документiв в базi
550558
Подiлитися 
  1998-12-162004-06-17  

Документ втратив чиннiсть!


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 16 грудня 1998 р. N 520

(Постанова втратила чинність з 01.01.2005 на підставі
Постанови Правління Національного банку
555 від 17.11.2004)

Про внесення змін і доповнень до деяких нормативних актів
Національного банку України

Для забезпечення бухгалтерського обліку деяких видів операцій у комерційних банках України та у зв'язку із внесенням змін і доповнень до Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України й Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України Правління ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Правила бухгалтерського обліку уповноваженими банками України обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах (додаються).

2. Затвердити Порядок бухгалтерського обліку формування і використання резервів, списання та повернення раніше списаних безнадійних активів у комерційних банках України (додається).

3. Затвердити зміни та доповнення до Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України та до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затверджених постановою Правління від 21.11.97 N 388, реєстр. N 495 від 28.11.97 (додаються).

4. Затвердити зміни та доповнення до Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами установ комерційних банків України та до Порядку ведення аналітичного обліку установами банків України, затверджених постановою Правління від 30.12.97 N 466, реєстр. N 510 від 31.12.97 (додаються);

5. Затвердити зміни та доповнення до Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків, затвердженого постановою Правління від 27.03.98 N 122 (додаються).

6. Не для друку.

7. Не для друку.

8. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління від 21.07.97 N 238 (в редакції постанови Правління від 22.12.97 N 450, реєстр. N 508 від 23.12.97).

9. Доручити Департаменту безвиїзного нагляду (Ю. О. Герасименко) внести зміни до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженої постановою Правління від 14.04.98 N 141, реєстр. N 323/2763 від 15.05.98 (в редакції постанови Правління від 21.09.98 N 383, реєстр. N 600/3040 від 25.09.98) та доопрацювати Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків, затвердженого постановою Правління від 27.03.98 N 122.

10. Дозволити Департаменту бухгалтерського обліку (П. М. Сенищ) у разі негайної потреби вводити окремі балансові рахунки з подальшим затвердженням Правлінням Національного банку України протягом одного кварталу.

11. Постанова набуває чинності з 1 січня 1999 року.

12. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Департамент бухгалтерського обліку (П. М. Сенищ).

Голова В.А.Ющенко

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 604 від 10.01.99

Правила
бухгалтерського обліку уповноваженими банками України
обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах

1. Загальні положення

1.1. Основні терміни та положення

Терміни, що застосовуються в цих Правилах, мають таке значення:

Обмінні операції - операції, які передбачають обмін однієї валюти на іншу.

Валютна позиція банку - залишки на рахунках в іноземній валюті, які формують активи та пасиви (з урахуванням позабалансових вимог та зобов'язань за незавершеними операціями) у відповідних валютах.

Закрита валютна позиція - валютна позиція у відповідній валюті, коли активи та пасиви (з урахуванням позабалансових вимог та зобов'язань за незавершеними операціями) рівні між собою.

Відкрита валютна позиція - валютна позиція у відповідній валюті, коли активи та пасиви (з урахуванням позабалансових вимог та зобов'язань за незавершеними операціями) не рівні між собою, внаслідок чого з'являється можливість отримання додаткових прибутків або ризик додаткових збитків у результаті зміни обмінних курсів валют.

Коротка відкрита валютна позиція - відкрита валютна позиція у відповідній валюті, коли пасиви та позабалансові зобов'язання перевищують активи та позабалансові вимоги.

Довга відкрита валютна позиція - відкрита валютна позиція у відповідній валюті, коли активи та позабалансові вимоги перевищують пасиви та позабалансові зобов'язання.

Дата операції - це дата укладення угоди, коли продавець погоджується продати, а покупець придбати іноземну валюту. На цю дату робиться відображення в бухгалтерському обліку, також починається нарощування результату переоцінки та інших доходів (видатків).

Дата валютування - це обумовлена угодою дата зарахування коштів, коли вони переходять у розпорядження отримувача.

Дата розрахунку - це дата фактичного проведення розрахунку, в результаті якого банк отримує або сплачує кошти.

Дата розрахунку та дата валютування можуть збігатися. Різниця між датою розрахунку та датою валютування виникає при передплаті або при відстроченні платежу. У разі, якщо дата розрахунку та дата валютування не збігаються, використовуються такі рахунки:

N 2800 "Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів";

N 2900 "Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів";

N 3540 "Дебіторська заборгованість з придбання іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку";

N 3640 "Кредиторська заборгованість з придбання іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку".

Реалізований результат від операції з іноземною валютою - це доходи або витрати, отримані або сплачені після закінчення фінансової операції або події.

Нереалізований результат від операції з іноземною валютою - це результат переоцінки активів та зобов'язань в іноземній валюті у зв'язку зі зміною курсів, не пов'язаний з рухом коштів за реальними операціями на час переоцінки, він відображає коригування вартості іноземної валюти.

Операції купівлі-продажу валюти на умовах спот - це операції з купівлі-продажу однієї валюти за іншу за обумовленим курсом. Розрахунок за спотовою угодою повинен відбуватися у період, не більший ніж два робочі дні після дати укладання угоди.

Операції купівлі-продажу валюти на умовах форвард - це операції з купівлі-продажу однієї валюти за іншу на вказану дату в майбутньому та за обумовленим курсом. Розрахунок за ними повинен відбуватися на дату, зазначену в форвардному контракті (у період, більший ніж два робочі дні після дати укладання угоди).

Технічний рахунок - рахунок, який не несе економічного навантаження і використовується для технічного здійснення операції.

Банківські метали - це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів у зливках і порошках, що мають сертифікат якості.

1.2. На розмір відкритої валютної позиції банку впливають такі операції:

купівля, продаж готівкової та безготівкової іноземної валюти, в тому числі строкові операції, за якими виникають вимоги та зобов'язання в іноземних валютах, незалежно від способів та форм розрахунків за ними;

нарахована, отримана, сплачена іноземна валюта у вигляді доходів та витрат;

надходження коштів у іноземній валюті до статутного капіталу;

погашення банком безнадійної заборгованості в іноземній валюті;

формування резервів у іноземній валюті за рахунок витрат;

купівля-продаж основних засобів та товарно-матеріальних цінностей за іноземну валюту;

інші обмінні операції з іноземною валютою.

2. Облік обмінних операцій

2.1. При здійсненні обмінних операцій кінцевим результатом є здійснення операцій за дебетом рахунку в одній валюті та кредитом в іншій.

2.2. При здійсненні балансової бухгалтерської проводки за обмінними операціями використовуються такі курси:

за офіційним курсом Національного банку України на дату здійснення проводки відображається іноземна валюта у подвійній оцінці - за номіналом та в гривневому еквіваленті (доходи та витрати, нараховані, отримані і сплачені в іноземній валюті; всі зарахування та списання з кореспондентського рахунку - внесок в іноземній валюті до статутного капіталу, куплена-продана іноземна валюта та ін.);

за ринковим курсом відображається гривня у разі купівліпродажу іноземної валюти за національну валюту.

Приклад N 1: купівля 100 доларів США за 250 гривень. Офіційний курс долара США дорівнює 2 грн.

Д-т каса100 доларів США (200 грн.)

Д-т N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами" 50 грн.

К-т каса250 грн.;

за офіційним курсом Національного банку України на дату здійснення бухгалтерської проводки відображається гривня у разі нарахування, отримання і сплати доходів та витрат у іноземній валюті. У разі виправних проводок за рахунками доходів та витрат - сума у гривні сторнуючої проводки повинна дорівнювати сумі у гривні помилкової проводки.

Приклад N 2: нарахування доходів за кредитами у сумі 100 доларів США. Офіційний курс долара США дорівнює 2 грн.

Д-т нараховані доходи 100 доларів США (200 грн.)

К-т процентні доходи (6 клас) 200 грн.

Приклад N 3: сторнування нарахованих у попередньому місяці доходів за кредитами у сумі 100 доларів США (приклад N 2). Офіційний курс долара США на дату сторнуючої проводки дорівнює 2,1 грн.

Д-т процентні доходи (6 клас) 200 грн.

Д-т N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими

металами" 10 грн.

К-т нараховані доходи 100 доларів США (210 грн.)

за офіційним курсом Національного банку України на дату підписання установчого договору відображається гривня при обліку внесків до статутного капіталу в іноземній валюті за рахунком N 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку";

за офіційним курсом Національного банку України на день оформлення митної декларації - при купівлі-продажу основних засобів за іноземну валюту.

2.3. Головною вимогою при здійсненні бухгалтерської проводки за обмінними операціями є рівність на кінець дня сум у гривні (гривневому еквіваленті для іноземних валют за офіційним курсом Національного банку України) за дебетом та кредитом проводки. У разі виникнення різниці між гривневими еквівалентами іноземної валюти та гривнею за дебетом та кредитом балансової проводки вона відноситься на відповідний балансовий рахунок залежно від характеру операцій:

N 5010 "Емісійні різниці" - на суму різниці між курсами на дату підписання установчого договору та дату розрахунку в балансі банку;

N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

2.4. Переоцінка усіх валютних балансових рахунків здійснюється при кожній зміні офіційного курсу Національного банку України.

Курсові різниці при переоцінці всіх балансових рахунків відносяться на рахунок N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

Приклад N 4 (щодо прикладу N 1). Офіційний курс долара США змінився та дорівнює 2,2 грн.

Д-т каса (рахунок в іноземній валюті) 20 грн.

К-т N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами" 20 грн.

Довгострокові вкладення в іноземні підприємства, які здійснені у іноземній валюті, обліковуються у гривні за вартістю їх придбання (історичною вартістю) на рахунках груп N 410 "Вкладення в асоційовані компанії" та N 420 "Вкладення в дочірні компанії" і не підлягають переоцінці у зв'язку зі зміною офіційного курсу Національного банку України, як і внески до статутного фонду в іноземній валюті чи основні засоби, придбані за іноземну валюту.

2.5. Доходи або витрати є реалізованими у тому разі, коли фінансова операція була закінчена. Реалізований фінансовий результат за операціями з іноземною валютою розраховується перед виконанням переоцінки залишків, пов'язаної зі зміною курсів. Його величина дорівнює різниці між фактичною вартістю проданої (купленої) валюти та вартістю купівлі (продажу) за одним із методів:

перший прийшов, перший пішов (FIFO). При визначенні доходів банку від купівлі-продажу іноземної валюти сума реалізованої валюти помножується на різницю між курсом продажу та курсами, за якими були придбані перші суми валют (якщо спочатку здійснювався продаж валюти, а потім придбання, то береться різниця між курсом придбання та курсами, за якими у першу чергу здійснювався продаж валюти).

Приклад N 5: розрахунок доходу за методом FIFO:

Банк купив 300 доларів США за 720 грн.:

100 доларів США курс 2,2 грн. сума у грн. 220;

100 доларів США курс 2,4 грн. сума у грн. 240;

100 доларів США курс 2,6 грн. сума у грн. 260.

Банк продав 150 доларів США за 375 грн. (курс 2,5 грн.).

Дохід банку дорівнює: 375 - (100 USD х 2,2 + 50 USD х 2,4) = 35 грн.;

метод середньозваженої. При визначенні доходів банку від купівлі-продажу іноземної валюти сума реалізованої валюти помножується на різницю між курсом продажу та середнім курсом, за яким була придбана валюта (якщо спочатку здійснювався продаж валюти, а потім придбання, то береться різниця між курсом придбання та середнім курсом, за яким здійснювався продаж валюти).

Приклад N 6: розрахунок доходу за методом середньозваженої:

Банк купив 300 доларів США за 720 грн.:

100 доларів США курс 2,2 грн. сума у грн. 220;

100 доларів США курс 2,4 грн. сума у грн. 240;

100 доларів США курс 2,6 грн. сума у грн. 260.

Банк продав 150 доларів США за 375 грн. (курс 2,5 грн.).

Дохід банку розраховується таким чином:

Середній курс купівлі дорівнює: (100 USD х 2,2 + 100 USD х 2,4 +100 USD х 2,6)/300 USD = 2,4 грн.

Дохід дорівнює: 150 х (2,5 - 2,4) = 15 грн.

Приклад N 7: розрахунок доходу за методом середньозваженої:

Банк продав 150 доларів США за 360 грн.:

50 доларів США курс 2,2 грн. сума у грн. 110;

50 доларів США курс 2,4 грн. сума у грн. 120;

50 доларів США курс 2,6 грн. сума у грн. 130.

Банк купив 300 доларів США за 750 грн. (курс 2,5 грн.).

Дохід банку розраховується таким чином:

Середній курс продажу дорівнює: (50 USD х 2,2 + 50 USD х 2,4 + 50 USD х 2,6)/150 USD = 2,4 грн.

Дохід дорівнює: 300 х (2,5 - 2,4) = 30 грн.;

останній прийшов, перший пішов (LIFO). При визначенні доходів банку від купівлі-продажу іноземної валюти сума реалізованої валюти помножується на різницю між курсом продажу та курсами, за якими були придбані останні суми валют (якщо спочатку здійснювався продаж валюти, а потім придбання, то береться різниця між курсом придбання та курсами, за якими у останню чергу здійснювався продаж валюти).

Приклад N 8: розрахунок доходу за методом LIFO:

Банк купив 300 доларів США за 720 грн.:

100 доларів США курс 2,2 грн. сума у грн. 220;

100 доларів США курс 2,4 грн. сума у грн. 240;

100 доларів США курс 2,6 грн. сума у грн. 260.

Банк продав 150 доларів США за 375 грн. (курс 2,5 грн.).

Дохід банку дорівнює: 375 - (100 USD х 2,6 + 50 USD х 2,4)= - 5 грн.

Метод розрахунку реалізованого результату визначається обліковою політикою банку і може змінюватися у разі змін вимог Національного банку України щодо обліку іноземної валюти або коли зміни призведуть до більш адекватного відображення результату обмінних операцій банку.

