Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 08.08.96 N 254
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
15 серпня 1996 р. за N 450/1475
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства інфраструктури України
N 57 від 12.02.2015)
Про затвердження Правил з питань процедур експлуатаційної
сертифікації та інспектування експлуатантів
З метою забезпечення безпеки, регулярності та ефективності повітряних перевезень і авіаційних робіт згідно з Повітряним кодексом Укораїни (3167-12) та Указом Президента України "Про зміни в системі центральних органів виконавчої влади України" від 26 липня 1996 року N 596/96 НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів (додаються).
2. З введенням в дію Правил з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів скасувати Наказ Державного департаменту авіаційного транспорту України від 17.04.96 N 109.
3. Державному департаменту авіаційного транспорту України (Марченку М.О.):
- у встановленому порядку зареєструвати зазначені Правила в Міністерстві юстиції України;
- довести до експлуатантів інформацію стосовно цих Правил.
5. Контролть за виконанням цього наказу покласти на Голову Державного департаменту авіаційного транспорту України Марченко М.О.
Міністр I.П.Данькевич
Затверджено
наказом Міністерства транспорту
України від 08.08.96 N 254
Правила
з питань процедур експлуатаційної сертифікації та
інспектування експлуатантів
Звід аіаційних правил України
АПУ 3. Експлуатація повітряних суден
Процедури авіаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
1. Галузь використання
1.1. Ці Правила розроблені згідно з Повітряним кодексом України ( 3167-12 ), поширюються і є обов'язковими для всіх експлуатантів авіаційного транспорту незалежно від форм власності та відомчої належності, що зареєстровані на території України і здійснюють експлуатацію цивільних ПС з метою виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт або пропонують свої послуги в цій галузі.
1.2. Правила встановлюють вимоги до експлуатантів незалежно від форм власності та відомчої належності та підрозділів Укравіатрансу, що здійснюють перевірки експлуатантів.
1.3. Ці Правила використовуються для розроблення експлуатаційних документів, необхідних для організації функціонування експлуатантів з метою забезпечення безпеки, регулярності та ефективності повітряних перевезень і авіаційних робіт, а також для проведення інспектування експлуатантів.
2. Нормативні посилання
У Правилах є посилання на такі нормативні документи:
- Повітряний кодекс України ( 3167-12 ) (введений в дію Постановою Верховної Ради України від 4 травня 1993 року ( 3168-12 );
- Конвенція про міжнародну організацію цивільної авіації (Чікаго, 1944 рік);
- Закон України "Про державну таємницю" ( 3855-12 ), Постанова Верховної Ради України від 21 січня 1994 року N 3856-12;
- Закон України "Про пожежну безпеку" ( 3745-12 ), Постанова Верховної Ради України від 17 грудня 1993 року N 3747-12;
- ДСТУ 1.0-93 Державна система стандартизації України. Основні положення;
- ДСТУ 1.5-93 Державна система стандартизації України. Загальні вимоги до побудови, викладення, оформлення та змісту стандартів;
- НПП ГА-85 Наставление по производству полетов в гражданской авиации СССР (МГА от 08.04.85 N 77);
- НТЭРАТ ГА-83 Наставление по технической эксплуатации и ремонту авиационной техники в гражданской авиации СССР (МГА от 27.12.83 N 241);
- НАС ГА-86 Наставление по аэродромной службе в гражданской авиации (МГА от 26.03.86 N 23/И);
- НГЭРТОС ГА-86 Наставление по технической эксплуатации радиотехнического оборудования и связи в гражданской авиации СССР (МГА 21.06.85 N 84/И);
- НПО ГА-85 Наставления по пожарной охране ГА;
- НМО ГА-90 Наставление по метеорологическому обеспечению гражданской авиации СССР (Госкомгидромет СССР и МГА СССР 03.01.90);
- РПАСОП ГА-91 Руководство по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полетов в гражданской авиации СССР;
- Doc. 8335-AN/879/3;
- Doc. 9376-AN/914;
- Doc. 9389-AN/919;
- додатки до ІСАО від 1 до 18.
3. Терміни
У цих Правилах терміни мають такі визначення:
3.1. Орган державного регулювання діяльності авіації України (державний повноважний орган цивільної авіації) - Державний департамент авіаційного транспорту України, що має повноваження безпосередньо виступати від імені держави при виконанні всіх офіційних процедур в галузі авіації, як то сертифікація експлуатантів, авіаційного персоналу, реєстрація, сертифікація та допуск до експлуатації цивільних повітряних суден, аеродромів та аеропортів, інших об'єктів та суб'єктів цивільної авіації, видача свідоцтв (сертифікатів).
3.2. Нормативний документ - документ, який містить норми, правила, загальні принципи чи характеристики, що стосуються різних видів діяльності або їх результатів.
3.3. Експлуатант - особа, організація або підприємство, що експлуатує повітряні судна або пропонує свої послуги в цій галузі.
3.4. Сертифікація - офіційна процедура, яка доводить, що забезпечується необхідна упевненість у тому, що експлуатант належним чином відповідає конкретним вимогам нормативних документів для виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт і забезпечення безпеки польотів.
3.5. Сертифікат - юридичний документ, який видається відповідно до системи сертифікації та свідчить про те, що забезпечується необхідна упевненість у тому, що експлуатант належним чином відповідає конкретним вимогам нормативних документів для виконання повітряних перевезень та авіаційних робіт і забезпечення безпеки польотів.
3.6. Система сертифікації - це сукупність нормативних документів, процедур і відповідних структур об'єктів для проведення сертифікації.
3.7. Сертифікат експлуатанта - сертифікат, що дозволяє експлуатанту виконувати певні повітряні перевезення у відповідності з вимогами нормативних документів ЦА у міжсертифікаційний період.
3.8. Анулювання сертифіката - офіційна процедура, що визнає дію сертифіката недійсною в силу певних причин.
3.9. Державний орган з питань інспектування, контролю за розслідуванням авіаційних подій - юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних інспекційних організацій.
3.10. Державний орган з питань сертифікації та реєстрації - юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних організацій з сертифікації.
3.11. Державний орган з питань сертифікації та реєстрації ПС
- юридично узаконений на державному рівні орган, який має право бути членом відповідних міжнародних чи регіональних організацій з сертифікації та реєстрації ПС.
3.12. Посвідчення про придатність до польотів цивільного повітряного судна - документ, що свідчить про відповідність екземпляра ПС чинним нормам льотної придатності і дає право на його льотну експлуатацію згідно з встановленими обмеженнями.
3.13. Заявник - юридична або фізична особа, яка подала заявку на сертифікацію.
3.14. Заявка на сертифікацію - офіційне звернення заявника в Державний департамент авіаційного транспорту України для одержання чи подовження сертифіката експлуатанта або внесення змін до спеціальних експлуатаційних положень.
3.15. Спеціальні експлуатаційні положення - нормативний документ, де обумовлені права та обмеження, що застосовуються до сертифіката експлуатанта. Вони використовуються для доповнення загальних положень основного сертифіката, не визначених конкретно в державних правилах.
3.16. Відмова від сертифіката - офіційна процедура, за якою власник сертифіката складає свої владні повноваження щодо цього документа.
3.17. Встановлені вимоги - положення, викладені в рекомендаціях, інструкціях, керівництвах та інших нормативних документах, що регулюють експлуатацію цивільних повітряних суден, рівень професійної підготовки авіаційного персоналу, будівництво та експлуатацію аеропортів і цивільних аеродромів, польоти цивільних повітряних суден, перевезення пасажирів, багажу, вантажу, пошти, в тому числі міжнародні польоти і перевезення, а також використання авіації для виконання авіаційних робіт в народному господарстві.
3.18. Оренда ПС - договір майнового найму, за яким одна сторона (орендодавець) передає інший юридичній або фізичній особі (орендарю) для тимчасового користування ПС у відповідності з чинним законодавством України з обов'язковим розподіленням відповідальності за забезпечення безпеки польотів.
У цьому випадку експлуатантом ПС стає не його власник, а - орендар.
3.19. Чартер ПС - договір про фрахт ПС, в якому зазначені сторони, розмір фрахту, період виконання конкретної за номенклатурою та обсягом роботи, позначення ПС та вантажу, місце завантаження і призначення.
3.20. Свідоцтво фахівця цивільної авіації - юридичний документ, що встановлює особу власника і визначає її право здійснювати професійну діяльність та підтверджує наявність у неї необхідних знань і навиків, а також відповідність стану її здоров'я встановленим вимогам.
3.21. Організація з технічного обслуговування і ремонту - служба самостійна чи у складі авіакомпанії (аеропорту), що здійснює безпосередньо технічне обслуговування і ремонт повітряних суден та устаткування.
3.22. Авіаційні спецроботи - польоти ПС, під час яких ПС використовується для забезпечення спеціалізованих видів обслуговування в таких галузях, як сільське господарство, фотографування, топографічна зйомка, будівництво, медична допомога, нагляд та патрулювання, пошук та рятування, повітряна реклама та гасіння лісових пожеж.
3.23. Автоматизована система контролю Укравіатрансу - локальна комп'ютерна мережа, встановлена у відділах Укравіатрансу, яка містить інформацію про експлуатантів, ПС, персонал авіаційного транспорту України.
4. Скорочення та позначення
У цих Правилах є такі скорочення та позначення:
4.1. Укравіатранс - Державний департамент авіаційного транспорту України.
4.2. ГІБП - головна інспекція по забезпеченню безпеки польотів Укравіатрансу - здійснює державний нагляд за забезпеченням авіакомпаніями, підприємствами, установами і організаціями (експлуатантами) та фізичними особами безпеки польотів повітряних суден, виконанням правил та стандартів, встановлених для експлуатантів. Державний орган з питань контролю за розслідуванням авіаційних подій.
4.3. Авіарегістр - авіаційний регістр Укравіатрансу, який здійснює сертифікацію типів АТ, реєстрацію та сертифікацію екземплярів цивільних повітряних суден, реєстрацію та сертифікацію цивільних аеродромів України, розробників, виробників АТ, ремонтних заводів та АТБ.
4.4. АФТН - мережа авіаційного наземного зв'язку.
4.5. АМСЦ - аеродромний метеорологічний орган.
4.6. ACN - класифікаційний номер ПС.
4.7. АТ - авіаційна техніка.
4.8. АТБ - авіаційно-технічна база.
4.9. БАІ - бюро аеронавігаційної інформації.
4.10. ЗПС - злітно-посадочна смуга.
4.11. ГЗПС - грунтова ЗПС.
4.12. Командир ПС - командир повітряного судна.
4.13. КЛЕ - керівництво з льотної експлуатації.
4.14. КТО - керівництво з технічного обслуговування.
4.15. MC - місце стоянки ПС.
4.16. МПЛ - міжнародні повітряні лінії.
4.17. МКп - магнітний курс посадки.
4.18. ПС - повітряне судно.
4.19. ПАРЗП - пошукове та аварійно-рятувальне забезпечення польотів.
4.20. PCN - класифікаційний номер покриття ЗПС.
4.21. РД - руліжна доріжка.
4.22. САІ - служба аеронавігаційної інформації.
4.23. ТО - технічне обслуговування.
4.24. ТОіР - технічне обслуговування і ремонт.
4.25. УЛС - управління льотної служби Укравіатрансу.
4.26. УПР - управління повітряним рухом.
4.27. УС - управління сертифікації Укравіатрансу.
4.28. ШЗПС - штучна ЗПС.
4.29. ЦА - цивільна авіація.
4.30. ВПО - відомча пожежна охорона.
4.31. ІАС - інженерно-авіаційна служба.
4.32. РТЗ - радіотехнічне забезпечення.
4.33. ОЛР - організація льотної роботи.
4.34. БП - безпека польотів.
4.35. ДПН - державний пожежний нагляд.
5. Державна система регулювання діяльністю експлуатантів
5.1. Загальні положення
5.1.1. Правила підготовлені з метою надання у розпорядження авіаційних експлуатантів мінімального рівня вимог.
5.1.2. Головним методом, через який держава забезпечує необхідний контроль над експлуатантами, є сертифікація експлуатантів і видача сертифіката експлуатанта, без якого здійснення повітряних перевезень та авіаційних робіт є незаконним.
5.1.3. Головна контора експлуатанта повинна знаходитися в Україні.
5.1.4. Основною діяльністю експлуатанта повинні бути повітряні перевезення і/або авіаційні роботи. Вона може бути пов'язана з будь-якою іншою формою професійної експлуатації ПС (ремонтом або технічним обслуговуванням ПС), наданням послуг в цій галузі.
5.1.5. Експлуатанту необхідно мати не менше одного повітряного судна, як власнику, або на підставі договору про довгострокову, не менш ніж 3 роки, оренду ПС з обов'язковими умовами з реновації, модернізації орендованих ПС за рахунок орендаря.
5.1.6. Сертифікат експлуатанта може бути анульований, дія його припинена, змінені спеціальні положення з експлуатації рішенням Укравіатрансу, якщо експлуатант порушить встановлені норми, вимоги або не має змоги виконати їх.
5.1.7. Оцінка готовності служб експлуатанта за напрямами діяльності здійснюється фахівцями відповідних функціональних відділів (підрозділів). Укравіатрансу надається право залучення необхідних фахівців інших відомств для здійснення експертизи відповідності законодавству України з числа осіб, уповноважених Укравіатрансом.
5.1.8. Загальна оцінка готовності експлуатанта здійснюється комісією Укравіатрансу.
5.1.9. Рішення про видачу відповідного сертифіката приймає Голова Укравіатрансу.
5.1.10. Експлуатант повинен мати набір служб, укомплектованих згідно з штатним розкладом підготовленими фахівцями для здійснення технологічних процесів виробничої діяльності в галузі льотної, технічної експлуатації та здійснення авіаційних робіт і повітряних перевезень відповідно до встановлених у цивільній авіації вимог.
5.1.11. На посади керівників служб, діяльність яких пов'язана
із забезпеченням безпеки польотів, призначаються особи за узгодженням з Укравіатрансом.
5.1.12. Експлуатант для одержання сертифіката експлуатанта подає відомості про організаційну структуру, методику управління та контролю за виконанням польотів, програму підготовки авіаційних фахівців, перелік нормативної льотно-технічної документації, інші документи, які підтверджують право експлуатанта на здійснення певного виду авіаційних робіт, авіаперевезень, і буде реалізовуватись експлуатантом відповідно до встановлених вимог.
5.1.13. Експлуатант, що надіслав заявку на сертифікацію, здійснює оплату за офіційні дії по сертифікації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.93 р. N 819 "Про створення Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях":
а) при поданні заявки;
б) при видачі сертифіката;
в) за кожний рік дії сертифіката експлуатанта. Оплата здійснюється кожним заявником незалежно від його юридичного статусу (а саме: авіакомпаніями, авіапідприємствами, регіональними відділеннями, філіалами, членами об'єднань, асоціацій, товариств тощо).
5.1.14. Експлуатант, який направив до Укравіатрансу заявку на сертифікацію, несе всі витрати (транспортні витрати інспекторських осіб, митні збори, перебування в готелі, харчування) з експлуатаційної перевірки та подальшого інспектування експлуатанта з метою оцінки фактичного стану його виробничо-технічної бази, повітряних суден та іншого обладнання, технологічних процесів організації, перевірки стану пожежної безпеки, забезпечення та виконання польотів у відповідності з вимогами цих Правил.
5.2. Відповідальність держави та експлуатанта
5.2.1. Як держава експлуатанта, так і експлуатант, несуть відповідальність за безпечне здійснення польотів згідно з чинним законодавством України.
5.2.2. При виконанні міжнародних польотів держава несе відповідальність згідно з прийнятими нею міжнародними угодами, міждержавними домовленностями з безпеки аеронавігації, а також чинним законодавством України, що регулює діяльність ЦА та видачу спецдозволів.
5.2.3. Експлуатант несе відповідальність за:
- безпечне здійснення польотів, за виконання будь-яких вимог, правил, що прийняті державою експлуатанта;
- організацію контролю надійності авіаційної техніки, використання результатів контролю для підтримання льотної придатності ПС та усунення причин відмов авіаційної техніки;
- забезпечення пожежної безпеки та додержання протипожежних вимог приписів і постанов органів Державного пожежного нагляду та Укравіатрансу;
- наявність страхування (згідно з Розділом XVII, ст.103 Повітряного кодексу України ( 3167-12 );
- високий рівень професійної підготовки, перепідготовки, кваліфікації авіаційного персоналу, що забезпечує безпеку польотів;
- забезпечення охорони державної таємниці та службових і комерційних секретів;
- наявність нормативних документів, що регламентують авіаційну діяльність в Україні;
- розроблення нормативних документів, що необхідні для забезпечення безпеки, регулярності та ефективності польотів, повітряних перевезень і авіаційних робіт;
- своєчасність щомісячних відрахувань в іноваційний фонд Укравіатрансу у відповідності з чинним законодавством.
5.2.4. Нормативні документи, що розробляються безпосередньо експлуатантом, не повинні суперечити правилам держави експлуатанта та інших держав, над територією яких здійснюються польоти.
5.2.5. Нормативні документи, які стосуються всіх експлуатантів, публікуються в документах аеронавігаційної інформації та в інформаційних документах, що видаються Укравіатрансом.
5.3. Організація державної системи регулювання
5.3.1. Впроваджуючи систему сертифікації експлуатантів, видачі сертифіката експлуатанта та подальшого їх інспектування, держава забезпечує захист громадських інтересів (пасажирів, споживачів), а також здійснює вплив на діяльність експлуатанта і контролює його, не посягаючи на його самостійність та пряму відповідальність за забезпечення безпеки польотів.
5.4. Держава здійснює регулювання діяльності експлуатантів через Укравіатранс введенням систем:
- сертифікації експлуатанта і видачі йому сертифіката;
- регулярного інспектування всіх видів експлуатаційної діяльності експлуатантів Державним департаментом авіаційного транспорту України і вжиттям відповідних заходів при недотриманні ними встановлених в ЦА вимог;
- регулярних експлуатаційних перевірок відповідності наданих експлуатантом відомостей, що містяться в заявці на одержання або подовження строку дії сертифіката, фактичному стану з урахуванням всіх змін та доповнень, що відбулися.
6. Видача сертифіката експлуатанта
6.1. Укравіатранс в роботі по сертифікації та інспектуванню експлуатантів виконує необхідні офіційні дії. Ці Правила встановлюють таку послідовність офіційних дій:
- забезпечення заявника пакетом необхідних нормативних документів, що визначають вимоги до майбутнього експлуатанта;
- консультації, надання зразків для правильного оформлення заявки;
- прийняття заявки через канцелярію Укравіатранса на ім'я Голови Укравіатранса після співбесіди із заступником голови Укравіатранса з льотної роботи та безпеки польотів;
- експертиза заявки протягом місяця з письмовим повідомленням заявнику про недоліки, виявлені під час попередньої оцінки, та рекомендацій, видача листа узгодження;
- повторне прийняття заявки з усунутими недоліками через канцелярію Укравіатранса;
- оформлення акта попередньої оцінки заявки;
- попередня до сертифікації експлуатаційна інспекція;
- оформлення акта за результатами експлуатаційної інспекції з повідомленням про виявлені недоліки;
- повторна експлуатаційна інспекція;
- за висновками інспекцій Укравіатранс приймає рішення про видачу сертифіката експлуатанта;
- оформлення сертифіката експлуатанта, спеціальних експлуатаційних положень та підписання їх у Голови Укравіатрансу;
- проведення Укравіатрансом планових інспекцій експлуатанта,
інспекцій на маршрутах та технічного обслуговування;
- роботи по подовженню терміну дії сертифіката та зміні і доповненню спеціальних експлуатаційних положень з оформленням листа узгодження;
- послуги та взаємодія експлуатанта через Укравіатранс з міжнародною організацією ІКАО по оформленню 3-х літерного і телефонного умовних позначень ІКАО тощо;
- нагляд за забезпеченням експлуатанта нормативно-правовою та технічною документацією Укравіатранса, ІКАО.
