документiв в базi
550558
Подiлитися 
  1998-03-271998-12-16  

Документ втратив чиннiсть!


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 27.03.98 р. № 122

( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
№ 279 від 06.07.200
0
)

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
від 03.04.98 р. № 538

Про затвердження нової редакції Положення про порядок
формування і використання резерву для відшкодування
можливих втрат за позиками комерційних банків

У зв'язку з приведенням нормативних актів Національного банку України у відповідність до вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та звітності Правління постановляє:

1. Внести зміни і доповнення до Положення про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за позиками комерційних банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України N 323 від 29.09.97 р., та затвердити його у новій редакції (додається).

2. Кримському республіканському, Головному, обласним та по м.Києву і Київській області управлінням Національного банку, забезпечити чітке дотримання комерційними банками вимог цього Положення в роботі з оцінки кредитної заборгованості, формування і використання резервів для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків.

3. Департаменту безвиїзного нагляду, Економічному департаменту внести зміни до форм статистичної звітності.

Департаментам безвиїзного нагляду та інфоматизації до 30.03.98 р. розробити та запровадити програмне забезпечення автоматизованого зведення форм звітності комерційних банків, які додаються до цього Положення.

4. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови Правління Національного банку України, Департамент безвиїзного нагляду, начальників регіональних управлінь Національного банку України.

5. Постанова набуває чинності з дня її підписання.

Голова В. А. Ющенко

Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 122 від 27.03.98 р.
(реєстр. N 538 від 03.04.98 р.)

Положення
про порядок формування і використання резерву для
відшкодування можливих втрат за кредитними операціями
комерційних банків

З метою підвищення надійності та стабільності банківської системи, захисту кредиторів і вкладників комерційних банків та відповідно до статті 24 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України встановлює порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків (далі - резерв).

I. Загальні положення

1.1.Комерційні банки формують резерв для покриття можливих збитків, що можуть бути завдані в результаті його кредитної діяльності.

1.2. Комерційні банки зобов'язані створювати резерви для відшкодування можливих втрат за основним боргом (без процентів та комісій) за всіма видами наданих кредитів у національній та іноземній валютах, включаючи надані депозити, кредити іншим банкам, суб'єктам господарювання ( овердрафт, враховані векселі, факторингові операції, фінансовий лізинг), наданими гарантіями та поручительствами.

Не здійснюється нарахування резерву за бюджетними кредитами, а також за кредитами та депозитами між установами в системі одного комерційного банку.

1.3. Резерв використовується на покриття безнадійної заборгованості , яка виникла від кредитної діяльності банку.

1.4. Розмір резерву визначається відповідно до загальної суми усіх кредитів, класифікованих за ступенем ризику і з урахуванням коефіцієнтів ризику.

1.5. Резерв розподіляється на загальний та спеціальний. Загальний резерв нараховується на стандартні кредити, спеціальний - на нестандартні кредити, а саме: кредити під контролем, субстандартні, сумнівні, а також на безнадійні кредити, які визначені у п. 2.7 цього Положення.

1.6. Комерційний банк зобов'язаний щоквартально уточнювати загальний обсяг резерву відповідно до сум фактичної кредитної і депозитної заборгованості за станом за останній робочий день звітного кварталу за групами ризику.

1.7. Бухгалтерські проводки у зв'язку із зміною розміру резерву за попередній період комерційний банк зобов'язаний здійснювати до кінця кварталу, наступного за звітним.

1.8. Кошти загального резерву враховуються комерційним банком при розрахунку розміру капіталу та відповідних економічних нормативів, встановлених Національним банком України.

2. Класифікація кредитів та визначення розміру
відрахувань до резерву

2.1. З метою нарахування резерву комерційний банк здійснює класифікацію виданих кредитів і депозитів та оцінку кредитних ризиків з урахуванням таких критеріїв:

- оцінки фінансового стану позичальника;

- погашення позичальником кредитної заборгованості за основним боргом та відсотків за нею.