2.6. Реалізований результат відноситься на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

Результат буде реалізованим тільки тоді, коли у разі здійснення обмінної операції зменшиться абсолютна величина валютної позиції у розрізі одного виду валюти.

У разі довгої відкритої валютної позиції реалізований результат виникає при продажу іноземної валюти. Реалізований результат розраховується шляхом множення кількості одиниць проданої валюти на різницю між курсом продажу та курсом купівлі валюти за розрахунковий період.

У разі короткої відкритої валютної позиції реалізований результат виникає при купівлі іноземної валюти. Реалізований результат розраховується шляхом множення кількості одиниць купленої валюти на різницю між курсом продажу та курсом купівлі валюти за розрахунковий період.

Приклад N 9: 21.12.98 банк продав 100 доларів США за 350 грн. (коротка позиція за USD) і купив 200 німецьких марок за 400 грн. (довга позиція за DEM). 22.12.98 банк купив 50 доларів США за 170 грн. (коротка позиція за USD зменшилась) і продав 100 німецьких марок за 210 грн. (довга позиція за DEM зменшилась).

Реалізований результат банку буде дорівнювати:

(100 USD - 50 USD) х (3,5 - 3,4) + (200 DEM - 100 DEM) х (2,1 - 2,0) = 50 USD х 0,1 + 100 DEM х 0,1 = 5 + 10 = 15.

У разі зміни за розрахунковий період довгої валютної позиції на коротку, реалізований результат дорівнює різниці між кількістю одиниць проданої валюти за розрахунковий період і кількістю одиниць валюти короткої валютної позиції на кінець розрахункового періоду, помноженій на різницю між курсом продажу і курсом купівлі валюти за розрахунковий період.

У разі зміни за розрахунковий період короткої валютної позиції на довгу, реалізований результат дорівнює різниці між кількістю одиниць купленої валюти за розрахунковий період і кількістю одиниць валюти довгої валютної позиції на кінець розрахункового періоду, помноженій на різницю між курсом продажу і курсом купівлі валюти за розрахунковий період.

Якщо купівля (продаж) іноземної валюти здійснювалась за різними курсами, то розрахунок реалізованого результату здійснюється за одним із методів, зазначених у п. 2.5.

Розрахунковий період банк визначає самостійно (за кожною операцією, за операційний день, за звітний місяць).

У разі, коли банк вирішив вести облік реалізованого і нереалізованого результатів від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами окремо, можливо обліковувати реалізований і нереалізований результати протягом місяця на одному аналітичному рахунку балансового рахунку N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами", а в кінці місяця необхідно виділити реалізований результат на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

2.7. Для реального уявлення про операції, обумовлені угодами, але не закінчені (наприклад, строкові контракти), необхідно розмежовувати поняття "дата операції" та "дата валютування".

При обліку за датою операції - бухгалтерська проводка здійснюється за датою операції незалежно від того, коли будуть виконуватися розрахунки за операцією. При невідповідності дати операції та дати валютування такі операції обліковуються на позабалансових рахунках:

групи N 920 "Валюта та банківські метали, які куплені, але не отримані";

групи N 921 "Валюта та банківські метали, які продані, але не відіслані";

N 9350 "Активи до отримання та депозити до розміщення за спотовими контрактами";

N 9360 "Активи до відсилання та депозити до залучення за спотовими контрактами".

2.8. При здійсненні бухгалтерської проводки за позабалансовими рахунками:

іноземна валюта записується у подвійній оцінці - за номіналом та в гривневому еквіваленті за офіційним курсом на дату здійснення проводки;

гривня записується за курсом угоди - у разі купівлі-продажу іноземної валюти за національну валюту та відображення майбутніх доходів чи витрат, які є об'єктом хеджування.

Приклад N 10: 20.08.98 банк купив 1000 доларів США на умовах форвард за курсом 2,5 грн. за долар США з метою хеджування. Офіційний курс долара США на дату укладання угоди дорівнює 2 грн.

Бухгалтерські проводки 20.08.98.

Д-т 92011000 доларів США (2000 грн.)

К-т 92112000 грн.

К-т 9215500 грн.

2.9. Переоцінку рахунків у іноземній валюті 9 класу "Позабалансові рахунки" у зв'язку зі зміною курсів валют банк здійснює згідно зі своєю обліковою політикою. Результат переоцінки рахунків 9 класу не відноситься на балансові рахунки. Необхідно розрізняти переоцінку позабалансових рахунків у іноземній валюті від переоцінки деривативних угод, номінали яких обліковуються за рахунками 9 класу і результати переоцінки яких відображаються не рідше одного разу на місяць (на звітну дату) за балансовим рахунком N 3810 "Балансуючий рахунок за результатами переоцінки позабалансової позиції щодо іноземної валюти та банківських металів" у кореспонденції з рахунками доходів та витрат.

2.10. Проводки за балансовими рахунками (зокрема за кореспондентським рахунком) виконуються на дату валютування.

3. Операції з банківськими металами

3.1. Облік операцій з банківськими металами ведеться аналогічно операціям з іноземною валютою. Облік операцій відображається за тими ж балансовими рахунками, що й операції у вільно конвертованій валюті.

3.2. Для кожного виду банківського металу умовно присвоєний відповідний код металу (за аналогією з кодами валют):

золото - 959 (XAU);

срібло - 961 (XAG);

платина - 962 (ХРТ).

3.3. Банківські метали обліковуються за подвійною оцінкою - у вазі хімічно чистого металу (унція (OZS)) та у гривнях і підлягають переоцінці за цінами, встановленими Національним банком України при кожній зміні ціни.

У консолідованому балансі банку рахунки за кодами металів відображаються лише у гривневому еквіваленті, перерахованому за офіційним курсом.

4. Технічні рахунки

4.1. Балансові проводки за обмінними операціями здійснюються з використанням технічних рахунків. Для балансових проводок за обмінними операціями використовуються технічні рахунки N 3800 "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" та N 3801 "Еквівалент позиції банку од. іноземної валюти та банківських металів" для зв'язку різних валют.

Залишки за цими рахунками не включаються до підрахунку загальної суми активів, зобов'язань та валюти балансу банку.

Для позабалансових обмінних операцій використовуються технічні рахунки 9 класу N 9280 "Позабалансова позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" та N 9281 "Еквівалент позабалансової позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів".

Аналітичний облік за технічними рахунками ведеться кожним банком на його розсуд.

На кінець кожного дня сума технічних пасивних та активних рахунків за обмінними операціями повинна дорівнювати нулю.

Приклад N 11: Облік та переоцінка технічних рахунків. Купівля банком 100 доларів США за 220 гривень (див. приклад N 1). Банк відкриває технічні рахунки NN 3800, 3801.

Технічно бухгалтерська проводка матиме такий вигляд:

Д-т каса100 доларів США (200 грн.)

К-т 3800100 доларів США (200 грн.)

Д-т 3801200 грн.

Д-т 620420 грн.

К-т каса220 грн.

Наступного дня офіційний курс долара США став 2,1 грн.

Переоцінка технічних рахунків "Валютна позиція":

Д-т 380110 грн.

К-т 380010 грн.

Банк самостійно вирішує технічні аспекти переоцінки рахунків у іноземній валюті.

У зв'язку з тим, що на кінець кожного дня рахунки N 3800 та N 3801 у гривневому еквіваленті повинні бути рівними між собою, результат їх переоцінки завжди буде нульовий.

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 605 від 10.01.99

Порядок
бухгалтерського обліку формування і використання резервів,
списання та повернення раніше списаних безнадійних активів
у комерційних банках України

1. Загальні положення

1.1. Цей порядок бухгалтерського обліку формування і використання резервів, списання та повернення раніше списаних безнадійних активів у комерційних банках України (далі - Порядок) регулює лише правила фінансового обліку. Податковий облік регулюється Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" та змінами до нього.

1.2. Списання безнадійних активів у комерційних банках можуть здійснюватися:

методом створення резервів, який передбачає поступове перенесення на рахунок витрат сумнівних та безнадійних активів;

методом прямого списання, коли актив відноситься на витрати у час фактичного виникнення збитків.

1.3. Комерційні банки формують резерви на покриття можливих втрат за активами у національній та іноземній валютах, включаючи розміщені депозити, надані кредити, придбані цінні папери, дебіторську заборгованість та інші активи.

1.4. У фінансовому обліку спеціальні резерви створюються за всіма видами активів у необхідних сумах.

1.5. Порядок розрахунку резервів за можливими втратами за кредитними операціями комерційних банків здійснюється відповідно до Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків, затвердженого постановою Правління від 27.03.98 N 122 та змін до нього.

1.6. Порядок розрахунку резервів під знецінення цінних паперів комерційних банків здійснюється відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами комерційних банків України, затвердженої постановою Правління від 30.12.97 N 466 та змін до неї.

1.7. Заборгованість банків і клієнтів за активними операціями оцінюється за категоріями ризику, визначеними іншими нормативними документами.

У разі відсутності нормативних документів активи оцінюються за внутрішнім положенням комерційного банку.

1.8. Резерви розподіляються на:

спеціальні резерви, які створюються для відшкодування можливих збитків за кредитами, дебіторською заборгованістю банків та іншими активами;

загальні резерви, які створюються для відшкодування можливих непередбачених ризиків.

1.9. Списання прострочених нарахованих доходів здійснюється відповідно до Правил бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків, затверджених постановою Правління від 25.09.97 N 316 та змін до них.

2. Рахунки, які використовуються для обліку формування резервів, списання та повернення раніше списаних безнадійних активів

2.1. Спеціальні резерви обліковуються на контрактивних рахунках. На суму сформованого спеціального резерву зменшується вартість відповідного активу:

- рахунки групи 149 "Резерви під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України" - контрактивні для рахунків розділу 14 "Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються Національним банком України";

- рахунки групи 159 "Резерв під заборгованість інших банків" контрактивні для рахунків розділу 15 "Кошти в інших банках";

- рахунки групи 189 "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками" - контрактивні для рахунків розділу 18 "Дебіторська заборгованість за операціями з банками";

- рахунки групи 240 "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" - контрактивні для рахунків розділів 20 "Кредити, які надані суб'єктам господарської діяльності", 21 "Кредити, які надані органам загального державного управління", 22 "Кредити, які надані фізичним особам";

- рахунки групи 289 "Резерви під дебіторську заборгованість за операціями з клієнтами банку" - контрактивні для рахунків розділу 28 "Дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку";

- рахунки групи 319 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж" - контрактивні для рахунків розділу 31 "Цінні папери у портфелі банку на продаж";

- рахунки групи 329 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на інвестиції" - контрактивні для рахунків розділу 32 "Цінні папери у портфелі банку на інвестиції";

- рахунки групи 359 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю" - контрактивні для рахунків дебіторської заборгованості розділу 35 "Інші активи банку".

2.2. Загальні резерви обліковуються на рахунку N 5020 "Загальні резерви".

2.3. Відрахування в резерви здійснюється шляхом дебетування рахунків групи 770 "Відрахування в резерв".

2.4. Зменшення розрахункової суми резервів здійснюється шляхом кредитування рахунків групи 770 "Відрахування в резерв".

2.5. Списання безнадійних активів здійснюється:

методом створення резервів - за дебетом контрактивних рахунків сформованих резервів;

методом прямого списання - за дебетом групи рахунків 771 "Списання безнадійних активів".

2.6. Повернення раніше списаних сум безнадійної заборгованості залежить від методу списання безнадійних активів та відображається таким чином:

за методом створення резервів - за кредитом рахунків групи 770 "Відрахування в резерв";

за методом прямого списання - за кредитом групи рахунків 771 "Списання безнадійних активів" - якщо повернення здійснюється протягом року, та за кредитом групи рахунків 671 "Повернення списаних активів" - якщо повернення здійснюється в наступному році.

3. Облік списання безнадійних активів методом створення резервів

3.1. Формування спеціальних резервів відображається такими проводками:

Дт 770 "Відрахування в резерви";

Кт 149 "Резерви під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України";

Кт 159 "Резерв під заборгованість інших банків";

Кт 189 "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями банку";

Кт 240 "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам";

Кт 289 "Резерви під дебіторську заборгованість за операціями з клієнтами банку";

Кт 319 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж";

Кт 329 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на інвестиції";

Кт 359 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю".

3.2. У разі формування резерву в іноземній валюті бухгалтерські проводки здійснюються з урахуванням офіційного курсу на день операції. Комерційний банк формує резерви в іноземній валюті за кожною валютою окремо. Переоцінка резервів в іноземній валюті від зміни курсів відноситься на балансовий рахунок N 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

3.3. У разі зменшення розрахункового розміру спеціальних резервів порівняно з попередньою звітною датою здійснюються проводки:

Дт Відповідний контрактивний рахунок сформованого резерву;

Кт 770 "Відрахування в резерви".

3.4. При списанні безнадійної заборгованості за рахунок резерву здійснюються проводки:

Дт Відповідний контрактивний рахунок сформованого резерву;

Кт Відповідний рахунок сумнівної заборгованості.

Списана безнадійна заборгованість за рахунок спеціальних резервів обліковується за групою позабалансових рахунків 961 "Борги, списані у збиток". При цьому здійснюються проводки:

Дт 961 "Борги, списані у збиток";

Кт 9910 Контррахунки для рахунків розділів 96-98.

3.5. Повернення раніше списаної суми безнадійної заборгованості:

Д-т коррахунок, рахунок клієнта;

Кт 770 "Відрахування в резерви".

Одночасно здійснюється проводка за кредитом групи позабалансових рахунків 961 "Борги, списані у збиток".

Після закінчення строку позовної давності, якщо списаний актив не було повернено, здійснюється аналогічна проводка.

4. Облік списання безнадійних активів методом прямого списання

4.1. При використанні методу прямого списання збитки, що фактично виникли за активами, за якими не було попередньо сформованих резервів, списуються безпосередньо на рахунок витрат такими бухгалтерськими проводками:

Д-т 771 "Списання безнадійних активів"

К-т Сумнівна заборгованість.

