документiв в базi
550558
Подiлитися 

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 22.05.98 N 207
м.Київ

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
9 червня 1998 р. за 371/2811

Про внесення змін і доповнень до Інструкції N 4
про організацію роботи з готівкового обігу
установами банків України

У зв'язку з необхідністю приведення положень Інструкції N 4 про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України у відповідність з положеннями Закону України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків" ( 725/97-ВР ) та інших законодавчих актів у частині здійснення готівкових операцій Правління ПОСТАНОВЛЯє:

1. Затвердити зміни і доповнення до Інструкції N 4 про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.06.95 N 149, в редакції постанови Правління Національного банку України від 13.10.97 N 335, зареєстрованої в Мін'юсті України 04.11.97 за N 529/2333 (додаються).

2. Департаменту готівково-грошового обігу (Н.В.Дорофєєва) довести постанову до відома регіональних управлінь Національного банку України та комерційних банків для використання в роботі.

3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління В.П.Терпила та директора Департаменту готівково-грошового обігу Н.В.Дорофєєву.

4. Постанова набуває чинності з 1 липня 1998 року.

Голова В.А.Ющенко

Затверджено
постанова Правління
Національного банку України
22.05.98 N 207

Зміни і доповнення до Інструкції N 4 про
організацію роботи з готівкового обігу
установами банків України

В абзаці 1 пункту 9, в абзацах 3, 4, 5 пункту 34, у пункті 46, в абзаці 1 пункту 49, у пункті 69 слова "розрахунковий рахунок" у відповідних відмінках замінити на слова "поточний рахунок" у відповідних відмінках, а в додатках N 18 і 19 слова "розрахункового (поточного)" замінити на слово "поточного".

В абзаці 1 пункту 18, в абзаці 7 пункту 47 слово "субрахунки" замінити на слова "поточні рахунки", а в абзаці 1 пункту 49 слова "(поточний, суброзрахунковий)" вилучити.

Абзаци 4, 6, 10 пункту 3 вилучити і відповідно абзаци 5, 7, 8, 9, 11 вважати абзацами 4, 5, 6, 7, 8.

В останньому абзаці пункту 6 слова "в додатку N 23" замінити на слова "в додатку N 22".

В абзаці 9 пункту 7 слова "і про суми виплат заробітної плати своїм працівникам" вилучити.

В абзаці 6 пункту 8 слова "і про суми виплат заробітної плати своїм працівникам" вилучити.

Абзац 1 пункту 10 після слів "а також заявки розрахунку на встановлення ліміту залишку готівки в касі" доповнити словами "(крім індивідуальних підприємців)".

В абзаці 1 пункту 31 слова "статутами яких передбачено такий вид діяльності" вилучити.

У пункті 40 слова "у додатку N 23" замінити на слова "у додатку N 22".

У пункт 41 після основного показника 117 включити додатковий основний показник "Витрати з торговельної виручки на інші невідкладні потреби - 118".

В абзаці 3 пункту 42 слово "повсякденно" вилучити.

У пункті 47:

абзац 4 вилучити і відповідно абзаци 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 вважати абзацами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14;

в абзаці 7 слова "і контролюють їх дотримання" вилучити;

абзац 8 викласти в такій редакції:

"Колективні сільськогосподарські підприємства, колгоспи, сільськогосподарські кооперативи, селянські спілки (далі - колективні сільськогосподарські підприємства) самостійно визначають розміри готівки, що постійно знаходиться в їх касах, як це передбачено статтею 17 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" (2114-12), з відповідним повідомленням у першому кварталі кожного року обслуговуючих установ банків. Готівка понад визначені розміри має здаватися ними до банків і вільно отримуватися з кас банків на цілі, вказані у чеку";

додати новий абзац 15 такого змісту:

"В окремих випадках, пов'язаних з надходженням до каси підприємства наприкінці робочого дня після завершення інкасації або закінчення роботи вечірньої каси значних сум готівки від здійснення господарської діяльності, в результаті чого перевищується встановлений ліміт каси, такі підприємства не пізніше наступного робочого дня (банку і клієнта) повинні здати цю готівку (в частині, що перевищує ліміт каси) в обслуговуючу установу банку. За такої умови зазначені кошти не вважаються понадлімітними у день їх оприбуткування в касі підприємства";

в абзаці 16 слова "у розмірі не менше 10%" замінити на слова "у розмірі не менше 5%" та включити друге речення такого змісту:

"В окремих випадках, якщо через специфіку діяльності підприємства виручка отримується головним чином за рахунок реалізації окремих груп товарів (послуг) високої вартості, обслуговуючою установою банку такому суб'єкту господарювання може бути встановлено наявність обов'язкової суми розмінної монети в розмірі 2-5% від встановленого підприємству ліміту залишку готівки в касі." I відповідно речення 2 вважати реченням 3;

додати нові абзаци такого змісту:

"У разі наявності у клієнта поточних рахунків у кількох установах банків зазначені суб'єкти господарювання протягом трьох робочих днів визначають основний поточний рахунок, за місцем відкриття якого установа банку встановлює ліміт залишку готівки в касі. Заявка-розрахунок на встановлення ліміту залишку готівки в касі складається таким клієнтом, виходячи з його загальних касових оборотів (надходжень і видатків). При затвердженні ліміту каси установа банку, в якій відкрито основний рахунок, повинна проаналізувати наведені в заявці-розрахунку показники на підставі касової книги клієнта та (у разі потреби) інших обґрунтувальних документів. Копія заявки-розрахунку із затвердженим лімітом представляється клієнтом протягом трьох робочих днів (враховуючи день затвердження) іншим установам банків, у яких відкрито його додаткові поточні рахунки.