6.2. Заявка на сертифікацію
6.2.1. Заявка на сертифікацію є підставою для Укравіатрансу для розгляду питання про здатність експлуатанта займатися авіаційною діяльністю.
6.2.2. Укравіатранс надає експлуатанту необхідну інформацію про вимоги, котрі повиненен виконувати експлуатант, який організовує свою діяльність за всіма видами забезпечення польотів, до яких відносяться:
- правове забезпечення;
- фінансово-економічне забезпечення;
- матеріально-технічне забезпечення;
- забезпечення льотної експлуатації;
- інженерно-авіаційне забезпечення;
- управління повітряним рухом;
- штурманське забезпечення;
- аеронавігаційне забезпечення;
- метеорологічне забезпечення;
- аеродромне забезпечення;
- електро-світлотехнічне забезпечення;
- радіотехнічне забезпечення;
- орнітологічне забезпечення;
- комерційне забезпечення;
- режимно-охоронне забезпечення;
- медичне забезпечення;
- забезпечення управління виробництвом;
- пошукове і аварійно-рятувальне забезпечення;
- протипожежне забезпечення;
- прикордонний, митний та санітарно-епідеміологічний контроль (при виконанні міжнародних польотів).
6.2.3.1. Види забезпечення: правове, фінансово-економічне, льотної експлуатації та інженерно-авіаційне є ознакою авіакомпанії і тому здійснюються безпосередньо експлуатантом.
6.2.3.2. Інші види забезпечення можуть здійснюватись як безпосередньо експлуатантом, так і за договором, що укладений юридичними особами, які мають на це право і володіють сертифікатом на такі види забезпечення.
Тимчасове припинення дії або анулювання сертифіката останніх означає припинення дії сертифіката заявника.
6.2.4. При одержанні заявки від майбутнього експлуатанта Укравіатранс повідомляє есплуатанта про порядок розгляду заявки, визначає конкретну посадову особу, яка буде нести відповідальність за координацію всіх питань сертифікації.
6.2.5. Кожен експлуатант повинен підтвердити здатність та продемонструвати можливість забезпечення безпечного та ефективного виконання авіаперевезень, авіаційних робіт тощо.
6.2.6. Для розгляду питання про сертифікацію експлуатант разом із заявкою в Укравіатранс надає необхідний мінімум відомостей про те, що він володіє достатніми можливостями для загального забезпечення та безпечного виконання польотів:
- форма заявки та її зміст (додаток А);
- мінімальний перелік документів, що експлуатант надає в доказовій документації (додаток Б);
- рекомендований перелік додаткових документів та посібників, необхідних експлуатанту для підготовки та виконання міжнародних польотів (додаток В);
- перелік підрозділів та служб (відділів) необхідних для нормального функціонування експлуатанта, який здійснює польоти в цивільній авіації (додаток Г).
6.2.7. Укравіатранс повинен надати відповідь експлуатанту, що подав заявку, в письмовій формі.
6.2.8. Укравіатранс може, при невиконанні експлуатантом пп.6.2.3, 6.2.3.3, 6.2.5-6.2.6 цих Правил, відхилити заявку, а експлуатант може, після усунення недоліків, повторно подати заявку на загальних підставах.
6.3. Попередня оцінка заявки
6.3.1. Укравіатранс під час попередньої оцінки заявки експлуатанта з'ясовує, чи заявник:
- має відповідні правові та юридичні документи;
- визначив географічні регіони для нерегулярних перевезень, проведення авіаційних робіт, обрав маршрути для регулярних перевезень, які обладнані засобами навігації, управління повітряним рухом, зв'язку та посадки, що забезпечують необхідний рівень безпеки польотів;
- має фінансово-економічні можливості, які забезпечують спроможність заявника підтримувати необхідний рівень безпеки польотів;
- має можливість забезпечити рівень послуг, який відповідає потребам або попиту та враховує громадські інтереси;
- запропонував тип та рівень авіаперевезень, що не суперечить двостороннім або багатостороннім угодам за правилами виконання польотів, частотам зв'язку і т.п., які уклала держава;
- має відповідні підрозділи, персонал, обладнання, споруди, документацію, будинки і т.п., необхідні для льотної, технічної експлуатації ПС та забезпечення комерційних польотів, а також відповідні пожежні підрозділи, пожежне депо, нормативні документи, вогнегасні засоби з пожежної техніки, водопостачання та засоби зв'язку, повний штат персоналу, обладнання;
- має засоби зв'язку для забезпечення постійного контакту з Укравіатрансом та зобов'язується повідомляти про можливі їх зміни;
- має повітряні судна, які призначені для виконання перевезень, що передбачаються, та ці ПС, у відповідності із ст.16 Повітряного кодексу України ( 3167-12 ), мають сертифікат типу ПС або еквівалентний документ, виданий Авіарегістром Укравіатрансу. При цьому розглядаються такі питання:
а) чи забезпечується експлуатація ПС у відповідності з вимогами щодо завантаження та здійснення контролю за цим;
б) чи відповідають обрані види польотів, повітряні траси, аеродроми типам ПС;
в) чи забезпечується відповідне техобслуговування ПС та рівень підготовки особового складу ІАС згідно з чинними вимогами, нормативними актами і правилами ТОіР;
г) чи оснащені повітряні судна відповідними приладами або обладнанням для виконання передбачуваних перевезень;
д) чи є обгрунтованими вимоги по використанню ПС;
- має достатню кількість підготовлених льотних екіпажів для виконання польотів, що передбачаються, без порушень тривалості робочого часу;
- забезпечив льотний склад авіакомпанії форменим одягом;
- має потенціальні можливості для виконання запропонованих видів польотів, чи будуть останні польоти виконуватись безпечно з урахуванням тих ресурсів, що має підприємство;
- визначив коло обов'язків, відповідальність керівного складу
і основного виконавчого персоналу та гарантує, що на безпеку польотів не матимуть негативний вплив недоліки організаційної структури, адміністративного контролю і відсутність коштів;
- цілком придатний, як потенційний експлуатант, для безпечного здійснення запропонованих польотів - розглядається організація структур експлуатанта, досвід та рівень професійної підготовки фахівців, що займають керівні посади і відповідають за безпеку польотів, а також інші посади, які, на погляд заявника, є важливими у виробничій діяльності підприємства.
Необхідно оцінити досвід:
- керівника підприємства, його заступників;
- керівних працівників та фахівців підрозділів, що забезпечують безпеку польотів.
Якщо експлуатант користується орендованими ПС, у договорі оренди повинні бути визначені обов'язки сторін щодо забезпечення оренди протипожежного майна (ПМ), а також необхідна оцінка всіх аспектів умов оренди ПС (або іншого обладнання) з метою підтвердження виконання умов безпеки польотів.
6.3.2. Під час попередньої оцінки заявки, з метою визначення виконання експлуатантом вимог при організації своєї діяльності за видами забезпечення польотів (п.6.2.2) Укравіатранс повинен:
- отримати інформацію про обсяг запропонованих повітряних перевезень і авіаційних робіт, типи ПС, методи управління та керівництва, права та обов'язки фахівців, які займають керівні посади в організації та забезпеченні польотів;
- отримати бізнес-план заявника на найближчі 2 роки (копії договорів про фінансово-комерційне співробітництво тощо);
- проінформувати експлуатанта про процедури сертифікації, авіаційні вимоги та іншу документацію, у відповідності з якою буде оцінюватись можливості заявника;
- з'ясувати, чи вивчені працівниками експлуатанта документи з організації льотної роботи, техобслуговування ПС, управління повітряним рухом, підготовки авіаційного персоналу та інші документи, які регламентують діяльність служб забезпечення польотів;
- провести попередню оцінку програм підвищення кваліфікації і тренування льотного, інженерно-технічного та іншого складу, присвоєних класів та допусків на відповідність їх чинним авіаційним вимогам і положенням з підготовки та перепідготовки кадрів;
- провести попереднє обговорення запропонованої експлуатантом системи і програми техобслуговування та інспектування (контролю) льотної експлуатації, УПР, технічного стану ПС та іншого обладнання, а також служб, що забезпечують польоти;
- обговорити запропоновану експлуатантом систему ведення виробничо-технічної документації, особових справ авіафахівців та інше;
- з'ясувати, які демонстраційні або доказові (технічні) польоти повинен виконати заявник і в яких випадках;
- роз'яснити експлуатанту, який сертифікат при цьому буде йому виданий і які будуть встановлені обмеження;
- в місячний термін повідомити або направити експлуатанту письмове повідомлення з переліком недоліків, що були виявлені під час попередньої оцінки, та рекомендацій щодо їх усунення.
6.3.3. Укравіатранс направляє комісію для перевірки документації, обладнання, засобів та методів техобслуговування, організаційної і адміністративної структур, протипожежний стан, інших питань та напрямів діяльності щодо організації, виконання і забезпечення польотів.
6.3.4. Після закінчення попередньої оцінки комісія Укравіатранса визначає можливість експлуатанта виконувати запропоновані їм роботи по авіаційній діяльності з необхідним рівнем безпеки польотів.
6.4. Експлуатаційна перевірка
6.4.1. До прийняття рішення про видачу сертифіката експлуатанта Укравіатранс здійснює докладну оцінку експлуатаційних можливостей заявника. Під час цієї оцінки експлуатант повинен підтвердити відповідність його виробничої діяльності тій, що заявляється.
6.4.2. Експлуатаційна перевірка експлуатанта охоплює всі аспекти його діяльності, приділяючи особливу увагу питанням забезпечення безпеки польотів.
6.4.3. Організаційна структура експлуатанта повинна забезпечити планування, управління, забезпечення та контроль запропонованих польотів, визначити зв'язки, права та обов'язки органів управління. Штатний розклад та кваліфікація керівної ланки повинна бути достатньою для виконання функцій, покладених на експлуатанта.
6.4.4. Експлуатант-заявник повинен мати в достатній кількості всі нормативні документи, які регламентують діяльність ЦА України, в тому числі на міжнародних лініях (при організації міжнародних польотів), з контрольними примірниками, звіреними в Українському Державному учбово-сертифікаційному центрі цивільної авіації.
Йому надається право розробки інструкцій, посібників та інших документів, які регламентують організацію льотної роботи, технічного обслуговування авіаційної техніки, підготовку кадрів та інше.
Такі документи розробляються у відповідності з державними вимогами та правилами забезпечення безпеки польотів, враховуючи місцеві умови.
6.4.5. Інспектування льотної і наземної служб та засобів здійснюється з метою визначення відповідності професійної підготовки особового складу, наземних засобів та обладнання для вирішення поставлених завдань.
6.4.6. Інспектування льотних та наземних служб виконує Укравіатранс за таким порядком:
6.4.6.1. Інспектування роботи льотної і наземної служб та засобів здійснюється з метою визначення відповідності професійної підготовки особового складу, наземних засобів та обладнання для вирішення поставлених задач.
6.4.6.2. Під час інспектування перевіряється, чи обладнанні будівлі та споруди відповідним чином та пристосовані до тих операцій, які пропонується в них виконувати. Перевіряються ангарні споруди, лабораторії, цехи по ремонту та обслуговуванню авіатехніки, адміністративні споруди, пасажирські комплекси, склади та інші споруди на відповідність протипожежного стану та встановленим вимогам.
6.4.6.3. Заявлені експлуатантами аеродроми перевіряються щодо їх готовності до польотів у відповідності з Наставлением аэродромной службы гражданской авиации (НАС ГА) і Норм годности эксплуатации аэродромов (НГЭА).
6.4.6.4. Пересувні механізми та засоби перевіряються на відповідність вимогам, приписаним функціям протипожежній безпеці і техніці безпеки. До них відносяться: паливозаправники, засоби живлення, кисневі пересувні установки, протипожежні засоби, засоби проти обмерзання та інші механізми.
6.4.6.5. Перевірка управління повітряним рухом здійснюється фахівцем УПР. Вона включає перевірку укомплектування і професійної підготовки диспетчерського складу, дотримання норм робочого часу, обладнання робочих місць, виконання особовим складом норм і правил надійності УПР. Перевіряються інструкції по виконанню польотів, порядок взаємодії служб, які забезпечують польоти на аеродромі, та інші питання УПР на відповідність встановленим вимогам. Перевіряється також наявність відповідних договорів і контрактів на обслуговування польотів служби УПР та іншими службами, які забезпечують польоти.
6.4.6.6. Засоби зв'язку, електро-, світлотехнічного та радіотехнічного забезпечення польотів перевіряються з метою підтвердження виконання наданих функцій:
- відповідності вимогам норм придатності і технічним умовам на обладнання;
- організації та забезпечення технічної експлуатації засобів РТЗ та зв'язку згідно з державними вимогами до забезпечення безпеки польотів;
- своєчасного проведення льотних перевірок засобів РТЗ та електрозв'язку відповідно до встановлених вимог.
6.4.6.7. Перевірка метеорологічного забезпечення експлуатанта включає:
- перевірку виконання договірних зобов'язань між повноважним метеорологічним органом та експлуатантом;
- характер взаємодії метеорологічного органу і органу УПР;
- засоби і послідовність доведення метеорологічної інформації експлуатанту;
- відповідність метеорологічного обладнання, за допомогою якого виконуються метеорологічні спостереження, нормам придатності, прийнятим в Україні.
Разом з штатним інспектором по метеорологічному забезпеченню Укравіатрансу для роботи в експлуатаційній інспекції можуть залучатися провідні спеціалісти Держкомгідромету України.
6.4.6.8. Перевірка протипожежного забезпечення:
- відповідність протипожежного стану будинків, споруд, вододжерел, автоматичного протипожежного захисту;
- фінансове перерахування на утримання ВПО та на придбання пожежного обладнання;
- перевірка служб ВПО;
- стан виконання приписів органів Державного пожежного нагляду та інспекції, відділу пожежної безпеки Укравіатрансу.
Разом із штатним співробітником з пожежної охорони Укравіатрансу для роботи в експлуатаційній інспекції можуть залучатися провідні спеціалісти пожежної охорони МВС України.
6.4.6.8. Організація льотної роботи (ОЛР), підготовка і кваліфікація льотного складу повинна відповідати вимогам Повітряного кодексу України ( 3167-12 ), Организация производства полетов (ОПП-92), Наставление по производству полетов (НПП ГА-85), Керівництву з ОЛР в ЦА, іншим нормативним документам, що розроблені на їх основі, та Постанові Верховної Ради України від 12.09.91 N 1545-12 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР".
Члени екіпажів повинні мати свідоцтва фахівця цивільної авіації, допуск до таємних відомостей.
Укравіатранс зобов'язаний перевірити організацію льотної роботи експлуатанта та її відповідність безпеці польотів.
6.4.6.9. Ведення документації
6.4.6.9.1. Експлуатанту необхідно вести документацію щодо польотів, які він здійснює, технічного обслуговування ПС, перевезення пасажирів, вантажу, багажу. Вивчення такої документації складає частину сертифікаційного процесу для визначення того, як здійснювались польоти в минулому, як передбачається здійснювати їх в майбутньому, а також для визначення відповідності цих польотів встановленим вимогам.
6.4.6.9.2. Комісія, яка інспектує, перевіряє цю документацію.
6.4.6.9.3. Інспектуванням необхідно охопити таку документацію:
- документи з організації та виконання польотів, організація їх одержання та оперативність введення в дію;
- матеріали, що регламентують забезпечення польотів;
- льотні справи членів льотного екіпажу;
- облік льотного і робочого часу екіпажу згідно з чинними документами;
- експлуатаційні і бортові записи;
- облікова документація технічного обслуговування;
- проведення та облік комплексного аналізу засобів об'єктивного контролю (ЗОК), вжиття відповідних заходів до виявлених недоліків.
6.4.6.9.4. Під час проведення інспекції документацію вивчають для визначення:
- її відповідності вимогам забезпечення безпеки польотів, встановленим правилам і стандартам;
- стану безпеки польотів експлуатанта (при подовженні дії сертифіката експлуатанта);
- точності та акуратності її підготовки, наявності відповідальної особи за ведення документації;
- наявності в планах професійного навчання занять з ведення радіотелефонного зв'язку англійською мовою;
- систематизації і ефективності діловодства;
- повноти відображення матеріалу.
6.4.6.9.5. Особові справи членів льотного екіпажу і фахівців по управлінню повітряним рухом.
6.4.6.9.6. Члени льотного екіпажу. Інспекція, яка проводиться з метою перевірки відповідності членів екіпажу діючим вимогам, включає вивчення особових справ (льотних книжок) пілота, бортінженера, штурмана та інших членів екіпажу. Особові справи (льотні книжки) членів екіпажу повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- робота, що виконується на цей час;
- свідоцтва членів льотного екіпажу - тип, номер, медичний висновок і кваліфікаційну позначку;
- якщо існує потреба в окремому медичному висновку, - дата, дані останнього обстеження і клас медичного висновку;
- запис про останню кваліфікаційну позначку;
- облік льотного часу, з урахуванням льотного часу на ПС, для польотів на якому в цей час атестований даний член екіпажу;
- рівень кваліфікації, який застосовується на визначених маршрутах і аеродромах (командир ПС) і допусках до видів робіт;
- підтвердження належного рівня кваліфікації: тип ПС, загальний час, дати і свідоцтво про успішне завершення;
- присвоєння мінімуму (номер наказу, дата), допуск до сезонних видів робіт.
6.4.6.9.7. Бортпровідники. Особові справи бортпровідників повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- робота, яка виконується на цей час;
- початкова підготовка, включаючи загальний курс і підготовку за правилами і процедурами, які застосовуються в аварійній ситуації на борту ПС;
- періодична підготовка за правилами і процедурами, які застосовуються в аварійній ситуації на конкретних ПС;
- вміння застосувати переносні вогнегасники.
6.4.6.9.8. Фахівці по УПР. Вивчення особових справ проводиться для визначення, чи виконуються відповідні правила щодо видачі свідоцтв, рівня кваліфікації і дотримування норм робочого часу. Особові справи (диспетчерські книжки) спеціалістів по УПР повинні містити такі відомості:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- термін дії свідоцтва;
- рівень знань льотно-технічних характеристик за типами ПС, необхідних при управлінні рухом в даній УПР;
- рівень кваліфікації стосовно пунктів УПР;
- підтверждення підтримки кваліфікації на належному рівні;
- облік робочого часу;
- відмітка про медичний висновок.
6.4.6.9.9. Облік льотного і робочого часу членів екіпажу. Вивчення документації такого обліку проводиться для перевірки виконання встановлених вимог і правил, які відносяться до нормування льотного і робочого часу. Інспекційна перевірка не повинна обмежуватись переглядом будь-яких витягів із документації, яку надав заявник, а має грунтуватися на ознайомленні з бортовими журналами і реєстраційними записами керівництва польотами, завданням на політ, табелем робочого часу та інше.
6.4.6.10. Експлуатаційна і польотна документація
6.4.6.10.1. Ця частина інспекції містить перевірку документації кожного польоту з метою переконатися, що:
- завдання на політ і план польоту заповнені вірно;
- план польоту складений докладно та містить всю інформацію, відповідно до Керівництва організації льотної роботи;
- під час підготовки польоту взяті до уваги відповідні метеорологічні зведення і прогнози, одержана польотна метеорологічна документація у випадках, передбачених НМО ГА-90;
- кількість палива на борту розрахована у відповідності з прийнятими правилами заявника щодо розрахунку палива.
6.4.6.10.2. Керування польотами. Документація системи керування польотами перевіряється з метою упевнитися, що:
- експлуатаційна (льотно-технічна) документація є в повному обсязі (з урахуванням всіх змін і доповнень);
- встановлена документація щодо керування польотами ведеться
і зберігається під час всіх чергувань;
- планування польотів здійснюється за участю фахівця служби руху та виконується за активною участю керівника польотів у відповідності з нормативними документами.