4.2. Списана безнадійна заборгованість враховується за групою позабалансових рахунків 961 "Борги, списані у збиток". При цьому здійснюються проводки:

Дт 961 "Борги, списані у збиток"

Кт 9910 Контррахунки для рахунків розділів 96-98.

4.3. Повернення раніше списаної суми безнадійної заборгованості:

Д-т коррахунок, рахунок клієнта

К-т 771 "Списання безнадійних активів" (якщо повернення здійснюється протягом поточного року)

або К-т 671 "Повернення списаних активів" (якщо повернення здійснюється у наступному році).

Одночасно здійснюється проводка за кредитом групи позабалансових рахунків 961 "Борги, списані у збиток".

Після закінчення строку позовної давності, якщо списаний актив не було повернено, здійснюється аналогічна проводка.

5. Особливості обліку резервів за наданими кредитами та депозитами

5.1. Формування резерву під нестандартну заборгованість здійснюється проводками:

- за міжбанківськими операціями:

Д-т 7701 "Відрахування в резерв під заборгованість інших банків";

Кт 1590 "Резерви під нестандартну заборгованість інших банків";

- за операціями з клієнтами:

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за наданими кредитами клієнтам";

К-т 2400 "Резерви під нестандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам".

5.2. Формування резерву під кредити, що належать до категорії "стандартні":

- за міжбанківськими операціями:

Д-т 7701 "Відрахування в резерви під заборгованість інших банків";

К-т 1591 "Резерви під стандартну заборгованість інших банків";

- за операціями з клієнтами:

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за наданими кредитами клієнтам";

К-т 2401 "Резерви під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам".

5.3. Списання безнадійного кредиту з балансу за рахунок резервів:

- за міжбанківськими операціями:

Д-т 1590 "Резерви під нестандартну заборгованість інших банків";

К-т Відповідний рахунок сумнівної заборгованості;

- за операціями з клієнтами:

Д-т 2400 "Резерви під нестандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам";

К-т Відповідний рахунок сумнівної заборгованості.

Одночасно здійснюється проводка за дебетом групи позабалансових рахунків 961 "Борги, списані у збиток".

Приклад:

За станом на 01.12.98 кредитний портфель (кредити, надані клієнтам банку) складається за такими групами:

     +------------------------------------------------------+
¦Групи кредитів¦ Сума, у грн.¦ % ризику ¦ Сума резерву,¦
¦ ¦ ¦ ¦ у грн. ¦
+--------------+-------------+----------+--------------¦
¦стандартні ¦ 10 000 ¦ 2 ¦ 200 ¦
¦субстандартні ¦ 5000 ¦ 20 ¦ 1000 ¦
¦сумнівні ¦ 2000 ¦ 50 ¦ 1000 ¦
¦УСЬОГО ¦ 17 000 ¦ ¦ 2200 ¦
+------------------------------------------------------+

Формування резерву:

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 200 грн.

К-т 2401 "Резерви під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 200 грн.

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 2000 грн.

К-т 2400 "Резерви під нестандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 2000 грн.

Протягом місяця:

- 05.12.98 банк видав нових кредитів на суму 2000 грн.;

- 10.12.98 покращився фінансовий стан позичальника, тому кредит на 800 грн., який був віднесений до "субстандартних" кредитів,

перенесено до категорії "стандартні";

- 15.12.98 банк став безнадійним щодо отримання кредиту на суму 1000 грн., який був віднесений до категорії "сумнівні".

Бухгалтерські проводки із списання безнадійної заборгованості за рахунок резервів за станом на 15.12.98:

Д-т 2400 "Резерви під нестандартну заборгованість клієнтів за кредитами, які надані клієнтам" 1000 грн.

К-т Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані клієнтам 1000 грн.

Одночасно здійснюється проводка за дебетом позабалансового рахунку:

Д-т 9611 "Борги клієнтів, які списані у збиток" 1000 грн.

К-т 9910 контррахунок 1000 грн.

Таким чином, за станом на 01.01.99 кредитний портфель (кредити, які надані клієнтам банку) має такий вигляд:

     +----------------------------------------------------------+
¦ Групи ¦ Сума, у грн. ¦ % ризику¦ Сума резерву, ¦
¦ кредитів ¦ ¦ ¦ грн. ¦
+-------------+------------------+---------+---------------¦
¦ стандартні ¦ 10000+ ¦ 2 ¦ 256 ¦
¦ ¦ 2000 + 800 ¦ ¦ ¦
¦ ¦ = 12 800 ¦ ¦ ¦
+-------------+------------------+---------+---------------¦
¦ субстан- ¦5000 - 800 = 4200 ¦ 20 ¦ 840 ¦
¦ дарнтні ¦ ¦ ¦ ¦
+-------------+------------------+---------+---------------¦
¦ сумнівні ¦ 2000 - 1000 = ¦ 50 ¦ 500 ¦
¦ ¦ 1000 ¦ ¦ ¦
+-------------+------------------+---------+---------------¦
¦ безнадійні ¦ 1000 ¦ 100 ¦ 1000 ¦
+-------------+------------------+---------+---------------¦
¦ ВСЬОГО ¦ 19 000 ¦ ¦ 2596 ¦
+----------------------------------------------------------+

05.01.99 банк, переглянувши свій кредитний портфель, виконує таку бухгалтерську проводку:

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 56 грн.

К-т 2401 "Резерви під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 56 грн. (256 - 200);

Д-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 340 грн.

(2000 - 840 - 500 - 1000).

К-т 2400 "Резерви під нестандартну заборгованість клієнтів за кредитами, які надані клієнтам" 340 грн.

25.01.99 частково повернено кредит, списаний як "безнадійний" у 1998 році, на суму 400 грн.

Бухгалтерська проводка за поверненням кредиту 25.01.99:

Д-т коррахунок, рахунок клієнта 400 грн.

К-т 7702 "Відрахування в резерв під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" 400 грн.

Одночасно здійснюється така проводка:

Д-т 9910 контррахунок 400 грн.

К-т 9611 "Борги клієнтів, які списані у збиток" 400 грн.

6. Загальні резерви

Загальні резерви формуються за рішенням Загальних зборів банку на різні види ризиків за рахунок прибутку, який залишився після сплати дивідендів такою проводкою:

Д-т 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження"

К-т 5020 "Загальні резерви".

Протягом року (після затвердження прибутку акціонерами банку) залежно від розміру резерву та його призначення можуть бути здійснені проводки на його поповнення або зменшення:

Д-т 5030 "Прибутки та збитки минулого року"

К-т 5020 "Загальні резерви" або навпаки.

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 606 від 10.01.99

Зміни та доповнення
до Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків
України

Виноску 1 викласти у такій редакції:

"За номером рахунку йде ознака синтетичного рахунку: А - активний, П пасивний, АП - активно-пасивний, КА - контрактивний, КП - контрпасивний".

1. У класі 1 "Казначейські та міжбанківські операції"

1.1. У групі рахунків 120 "Кошти до запитання в Національному банку України":

- ввести рахунок N 1202 А "Обов'язкові резерви страхування вкладів фізичних осіб".

1.2. У групі рахунків 141 "Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж":

- змінити ознаку рахунку N 1416 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.3. У групі рахунків 142 "Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції":

- змінити ознаку рахунку N 1426 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.4. У групі рахунків 149 "Резерви під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України":

- змінити ознаку рахунку N 1490 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок);

- змінити рахунок N 1491 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.5. У групі рахунків 151 "Строкові депозити, які розміщені в інших банках":

- назву рахунку N 1511 А "Гарантійні депозити в інших банках" змінити на назву "Гарантійні депозити та грошове покриття в інших банках".

1.6. У групі рахунків 159 "Резерв під заборгованість інших банків":

- змінити назву та ознаку рахунку N 1590 П (контрактивний рахунок) "Резерв під заборгованість інших банків" на КА (контрактивний рахунок) "Резерви під нестандартну заборгованість інших банків";

- ввести рахунок N 1591 КА "Резерви під стандартну заборгованість інших банків".

1.7. У групі рахунків 161 "Строкові депозити інших банків":

- назву рахунку N 1611 П "Гарантійні депозити інших банків" змінити на назву "Гарантійні депозити та грошове покриття інших банків".

1.8. Ввести групу рахунків 188 "Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками":

- ввести рахунок N 1880 А "Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками".

1.9. Ввести групу рахунків 189 "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками":

- ввести рахунок N 1890 КА "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками".

2. У класі 2 "Операції з клієнтами"

2.1. У групі рахунків 202 "Рахунки суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями":

- ввести рахунок N 2026 КА "Неамортизований дисконт за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності".

2.2. У групі рахунків 240 "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам":

- змінити назву та ознаку рахунку N 2400 П (контрактивний рахунок) "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" на КА (контрактивний рахунок) "Резерви під нестандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам";

- ввести рахунок N 2401 КА "Резерви під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам".

2.3. У групі рахунків 250 "Кошти бюджетів України до розподілу":

- ознаку рахунку N 2501 А (контрпасивний) "Технічний рахунок розподілу доходів бюджетів України" змінити на КП (контрпасивний).

2.4. У групі рахунків 251 "Кошти Державного бюджету України":

- рахунок N 2511 А (контрпасивний) "Технічний рахунок для перерахування коштів Державного бюджету України" змінити на АП (активно-пасивний).

2.5. У групі рахунків 252 "Бюджетні кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету України" виключити рахунок N 2527 А (контрпасивний) "Кредити за рахунок бюджетних коштів".

2.6. У групу рахунків 253 "Інші кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету":

- ввести рахунок N 2531 П "Кошти, вилучені уповноваженими органами";

- ввести рахунок N 2538 П "Нараховані витрати за іншими коштами клієнтів банку, які утримуються з Державного бюджету".

2.7. У групі рахунків 256 "Кошти позабюджетних фондів" виключити рахунок N 2567 А (контрпасивний) "Кредити за рахунок позабюджетних фондів".

2.8. Ввести групу рахунків 257 "Кошти до виплати":

- ввести рахунок N 2570 П "Кошти для виплати пенсій, заробітної плати та прирівняних до неї платежів";

- ввести рахунок N 2571 П "Кошти для інших виплат готівкою".

2.9. У групі рахунків 280 "Дебіторська заборгованість за операціями клієнтів":

- назву рахунку N 2800 А "Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів" змінити на назву "Дебіторська забор гованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів".

2.10. У групі рахунків 289 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю за операціями з клієнтами банку":

- змінити ознаку рахунку N 2890 П (контрактивний) на КА (контрактивний рахунок).

2.11. У групі рахунків 290 "Кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку":

- назву рахунку N 2900 П "Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі, продажу іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів" змінити на назву "Креди торська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів".

2.12. У групі рахунків 292 "Транзитні рахунки за операціями з клієнтами банку":

- характеристику рахунку N 2924 П "Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками" змінити на АП (активнопасивний).

3. У класі 3 "Операції з цінними паперами та інші активи і зобов'язання"

3.1. У групі рахунків 311 "Боргові цінні папери в портфелі банку на продаж" змінити ознаку рахунку N 3116 П (контрактивний) на КА (контрактивний рахунок).

3.2. Виключити групу рахунків 312 "Власні цінні папери банку в портфелі на продаж".

3.3. У групі рахунків 319 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж" змінити ознаку рахунку N 3190 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

3.4. У групі рахунків 321 "Боргові цінні папери в портфелі банку на інвестиції":

- змінити ознаку рахунку N 3216 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

3.5. У групі рахунків 329 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на інвестиції" змінити ознаку рахунок N 3290 П (контрактивний рахунок) на КА (контр активний рахунок).

3.6. У групі рахунків 330 "Цінні папери власного боргу, емітовані банком" змінити ознаку рахунку N 3306 А (контрпасивний рахунок) на КП (контрпасивний рахунок).

3.7. У групі рахунків 332 "Ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком":

- ввести рахунок N 3326 КП "Неамортизований дисконт за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком";

- ввести рахунок N 3327 П "Неамортизована премія за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком".

3.8. У групі рахунків 352 "Розрахунки за податками та обов'язковими платежами":

- назву рахунку N 3520 А "Дебіторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами" змінити на назву "Дебіторська заборгованість за податком на прибуток";

- ввести рахунок N 3522 А "Дебіторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток".

3.9. Виключити групу рахунків 353 "Розрахунки з акціонерами".

3.10. У групі рахунків 359 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю":

- змінити ознаку рахунку N 3590 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

3.12. У групі рахунків 362 "Розрахунки за податками та обов'язковими платежами":

- назву рахунку N 3620 П "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами" змінити на назву "Кредиторська заборгованість за податком на прибуток";

- ввести рахунок N 3622 П "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток".

3.13. У групу рахунків 365 "Кредиторська заборгованість за розрахунками з працівниками банку":

- ввести рахунок N 3654 П "Нараховані відпускні до сплати".

3.14. У групі рахунків 369 "Банківські резерви на покриття ризиків та витрат":

- виключити рахунок N 3691 П "Резерви на оплату відпускних та інших соціальних зобов'язань";

- виключити рахунок N 3698 АП "Результати переоцінки вартості малоцінних та швидкозношуваних предметів".

3.15. Розділ 37 "Клірингові рахунки, суми до з'ясування та транзитні рахунки" викласти у такій редакції:

"37 "Суми до з'ясування та транзитні рахунки".

3.16. Виключити групу рахунків 370 "Клірингові рахунки".

4. У класі 4 "Довгострокові вкладення, основні засоби та нематеріальні активи"

4.1. У групі рахунків 430 "Нематеріальні активи" змінити ознаку рахунку N 4309 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

4.2. У групі рахунків 440 "Операційні основні засоби" змінити ознаку рахунку N 4409 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

4.3. У групі рахунків 450 "Неопераційні основні засоби" змінити ознаку рахунку N 4509 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

5. У класі 5 "Капітал банку"

5.1. У групі рахунків 500 "Зареєстрований статутний капітал банку" назву групи змінити на назву 500 "Статутний капітал банку".