2.2. Критерії оцінки фінансового стану позичальника встановлюються кожним комерційним банком самостійно з урахуванням вимог цього Положення та рекомендацій Національного банку України щодо визначення фінансового стану позичальника, схвалених Постановою Правління НБУ N 323 від 29.09.97 р.

Кожний комерційний банк має визначити грунтовні і технічно виважені критерії економічної оцінки фінансової діяльності клієнтів-позичальників на основі аналізу їх балансів в часі, звітів про фінансові результати їх діяльності.

Методика проведення оцінки фінансового стану позичальника регламентується окремим положенням, затвердженим правлінням комерційного банку.

Комерційний банк здійснює оцінку фінансового стану позичальника і перспективи повернення кредитів та депозитів перед наданням йому кредиту чи депозиту, а у подальшому - щоквартально.

2.2.1. Для здійснення оцінки фінансового стану позичальника-юридичної особи комерційний банк має враховувати такі економічні показники його діяльності:

- обсяг реалізації;

- прибутки та збитки;

- рентабельність;

- ліквідність;

- грошові потоки (рух коштів на рахунках позичальника);

- склад та динаміка дебіторсько-кредиторської заборгованості;

- собівартість продукції.

Також мають бути враховані фактори суб'єктивного характеру:

- ефективність управління позичальника;

- ринкова позиція позичальника і його залежність від циклічних та структурних змін в економіці та галузі;

- наявність державних замовлень та державна підтримка позичальника тощо;

- погашення кредитної заборгованості позичальником у минулому;

- професіоналізм керівництва.

Комерційний банк використовує для оцінки фінансового стану позичальника-юридичної особи такі показники (теоретичні значення показників є орієнтовними):

- коефіцієнт загальної ліквідності (КЛ1), що характеризує те, наскільки обсяг поточних зобов'язань за кредитами і розрахунками можливо погасити за рахунок усіх мобілізованих оборотних активів:

Розділ II активу - Витрати майбутніх періодів +
КЛ1 = ----------------------------------------------
Розділ II пасиву - Позики, не погашені в строк +

+ Розділ III активу

+ Розділ III пасиву

Теоретичне значення КЛ1 не менше 2,0 - 2,5;

- коефіцієнт абсолютної (термінової) ліквідності (КЛ2), що характеризує те, наскільки короткострокові зобов'- язання можуть бути негайно погашені швидколіквідними коштами та цінними паперами:

Каса + Розрахунковий + Інші рахунки + Коротко-
рахунок в банках строкові
вклади
КЛ2 = ------------------------------------------------
Розділ III пасиву

Теоретичне значення КЛ2 не менше 0,2 - 0,25;

- коефіцієнт співвідношення залучених і власних коштів (КЗ) (коефіцієнт автономності), що характеризує розмір залучених коштів на 1 грн. власних коштів:

Розділ II пасиву + Розділ III пасиву
КЗ = -------------------------------------
Розділ I пасиву

Теоретичне значення не більше 1,0;

- коефіцієнт маневреності власних коштів (КМ), що характеризує ступінь мобільності використання власних коштів:

Розділ I пасиву - Розділ I активу
КМ = ----------------------------------
Розділ I пасиву

Теоретичне значення не менше 0,5.

2.2.2. Оцінка фінансового стану позичальника - комерційного банку здійснюється на підставі:

- дотримання обов'язкових економічних нормативів та показників діяльності комерційного банку, передбачених нормативними актами Національного банку України;

- аналізу прибутків та збитків;

- аналізу якості активів та пасивів;

- створення резервів;

- виконання зобов'язань комерційним банком у минулому;

- якості банківського менеджменту.