6.4.6.10.3. Розрахунок палива. Мета інспекційної перевірки - визначення наявності на повітряному судні, що вилітає, достатнього запасу палива, розрахованого у відповідності з встановленими вимогами і правилами. Щоб визначити це, необхідно вивчити польотну документацію ПС, які вилітали з різних аеродромів, їх польотів за маршрутами та маршрутними ділянками, що обумовлюють широкі розбіжності витрат палива, враховуючи ділянки, де запас палива, що обмежується місткістю паливних баків ПС, є критичним. Документами, які містять необхідні відомості, є:
- завдання на політ, штурманський бортжурнал та інша польотна документація;
- експлуатаційні плани польотів;
- плани польотів УПР;
- відомості завантаження;
- технічні журнали. Після визначення фактичного бортового запасу палива для виконання конкретного польоту належить порівняти фактичний запас палива із запасом, розрахованим за прийнятою формулою розрахунку палива, враховуючи різні обставини та метеорологічні умови, що прогнозуються на маршруті, наявність запасних аеродромів та інше. Вищевказану інформацію належить одержати із метеорологічної та іншої документації, що використовується на етапі відправлення ПС і під час контролю за польотом.
6.4.6.10.4. Завантаження повітряного судна. Ця частина інспекційної перевірки має на меті впевнитися в тому, що заявник забезпечує безпечне і правильне завантаження своїх ПС у відповідності з:
- правилами, що обмежують масу для додержання вимог, що ставляться до льотно-технічних характеристик ПС;
- обмеженнями маси і центровки, встановленими в КЛЕ;
- обмеженнями навантаження на палубу та перегородки, встановленими в КЛЕ;
- обмеженнями щодо перевезення небезпечних вантажів.
6.4.6.10.5. Фінансові документи. Методика перевірки фінансових документів регламентується відповідними авіаційними вимогами та інструкціями, що розробляються Укравіатрансом.
6.4.7. Інспектування льотної експлуатації виконує Укравіатранс за таким порядком.
Примітка. Дозволяється оформлення документів на видачу сертифіката експлуатанта без виконання інспекції на маршруті, за умови виконання першого польоту з інспекторським складом Укравіатранса.
6.4.7.1. Планування
Заявнику і члену сертифікаційної комісії, який інспектує, належить завчасно планувати проведення заходів за програмою інспекції льотної експлуатації. Загальні задачі перевірочних польотів у межах інспекції полягають у з'ясовуванні ефективності:
- порядку дій в польоті, який викладений в КЛЕ, та його дотримання;
- засобів та обладнання, що знаходяться в розпорядженні льотного екіпажу для забезпечення польотів і дотримання правил;
- допомоги, що надається органом УПР льотному екіпажу;
- загального забезпечення наземного обслуговування ПС та допомоги льотному екіпажу при виконанні своїх обов'язків на всіх аеродромах, які використовує заявник на маршрутах;
- використання маршрутних засобів та обладнання, в тому числі інших відомств.
6.4.7.2. Передпольотна інспекція
Передпольотний порядок дій льотного екіпажу і допомога, що надається наземними підрозділами на передпольотному етапі, повинні здійснюватися у відповідності з НПП ГА, Керівництвом з ОЛР, КЛЕ ПС та іншими документами по організації і забезпеченню польотів. Цей порядок дій і вимог відноситься до:
- передпольотної метеорологічної консультації та інструктажу за маршрутом майбутнього польоту;
- планування польоту (складання флайт-плану);
- розрахунку палива;
- заходів, що їх вживає командир ПС і екіпаж в період передпольотної підготовки для того, щоб упевнитися в:
а) придатності ПС до польотів;
б) наявності повного комплекту приладів, що необхідні на борту ПС;
в) наявності достатнього бортового запасу палива і мастила, відповідності їх сорту пред'явленим вимогам;
г) дотриманні вимог до маси і центровки ПС;
д) дотриманні обмежень маси і льотно-технічних характеристик та здатності екіпажу забезпечити виконання правил польоту;
е) правильному розрахунку швидкостей (V1, V2,...) відповідно до етапів та умов зльоту;
ж) правильному розподіленні вантажу та надійному його закріплення;
з) наявності необхідної польотної документації, яка правильно підготовлена та певним чином підписана;
к) наявності необхідних збірників, керівництв, аеронавігаційного спорядження, аеронавігаційних карт, схем польотів і наявності в них останніх змін і доповнень;
- заповнення і підписання польотних документів та центровочної відомості ПС;
- подання плану польоту службі УПР;
- прибуття на борт всього екіпажу та його інструктажу по розміщенню і використанню аварійного обладнання, наявності написів, що забороняють паління, використовування поясних прив'язних ременів, розміщення та використання аварійних виходів, наявності аварійних радіостанцій, радіобуїв, їх справність, засобів пожежогасіння (вогнегасників) та їх технічного стану;
- порядку дій під час підготовки до запуску двигунів;
- порядку дій під час запуску двигунів;
- координації дій з наземним персоналом щодо:
а) порядку дій по запуску двигунів;
б) приймання стояночних колодок;
в) буксирування, якщо це необхідно, після запуску двигунів і до руління;
г) інструктажу льотного екіпажу перед зльотом.
6.4.7.3. Інспекція в польоті
6.4.7.3.1. В період перед зльотом інспектор повинен стежити за:
- рулінням та використанням схеми руління аеродрому;
- своєчасним користуванням контрольним переліком операцій перевірки ПС (за схемою: запитання-відповідь);
- прийманням та реєстрацією диспетчерських дозволів, вказівок та інформацій.
6.4.7.3.2. В польоті інспектуючий повинен перевірити:
- виконання правил польоту;
- знання членами льотного екіпажу:
а) обмежень повітряного судна;
б) порядок дій екіпажу на борту ПС в нормальних і аварійних умовах;
в) систем і обладнання ПС;
г) правил використання режиму польоту;
- дотримання порядку дій екіпажу в кабіні ПС;
- дисциплінованість екіпажу, координацію його дій та уважність;
- уміння правильно обирати потрібний ешелон польоту;
- наявність переліку мінімального обладнання і його використання;
- уміння користуватися засобами пожежної автоматики;
- правила користування первинними засобами пожежного гасіння (вогнегасники);
- прослуховування льотним екіпажем частот авіакомпанії та служби керування даним польотом;
- ефективність аеронавігаційних засобів, розташованих на маршруті польоту і в кінцевому аеропорту, та їх використання;
- знання пілотами маршрутів та аеродромів, включаючи порядок вильоту за надзвичайних обставин;
- відповідність наданої метеорологічної інформації та даних про умови польоту вимогам, що пред'являються, і їх використання екіпажем;
- ефективність зв'язку "повітря-земля";
- відповідність аеронавігаційних правил та обладнання вимогам, що пред'являються;
- використання диспетчерських дозволів і вказівок про зміни, які вимагаються;
- дотримання правил радіозв'язку та повідомлень службі УПР про роботу радіозв'язкових та радіомаякових засобів і про небезпечні умови польоту;
- наявність на борту документів, які вимагаються. Це: копія сертифіката експлуатанта з спеціальними експлуатаційними положеннями, Посвідчення про придатність до польотів ПС, свідоцтво про реєстрацію ПС, посвідчення членів екіпажу, дозвіл на бортове радіообладнання, свідоцтво про технічне обслуговування, КЛЕ ПС (звернути увагу на повноту його змісту з урахуванням всіх його уточнень, змін), страхові поліси на ПС і екіпаж та інше;
- використання польотних документів (особливу увагу звернути на те, як використовується під час польоту, при виконанні зниження і заходу на посадку розділ інструкції по виконанню польотів, щодо опису маршрутів (схема заходу на посадку);
- достатність кисню та його використання для дихання в польоті;
- проведення сповіщення пасажирів про використання прив'язних ременів, кисню і про необхідність утриматися від паління;
- загальні дотримання вимог та правил держави експлуатанта та
інших держав, які мають відношення до даного польоту;
- підготовленість пілотів щодо ручного і автоматичного управління ПС на всіх етапах польоту;
- дотримання експлуатаційних мінімумів.
6.4.7.4. Післяпольотна інспекція При здійсненні післяпольотної інспекції необхідно звернути увагу на:
- використання відповідних післяпольотних контрольних переліків;
- повідомлення про експлуатаційну придатність ПС і реєстрацію цих відомостей в бортовому журналі;
- заповнення командиром ПС і членами екіпажу бортового журналу, завдання на політ та інші польотні документи;
- складання відповідних звітів про такі інциденти, як небезпечне зближення, зіткнення з птахами, удари блискавки та інші незвичайні явища, які впливають на безпеку польотів;
- відповідність наданого приміщення і фактичного відпочинку вимогам, що пред'являються, в тих місцях, де зупинка запланована для відпочинку екіпажу;
- здійснення заходів, які спрямовані допомогти екіпажу в підготовці до наступного польоту, якщо стоянка проміжна.
6.4.7.5. Бортпровідники
6.4.7.5.1. При інспектуванні в польоті інспектору необхідно проконтролювати виконання правил, які застосовують бортпровідники при інструктажі пасажирів щодо таких питань:
- розміщення ручної кладі;
-додержання правил пожежної безпеки та заборони паління на ПС;
- вказівок щодо правильного і своєчасного використання прив'язних ременів;
- вказівок щодо приведення спинок крісел в початкове положення;
- прийомів надівання кисневих масок і обмежень під час користуванням киснем;
- розташування та використання аварійних виходів;
- місцезнаходження та використання рятувальних жилетів, плотів, трапів, желобів;
- обмежень користування туалетами;
- обмежень щодо пересування у ПС.
6.4.7.5.2. Інспектуючий перевіряє наявність крісел для бортпровідників та оснащення їх прив'язними системами.
6.4.7.5.3. Інспектуючий перевіряє знання бортпровідниками щодо місцезнаходження різних типів аварійного обладнання (рятувальних плотів, аварійної радіоапаратури, комплектів першої медичної допомоги, застосування вогнегасників, що є на борту та інше) і правил користування цим обладнанням, надання першої медичної допомоги, а також їх конкретні обов'язки під час таких аварійних ситуацій, як вимушена посадка на воду або аварійна евакуація чи виникнення пожежі в пасажирському салоні, багажному відділені.
6.4.7.5.4. Дії бортпровідників оцінюються за ефективністю виконання ними обов'язків і функцій щодо вимог дотримання пасажирами вказівок та правил.
6.4.7.6. Недоліки, виявлені при інспектуванні
6.4.7.6.1. Недоліки, виявлені членами комісії при перевірці, необхідно негайно довести до відома заявника з метою їх подальшого виправлення.
6.4.7.6.2. Перед здійсненням польотів і виконанням комерційних перевезень заявнику належить надати можливість усунути будь-які недоліки, що впливають на безпеку польотів.
Деякі типові недоліки, що вимагають виправлення:
- член льотного екіпажу не підготовлений належним чином (він потребує допомоги з боку іншого члена екіпажу або інструктора);
- член льотного екіпажу не знає в достатній мірі ПС, його льотно-технічних характеристик, систем, порядку дій на борту;
- численні недоліки ПС і несправності систем;
- не відповідає необхідним вимогам контроль за масою та центровкою або розміщенням вантажу;
- незадовільне керування польотами;
- незадовільна методика або практика обслуговування пасажирів;
- неправильний порядок технічного та загального обслуговування ПС;
- порушення вимог щодо радіотехнічного забезпечення польотів;
- відсутність необхідного забезпечення польотів при виконанні авіаційних робіт (будівельно-монтажних та інших).
6.4.7.7. Оформлення результатів інспектування
6.4.7.7.1. Результати інспектування оформляються в акті
інспекції на маршруті (додаток Д) з обов'язковим висновком та рекомендаціями щодо усунення недоліків і терміном виконання.
6.4.7.7.2. Результати інспектування заносяться в автоматизовану систему контролю Укравіатрансу.
6.4.8. Вимоги до забезпечення ТО
6.4.8.1. До заявника (експлуатанта) ставляться вимоги забезпечити наявність певної виробничої структури, яка має підготовлений персонал, виробничі будівлі, споруди, обладнання у відповідному протипожежному стані, технічну документацію та інші засоби, необхідні для ТОіР, підтримання його ПС у стані придатності до польотів.
6.4.8.2. Експлуатант, що претендує на одержання сертифіката експлуатанта, який дозволяє експлуатацію ПС певного типу (типів), повинен довести свої можливості щодо їх технічного обслуговування і ремонту своїми силами та засобами або в організації по ТОіР, що сертифікована за даним типом ПС та необхідними видами робіт у відповідності з вимогами і процедурами, встановленими Укравіатрансом.
6.4.8.3. Експлуатант повинен забезпечувати технічне обслуговування і мати свою власну організацію з технічного обслуговування чи доручати його частково або повністю організації, що не входить в структуру організації заявника, за умови, якщо вона затверджена Укравіатрансом як компетентна організація для виконання конкретного типу доручених робіт та має відповідний сертифікат.
При дорученні технічного обслуговування іншій організації, процедури сертифікаційної інспекції, що тут розглядаються, поширюються і на іншу організацію, незалежно від її місцезнаходження.
6.4.8.4. У випадку, якщо ТО здійснюється за договором в іншій організації, експлуатант повинен мати в своїй структурі орган ТО, який забезпечує організацію і контроль за своєчасним і якісним проведенням ТО ПС.
6.4.9. Інспектування технічного обслуговування виконує Укравіатранс за таким порядком.
6.4.9.1. Загальні положення
6.4.9.1.1. Основними задачами інженерно-технічного забезпечення польотів є:
- підтримання і відновлення льотної придатності, забезпечення справності цивільних ПС і підготовка їх до польотів;
- своєчасне і якісне ТОіР ПС в базових (вильоту), проміжних та закордонних аеропортах;
- інженерно-авіаційне забезпечення польотів;
- забезпечення високого рівня безпеки і культури обслуговування пасажирів;
- здійснення заходів по збереженню ПС на землі;
- здійснення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки.
6.4.9.1.2. Як організації з ТОіР розглядаються сертифіковані самостійно або у складі підприємств авіаційно-технічні бази, центри ТОіР, ремонтні заводи ЦА, а також кооперативи, державно-кооперативні фірми, орендні і малі підприємства з ТОіР авіаційної техніки, створені при експлуатаційних підприємствах, АТБ та заводах ЦА, підприємствах інших міністерств і відомств або на самостійній основі у відповідності з вимогами документів, що діють у ЦА.
6.4.9.2. Організація технічного обслуговування
6.4.9.2.1. Організація з ТОіР у заявника повинна мати певну структуру, яка передбачає забезпечення всього технологічного процесу ТОіР, за експлуатаційно-технічною документацією типу ПС, з розмежуванням обов'язків всіх співробітників, що займають ключові посади, враховуючи керівників процесів технічної експлуатації (монтажу обладнання і ТО), а також технічного контролю (ВТК).
6.4.9.2.2. Під час інспектування організації з ТОіР заявника необхідно упевнитися, що:
- організація ТОіР відповідає вимогам НТЕРАТ ЦА-83;
- є в необхідній комплектності нормативно-технічна, експлуатаційна і ремонта документація, яка відповідає вимогам державних стандартів, організована її метрологічна експертиза;
- виробничі приміщення за функціональним призначенням, технічними характеристиками і площами відповідають технології ТОіР, пожежної безпеки та чинним нормативам;
- обладнання за складом та технічним станом відповідає вимогам технологічних інструкцій, організована перевірка та метрологічна експертиза, а також атестація засобів вимірювання та контрольно-перевірочної апаратури;
- видані експлуатанту спеціальні експлуатаційні положення на здійснення ТОіР відповідають типам ПС, що обслуговуються, та видам робіт, які виконуються, і термін їх дії не закінчився;
- за період, який минув після видачі (або чергового подовження терміну дії) сертифіката, у підприємстві зберігаються на належному рівні (не погіршилися) стосовно типу ПС, що розглядається:
а) забезпечення виконання вимог, норм і правил по ТОіР авіаційної техніки, що діють у ЦА;
б) додержання порядку допуску інженерно-технічного персоналу та інших фахівців до ТОіР ПС;
в) ефективність інформаційного забезпечення з метою управління процесами ТОіР, оцінки технічного стану та надійності авіаційної техніки, призначення та виключення робіт з ТОіР, обліку виконаних робіт;
г) порядок оформлення документації на виконання ТО, ремонт авіаційної техніки та інші роботи;
д) організація та ефективність контролю і обліку якості ТОіР авіаційної техніки, а також робота з профілактики порушень;
е) забезпечення наявності та поповнення запасів (оборотного фонду) агрегатів, комплектуючих виробів, запчастин, спеціальних рідин та мастил, витратних матеріалів та інше, необхідність в яких виникає під час ТО;
- штати інженерно-технічним персоналом укомплектовані, в тому числі фахівцями, які сертифіковані у відповідності з планом комплектування та сертифікації.
6.4.9.3. Документація, що регламентує ТОіР авіаційної техніки
6.4.9.4. Керівництво з технічного обслуговування
6.4.9.4.1. Заявник у відповідності з частиною 1 додатку 6 Чікагської Конвенції 1944 р. про міжнародну цивільну авіацію повинен розробити Керівництво з технічного обслуговування з метою його використання персоналом, як інструктивного матеріалу. Замість такого керівництва можуть бути використані інші документи, що допустимі у державі експлуатанта у встановленому порядку.
6.4.9.4.2. У Керівництві з технічного обслуговування (чи інших документах, що використовуються і прийняті в державі експлуатанта) відображається:
- детальна інформація про організацію з ТОіР ПС, її структурна схема;
- обов'язки, відповідальність та повноваження персоналу, які стосуються ТО, огляду та загального обслуговування (заправка, дозаправка, очищення);
- детальна інформація про систему ТО, яку належить використовувати (включаючи порядок проведення поточних спеціальних технічних оглядів), зміни при виконанні відновлюваного ремонту та загального обслуговування;
- сертифікація льотної придатності та інспектування, стандарти і процедури для ПС, систем та агрегатів;
- докладна інформація про програму контролю надійності та якості;
- порядок підготовки виробничо-технічної документації обліку та оформлення робіт з технічного обслуговування АТ, обставини, при яких ця документація видається, та особи, котрі повинні її підписувати;
- методи, способи та правила виконання ТО і усунення недоліків, які були виявлені в процесі підготовки ПС до подальших польотів;
- правила, які гарантують проведення необхідного ремонту або огляду певним чином підготовленим та кваліфікованим персоналом, який має відповідні свідоцтва (посвідчення);
- методи і засоби, які використовуються для визначення стану окремих частин елементів конструкції, вузлів, виробів і систем, які вимагають спеціальних видів огляду та підвищення контролю;
- правила, що забороняють персоналу, який виконує роботу з ТОіР ПС, проводити необхідну перевірку цієї роботи;
- правила, які не допускають, щоб перерви у роботі негативно впливали на якість виконання ТОіР;
- правила, які забезпечують допуск ПС до експлуатації тільки після завершення огляду, який визнаний задовільним;
- порядок заправки, дозаправки ПС та зливу палива;
- заходи для запобігання або усунення забруднення авіаційного палива;
- правила пожежної безпеки під час заправки, дозаправки та зливу палива;
- обов'язки, повноваження і прізвища осіб, офіційно призначених для проведення оглядів;
- методи загального і технічного обслуговування, встановлені керівником або які підлягають затвердженню ним завчасно;
- правила включення інформації про льотну придатність, технічне обслуговування і ремонт АТ або інспектування, яка надається представниками держави виготовлювача або держави реєстрації ПС.
