Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 23.04.98 N 191
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
23 вересня 1998 р. за N 593/3033
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної
податкової адміністрації
N 602 від 23.12.2002 )
Про затвердження
Положення про зупинення операцій
платників податків на рахунках в установах банків,
інших фінансово-кредитних установах
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 5 лютого 1998 року N 83/98-ВР НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про зупинення операцій платників податків на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах (додається).
2. Начальнику юридичного управління Дорошу О.Г. подати зазначене Положення до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у десятиденний термін після державної реєстрації Положення про зупинення операцій платників податків на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим органам усіх рівнів.
4. Контроль за виконання цього наказу покласти на Першого заступника Голови Короля В.М.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової адміністрації
України 23.04.98 N 191
Положення
про зупинення операцій платників податків на рахунках
в установах банків, інших фінансово-кредитних установах
1. Це Положення регулює зупинення та відновлення органами державної податкової служби операцій платників податків і зборів (обов'язкових платежів) (далі - платники податків) на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах (далі - установи банків) відповідно до пункту 5 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"(509-12) та статей 8 і 11 Указу Президента України від 4 березня 1998 року N 167/98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами".
2. Згідно із Законом України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби за місцем державної реєстрації платника податків або місцезнаходженням установи банку, в якому знаходяться їх рахунки, мають право зупиняти операції на цих рахунках в установах банків за винятком випадків, передбачених пунктами 4.4 та 4.5 цього Положення, у разі:
2.1. Відмови органам державної податкової служби у проведенні документальної перевірки.
2.2. Недопущення посадових осіб органів державної податкової служби для обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з утриманням інших об'єктів оподаткування незалежно від їх місцезнаходження.
2.3. Недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження обладнання, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку із споживачами, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
2.4. Неподання бухгалтерських звітів, балансів, податкових декларацій (розрахунків), декларацій про валютні цінності.
2.5. Неподання органам державної податкової служби та їх посадовим особам звітів про застосування електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів.
2.6. Непред'явлення суб'єктами підприємницької діяльності:
свідоцтв про державну реєстрацію;
спеціальних дозволів (ліцензій, патентів тощо) на здійснення такої діяльності, сертифікатів відповідності електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем.
2.7. Порушення підприємством, установою, організацією, громадянином суб'єктом підприємницької діяльності встановленого законом порядку реєстрації в органі державної податкової служби як платників податків.
2.8. Відсутності обліку об'єктів оподаткування.
2.9. Існування реальної загрози витрачання коштів чи відчуження майна, вилучення яких у встановленому законом порядку є єдиним засобом відшкодування збитків, завданих державі, у зв'язку з неплатоспроможністю юридичної особи, що перевіряється.
3. Відповідно до Указу Президента України від 4 березня 1998 року N 167/98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" органи державної податкової служби зупиняють операції юридичних осіб, їхніх філій, відділень та інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності на всіх рахунках (за винятком основного) в установах банків, крім операцій з надходження коштів, а також із спрямування коштів на основний рахунок у випадках:
3.1. Непогашення платником податків податкової заборгованості протягом п'яти робочих днів від дня її виникнення при наявності платіжного доручення на її сплату або інкасового доручення (розпорядження) на її стягнення на позабалансовому рахунку N 9803 в установі банку.
3.2. Непогашення дебітором платника податків кредиторської заборгованості перед ним у сумі, що не перевищує податкової заборгованості платника податків, при наявності інкасового доручення (розпорядження) на її стягнення на позабалансовому рахунку N 9803 в установі банку.
4. Для зупинення операцій орган державної податкової служби видає Розпорядження про зупинення операцій на рахунках в установах банків (далі Розпорядження про зупинення), форма якого встановлена у додатку 1.
4.1. У Розпорядженні про зупинення зазначається:
назва установи банку, іншої фінансово-кредитної установи, до якої направляється Розпорядження про зупинення;
назва юридичної особи або прізвище та ініціали фізичної особи, які вчинили порушення і яким направляється копія Розпорядження про зупинення;
ідентифікаційний код для юридичних осіб (філій) за єДРПОУ, для фізичних осіб - ідентифікаційний номер з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
орган, який його видає;
дата реєстрації в журналі, який ведеться органами державної податкової служби (проставляється на штампі органу державної податкової служби);
дата прийняття, серія, номер бланка та через дріб - номер із журналу ведення обліку Розпоряджень про зупинення;
підстави прийняття (акт перевірки із зазначенням номера та дати його складання, службова записка);
встановлений факт правопорушення (зміст правопорушення, час та місце його вчинення);
посилання на законодавчий акт, згідно з яким органи державної податкової служби мають право зупиняти операції платників податків на рахунках в установах банків (пункт 5 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) або статті 8 чи 11 Указу Президента України від 04.03.98 N 167/98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами");
вид рахунку (основний чи додатковий) та номер(и) рахунку(ів) в установах банків, операції на яких зупиняються.
