації, тематичному удосконаленні, передатестаційних циклах) складають план-заявку на наступний рік за встановленою формою (додаток 3) і до 1 червня направляють її інститутам (факультетам) удосконалення лікарів (провізорів) та до Міністерства охорони здоров'я України.
4.3.3. З метою поліпшення планування післядипломного навчання усунення дублювання циклів підвищення кваліфікації інституту (факультету) удосконалення лікарів (провізорів) щорічно направляють в Головне управління учбових закладів, кадрів і науки Міністерства охорони здоров'я України на затвердження проекти навчально-виробничих планів на наступний календарний рік (додаток 4).
4.3.4. Головне управління учбових закладів, кадрів і науки Міністерства охорони здоров'я України затверджує складені інститутами (факультетами) удосконалення плани-рознарядки місць на цикли спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) в інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) (додаток 5) та до 1 листопада направляє заклади охорони здоров'я та навчальні заклади післядипломної підготовки лікарів і провізорів.
4.3.5. Відповідно до плану-рознарядки місць на цикли спеціалізації та підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) в інститути (факультети) удосконалення лікарів 9 провізорів) інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) направляють путівки (додаток 6) в обласні заклади охорони здоров'я до грудня на 1 півріччя і до 15 травня на 2 півріччя.
4.4. Планування виїзних циклів здійснюється таким чином:
4.4.1. Обласні заклади охорони здоров'я направляють заявки на проведення виїзних циклів на наступний рік у відповідні інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) до 1 травня поточного року.
4.4.2. В заявці вказується тематика циклу, кафедра інституту (факультету) удосконалення лікарів (провізорів), яка запрошується для проведення занять, терміни проведення і підтвердження оплати фінансових витрат, пов'язаних з проведенням циклу.
4.4.3. Інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) включають виїзні цикли в свої навчально-виробничі плани.
4.5. Звітність про підвищення кваліфікації лікарів (провізорів):
4.5.1. Інститути (факультети) удосконалення лікарів (провізорів) в термін до 20 січня направляють в Головне управління учбових закладів, кадрів і науки Міністерства охорони здоров'я України річні звіти про виконання навчально-виробничого плану (додатки 7, 7а).
5. Направлення і зарахування лікарів (провізорів) в інститути
(факультети) удосконалення лікарів (провізорів)
5.1. Направлення лікарів (провізорів) на цикли спеціалізації і підвищення кваліфікації здійснюється обласними закладами охорони здоров'я відповідно до річного плану підвищення кваліфікації і плану-рознарядки Міністерства охорони здоров'я України за путівками інститутів (факультетів) удосконалення лікарів (провізорів).
5.2. При направленні лікарів (провізорів) на підвищення кваліфікації органи і заклади охорони здоров'я повинні враховувати тематику циклу, вказану в путівці.
5.3. Після одержання путівки керівник органу, закладу охорони здоров'я, де працює лікар (провізор), який направляється на цикл, видає наказ про відрядження лікаря (провізора) на підвищення кваліфікації.
5.4. Органи і заклади охорони здоров'я, що направляють лікарів і провізорів на цикл підвищення кваліфікації, забезпечують їх такими документами:
-путівкою, отриманою від інституту або факультету, з включенням даних про відрядженого, які завірені печаткою закладу і підписом керівника;
-посвідченням про відрядження.
5.5 Матеріальне забезпечення слухачів циклів підвищення кваліфікації здійснюється відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я від 15.06.1988 р. N123 "Про перебудову в системі підвищення кваліфікації і перепідготовки керівних кадрів і спеціалістів системи Міністерства охорони здоров'я УРСР".
5.6. Лікар (провізор), який прибув в інститут (факультет) удосконалення, пред'являє:
- документи, вказані в п. 5.4 даного Положення;
- паспорт;
- диплом або завірену копію диплома про закінчення вищого навчального закладу;
- посвідчення про проходження кваліфікації (якщо таке є),
- свідоцтво або завірену копію про присвоєння кваліфікаційної категорії спеціаліста (якщо таке є).
5.7. Після прибуття курсант заповнює особисту картку курсанта (додаток 8), дані якої звіряються з пред'явленими документами і разом з даними путівок служать для обліку і складання звіту інститутами (факультетами) удосконалення лікарів (провізорів).
5.8. зарахування лікарів (провізорів) на цикли оформлюється наказом по інституту (факультету) удосконалення лікарів (провізорів).
5.9. Слухачам, які зараховані на цикл, видається квиток курсанта (додаток 9).
5.10. Іногородні слухачі забезпечуються готелем-гуртожитком на період навчання.
6. Виготовлення, заповнення й видача документів лікарям (провізорам),
які закінчили цикл (курси) підвищення кваліфікації
6.1. Лікарям 9 провізорам), які закінчили цикл (курси) підвишення кваліфікації в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів), вноситься відповідний запис у посвідчення про проходження підвищення кваліфікації.
6.2. Посвідчення про проходження підвищення кваліфікації заповнюється навчальним закладом від руки чорнилом.
6.3. Право підпису у посвідченні надається ректорам і проректорам інститутів удосконалення лікарів, деканам факультетів удосконалення лікарів (провізорів) вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів.