5.2. У групі рахунків 500 "Статутний капітал банку":

- назву рахунку N 5000 П "Сплачений зареєстрований статутний капітал банку" змінити на назву "Зареєстрований статутний капітал банку";

- ознаку рахунку N 5001 П "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку" змінити на КП (контрпасивний);

- ввести рахунок N 5002 КП "Власні акції банку, які придбані в акціонерів";

- ввести рахунок N 5003 П "Дивіденди, які направлені на збільшення статутного капіталу".

5.3. У групі рахунків 503 "Результати минулих років":

- назву та характеристику рахунку N 5030 П "Прибутки минулих років" змінити на назву "Прибутки та збитки минулих років" АП (активно-пасивний);

- виключити рахунок N 5031 А (контрпасивний) "Збитки минулих років".

5.4. У групі рахунків 504 "Результати минулого року, що очікують затвердження":

- змінити рахунок N 5040 П "Прибуток минулого року, що очікує затвердження" на "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження" АП (активно-пасивний);

- виключити рахунок N 5041 А (контрпасивний) "Збитки минулого року, що очікують затвердження".

5.5. Розділ 51 "Результати переоцінки основних засобів" викласти у такій редакції:

"51 "Результати переоцінки".

5.6. У розділі 51 "Результати переоцінки":

- змінити назву групи рахунків 510 "Результати переоцінки основних засобів" на "Результати переоцінки".

5.7. Виключити групу рахунків 590 "Результат поточного року".

6. У класі 6 "Доходи"

6.1. У групі рахунків 602 "Процентні доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності" ввести рахунок N 6028 П "Процентні доходи за фінансовим лізингом, який наданий суб'єктам господарської діяльності".

6.2. Змінити назву розділу 67 "Зменшення резервів" на "Повернення списаних активів":

- виключити групу рахунків 670 "Зменшення резервів за заборгованістю".

6.3. Ввести групу рахунків 671 "Повернення списаних активів":

- ввести рахунок N 6710 П "Повернення раніше списаної сумнівної дебіторської заборгованості за операціями з банками";

- ввести рахунок N 6711 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості інших банків";

- ввести рахунок N 6712 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості за кредитами, які надані клієнтам";

- ввести рахунок N 6713 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості від знецінення цінних паперів на продаж";

- ввести рахунок N 6714 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості від знецінення цінних паперів на інвестиції";

- ввести рахунок N 6715 П "Повернення раніше списаної сумнівної іншої дебіторської заборгованості та інших активів банку";

- ввести рахунок N 6717 П "Повернення раніше списаних безнадійних процентних доходів минулих років".

6.4. У групі рахунків 680 "Непередбачені доходи":

- виключити рахунок N 6800 П "Непередбачені доходи";

- ввести рахунок N 6801 П "Непередбачені доходи у зв'язку зі зміною облікової політики";

- ввести рахунок N 6809 П "Інші непередбачені доходи".

7. У класі 7 "Витрати"

7.1. У групі рахунків 702 "Процентні витрати за коштами суб'єктів господарської діяльності":

- ввести рахунок N 7028 А "Процентні витрати за фінансовим лізингом, який отриманий від суб'єктів господарської діяльності".

7.2. Змінити назву розділу 77 "Відрахування в резерви" на "Відрахування в резерви та списання сумнівних активів".

7.3. У групу рахунків 770 "Відрахування в резерви":

- ввести рахунок N 7700 АП "Відрахування в резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками";

- змінити рахунок N 7701 А "Відрахування в резерв під заборгованість інших банків" на АП;

- змінити рахунок N 7702 А "Відрахування в резерв під заборгованість за наданими кредитами клієнтам" на АП;

- змінити рахунок N 7703 А "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на продаж" на АП;

- змінити рахунок N 7704 А "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на інвестиції" на АП;

- змінити рахунок N 7705 А "Відрахування в резерв під можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю та іншими активами банку" на АП;

- змінити рахунок N 7706 А "Відрахування в банківські резерви на покриття ризиків і втрат" на АП.

7.4. Ввести групу рахунків 771 "Списання безнадійних активів".

У групі рахунків 771 "Списання безнадійних активів":

- ввести рахунок N 7710 А "Списання безнадійної дебіторської заборгованості за операціями з банками";

- ввести рахунок N 7711 А "Списання безнадійної заборгованості інших банків";

- ввести рахунок N 7712 А "Списання безнадійної заборгованості за кредитами, які надані клієнтам";

- ввести рахунок N 7713 А "Списання безнадійної заборгованості від знецінення цінних паперів на продаж";

- ввести рахунок N 7714 А "Списання безнадійної заборгованості від знецінення цінних паперів на інвестиції";

- ввести рахунок N 7715 А "Списання безнадійної іншої дебіторської заборгованості та інших активів банку";

- ввести рахунок N 7717 А "Списання безнадійних, нарахованих у минулому році процентних доходів".

7.5. У групі рахунків 780 "Непередбачені витрати":

- виключити рахунок N 7800 А "Непередбачені витрати";

- ввести рахунок N 7801 А "Непередбачені витрати у зв'язку зі зміною облікової політики";

- ввести рахунок N 7809 А "Інші непередбачені витрати".

8. У класі 9 "Позабалансові рахунки"

8.1. У групі рахунків 920 "Валюта та банківські метали, які куплені, але не отримані":

- ввести рахунок N 9207 А "Витрати майбутніх періодів, які хеджовані".

8.2. У групі рахунків 921 "Валюта та банківські метали, які продані, але не відіслані":

- ввести рахунок N 9217 П "Доходи майбутніх періодів, які хеджовані".

8.3. У групу рахунків 962 "Кошти до повернення":

- ввести рахунок N 9621 А "Валютні кошти фізичних осіб, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії".

8.4. Змінити назву групи рахунків 989 "Бланки та цінності в підзвіті та в дорозі" на назву "Документи та цінності в підзвіті та в дорозі":

- змінити назву рахунку N 9898 А "Інші цінності в підзвіті" на назву "Інші цінності та документи в підзвіті";

- змінити назву рахунку N 9899 А "Інші цінності в дорозі" на назву "Інші цінності та документи в дорозі".

8.5. У розділ 99 "Контррахунки":

- ввести групу рахунків 992 "Позабалансова позиція банку за іноземною валютою та банківськими металами";

- ввести рахунок N 9920 АП "Позабалансова позиція банку за іноземною валютою та банківськими металами".

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 607 від 10.01.99

Зміни та доповнення
до Інструкції про застосування Плану рахунків
бухгалтерського обліку
комерційних банків України

У Принципах побудови Плану рахунків у принципі "Оцінка" речення "Активи і пасиви обліковуються за вартістю їх придбання чи виникнення" змінити на речення "Активи і пасиви обліковуються пріоритетно за вартістю їх придбання чи виникнення".

Виноску 1 викласти у такій редакції:

"За номером рахунку йде ознака синтетичного рахунку: А - активний, П пасивний, АП - активно-пасивний, КА - контрактивний, КП - контрпасивний".

1. У класі 1 "Казначейські та міжбанківські операції"

1.1. У групі рахунків 120 "Кошти до запитання в Національному банку України":

- ввести рахунок N 1202 А "Обов'язкові резерви страхування вкладів фізичних осіб" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік обов'язкових резервів під забезпечення вкладів фізичних осіб.

За дебетом рахунку проводяться перераховані банком суми поповнення обов'язкових резервів у Національному банку України під вклади населення.

За кредитом рахунку проводяться суми, які повертаються Національним банком України".

1.2. У групі рахунків 141 "Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж" змінити ознаку рахунку N 1416 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.3. У групі рахунків 142 "Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції" змінити ознаку рахунку N 1426 П (контр активний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.4. У групі рахунків 149 "Резерви під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України":

- змінити ознаку рахунку N 1490 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок);

- змінити ознаку рахунку N 1491 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

1.5. У групі рахунків 151 "Строкові депозити, які розміщені в інших банках":

- назву та призначення рахунку N 1511 А "Гарантійні депозити в інших банках" викласти у такій редакції:

"1511 А Гарантійні депозити та грошове покриття в інших банках.

Призначення рахунку: облік коштів, які вимагаються банкамиконтрагентами для покриття кредитного ризику за різними операціями в цих банках (депозитами, акредитивами тощо).

За дебетом рахунку проводяться суми розміщених депозитів та суми грошового покриття за відповідними акредитивами тощо.

За кредитом рахунку проводяться суми повернених депозитів та суми акредитивів, виконаних за дорученням банку-емітента, а також суми, перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості тощо".

1.6. У групі рахунків 159 "Резерв під заборгованість інших банків":

- змінити назву, призначення та ознаку рахунку N 1590 П (контрактивний рахунок) "Резерв під заборгованість інших банків" на КА (контрактивний рахунок) "Резерви під нестандартну заборгованість інших банків" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю інших банків, віднесеної до категорій: "під контролем", "субстандартна", "сумнівна", "безнадійна". Відрахування до резервів здійснюються відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України.

За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення.

За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або зменшення резервів";

- ввести рахунок N 1591 КА (контрактивний рахунок) "Резерви під стандартну заборгованість інших банків" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю інших банків за кредитами, віднесеними до категорії "стандартні". Відрахування до резервів здійснюється відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України.

За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення.

За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або суми зменшення резервів".

1.7. У групі рахунків 161 "Строкові депозити інших банків":

- назву та призначення рахунку N 1611 П "Гарантійні депозити інших банків" викласти в такій редакції:

"1611 П Гарантійні депозити та грошове покриття інших банків.

Призначення рахунку: облік коштів інших банків, які призначені для покриття кредитного ризику за різними операціями з цими банками (депозитами, акредитивами тощо).

За кредитом рахунку проводяться суми отриманих депозитів та суми грошового покриття за відповідними акредитивами тощо.

За дебетом рахунку проводяться суми повернених депозитів та суми акредитивів, виконаних банком за дорученням банкуемітента".

1.8. У розділі 18 "Дебіторська заборгованість за операціями з банками":

- у групі рахунків 181 "Дебіторська заборгованість за операціями з банками" змінити призначення рахунку N 1811 А "Дебіторська заборгованість за операціями з готівкою" та викласти його в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік дебіторської заборгованості, пов'язаної з виконанням операцій при безпосередній кореспонденції з рахунками каси за операціями з підкріплення банку готівкою.

За дебетом рахунку проводиться списання сум з коррахунку або з рахунків каси.

За кредитом рахунку проводяться суми отриманої готівки або безготівкових коштів".

1.9. Ввести групу рахунків 188 "Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками";

- ввести рахунок N 1880 А "Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками" та викласти його призначення у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів дебіторської заборгованості за операціями з банками, погашення якої викликає сумнів.

За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості за операціями з банками, погашення якої викликає сумнів.

За кредитом рахунку проводиться погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійної заборгованості у встановленому порядку, а також, у разі покращення перспективи повернення коштів, віднесення заборгованості у зворотному порядку на відповідні рахунки".

1.10. Ввести групу рахунків 189 "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками";

- ввести рахунок N 1890 КА (контрактивний рахунок) "Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками" та викласти його призначення у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік резерву на можливі втрати за дебіторською заборгованістю за операціями з банками.

За кредитом рахунку проводяться суми сформованого резерву або його збільшення.

За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або сума зменшення резерву".

1.11. У групі рахунків 191 "Кредиторська заборгованість за операціями з банками" змінити призначення рахунку N 1911 П "Кредиторська заборгованість за операціями з готівкою" та викласти його в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік кредиторської заборгованості, пов'язаної з виконанням операцій при безпосередній кореспонденції з рахунками каси за операціями з підкріплення банку готівкою.

За кредитом рахунку проводяться суми отриманих коштів на коррахунок або на рахунок каси.

За дебетом рахунку проводиться сума відісланої готівки або безготівкових коштів".

2. У класі 2 "Операції з клієнтами"

2.1. У групі рахунків 202 "Рахунки суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями":

- призначення рахунку N 2020 А "Рахунки суб'єктів господарської діяльності за врахованими векселями" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів, наданих за врахованими банком товарними векселями до настання їх строку платежу. За цими рахунками не обліковуються кошти, які надані у разі використання векселів як застави, а також у разі купівлі у експортера векселів, які акцептовані імпортером. За цими рахунками обліковуються також векселі в банках кореспондентах. Векселі, куплені на вторинному ринку, обліковуються за рахунком N 3114 "Боргові цінні папери, випущені нефінансовими підприємствами, в портфелі банку на продаж" або N 3214 "Боргові цінні папери, випущені нефінансовими підприємствами, в портфелі банку на інвестиції".

За дебетом рахунку проводяться суми врахованих банком векселів до погашення, а також суми врахованих векселів, які відіслані на інкасо в банки-кореспонденти.

За кредитом рахунку проводяться суми, які надійшли при настанні строку платежу за векселем; суми, які надійшли від банків-кореспондентів на оплату врахованих векселів, а також суми, які перераховані на рахунки опротестованої (простроченої) і сумнівної заборгованості;

- ввести рахунок N 2026 КА (контрактивний рахунок) "Неамортизований дисконт за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності, які придбані з дисконтом. Дисконт амортизується протягом g ас до погашення векселя.

За кредитом рахунку проводиться сума дисконту при придбанні векселів.

За дебетом рахунку проводяться:

а) суми амортизації дисконту при нарахуванні доходів за звітний період;

б) суми неамортизованого дисконту при продажу векселів".

2.2. У групі рахунків 240 "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам":

- змінити назву, призначення та ознаку рахунку N 2400 П (контрактивний) "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" на КА (контрактивний) "Резерви під нестандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю за наданими клієнтам кредитами, віднесеними до категорій: "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", "безнадійні". Відрахування до резервів здійснюється відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України.

За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення.

За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або суми зменшення резервів";

- ввести рахунок N 2401 КА (контрактивний) "Резерви під стандартну заборгованість за кредитами, які надані клієнтам" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю за наданими клієнтам кредитами, віднесеними до категорії "стандартні". Відрахування до резервів здійснюється відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України.