2.2.3. При здійсненні оцінки фінансового стану позичальника - фізичної особи мають бути враховані:

- соціальна стабільність клієнта, тобто наявність власної нерухомості, цінних паперів тощо, постійної роботи, сімейний стан;

- наявність реальної застави;

- вік та здоров'я клієнта;

- загальний матеріальний стан клієнта, його доходи та витрати;

- інтенсивність користування банківськими позиками у минулому та своєчасність їх погашення і відсотків за ними, а також користування іншими банківськими послугами;

- зв'язки клієнта у діловому світі тощо.

2.3. Згідно з оцінкою фінансового стану позичальника та перспектив його розвитку кредити слід відносити до таких категорій:

- клас "А" - фінансова діяльність дуже добра і дає змогу погашати основну суму кредиту та відсотків за нею у встановлені строки. Одночасно можна зробити висновок, що фінансова діяльність і надалі здійснюватиметься на такому самому високому рівні;

- клас "Б" - фінансова діяльність добра або дуже добра, але немає можливості підтримувати її на цьому рівні протягом тривалого часу;

- клас "В" - фінансова діяльність задовільна, але спостерігається чітка тенденція до погіршення;

- клас "Г" - фінансова діяльність погана і спостерігається її чітка циклічність протягом коротких періодів часу;

- клас "Д" - фінансова діяльність свідчить про збитки і очевидно, що ні основна сума кредиту, ні відсотки за нею не можуть бути сплачені.

2.4. Погашення позичальником кредитної заборгованості за основним боргом та відсотків за нею є:

- добрим - якщо заборгованість за кредитом та відсотки за ним сплачуються у встановлені строки, та за кредитом, пролонгованим один раз на строк не більше 90 днів;

- слабким - якщо прострочена заборгованість за кредитом та відсотки за ним становлять не більше 90 днів, чи заборгованість за кредитом, пролонгованим на строк понад 90 днів, якщо відсотки сплачуються;

- недостатнім - якщо прострочена заборгованість за кредитом та відсотки за ним становлять понад 90 днів, чи заборгованість за пролонгованим кредитом понад 90 днів та відсотки не сплачуються.

2.5. При визначені розміру резерву сума заборгованості за кожним позичальником окремо зменшується на вартість:

- гарантій ( гарантій Кабінету Міністрів України; гарантій банків, зареєстрованих як юридичні особи у країнах, віднесених до категорії А (додаток N 2) ;

- застави ( грошових вкладів і депозитів позичальника, які розміщені у банку, що надає кредити; майна та майнових прав позичальника ).

2.6. Вартість майна та майнових прав позичальника, оформлених під заставу, визначається комерційним банком при кредитуванні за реальною (ринковою) вартістю з урахуванням практичної складності при реалізації майна у разі невиконання позичальником своїх зобов'язань. Застава оформляється договором застави відповідно до Закону України "Про заставу".

У розрахунок розміру резерву вартість заставленого майна (майнових прав) позичальника (за винятком державних цінних паперів) включається у розмірі не більше 50 відсотків вартості, визначеної договором застави. У розрахунок розміру резерву за кредитами, наданими під заставу державних цінних паперів, включається вартість застави, визначеної договором застави, але не більше реальної (ринкової) вартості.

Враховуючи зміни кон'юнктури ринку, комерційний банк зобов'язаний один раз на рік, а також у разі кожної пролонгації кредитного договору проводити перегляд вартості заставленого майна, визначеної договором застави.

За кредитами, класифікованими як "безнадійні", при визначенні розміру резерву встановлюється такий порядок врахування вартості застави:

- за кредитами, якщо прострочена заборгованість ( або загальний строк пролонгації) становить від 180 до 360 днів, до розрахунку резерву приймається не більше 25 % вартості майна та майнових прав, визначеної договором застави;

- за кредитами, якщо прострочена заборгованість ( або загальний строк пролонгації) перевищує 360 днів, резерв формується на всю суму основного боргу за кредитом, незалежно від наявності застави.