Підпис ректора (проректора, декана) завіряється гербовою печаткою навчального закладу.
6.4. Для реєстрації посвідчень про підвищення кваліфікації, що видаються курсантам, заводиться спеціальна книга, в яку вносяться такі дані:
- порядковий реєстраційний номер;
- дата видачі посвідчення;
- прізвище, ім'я, по батькові особи, яка отримує посвідчення;
- підпис курсанта, який отримує посвідчення.
6.5. Бланки посвідчень зберігаються як бланки суворої звітності.
6.6. При невиконанні навчального плану, а також у випадку порушення правил внутрішнього розпорядку курсант може бути відрахований наказом ректора вищого навчального закладу з видачею відповідної довідки про перебування на факультеті й причини відрахування.
Додаток 1
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
ПОСВІДЧЕННЯ
про проходження підвищення кваліфікації
до диплому N______________________
Прізвище______________________________
Ім'я __________________________________
По батькові____________________________
Додаток 2
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
________________________________________________________
(назва закладу, на базі якого організовані курси
інформації і стажування)
ПОСВІДЧЕННЯ
(на розвороті)
ПОСВІДЧЕННЯ N_________
до диплому N______
видане лікарю ________________________________________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
в тому, що він (вона) з ___________по__________199_____р.
підвищував(ла) кваліфікацію на курсах інформації та стажування з циклу ________________________________________________________
і оволодів (ла) знаннями та практичними навиками згідно з затвердженими навчальним планом та програмою.
Керівник закладу________________ (підпис) |
________________________ (прізвище) |
М. П. | Дата__________________ |
Додаток 3
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
План-заява
на цикл спеціалізації та удосконалення лікарів (провізорів)
_______________області в інститути (факультети) удосконалення
лікарів (провізорів) на 199_____ рік
---------------------------------------------------------------
| Шифр | Назва| Вид | Інститути |
| циклу| циклів| навчання | Запорізький | Київський |Харківський|
| | | | | | |
|______|_______|__________|_____________|___________|___________|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
| Факультети |
|Вінницький|Дніпропетровський| Донецький | Кримський |Луганський|
| | | | | |
|__________|_________________|___________|___________|__________|
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
| | Інститут |
|Львівський| Одеський | Тернопільський | підвищення кваліфікації|
| | | | спеціалістів фармації |
|__________|__________|________________|________________________|
| 12 | 13 | 14 | 15 |
---------------------------------------------------------------
Додаток 4
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
Затверджую
Перший заступник Міністра
охорони здоров'я України
________________________
"___" ___________199___р.
Навчально-виробничий план інституту
(факультету) удосконалення лікарів (провізорів) на 199___р.
------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------
| | | | | | |Тематичне |
| NN|Назва кафедр|Штатна|Дата | Інтернатура |Спеціалізація |удосконалення |
| |і циклів |чисель|початку |______________________|_____________________|________________________________|
| | |ність |і закін-|кіль- |трива-| число |кіль- |трива|число | кількість | тривалість|число |
| | |викла-|чення |кість |лість | інтерно|кість |лість| курсан | курсантів | циклу |курсанто|
| | |дачів |циклу |інтер-|очного| міся- |кур- |циклу| то | | |міся- |
| | | | |нів |циклу | ців |сантів| | місяців| | |ців |
|_______________________________________________________|______________________________________________________|
| 1 2 3 4 5 6 7 | 8 9 10 11 12 13 |
------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------
-----------------------------
| Передатестаційні цикли |
|____________________________ |
| кіль- | трива | число |
| кість | лість | курсанто- |
| кур- | циклу | місяців |
| сантів | | |
|____________________________ |
| 14 15 16 |
-----------------------------
Кількість штатних одиниць викладачів в інституті (факультеті)
Всього курсантів Всього курсанто-місяців Середньорічна кількість курсантів Показник педагогічного навантаження |
Всього інтернів Всього інтерно-місяців Середньорічна кількість інтернів Показник педагогічного навантаження |
Всього циклів:
з них:
інтернатури
спеціалізації
тематичного удосконалення
передатестаційних циклів
Ректор Декан Начальник планово-фінансового відділу
Додаток 5
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
Затверджую
Перший заступник міністра
охорони здоров'я України
________________________
"_____"__________199____р.
План-рознарядка
місць на цикл спеціалізації та підвищення кваліфікації
лікарів (провізорів) в інститути (факультети)
удосконалення лікарів (провізорів) на 199____р.
_______________________________________________
(назва інституту, факультету
---------------------------------------------------------------
| Спеціальність та | |
| індекс циклу | |
|__________________________|____________________________________|
|область | | | | | |Разом |
---------------------------------------------------------------
Додаток 6
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
Адреса кафедри:
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
______________________________інститут (факультет)
удосконалення лікарів (провізорів)
Проїзд ____________________________________
Адреса:
П У Т I В К А
м. ________________________
Додаток 7
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
Звіт
__________________інституту (факультету)
удосконалення лікарів (провізорів)про
виконання навчально-виробничого плану
за 199___рік
---------------------------------------------------------------
|NN|Назва спеціальності-| Кількість курсантів |Відраховані|
| |і вид навчання |___________________________|з навчання |
| | |за планом|виконання|в т. ч.| |
| | | МОЗ |плану |_______| |
| | |України | |з інших| |
| | | | |країн | |
|__|____________________|_________|_________|_______|___________|
|1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
---------------------------------------------------------------
1. Інтернатура - всього1.