6.4.9.4.3. В КТО кожного типу і виду використовуваних ПС необхідно включити таку інформацію:
- графік періодичності кожної перевірки, капітального ремонту або огляду планерів ПС, двигунів, гвинтів (де вони застосовуються), обладнання, прибори та комбінованих систем;
- правила і стандарти ТОіР, огляду та загального обслуговування;
- затверджений експлуатаційний термін служби (ресурс), де це застосовується, різних блоків, систем, агрегатів, допоміжних вузлів та інше;
- перелік дозволених допустимих виключень із експлуатаційної надійності (мінімальний перелік обладнання);
- угоди, у відповідності з якими для виконання ТОіР і огляду ПС може бути затверджено інший персонал або організація, які не входять до складу авіакомпанії заявника;
- граничні терміни для кожного обов'язкового огляду;
- порядок підтримування маси, центрівки та центру ваги ПС у встановлених обмеженнях;
- правила і стандарти прийняття або відхилення пунктів у переліку об'єктів, які підлягають огляду або перевірці;
- правила профілактичного та загального обслуговування;
- граничні строки заміни приладів, агрегатів, пристроїв та інше;
- поправки до КТО та поширення інформації про збереження льотної придатності;
- деталі виконання різних інспекційних випробувань, перевірок та інше.
6.4.9.4.5. Відповідальний інспектор перевіряє КТО, щоб воно було повним, не застарілим та доступним для використання. Він також повинен упевнитися в ефективності та своєчасності внесення поправок, а також в тому, що вся інформація, яка відноситься до збереження льотної придатності ПС та підготовлена виготовлювачем і зацікавленими державами, швидко поширюється серед тих, хто має в ній потребу.
6.4.9.4.6. За документацією, яка регламентує ТОіР, необхідно перевірити:
- наявність узгоджених з Укравіатрансом КТО або відповідних нормативинх документів з питань ремонту ПС типу, що розглядається,і Керівництва по якості ТО в цій організації, порядок та своєчасність внесення в них змін і доповнень;
Примітка. Якщо під час виконання робіт на авіаційній техніці використовується типова документація, затверджена Укравіатрансом, то в КТО достатньо послатися на цю документацію без повторення її змісту.
- наявність повного комплекту експлуатаційної документації (керівництва та інструкції з експлуатації або ремонту, регламенти ТО і технологічні вказівки (технології) з виконання робіт, альбоми фідерних схем, основних з'єднань і ремонтних допусків та інше), порядок ведення еталонних екземплярів, своєчасність внесення змін та доповнень в робочі екземпляри (перевіряється вибірково);
- наявність достатньої кількості екземплярів зазначеної вище документації, забезпеченість нею фахівців та виконавців;
- своєчасність одержання і доведення до всього інженерно-технічного персоналу нових нормативних розпорядчих документів, які відносяться до ТОіР авіаційної техніки.
6.4.9.4.7. Під час інспектування необхідно перевірити, чи відповідає зміст документації з ТО вимогам чинних нормативних документів авіаційного транспору. Додаткові інструктивні матеріали з інспекції ТО під час сертифікації експлуатанта знаходяться в документі ІКАО "Керівництво з організації робіт в галузі льотної придатності" (Doc 9389-А/919).
6.4.9.5. Виробнича база та засоби технічного обслуговування і ремонту
6.4.9.5.1. При перевірці стану виробничої бази та засобів ТОіР необхідно впевнитися, що наявність та стан виробничих будівель, споруд, обладання, інструменту та інше відповідає потребам ТОіР та пожежній безпеці.
6.4.9.5.2. У випадку, якщо організація з ТОіР орендує будь-які споруди і засоби обслуговування, необхідно упевнитися, що договори на їх використання укладені та мають достатній термін дії, додержуються встановлені вимоги, норми, стандарти, правила, технології, визначення обов'язків сторін, забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
6.4.9.6. Система інспекції організації технічного обслуговування і ремонту
6.4.9.6.1. Від заявника вимагається забезпечити контроль та систему інспектування, яка гарантує, що все технічне обслуговування, капітальний ремонт, доопрацювання і поточний ремонт, які можуть впливати на льотну придатність ПС, здійснюються згідно з положеннями, які є в нормативній документації з ТОіР.
6.4.9.6.2. Організація з ТОіР експлуатанта повинна мати орган технічного контролю за якістю, повнотою та термінами виконання ТОіР.
6.4.9.6.3. При перевірці організації контролю якості ТОіР необхідно упевнитися, що:
- орган технічного контролю за якістю та його керівник затверджені (зареєстровані) Укравіатрансом;
- зміни у складі персоналу органу технічного контролю якості, наданих штампах та маркіровках зареєстровані;
- документація по обліку та аналізу якості ТОіР ведеться у відповідності з встановленим порядком;
- аналізи якості складаються регулярно та доводяться до інженерно-технічного персоналу;
- профілактичні заходи розроблюються та здійснюються своєчасно;
- фактична якість ТОіР підтримується на належному рівні.
6.4.9.7. Інспекція підготовки персоналу
Інспектор перевіряє:
- терміни дії свідоцтв, що має персонал, доповнень до них (кваліфікаційних позначок) та допусків до технічного обслуговування, а також відповідність наданих свідоцтвами прав тій роботі, яка фактично виконується кожним фахівцем;
- відповідність підготовки спеціалістів вимогам нормативних документів ЦА;
- наявність та виконання планів підвищення кваліфікації
інженерно-технічного персоналу, оволодіння суміжними професіями, перепідготовки на нову авіаційну техніку, забезпечення останнього заявками та договорами;
- наявність і повноту змісту програм підвищення кваліфікації та вивчення нових методів ТОіР на власній учбовій базі, оснащення учбових класів для проведення такої підготовки;
- вибірково - збереження (підтримання) у інженерно-технічного персоналу належного рівня знань та практичних навиків з ТОіР типів ПС, що розглядаються.
6.4.9.8. Інспекція облікової документації ТОіР
Інспектор перевіряє:
6.4.9.8.1. Пономерну та виробничо-технічну документацію авіаційної техніки та ведення обліку:
- напрацювання кожного ПС в цілому, його ремонтів, виконання доробок та періодичних форм обслуговування, заміни агрегатів та комплектуючих виробів;
- напрацювання (за режимами) кожного авіадвигуна, його ремонтів, виконання доробок та періодичних форм обслуговування, заміни та регулювання агрегатів;
- напрацювання комплектуючих виробів і агрегатів, їх перевірок регулювань та обслуговування, установлення та зняття з ПС;
6.4.9.8.2. Своєчасне оформлення бортових (технічних) журналів ПС
6.4.9.8.3. Ретельне оформлення та зберігання згідно встановленому терміну виробничо-технічної документації на ТОіР - карти-наряди, поопераційні відомості, наряди на дефектацію, програми пошуку та усунення несправностей та інше, які повинні формувати справи технічного обслуговування та справи ремонту ПС.
6.4.9.9. Інспекція організації технічного обслуговування при виконанні міжнародних польотів
6.4.9.9.1. При виконанні міжнародних польотів експлуатант повинен передбачити ТО в аеропортах інших країн своїми представниками або шляхом укладення договору з організацією цивільної авіації, що має представництво в аеропортах інших країн.
6.4.9.9.2. Відповідальність за організацію інженерно-авіаційного забезпечення польотів на МПЛ покладається на директорів, начальників, головних інженерів та керівників служб авіакомпаній і авіапідприємств, ПС яких виконують міжнародні польоти.
6.4.9.9.3. Практичний контроль за організацією та забезпеченням виконання діючих в ЦА вимог, норм та правил з ТОіР авіаційної техніки за кордоном здійснюється шляхом відрядження фахівців Укравіатрансу, підприємств і авіакомпаній за рахунок коштів цих підприємств і авіакомпаній.
6.4.9.9.4. Технічне обслуговування ПС, що виконують польоти на МПЛ:
Інспектор перевіряє:
- ТО ПС в базових (вильоту), проміжник та закордонних аеропортах виконується у суворій відповідності з чинними регламентами та технологіями інженерно-технічним персоналом, який має діючі допуски до самостійного обслуговування даного типу авіаційної техніки;
- ТО ПС в базовому аеропорту повинно забезпечувати повну безпечність та високу регулярність польоту на рейс, що виконується;
- польоти в закордонні аеропорти, які не мають
інженеро-технічного персоналу, що допущений до самостійного обслуговування даного типу ПС, без бригади інженерно-технічного персоналу у складі екіпажу, заборонені, за винятком випадків, обумовлених НПП ГА-85 (Глава 9) та НТЕРАТ ЦА-83 (Розділ 9.5). При цьому бортінженер повинен мати спеціальну підготовку, а також пройти стажування в АТБ по виконанню оперативного ТО та заміні агрегатів і приладів, що найбільш часто виходять з ладу;
- склад технічних бригад (кількість та категорії фахівців) визначається наказом керівника авіакомпанії, авіапідприємства.
6.4.9.9.5. Основні обов'язки технічних бригад, що входять до складу екіпажу:
- ТО ПС у закордонному аеропорту;
- усунення всіх несправностей, що виникають під час польоту, та виявлених при ТО у закордонному аеропорту.
6.4.9.9.6. Інженерно-технічний персонал повинен оформити карту-наряд на зроблене ТО ПС.
6.4.9.9.7. Перед вильотом з іноземного аеропорту екіпаж ПС повинен провести передпольотний огляд судна, перевірку працездатності та правильності функціонування його систем та обладнання в обсязі вимог КЛЕ, про що зробити запис в бортовому журналі.
6.4.9.10. Оформлення результатів інспектування
6.4.9.10.1. Результати інспектування оформляються в акті інспектування інженерно-авіаційного забезпечення (додаток Д) з обов'язковим висновком та рекомендаціями щодо усунення недоліків і терміном виконання.
6.4.9.10.2. Результати інспектування заносяться в автоматизовану систему контролю Укравіатрансу.
6.4.9.10.3. В результатах інспектування необхідно відображати ведення експлуатантом необхідної документації щодо польотів, які він здійснює, технічного обслуговування ПС, перевезення пасажирів, вантажу, багажу.
6.5. Рішення по видачі сертифіката експлуатанта
6.5.1. По закінченні перевірки і оформленню всіх необхідних документів за результатами експлуатаційної інспекції Голова Укравіатрансу або особа, яка заміщає його за наказом, приймає рішення про видачу сертифіката експлуатанта та підписує його.
6.5.2. По одержанні сертифіката експлуатанту дозволяється розпочати виконання комерційних повітряних перевезень і(або) авіаційних робіт згідно з вимогами законодавства України про цивільну авіацію та правилами, визначені в ньому, а також застереженнями і обмеженнями, що є в доданих до сертифіката спеціальних експлуатаційних положеннях.
6.5.3. Сертифікат видається експлуатанту на строк до двох років.
6.5.4. Якщо сертифікат експлуатанту видається вперше, додержуються таких умов:
- термін дії такого сертифіката - один рік з правом виконання польотів тільки в межах України та СНД;
- через один рік за умови, якщо командно-керівний склад авіакомпанії має достатню професійну підготовку та досвід роботи, отримані 3-х літерні та телефонні умовні позначення ІКАО, створена в повному обсязі власна перевізна документація, сертифікат експлуатанта подовжується з правом виконання міжнародних польотів.
6.5.5. Наявність сертифіката надає право експлуатанту займатися авіаційною діяльністю з урахуванням застережень та обмежень, наведених у спеціальних експлуатаційних положеннях.
Видача сертифіката експлуатанта ніяких прав на доступ до певних авіатрас або ринків не надає.
6.5.6. Спеціальні експлуатаційні положення складаються з таких частин:
Частина А - Загальні положення; Частина В - Права і обмеження на маршрутах та аеродромах; Частина С - Екіпажі повітряних суден; Частина С-1 Орендовані екіпажі; Частина D-1 - Дозвіл на технічне обслуговування повітряних суден;
Частина D-2 - Дозвіл на технічне обслуговування орендованих повітряних суден;
Частина D-3 - Дозвіл на договірне технічне обслуговування;
Частина D-4 - Дозвіл на виконання польотів щодо перегону повітряних суден для ремонту або з нього;
Частина Е - Використання власних повітряних суден; Частина Е-1 Використання орендованих повітряних суден; Частина F - Обмін повітряними судами; Частина G - Експлуатація орендованих повітряних суден.
6.5.7. Зразок сертифіката експлуатанта наведений у додатку Е.
6.5.8. Зміст спеціальних експлуатаційних положень викладено у додатку Ж.
6.5.9. Сертифікат експлуатанта видається керівнику авіакомпанії або відповідальній особі, уповноваженій ним. За збереження доказової документації експлуатанта у сейфах відділу сертифікації експлуатантів Укравіатранса несе відповідальність начальник цього відділу.
6.6. Подовження терміну дії сертифіката експлуатанта, зміна та доповнення спеціальних експлуатаційних положень
6.6.1. Подовження терміну дії сертифіката здійснюється за заявкою експлуатанта за три місяці до закінчення терміну дії. Для цього експлуатант надає всю первісну інформацію, яка подавалась під час початкової сертифікації, з урахуванням змін, що сталися, а також аналіз стану безпеки польотів з детальним факторним дослідженням причин відхилень від норм та профілактичними заходами по запобіганню аварійності. Укравіатрансом провадиться повна інспекція, яка охоплює всі етапи діяльності експлуатанта до закінчення терміну дії сертифіката.
6.6.2. Для зміни будь-яких спеціальних експлуатаційних положень експлуатант повинен подати в Укравіатранс заявку на зміну спеціальних експлуатаційних положень сертифіката експлуатанта (додаток А) та інформацію, передбачену мінімальним переліком доказової документації цих Правил, щодо спеціальних експлуатаційних положень, що змінюються.
6.6.3. Якщо спеціальні експлуатаційні положення змінюються внаслідок передачі ПС і/або льотного складу в оренду, за наявності договору оренди, експлуатант, крім інформації, вказаної в п.6.6.2, надає заявку на вилучення ПС і/або льотного складу із спеціальних експлуатаційних положень сертифіката орендодавця та оригінали цих положень. Змінені спеціальні експлуатаційні положення оформлюються як орендарю, так і орендодавцю одночасно.
6.6.4. Заявка на зміну спеціальних експлуатаційних положень розглядається протягом десяти днів з дня її одержання. У випадках, коли відомості, що включені в заявку, не відповідають вимогам цих Правил, або якщо до заявки не додані всі необхідні документи чи необхідно провести додаткову перевірку, термін розгляду заявки може бути продовжений до десяти днів, після одержання недостатніх відомостей, документів, проведення перевірок.
6.6.5. Укравіатранс визначає необхідність інспекції, попередньої до зміни спеціальних експлуатаційних положень.
6.6.6. По закінченні перевірки і оформленню всіх необхідних документів та за результатами експлуатаційної інспекції, заступник Голови Укравіатрансу з питань льотної діяльності та безпеки польотів приймає рішення про зміни чи доповнення спеціальних сертифікаційних положень та підписує їх.
6.7. Експлуатант завчасно повідомляє Укравіатранс про:
- плани на здійснення нових регулярних, нерегулярних, чартерних авіаційних перевезень;
- зміни типу та кількості ПС, що експлуатуються;
- будь-які зміни льотного складу;
- будь-які зміни майнових відносин - в двотижневий термін.
6.8. Якщо польоти не виконуються більше 3-х місяців, то сертифікат експлуатанта втрачає силу і для його відновлення необхідно проведення додаткової інспекції.
6.9. Після закінчення терміну дії сертифіката експлуатанта сам сертифікат та всі додатки повинні бути повернені в Укравіатранс, не чекаючи повідомлень, і зберігаються в архіві протягом 3-х років.
7. Контроль над експлуатантами, які мають сертифікат
7.1. Права, обов'язки, відповідальність інспекторів Укравіатрансу, регіональних інспекторів та інших посадових осіб, а також форми та методи їх роботи, визначені в цих Правилах та у відповідних положеннях Укравіатрансу.
7.2. Інспекції експлуатантів здійснюються згідно з графіками, узгодженими з експлуатантами та затвердженими Укравіатрансом.
Інспектори, що уповноважені здійснювати такий контроль, повинні мати відповідні посвідчення та завдання, підписане начальником управління сертифікації Укравіатрансу.
7.3. Питання, які охоплюються всіма видами періодичного (вибіркового) контролю, повинні розглядатись згідно з пунктом 6.4 первинного процесу сертифікації та враховувати повторну оцінку всіх сфер діяльності експлуатанта, що мають вплив на безпеку польотів.
7.4. Програма інспекційного контролю
7.4.1. Контроль організації льотної роботи та забезпечення безпеки польотів охоплює:
- протипожежний стан будівель, споруд, обладнання, вододжерел, утримання засобів протипожежного заходу, матеріально-технічну базу підрозділів ВПО, заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж, виконання приписів ДПН та відділення пожежної безпеки Укравіатрансу;
- стан безпеки польотів, наявність та ефективність профілактичних заходів, стан розслідування авіаційних подій;
- ефективність діяльності перших керівників льотної,
інженерно-авіаційної служби та інспектора з безпеки польотів;
- стан виконавчої дисципліни по реалізації профілактичних заходів та вказівок Укравіатрансу;
- стан професійної навчальної роботи, системи та якість доведення інформації з безпеки польотів до особового складу;
- виконання положень керівництва з організації льотної роботи щодо підготовки, перевірки, допуску до польотів льотного складу та контроль за їх виконанням.
7.4.2. Програма контролю за роботою експлуатанта, що має сертифікат, має на меті:
- встановити, що експлуатант здійснює польоти у відповідності з встановленою експлуатаційною практикою, положеннями сертифіката експлуатанта, керівництвами з ОЛР і ТО, вимогами і правилами ЦА;
- забезпечити, щоб всі зміни вимог в галузі, правил, норм, сертифіката експлуатанта або зміни по удосконаленню експлуатаційної практики застосовувалися та, за необхідності, знаходили своє відображення у рекомендаціях, керівництвах та інструкціях по виконанню польотів, ТО, підготовці кадрів, які використовує експлуатант;
- надати Укравіатрансу рекомендації щодо змін документації або дотримання вимог, якщо інспекційні перевірки показують, що такі дії сприятимуть підвищенню безпеки польотів;
- встановити чи залишити дію прав, наданих сертифікатом експлуатанта, або цю дію належить тимчасово припинити, анулювати взагалі або ввести додаткові експлуатаційні обмеження.
7.4.3. В цілому програма інспекційного контролю повинна забезпечити одержання повної та остаточної оцінки компетентності експлуатанта. Крім того, у відповідних звітах про інспекційну перевірку необхідно зазначати, чи є система та процедури інспекції та нагляду Укравіатрансу ефективними для визначення компетентності експлуатанта, фактів відповідності авіаційним вимогам та його можливостей взагалі.
7.5. Дії під час постійного контролю
7.5.1. У випадку виявлення в процесі виконання програми контролю за роботою експлуатанта будь-яких недоліків або зниження рівня компетентності експлуатанта у порівнянні з первісною сертифікацією, належить визначити їх причину, вжити негайних заходів по їх усуненню та приступити до подальшої перевірки визначення їх ефективності. У випадку виникнення повторної проблеми в одній з конкретних сфер діяльності необхідно провести додаткові інспекційні заходи.
7.5.2. Якщо програма інспекційного контролю та відповідні звіти про перевірку виявлять, що власник сертифіката експлуатанта порушив, відмовився або не в змозі додержувати або підтримувати необхідні сертифікаційні вимоги або умови, а також положення, обумовлені сертифікатом експлуатанта, інспектор, який несе основну відповідальність за контроль, повинен негайно виписати інспекторське розпорядження експлуатанту з виявлених недоліків та поставити вимогу вжити заходів щодо їх усунення в межах встановленого терміну. Якщо експлуатант не усуне недоліки у встановлені строки, інспектору належить інформувати про це Укравіатранс і при цьому рекомендувати заходи впливу.
7.5.3. В тих випадках, коли інспектор вважає, що вимоги безпеки потребують вжиття негайних дій, він повинен відмінити вказівки керівного складу експлуатанта, якщо вони суперечать вимогам безпеки польотів, затримати дію сертифіката експлуатанта і негайно доповідати керівництву Укравіатрансу для прийняття необхідного рішення, яке передається експлуатанту телеграмою або факсом.
Якщо дія сертифіката експлуатанта припинена або він анульований, експлуатант повинен негайно повернути сертифікат Укравіатрансу, що видав цей документ, не чекаючи повідомлення.