2.7. Відповідно до перелічених критеріїв у п.2.3 та п.2.4 кредитний портфель банків класифікується за такими групами (додаток N 1):

ДОДАТОК N 1

     |---------------|--------------|--------------|--------------|
| погашення| | | |
|фінан заборго-| добре | слабке | недостатнє |
|совий вано-| | | |
|стан(клас) сті| | | |
|---------------|--------------|--------------|--------------|
| А |стандартний |під контролем |субстандартний|
|---------------|--------------|--------------|--------------|
| Б |під контролем |субстандартний|сумнівний |
|---------------|--------------|--------------|--------------|
| В |субстандартний|сумнівний |безнадійний |
|---------------|--------------|--------------|--------------|
| Г |сумнівний |безнадійний |безнадійний |
|---------------|--------------|--------------|--------------|
| Д |безнадійний |безнадійний |безнадійний |
|---------------|--------------|--------------|--------------|

При класифікації за ступенями ризику і віднесенні до груп, за якими розраховується резерв за врахованими векселями, факторингом, гарантіями, враховується тільки строк погашення позичальником простроченої заборгованості, а саме:

стандартна - заборгованість, за якою строк погашення чи повернення, передбачений договірними умовами, ще не настав;

сумнівна - заборгованість за опротестованими векселями зі строком прострочки не більше 30 днів; заборгованість за факторинговими операціями (за основним боргом чи черговим платежем ) та за виконаними (сплаченими) гарантіями банком становить не більше 90 днів після настання строку платежу, передбаченого договірними умовами;

безнадійна - заборгованість за опротестованими векселями із строком прострочки більше 30 днів; заборгованість за факторинговими операціями (основним боргом, чи черговим платежем ) та за гарантіями, виконаними (сплаченими) банком, за якими клієнт не виконав своїх зобов'язань із строком більше 90 днів після настання строку платежу, передбаченого договірними умовами.

2.8. На підставі класифікації позик комерційний банк створює резерв щодо кожної групи кредитів.

Резерв має бути сформований у повному обсязі відповідно до сум фактичної кредитної заборгованості за групами ризику та встановленого рівня резерву.

     |----------------------------|---------------------|
| | |
| Групи кредитів | Рівень резерву |
| | (ступінь ризику) |
|----------------------------|---------------------|
|- стандартні кредити | 2 % |
| | |
|- кредити під контролем | 5 % |
| | |
|- субстандартні кредити | 20 % |
| | |
|- сумнівні кредити | 50 % |
| | |
|- безнадійні кредити | 100 % |
|----------------------------|---------------------|

2.9. Комерційний банк формує загальний резерв за стандартними кредитами у повному розмірі щоквартально за рахунок прибутку минулого року. Кошти загального резерву акумулюються на групі рахунків N 502 "Фонди та загальні резерви банку" (бал. рахунок N 5020 "Загальні резерви").

При цьому здійснюється така проводка:

Д-Т - рах. N 5030 "Прибутки минулих років"

К-Т - рах. N 5020 "Загальні резерви "

У разі недостатності джерел формування загального резерву протягом року комерційний банк на суму несформованого розрахункового резерву при розподілі прибутку здійснює проводку:

Д-Т - рах. N 5040 "Прибуток минулого року, що очікує
затвердження"

К-Т - рах. N 5020 "Загальні резерви"

2.10. Комерційний банк формує за кредитами, віднесеними до категорії: "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", "безнадійні", спеціальний резерв у повному обсязі за рахунок відрахувань, що відображаються за групою рахунків N 770 "Відрахування в резерви".

Кошти спеціального резерву, сформованого за рахунок витрат, акумулюються на балансових рахунках:

за міжбанківськими операціями:

N 1590 "Резерв під заборгованість інших банків";

за операціями з клієнтами:

N 2400 "Резерви під заборгованість за кредитами, які надані клієнтам".