2.
і т. д.
2. Спеціалізація - всього
1.
2.
і т. д.
3. Тематичне удосконалення - всього
1.
2.
і т. д.
4. Передатестаційні цикли - всього
Разом по інституту (факультету)
Не виконали план кафедри:
1.
2.
і т. д.
Ректор
Декан
Додаток 7-а
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
Звіт
___________________________інституту (факультету)
удосконалення лікарів (провізорів) про
виконання плану-рознарядки обласними
закладами охорони здоров'я
____________________________________________________________________________________________
NN| Обласні заклади | План МОЗ| Виконання| Недоїзд| Додаткові
| охорони здоров'я| України | | | путівки
____________________________________________________________________________________________
Додаток 8
до Положення про післядипломне
навчання лікарів (провізорів)
ОСОБИСТА КАРТОЧКА КУРСАНТА
1. Назва циклу __________________________________________________________________________________________________________
2. Прізвище, ім'я, по батькові______________________________________________________________________________________________
3. Рік народження_______________________________________________________________________________________________________
4. Назва вузу і факультету, рік його закінчення________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
5. Диплом (копія), серія ____________N__________дата видачі _________________________________________________________________
6. Посада______________________________________________________________________________________________________________
7. Місце роботи_________________________________________________________________________________________________________
(область, місце, село)
__________________________________________________________________________________________________________________________
(заклад)
8. Стаж роботи після закінчення інституту, всього років___________ із них за фахом:_______________________________________________
9. Вчений ступінь, вчене звання___________________________________________________________________________________________
10. Де, коли проходив(ла) інтернатуру, спеціалізацію і під-вищення кваліфікації____________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
11. Атестований(а) в 19_________р. за фахом_________________________ атестаційна категорія_____________________________________
12. Адреса постійного місця проживання____________________________________________________________________________________
13. Адреса місця проживання в період навчання на циклі______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
14. Дата прибуття в інститут______________________________________________________________________________________________
15. Цикл закінчив(ла)____________________________________________________________________________________________________
Квиток курсанта отримав(ла)_______________________________
Додаток 9
до Положення про післядипломної
навчання лікарів (провізорів)
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
______________інститут (факультет)
удосконалення лікарів (провізорів)
КВИТОК КУРСАНТА
Прізвище, ім'я, по батькові________________________________________________________________________________________________
Зарахований(а) курсантом циклу___________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
з "____" ______________199_____р. по "_____"______199_____р.
Надано місце в гуртожитку N_________________, кімната N_____________
__________________________________________________________________________________________________________________________
(адреса гуртожитку)
Телефон гуртожитку:
М. П.
Зав. навчальною частиною___________________________________
"______" _____________199_______р.
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 серпня 1993 р. за N 114
Положення
про державний інститут удосконалення
лікарів (провізорів)
1. Загальні положення
1.1. Державний інститут удосконалення лікарів (провізорів) (далі-інститут) створюється за постановою Кабінету Міністрів України відповідно до соціально-економічних потреб і наявності необхідної науково-методичної, матеріально-технічної бази і педагогічних кадрів за поданням Міністерства охорони здоров'я і погодженням з Міносвіти, Мінекономіки, Мінфіну та Мінпраці.
1.2. Інститут підпорядкований Міністерству охорони здоров'я України, його структура визначається статутом, що розробляється на основі цього Положення.
1.3. Інститут має самостійний баланс і розрахунковий (поточний) рахунок в банку, користується правами юридичної особи, має печатку із зображенням державного герба України зі своєю назвою, веде діловодство, бухгалтерський і статистичний облік.
1.4. Інститут проходить акредитацію згідно з Положенням про акредитацію вищих навчальних закладів, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 30.06.1992р. N 58.
1.5. Завданням інституту є забезпечення потреб закладів охорони здоров'я у підготовці, перепідготовці і підвищенні кваліфікації лікарів (провізорів).
1.6. На інститут покладається:
- післядипломна підготовка та перепідготовка лікарів і провізорів (інтернатура, спеціалізація), удосконалення і підвищення рівня їх кваліфікації (клінічна ординатура, стажування, тематичне удосконалення, передатестаційні цикли) відповідно до існуючих вимог щодо спеціалістів;
- підготовка науково-педагогічних кадрів;
- підготовка та підвищення кваліфікації викладачів інститутів (факультетів) удосконалення лікарів, медичних університетів і медичних інститутів;
- сприяння закладам охорони здоров'я в організації та наданні висококваліфікованої допомоги населенню;
- участь у виконанні державних цільових, галузевих і регіональних науково-технічних програм і планів розвитку науково-технічного прогресу;
- забезпечення інтеграції освіти, науки і лікувально-профілактичної діяльності в організації досліджень з актуальних проблем, підвищення кваліфікації та перепідготовки лікарів і провізорів;
- здійснення співробітництва з навчальними установами медичного і фармацевтичного профілю інших країн на основі прямих договірних зв'язків, створення спільних підприємств та навчальних центрів, відкриття філіалів.