За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення.

За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або суми зменшення резервів".

2.3. У групі рахунків 250 "Кошти бюджетів України до розподілу":

- змінити ознаку рахунку N 2501 А (контрпасивний) на КП (контрпасивний).

2.4. У групі рахунків 251 "Кошти Державного бюджету України":

- рахунок N 2511 А (контрпасивний) "Технічний рахунок для перерахування коштів Державного бюджету України" змінити на АП (активно-пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік перерахованих Головному управлінню Державного казначейства України загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), інших доходів Державного бюджету України та повернутих платникам надлишково перерахованих податків, зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України з початку року. В кінці року рахунок закривається у кореспонденції з рахунком N 2510 "Кошти Державного бюджету України".

За дебетом рахунку банками проводяться суми перерахувань на рахунок Головного управління Державного казначейства України, відкритий в Операційному управлінні Національного банку України через транзитні рахунки регіональних управлінь Національного банку України та установ уповноважених комерційних банків.

За кредитом рахунку проводяться суми доходів Державного бюджету України, що повертаються органами Державного казначейства України".

2.5. У групі рахунків 252 "Бюджетні кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету України" виключити рахунок N 2527 А (контрпасивний) "Кредити за рахунок бюджетних коштів".

2.6. У групу рахунків 253 "Інші кошти клієнтів, які утримуються з Державного бюджету":

- ввести рахунок N 2531 П "Кошти, вилучені уповноваженими органами" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів, що вилучаються правоохоронними, митними органами за порушення чинного законодавства або виявлені іншими органами як безхазяйні і перебувають у тимчасовому розпорядженні цих органів.

За кредитом рахунку проводяться суми надходжень коштів, що вилучаються правоохоронними, митними органами за порушення чинного законодавства або виявлені іншими органами як безхазяйні.

За дебетом рахунку проводяться суми списання за дорученнями правоохоронних, митних та фінансових органів на видачу коштів на підставі постанови про відмову в порушенні кримінальної справи; для повернення коштів власнику, якщо такий виявився у термін, передбачений законодавством; для зарахування коштів до державного бюджету на підставі рішення суду або рішення виконавчого комітету районної, міської ради народних депутатів, винесених за заявою фінансового органу про визнання коштів безхазяйними";

- ввести рахунок N 2538 П "Нараховані витрати за іншими коштами клієнтів банку, які утримуються з Державного бюджету" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за іншими коштами клієнтів банку, які утримуються з Державного бюджету.

За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх сплати.

За дебетом рахунку проводяться сплачені суми".

2.7. У групі рахунків 256 "Кошти позабюджетних фондів" виключити рахунок N 2567 А (контрпасивний) "Кредити за рахунок позабюджетних фондів".

2.8. Ввести групу рахунків 257 "Кошти до виплати".

2.9. У групу рахунків 257 "Кошти до виплати" ввести рахунок N 2570 П "Кошти для виплати пенсій, заробітної плати та прирівняних до неї платежів" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів для виплати пенсій із Державного бюджету, заробітної плати та прирівняних до неї платежів, які перераховує Державне казначейство України установам та організаціям, переведеним на казначейське виконання кошторисів доходів і видатків, а також фізичним особам.

За кредитом рахунку проводяться суми коштів, які надходять для виплати пенсій, заробітної плати та прирівняних до неї платежів.

За дебетом рахунку проводяться суми видатків за дорученнями клієнтів (пенсії, заробітна плата та прирівняні до неї платежі) як готівкою, так і зарахування на поточні, депозитні (вкладні) рахунки";

- ввести рахунок N 2571 П "Кошти для інших виплат готівкою" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів, які перераховуються Державним казначейством України для здійснення цільових виплат готівкою.

За кредитом рахунку проводяться суми коштів, які перераховує Державне казначейство України на визначені цілі.

За дебетом рахунку проводиться виплата коштів готівкою".

2.10. У групі рахунків 260 "Кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності":

- призначення рахунку N 2600 П "Поточні рахунки суб'єктів господарської діяльності" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів суб'єктів господарської діяльності, які використовуються для розрахунків, та депозитів до запитання. На цьому рахунку також обліковуються суми, які перераховуються клієнтами для формування статутного фонду до їх реєстрації як юридичних осіб.

За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять у встановленому порядку на рахунки клієнтів згідно з режимом рахунків.

За дебетом рахунку проводяться суми перерахувань, виплат за розпорядженням власників рахунків згідно з режимом рахунків, а також списання у безспірному (безакцептному) порядку згідно з чинним законодавством";

- призначення рахунку N 2602 П "Кошти в розрахунках суб'єктів господарської діяльності" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів у розрахунках (акредитиви, розрахункові чеки, гарантовані платіжні доручення, розрахунки за разовими заліками, кошти, що блоковані під гарантії, що надані суб'єктам господарської діяльності та інші). В аналітичному обліку відкриваються окремі особові рахунки за кожним видом розрахунків. Режим роботи рахунків за акредитивами, розрахунковими чеками, гарантованими платіжними дорученнями та разовими заліками викладений в інструкції N 7 Національного банку України "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України" та згідно з редакцією Уніфікованих правил і звичаїв для документарних акредитивів, опублікованою Міжнародною торговельною палатою.

За кредитом рахунку проводиться надходження коштів, призначених для забезпечення розрахунків.

За дебетом рахунку проводяться суми списання коштів за призначенням";

- призначення рахунку N 2603 П "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік надходжень, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю згідно з чинним законодавством України та нормативними актами України (наприклад, централізованих коштів Міненерго), та коштів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу.

За кредитом рахунку проводяться суми надходжень.

За дебетом рахунку проводяться суми перерахувань згідно з режимом роботи рахунків".

2.11. У групі рахунків 280 "Дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами" назву та призначення рахунку N 2800 А "Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів" викласти в такій редакції:

"2800 А Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів.

Призначення рахунку: облік сум заборгованості клієнтів у разі авансування або нестачі попередньо депонованих ними коштів для купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів, за їх дорученням.

За дебетом рахунку проводяться суми авансування або перевищення вартості іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів над сумою попередньо депонованих клієнтами коштів.

За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять у погашення авансів".

2.12. У групі рахунків 289 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю за операціями з клієнтами банку" змінити назву та ознаку рахунку N 2890 П (контрактивний рахунок) "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю за операціями з клієнтами банку" на КА (контрактивний рахунок) "Резерви під дебіторську заборгованість за операціями з клієнтами банку".

2.13. У групі рахунків 290 "Кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку" назву та призначення рахунку N 2900 П "Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі, продажу іноземної валюти та дорогоцінних металів для клієнтів" викласти в такій редакції:

"2900 П Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів.

Призначення рахунку: облік сум, перерахованих з рахунків клієнтів, або сум, які підлягають перерахуванню на них, за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів. За цим рахунком не обліковуються суми, депоновані у довірче управління.

За кредитом рахунку проводяться суми, які отримані від клієнтів за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів.

За дебетом рахунку проводяться використані суми, перераховані за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів";

- призначення рахунку N 2909 П "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік сум іншої кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку, наприклад:

невиплачені перекази для бенефіціарів, які не мають рахунку в банку;

суми коштів, отриманих для зарахування на вклади клієнтів безбалансових філій банку.

За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку.

За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку".

2.14. У групі рахунків 292 "Транзитні рахунки за операціями з клієнтами банку":

- характеристику рахунку N 2924 П "Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками" змінити на АП (активнопасивний).

3. У класі 3 "Операції з цінними паперами та інші активи і зобов'язання"

3.1. У групі рахунків 311 "Боргові цінні папери в портфелі банку на продаж" змінити ознаку рахунку N 3116 П (контрактивний рахунок) банку на КА (контрактивний рахунок).

3.2. Виключити групу рахунків 312 "Власні цінні папери банку в портфелі на продаж".

3.3. У групі рахунків 319 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж" змінити ознаку рахунку N 3190 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

3.4. У групі рахунків 321 "Боргові цінні папери в портфелі банку на інвестиції":

- змінити ознаку рахунку N 3216 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок);

- призначення рахунку N 3219 А "Прострочені нараховані доходи за борговими цінними паперами в портфелі банку на інвестиції" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік прострочених процентних доходів (крім дисконтних) за борговими цінними паперами.

За дебетом рахунку проводяться суми прострочених процентних доходів (крім дисконтних) за борговими цінними паперами.

За кредитом рахунку проводяться суми отриманих або списаних доходів. Подальший облік списаних доходів здійснюється за позабалансовими рахунками".

3.5. У групі рахунків 329 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на інвестиції" змінити ознаку рахунку N 3290 П (контрактивний рахунок) на КА (контр активний рахунок).

3.6. У групі рахунків 330 "Цінні папери власного боргу, емітовані банком" змінити ознаку рахунку N 3306 А (контрпасивний рахунок) на КП (контрпасивний рахунок).

3.7. У групі рахунків 332 "Ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком":

- ввести рахунок N 3326 КП (контрпасивний) "Неамортизований дисконт за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: відображення неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами, які випущені банком.

За дебетом рахунку проводиться сума дисконту при розміщенні ощадного (депозитного) сертифіката.

За кредитом рахунку проводиться сума амортизації дисконту при нарахуванні витрат за звітний період";

- ввести рахунок N 3327 П "Неамортизована премія за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком" та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: відображення неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами, які випущені банком.

За кредитом рахунку проводиться сума премії при розміщенні (ощадного) депозитного сертифіката.

За дебетом рахунку проводиться сума амортизації премії для зменшення витрат звітного періоду".

3.8. У групі рахунків 340 "Господарські матеріали":

- призначення рахунку N 3400 А "Господарські матеріали на складі" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік господарських матеріалів на складі.

За дебетом рахунку проводяться суми отриманих господарських матеріалів на склад та суми їх дооцінки.

За кредитом рахунку проводяться суми господарських матеріалів при передачі їх зі складу та суми їх уцінки".

3.9. У групі рахунків 350 "Витрати майбутніх періодів" призначення рахунку N 3500 А "Витрати майбутніх періодів" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік витрат банку, проведених у звітному періоді, але які належать до наступних звітних періодів. На цьому рахунку також потрібно обліковувати витрати на купівлю опціонів.

За дебетом рахунку проводяться суми проведених витрат, які належать до наступних звітних періодів.

За кредитом рахунку проводяться списання суми, що належать до витрат звітного періоду".

3.10. У групі рахунків 352 "Розрахунки за податками та обов'язковими платежами":

- назву та призначення рахунку N 3520 А "Дебіторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами" викласти в такій редакції:

"3520 А Дебіторська заборгованість за податком на прибуток.

"Призначення рахунку: облік авансових платежів за податком на прибуток.

За дебетом рахунку проводяться суми авансових платежів за податком на прибуток.

За кредитом рахунку проводяться суми списання авансових платежів після фактичного розрахунку податку на прибуток";

- змінити призначення рахунку N 3521 А "Відстрочений податок на прибуток" та викласти його в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік суми податку на прибуток, який належить до звітного періоду, розрахунки за яким відбуватимуться у майбутньому. Порядок обчислення, сплати податку на прибуток регулюється законодавчими та іншими нормативними актами України.

За дебетом рахунку проводяться суми податку, який належить до звітного періоду, у кореспонденції з рахунком N 7900 "Податок на прибуток".

За кредитом рахунку проводиться перенесення суми податку у період розрахунку за ним";

- ввести рахунок N 3522 А "Дебіторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток" (активний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік авансових платежів за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток.

За дебетом рахунку проводяться суми авансових платежів за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток.

За кредитом рахунку проводяться суми списання авансових платежів після фактичного розрахунку податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток".

3.11. Виключити групу рахунків 353 "Розрахунки з акціонерами".

3.12. У групі рахунків 359 "Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю" змінити ознаку рахунку N 3590 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

3.13. У групі рахунків 362 "Розрахунки за податками та обов'язковими платежами":

- назву та призначення рахунку N 3620 П "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами" викласти в такій редакції:

"3620 П Кредиторська заборгованість за податком на прибуток.

"Призначення рахунку: облік фактичних сум кредиторської заборгованості за податком на прибуток. Порядок обчислення, сплати податку до бюджету регулюється законодавчими та іншими нормативними актами.

За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості за податком на прибуток, що підлягає сплаті згідно з податковим обліком.

За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за податком на прибуток шляхом перерахування коштів при настанні строку платежу";

- змінити призначення рахунку N 3621 П "Відстрочений податок на прибуток" та викласти його в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік суми відстроченого нарахованого податку на прибуток, який відноситься до звітного періоду, розрахунки за яким відбуватимуться у майбутньому періоді.

За кредитом рахунку у кореспонденції з рахунком N 7900 "Податок на прибуток" проводяться суми відстроченого податку на прибуток, які відносяться до звітного періоду.

За дебетом рахунку проводяться суми податку на прибуток у період розрахунків за ним";

- ввести рахунок N 3622 П "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток" (пасивний) та викласти його призначення у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік фактичних сум кредиторської заборгованості за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток. Порядок обчислення, сплати податків та внесків платежів до бюджету та позабюджетних фондів регулюється законодавчими та іншими нормативними актами. Облік кожного виду податку ведеться за окремим аналітичним рахунком.

За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток, що підлягають сплаті згідно з по датковим обліком.

За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток, шляхом перерахування коштів при настанні строку платежу".

3.14. У групу рахунків 365 "Кредиторська заборгованість за розрахунками з працівниками банку":

- ввести рахунок N 3654 П "Нараховані відпускні до сплати" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік розрахованих зобов'язань за відпускними згідно з чинним законодавством та рішенням керівництва банку.

За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих відпускних до сплати.

За дебетом рахунку проводиться сплата відпускних".