4.2. Розпорядження про зупинення видається за результатами розгляду акта перевірки або службової записки.
4.2.1. За результатами розгляду акта перевірки видається Розпорядження про зупинення у разі вчинення платником податків порушень, передбачених пунктами 2.1 - 2.6, 2.8 цього Положення.
Зупинення операцій платників податків на рахунках в установах банків за неподання декларації про валютні цінності здійснюється тільки на підставі результатів проведення органами державної податкової служби документальних перевірок, за якими встановлено, що платник податків має в наявності валютні цінності, які знаходяться за межами України.
4.2.2. За результатами розгляду службової записки може прийматися Розпорядження про зупинення у разі вчинення платником податків порушень, передбачених пунктами 2.7 та 2.9 цього Положення.
4.2.3. Службова записка стосовно порушень, передбачених у пункті 3, складається на підставі даних обліку, що ведеться органами державної податкової служби.
4.3. Після отримання Розпорядження про зупинення установа банку направляє органу державної податкової служби повідомлення про дату його отримання та виконання, а також зазначає суму залишку коштів на момент зупинення операцій на рахунку (далі - повідомлення установи банку).
У разі надходження Розпорядження про зупинення щодо неіснуючого(их) рахунку(ів) або рахунку(ів), який(і) вже закритий(ті) клієнтом, установи банків повертають це Розпорядження про зупинення органу державної податкової служби з письмовим поясненням (вказують причини невиконання, дату закриття рахунку установою банку або клієнтом, невідповідність наведених реквізитів, інше).
4.4. Розпорядження про зупинення припиняє виконання всіх доручень платників податків щодо видатків, за винятком операцій з надходження коштів, сплати сум податків, зборів, інших платежів (в тому числі пені та фінансових санкцій) до бюджетів та державних цільових фондів, а також у випадках, передбачених пунктом 4.5 цього Положення.
4.5. У разі відсутності коштів на основному рахунку дозволяється перерахування платником податків коштів з додаткового(их) рахунку(ів) на основний для погашення сум податкової заборгованості (в тому числі за наявності платіжних документів щодо їх списання (стягнення) у безспірному порядку) та заборгованості з виплати заробітної плати (але не більше ніж за два місяця).
5. Установи банків, де знаходяться рахунки платників податків порушників податкового законодавства, відновлюють операції на рахунках таких платників у разі отримання від органу державної податкової служби Розпорядження про відновлення операцій на рахунках в установах банків (далі - Розпорядження про відновлення), форма якого встановлена у додатку 2.
5.1. Розпорядження про відновлення приймається органом державної податкової служби, який прийняв Розпорядження про зупинення, в той же день, коли платник податку усунув порушення, яке(і) було(ли) підставою для прийняття Розпорядження про зупинення (подання податкових декларацій, бухгалтерських звітів, пред'явлення свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності та інше), та направляється до установи банку.
Щодо порушення, передбаченого пунктом 2.9 цього Положення, Розпорядження про відновлення приймається на підставі службової записки, що складається відповідно до матеріалів справи юридичної особи, що перевірялася.
Тільки погашення податкової заборгованості платника податків за інкасовим дорученням (розпорядженням) органу державної податкової служби є підставою для прийняття Розпорядження про відновлення щодо Розпорядження про зупинення, яке було винесено відповідно до пункту 3 цього Положення.
5.2. У Розпорядженні про відновлення зазначається:
назва установи банку, іншої фінансово-кредитної установи, до якої направляється Розпорядження про відновлення;
назва юридичної особи та прізвище й ініціали фізичної особи, які допустили порушення і яким направляється Розпорядження про відновлення;
ідентифікаційний код для юридичних осіб (філій) за єДРПОУ, для фізичних осіб - ідентифікаційний номер з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
орган, який його прийняв;
дата реєстрації в журналі, який ведеться органами державної податкової служби (проставляється на штампі державного податкового органу);
дата прийняття, серія, номер бланка та через дріб - номер із журналу ведення обліку Розпоряджень про відновлення;
назва органу, який прийняв Розпорядження про зупинення;
серія, номер та дата Розпорядження про зупинення, яке визнається скасованим;
вид рахунку (основний чи додатковий) та номер(и) рахунку(ів) в установі банку, операції по якому(им) відновлюються.
6. Бланки Розпоряджень про зупинення та про відновлення є документами суворої звітності.
6.1. Розпорядження про зупинення та про відновлення видаються у трьох примірниках, з яких один примірник направляється до установи банку, яка обслуговує платника, другий - платнику податків, який порушив законодавство про оподаткування або усунув це порушення, а третій залишається в органі державної податкової служби.