2. Контингент курсантів інституту
2.1. Контингент курсантів інституту складається з лікарів (провізорів) спеціалістів, лікарів (провізорів) - інтернів, клінічних ординаторів, лікарів (провізорів)- стажистів, викладачів вищих навчальних медичних закладів.
2.2. Комплектація слухачами (курсантами) інституту здійснюється на основі державних замовлень згідно з планом, затвердженим Міністерством охорони здоров'я України, а також за прямими угодами з іншими юридичними та фізичними особами. Міждержавні стосунки з названих питань вирішуються на договірній основі відповідно до міждержавних угод.
2.3. Зарахування на навчання проводиться наказом ректора інституту відповідно до державного замовлення та укладених договорів.
2.4. Курсанти, зараховані на навчальні цикли в інституті, одержують квиток курсанта (додаток 9 до Положення про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженого наказом від 22.07.93 р. N 166.)
2.5. Комплектування навчальних груп на кафедрах інституту проводиться за спеціальністю та кваліфікацією лікарів (провізорів).
2.6. Курсанти мають право:
- користуватись навчальними приміщеннями, бібліотекою і читальним залом, обчислювальною і навчальною лікувально-діагностичною технікою і устаткуванням;
- брати участь через виробничі наради кафедри (факультету) в обговоренні питань удосконалення навчального процесу та інших, пов'язаних з навчанням і побутом курсантів.
2.7. Курсанти зобов'язані:
- вдосконавлювати і поглиблювати професійні знання, вміння і навики;
- в повному обсязі виконати навчальний план і програму циклу спеціалізації або підвищення кваліфікаціії;
- виконувати правила внутрішнього розпорядку в навчальних приміщеннях і гуртожитках інституту.
2.8. Матеріальне забезпечення слухачів циклів підвищення кваліфікації здійснюється відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я УРСР від 15.06.1988 р. N 123.
2.9. Курсанти, які виконали всі вимоги навчального плану, одержують відповідний документ (додаток 1 до Положення про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.1993р. N 166).
2.10. За невиконання навчального плану, а також за грубе порушення правил внутрішнього розпорядку курсанти відраховуються наказом ректора інституту. У такому разі їм видається відповідна довідка.
3. Професорсько-викладацький, навчально-допоміжний,
адміністративно-господарський склад інституту.
3.1. Чисельність професорсько-викладацького складу інституту залежить від планової середньорічної чисельності курсантів та встановленого середньорічної чисельності курсантів та встановленого середньорічного показника педагогічного навантаження на одного викладача, який дорівнює 3.75 курсанта або 5 інтернів.
3.2. Порядок заміщення посад професорсько-викладацького складу, звільнення викладачів встановлюється Положенням про формування педагогічного персоналу вищих навчальних закладів, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 29.01.1992 р. N 21.
3.3. Навчальний процес здійснюється штатними викладачами, а також досвідченими спеціалістами і вченими інших установ і закладів, які залучаються до роботи на умовах сумісництва, погодинної оплати або за контрактом.
3.4. Штатний професорсько-викладацький склад інституту підвищує свою кваліфікацію один раз на п'ять років згідно з Тимчасовим положенням про підвищення кваліфікації викладачів вищих медичних і фармацевтичних закладів, інститутів удосконалення лікарів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.05.93 р. N 95.
4. Навчання і навчально-методична робота
4.1. Періодичне навчання в інституті удосконалення лікарів (провізорів) є провідною ланкою в системі безперервного навчання лікарів (провізорів), де забезпечується досягнення і зростання їх професійної майстерності і здійснюється контроль за рівнем їх кваліфікації.
4.2. Форми навчання лікарів (провізорів) в інституті: інтернатура, спеціалізація, клінічна ординатура, цикли тематичного удосконалення, передатестаційні цикли, курси інформації та стажування, стажування на робочих місцях.
4.3. Термін навчання встановлюється диференційовано залежно від форм підготовки і перепідготовки курсантів і визначається навчальним планом і програмою. При навчанні на госпрозрахунковій основі навчальні плани і програми циклів, терміни навчання, вартість підготовки спеціалістів погоджуються із замовником.
4.4. Навчальні плани і програми інтернатури, спеціалізації, клінічної ординатури і передатестаційних циклів затверджуються Міністерством охорони здоров'я України, а навчальні плани і програми циклів тематичного удосконалення, навчальні плани і програми стажування на робочих місцях,в тому числі і організованих на госпрозрахункових засадахзатверджуються Вченою радою інституту.
4.5. В навчальному процесі встановлюються такі види занять: лекції, семінари, практичні заняття, в тому числі участь в обходах хворих, професійні дії в операційних та спеціалізованих лікувальних і діагностичних кабінетах, консультації в поліклініках і робота в лабораторіях під керівництвом викладача тощо.
4.6. Під час навчання в інституті проводяться такі види контролю: базисний (співбесіда, тестування); поточний (контрольні роботи, реферати, співбесіди, перевірка професійної практичної підготовки, заліки); підсумковий (іспити, заліки).
На передатестаційних циклах разом з обов'язковим визначенням ступеня володіння практичними навиками для контролю теоретичної підготовки використовується обчислювальна техніка.