3.15. У групі рахунків 369 "Банківські резерви на покриття ризиків та витрат":

- виключити рахунок N 3691 П "Резерви на оплату відпускних та інших соціальних зобов'язань";

- виключити рахунок N 3698 АП "Результати переоцінки вартості малоцінних та швидкозношуваних предметів".

3.16. Розділ 37 "Клірингові рахунки, суми до з'ясування та транзитні рахунки" викласти у такій редакції:

"37 "Суми до з'ясування та транзитні рахунки".

3.17. Виключити групу рахунків 370 "Клірингові рахунки".

3.18. У групі рахунків 373 "Транзитні рахунки" призначення рахунку N 3739 П "Транзитний рахунок за іншими розрахунками" викласти у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік коштів за іншими розрахунками для розподілу загальних сум між різними рахунками або клієнтами. Залишків за рахунком на кінець місяця не повинно бути.

За дебетом та за кредитом рахунку проводяться суми, які на кінець дня або звітного періоду відносяться на відповідні рахунки за призначенням".

3.19. Включити опис до розділу 39 "Розрахунки між філіями та іншими підвідомчими установами банку":

"Рахунки цього розділу призначені для здійснення розрахунків між філіями та підвідомчими установами банку. У консолідованому балансі банку юридичної особи на звітну дату залишки за активними рахунками розділу повинні дорівнювати залишкам за пасивними рахунками розділу".

3.20. Виключити опис з групи рахунків 390 "Розрахунки між філіями та іншими підвідомчими установами банку, які розташовані в Україні": "Рахунки цієї групи призначені для здійснення розрахунків між філіями та підвідомчими установами банку. У балансі банку - юридичної особи залишки за активними рахунками групи повинні дорівнювати залишкам за пасивними рахунками групи".

4. У класі 4 "Довгострокові вкладення, основні засоби та нематеріальні активи"

4.1. У групі рахунків 430 "Нематеріальні активи" змінити ознаку рахунку N 4309 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

4.2. У групі рахунків 440 "Операційні основні засоби" змінити ознаку рахунку N 4409 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

4.3. У групі рахунків 450 "Неопераційні основні засоби" змінити ознаку рахунку N 4509 П (контрактивний рахунок) на КА (контрактивний рахунок).

5. У класі 5 "Капітал банку"

У преамбулі до класу 5 "Капітал банку" другий абзац викласти в такій редакції:

"Цей клас складається з двох розділів:

Розділ 50 - "Статутний капітал та інші фонди банку".

Розділ 51 - "Результати переоцінки".

5.1. Назву групи рахунків 500 "Зареєстрований статутний капітал банку" змінити на назву "Статутний капітал банку".

5.2. У групі рахунків 500 "Статутний капітал банку":

- назву та призначення рахунку N 5000 П "Сплачений зареєстрований статутний капітал банку" викласти в такій редакції:

"5000 П Зареєстрований статутний капітал банку.

Призначення рахунку: облік зареєстрованого розміру статутного капіталу банку. Облік акцій ведеться за номінальною вартістю.

За кредитом рахунку проводяться суми збільшення зареєстрованого статутного капіталу.

За дебетом рахунку проводяться суми зменшення зареєстрованого статутного капіталу або суми несплаченого у встановлений строк зареєстрованого капіталу";

- рахунок N 5001 П "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку" (пасивний) змінити на КП (контрпасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік сум зареєстрованого, але несплаченого статутного капіталу.

За дебетом рахунку проводяться суми зареєстрованого, але несплаченого статутного капіталу в кореспонденції з рахунком N 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку".

За кредитом рахунку проводяться суми сплаченого статутного капіталу або суми несплаченого у встановлений строк зареєстрованого капіталу";

- ввести рахунок N 5002 КП "Власні акції банку, які придбані в акціонерів" (контрпасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік придбаних та не знищених банком акцій. На рахунку відображаються суми акцій, викуплених у їх власників. Акції обліковуються за номінальною вартістю. Різниця між номінальною вартістю та вартістю викупу списується у межах кредитових залишків спочатку з рахунку N 5010 "Емісійні різниці", потім - з рахунку N 5030 "Прибутки та збитки минулих років", а в разі нестачі - з рахунку N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

За дебетом рахунку проводяться суми придбаних акцій.

За кредитом рахунку проводяться суми реалізованих та анульованих акцій";

- ввести рахунок N 5003 П "Дивіденди, які направлені на збільшення статутного капіталу" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік капіталізованих дивідендів, направлених на збільшення статутного капіталу до часу його реєстрації.

За кредитом рахунку проводяться суми дивідендів, направлених на збільшення статутного капіталу.

За дебетом рахунку перераховуються суми дивідендів:

а) на рахунки NN 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку" та 5010 "Емісійні різниці" - у разі реєстрації нових акцій;

б) сплачуються акціонерам банку або зараховуються на рахунок N 5030 "Прибутки та збитки минулих років" (за рішенням акціонерів) - у разі відмови в реєстрації".

5.3. У групі рахунків 501 "Емісійні різниці" призначення рахунку N 5010 П "Емісійні різниці" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік надлишку між номінальною вартістю акції та ціною її розміщення, включаючи позитивні різниці між курсами на дату підписання установчого договору та дату виникнення на балансі банку гривневого еквівалента внеску в іноземній валюті до статутного капіталу. При подальшому викупі власних акцій різниці між номінальною вартістю та ціною викупу акцій списуються з цього ж рахунку в межах залишку.

За кредитом рахунку проводяться позитивні різниці при первинному та подальшому розміщенні акцій.

За дебетом рахунку проводиться списання різниці між ціною викупу та номінальною вартістю акцій у разі викупу власних акцій у межах залишку за ним".

5.4. У групі рахунків 502 "Загальні резерви банку" змінити призначення рахунку N 5020 П "Загальні резерви" та викласти його в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік загальних резервів, створених за рішенням акціонерів під різні ризики.

За кредитом рахунку проводяться суми розподіленого прибутку, направленого на формування резервів з рахунків NN 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження" та 5030 "Прибутки та збитки минулих років".

За дебетом рахунку проводиться повернення сум на рахунок N 5030 "Прибутки та збитки минулих років".

5.5. У групі рахунків 503 "Результати минулих років":

- назву, характеристику та призначення рахунку N 5030 П "Прибутки минулих років" викласти в такій редакції: "5030 АП "Прибутки та збитки минулих років".

Призначення рахунку: облік підтвердженого прибутку минулих років, що залишається у розпорядженні банку після нарахування дивідендів, відрахувань у загальні резерви та резервні фонди банку. Залишок за рахунком банку юридичної особи може бути або пасивним - у разі прибутку, або активним - у разі підтвердженого непокритого збитку минулих років.

За дебетом рахунку проводяться:

а) покриття суми збитку минулого року;

б) відрахування загальних резервів на рахунок N 5020 "Загальні резерви";

в) списання емісійних різниць у разі недостатності коштів на рахунку N 5010 "Емісійні різниці".

За кредитом рахунку проводяться:

а) суми підтвердженого прибутку, що залишається у розпорядженні банку;

б) повернення загальних резервів з рахунку N 5020 "Загальні резерви";

- виключити рахунок N 5031 А (контрпасивний) "Збитки минулих років".

5.6. У групі рахунків 504 "Результати минулого року, що очікують затвердження":

- рахунок N 5040 П "Прибуток минулого року, що очікує затвердження" викласти в такій редакції:

"5040 АП "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження" (активно-пасивний).

Призначення рахунку: облік прибутку до його розподілу за рішенням зборів акціонерів та обліку збитку. За цим рахунком прибуток чи збиток формується в останній робочий день звітного року.

За кредитом рахунку проводяться суми доходів, перерахованих в останній робочий день звітного року або покриття затвердженого збитку з рахунку N 5030 "Прибутки та збитки минулих років".

За дебетом рахунку проводяться:

а) суми витрат, перерахованих в останній робочий день звітного року;

б) суми розподілу затвердженого прибутку;

в) списання емісійних різниць у разі недостатності коштів на рахунках NN 5010 "Емісійні різниці" та 5030 "Прибутки та збитки минулих років";

- виключити рахунок N 5041 А (контрпасивний) "Збитки минулого року, що очікують затвердження".

5.7. Розділ 51 "Результати переоцінки основних засобів" викласти у такій редакції:

"51 "Результати переоцінки".

5.8. У розділі 51 "Результати переоцінки" змінити назву групи рахунків 510 "Результати переоцінки основних засобів" на назву "Результати переоцінки".

5.9. У розділі 59 "Результат поточного року":

- виключити групу рахунків 590 "Результат поточного року".

У частині I "Доходи і витрати" останній абзац викласти в такій редакції: "Обороти і залишки за рахунками доходів і витрат накопичуються з початку звітного року і в кінці року закриваються на рахунок N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

Доповнити частину I "Доходи і витрати" абзацом такого змісту: "Сума доходів і витрат банку за операціями між філіями та установами одного банку у консолідованому балансі банку - юридичної особи на звітну дату повинна дорівнювати нулю".

6. У класі 6 "Доходи"

6.1. Опис 6 "Доходи" викласти в такій редакції:

"Доходи банку обліковуються за рахунками шостого класу.

За кредитом рахунків проводяться суми доходів, які належать до звітного періоду.

За дебетом рахунків проводиться зменшення суми доходів або суми збитків, що виникають за торговельними операціями (група рахунків 620) при перенесенні результатів роботи за звітний рік, які відносяться на рахунок N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

6.2. У групі рахунків 602 "Процентні доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності" ввести рахунок N 6028 П "Процентні доходи за фінансовим лізингом, який наданий суб'єктам господарської діяльності".

6.3. Змінити назву розділу 67 "Зменшення резервів" на назву "Повернення списаних активів":

- виключити групу рахунків 670 "Зменшення резервів за заборгованістю";

- ввести групу рахунків 671 "Повернення списаних активів";

- ввести рахунок N 6710 П "Повернення раніше списаної сумнівної дебіторської заборгованості за операціями з банками" (пасивний);

- ввести рахунок N 6711 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості інших банків" (пасивний);

- ввести рахунок N 6712 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості за кредитами, які надані клієнтам" (пасивний);

- ввести рахунок N 6713 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості від знецінення цінних паперів на продаж" (пасивний);

- ввести рахунок N 6714 П "Повернення раніше списаної сумнівної заборгованості від знецінення цінних паперів на інвестиції" (пасивний);

- ввести рахунок N 6715 П "Повернення раніше списаної сумнівної іншої дебіторської заборгованості та інших активів банку" (пасивний);

- ввести рахунок N 6717 П "Повернення раніше списаних безнадійних процентних доходів минулих років" (пасивний).

6.4. У групі рахунків 680 "Непередбачені доходи":

- виключити рахунок N 6800 П "Непередбачені доходи";

- ввести рахунок N 6801 П "Непередбачені доходи у зв'язку зі зміною облікової політики";

- ввести рахунок N 6809 П "Інші непередбачені доходи".

7. У класі 7 "Витрати"

Опис до класу 7 "Витрати" викласти в такій редакції:

"Витрати обліковуються за рахунками сьомого класу.

За дебетом рахунків проводяться суми витрат.

За кредитом рахунків проводиться зменшення суми витрат та списуються суми витрат при формуванні результату роботи за період, які відносяться на рахунок "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

7.1. У групі рахунків 702 "Процентні витрати за коштами суб'єктів господарської діяльності":

- ввести рахунок N 7028 А "Процентні витрати за фінансовим лізингом, який отриманий від суб'єктів господарської діяльності" (активний).

7.2. Змінити назву розділу 77 "Відрахування в резерви" на назву "Відрахування в резерви та списання сумнівних активів".

7.3. У групу рахунків 770 "Відрахування в резерви":

- ввести рахунок N 7700 АП "Відрахування в резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками" (активнопасивний);

- рахунок N 7701 А "Відрахування в резерв під заборгованість інших банків" змінити на АП (активнопасивний);

- рахунок N 7702 А "Відрахування в резерв під заборгованість за наданими кредитами клієнтам" змінити на АП (активно-пасивний);

- рахунок N 7703 А "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на продаж" змінити на АП (активно-пасивний);

- рахунок N 7704 А "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на інвестиції" змінити на АП (активнопасивний);

- рахунок N 7705 А "Відрахування в резерв під можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю та іншими активами банку" змінити на АП (активно-пасивний);

- рахунок N 7706 А "Відрахування в банківські резерви на покриття ризиків і втрат" змінити на АП (активно-пасивний).

7.4. Ввести групу рахунків 771 "Списання безнадійних активів".

7.5. У групі 771 "Списання безнадійних активів":

- ввести рахунок N 7710 А "Списання безнадійної дебіторської заборгованості за операціями з банками";

- ввести рахунок N 7711 А "Списання безнадійної заборгованості інших банків";

- ввести рахунок N 7712 А "Списання безнадійної заборгованості за кредитами, які надані клієнтам";

- ввести рахунок N 7713 А "Списання безнадійної заборгованості від знецінення цінних паперів на продаж";

- ввести рахунок N 7714 А "Списання безнадійної заборгованості від знецінення цінних паперів на інвестиції";

- ввести рахунок N 7715 А "Списання безнадійної іншої дебіторської заборгованості та інших активів банку";

- ввести рахунок N 7717 А "Списання безнадійних, нарахованих у минулому році процентних доходів".

7.6. У групі рахунків 780 "Непередбачені витрати":

- виключити рахунок N 7800 А "Непередбачені витрати";

- ввести рахунок N 7801 А "Непередбачені витрати у зв'язку зі зміною облікової політики";

- ввести рахунок N 7809 А "Інші непередбачені витрати".

8. У класі 9 "Позабалансові рахунки"

8.1. У групі рахунків 902 "Гарантії, надані клієнтам" призначення рахунку N 9020 А "Гарантії, що надані клієнтам" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік наданих клієнтам (крім банків) гарантій за умови, що вони безвідкличні. Гарантії, які надані банкам як забезпечення кредитів, отриманих клієнтами, позичальниками цих банків, проводяться як гарантії, що надані клієнтам. За цим рахунком здійснюється облік як простих гарантій, так і гарантій, для яких існує відповідна отримана контргарантія, що обліковується за рахунками NN 9015 або 9036.