До сукупної заборгованості за кредитами, гарантіями та поруками, фактично наданими, відноситься заборгованість за балансовими рахунками NN 1510- 1517, 1520-1527, 1581, 1582, 1589, 2000, 2010, 2020, 2027, 2030, 2037, 2040, 2045-2047, 2050, 2055-2057, 2061, 2062, 2065-2067, 2070-2077, 2090-2099, 2100-2107, 2110-2117, 2190, 2191, 2198, 2199, 2200-2207, 2210-2217, 2290, 2291, 2299, 9000, 9002, 9020,9090, 9091.

Спеціальний резерв, розрахований з огляду на оцінки кредитного портфеля комерційного банку за станом на 01.07.97 р., має бути сформований до 01.07.99 р. за таким графіком:

- резерв за безнадійними кредитами в повному розмірі має бути сформований до 01.01.98 р. Надалі спеціальний резерв за безнадійними кредитами формується у наступному кварталі після віднесення кредиту до категорії "безнадійних" ;

- спеціальний резерв за кредитами, віднесеними до категорій "під контролем", "субстандартні", "сумнівні", має бути сформований у термін не пізніше 01.07.99 р. рівними частками не менше 12,5 відсотка щоквартально:

S = 12,5 % х N х С,

де:

12,5 - постійний відсоток, що забезпечує формування резерву рівними частками у встановлений строк (100 % : 8 кварталів);

N - кількість кварталів з початку формування резерву, починаючи з 1.07.1997 р.;

С - сума розрахункового резерву, що встановилася на відповідну квартальну дату.

Спеціальний резерв за кредитами, що надані комерційним банком позичальникам після 01.07.97 р., та в банках, які зареєстровані і отримали ліцензію на здійснення кредитних операцій після 01.07.97 р., має бути сформований у кварталі, наступному за тим, в якому надано кредит.

При цьому здійснюються такі проводки:

а) за рахунок витрат комерційного банку:

за міжбанківськими операціями:

Д-Т - рах. N 7701 "Відрахування в резерв під
заборгованість інших банків",

К-Т - рах. N 1590 "Резерв під заборгованість інших бан-

ків"; за операціями з клієнтами:

Д-Т - рах. N 7702 "Відрахування в резерв під
заборгованість за наданими кредитами
клієнтам",

К-Т - рах. N 2400 "Резерви під заборгованість за

кредитами, які надані клієнтам".

2.11. У разі зменшення розрахункового розміру загального резерву порівнянно з попередньою звітною датою комерційний банк здійснює проводку:

Д-Т - рах. N 5020 "Загальні резерви",

К-Т - рах. N 5030 "Прибутки минулих років".

2.12. У разі зменшення розрахункового розміру спеціального резерву у порівнянні з попередньою звітною датою комерційний банк надлишкову суму резерву направляє на збільшення доходу.

При цьому здійснюються такі проводки:

а) за міжбанківськими операціями:

Д-Т - рах. N 1590 "Резерв під заборгованість інших банків",

К-Т - рах. N 6701 "Зменшення резерву під заборгованість

інших банків";

б) за операціями з клієнтами:

Д-Т - рах. N 2400 "Резерви під заборгованість за
кредитами, які надані клієнтам",

К-Т - рах. N 6702 "Зменшення резерву під заборгованість

за кредитами, які надані клієнтам".

2.13. Резерв формується головним банком та його філіями відповідно до п.1.2 цього Положення. Загальний резерв обліковується на балансі головного банку. Спеціальний резерв обліковується на балансі установ банку, які зареєстровані як платники податку. За повноту формування резервів відповідальність несе головний банк (юридична особа).

III. Використання резервів

3.1. Комерційний банк використовує резерви на погашення безнадійної кредитної заборгованості за основним боргом, яка обліковується на балансових рахунках як сумнівна заборгованість.

3.2. Безнадійна кредитна заборгованість відшкодовується комерційним банком за рахунок спеціального резерву за умови виконання вимог статті 12 Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств":

3.2.1. У разі, якщо опротестований у неплатежі вексель залишається непогашеним протягом 30 календарних днів із дня його опротестування, і векселеодержувач порушив справу щодо банкрутства векселедавця в Арбітражному суді, безнадійна заборгованість за кредитними угодами списується за рахунок спеціального резерву.