4.7. Для проведення заключних іспитів в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів) наказом по навчальному закладу створюються екзаменаційні комісії, за спеціальностями в складі голови і членів комісій, засідання яких протоколюються (додаток 1 до Положення про факультети удосконалення лікарів (провізорів) при вищих медичних і фармацевтичних закладах, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.93 N 166).
4.8. Професорсько-викладацький склад кафедр під керівництвом деканатів забезпечує навчально-методичну роботу, що складається з підготовки навчальних програм та планів інтернатури, передатестаційних циклів, курсів інформації та стажування, циклів спеціалізації та тематичного удосконалення, підготовки письмових конспектів і методичних матеріалів лекцій, семенарів, практичних занять; розробки тестових завдань різного рівня засвоювання; підготовки стандартів практичних навиків, проблемних ситуаційних завдань, варіантів ділових ігор; написання навчальних посібників; створення відеофільмів, підготовки та участі в навчально-методичних конференціях інституту; вивченні сучасних форм методичної роботи і позитивного досвіду організації навчального процесу на відповідних профільних кафедрах інших навчальних закладів тощо.
4.9. Інститут виконує науково-методичну роботу з метою поліпшення якості навчального процесу і вдосконалення педагогічної майстерності професорсько-викладацького складу.
5. Завдання діагностичної та лікувально-профілактичної
роботи інституту
Основним завданням діагностичної та лікувально-профілактичної роботи інституту є організація і надання висококваліфікованої медичної допомоги хворим, які користуються послугами медичних установ, що затверджені базами кафедр інституту за договорами з практичними і науково-дослідними закладами. Ці взаємовідносини встановлюються на основі Положення про клінічну лікувально-профілактичну установу, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.02.1992 р. N 32. Інститут може мати власні або орендовані клініки та інші медичні підрозділи (поліклініки, лабораторії, спеціалізовані центри тощо).
6. Науково-дослідна робота
6.1. Основними завданнями науково-дослідної роботи інституту є:
- ефективне використання наукового потенціалу у вирішенні наукових і технічних проблем;
- підвищення якості навчання курсантів, активно використовуючи результати наукових досліджень у навчальному процесі; - впровадження в практику медичних установ результатів наукових досліджень і розробок;
- впровадження в практику медичних установ результатів наукових досліджень і розробок;
- підготовка висококваліфікованих кадрів для професорсько-викладацького складу.
6.2. Професорсько-викладацький склад, лаборанти кафедр і Центральної науково-дослідної лабораторії беруть участь в науково-дослідних розробках, що мають фінансування - бюджетні або цільові, в тому числі й визначені за галузевими або державними конкурсами.
6.3. Підготовка висококваліфікованих кадрів для професорсько-викладацького складу здійснюється через аспірантуру, докторантуру, прикріплення дисертантів до інституту, тимчасовий перехід викладачів на посади наукових співробітників для завершення дисертацій тощо.
6.4. Науково-дослідна робота в інституті проводиться на умовах, що передбачені для вищих навчальних медичних закладів, включаючи і дослідження на госпрозрахунковій основі.
7. Структура і керівництво інституту удосконалення лікарів
7.1. В структурі інституту удосконалення лікарів можуть бути філіали, факультети, кафедри, курси при кафедрах, науково-дослідні лабораторії, обчислювальні центри, відділи: навчально-виробничий, аспірантури і докторантури, клінічної ординатури, інтернатури, наукової інформації і патентування; бібліотека, бухгалтерія, планово- фінансовий відділ, гуртожитки, інші навчальні, наукові і адміністративно-господарські підрозділи.
При інституті можуть організовуватись госпрозрахункові відділення.
7.2. Основним навчально-науковим структурним підрозділом інституту є кафедра, що організовується і ліквідується за рішенням Вченої ради інституту.
7.3. Керівництво діяльністю інституту здійснює ректор, з яким укладається контракт згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я від 26.05.1993 р. N 116 "Про застосування контрактної форми наймання на роботу ректора медичного (фармацевтичного) вузу, інституту удосконалення лікарів, директора науково-дослідної установи".
7.4. Для розгляду основних питань діяльності інституту організується Вчена рада відповідно до встановленого порядку.
8. Майно і кошти інституту
8.1. Фінансування інституту здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а також додаткових джерел фінансування - відрахувань господарств, підприємств і організацій, особистих коштів громадян і надходжень від госпрозрахункової діяльності структурних підрозділів інституту тощо.
8.2. Витрати на навчання курсантів визначаються за кошторисом, який затверджується ректором інституту.
8.3. В галузі фінансів інститут здійснює свою діяльність згідно з чинним законодавством.
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 серпня 1993 р. за N 115
Положення
про підвищення кваліфікації лікарів
(провізорів) на курсах інформації і
стажування
1. Базами для підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) на курсах інформації і стажування є науково-дослідні і медичні інститути, багатопрофільні і спеціалізовані лікувально-профілактичні, санітарно-епідеміологічні і фармацевтичні заклади, а також інституту (факультети) удосконалення лікарів (провізорів).
2. Курси інформації і стажування організовуються і проводяться для лікарів (провізорів) з метою набуття спеціальних знань з певних проблем медицини, поглиблення професійних знань, умінь та практичних навиків у роботі відповідно до їх спеціальності і посади.