8. Організація експлуатаційної інспекції
8.1. Загальна оцінка готовності експлуатанта здійснюється комісією, затвердженою Головою Укравіатрансу або його заступником з льотної діяльності та безпеки польотів. Головою комісії призначається посадова особа з відділу сертифікації експлуатантів або особа за наказом Голови Укравіатрансу.
8.2. Для оцінки готовності експлуатанта до виконання заявлених авіаційних перевезень та робіт, а також підготовки сертифікаційних матеріалів до видачі сертифікатів експлуатанта Укравіатранс залучає фахівців відповідних відділів за напрямами діяльності - як центрального апарату, так і регіональних інспекторів, а також науково-дослідних організацій та незалежних експертів. Конкретний склад комісії визначає начальник управління сертифікації Укравіатрансу.
8.3. При виконанні своїх функцій Укравіатранс не поділяє з експлуатантом і не зменшує прямої відповідальності за забезпечення безпеки польотів та виконання вимог нормативних документів, правил і норм. Під час проведення своєї роботи Укравіатранс обов'язково здійснює вплив на удосконалення та складання експлуатаційних вимог і методи іх виконання, які використовує експлуатант. Високий професіоналізм і компетентність, об'єктивність і принциповість повинні бути визначними критеріями для працівників інспекторських органів.
8.4. Експлуатаційну інспекцію виконує Укравіатранс за таким порядком
8.4.1. Стандартизація
8.4.1.1. Короткий опис регулярних інспекційних перевірок на етапах сертифікації або перевірок, які повинні проводитися інспектором в межах нагляду за експлуатантом, котрий має сертифікат, конкретні питання, які рекомендуються для перевірки, перелічені у відповідних інспекційних контрольних переліках (Doc 8335-AN/879, додаток С).
8.4.2. Інспектування засобів та обладнання представництв експлуатанта (при аеропортах)
8.4.2.1. Ця інспекція провадиться періодично у кожному місці, де експлуатант має обладнання і служби своїх представництв, що пов'язані з виконанням польотів та технічною експлуатацією його ПС.
8.4.2.2. Її метою є оцінка придатності різних засобів та обладнання, які відносяться до інспектованої експлуатації та пов'язані з організацією і виконанням польотів, а також оцінка наземних служб та компетентності відповідного персоналу.
При цьому в задачу інспектування входить визначення того, що ці засоби та обладнання відповідають встановленим вимогам, належно використовуються персоналом під час правильного ведення відповідної документації.
8.4.2.3. Для одержання повного уявлення про роботу представництв та ефективності обладнання, яке використовується, підрозділів та порядку дій персоналу, ці інспекції повинні проводитися в реальних умовах під час відправлення або прибуття ПС.
8.4.3. Інспектування організації та виконання робіт на пероні перед вильотом (або після вильоту), а також на аеродромах тимчасового базування.
8.4.3.1. Інспектор повинен відрекомендуватися відповідним офіційним особам аеропорту та повідомити їх про свій намір провести інспекцію (у встановлених державними органами випадках запросити дозвіл на відвідування перону, зон, де розміщені органи управління по забезпеченню безпеки, митниця та іміграційні служби).
8.4.3.2. При проведенні інспекції виконання робіт на пероні в
інших державах інспектор докладно роз'яснює відповідним керівникам аеропорту, що його метою є перевірка якісного обслуговування ПС експлуатанта та їх відповідність сертифікаційним авіаційним вимогам та правилам цивільної авіації держави експлуатанта.
8.4.3.3. Повторення інспекцій регламентовано таблицею 1 Правил, та забезпечується інспекторами Укравіатрансу, його позаштатними інспекторами та інспекторами, призначеними заступником голови Укравіатрансу з льотної діяльності та безпеки польотів.
8.4.3.4. Інспекторський склад Укравіатрансу, УС та регіональні інспектори здійснюють вибіркову перевірку у відповідності з графіком, затвердженим заступником Голови Укравіатрансу з льотної діяльності та безпеки польотів.
8.4.3.5. Інспекційні перевірки на пероні провадяться в місцях відправлення, транзиту та прибуття.
8.4.3.6. Ці перевірки провадяться без попередження експлуатанта та включають вибіркову інспекцію ПС і екіпажів з метою визначення наявності та відповідності вимогам такої документації:
- сертифікат експлуатанта;
- свідоцтво про реєстрацію ПС;
- посвідчення про придатність до польотів ПС;
- дозвіл на радіообладнання;
- свідоцтва льотного складу та обслуговуючого персоналу екіпажу ПС;
- керівництво з льотної експлуатації ПС;
- інструкція з виконання польотів, технологія взаємодії служб, що забезпечують польоти;
- бортовий журнал;
- аеронавігаційна документація;
- страхові документи згідно з ст.103 Повітряного кодексу України ( 3167-12 );
- інші документи, які регламентують організацію та виконання польотів.
8.4.3.7. Інспекційні перевірки на пероні дають можливість інспектору оцінити методи і процедури експлуатанта, які той використовує для виконання регламентуючих авіаційних вимог, що стосуються таких аспектів:
- склад льотного екіпажу, посвідчення або свідоцтва і кваліфікаційна відповідність (щодо певних ПС, аеродромів та маршрутів);
- організація УПР;
- метеоінформація (у випадках, передбачених НМО ГА-90, наявність польотної метеорологічної документації);
- порядок завантаження ПС;
- розрахунки маси і центровки;
- порядок заправки;
- експлуатаційна надійність ПС;
- порядок наземного обслуговування;
- обладнання пасажирського салону, обслуговування пасажирів та їх безпека;
- готовність аварійно-рятувальних підрозділів надати допомогу у випадку аварійної обстановки в аеропорту;
- готовність та дії пожежної охорони по гасінню та евакуації людей при пожежі в аеропорту.
8.4.4. Інспекція на маршрутах (в польоті)
8.4.4.1. Цей вид інспекції надає інспектору можливість спостерігання за діями в кабіні екіпажу, пасажирській кабіні за роботою бортпровідників під час виконання комерційних польотів і давати оцінку компетентності льотного екіпажу та інших членів екіпажу ПС, контролювати координацію їх дій, пильність, виконання відповідних авіаційних вимог та правил, що містяться у КЛЕ ПС, НПП ГА-85 та інших нормативних документах, а також додержанням екипіжем режиму відпочинку та харчування згідно з встановленими нормами.
8.4.4.2. Основною метою проведення інспекції на маршрутах є оцінка відповідності сертифікаційним вимогам організації та виконання польотів, практики УПР використання засобів обладнання, а також здатності льотного екіпажу і наземного персоналу забезпечувати виконання польотів в межах наданих повноважень і прав.
8.4.4.3. Інспектор використовує таку можливість для визначення підготовленості всього персоналу до виконання обов'язків і функцій, покладених на них, починаючи з передпольотного та закінчуючи післяпольотним етапом.
8.4.4.4. Інспектору необхідно упевнитися в тому, що всі роботи, пов'язані з ТО та експлуатацією ПС, виконуються згідно з керівництвами та інструкціями експлуатанта і відповідними нормативними документами.
8.4.4.5. Для уникнення збігу інспектування з перевіркою, яка запланована самим експлуатантом, інспекція на маршрутах в польоті повинна плануватися заздалегідь у відповідності з графіком перевірок інспекторами Укравіатрансу, затвердженим заступником Голови Укравіатрансу з льотної діяльності та безпеки польотів.
8.4.4.5.1. При наявності в екіпажі двох перевіряючих необхідно дотримуватися діючих вимог чинних положень. Право контролю залишається за інспектором Укравіатрансу.
8.4.4.6. Інспектор в першу чергу повинен відвідати льотну службу та службу УПР для зустрічі з командиром ПС і персоналом, який бере участь у плануванні та забезпеченні польоту.
8.4.4.7. Інспекція на маршрутах включає перевірку тих аспектів, що передбачені для оцінки при виконанні польоту на етапі інспектування льотної експлуатації під час процесу сертифікації для отримання сертифіката експлуатанта (додаток Д).
8.4.4.7.1. Інспектори повинні використовувати ті самі критерії оцінки, які використовуються при сертифікації, і заповнювати форми звітів про інспектування (інспекторське розпорядження та/або акт про проведення інспектування інженерно-авіаційного забезпечення (додаток Д) для забезпечення оцінки всіх важливих моментів.
8.4.4.7.2. Основною різницею між оцінкою під час сертифікації та інспекцією на маршрутах є те, що остання є оцінкою виконання польоту, які вже санкціоновані в сертифікаті експлуатанта та здійснюються з пасажирами або вантажем на борту з періодичністю (таблиця 1 Правил), або вибірково за вказівкою заступника Голови Укравіатрансу з льотної діяльності та безпеки польотів.
8.4.4.8. Всі перевірки на маршрутах провадяться таким чином, щоб це не приводило до втручання у виконання обов'язків екіпажу або зниження його уважності під час польоту.
8.4.4.9. На деяких етапах інспекції на маршруті або при завершенні польоту інспектор також повинен провести перевірку аварійного обладнання ПС.
8.4.4.9.1. Належить проконтролювати:
- загальні методи забезпечення безпеки у пасажирському салоні, включаючи застережні заходи в зоні борт-кухні, придатність та використання місць сидіння бортпровідників та користування обладнанням, а також розміщення ручного вантажу, усунення безладдя в салоні, обслуговування пасажирів та виконання вказівки "пристебнути ремені безпеки - не палити";
- знання бортпровідниками місць розміщення та використання аварійного обладнання, застосування різних аварійних правил і методів, а також упевнитися в тому, що вони мають необхідну підготовку по використанню аварійного обладнання та вміння користуватися переносними вогнегасниками та щодо відповідного порядку дій.
8.4.4.9.2. Під час інспекції на маршруті бортінженером-інспектором або інженером-інспектором після посадки у закордонному аеропорту оцінюється якість ТО ПС підготовленим бортінженером або бригадою ТО (якщо вона є).
8.4.4.10. В процесі польоту інспектор повинен стежити за всіма повідомленнями по УПР на землі і в повітрі, інформацією про фактичну погоду на аеродромі зльоту і посадки, яка передається по ОВЧ каналу, а також за здійсненням управління польотом персоналом УПР. Усі виявлені недоліки в роботі підрозділів УПР, САІ, аеродрому або порушення відповідних вимог, правил і процедур, а також недоліки в роботі засобів і обладнання, які можуть негативно впливати на безпеку, повинні бути негайно доведені до Укравіатрансу.
8.4.4.11. Після завершення кожного інспекційного польоту за маршрутом інспектор повинен обговорити з командиром ПС і відповідними членами екіпажу результати інспекції, включаючи як позитивні, так і негативні їх сторони.
8.4.5. Інспекція базових об'єктів
8.4.5.1. Інспекція базових об'єктів повинна проводитися на основній базі експлуатанта і у всіх службах, які забезпечують його польоти.
8.4.5.1.1. Метою інспекції є оцінка відповідності базових об'єктів експлуатанта поставленим вимогам для забезпечення безпеки польотів, а також діючим правилам і нормам.
8.4.5.2. Перед проведенням інспекції базових об'єктів
інспектори повинні уважно вивчити керівництва та інструкції експлуатанта, в тому числі по виконанню польотів, взаємодії служб, які забезпечують польоти, ТО і підготовці персоналу.
8.4.5.2.1. Основною метою вивчення керівництв та інструкцій є визначення того, що в них включені відповідні вимоги для співробітників експлуатанта, які дозволяють їм правильно виконувати свої обов'язки.
8.4.5.2.2. В ході інспекції також повинна бути визначена своєчасність поширювання серед відповідного персоналу необхідної для виконання його обов'язків інформації по забезпеченню безпеки польотів.
8.4.5.3. Після прибуття на об'єкти експлуатанта інспектор повинен відрекомендуватися керівникам, показати їм своє посвідчення, роз'яснити план проведення інспекції об'єктів експлуатанта та заходів по забезпеченню безпеки польотів.
8.4.5.3.1. В ході інспекції для підтвердження виконання встановлених процедур, вимог, правил та практичних методів, які вживаються в різних галузях управління, здійснення польотів, ТО та підготовки персоналу інспектори повинні звірятися з положеннями відповідних керівництв державних авіаційних вимог.
8.4.5.4. При проведенні інспекції базових об'єктів забезпечення польотів ПС інспекторам необхідно переконатися в тому, що будівлі, включаючи ангари, цехи і майстерні ТОіР, адміністративні приміщення, зони УПР радіотехнічного забезпечення польотів, проведення технічних робіт, підготовка кадрів та інші об'єкти мають відповідне оснащення, успішно функціонують, придатні для виконання передбачених задач і повністю відповідають державним авіаційним вимогам та нормам, які визначають їх придатність до експлуатації, пожежної безпеки, а також вимогам по охороні навколишнього середовища.
8.4.5.5. Аналіз програми підготовки персоналу
8.4.5.5.1. З метою переконатися в точності і відповідності сучасним вимогам програм інспектор вивчає документи, що мають відношення до програми льотної і наземної підготовки авіаспеціалістів.
8.4.5.5.2. Для оцінки змісту програми наземної підготовки, а також віддачі і ефективності в роботі інструкторів інспектор повинен в ході перевірки простежити за рядом етапів здійснення цієї програми (проведення занять, перевірка знань та інше).
8.4.5.6. Документація підготовки персоналу
8.4.5.6.1. Інспектор повинен переконатися в тому, що стосовно кожного спеціаліста експлуатанта, якому треба пройти підготовку по ТО, льотну або наземну підготовку, підготовку на тренажерах, в галузі аварійних заходів або УПР, є відповідна документація, що підтверджує:
- відповідне навчання за програмою підготовки персоналу було проведено у відповідності з вимогами та в зазначені строки;
- в такій документації відображені відомості про кожного, хто проходить підготовку;
- така документація ведеться і зберігається у відповідності з правилами, які до неї застосовуються.
8.4.5.7. Документація виконання польотів та льотна документація
8.4.5.7.1. Для визначення точності, відповідності вимогам, що пред'являються, використовуваного порядку дій та підтвердження виконання встановлених експлуатантом вимог, правил та процедур слід вивчити достатню кількість польотів, документів по завантаженню та центровці, звітних документів про паливо та мастила, бортжурналів ПС, дозволів на виконання польотів, журналів бортрадистів та штурманів, рейсових журналів, розшифровок засобів польотної інформації, відповідність КЛЕ на кожний тип ПС, яке є в наявності у експлуатанта - контрольному екземпляру, що є в Укравіатрансі, та всіх інших, пов'язаних з виконанням польоту записів, та підготувати відповідні матеріали для прийняття рішення про сертифікацію або нагляд.
8.4.5.8. Облікова документація ТО ПС
8.4.5.8.1. Цю документацію потрібно вивчати для того, щоб упевнитися, що ТО кожного ПС проводиться відповідно до керівництва експлуатанта з ТО і відповідає державним авіаційним вимогам та правилам. Слід перевіряти своєчасність проведення ТО, капітального ремонту або заміни обладнання та інше. Основною метою вивчення такої документації є визначення того, чи веде експлуатант приписану правилами облікову документацію та чи вона відповідає вимогам, чи вірно вона складена та зберігається протягом встановленого періоду.
8.4.6. Кваліфікаційна перевірка льотного екіпажу
8.4.6.1. Інспектори повинні упевнитися в тому, що кваліфікаційні перевірки льотних екіпажів експлуатанта проводяться у відповідності з встановленими вимогами та правилами і що частота їх відповідає нормативним документам.
В тому разі, коли інспектор особисто проводить кваліфікаційну перевірку членів екіпажу, він повинен мати відповідне посвідчення і підготовку по типу ПС, який використовує при перевірці.
8.4.6.2. Кваліфікаційна перевірка пілота провадиться таким чином, щоб він мав змогу продемонструвати свої задовільні знання, навики та міркування щодо:
- ПС, систем та агрегатів;
- правильного управління ПС, конфігурацією керованих поверхонь, шляхового управління, управління висотою та кутовим положенням у просторі у відповідності з процедурами, правилами, порядком дій та обемеженнями, які є в КЛЕ виготовлювача, інструкції експлуатанта по виконанню польотів та інших матеріалах, що використовуються для даного ПС;
- виконання правил польоту за маршрутом, зниження, заходу на посадку за приборами, відхід на друге коло і відповідних вказівок від спеціалістів УПР;
- координація дій екіпажу;
- виконання обов'язків по рятуванню людей за аварійних обставин.
8.4.6.3. Метою кваліфікаційної перевірки бортінженера є визначення його знань та підготовленості щодо всієї важливої інформації та процедур (правил) експлуатанта, які застосовуються до використовуваного для перевірки типу ПС.
8.4.6.3.1. Вимоги для даної кваліфікаційної перевірки бортінженера аналогічні тим, що ставляться при перевірці під час польоту перед першою видачею сертифіката.
8.4.6.4. Перевірки пілотів експлуатанта такі, як:
- перевірка керівників льотних служб експлуатанта (командирів льотних загонів, шеф-пілотів та інше);
- вибіркова перевірка командирів ПС та командно-льотного складу;
- перевірка призначених експлуатантом пілотів-інспекторів як мінімум один раз на рік;
- перевірка кандидатів на посаду пілотів-інспекторів;
- перевірка пілотів, яким необхідна повторна перевірка, як наслідок того, що вони не витримали іспитів в ході попередньої перевірки;
- перевірка пілотів для підвищення рівня їх кваліфікації;
- перевірка пілотів, які перенавчаються на другий тип ПС;
- перевірка пілотів, які мали авіаційні події або інциденти, після чого була поставлена під сумнів їх кваліфікація або підготовленість, повинна проводитися або інспектором Укравіатрансу, який має відповідну підготовку для даної мети на конкретному типі ПС, або пілотом-інспектором, призначеним Укравіатрансом.
8.4.6.5. При кваліфікаційних та інших перевірках льотного екіпажу особи командно-льотного та інспекторського складу Укравіатрансу, УЛС і керівний склад експлуатантів керується умовами включення до завдання на політ, указаними в пп.3.8.4 та 3.8.5 НПП ГА-85.
8.4.7. Повторення інспекцій
8.4.7.1. За мінімальними вимогами до повторення проведення будь-яких інспекцій встановлюється такий порядок:
Таблиця 1
----------------------------------- ----------------------------
| Тип | Частота (не менше) |
|-----------------------------------|----------------------------|
| Інспекція персоналу, засобів та | один раз за три місяці |
| обладнання експлуатанта | |
| Чергова інспекція аеродромів | один раз на рік |
| Інспекція перону | один раз за три місяці |
| Інспекція на маршруті (в польоті) | один раз за три місяці |
| Інспекція базових об'єктів | один раз за шість місяців |
| та технічного обслуговування | |
----------------------------------- ----------------------------
8.4.7.2. Запропоноване вище повторення інспекцій рішенням Укравіатрансу може бути змінено залежно від обсягів та різноманітності польотів експлуатанта, а також чисельності інспекторського складу (в поточний період) та осіб, які можуть виконувати інспекторські функції.
8.4.8. Позапланова інспекція Підставою для проведення позапланової інспекторської перевірки експлуатанта можуть бути такі обставини:
- зниження вимог до безпеки польотів;
- повторення фактів авіаційних подій;
- випадки неповідомлення Укравіатрансу про авіаційні події;
- незадовільна організація технічного обслуговування ПС;
- вкрай незадовільний протипожежний стан споруд, будинків, майна та після великих пожеж, пожеж з людськими жертвами в цих підрозділах.
8.4.9. Заходи, що вживають інспекторські органи за результатами інспектування
8.4.9.1. За результатами інспектування складається акт (в будь-якій формі) та/або інспекційний контрольний перелік результатів інспектування, які доводяться до експлуатанта та доповідаються Укравіатрансу.
8.4.9.2. Експлуатанту, за необхідності, направляється
інспекторське розпорядження із зазначенням терміну для усунення виявлених недоліків.