При цьому здійснюється така проводка:

Д-Т - рах. N 2400 "Резерви під заборгованість за
кредитами, які надані клієнтам",

К-Т - рах. N 2092 "Сумнівна заборгованість за врахованими
векселями суб'єктів господарської

діяльності".

3.2.2. Безнадійна заборгованість позичальника, визнаного банкрутом у встановленому законодавством порядку, списується за рахунок спеціального резерву комерційного банку після прийняття Арбітражним судом рішення про визнання позичальника банкрутом.

Кошти, отримані комерційним банком внаслідок завершення ліквідаційної процедури та реалізації майна позичальника, включаються до його валових доходів у період їх надходження.

У разі, якщо комерційний банк надає кредит позичальнику, проти якого порушено справу про банкрутство до часу укладення кредитної угоди, а інформація про порушення цієї справи була оприлюднена (за винятком випадків надання кредитів у межах процедури санації позичальника під заставу корпоративних прав), безнадійна заборгованість за кредитом погашається за рахунок загального резерву комерційного банку.

3.2.3. Заборгованість, яка забезпечена заставою, погашається у порядку, передбаченому Законом України "Про заставу". У разі, якщо частина кредитної заборгованості залишилась непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних комерційним банком від реалізації майна позичальника, переданого у заставу, та за умови, що інші юридичні дії комерційного банку щодо примусового стягнення іншого майна позичальника не призвели до повного її покриття, ця частина заборгованості списується за рахунок спеціального резерву. Реалізація майна, переданого у заставу, здійснюється з аукціонів, публічних торгів, якщо інше не передбачено договором, у порядку, визначеному чинним законодавством України.

3.2.4. Безнадійна заборгованість, яка виникла внаслідок неспроможності позичальника погасити заборгованість у зв'язку з дією обставин непереборної сили (форс-мажор), списується за рахунок спеціального резерву за умови наявності будь-якого з нижче зазначених документів:

- підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України або підтвердження уповноважених органів іншої держави, легалізованих консульськими установами України, у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;

- рішення Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України, затверджене Верховною Радою України, або рішення Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха, включаючи рішення про визнання окремих місцевостей потерпілими від несприятливих погодних умов, які спричинили втрату врожаю сільськогосподарських культур в обсягах, що перевищують 30 відсотків від середнього врожаю за попередні 5 календарних років.

У разі, якщо заборгованість погашена за рахунок спеціального резерву, а за висновком компетентного органу обставини непереборної сили мають тимчасовий характер і не впливають на спроможність позичальника сплатити кредитну заборгованість після її закінчення, комерційний банк зобов'язаний висунути претензії позичальнику щодо сплати зазначеної заборгованості протягом 30 календарних днів після закінчення дії таких обставин непереборної сили.

У разі, якщо позичальник не погасив зазначену заборгованість, а комерційний банк не подав позов до суду (Арбітражного суду) щодо стягнення такої заборгованості протягом строків, визначених законодавством України, то доходи комерційного банку збільшуються на суму зазначеної заборгованості і відновлюється спеціальний резерв.

Кредитна заборгованість за такими кредитами списується за рахунок загального резерву.

3.2.5. Прострочена заборгованість підприємств, організацій і установ, на майно яких не може бути накладено стягнення (або тих, що не підлягають приватизації), згідно з чинним законодавством України списується за рахунок спеціального резерву комерційного банку у разі, якщо протягом 30 календарних днів із часу виникнення прострочення зазначена заборгованість не була відшкодована коштами державного або відповідних місцевих бюджетів або компенсована будь-яким іншим способом.

При цьому комерційний банк у строки, передбачені чинним законодавством України, зобов'язаний звернутися до Арбітражного суду з позовом щодо відшкодування збитків, отриманих у зв'- язку з таким кредитуванням.