3. Направлення лікарів (провізорів) на курси інформації і стажування проводиться обласними закладами охорони здоров'я.
4. При навчанні на госпрозрахунковій основі навчальні плани і програми курсів, терміни навчання, вартість за підготовку спеціалістів погоджуються з замовником.
5. Навчальні плани і програми курсів інформації і стажування розробляються фахівцями установ, на базах яких проводяться курси, з залученням до роботи головних спеціалістів і затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
6. Перелік закладів, що проводять підвищення кваліфікації лікарів (провізорів) на курсах інформації і стажування, з їх характеристикою, а також персональний список фахівців, на яких може бути покладена робота, один раз на три роки затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
7. За якість підготовки спеціалістів і виконання навчальної програми на курсах інформації і стажування відповідають керівники закладів, на базах яких вони організовані.
8. Курси інформації і стажування вважаються закінченими після засвоєння навчальної програми і успішного складання заліку. Особам, які закінчили курси інформації і стажування, видається посвідчення (додаток 2 до Положення про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.93 р. N 166).
9. Курси інформації і стажування є видом післядипломного навчання фахівців охорони здоров'я, що не замінює проходження лікарями (провізорами) спеціалізації та передатестаційних циклів в інститутах (факультетах) удосконалення лікарів (провізорів).
10. Підготовка лікарів (провізорів) на курсах інформації і стажування враховується при отриманні ними ліцензії на право займатися індивідуальною трудовою діяльністю.
11. Курси інформації і стажування утримуються за рахунок державного бюджету, відведеного на підвищення кваліфікації і на госпрозрахунковій основі. Вартість навчання спеціаліста визначається закладом, на базі якого проводяться курси, залежно від терміну навчання та використання при цьому відповідної медичної апаратури на договірних засадах з урахуванням державного замовлення.
12. Матеріальне забезпечення слухачів циклів підвищення кваліфікації здійснюється відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я УРСР від 15.06.1988 р. N 123. "Про перебудову в системі підвищення кваліфікації і перепідготовки керівних кадрів і спеціалістів в системі Міністерства охорони здоров'я УРСР".
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 серпня 1993 р. за N 116
Положення
про факультет удосконалення лікарів (провізорів)
при вищих медичних і фармацевтичних навчальних
закладах
1. Загальні положення
1.1. Факультет удосконалення лікарів (провізорів) при вищому медичному і фармацевтичному навчальному закладі (надалі факультет) є навчальним і адміністративним структурним підрозділом вищого медичного (фармацевтичного) навчального закладу, що здійснює навчальну, науково-методичну, наукову та інші види робіт, пов'язаних з післядипломним навчанням медичних і фармацевтичних працівників.
1.2. Факультети створюються за наказом Міністерства охорони здоров'я України при наявності середньорічного числа слухачів не менше як 100 чоловік.
1.3. Факультет періодично в терміни, визначені Міністерством охорони здоров'я, підлягає атестації з метою комплексної оцінки рівня його навчально-організаційної, науково-методичної роботи, кваліфікації педагогічного складу, стану навчально-матеріальної бази, методичного забезпечення.
1.4. Завданням факультету удосконалення лікарів (провізорів) є:
1.4.1. Підготовка лікарів-спеціалістів та провізорів-спеціалістів в інтернатурі шляхом очно-заочного навчання.
1.4.2. Підготовка та перепідготовка лікарів (провізорів) зі спеціальностей, що не передбачені в інтернатурі.
1.4.3. Організація і забезпечення систематичного удосконалення професійних знань і навиків керівниками і спеціалістами закладів охорони здоров'я, спираючись на досягнення медичної науки і техніки, передовий досвід і наукову організацію праці на циклах тематичного удосконалення.
1.4.4. Підготовка лікарів-спеціалістів другої, першої і вищої категорій за комплексними програмами удосконалення на передатестаційних циклах і проведення атестаційних іспитів.
1.4.5. Розробка навчальних планів і програм, методичних матеріалів, лекцій і навчальних посібників.
1.4.6. Надання консультативної допомоги органам охорони здоров'я з питань обліку, визначення потреби і організації післядипломного навчання керівних працівників і спеціалістів закладів охорони здоров'я.
1.4.7. Підготовка керівників інтернів і спеціалістів, які залучаються до педагогічного процесу на місцевих базах, направлення закладами охорони здоров'я методичних матеріалів, а також відрядження професорів і доцентів для читання лекцій на вибрані теми і проведення консультацій.
1.4.8. Проведення науково-дослідницької роботи і впровадження її результатів в практику охорони здоров'я.
1.4.9. Підготовка науково-педагогічних кадрів.
1.5. Для організації навчальної роботи з окремих форм навчання або з окремих спеціальностей в складі факультету можуть створюватись відділення.
1.6. Перелік циклів навчально-виробничого плану факультету повинен відповідати переліку назв циклів спеціалізації і удосконалення, затверджених Міністерством охорони здоров'я України 24.06.93 р.
1.7. Порядок направлення і зарахування на цикли спеціалізації та удосконалення визначено Положенням про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.1993 р. N 166.
2. Організаційна структура факультету
2.1. Структуру факультету розробляє вищий навчальний заклад і затверджує Міністерство охорони здоров'я України.
