документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 10.03.99, N 98
м.Київ

( Постанову скасовано на підставі Постанови
Національного бан
ку
N 187 від 21.05.20
02 )

Про удосконалення організації роботи установ банків
щодо вилучення з обігу зношеної готівки

Аналіз стану готівки, що знаходиться в обігу на території України, свідчить про те, що установи банку, через каси яких проходить основна маса готівки, не на належному рівні виконують вимоги нормативних документів Національного банку України щодо вилучення з обігу зношених банкнот гривні.

За станом на 1 лютого 1999 року (за весь період функціонування гривні) з обігу вилучено 230 млн. штук зношених банкнот гривні на суму 787 млн.грн., що становить 30% від загальної кількості банкнот в обігу, в тому числі банкнот номіналом 1 та 2 грн. вилучено відповідно 57 та 35%. При цьому рівень вилучення зношених банкнот за останні місяці (грудень 1998 р.січень 1999 р.) значно зріс, що безумовно сприяло загальному поліпшенню стану готівки в обігу. Разом із тим назвати його задовільним неможливо через велику кількість в обігу банкнот із ознаками фізичного зносу, загальними та локальними забрудненнями, плямами, надривами, що погіршують їх вигляд.

Украй незадовільно організована робота з вилучення зношеної готівки в банках Вінницької (1,0 млн.штук, або 0,4% від загальної кількості по Україні), Кіровоградської (1,9 млн.штук, або 0,8%), Рівненської (1,2 млн.штук, або 0,5%), Львівської (1,5 млн.штук, або 0,5%) областей.

Також при контрольному перелічуванні Центральним сховищем придатних банкнот гривні, сформованих комерційними банками Одеської області, виявлена значна кількість зношених банкнот, зокрема в Укрнафтогазбанку - 63%, в Укрексімбанку - 57%, в АКБ "Фінбанк" - 91%, в Ощадбанку - 96%, в АБ "Укргазбанк" - 89%, в АПБ "Овідіополь" - 92%, в КБ "Контакт-банк" - 92%.

Це свідчить про те, що комерційні банки грубо порушують пп.96, 72 Інструкції N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України та додаток 35 до неї, а регіональні управління Національного банку України вживають щодо них недостатніх заходів впливу.

Простежується також значне зменшення в обігу банкнот малих номіналів, що може призвести до ускладнень при розміні банкнот великих номіналів. За період із січня 1998 року по лютий 1999 року кількість банкнот в обігу номіналом 1 гривня зменшилась на 35%, а номіналом 2 гривні - на 26%.

Із метою покращення стану готівки, що знаходиться в обігу, забезпечення своєчасного вилучення зношених банкнот і заміни їх новими банкнотами Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Зобов'язати регіональні управління Національного банку України:

1.1. Встановити постійний контроль за обсягами вилучених зношених банкнот у розрізі номіналів і кожної установи комерційного банку, за дотриманням ними вимог щодо сортування банкнот та вживати стосовно порушників відповідних заходів, що передбачені чинним законодавством і нормативними актами Національного банку України, включаючи внесення пропозицій про позбавлення ліцензії на здійснення операцій із касового обслуговування клієнтів.

1.2. До 15 березня 1999 року провести наради з комерційними банками, на яких розглянути стан роботи установ банків із вилучення зношених банкнот, причини незадовільної її організації, звернувши відповідну увагу на характерні порушення і недоліки при формуванні готівки.

1.3. Щоквартально (до 10 числа місяця наступного за звітним кварталу) інформувати Національний банк України про стан організації роботи в регіоні щодо вилучення зношених банкнот, про недоліки в цій роботі окремих установ комерційних банків тощо.

2. Комерційним банкам активізувати роботу з вилучення з обігу зношених банкнот, забезпечивши безперешкодне приймання зношеної готівки від клієнтів, особливо підприємств торгівлі і побуту, населення. Підвищити вимоги до касових працівників щодо якості формування готівки, йдеться про недопустимість випуску в обіг зношеної готівки.

3. При систематичному порушенні касовими працівниками установ банків вимог щодо сортування банкнот регіональні управління Національного банку України повинні вимагати від їх керівництва проведення переатестації касирів за участю представників Національного банку, а також навчання з метою підвищення кваліфікації, вивчення ознак платіжності і системи захисту національної валюти.

4. За наявності у підвідомчих установах банків неповних пачок зношених банкнот забезпечити комерційним банкам їх збирання і формування повних пачок банкнот, а також своєчасне перевезення зношеної готівки до регіональних управлінь Національного банку України.

5. Із метою інформування населення регіональні управління Національного банку України повідомляють через засоби масової інформації про можливість вільного обміну населенням зношених грошей на придатні безпосередньо в кожній установі банку. Повідомляється також контактний телефон для консультацій населення, адреса, на яку надсилають письмові скарги для розгляду у встановленому порядку і вжиття відповідних заходів.

Комерційним банкам забезпечити чітку роботу підвідомчих установ з обміну населенню зношених банкнот на придатні відповідно до чинних нормативних документів Національного банку України.

6. Для поліпшення стану банкнот у готівковому обігу зобов'язати регіональні управління Національного банку України підкріплення кас установ комерційних банків банкнотами номіналом 1-2 гривні здійснювати новими банкнотами у розмірі до 50% від суми, вказаної у заявці, номіналом 5-10 гривень - до 30%.

7. Регіональним управлінням Національного банку України, комерційним банкам вжити заходів щодо збільшення випуску в обіг банкнот номіналами 1-2 гривні, розмінних монет, забезпечити оптимальну структуру банкнот і монет в обігу.

8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління В.П.Терпила і директора Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєву.

Голова В.А.Ющенко

^ Наверх
наверх