У разі закриття основного поточного рахунку клієнта встановлений ліміт каси на його прохання може бути переглянутий іншою установою банку, в якому залишився поточний рахунок підприємства, що буде визначений ним як основний, і у разі потреби встановлений новий ліміт каси.

Порядок відкриття, здійснення операцій та закриття поточних рахунків визначено Інструкцією N 3 про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 27.05.96 N 121, в редакції постанови Правління Національного банку України від 04.02.98 N 36".

Абзац 4 пункту 48 доповнити в кінці словами "(у тих випадках, коли вони безпосередньо встановлюють ці ліміти)".

Абзац 4 пункту 49 викласти в такій редакції:

"Підприємства, виконавчі органи селищних, міських та районних у містах рад мають право зберігати протягом 3 робочих днів понад встановлений ліміт у касах готівку, що одержана в банку для виплати заробітної плати, заохочень, допомог усіх видів, компенсацій (далі - виплати, пов'язані з оплатою праці), пенсій, стипендій, відряджень, дивідендів (доходу); колективні сільськогосподарські підприємства, підприємства залізничного транспорту та морські порти для проведення таких виплат працівникам віддалених підрозділів, виконавчі органи сільських рад - протягом 5 робочих днів, включаючи день одержання готівки у банку. Після закінчення цих строків суми готівки, що не використані за призначенням, повертаються в банк не пізніше наступного робочого дня (клієнта та банку) і в подальшому видаються підприємствам за їх першою вимогою на ті самі цілі".

У пункті 50:

абзац 1 викласти в такій редакції:

"Готівкова виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) та інші касові надходження (далі - виручка) здаються підприємствами в установленому банком порядку";

додати новий абзац 9 такого змісту:

"У разі наявності у підприємств чи індивідуальних підприємців поточних рахунків у кількох установах банків здавання виручки може здійснюватися як на основний, так і на додаткові рахунки". I абзаци 9 та 10 відповідно вважати абзацами 10 та 11.

Пункт 51 викласти в такій редакції:

"Готівкова виручка підприємств (у т.ч. колективних сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств) та індивідуальних підприємців може використовуватися ними в необхідних розмірах для забезпечення господарських потреб (крім здійснення виплат, пов'язаних з оплатою праці та виплатою дивідендів (доходу)".

У пункті 58:

в абзаці 1 слова "вказаним у п.46 цієї Інструкції" вилучити;

абзац 3 викласти в такій редакції:

"Підприємства та індивідуальні підприємці одержують готівку з власних поточних рахунків (як з основного, так і додаткових) в установах банків у межах наявних на них коштів та на цілі, визначені у чеку (в т.ч. і на заробітну плату), без подання обґрунтувальних документів і розрахунків";

в абзаці 5 слова "податкових накладних" вилучити;

в абзаці 6 слова "письмовий документ для підтвердження здійснених витрат" замінити словами "товарний чек" та доповнити реченням такого змісту:

"Умови застосування ЕККА, порядок видачі споживачам касових і товарних чеків, відомості, які вони мають містити, контроль за проведенням вищевказаних розрахунків із споживачами регламентується Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.97 N 343 і зареєстрованим у Мін'юсті України 12.12.97 за N 594/2398";

абзац 9 викласти в такій редакції:

"За бажанням громадян кошти за придбані у них підприємствами товари (виконані роботи, надані послуги) можуть бути перераховані на їх поточні, вкладні рахунки в установах банків, порядок відкриття і здійснення операцій на яких встановлено Інструкцією N 3 про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 27.05.96 N 121, в редакції постанови Правління Національного банку України від 04.02.98 N 36".

У пункті 60 слово "обгрунтовані" вилучити.

В абзаці 1 пункту 64 слово "щорічно" вилучити.

Абзац 1 пункту 66 після слів "установи банків щоквартально" доповнити словами "(на кожний місяць)".

Друге речення пункту 70 викласти в такій редакції:

"У готівковій формі може надаватися кредит суб'єктам господарювання лише для розрахунків із здавальниками сільськогосподарської продукції та фізичним особам".