2.2. Факультет удосконалення лікарів (провізорів) у своєму складі повинен мати самостійні кафедри, що здійснюють навчальну, методичну і наукову роботу з однієї чи декількох споріднених спеціальностей.
В окремих випадках - при потребі в навчанні обмеженого за чисельністю контингенту курсантів з певної спеціальності, з дозволу Міністерства охорони здоров'я України можуть організовуватись при кафедрах факультету курси з цієї спеціальності.
2.3. На факультеті організується деканат. До складу деканату входить підрозділ інституту, що відає інтернатурою як видом післядипломної підготовки лікарів і провізорів.
2.4. Керівництво роботою факультету здійснює декан, який обирається Вченою радою інституту та підпорядковується ректору.
2.5. При факультеті можуть організовуватись госпрозрахункові відділення.
2.6. Декан факультету:
- безпосередньо керує навчальною, методичною і науковою роботою на факультеті;
- забезпечує складання навчально-виробничого плану факультету;
- здійснює контроль за навчальним процесом і виконанням навчально-виробничого плану;
- затверджує розклад занять і здійснює контроль за його виконанням;
- контролює навчально-педагогічне навантаження викладачів факультету та їх індивідуальні плани роботи;
- організовує проведення іспитів і заліків;
- забезпечує підготовку науково-педагогічних кадрів для факультету і роботу з підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу;
- керує діяльністю завідуючого інтернатурою і здійснює контроль за організацією і забезпеченням підготовки спеціалістів в інтернатурі;
- здійснює загальне керівництво підготовкою і виданням навчальних і методичних посібників;
- організовує і проводить міжкафедральні наради, наукові і науково-методичні наради і конференції, засідання Вченої ради факультету;
- організовує зв'язок з органами й закладами охорони здоров'я, лікарями й провізорами, які пройшли підготовку на факультеті і розробляє заходи щодо поліпшення підготовки спеціалістів;
- в установленому порядку звітує перед вищим навчальним закладом, при якому організований факультет, і надсилає звітні матеріали в Міністерство охорони здоров'я України.
2.7. На факультеті, що має річний план прийому курсантів понад 1 тис. чоловік, вводиться штатна посада заступника декана, а також створюється відділ комплектування.
На факультеті, що має річний план прийому курсантів понад 2 тис. чоловік, вводиться друга штатна посада заступника декана.
2.8. Чисельність професорсько-викладацького складу факультету визначаєтья виходячи із планової середньорічної чисельності слухачів і встановленого середньорічного показника педагогічного навантаження на одного викладача, що дорівнює 3,75 курсанта або 5 інтернів.
2.9. З метою оперативного вирішення і контролю питань щодо навчально-методичної роботи кафедр, оптимізації навчального процесу організується методична комісія з післядипломної підготовки лікарів (провізорів).
2.10. Обласні й міські управління охорони здоров'я надають факультету, як клінічні бази кафедр, сучасні багатопрофільні і спеціалізовані лікувально-профілактичні, санітарно-епідеміологічні і аптечні установи, що будують свої взаємовідносини на основі Положення про клінічну лікувально-профілактичну установу, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.02.1992 р. N 32.
3. Організація навчального процесу
3.1. Навчальний рік встановлюється календарний.
3.2. Навчальний процес на кафедрах інститутів і факультетів удосконалення лікарів і провізорів організовується на основі навчально-виробничих планів і відповідно до навчальних планів і програм, затверджених Міністерством охорони здоров'я України.
3.3. Основною метою навчального процесу на факультеті удосконалення лікарів і провізорів є вивчення досягнень медичної науки і передового досвіду охорони здоров'я.
Під час занять головна увага приділяється оволодінню курсантами сучасними методами діагностики, лікування і профілактики захворювань, глибокими знаннями теоретичних основ і практичних навиків з обраної спеціальності.
3.4. Заняття проводяться за розкладом занять, складеним кафедрою відповідно до навчального плану на весь термін циклу, затвердженого деканом за 10 днів до початку циклу.
3.5. Навчальний процес грунтується на основі сучасної педагогічної науки і впровадженні активних методів, технічних засобів навчання і контролю знань.
3.6. Факультети здійснюють підготовку за видами і формами навчання, що передбачені Положенням про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.07.93 р. N 166.
3.7. На факультеті удосконалення лікарів і провізорів встановлюються такі основні види занять: лекції, практичні і лабораторні заняття, семінари, обходи і консультації професорів або доцентів з клінічним розбором хворих, самостійна робота курсантів під керівництвом доцента, асистента.
Слухачі факультету беруть участь в клінічних і теоретичних конференціях, що проводяться в інституті, на клінічних базах і кафедрах.
3.8. Кількість навчальних груп визначається залежно від кількості викладачів без урахування завідуючого кафедрою. Число слухачів в навчальній групі залежить від профілю спеціальності та середньорічного показника педагогічного навантаження в цілому по факультету.
4. Порядок перевірки знань і навиків у курсантів
та організація проведення заключних іспитів (заліків)
4.1. Під час навчання на факультеті проводяться такі види контролю: базисний (співбесіда, тестування); поточний (контрольні роботи, реферати, співбесіди, перевірки професійної практичної підготовки, заліки); підсумковий (іспити, заліки).