6.2. Установам банку та платнику податків - порушнику примірники Розпоряджень про зупинення та про відновлення надсилаються рекомендованим листом із повідомленням або кур'єрською поштою.
За бажанням платника податків йому під розписку може видаватися примірник Розпорядження про відновлення для самостійної передачі в установу банку.
6.3. Розпорядження про зупинення видається окремо за кожною установою банку, в якій відкриті рахунки платника податків, і за всіма або окремими рахунками цього платника податків, які знаходяться в даній установі банку, крім спеціальних рахунків, які відкриваються згідно з постановами Кабінету Міністрів України, а також бюджетних рахунків, без згоди відповідних фінансових органів, які є розпорядниками бюджетних коштів, що надходять на ці рахунки.
6.4. Розпорядження про відновлення видається окремо за кожним прийнятим органом державної податкової служби Розпорядженням про зупинення та надсилається в усі установи банків, куди було направлено Розпорядження про зупинення.
6.5. Розпорядження про зупинення та про відновлення є обов'язковими для виконання установами банків, які зобов'язані зупинити або відновити операції на рахунках платників податків у день одержання Розпоряджень про зупинення або про відновлення органу державної податкової служби.
День одержання Розпоряджень про зупинення або про відновлення є:
для рекомендованого листа - дата, яка зазначається на поштовому повідомленні або дата дачі розписки.
для кур'єрської пошти - дата, яка зазначена на примірнику, що залишається в органі державної податкової служби.
7. Органи державної податкової служби користуються даними про наявність рахунків платників податків та установ банків, у яких вони знаходяться, а саме:
з Реєстру юридичних осіб або журналів обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів), які ведуться органами державної податкової служби про юридичних осіб;
з автоматизованого робочого місця (АРМ) "Податки фізичних осіб" або журналів обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів), які ведуться підрозділами оподаткування фізичних осіб,- про фізичних осіб.
8. Органи державної податкової служби ведуть облік Розпоряджень про зупинення та про відновлення, реєструють їх видачу в журналі ведення обліку Розпоряджень про зупинення або відновлення операцій платників податків на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах, які приймаються органами державної податкової служби за формою, яка встановлена у додатку 3.
9. Розпорядження про зупинення та про відновлення приймаються і підписуються керівником відповідного органу державної податкової служби, а в разі відсутності - його заступником. Підпис скріплюється печаткою органу державної податкової служби, який прийняв це Розпорядження про зупинення або про відновлення.
10. Установи банків після отримання Розпорядження про відновлення ставлять відмітку про скасування саме на тому Розпорядженні про зупинення, яке зазначається у Розпорядженні про відновлення, і відновлюють операції на рахунках платників податків, якщо стосовно цих рахунків немає інших Розпоряджень про зупинення органів державної податкової служби.
10.1. При відновленні операцій на рахунках платників податків установи банків на корінці Розпорядження про зупинення проставляють дату припинення його дії та скріплюють своїм штампом.
10.2. Установи банків надсилають рекомендованим листом корінець Розпорядження про зупинення до відповідного органу державної податкової служби.
10.3. Прийняття Розпорядження про відновлення не позбавляє орган державної податкової служби права зупинити операції цього самого платника податків на рахунках в установах банків з інших підстав, ніж з тих, з яких було прийняте попереднє Розпорядження про зупинення (якщо він порушив інші вимоги, передбачені пунктом 5 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) чи статей 8, 11 Указу Президента України від 4 березня 1998 року N 167/98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами", або вчинив повторно таке ж правопорушення).
10.4. У такому випадку органи державної податкової служби приймають нове Розпорядження про зупинення.
11. Після отримання корінця Розпорядження про зупинення з установи банку на екземплярі Розпорядження про зупинення, яке залишається в органі державної податкової служби, проставляється дата припинення його дії відповідно до отриманого корінця.
12. Інформація про зупинення, відновлення операцій платників податків на рахунках в установах банків, причина(и), які(а) були(ла) підставою для прийняття Розпорядження про зупинення, вноситься до комп'ютерної бази даних АРМу "Облік платників", яка ведеться відповідним органом державної податкової служби.
13. Розпорядження про зупинення з усіма потрібними відомостями, повідомлення установи банку та Розпорядження про відновлення зберігаються у справі платника податків, яка знаходиться в органі державної податкової служби.