Пункт 72 доповнити новими абзацами такого змісту:

"За наявності у підприємства поточних рахунків у кількох установах банків перевірку касової дисципліни може здійснювати будь-який банк, в якому відкрито поточний рахунок (незалежно від того, який банк встановив ліміт залишку готівки в касі). При цьому вказані установи банків для повнішого проведення перевірок дотримання касової дисципліни можуть за взаємною домовленістю надавати необхідну інформацію про здійснені конкретним суб'єктом господарювання в періоді, що перевіряється, операції з надходження і видачі готівки з каси відповідної установи банку.

Для підвищення ефективності контролю за дотриманням такими суб'єктами господарювання касової дисципліни рекомендується проводити спільні комплексні перевірки силами тих установ банків, де відкрито поточні рахунки цих підприємств".

У пункті 73:

абзац 1 доповнити реченням такого змісту:

"В окремих випадках установи банків при проведенні перевірок дотримання підприємствами касової дисципліни можуть здійснювати контроль за достатністю в їх касах розмінної монети для видачі здачі громадянам";

абзац 3 підпункту а) викласти в такій редакції:

"Готівка, що видана під звіт, але з ряду причин не витрачена (частково або у повній сумі), має бути повернена до каси підприємства одночасно з авансовим звітом не пізніше 10 робочих днів з дня видачі її під звіт (за відрядженнями - не пізніше 3 робочих днів після повернення з відрядження). Якщо з каси підприємства його працівнику одночасно видані готівка на відрядження та кошти під звіт для вирішення під час цього відрядження господарських (виробничих) питань і при цьому строк відрядження перевищує 10 робочих днів з дня видачі коштів під звіт, то підзвітна особа протягом трьох робочих днів після повернення з відрядження повинна подати до бухгалтерії підприємства одночасно звіт про суму, що була їй видана для господарських (виробничих) питань, та авансовий звіт про витрачені кошти безпосередньо на відрядження. Готівка, що видана під звіт (у тому числі і на відрядження), але не витрачена і не повернена до каси підприємства (в повній сумі, що була видана під звіт, або в сумі, яка не підтверджена авансовими звітами), наступного дня після закінчення зазначених вище строків включається розрахунково до суми фактичного залишку готівки в касі на кінець дня. Одержана в результаті розрахункова сума порівнюється зі встановленим лімітом залишку готівки в касі";

перше речення підпункту б) викласти в такій редакції:

"б) повнота оприбуткування готівки, одержаної з каси банку, відповідність записів касової книги підприємства про суми, одержані з банку і здані в банк, даним банку";

підпункти г) та д) викласти в такій редакції:

"г) правильність витрачання готівки з виручки;

д) правильність ведення касової книги та своєчасність і повнота обліку в ній надходжень і видачі готівки; правильність оформлення касиром касових ордерів";

абзац 3 викласти в такій редакції:

"Результати перевірки оформляються актом із доданням до нього довідки (за формою додатка N 20), в якому відображається стан надходжень готівки до кас підприємств, що перевіряються, і її витрачання за період, що перевіряється. При проведенні спільних комплексних перевірок силами тих установ банків, де відкрито поточні рахунки таких підприємств, складається спільний акт перевірки дотримання касової дисципліни. Акт і довідка підписуються керівником, головним (старшим) бухгалтером підприємства і представником (представниками) банку. В разі відмови підписувати акт в ньому робиться напис "відмовився" і додається відповідне письмове пояснення".

Абзац 1 пункту 77 після слів "затвердженою постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 р. N 129" доповнити словами "(зі змінами і доповненнями)".

Пункти 78, 79, 80, 82 вилучити, і відповідно пункт 81 вважати пунктом 78.

У пункті 78 слова "в резервних фондах" замінити на слова "у сховищах".

Додаток N 22 до Інструкції N 4 про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України вилучити, і відповідно додаток N 23 вважати додатком N 22.

У змісті вказівок до символів 09 і 58 додатка N 22 слова "розрахункові" і "розрахункових" замінити на слова "поточні" і "поточних".

До додатка N 22:

у пункті 1 слова "баланс (підсумок символів 40-73 = підсумку символів 01-38)" замінити на слова "баланс (підсумок символів 40-73 = підсумку символів 01-39)";

у пункті 5:

зміст вказівок до символу 03 "Надходження торговельної виручки неторговельних підприємств від продажу товарів" викласти в такій редакції:

"Надходження виручки готівкою в каси банків від продажу товарів об'єднаннями, підприємствами, організаціями, які не звітують перед органами статистики про товарооборот, із оплатою через їх касу лісних, будівельних матеріалів і інших товарів народного споживання (які одержані за рахунок власного виробництва, товарообмінних операцій, закупівлі за кордоном і т.ін.), а також надходження від продажу неліквідів, обладнання та інвентарю, що не використовується";

із змісту вказівок до символу 46 "Видачі на закупівлю сільськогосподарських продуктів" слова "а також фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності" вилучити;

у пунктах 19 та 20 слова "звітом за резервними фондами" та "звітів за резервними фондами" відповідно замінити на слова "звітом про рух готівки" та "звітів про рух готівки".

^ Наверх
наверх