4.2. В кінці циклів спеціалізації та удосконалення на факультетах удосконалення лікарів (провізорів) проводяться заключні іспити, а в кінці курсів інформації і стажування - заліки.
4.3. Курсанти допускаються до іспиту або заліку за умови виконання встановлених завдань, передбачених навчальними планами і програмами циклу.
4.4. Оцінка знань, вмінь і навичок курсантів проводиться екзаменаційною комісією з урахуванням:
- результатів складання заліків;
- результатів тестового контролю на комп'ютері;
- відповідей курсанта на питання екзаменаційної комісії.
4.5. Заліки з окремих дисциплін, практичних і лабораторних робіт проводяться безпосередньо після завершення відповідного розділу програми. Заліки приймаються викладачами, які проводили заняття з відповідного розділу навчального плану і програми.
4.6. Для проведення заключних іспитів в інститутах (факультетах удосконалення лікарів (провізорів) наказом по навчальному закладу створюються екзаменаційні комісії за спеціальностями в складі голови і членів комісій.
Голова екзаменаційної комісії призначається із числа завідуючих профільними кафедрами.
До складу комісій входить представник деканату, завідуючі кафедрами, професори, доценти.
4.7. В роботу комісії входить перевірка науково-теоретичної, клінічної, практичної підготовки лікарів (провізорів), складання висновків щодо їхньої готовності до кваліфікованої роботи за спеціальністю.
4.8. Всі засідання екзаменаційної комісії протоколюються (додаток 1). Протоколи оформляються в двох примірниках.
Протоколи зберігаються в інституті (факультеті) удосконалення лікарів (провізорів) та на профільних кафедрах.
4.9. Після закінчення заключного іспиту голова комісії складає звіт. В звіті має бути аналіз рівня підготовки слухачів, якості проведення циклу та подано рекомендації щодо удосконалення роботи кафедри.
5. Курсанти факультетів удосконалення
лікарів (провізорів)
5.1. Прийом курсантів на факультети удосконалення лікарів (провізорів) здійснюється на основі державних замовлень за направленням органів і закладів охорони здоров'я України, а також за прямими угодами з іншими юридичними та фізичними особами. Міждержавні стосунки з названих питань вирішуються на договірній основі відповідно до міждержавних угод.
5.2. Матеріальне забезпечення слухачів циклів підвищення кваліфікації здійснюється відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я УРСР від 15.06.1988 р. N 123 "Про перебудову в системі підвищення кваліфікації і перепідготовки керівних кадрів і спеціалістів системи Міністерства охорони здоров'я УРСР".
5.3. Зарахування лікарів (провізорів) на навчання проводиться наказом ректора інституту за поданням декана.
5.4. Курсанти мають право:
- користуватись лабораторіями, кабінетами, аудиторіями, читальними залами, бібліотеками та іншими навчальними і навчально-допоміжними підрозділами;
- брати участь через виробничі наради кафедри (факультету) в обговоренні питань удосконалення навчального процесу та інших, пов'язаних з навчанням і побутом курсантів.
5.5. Курсанти зобов'язані:
- вдосконалювати і поглиблювати професійні знання, вміння і навики;
- в повному обсязі виконати навчальний план і програму циклу спеціалізації або підвищення кваліфікації; - виконувати правила внутрішнього розпорядку в навчальних приміщеннях і гуртожитках інституту.
5.6. Курсанти, які виконали всі вимоги навчального плану і програми, допускаються до складання іспитів.
5.7. Курсантам, які склали іспити, видається документ встановленого зразка (додаток 1 до Положення про післядипломне навчання лікарів (провізорів), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 22.07. 93 р. N 166).
6. Фінансування факультету
6.1. Фінансування навчально-виробничої роботи факультету проводиться за рахунок коштів, які виділяються з бюджету на підготовку кадрів і підвищення кваліфікації працівників охорони здоров'я.
6.2. Кошти, які виділяються на утримання факультету, закладаються в кошторис вищого навчального закладу.
6.3. Додатковим джерелом фінансування факультету є надходження коштів від відомств, об'єднань, підприємств, організацій та окремих громадян за укладеними договорами на такі види послуг: вивчення окремих дисциплін, поглиблене вивчення предметів за індивідуальними навчальними планами, виконання науково-дослідних і консультативних послуг, забезпечення закладів охорони здоров'я підприємств і навчальних закладів розробленою на факультеті методичною літературою.
Додаток 1
до Положення про факультет удосконалення
лікарів (провізорів) при вищих медичних
і фармацевтичних навчальних закладах
ПРОТОКОЛ N _________
засідання екзаменаційної комісії ______________
інституту (факультету) удосконалення лікарів
від "____" ___________199__р. про складання
заключного іспиту на циклі________________
__________________________________________
__________________________________________
згідно з навчальним планом і програмою,
затвердженою Головним Управлінням учбових закладів,
кадрів і науки Міністерства охорони здоров'я України
"____" _____________199___р.
------ --------------------- ------------------- ----------------
NN | Прізвище, ім'я | Стаж роботи за | Оцінка
пп | по батькові | фахом |
------ --------------------- ------------------- ----------------