Додаток 1
до Положення про зупинення операцій
платників податків на рахунках в
установах банків, інших
фінансово-кредитних установах
N ___ серія ______ | _______________________________________ (назва установи банку, іншої фінансово-кредитної установи) |
Копія : | ______________________________________ |
Місце для штампа органу державної податкової служби |
(назва юридичної особи або прізвище та ініціали фізичної особи, які вчинили порушення ) |
+-------------------+
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ Ідентифікаційний
+-------------------+ код (номер)
Розпорядження
про зупинення операцій на рахунках в
установах банків
від "___" ____________ 199_ року
На підставі ____________________________________________________________________________________________________________
(N, дата акта перевірки, інших матеріалів)
встановлен(о) факт(и) ___________________________________________________________________________________________________
(зміст правопорушення, час і місце його вчинення, назва юридичної особи
__________________________________________________________________________________________________________________ або
прізвище та ініціали фізичної особи, яка допустила порушення)
_______________________________________________________________________________________________________________________
Відповідно до __________________________________________________________________________________________________________
(пункт, частина, стаття та назва
______________________________________________________________________________________________________________________
нормативно-правового акта, вимоги якого порушуються)
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
(назва органу державної податкової служби, який прийняв це розпорядження)
зобов'язує зупинити операції на основному рахунку N ___________ та додатковому(их) рахунку(ах) N _____________________________,
(непотрібне викреслити) ______________________, за винятком операцій з надходження коштів, сплати сум податків, зборів, інших
платежів (в тому числі пені та фінансових санкцій) до бюджетів та державних цільових фондів спрямування коштів на основний рахунок
______________________________________ (Посада особи, яка прийняла рішення) |
______________ (Підпис) |
_________________________________ (Прізвище, ім'я та по батькові) |
М.П.
Лінія відрізу
______________________________________________________________________________________________________________________
N _______ серія _________ | Корінець розпорядження про зупинення операцій на рахунках в фінансово-кредитних установах |
(назва юридичної особи або прізвище та ініціали фізичної особи, які вчинили порушення)
____________________________ _________________________________________________________________________________________
(дата виписки розпорядження) (прізвище, ім'я, по батькові особи, яка підписала його)
______________________________________________________________________________________________________________________
(назва установи банку або іншої фінансово-кредитної установи, яка
_____________________________________________________________________________________________________________________
отримала розпорядження)
_____________________________________________________________________________________________________________________
(номери і назви рахунків, на яких зупинені операції, із
_____________________________________________________________________________________________________________________
зазначенням залишку коштів на момент їх зупинення)
___________________________________
(дата отримання розпорядження)
______________________________ (дата виконання розпорядження) |
_________________________ (дата зупинення його дії) |
Місце штампа
установи банку, іншої
фінансово-кредитної установи
Додаток 2
до Положення про зупинення операцій
платників податків на рахунках в
установах банків, інших
фінансово-кредитних установах
N ___ серія ______ | _______________________________________ (назва установи банку, іншої фінансово-кредитної установи) |
Копія : | ______________________________________ |
Місце для штампа органу державної податкової служби |
(назва юридичної особи або прізвище та ініціали фізичної особи, які вчинили порушення ) |
+-------------------+
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ Ідентифікаційний
+-------------------+ код (номер)
Розпорядження
про відновлення операцій на рахунках в
установах банків
від "___" __________ 199_ р.
Орган державної податкової служби в ______________________________________________________________________________________
(назва органу державної податкової служби, який прийняв це розпорядження)
________________________________________________________________________________________________________ повідомляє, що
розпорядження про зупинення операцій на рахунках в установах банків, прийняте ________________________________________________,
(назва державного податкового органу, який його видав)
серія _________ N _____________ від "____" ___________________ 199___ року вважати скасованим, у зв'язку з чим зобов'язуємо відновити
операції на основному рахунку N _______________________________ та
додатковому(их) рахунку(ах) N ______________________.
______________________________________ (Посада особи, яка прийняла рішення) |
______________ (Підпис) |
_________________________________ (Прізвище, ім'я та по батькові) |
М.П.
Додаток 3
до Положення про зупинення операцій
платників податків на рахунках в
установах банків, інших
фінансово-кредитних установах
Журнал
ведення обліку Розпоряджень про зупинення або відновлення
операцій платників податків на рахунках в установах
банків, інших фінансово-кредитних установах, які
приймаються органами державної податкової служби
-----------------------------------------------------------------------------
Реєстрація¦ Розпорядження ¦ Банк ¦Назва дер-¦Дата ¦Дата ¦Під-
----------+-----------------------------+--------¦жавного ¦зупи-¦від- ¦пис
Дата¦ N ¦Се-¦Да-¦Назва підприємства ¦МФО¦Наз-¦податково-¦нення¦нов- ¦
¦ ¦рія¦та +---------------------¦ ¦ва ¦го органу ¦ ¦лення¦
¦ ¦ ¦ ¦ ¦назва та¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦ ¦ ¦ ¦N рахун-¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ку(ів) ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
-----------------------------------------------------------------------------