8.4.9.3. При виявленні недоліків (незабезпечення встановлених державних вимог (стандартів), правил та норм) інспекція у відповідності з положенням про неї може усунути фахівця, керівника, які не виконують вимоги безпеки польотів, від виконання покладених на них обов'язків з повідомленням Укравіатрансу та керівництву експлуатанта.
8.4.9.4. У випадку виявлення недоліків в організації та виконанні польотів, при ТОіР ПС, забезпеченні польотів, утриманні аеродромів, незадовільного стану пожежної безпеки, обладнання, УПР та інше, якщо при виконанні польотів та їх забезпеченні не забезпечується безпека польотів, інспектор має право припинити виробничий процес, відсторонити ПС від польоту, закрити перон, місця стоянок, пункти УПР, аеродром та інше, заборонити виконання польотів до усунення недоліків з повідомленням Укравіатранс та керівництву експлуатанта.
8.4.9.5. Крім зазначеного вище, Укравіатранс своїм наказом може:
- призупинити або аналювати дію сертифіката експлуатанта, якщо порушуються положення та умови, викладені в сертифікаті експлуатанта, спеціальних експлуатаційних положеннях, а також у вимогах, правилах та нормах;
- призупинити дію посвідчення про придатність цивільного ПС при порушенні вимог правил видачі посвідчень про придатність або незабезпеченні безпеки польотів;
- вжити інших заходів відповідно до чинного законодавста України для приведення організації польотів та їх забезпечення у відповідність з нормативними актами та правилами.
9. Оренда, чартер та обмін повітряними суднами
Основні правові та експлуатаційні особливості, які Укравіатранс враховує при сертифікації експлуатанта, якщо останній використовує ПС за договорами оренди, лізингу, чартеру або обміну повітряними суднами
9.1. Загальні положення
9.1.1. Під час видачі сертифіката експлуатанта ПС повинно рахуватися за експлуатантом, який його орендує. В цьому випадку при зверненні за отриманням сертифіката експлуатанта необхідно представити засвідчені копії відповідних договорів про оренду, а при видачі сертифіката повинні враховуватися умови їх оренди.
9.1.2. Оренда іноземних ПС (оренда ПС, зареєстрованих в одній державі експлуатантами іншої держави) має суттєві особливості, пов'язані з необхідністю чітко визначити, яка із сторін (орендодавець або орендар) несе відповідальність за безпеку експлуатації та льотну придатність ПС, визначити у договорі оренди обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна та правила якої із держав з цих питань підлягають застосуванню. Це обумовлюється в угоді про розмежування повноважень в галузі льотної придатності між авіаційними повноважними органами держав.
Договори оренди, чартеру або обміну ПС між юридичними особами України та іноземної держави повинні відповідати чинному законодавству України, міжурядовим договорам (угодам) про повітряні сполучення, положенням Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, пов'язаним з нею додаткам та обов'язково повинні бути узгоджені в Укравіатрансі.
Заявник може домагатися дозволу на експлуатацію орендованих ПС, що зареєстровані в іншій державі, за:
-наявності укладених міждержавних договорів (угод) між державою експлуатанта і державою реєстрації про відповідальність за збереження льотної придатності ПС та забезпечення безпеки польотів. При цьому експлуатанту необхідно забезпечити:
а) одержання сертифіката типу цього ПС в Україні;
б) або визнання сертифіката типу іноземної держави;
- наявності визнання посвідчення про придатність цивільного ПС іноземної держави відповідно до Повітряного кодексу України ( 3167-12 ) та чинних авіаційних правил.
За відсутності міждержавних договороів (угод) щодо експлуатантів України (включаючи спільні підприємства, зареєстровані в Україні) застосовується відповідне чинне законодавство України.
9.1.3. Чинним законодавством України, стандартами та рекомендаціями ІКАО передбачається, зокрема:
- реєстрація цивільних ПС України у Державному реєстрі з присвоєнням державного та реєстраційного знаків, які наносяться на судно у відповідності з Правилами реєстрації цивільних ПС України;
- допуск до експлуатації ПС надається після того, як буде встановлено, що воно відповідає нормам льотної придатності та цьому типу ПС видано український сертифікат;
- ПС вважається таким, що має національну належність тієї держави, в якій воно зареєстровано, з моменту занесення його в Державний реєстр ПС;
- не визнається Україною занесення ПС в реєстр ПС іноземної держави, якщо воно не виключено у встановленому порядку із Державного реєстру ПС України.
9.1.4. Конвенція про міжнародну цивільну авіацію (Чікагська Конвенція 1944 р.) передбачає, що:
- ПС має національність тієї держави, в якій воно зареєстровано (ст.17);
- не вважається дійсною реєстрація ПС більше ніж в одній державі, але його реєстрація може переходити від однієї держави до іншої (ст.18);
- за запитом ІКАО або авіаційної адміністрації держави повинна надаватися інформація про реєстрацію та належність будь-якого конкретного ПС (ст.21);
- кожне ПС держави однієї із сторін, що використовується в міжнародній навігації, повинно мати свідоцтво про його реєстрацію та посвідчення про придатність до польотів (ст.29);
- посвідчення про придатність до польотів та посвідчення про кваліфікацію, а також свідоцтва, які видані або яким надана сила державою, що договорюється, де зареєстровано ПС, визнаються дійсними іншими державами, які договорюються, за умови, що вимоги, у відповідності з якими такі посвідчення або свідоцтва видані або яким надана сила, відповідають мінімальним вимогам, нормам, стандартам, що встановлюються ІКАО, або перевищують їх (ст.33).
9.1.5. Чікагська Конвенція містить ряд інших положень про обов'язки та відповідальність держави, в якій зареєстровано ПС. Це стосується правил польотів (ст.12), радіообладнання ПС (ст.30), видачі посвідчень про придатність до польотів (ст.31) та свідоцтв членів екіпажу (ст.32), про передачу певних функцій і обов'язків від держави реєстрації ПС державі експлуатанту (ст.83-bis). Примітка: При розробленні національних норм та правил льотної придатності належним чином враховується той факт, що держава
реєстрації є лише єдиним повноважним органом, який несе відповідальність за забезпечення вимог, за якими кожне занесене в реєстр даної держави ПС відповідає усім найважливішим параметрам прототипу, спроектованого і сертифікованого відповідно до норм льотної придатності, що прийняті для даного типу ПС. Крім того, держава реєстрації несе відповідальність за підтримання кожного, занесеного в реєстр цієї держави, ПС в польотопридатному стані протягом всього терміну служби даного судна.
9.1.6. Під час оренди ПС деякі функції та обов'язки держави реєстрації ПС можуть передаватися державі експлуатанта ПС, якщо між авіаційними повноважними органами держав укладена відповідна угода. При цьому держава реєстрації звільняється від відповідальності щодо переданих функцій та обов'язків.
9.1.7. При виявленні порушень орендарем державних авіаційних вимог, правил, норм та умов експлуатації ПС вживаються заходи, передбачені цими Правилами, або якщо орендар буде не в змозі їх виконувати, інспекторські органи вживають заходи, передбачені чинним законодавством України, і вносять пропозиції Укравіатрансу та орендарю (орендодавцю) про припинення договору оренди.
9.1.8. У договорі оренди повинні бути передбачені:
- права та умови контролю інспекторськими органами країни реєстрації ПС і країни експлуатанта за дотриманням вимог, правил та норм експлуатації ПС, наявністю свідоцтв та допусків у членів екіпажу і авіаційних спеціалістів, які здійснюють експлуатацію ПС;
- витрати на інспектування експлуатанта як на землі, так і в польоті, провадяться за рахунок орендодавця або орендаря;
- обов'язкове інформування Укравіатрансу про використання орендованих ПС орендодавцем;
- обов'язкове забезпечення коштами екіпажів (готівкою або одержання їх за договором у незалежних фінансових органах, або шляхом відповідного страхового покриття), які вилітають за межі України на роботу за договором оренди, щоб вони мали можливість повернути ПС з екіпажем в Україну у випадку порушення контракту та неспроможності орендара забезпечити повернення;
- залучення лідеровщика тієї країни, де виконуються польоти на місцевих повітряних лініях, якщо є необхідність.
9.1.9. У договорі про оренду сторони, які договорюються, забезпечують страховий захист шляхом страхування ПС, екіпажів, співробітників ВПО та відповідальності перевізників перед пасажирами та третіми особами.
9.1.10. З метою збереження стандартів безпеки польотів і забезпечення юридичної відповідальності, дозвіл Центру координації та позарейсових польотів на виліт українських ПС за межі України на роботу за договором оренди не надається без узгодження цього договору в управліннях Укравіатрансу.
9.2. Оренда ПС, що зареєстроване в іншій державі
9.2.1. При зверненні за сертифікатом експлуатант, що орендує ПС, зареєстроване в іноземній державі, повинен подати і повідомити:
- тип ПС та його серійний номер;
- назву та адресу зареєстрованого власника (орендодавця);
- державу реєстрації, реєстраційні позначки;
- посвідчення про придатність до польотів та письмове підтвердження зареєстрованого власника (особи, яка діє від його імені), що дане ПС повністю відповідає вимогам до льотної придатності держави реєстрації;
- назву, адресу та підпис орендаря або особи, що відповідає за використання орендованого ПС, яка підтверджує, що сторони договору оренди повністю беруть на себе обов'язки, які випливають із застосовуваних правил;
- копію договору оренди ПС.
9.2.2. За наявності угоди між державами або авіаційною владою України і державою орендодавця експлуатант має право не змінювати національність ПС. За відсутності вказаної угоди експлуатант України повинен або забезпечити контроль за експлуатацією ПС, взятого в оренду, авіаційною владою країни-орендодавця не нижче норм ІКАО, або до початку експлуатації зареєструвати ПС в Державному реєстрі цивільних ПС України.
9.2.3. ПС, зареєстроване в іноземній державі, при продажу або передачі в оренду експлуатанту України, повинно отримати допуск до експлуатації у відповідності з вимогами ст.18 Повітряного кодексу України ( 3167-12 ) або визнання посвідчення про придатність цивільного ПС до польотів, яке видала іноземна держава у відповідності зі ст.21 Повітряного кодексу України.
9.2.4. При видачі сертифіката експлуатанта ретельно перевіряються зобов'язання сторін договору про оренду з точки зору достатності їх для забезпечення безпечної експлуатації. Зокрема, слід звернути увагу на зобов'язання сторін з таких питань:
- видача свідоцтв члену льотного екіпажу;
- підготовка членів екіпажу;
- льотна придатність ПС та виконання ТО;
- диспетчерське обслуговування та УПР;
- графік роботи льотного екіпажу та членів екіпажу;
- визначення у договорі оренди обов'язків сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого ПС;
- наявність договору про ТО;
- наявність документації для льотної та технічної експлуатації;
- наявність технічних засобів, обладнання, пристроїв, спеціалістів та лабораторій для технічної експлуатації ПС і обслуговування пасажирів;
9.2.5. При видачі сертифіката експлуатанту, який використовує орендовані ПС, зареєстровані в іноземній державі, як додатки до сертифіката Укравіатранс видає спеціальні експлуатаційні положення, що містять вимоги до експлуатації таких орендованих ПС. Це:
- назва учасників договору оренди та строк його дії;
- національна належність, державний та реєстраційний знаки кожного ПС, на яке поширюється дія договору оренди;
- типи ПС, які використовуються;
- зона експлуатації (можливо конкретні лінії);
- правила, які відносяться до експлуатації. Крім цього, від експлуатанта слід вимагати, що:
- ПС буде експлуатуватися відповідно державним авіаційним вимогам, а також вимогам, правилам та нормам держави-реєстрації, керівництв та інструкцій експлуатанта, а також вимогам цих Правил;
- в договорі про оренду (лізінг) повинні бути передбачені витрати на сертифікацію іноземного ПС по нормам льотної придатності, діючим в Україні, якщо Україна не прийняла норми льотної придатності, розроблені іншою державою, а також витрати на інспектування у відповідності з цими Правилами як на землі, так в польоті за рахунок орендодавця або орендаря, в тому числі, витрати на підготовку авіаційного персоналу Укравіатрансу, в разі делегування Україні повноважень щодо підтримки льотної придатності зігдно з угодою.
9.3. Оренда ПС, що зареєстровано в Україні.
9.3.1. В тому випадку, якщо один експлуатант України орендує ПС як з екіпажем, так і без екіпажу у іншого експлуатанта України, це повинно бути відображено в спеціальних експлуатаційних положеннях (частини С, С-1, Е, Е-1, G) сертифікатів обох експлуатантів з урахуванням можливих умов оренди та з чітким відображенням: хто (орендар або орендодавець) і в якій мірі несе відповідальність за виконання діючих вимог та правил експлуатації орендуємих ПС. При цьому повинно враховуватися, чи може ПС, яке здається в оренду використовуватися з метою, визначеною договором оренди.
9.3.2. Оренда ПС України, зареєстрованих в Державному реєстрі України, без екіпажів і з екіпажами експлуатантами інших держав.
9.3.2.1. ПС цивільної авіації України при здачі в оренду експлуатанту іншої держави не виключаються з Державного реєстру ПС України, якщо закони країни орендаря не передбачають іншого.
9.3.2.2. Відповідальність за безпечну експлуатацію ПС, зданих в оренду без екіпажів експлуатанту іншої держави, визначається в договорі оренди, який повинен відповідати стандартам та рекомендаціям ІКАО і національному законодавству обох держав.
Визначення у договорі оренди обов'язків сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого ПС.
9.3.2.3. До початку експлуатації ПС орендар повинен підтвердити наявність свідоцтв на експлуатацію ПС у членів екіпажу та авіаційних спеціалістів, які забезпечують технічну експлуатацію ПС і наявність відповідного обладнання.
9.3.2.4. Якщо ПС зареєстроване в Україні, орендується в іншу державу з виключенням з реєстру, орендар надає в Укравіатранс письмову згоду державного повноважного органу цієї держави на включення в її реєстр.
9.3.2.5. В разі виключення ПС з реєстру України в договорі про оренду необхідно розмежувати міру відповідальності орендаря та орендодавця за підтримання льотної придатності ПС України. Для цього в договорі оренди визначається порядок інспектування льотної та технічної експлуатації ПС України в іншій державі.
9.3.3. Орендоване повітряне судно може підлягати заміні. В даному випадку це вирішується в основному договорі оренди або додатковим договором.
9.3.4. В разі передачі ПС і/або льотного складу в оренду, за наявності договору оренди, вони одночасно вилучаються відділом сертифікації експлуатантів із спеціальних експлуатаційних положень до сертифіката орендодавця та додаються до спеціальних експлуатаційних положень орендаря, в порядку, визначеному п.6.6 цих Правил.
Додаток А
(обов'язковий)
до Правил з питань експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів
252135, м.Київ, проспект
Перемоги, 14, Укравіатранс,
Голові Державного департаменту
авіаційного транспорту України
Заявка
на отримання сертифіката експлуатанта
(на зміну спеціальних експлуатаційних
положень сертифіката експлуатанта)
1. Відомості про Заявника:
1.1. Заявник ______________________________________________________________здійснює діяльність відповідно до Повітряного кодексу
(назва)
України, чинного законодавства України, Правил ІКАО, які регулюють діяльність в галузі цивільної авіації.
Після отримання встановлених вимог по виконанню та забезпеченню польотів від Укравіатрансу Заявник розробляє,
затверджує в Укравіатрансі та виконує власні Керівництво (розділи Керівництва) по виконанню польотів та Керівництво з ТОіР ПС.
Заявник має всю необхідну документацію, яка регламентує організацію та виконання заявлених польотів.
Юридичною підставою для подання заявки на отримання сертифіката експлуатанта є Статут підприємства (організації), відповідні
документи.
1.2. Юридична адреса ___________________________________________________________________________________________________
1.3. Телеграфна адреса АФТН ____________________________________________________________________________________________
1.4. Телекс/телетайп ____________________________________________________________________________________________________
1.5. Телефон/факс _______________________________________________________________________________________________________
1.6. Аеродроми базування ________________________________________________________________________________________________
2. Причина подання Заявки ______________________________________________________________________________________________
(отримання/подовження сертифіката експлуатанта, зміни спеціальних експлуатаційних положень).
3. Опис організації діяльності Заявника
(може бути викладено в додатку):
- організаційна структура;
- назва та юридична адреса структурних органів;
- прізвища та юридичні адреси осіб, які мають основну фінансову зацікавленість;
- організація управління діяльністю заявника та головні штатні співробітники (включаючи їх посади, прізвища, освіту та практичний досвід)
_______________________________________________
(може бути викладено у додатку);
- інші відомості.
4. Відомості про льотну діяльність
4.1. Дані про повітряні судна.
(Окремо по внутрішніх та міжнародних лініях, типи, кількість, NN, за необхідності подати копії та номери договорів).
4.2. Технічне обслуговування та поточний ремонт авіаційної техніки Заявника
4.2.1. Виконується силами ___________________________________ за діючими в цивільній авіації регламентами (у відповідності з
договором з _______________________ від ______________ N_____, якщо обслуговування на договірній основі).
Надається опис організації ТО за типами ПС та їх обладнання (може бути викладено в додатку).
Капітальний ремонт ПС виконується (вказати назву ремонтних організацій за типами ПС та двигунами) за рахунок ________________
(приватний, орендодавця та інше).
4.2.2. Забезпечення нормативно-технічною і експлуатаційною документацією здійснюється __________________________________ (назва
організації, підприємства) за договором від __________ N ___.
4.3. Екіпажі
Відомості про кожного із членів льотних екіпажів (окремо за типами ПС) додаються
4.3.1. Екіпажі підтримують рівень професійної підготовки в____________________________________________________ (назва навчальної
організації) за договором від ___________________ N _________.
4.3.2. Медичне (передпольотне та інше) забезпечення польотів виконується відповідною службою _____________________________
(назва сертифікаційного експлуатанта) (за договором від
____________ N_______, якщо забезпечення на договірній основі).
4.3.3. Організація контролю за допомогою розшифровки та аналізу бортових засобів збору інформації за якістю польотів, які
здійснюються в _______________________________________ (назва сертифікаційного авіаційного експлуатанта (за договором від
______________ N ______, якщо контроль на договірній основі).
4.4. Опис організації інспекції Заявника (може бути викладено в додатку), її здатність забезпечити достатній контроль і періодичність не
нижче норм ІКАО, вказаних в пункті 7 Правил з питань процедур експлуатаційної сертифікації та інспектування експлуатантів.
4.5. Аеродроми і аеропорти Заявника
Базовий _______________________________________________
Запасні ________________________________________________
Аеродроми __________ є категоровані.
Обладнання аеродромів _________________, диспетчерські пункти відповідають нормам придатності та дозволяють здійснювати
(цілодобовий) прийом та випуск ПС.
4.6 Управління повітряним рухом
Здійснюється службою (службами) руху ____________________________________________________________________________________
(назва власних служб або за договором з __________________________від ___________ N_____
4.7. Докладні відомості про організацію забезпечення плану польотів, управління та контроль за рухом своїх ПС на всю глибину
маршруту і на запасних аеродромах всередені країни, в країнах СНД та за їх межами.
4.8. Порядок виконання польотів за кордоном по місцевих повітряних лініях з залученням лідеровщика країни, де виконуються
польоти (за необхідністю).
4.9. Екіпажі Заявника для підготовки та виконання польотів в межах України, в межах СНД та за їх межами забезпечуються:
- аеронавігаційною документацією (інофрмацією) __________________________________________. Обладнання, організація роботи
служби та рівень професійної підготовки персонала відповідає вимогам чинного законодавства України (за договором з
_____________________ від ________________ N _________);
- метеоінформацією-АМСЦ ____ розряду аеропорту ______________ за договором від ____________ N_____. Обладнання, організація
роботи служби та рівень професійної підготовки персоналу відповідають вимогам чинного законодавства України.