За дебетом рахунку проводяться суми гарантій, що надані клієнтам.

За кредитом рахунку проводяться суми невикористаних гарантій після закінчення їх дії; гарантій, що стали сумнівними і які переносяться на рахунок N 9091; або вико ристаних гарантій.

8.2. У групі рахунків 920 "Валюта та банківські метали, які куплені, але не отримані":

- призначення рахунку N 9200 А "Валюта та банківські метали, які куплені за умовами спот" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік сум купленої національної, іноземної валюти та банківських металів, розрахунки за якими відстрочуються з часу укладення угоди на строк не більший ніж звичайний для валютного ринку (як правило, не більше двох операційних днів).

За дебетом рахунку проводяться суми купленої, але неотриманої валюти та вартість банківських металів.

За кредитом рахунку проводяться суми отриманої валюти та банківських металів або суми сумнівної заборгованості";

- призначення рахунку N 9205 А "Дисконт/Премія до отримання за форвардними валютними контрактами" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік неамортизованої різниці між спотовими та форвардними курсами іноземної валюти за форвардними контрактами валютного обміну, що укладені з метою хеджування.

За дебетом рахунку проводяться суми різниці між спотовим та форвардним курсами.

За кредитом рахунку проводиться сума різниці між спотовим та форвардним курсами, яка списується при закритті форвардного контракту";

- ввести рахунок N 9207 А "Витрати майбутніх періодів, які хеджовані" (активний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік сум процентів, які повинні бути сплачені за отримані кредити та депозити в іноземній валюті, але які ще не нараховані і які є предметом операції хеджування (куплені на строк). Рахунок ведеться в гривнях за курсом, вказаним у контракті з хеджування.

За дебетом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі витрат за процентами до виплати на дату укладення угоди з хеджування.

За кредитом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на рахунки витрат на час їх нарахування".

8.3. У групі рахунків 921 "Валюта та банківські метали, які продані, але не відіслані":

- призначення рахунку N 9210 П "Валюта та банківські метали, які продані за умовами спот" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою поставки за операціями спот.

За кредитом рахунку проводяться суми проданої, але невідісланої валюти та банківських металів.

За дебетом рахунку проводяться суми поставленої валюти та банківських металів";

- призначення рахунку N 9215 П "Дисконт/Премія до виплати за форвардними контрактами" викласти в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік неамортизованої різниці між спотовим та форвардним курсами іноземної валюти за форвардними контрактами валютного обміну, що укладені з метою хеджування.

За кредитом рахунку проводяться суми різниці між спотовим та форвардним курсами.

За дебетом рахунку проводиться списання суми різниці між спотовим та форвардним курсами при закритті форвардного контракту";

- ввести рахунок N 9217 П "Доходи майбутніх періодів, які хеджовані" (пасивний) та викласти його призначення в такій редакції:

"Призначення рахунку: облік сум процентів, які мають бути отримані за кредити та депозити в іноземній валюті, але які ще не нараховані і які є предметом операції хеджування (продані на строк). Рахунок ведеться у гривнях за курсом угоди з хеджування.

За кредитом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі доходів за процентами до отримання на дату укладення угоди з хеджування.

За дебетом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на рахунки доходів на час їх нарахування".

8.4. У групу рахунків 962 "Кошти до повернення" ввести рахунок N 9621 А "Валютні кошти фізичних осіб, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії" (активний) та викласти його призначення у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік валютних коштів фізичних осіб, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії та кореспондентських рахунках комерційних банків, які здійснювали розрахунки через Зовнішекономбанк Росії.

За дебетом рахунку проводяться суми валютних коштів фізичних осіб.

За кредитом рахунку проводяться суми повернених коштів".

8.5. У групі рахунків 980 "Документи за розрахунковими операціями" призначення рахунку N 9802 А "Акредитиви до сплати" викласти у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік акредитивів, які виставлені банку до оплати. Вони не обліковуються за рахунками розділів 90, 91.

8.6. У групі рахунків 981 "Інші цінності і документи" призначення рахунку N 9819 А викласти у такій редакції:

"Призначення рахунку: облік цінностей і документів, які не враховуються на інших позабалансових рахунках, наприклад, дорожні чеки, отримані від емітентів на консигнацію; цінностей і документів, які на час надходження не можуть бути зараховані на відповідні балансові і позабалансові рахунки, а також цінностей і документів, списаних з інших рахунків, але не виданих за призначеннями. Також здійснюється облік розрахункових документів на безспірне стягнення за наявності коштів на рахунку клієнта та кореспон дентському рахунку комерційного банку для їх виконання і одночасного зупинення їх виконавчого впровадження за ухвалою арбітражного суду. На цьому рахунку цінності і документи враховуються за номінальною вартістю або в умовній оцінці - 1 гривня.

За дебетом рахунку проводяться суми прийнятих цінностей і документів.

За кредитом рахунку списуються видані та відіслані за призначенням цінності і документи".

8.7. Змінити назву групи рахунків 989 "Бланки та цінності в підзвіті та в дорозі" на назву "Документи та цінності в підзвіті та в дорозі".

8.8.У групі рахунків 989 "Документи та цінності в підзвіті та в дорозі":

- змінити назву рахунку N 9898 А "Інші цінності в підзвіті" на назву "Інші цінності та документи в підзвіті", а назву рахунку N 9899 А "Інші цінності в дорозі" змінити на назву "Інші цінності та документи в дорозі".

8.9. У розділ 99 "Контррахунки":

- ввести групу рахунків 992 "Позабалансова позиція банку за іноземною валютою та банківськими металами";

- ввести рахунок N 9920 АП "Позабалансова позиція банку за іноземною валютою та банківськими металами".

9. У переліку окремих термінів визначення ф'ючерсного контракту викласти в такій редакції:

"Ф'ючерсний контракт - це стандартний контракт на товарних і фондових біржах, який засвідчує зобов'язання особи придбати (продати) цінні папери, кошти або інші активи у визначений час та на визначених біржею умовах у майбутньому, з фіксацією цін такого продажу під час укладення такого контракту".

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 608 від 10.01.99

Зміни та доповнення
до Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними
паперами установ комерційних банків України

До Інструкції вносяться зміни, пов'язані із змінами у Плані рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України.

У п. 1.6 у переліку балансових рахунків:

Виключити групу рахунків N 353 "Розрахунки з акціонерами"(А).

Виключити групу рахунків N 370 "Клірингові розрахунки" (А-П).

Виключити групу рахунків N 590 "Результат поточного року" (А-П).

Виключити групу рахунків N 670 "Зменшення резервів за заборгованістю" (П).

Змінити назву групи рахунків N 500 "Зареєстрований статутний капітал банку" на "Статутний капітал банку".

Змінити характеристику групи рахунків N 770 "Відрахування в резерви" (А) активний рахунок на (А-П) активно-пасивний рахунок.

Змінити назву групи рахунків N 989 "Бланки та цінності в підзвіті та в дорозі" на "Документи та цінності в підзвіті та в дорозі".

У пункті 3.2.3 останній абзац викласти в такій редакції:

"Якщо в кінці наступного місяця за результатами коригування балансової та ринкової вартості акцій необхідно зменшити залишок створеного спеціального резерву, то в бухгалтерському обліку це буде відображено проводкою:

Дебет рахунку

N 3190 "Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі банку на продаж"

Кредит рахунку

N 7703 "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на продаж".

У пункті 3.6 останній абзац викласти в такій редакції:

"Сума зменшення резерву внаслідок збільшення вартості цінних паперів, за якими був створений резерв, обліковується за рахунком N 7704 "Відрахування в резерв під знецінення цінних паперів на інвестиції". Також на цей рахунок зараховується сума створеного резерву в результаті продажу інвестиційних цінних паперів".

У пункті 4.2.4 другий абзац викласти в такій редакції:

"Перерахування сум до статутного капіталу з іноземної вільно конвертованої валюти, внесеної іноземними засновниками, акціонерами (учасниками), у національну валюту України здійснюється за офіційним курсом Національного банку України на дату підписання установчого договору".

Пункт 4.3 викласти в такій редакції:

"Зареєстрований статутний капітал банку обліковується за рахунком N 5000 (П) "Зареєстрований статутний капітал банку".

За кредитом рахунку N 5000 проводяться суми збільшення зареєстрованого статутного капіталу.

Несплачений зареєстрований статутний капітал банку обліковується за рахунком N 5001 (контрпасивний) "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку".

За дебетом рахунку N 5001 "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку" проводяться суми зареєстрованого, але несплаченого статутного капіталу в кореспонденції з рахунком N 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку".

При цьому здійснюються проводки:

Д-т - Коррахунок, каса, поточний рахунок

Д-т - N 5001 "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку"

К-т - N 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку".

Пункт 4.3.1 викласти в такій редакції:

"Внески акціонерів за незареєстрованим статутним капіталом враховуються на окремому балансовому рахунку N 3630 "Внески за незареєстрованим статутним капіталом". При цьому здійснюються такі бухгалтерські проводки:

1) при внесенні сум акціонерами за ще не зареєстрованим статутним капіталом банку:

Дт - Коррахунок, каса, поточний рахунок

Кт - N 3630 "Внески за незареєстрованим статутним капіталом" - на суму внеску;

2) при реєстрації статутного капіталу:

Дт - N 3630 "Внески за незареєстрованим статутним капіталом" - на суму сплаченої частини збільшення статутного капіталу

Дт - N 5001 "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку" - на суму несплаченої частини збільшення статутного капіталу

Кт - N 5000 "Зареєстрований статутний капітал банку" - на загальну суму збільшення статутного капіталу;

3) при отриманні внесків акціонерів до статутного капіталу після його реєстрації:

Дт - Коррахунок, каса, поточний рахунок

Кт - N 5001 "Несплачений зареєстрований статутний капітал банку" - на суму внеску до статутного капіталу;

4) у разі збільшення статутного капіталу за рахунок капіталізації дивідендів, після його реєстрації:

Дт - 5003 "Дивіденди, які направлені на збільшення статутного капіталу"

Кт - 5000 "Статутний капітал банку".

Приклад:

Облік внесків за статутним капіталом

    +-----------------------------------------------------+
¦ ¦ Дебет ¦ Кредит ¦ Сума ¦
+---------------------------+--------+--------+-------¦
¦Банком оголошений та ¦ коррах.¦ 3630 ¦ 30.000¦
¦незареєстрований статутний ¦ ¦ ¦ ¦
¦капітал: 100 000 акцій, ¦ ¦ ¦ ¦
¦номінал - 1 грн. ¦ ¦ ¦ ¦
¦Отримано внесків - 30 000 ¦ ¦ ¦ ¦
¦грн. ¦ ¦ ¦ ¦
¦Банком зареєстрований ¦ 5001 ¦ 5000 ¦ 70 000¦
¦статутний ¦ 3630 ¦ 5000 ¦ 30 000¦
¦капітал ¦ ¦ ¦ ¦
¦Отримано кошти після ¦ коррах.¦ 5001 ¦ 70 000¦
¦реєстрації статутного ¦ ¦ ¦ ¦
¦капіталу ¦ ¦ ¦ ¦
+-----------------------------------------------------+

Пункт 4.3.2 викласти в такій редакції:

"У разі продажу акцій інвестору за ціною, вище ніж номінальна вартість, емісійна різниця між ціною розміщення акцій та їх номінальною вартістю враховується за балансовим рахунком N 5010 "Емісійні різниці".

Приклад:

Облік емісійного доходу банку

    +----------------------------------------------------------+
¦ ¦ Дебет ¦ Кредит ¦ Сума ¦
+----------------------------+---------+---------+---------¦
¦Оголошено та зареєстровано: ¦ ¦ ¦ ¦
¦Привілейовані акції: 6%-і, ¦ 5001/1 ¦ 5000/1 ¦ 100 000 ¦
¦номінал - 10 грн., 10 000 ¦ ¦ ¦ ¦
¦шт. ¦ ¦ ¦ ¦
¦Прості акції: номінал - 1 ¦ 5001/2 ¦ 5000/2 ¦ 100 000 ¦
¦грн., 100 000 шт. ¦ ¦ ¦ ¦
¦Реалізовано: ¦ ¦ ¦ ¦
¦Привілейовані акції: 1000 ¦ коррах. ¦ 5001/1 ¦ 10 000 ¦
¦шт. ¦ коррах. ¦ 5010/1 ¦ 2000 ¦
¦за ціною - 12 грн.; ¦ коррах. ¦ 5001/2 ¦ 30 000 ¦
¦Прості акції: 30 000 шт. ¦ коррах. ¦ 5010/2 ¦ 120 000 ¦
¦за ціною - 5 грн. ¦ ¦ ¦ ¦
+----------------------------------------------------------+

У першому абзаці п. 4.3.3 змінити назву групи рахунків N 500 "Зареєстрований статутний капітал банку" на "Статутний капітал банку".

Викласти п. 4.4 у такій редакції:

"4.4. Банк може викуповувати в акціонера акції, що належали йому, для їх подальшого перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання або отримувати власні акції в дар. Ці акції повинні бути реалізовані або анульовані протягом одного року. Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на Загальних зборах акціонерів проводяться без урахування викуплених банком власних акцій.

Облік власних акцій, викуплених в акціонерів для подальшого перепродажу або анулювання в установленому порядку, здійснюється за балансовим рахунком N 5002 "Власні акції банку, що придбані у акціонерів" за номінальною вартістю. Різниця між номінальною вартістю та ціною викупу відноситься на рахунок N 5010 "Емісійні різниці" в межах залишку цього рахунку. В разі недостатності залишку першим дебетується рахунок N 5030 "Прибутки та збитки минулих років" у межах позитивного залишку, потім - рахунок N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

У разі продажу викуплених власних акцій надлишок між номінальною вартістю та ціною продажу визнається як прибуток або збиток банку і відображається за балансовим рахунком N 5010 "Емісійні різниці".

