документiв в базi
550558
Подiлитися 

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
N 249 від 24.05.99
м.Київ

Про посилення контролю за операціями з готівкою

Аналіз готівкового обігу, здійснений за останній період, виявив різке зростання видач готівки з кас банків на купівлю товарів, оплату послуг і за виконані роботи, а також на інші цілі. Так, тільки за січень-квітень ц.р. зазначені видачі збільшилися порівняно з відповідним періодом минулого року відповідно у 3,7 та в 1,4 раза, а їх сумарна частка в загальній сумі видач становить у цьому періоді 14,3 % , тоді як у відповідний період 1998 р. 6,0 %. При цьому майже 68 % видач готівки здійснено комерційними банками Дніпропетровської, Донецької областей і м. Києва на купівлю товарів і оплату послуг.

Тільки "Донбіржбанк" (м.Донецьк) у першому кварталі ц.р. видав готівки суб'єктам господарювання на відповідні цілі 187,5 млн. грн., банк "Синтез" (м.Київ) - 84,2 млн.грн., "Хрещатик" (м.Київ) - 64,9 млн.грн., "Андрієвський" (м.Київ) - 44,8 млн. грн., що становить відповідно 81,2; 85,3; 80,6 і 66,7 % від загального обсягу видач готівки цими банками.

Значно почастішали випадки, коли комерційні банки видають суб'єктам господарювання готівку в значних сумах (понад 50 тис. грн.) на купівлю товарів і оплату послуг. Особливе занепокоєння викликає поширення останнім часом практики, за якої тимчасово створені комерційні структури відкривають рахунки в установах банків та отримують через них у стислі строки значні суми готівки. При цьому, як правило, всі надходження на рахунки зазначених структур у той же день повністю переводилися в готівку, рахунки через деякий час закривались. При здійсненні установами банків відповідних перевірок за зазначеними юридичними адресами самі клієнти, найчастіше, були відсутні.

За інформацією регіональних управлінь Національного банку такі факти мали місце в комерційних банках "Синтез" (м.Київ), деяких філіях "Приватбанку" та банку "Новий" (м. Дніпропетровськ), "Донбіржбанку" (м.Донецьк) та ряді інших.

У деяких випадках комерційні банки не приділяли належної уваги ідентифікації клієнтів при відкритті їм банківських рахунків, недостатньо контролювали дотримання суб'єктами господарювання касової дисципліни, відмовляли регіональним управлінням НБУ у наданні інформації, передбаченої листом Національного банку від 22.03.99 N 11-111/411-2392 щодо вжитих заходів та усунення виявлених порушень видач готівки в значних сумах суб'єктам господарювання.

Незважаючи на актуальність проведення цієї роботи, деякі регіональні управління НБУ формально поставилися до підготовки і надання такої інформації Національному банку за березень-квітень ц.р., недостатньо аналізують стан справ в цьому напрямі, не здійснюють на місцях відповідних перевірок комерційних банків, виявляють пасивність щодо надання конкретних пропозицій з порушених питань.

Враховуючи вищенаведене та з метою посилення контролю за видачею і використанням готівки суб'єктами підприємницької діяльності, Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Звернути увагу регіональних управлінь НБУ, комерційних банків на необхідність поліпшення організаційної та аналітичної роботи на місцях щодо видачі готівки в значних сумах (понад 50 тис. грн.) суб'єктам підприємницької діяльності для оплати за товари і послуги, посилення контролю за її цільовим використанням шляхом організації відповідних перевірок, оперативно вживати заходів щодо усунення виявлених порушень, інформувати у разі потреби податкові органи на місцях та забезпечити своєчасне надання відповідної інформації Національному банку України, передбаченої листом НБУ від 22.03.99 N 11-111/411-2392.

2. Обласним управлінням НБУ: Донецькому (В.М.Тихий), Дніпропетровському (М.Ф.Костров) та Управлінню НБУ по м.Києву і Київській області (А.I.Степаненко), іншим регіональним управлінням НБУ розглянути і до 01.06.99 внести пропозиції Національному банку України щодо вжиття заходів впливу до установ комерційних банків, які допустили порушення нормативних актів НБУ у частині здійснення контролю за веденням клієнтами операцій з готівкою, забезпечення їх ідентифікації при відкритті банківських рахунків, обов'язкового надання інформації НБУ відповідно до вимог чинного законодавства, включаючи відкликання ліцензій і дозволів на здійснення касового обслуговування клієнтів.

3. Регіональним управлінням Національного банку, комерційним банкам з метою підвищення ефективності контролю за дотриманням клієнтами встановленого порядку ведення операцій з готівкою взяти до безумовного вконання Указ Президента України від 11.05.99 N 491 ( 491/99 ) "Про внесення змін до Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436" щодо застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівкового обігу, активізувати діяльність з проведення відповідних спільних перевірок з органами податкової адміністрації, правоохоронними органами та місцевими державними адміністраціями, визначену листом НБУ від 15.01.99 N 11-111/64-325.

4. Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва), Юридичному департаменту (В.Л.Кротюк) з метою приведення у відповідність Інструкції N 4 про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України та Порядку ведення касових операцій в національній валюті в Україні з Указом Президента України від 11.05.99 N 491 "Про внесення змін до Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436" у двотижневий строк підготувати зміни і доповнення до вищезазначених нормативних документів Національного банку, маючи на увазі забезпечення цільового використання одержаних в банку коштів, посилення контролю за видачами значних сум готівки тощо, і направити їх на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

5. З метою скорочення готівкових розрахунків Департаментам: платіжних систем та касового виконання держбюджету (В.М.Кравець) та готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) у місячний строк внести зміни та доповнення до діючих нормативних документів щодо:

- встановлення граничного розміру (у сумі 3000 грн.) розрахунків готівкою за одним платежем між юридичними особами (фізичними особами підприємцями);

- розширення безготівкових розрахунків суб'єктів господарювання між собою за товари і послуги чеками, акцептованими комерційними банками, та корпоративними пластиковими картками;

- здійснення розрахунків між населенням і суб'єктами господарювання у сумах понад 3,0 тис. грн. у безготівковому порядку з використанням платіжних доручень, чеків та пластикових карток.

6.Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) у тижневий строк підготувати Рекомендації щодо здійснення установами банків аналізу та контролю за видачами готівки суб'єктами господарювання в значних сумах та надіслати регіональним управлінням НБУ і комерційним банкам для використання в роботі.

7. Департаменту платіжних систем та касового виконання держбюджету (В.М.Кравець) вивчити питання щодо подальшого вдосконалення системи ідентифікації клієнтів при відкритті і переоформленні банківських рахунків та у червні ц.р. подати відповідні пропозиції Правлінню Національного банку України.

8. Заступнику Голови Правління В.П.Терпилу, Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва), Юридичному департаменту (В.Л.Кротюк) до 24.05.99 підготувати інформацію Президенту України про заходи, здійснювані Національним банком щодо вдосконалення готівкового обігу в Україні і посилення контролю за веденням суб'єктами підприємницької діяльності операцій з готівкою.

9. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління В.П.Терпила.

Голова В.А.Ющенко

^ Наверх
наверх