4.10. Розроблені:
- інструкції по організації, управлінню польотами та їх забезпеченню з урахуванням виконання видів робіт;
- інструкції по виконанню польотів з тимчасових аеродромів та посадочних площадок;
- інструкції по забезпеченню пожежної небезпеки (на взліт, посадку) ПС та порядок виконання і організації пожежної безпеки на літаку.
4.11. Описати процедури отримання поточних експлуатаційних даних, які будуть використовуватися в районі польотів та/або
районі авіаційних робіт та стосуються:
- метеоінформації;
- схем польотів на аеродромах;
- аеродромних експлуатаційних мінімумів;
- стану аеродромів;
- роботи засобів аеронавігації та зв'язку;
- заборони та обмеження на польоти (прольоти);
- забезпечення черговими ПС пошуку та рятування.
5. Категорії та умови передбачуваних польотів
_______________________________________________________________________________________________________________________
(за призначенням - пасажирські, вантажні, змішані, авіаційні роботи; внутрішні, в межах СНД, міжнародні; регулярні,
нерегулярні; за районом виконання, за фізико-географічними умовами пілотування та управління літаком; за годиною доби).
6. Маршрути, регіони та характер польотів
Польоти будуть виконуватись:
- по внутрішніх та міжнародних трасах: ___________________________________________ (перелічити в заявці або викласти в додатку
до заявки);
- на аеродроми: __________________________ (перелічити в заявці або викласти в додатку до заявки);
- в регіони: _____________________________ (перелічити в заявці або викласти в додатку до заявки).
Для кожного (або групи) маршруту, аеродрома та регіону указати характер польотів, регулярні та/або чартерні перевезення,
авіаційні роботи.
7. Організація перевезення в аеропортах
________________________________________________________________________________________________________________________
(базових та навчальних)
здійснюється у відповідності з вимогами законодавства України та нормативних документів, які регламентують організацію
перевезенння пасажирів, багажу та вантажу (за договором з ______________ від ______________ N_______).
8. Митний, паспортний та санітарний контроль
Проходження митного, паспортного та санітарного контролю здійснюється в аеропорту _____________________ у відповідності з
нормативними документами вказаних служб та Укравіатрансу.
Пункти митного, паспортного та санітарного контролю працюють цілодобово (за регламентом роботи аеропорту) за узгодженням з
службами, які виконують ці роботи, ______________________ інструкціями.
9. Пошукове, аварійно-рятувальне забезпечення
Заявник має необхідні матеріальні та технічні засоби, укомплектовані та підготовлені аварійно-рятувальні підрозділи, відповідну документацію з організації пошукового та аварійно-рятувального забезпечення польотів у відповідності з вимогами чинних нормативних документів (КЛЕ використовуваних типів ПС, стандартів ІКАО), які регламентують організацію ПАРЗП, в частині, що стосується заявника, та в своїй діяльності керується вимогами чинного законодавства України.
Забезпечується службою ПАРЗП аеропорту _____________, який має сертифікат експлуатанта ________________________ за договором
від ____________ N ______.
Протипожежне забезпечення згідно з вимогами чинних нормативних документів (Стандартів ІКАО), які регламентують
організацію відомчої пожежної охорони, з питань що стосуються пожежної безпеки. Експлуатант в своїй діяльності керується
вимогами Закону України "Про пожежну безпеку" та нормативними документами, що регламентують організацію та утримання ВПО в
аеропорту _________ яка працює цілодобово за договорами від ________ N ________.
Об'єкти, обладнання, приміщення та персонал ВПО підготовлений у відповідності з нормативними документами та Правилами пожежної
безпеки в Україні.
10. Заходи щодо запобігання актам незаконного втручання
Розроблені на основі законодавства та міжвідомчих актів, які діють в Україні (здійснюються персоналом та віповідними службами
аеропортів _________________ за договорами від ___________ N____).
Об'єкти, обладнання, приміщення та персонал служби підготовлені у відповідності з нормативними документами та правилами Управління
авіаційної безпеки Укравіатрансу.
11. Заявник має достатньо фінансових коштів для:
- придбання та утримання в технічно справному стані всіх ПС, необхідних технічних засобів та обладнання;
- виконання всіх умов контрактів з відповідним авіаційним персоналом;
- забезпечення здійснення повітряних перевезень та/або авіаційних робіт на начальному етапі.
12. Забезпечено страхування згідно з розділом XVII, ст.103 Повітряного кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 3
квітня 1995 року N 232 авіатехніки, льотного складу, працівників ВПО і членів добровільних пожежних дружин (команд), пасажирів, багажу,
пошти, вантажу, відшкодування збитків третім особам на внутрішніх та міжнародних лініях (копії договорів страхування додаються).
13. Інші відомості, які заявник хоче повідомити додатково
14. Бажана дата початку експлуатації ______________________
15. Виконання всіх вище зазначених заходів дозволяє гарантувати безпеку польотів
16. Заявник зобов'язується
16.1. Не здійснювати діяльності, крім вказаної в сертифікаті експлуатанта та в доданих до нього спеціальних експлуатаційних
положеннях, без попереднього подання заявки на отримання додатків до сертифіката експлуатанта та схвалення її в Укравіатрансі.
16.2. Надавати право та забезпечувати умови інспекторським органам країни реєстрації ПС та країни реєстрації експлуатанта для
контролю організації, забезпечення та виконання польотів, додержання вимог, правил та норм експлуатації ПС.
16.3. Фінансувати здійснення діяльності по сертифікації, інспектуванню, розслідуванню АП та інцидентів, а також підготовку
інспектора (рів) Укравіатрансу для експлуатації даного типу ПС за вимогою.
16.4. При зміні доказової документації, поданої в заявці на отримання сертифіката експлуатанта, всі види робіт за зміненими документами
виконувати тільки після затвердження їх в Укравіатрансі.
17. До заявки додаються
17.1. Установчі документи (договір, Статут).
17.2. Копія свідоцтва про реєстрацію підприємства (об'єднання, авіакомпанії та інше) у встановленому порядку.
17.3. Копія Статуту експлуатанта, засвідчена в установленому порядку.
17.4. Організаційна структура: льотний загін (відділ), авіаескадрилья, служба та інше.
17.5. Посадові інструкції, які визначають обов'язки та відповідальність керівника льотної служби (керівника
підприємства), шеф-пілота, головного штурмана, старшого бортінженера, старшого бортрадиста, старшого бортпровідника,
керівників інших служб, які забезпечують польоти та пожежну безпеку.
17.6. Положення про робочий час та відпочинок екіпажів, в т.ч. при польотах мінімальним (згідно з КЛЕ конкретного ПС)
складом екіпажу та збільшеним екіпажем або двома екіпажами на одному ПС.
17.7. Дані про командно-льотний, інструкторський та льотний склад - Командир ПС, других пілотів (пілотів), бортінженерів,
бортмеханіків, штурманів, бортрадистів, бортпровідників, бортоператорів.
17.8. Перелік існуючих документів, на підставі яких здійснюється льотна діяльність.
17.9. Перелік існуючих документів, на підставі яких здійснюється ТО ПС.
17.10. Документ, який підтверджує наявність патента на товарний (фірмовий) знак підприємства.
17.11. Копії документів про страхування авіаційної техніки, льотного складу, відшкодування збитків третім особам для
некомерційних польотів.
17.12. Копії зразків розфарбування ПС та їх текстовий опис у відповідності з Повітряним кодексом України та правилами
реєстрації цивільних ПС України.
17.13. Довідка по організації УПР.
17.14. Довідка про аеродроми та аеропорти, протипожежний стан аеродромів, аеропортів та авіапідприємств та виконання припису
Державного пожежного нагляду.
17.15. Опис організації пошукового та аварійно-рятувального забезпечення польотів ПС авіакомпанії; Інструкція по організації
та проведенню пошукових та аварійно-рятувальних робіт на аеродромі базування та в районі відповідальності заявника і таблиці
відповідності аварійно-рятувальних заходів аеродрома (аеродромів) базування діючим вимогам НГЕА.
17.16. Документи про заходи щодо запобігання актам незаконного втручання в діяльність ЦА.
17.17. Документи для міжнародних польотів, перелік існуючої нормативної та польотної документації для їх виконання.
17.18. Дані про ПС, окремо по внутрішніх та міжнародних лініях (табл.1).
17.19. Дані про організації ТО за типами ПС і їх обладання (табл.2).
17.20. Документ, який посвідчує право власника, копії угод про оренду (за необхідності), акти прийому-передачі ПС.
17.21. Керівництво з технічного обслуговування.
17.22. Керівництво з організації льотної роботи.
17.23. Копії інших договорів та документів експлуатанта, на які є посилання в тексті заявки.
Я, (повна назва посади керівника підприємства, авіакомпанії, який подає заявку на сертифікацію), засвідчую, що вказана в даній
заявці та додатках до неї інформація, є точною і правильною.
Печать ________________________
(підпис)
М.П.
Дата
Таблиця 1
Дані про повітряні судна
--- ----- ----- ----- ---- ------ ----- ----- --------- --------
|Тип|Дер- |Дер- |Влас-|Екс-|Номер,|Пос- |Міні-|Відповід-|Ресурс: |
|ПС |жавий|жава |ник |плу-|дата |від- |мум |ність |призна- |
| |та |реєс-| |ата-|вида- |чення|ПС |сертифі- |чений, |
| |реєс-|тра- | |нт |чі, |про | |ката ти- |міжремо-|
| |тра- |ції, | | |термін|при- | |пу Украї-|нтний, |
| |цій- |номер| | |дії |дат- | |ни або|залишок |
| |ний |реєс-| | |Пос- |ність| |еквіва- |на моме-|
| |зна- |тра- | | |від- |щодо | |лентному |нт пода-|
| |ки, |цій- | | |чення |шуму | |документу|ння зая-|
| |се- |ного | | |про | | |(відхи- |вки |
| |рій- |пос- | | |прида-| | |лення) | |
| |ний |від- | | |тність| | | | |
| |номер|чення| | |до | | | | |
| | | | | |польо-| | | | |
| | | | | |тів | | | | |
|---|-----|-----|-----|----|------|-----|-----|---------|--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|---|-----|-----|-----|----|------|-----|-----|---------|--------|
| |
| 1. ПС підготовлені до міжнародних польотів за межі СНД у |
| відповідності з інструкцією від 25.07.89 N18/і та Положенням|
| про інженерно-авіаційне забезпечення польотів на міжнародних|
| повітряних лініях: |
| ........................ |
| ........................ |
| 2. ПС підготовлені тільки до внутрішніх польотів і польотів в |
| межах СНД: |
| ........................ |
| ........................ |
--- ----- ----- ----- ---- ------ ----- ----- --------- --------
Посада _____________________ прізвище
(підпис)
м.п. Дата
Таблиця 2
Дані про організацію виконання ТО ПС та їх обладнання
--------- --------------------------------------------------------
Типи ПС, | Назва організацій, які виконують:
обладнан-|-------------- -------------- ------------- ------------
ня |оперативні ви-|періодичні ви-| поточний | капітальний
|ди обслугову- |ди обслугову- | ремонт | ремонт
|вання |вання | |
---------|--------------|--------------|-------------|------------
1 | 2 | 3 | 4 | 5
--------- -------------- -------------- ------------- ------------
Примітка: 1. При виконанні організацією робіт для заявника за договором (крім назви організації) вказати дату та номер договору.
2. При виконанні заявником робіт за договором для інших експлуатантів - вказати назву експлуатантів, обсяг робіт, дату та номер договорів.
3. При субпідряді вказати назву субпідрядчика, дату та номер договору.
Посада ______________________ прізвище
(підпис)
М.П.
Дата
Додаток Б
(обов'язковий)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
Мінімальний перелік
документів, які подаються експлуатантом
в доказовій документації
1. Копія Статуту експлуатанта, засвідчена у встановленому порядку.
2. Установчий договір.
3. Копія Свідоцтва про реєестрацію підприємства (об'єднання, авіакомпанії та інше).
4. Організаційна структура: льотний загін (відділ), авіаескадрилья, служба та інше.
5. Посадові інструкції, які визначають обов'язки та
відповідальність керівника льотної служби (керівника підприємства), шеф-пілота, головного штурмана, старшого бортінженера, старшого бортрадиста, керівника служби бортпровідників, керівника інженерно-авіаційної служби і керівника інспекції з безпеки польотів.
6. Положення про робочий час та відпочинок екіпажів, в т.ч. при польотах мінімальних (відповідно до КЛЕ конкретного ПС) складом екіпажу та збільшеним екіпажем або двома екіпажами на одному ПС.
7. Дані про командно-льотний, інструкторський та льотний
склад - КПС, других пілотів (пілотів), бортінженерів, бортмеханіків, штурманів, бортрадистів, бортпровідників, бортоператорів:
- посада;
- прізвище, ім'я, по батькові;
- первинна підготовка (льотне училище, ШВЛП та інше);
- клас, номер свідоцтва, ким, коли видано;
- загальний нальот;
- за типами ПС, на яких виконує польоти: нальот загальний та
командиром ПС; мінімум; назва документа, за яким проходив перевірки (техніки пілотування, літакоуправління, практичної роботи в польоті);
- медичний огляд, термін дії свідоцтва;
- допуск до ведення зв'язку англійською мовою: номер
документа про закінчення, ким, коли виданий;
- допуск до міжнародних польотів;
- допуск до таємних відомостей;
- курси підвищення кваліфікації;
- навчання діям в аварійній ситуації;
- у відповідності з якими документами підтверджується техніка
пілотування та управління літаком і практична робота у повітрі, тренажерна підготовка, технічне навчання, заходи в СМУ, контроль за засобами польотної інформації.
8. Перелік існуючих документів, на підставі яких здійснюється льотна діяльність.
9. Перелік існуючих документів щодо перевезення пасажирів, багажу, вантажу та пошти.
10. Перелік існуючих документів, на підставі яких виконується ТО ПС.
11. Документ, який підтверджує існування патента на товарний (фірмовий) знак підприємства.
12. Копії документів про страхування авіаційної техніки та
льотного складу підприємства, а також про обов'язкове страхування або інше забезпечення відповідальності власника ПС (експлуатанта) за заподіяну шкоду третім особам.
13. Зразки розфарбування ПС та текстовий опис.
14. Організація управління повітряним рухом:
- використовувані зони УПР, внутрішні та міжнародні ділянки повітряних трас;
- диспетчерські пункти, які здійснюють УПР;
- укомплектованість та підготовка спеціалістів;
- підготовка спеціалістів УПР до роботи на англійській мові;
- планування польотів;
- забезпечення плану польотів;
- організація забезпечення інформацією САІ, БАІ;
- радіотехнічні засоби УПР та зв'язку;
- метеорологічне забезпечення;
- укладення договорів на забезпечення повітряним рухом з службами УПР аеропортів.
15. Довідка про аеродроми та аеропорти (базових та приписних):
- назва;
- поштова адреса та телеграфний індекс;
- власник;
- номер свідоцтва про реєстрацію, дата його видачі, термін дії;
- клас;
- підготовленість до забезпечення міжнародних перевезень;
- дозвіл експлуатації: типи ПС, ACN, день, ніч;
- короткий опис аеродрома (ЗПС, РД, MC, їх маркування);
- дані по кожному напряму ШЗПС та ГЗПС: МКп, покриття, товщина, PCN, системи посадки, світлообладнанню, мінімуму;
- номер сертифіката категорированого аеродрому та термін його дії;
- години роботи відповідно до регламенту;
- в яких документах аеронавігаційної інформації вказані дані про аеродром;
- існування договорів на експлуатацію аеродрому, засобів забезпечення (перелічити).
16. Опис організації пошукового та аварійно-рятувального забезпечення польотів і копії необхідних договорів, інструкція по організації та проведенню пошукових та аварійно-рятувальних робіт на аеродромі і в районі відповідальності заявника з додатками, таблиця відповідності аварійно-рятувальних заходів аеродрома діючим вимогам НГЕА.
В опису викласти:
- у відповідності з якими документами розроблена інструкція;
- організацію чергувань пошукових ПС, аварійно-рятувальних сил та засобів і органів управління, кількість та рівень підготовки екіпажів ПС
до пошуково-рятувальних робіт;
- організацію прийому та передачі сигналу лиха та порядок оповіщення органів авіаційної пошуково-рятувальної служби, чергових сил та
засобів, взаємодіючих організацій, відомств;
- організацію та проведення пошукових і аварійно-рятувальних робіт по рятуванню пасажирів, екіпажів ПС, потерпілих на території
аеродрому та в районі відповідальності заявника;
- організацію підготовки екіпажів ПС до дій після приземлення (приводніння) і до виживання в екстремальних умовах;
- спеціальну підготовку екіпажів ПС та аварійно-рятувальних команд;
- комплектування ПС бортовими аварійно-рятувальними засобами, забезпечення пасажирів та екіпажів ПС індивідуальними і груповими
аварійно-рятувальними засобами та контроль за їх готовністю;
- які та з ким укладені договори;
- укомплектованість спеціалістами аварійно-рятувальної служби, їх підготовка;
- які видані накази, інструкції, плани, схеми, табелі, довідники по виконанню вимог нормативних документів по ПАРЗП; вказати дату
видання документів.
17. Документи про заходи по запобіганню актів незаконного втручання в діяльність ЦА (подаються окремо в Управління авіаційної безпеки).
18. Перелік документів, на підставі яких виконуються перевезення пасажирів, багажу та вантажів, перевізна документація для оформлення
вантажних та пасажирських перевезень:
- зведено-вантажні відомості;
- генеральні декларації;
- багажні номерні бірки;
- бірки "VIP";
- відомості реєстрації;
- реєстри купонів;
- багажні відомості;
- посадочні талони;
- акти про несправності при перевезенні багажу, пасажирів та вантажу;
- пасажирський маніфест;
- вантажна накладна;
- вантажний маніфест;
- бланки суворої звітності;
- авіаквитки на 1-го, 2-х і більше перевізників;
- ордери різних зборів на 1-го, 2-х перевізників;
- вантажна номерна накладна;
- квитанція платного багажу на 1-го та 2-х перевізників.
19. Документи для міжнародних польотів:
- документи, які розроблені заявником для міжнародних польотів;
- перелік існуючої нормативної та польотної документації для виконання міжнародних польотів.
20. Дані про ПС, окремо для внутрішніх та міжнародних ліній (додається заповнена таблиця 1), додаються довідки про місце базування
кожного ПС.
21. Дані про організацію технічного обслуговування і ремонту за типами ПС та їх обладнання (додається таблиця 2).
22. Договір на забезпечення ТО ПС авиакомпаній (підприємств), ТО яких виконується на договірній основі.
23. Керівництво з технічного обслуговування.
24. Керівництво з організації льотної роботи.
25. Положення про перевезення небезпечних вантажів.
26. Документ, який посвідчує право власника, копії угод про оренду, акти прийому-передачі.
27. Копії інших договорів та документів експлуатанта, які зазначені в тексті заявки або передбачені нормативними документами
Укравіатрансу.
28. Протипожежне забезпеченя з виконанням чинних нормативних документів з питань пожежної безпеки у цивільній авіації.
Додаток В
(рекомендований)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
Рекомендований перелік
додаткових документів та посібників необхідних
експлуатанту для підготовки та виконання міжнародних
польотів
1. Додаток до Конвенції ІКАО: з 1-го по 18-й (як обов'язковий мінімум - 2, 3, 5, 9, т.2, 11, 14, 15).
2. Документи ІКАО: 4444, 8168, 7030, 8400, 9137 частина 2, 8126, 9432.
З. Збірники аеронавігаційної інформації, радіонавігаційні карти ЦАІ ЦА та іноземного видання (Djeppesen) - на борту ПС повинно
знаходитись не менше двох комплектів збірників аеронавігаційної інформації та польотних карт.
4. Збірник статистичних даних за кліматичними характеристиками регіонів (ІКАО) або аналогічний (розроблений ДержНДІ ЦА).
5. Посібники по метеорологічному забезпеченню польотів на міжнародних повітряних лініях.
6. Інструкції по виконанню польотів по міжнародних трасах (розроблення льотних служб).