Банк веде позасистемний облік руху власних акцій.

Приклад:

Облік портфеля власних акцій

    +-----------------------------------------------------+
¦ ¦ Дебет ¦Кредит ¦ Сума ¦
+----------------------------+-------+-------+--------¦
¦ Продаж випущених акцій: ¦ ¦ ¦ ¦
¦ 2 січня 199А року банк ¦коррах.¦ 5000 ¦30 000 ¦
¦ випустив 3000 власних ¦коррах.¦ 5010 ¦ 450 ¦
¦ простих акцій за ціною ¦ ¦ ¦ ¦
¦ 10,15 грн. за акцію ¦ ¦ ¦ ¦
¦ (номінал 10 грн.) ¦ ¦ ¦ ¦
¦ Викуп випущених акцій: ¦ ¦ ¦ ¦
¦ 2 січня 199Б року банк ¦5002/2 ¦кор.рах¦ 3000 ¦
¦ викупив 300 власних ¦ 5010 ¦ . ¦ 450 ¦
¦ простих акцій, що ¦ 5030 ¦кор.рах¦ 150 ¦
¦ знаходились в обігу, за ¦(5040) ¦ . ¦ ¦
¦ ціною ¦ ¦кор.рах¦ ¦
¦ 12 грн. за акцію (номінал ¦ ¦ . ¦ ¦
¦ 10 грн.) ¦ ¦ ¦ ¦
¦ Реалізація власних акцій: ¦ ¦ ¦ ¦
¦ 15 лютого 199Б року банк ¦коррах.¦5002/2 ¦ 1000 ¦
¦ реалізував 100 власних ¦коррах.¦ 5010 ¦ 300 ¦
¦ акцій за ціною 13 грн. за ¦ ¦ ¦ ¦
¦ акцію ¦ ¦ ¦ ¦
¦ Перепродаж акцій за ціною ¦ ¦ ¦ ¦
¦ нижче вартості: ¦коррах.¦5002/2 ¦ 500 ¦
¦ 1 квітня 199Б року ¦коррах.¦ 5010 ¦ 50 ¦
¦ перепродано 50 акцій за ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ціною 11 грн. за акцію, ¦ ¦ ¦ ¦
¦ тобто на 1 грн. менше ¦ ¦ ¦ ¦
¦ вартості ¦ ¦ ¦ ¦
¦ (12 - 11 = 1 грн.) ¦ ¦ ¦ ¦
¦ Анулювання 150 власних ¦ ¦ ¦ ¦
¦ простих акцій і реєстрація¦5000/2 ¦5002/2 ¦ 1500 ¦
¦ зменшення статутного ¦ ¦ ¦ ¦
¦ капіталу банку ¦ ¦ ¦ ¦
+-----------------------------------------------------+

Позасистемний облік:

     +---------------------------------------------------------------+
¦ Зміст ¦Вид ¦Номінальна¦Кількість¦Премія/дис¦Загальна ¦
¦ операції ¦акції ¦вартість ¦ (шт.) ¦ конт ¦вартість ¦
¦ з ¦ ¦одної ¦ ¦(грн.) ¦премії/диск ¦
¦ власними ¦ ¦акції ¦ ¦ ¦онту (грн.) ¦
¦ акціями ¦ ¦(грн.) ¦ ¦ ¦ ¦
+-----------+------+----------+---------+----------+------------¦
¦ 1. Випуск ¦прості¦ 10 ¦ 3000 ¦ 0,15 ¦ 450 ¦
¦ 2. Викуп ¦прості¦ 10 ¦ -300 ¦ 2 ¦ -600 ¦
¦ 3. Продаж ¦прості¦ 10 ¦ +100 ¦ 3 ¦ +300 ¦
¦ 4. Продаж ¦прості¦ 10 ¦ +50 ¦ 1 ¦ +50 ¦
¦ 5. ¦прості¦ 10 ¦ 150 ¦ - ¦ - ¦
¦ Анулювання¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ Усього ¦прості¦ 10 ¦ 2850 ¦ ¦ +200 ¦
+---------------------------------------------------------------+

Позитивний результат (+200) від операції з власними акціями завжди буде за кредитом рахунку N 5010 "Емісійні різниці", від'ємний - за дебетом рахунку N 5030 "Прибутки та збитки минулих років" або N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".

Викласти перший абзац п. 4.5 у такій редакції: "Дивіденди визначаються у гривнях за акцію або як процент від номінальної вартості та сплачуються після їх оголошення Загальними зборами акціонерів або Радою банку. Як правило, існує певний проміжок часу між датою оголошення та датою сплати. На дату оголошення здійснюється нарахування дивідендів. При цьому здійснюються такі проводки:

Д-т N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження"

К-т N 3631 "Кредиторська заборгованість перед акціонерами банку за дивідендами" - у разі сплати дивідендів акціонерам

К-т - 5003 "Дивіденди, які направлені на збільшення статутного капіталу" - у разі прийняття рішення Загальними зборами акціонерів про капіталізацію дивідендів".

Пункт 6.8 викласти у такій редакції:

"Банки можуть також здійснювати кліринг за розрахунками за операціями з цінними паперами.

Облік взаємних грошових зобов'язань між учасниками ринку цінних паперів за придбані цінні папери, з одного боку, та сплата доходу або погашення цінних паперів, з другого боку, за умови, що строки проведення платежів та суми збігаються, здійснюються за транзитними рахунками.

За умови, якщо сума з придбання цінних паперів перевищує обсяг сплат за раніше придбаними цінними паперами, необхідно додатково перерахувати різницю вартості цінних паперів. Сальдо на кінець операційного дня за цими рахунками не допускається".

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 609 від 10.01.99

Зміни та доповнення
до Порядку ведення аналітичного обліку установами банків
України

1. У пункті 3 "Параметри контрагентів (клієнтів) банку":

1.1. У пункті 3.3 "Резидентність" опис параметра викласти

в такій редакції:

"Визначення параметра надане в п. 5.1 Загальних положень до Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436, може набирати значення:

резидент;

нерезидент".

2. У пункті 5 "Параметри договорів і аналітичних рахунків":

2.1. У пункті 5.7. "Параметр історії" опис параметра викласти в такій редакції:

"Параметр історії містить додаткову інформацію:

до рахунків нарахованих доходів і прострочених нарахованих доходів, яка вказує на рахунок, з якого нарахована сума;

до рахунків прострочених нарахованих доходів, яка вказує на строк дії кредитної угоди (до чи після закінчення дії угоди);

до рахунків пролонгованої, простроченої сумнівної заборгованості, яка вказує на рахунок, на якому первісно обліковувалась сума;

до рахунків неамортизованої премії або дисконту, яка вказує на рахунок, на якому обліковується цінний папір".

Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
від 16.12.98 N 520
реєстр. N 610 від 10.01.99

Зміни та доповнення
до Положення про порядок формування і використання резерву
для відшкодування можливих втрат
за кредитними операціями комерційних банків

1. У розділі I "Загальні положення":

1.1. Пункт 1.5 викласти у такій редакції:

"1.5. Резерв під кредитні ризики розподіляється на резерв під стандартну заборгованість за кредитами та резерв під нестандартну заборгованість за кредитами (кредити під контролем, субстандартні, а також безнадійні, сумнівні кредити, які визначені у п. 2.7 цього Положення). Резерв формується у тій валюті, в якій враховується заборгованість".

1.2. Пункт 1.8 виключити.

2. У розділі II "Класифікація кредитів та визначення розміру відрахувань до резерву":

2.1. У пункті 2.8 другий абзац викласти у такій редакції:

"Резерв має бути сформований у повному обсязі відповідно до сум фактичної кредитної заборгованості за групами ризику та встановленого рівня резерву з розподілом за видами валют".

2.2. Пункт 2.9 викласти у такій редакції:

"2.9. Комерційний банк формує резерв під стандартну заборгованість за кредитами щоквартально".

2.3. Пункт 2.10 викласти в такій редакції:

"Комерційний банк формує резерв під нестандартну заборгованість за кредитами, віднесеними до категорій: "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", "безнадійні" у пов ному обсязі щоквартально.

До сукупної заборгованості за кредитами, гарантіями та поруками, фактично наданими, відноситься заборгованість за балансовими рахунками NN 1510-1517, 1520-1527, 1581, 1582, 1589, 2000, 2010, 2020, 2027, 2030, 2037, 2040, 2045-2047, 2050, 2055-2057, 2061, 2062, 2065-2067, 2070-2077, 2090-2099, 2100-2107, 2110-2117, 2190, 2191, 2198, 2199, 2200-2207, 2210-2217, 2290, 2291, 2299, 9000, 9002, 9020, 9090, 9091.

Резерв під нестандартну заборгованість, розрахований з огляду на оцінки кредитного портфеля комерційного банку за станом на 01.07.97, має бути сформований до 01.07.99 за таким графіком:

- резерв за безнадійними кредитами в повному розмірі має бути сформований до 01.01.98. Надалі резерв за безнадійними кредитами формується у наступному кварталі після віднесення кредиту до категорії "безнадійні";

- резерв за кредитами, віднесеними до категорій "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", має бути сформований у термін не пізніше 01.07.99 рівними частками не менше 12,5 відсотка щоквартально:

S = 12,5% х N х С, де:

12,5 - постійний відсоток, що забезпечує формування резерву рівними частками у встановлений строк (100% : 8 кварталів);

N - кількість кварталів з початку формування резерву, починаючи з 01.07.97;

С - сума розрахункового резерву, що встановилася на відповідну квартальну дату.

Резерв під нестандартну заборгованість за кредитами, що надані комерційним банком позичальникам після 01.07.97, та в банках, які зареєстровані і отримали ліцензію на здійснення кредитних операцій після 01.07.97, має бути сформований у кварталі, наступному за тим, в якому надано кредит".

2.4. Пункт 2.11 викласти у такій редакції:

"2.11. Резерв формується головним банком та його філіями відповідно до п. 1.2 цього Положення. Резерв під стандартну заборгованість за кредитами обліковується на балансі головного банку. Резерв під нестандартну заборгованість за кредитами обліковується на балансі установ банку, які зареєстровані як платники податку. За повноту формування резервів відповідальність несе головний банк (юридична особа)".

2.5. Пункти 2.12 та 2.13 виключити.

3. У розділі III "Використання резервів":

3.1. Пункт 3.2 викласти в такій редакції:

"3.2. Безнадійна кредитна заборгованість відшкодовується комерційним банком за рахунок резерву під нестандартну заборгованість за умови виконання вимог статті 12 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

3.2. Пункт 3.2.1 викласти в такій редакції:

"3.2.1. Якщо опротестований у неплатежі вексель залишається непогашеним протягом 30 календарних днів із дня його опротестування і векселеодержувач порушив справу щодо банкрутства векселедавця в Арбітражному суді, безнадійна заборгованість за кредитними угодами списується за рахунок резерву під нестандартну заборгованість".

3.3. Пункт 3.2.2 викласти в такій редакції:

"3.2.2. Безнадійна заборгованість позичальника, визнаного банкрутом у встановленому законодавством порядку, списується за рахунок резерву під нестандартну заборгованість комерційного банку після прийняття Арбітражним судом рішення про визнання позичальника банкрутом.

Якщо комерційний банк надає кредит позичальнику, проти якого порушено справу про банкрутство до часу укладення кредитної угоди, а інформація про порушення цієї справи була оприлюднена (за винятком випадків надання кредитів у межах процедури санації позичальника під заставу корпоративних прав), безнадійна заборгованість за кредитом погашається за рахунок резерву під стандартну заборгованість комерційного банку".

3.4. У пункті 3.2.3 у другому реченні слова "спеціального резерву" замінити на слова "резерву під нестандартну заборгованість".

3.5. У пункті 3.2.4:

- у першому, четвертому, п'ятому абзаці слова "спеціального резерву" замінити на слова "резерву під нестандартну заборгованість";

- в останньому абзаці слова "загального резерву" замінити на слова "резерву під стандартну заборгованість".

3.6. У пункті 3.2.5:

- у першому абзаці слова "спеціального резерву" замінити на слова "резерву під нестандартну заборгованість";

- у третьому абзаці слова "загального резерву" замінити на слова "резерву під стандартну заборгованість".

3.7. У пунктах 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8 слова "спеціального резерву" замінити на слова "резерву під нестандартну заборгованість".

3.8. У пункті 3.2.9:

- у першому абзаці слова "спеціального резерву" замінити на слова "резерву під нестандартну заборгованість";

- у третьому абзаці слова "загального резерву" замінити на слова "резерву під стандартну заборгованість".

3.9. У пункті 3.2.10 слова "загального резерву" замінити на слова "резерву під стандартну заборгованість".

3.10. Пункт 3.2.11 викласти в такій редакції:

"3.2.11. Комерційний банк може самостійно здійснити списання безнадійної заборгованості за рахунок резерву під стандартну заборгованість відповідно до рішення правління банку (за наявності оформленого у встановленому порядку протоколу засідання), але не пізніше останнього робочого дня поточного року, в якому кредитна заборгованість визнана безнадійною.

Списання безнадійної кредитної заборгованості за рахунок резерву під нестандартну заборгованість здійснюється за рішенням правління комерційного банку за умови виконання вимог чинного законодавства України".

3.11. Пункти 3.2.12, 3.2.13 виключити.

3.12. Пункт 3.2.14 викласти в такій редакції:

"3.2.14. Комерційні банки зобов'язані продовжувати роботу з клієнтами щодо повернення ними боргу, списаного за рахунок резервів, протягом строку позовної давності".

3.13. Пункт 3.2.15 викласти в такій редакції:

"3.2.15. Якщо протягом строку позовної давності комерційному банку не вдалося погасити безнадійну кредитну заборгованість, то вона вважається повністю безнадійною і списується з позабалансу".

3.14. Пункти 3.2.16, 3.2.17 виключити.

^ Наверх
наверх