7. Діючі НОТАМи 1-2-го класів, циркуляри аеронавігаційної інформації.
8. Адреса АФТН передачі флайт-планів.
9. Перелік вимог держав для диспетчерського та дипломатичного забезпечення польотів.
10. Програми тренувань для допуску до міжнародних польотів
(Наказ МГА від 26.05.89 N 81 та Програма підготовки екіпажів ПС для виконання польотів на МВЛ від 12.06.89 N 3.1-133).
11. Переводні таблиці одиниць вимірів.
12. Пособие для специалистов ГА по проведению радиообмена на английском языке (М., Воздушный транспорт, 1987)
13. Перелік запитань попередньої підготовки.
14. Сертифікат експлуатанта, який дає право авіапідприємству на виконання міжнародних польотів.
Додаток Г
(обов'язковий)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації та
інспектування експлуатантів
Перелік
підрозділів та служб (відділів), які необхідні для
нормального функціонування експлуатанта повітряного
транспорту
1. Льотна служба (авіаескадрилья, льотний загін, льотний відділ, льотні екіпажі, які входять в структуру експлуатанта).
2. Служба технічного обслуговування та ремонту авіаційної техніки.
3. Служба з безпеки польотів авіакомпанії (об'єднання) або інспектор по запобіганню АП здатні забезпечити достатній контроль і періодичність не нижче норм ІКАО. За наявності у експлуатанта до двох вкл ючно ПС (якщо ПС тільки 3-4 класів - до чотирьох включно) обов'язки інспектора по запобіганню АП може виконувати заступник керівника підприємства або керівник льотної служби, що має досвід командно-льотної роботи.
4. Служба УПР входить в структуру експлуатанта або УПР здійснюється за договором.
5. Служби організації перевезень (пасажирських та/або вантажних) та/або авіаційних робіт (власні або за договором).
6. Наявність аеродрому (аеропорту) для базування ПС та їх обслуговування (допускається на договірній основі).
7. Служба аеронавігаційної інформації (допускається на договірній основі).
8. Служба авіаційної безпеки (на договірній основі).
9. Відомча пожежна охорона.
10. Пошуково-рятувальна служба. Може бути власною чи використовуватися на договорній основі з іншим сертифікованим експлуатаном.
11. Служба забезпечення бортовим харчуванням екіпажів та пасажирів (допускається на договірній основі).
12. Служба по метеорологічному забезпеченню польотів (за договором).
13. Інші служби для виконання технологічних процесів, які установлені в ЦА, залежно від видів та обсягів робіт. Примітка: Структура, склад
служб визначається відповідними документами, які діють в ЦА.
Додаток Д
(обов'язковий)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
Д.1
Державний департамент авіаційного транспорту
Укравіатранс
252135, Київ-135, пр.Перемоги, 14 УККАКП, тел.216-57-57 Факс 216-42-71
Акт
Про виконання інспекції на маршруті ___
Авіакомпанія, авіапідприємство ___________________________________________________________________________
На літаку (вертольоті) __________ N ______________________________
Інспектуючий ________________________________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ)
Інспекція на маршруті ____________________________________________
рейс N _____________________
Екіпаж: КПС ______________________________________________________________
ДП ______________________________________________________________
ШТ ______________________________________________________________
БІ (БМ) __________________________________________________________
БП _______________________________________________________________
Результати інспекції _____________________________________________
Інспектуючий ______________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ, дата, підпис)
З результатами інспекції ознайомлений ____________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ, дата, підпис)
Д.2
Державний департамент авіаційного транспорту
Укравіатранс
252135, Київ-135, пр.Перемоги, 14 УККАКП, тел.216-57-57 Факс 216-42-71
Акт
про проведення інспектування інженерно-авіаційного
забезпечення польотів
___
Авіакомпанія, авіапідприємство ____________________________________________________________________________________________
Інспектор ______________________________________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ)
Місце проведення інспекції ______________________________________________________________________________________________
Тип інспекції:
- інспектування засобів та обладнання експлуатанта _________________________________________________________________________
- інспекція перону ______________________________________________________________________________________________________
- інспекція на маршрутах _________________________________________________________________________________________________
рейс N ________________
Результати інспектування ________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
Інспектор ________________________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ, підпис)
З результатами інспектування ознайомлений ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
(посада, ПІБ, дата, підпис)
Додаток Е
(обов'язковий)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
Сертифікат експлуатанта
Operators certifikate
Цим засвідчується, що
This certifies that
_______________________________________________________________________________________________________________________
задовольняє вимогам законодавства України про цивільну авіацію та правилам, що приписані щодо видачі цього сертифіката, і здатний здійснювати _______________________________________________________________________________________________________________
(вид діяльності, внутрішні, міжнародні польоти,
_______________________________________________________________________________________________________________________
авіаційні роботи закордоном і т.і)
згідно з вказаним законодавством та правилами, які приписані в ньому, а також застереженнями і обмеженнями, що є в доданих до цього сертифіката спеціальних експлуатаційних положеннях. Цей сертифікат не підлягає передачі. Якщо від нього не відмовляться, не буде тимчасово зупинено його дія або він не анулюється, сертифікат дійсний протягом вказанного терміну, якщо його не зупинять інакше. Комерційні польоти з цим сертифікатом здійснюються за наявності спеціального дозволу (ліцензії). has met the requirements of the Ukraine Laws and the Regulations prescribed thereunder for the issuance of this Certificate, and is hereby authorized to operate ________________________________(sort of activity: internal and ___________________________________________________________________________________________________________________________ international commercial air services, air services abroad etc.) accordance with said Laws and Regulations prescribed thereunder, and the terms, conditions, and limitations contained in the attached Specific Operating Provisions. This Certificate is not transferable and, unless sooner surrendered, suspended or revoked, shall continue in effect until otherwise terminated. Commercial air services with the present Certificate are put into effect with existence of needed license.
Голова Державного департаменту _____________________ авіаційного транспорту Chairman of State Air Transport Department Сертифікат N __________________000 Certificate N Дата набрання чинності ______________00.00.0000 Efective date Цей сертифікат дійсний до ____________00.00.0000 This certificate is valid till
Додаток Ж
(обов'язковий)
до Правил з питань
експлуатаційної сертифікації
та інспектування експлуатантів
Ж.1
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА А |
| ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| ДОЗВІЛ НА ПІДГОТОВКУ АВІАЦІЙНОГО ПЕРСОНАЛУ |
| |
| Дозволяється здійснювати підготовку авіаційного персоналу |
|згідно з вимогами законодавства України про цивільну авіацію та |
|правилами щодо видачі цих положень за такими видами |
|професійної підготовки авіаційних фахівців: |
| |
| 1. Початкова підготовка авіаційних фахівців |
|________________________________________________________________|
| (назви авіаційних спеціальностей) |
|на курсах _____________________________________________________.|
| (назва курсів) |
| 2. Перепідготовка на нові типи повітряних суден |
|________________________________________________________________|
| (назви авіаційних спеціальностей) |
|на курсах _____________________________________________________.|
| (назва курсів) |
| 3. Курси підготовки та підвищення кваліфікації |
|_______________________________________________________________.|
| (назви авіаційних спеціальностей) |
| |
| _______________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту |
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.2
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА В |
| ПРАВА I ОБМЕЖЕННЯ НА МАРШРУТАХ ТА АЕРОДРОМАХ |
| |
| 1. В межах України. |
| Дозволяється виконувати регулярні, нерегулярні та чартерні|
|польоти по трасах та ділянках повітряних трас на діючі аеродроми|
|України. |
| 2. В межах СНД. |
| Дозволяється виконувати регулярні, нерегулярні та чартерні|
|польоти по трасах та ділянках повітряних трас країн СНД на діючі|
|аеродроми, які занесені у збірники аеронавігаційної інформації. |
| 3. Міжнародні польоти. |
| Дозволяється виконувати регулярні, нерегулярні та чартерні|
|польоти по міжнародних повітряних лініях на аеродроми, які|
|указані у міжнародних збірниках аеронавігаційної інформації. |
| |
| ______________________|
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.3
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА С |
| ЕКІПАЖІ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
|1. Всі екіпажі: |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|NN | Прізвище та ініціали | Посада | Тип ПС |
|----|------------------------|-------------------|--------------|
| 1. | ............. | .............. | ... |
| 2. | ............. | .............. | ... |
|... | ............. | .............. | ... |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|2. Екіпажі, що мають допуск до міжнародних польотів: |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|NN | Прізвище та ініціали | Посада | Тип ПС |
|----|------------------------|-------------------|--------------|
| 1. | ............. | .............. | ... |
| 2. | ............. | .............. | ... |
|... | ............. | .............. | ... |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
| |
| _____________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту |
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.3.1
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА С-1 |
| ОРЕНДОВАНІ ЕКІПАЖІ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
|Орендарю ___________ дозволяється здійснювати всі польоти, що |
|дозволені у відповідності з умовами договору ____________ про |
| (номер,дата) |
|оренду між орендарем ____________ і орендодавцем ____________ |
|екіпажами |
|1. Всі екіпажі: |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|NN | Прізвище та ініціали | Посада | Тип ПС |
|----|------------------------|-------------------|--------------|
|... | ............. | .............. | ... |
|... | ............. | .............. | ... |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|2. Екіпажі, що мають допуск до міжнародних польотів: |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
|NN | Прізвище та ініціали | Посада | Тип ПС |
|----|------------------------|-------------------|--------------|
|... | ............. | .............. | ... |
|... | ............. | .............. | ... |
|---- ------------------------ ------------------- --------------|
| |
| _____________________ |
| Голова Державного департаменту |
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.4
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА D-1 |
| ДОЗВІЛ НА ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
| Авіакомпанії "__________" незалежно від виду виконуваних|
|польотів, на всіх заявлених повітряних суднах типу __________,|
|для підтримки ПС у польотопридатному стані згідно з розробленим|
|авіакомпанією керівництвом з технічного обслуговування на|
|підставі діючих в ЦА вимог, норм та правил ТОіР авіаційної|
|техніки дозволяється виконувати _______________________________,|
| (вид ТО) |
|передбачене регламентом ТО, а також додаткові види робіт (заміна|
|двигунів, агрегатів, виробів та поточний ремонт АТ) з|
|оформленням технічної документаціі, яка підтверджує виконання та|
|контроль технічного обслуговування. |
| Капітальний ремонт та інші види ТО, які не передбачені цими|
|положеннями, виконуються згідно з договорами в підприємствах, що|
|мають на це право. |
| _______________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.4.1
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА D-2 |
| ДОЗВІЛ НА ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ОРЕНДОВАНИХ |
| ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
| Авіакомпанії "__________" дозволяється проводити технічне|
|обслуговування повітряного судна (суден) типу _________________|
|N ______ згідно з керівництвом з технічного обслуговування ПС|
|типу "_______" авіапідприємства "__________" відповідно з|
|договором про оренду повітряних суден, укладеним між|
|авіакомпанією "________" та авіапідприємством "______" від ____.|
|Всі проведені відповідно до цього дозволу роботи виконуються|
|згідно з керівництвом з технічного обслуговування|
|авіапідприємства "_______________" і реєструються у|
|виробничо-технічній документаціі цього авіапідприємства. |
|Цей дозвіл не стосується затвердженого керівництва з технічного|
|обслуговування, розробленого авіакомпанією "__________" для|
|даного типу повітряних суден. |
| |
| ____________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.4.2
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА D-3 |
| ДОЗВІЛ НА ДОГОВІРНЕ ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ |
| |
| Авіакомпанії "_________" дозволяється використовувати|
|положення Договору про забезпечення технічного обслуговування,|
|складеного з авіапідприємством "__________" від _______,|
|стосовно технічного обслуговування ПС типу __________________|
|авіакомпанії "__________" згідно з вимогами керівних документів|
|цивільної авіації. |
| Договір передбачає проведення авіапідприємством "_________"|
|всього переліку планового технічного обслуговування, включаючи|
|спеціальні види огляду ПС, технічне обслуговування і поточний|
|ремонт двигунів, планера, систем та агрегатів в спеціальних|
|майстернях та ділянках згідно з діючими в цивільній авіації|
|вимогами, нормами і правилами ТОіР авіаційної техніки. |
| Контроль за виконанням Договору та додержанням відповідних|
|правил і процедур, в тому числі тих, що стосуються контролю за|
|додержанням періодичності та якості виконання технічного|
|обслуговання АТ, передбачається в керівництві з технічного|
|обслуговування ПС авіакомпанії "____________". |
| У випадку скасування або зміни положень Договору, а також у|
|випадку припинення з будь-яких причин вказаних видів|
|обслуговування, які забезпечує авіапідприємство "________", вся|
|програма виконання технічного обслуговування ПС авіакомпанії|
|"_______" підлягає перегляду як з боку авіакомпанії, так і з|
|боку Укравіатрансу з метою зміни цих спеціальних експлуатаційних|
|положень |
| |
| _____________________|
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.4.3
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА D-4 |
| ДОЗВІЛ НА ВИКОНАННЯ ПЕРЕГОНОЧНИХ ПОЛЬОТІВ |
| |
| Даний спеціальний дозвіл разом з сертифікатом експлуатанта|
|N __________ являють собою дозвіл переганяти будь-яке заявлене|
|повітряне судно, яке може не відповідати застосованим нормам|
|льотної придатності, але здатне до безпечного польоту на базу,де|
|може бути проведено необхідне його технічне обслуговування,|
|ремонт чи доопрацювання. |
| |
|1. На борту повітряного судна, яке виконує політ відповідно до|
| спеціальних дозволів, повинна знаходитись копія цього|
| експлуатаційного положення. |
|2. Перед тим, як переганяти повітряне судно, яке не відповідає|
| застосованим нормам льотної придатності, власник сертифіката|
| експлуатанта спільно з представником ДДАТ повинні за -|
| свідчитися в тому, що дане повітряне судно може безпечно|
| долетіти до бази, для чого провести інспектування ПС|
| відповідно до керівництва по ТО та експлуатаційної|
| сертифікації та інспектування експлуатантів, а інженер, якій|
| має на те право,повинен засвідчити в бортовому журналі, що|
| дане ПС перебуває в безпечному для польоту стані. |
|3. Під час перегоночних польотів, в ході яких льотні|
| характеристики ПС можуть значно змінитися і вплинути на|
| виконання польоту, на борту повинні бути тільки члени екіпажу|
| та особи, діяльність яких необхідна для забезпечення польоту.|
|4. Експлуатаційна маса ПС повинна бути мінімально необхідною для|
| забезпечення польоту з урахуванням необхідного резерву|
| палива. |
| |
| _____________________|
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.5
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА Е |
| ВИКОРИСТАННЯ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
| 1. В межах України та СНД |
|------- -------------- -------------- --------------------------|
| | Заводський | Державний і |Максимальна маса, кг. |
|Модель | серійний | регістрацій- |--------- ----------------|
| | номер | ний знаки |Зльотна | Комерційна |
| | | | |(пасажиромістк.)|
|-------|--------------|--------------|---------|----------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
| ... | ... | ... | ... | ... |
|------- -------------- -------------- --------- ----------------|
| |
| 2. ПС підготовлені до польотів на міжнародних лініях |
|------- -------------- -------------- --------------------------|
| | Заводський | Державний і |Максимальна маса, кг. |
|Модель | серійний | реєстрацій- |--------- ----------------|
| | номер | ний знаки |Зльотна | Комерційна |
| | | | |(пасажиромістк.)|
|-------|--------------|--------------|---------|----------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
|------- -------------- -------------- --------- ----------------|
| |
| _____________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.5.1
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА Е-1 |
| ВИКОРИСТАННЯ ОРЕНДОВАНИХ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
|Орендарю ______________ дозволяється здійснювати всі польоти, що|
|дозволені у відповідності з умовами договору _______________ про|
| (номер,дата) |
|оренду між орендарем ______________ і орендодавцем _____________|
|на повітряних суднах: |
| |
| 1. В межах України та СНД |
|------- -------------- -------------- --------------------------|
| | Заводський | Державний і |Максимальна маса, кг. |
|Модель | серійний | регістрацій- |--------- ----------------|
| | номер | ний знаки |Зльотна | Комерційна |
| | | | |(пасажиромістк.)|
|-------|--------------|--------------|---------|----------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
| ... | ... | ... | ... | ... |
|------- -------------- -------------- --------- ----------------|
| |
| 2. ПС підготовлені до польотів на міжнародних лініях |
|------- -------------- -------------- --------------------------|
| | Заводський | Державний і |Максимальна маса, кг. |
|Модель | серійний | реєстрацій- |--------- ----------------|
| | номер | ний знаки |Зльотна | Комерційна |
| | | | |(пасажиромістк.)|
|-------|--------------|--------------|---------|----------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
|------- -------------- -------------- --------- ----------------|
| |
| _______________________ |
| Голова Державного департаменту |
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.6
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА G |
| ЕКСПЛУАТАЦІЯ ОРЕНДОВАНИХ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН |
| |
| 1. Орендарю __________ дозволяється здійснювати всі|
|польоти, що дозволені згідно з умовами Договору ________________|
| (номер,дата) |
|про оренду між орендрем ____________ і орендодавцем ____________|
|у відповідності з правилами Державного департаменту авіаційного|
|транспорту і цими спеціальними експлуатаційними положеннями.|
|Такі польоти дозволені по маршрутах і зонах з використанням|
|відповідних аеродромів та у відповідності з експлуатаційними|
|мінімумами аеродромів, указаних в частині В цих Спеціальних|
|експлуатаційних положень. Такі польоти дозволені з використанням|
|повітряних суден, зазначених в частині Е,екіпажів,указаних в|
|частині С, з виконанням дозволеного технічного обслуговування,|
|передбаченого в частині D спеціальних експлуатаційних положень. |
| 2. Цей дозвіл залишається в силі до того часу, поки від|
|нього не відмовляться, тимчасово не зупиниться його дія або він|
|не анулюється. |
| Він буде дійсний протягом вказаного терміну, якщо його дія|
|не зупиниться Головою Державного департаменту авіаційного|
|транспорту. |
| _____________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту|
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинності ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------
Ж.7
----------------------------------------------------------------
| УКРАЇНА |
| ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ АВІАЦІЙНОГО ТРАНСПОРТУ |
|----------------------------------------------------------------|
| СПЕЦІАЛЬНІ ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ПОЛОЖЕННЯ |
| |
| видані ......................................... |
| Сертифікат експлуатанта ... 000. |
| |
| ЧАСТИНА F |
| ОБМІН ПОВІТРЯНИМИ СУДАМИ ТА ЄКІПАЖАМИ |
| |
| 1. Авіакомпанії _____________ згідно з Договором N____ від|
|_______________ з а/к _________________________ про обмін|
|дозволяється виконувати польоти у відповідності з положеннями|
|правил Державного департаменту авіаційного транспорту і цими|
|Спеціальними експлуатаційними положеннями. Такі польоти|
|дозволені по маршрутах і зонах, з використанням відповідних|
|аеродромів, та у відповідності з експлуатаційними мінімумами|
|аеродромів, указаних в частині В Спеціальних експлуатаційних|
|положень а/к ____________ Такі польоти дозволені з використанням|
|повітряних суден, указаних в частині Е а/к _________________,|
|екіпажів, указаних в частині С а/к _________________, з|
|виконанням дозволенного технічного обслуговування, указаного в|
|частині D Спеціальних експлуатаційних положень а/к _____________|
| 2. Цей дозвіл залишається в силі до тих пір, поки від|
|нього не відмовляться, не буде тимчасово призупинена його|
|дія,або він не буде анульований, він буде дійсний протягом|
|вказаного терміну, якщо його дія не буде припинена інакше|
|Головою Державного департаменту авіаційного транспорту. |
| |
| _____________________ |
| (підпис) |
| (прізвище) |
| Голова Державного департаменту |
| авіаційного транспорту |
| |
|Дата набрання чинности ... 00.00.0000. |
|Ці Положення дійсні до ... 00.00.0000. |
----------------------------------------------------------------