У разі, якщо комерційний банк не звернувся до Арбітражного суду протягом визначених чинним законодавством України строків, або у разі, якщо Арбітражний суд не задовольнив позов, комерційний банк списує заборгованість за рахунок загального резерву.

3.2.6. Прострочена заборгованість фізичних осіб, визнаних у судовому порядку безвісно відсутніми або померлими, списується за рахунок спеціального резерву комерційного банку за умови, що рішення суду про визнання фізичних осіб безвісно відсутніми або померлими було прийнято пізніше дати укладення кредитної угоди.

При цьому комерційний банк має вжити відповідних юридичних заходів щодо стягнення безнадійної заборгованості із спадку такої фізичної особи у межах та за процедурою, визнаною чинним законодавством України.

3.2.7. Прострочена заборгованість фізичних осіб, щодо яких органами слідства оголошено розшук у порядку, передбаченому Кримінальнопроцесуальним кодексом України, списується за рахунок спеціального резерву в разі, якщо протягом 180 календарних днів із дня оголошення розшуку місце перебування такої фізичної особи не встановлено.

3.2.8. Прострочена заборгованість юридичних осіб, щодо керівників яких органами слідства оголошено розшук у порядку, передбаченому статтями Кримінально-процесуального кодексу України, списується за рахунок спеціального резерву в разі, якщо протягом 180 календарних днів із дня оголошення розшуку місце перебування цих осіб не встановлено.

3.2.9. Прострочена заборгованість за договорами або їх частинами, визнаними у судовому порядку недійсними з вини позичальника, списується за рахунок спеціального резерву комерційного банку, якщо позичальник не погашає заборгованість за зазначеними договорами протягом 30 календарних днів із дня прийняття рішення суду (Арбітражного суду) про визнання договорів або їх частин недійсними.

У разі, якщо судами вищої інстанції приймаються рішення про скасування рішень судів нижчої інстанції щодо визнання договорів недійсними з вини позичальника і комерційний банк не оскаржує такі рішення у строки, передбачені чинним законодавством України, він збільшує свій валовий дохід на суму кредитної заборгованості, попередньо включеної до валових витрат або списаної за рахунок спеціального резерву.

Кредитна заборгованість за такими кредитами списується за рахунок загального резерву.

3.2.10. Прострочена заборгованість за договорами або їх частинами, визнаними у судовому порядку недійсними з вини комерційного банку або з вини обох сторін, погашається за рахунок повернення позичальником суми кредитної заборгованості, а в разі її неповернення - протягом 30 календарних днів за рахунок загального резерву.

3.2.11. Комерційний банк може самостійно здійснити списання безнадійної заборгованості за рахунок загального резерву відповідно до рішення правління банку (за наявності оформленого у встановленому порядку протоколу засідання), але не пізніше останнього робочого дня поточного року, в якому кредитна заборгованість визнана безнадійною.

Списання безнадійної кредитної заборгованості за рахунок спеціального резерву, сформованого за рахунок збільшення витрат, здійснюється за рішенням правління комерційного банку за умови виконання вимог чинного законодавства України.

3.2.12. У разі списання кредитної заборгованості за рахунок спеціального резерву здійснюються такі проводки:

а) за міжбанківськими операціями:

Д-Т - рах. N 1590 "Резерв під заборгованість інших банків",

К-Т - рах. NN 1581, 1582, 1589.

Одночасно списується заборгованість за нарахованими та несплаченими процентами;

б) за операціями з клієнтами:

Д-Т - рах. N 2400 "Резерви під заборгованість за кредитами,
які надані клієнтам",

К-Т - рах. N 2027, 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095,
2096, 2097, 2099, 2190, 2191, 2290, 2291,

2199, 2299.

Одночасно списується заборгованість за нарахованими та несплаченими процентами.

3.2.13. У разі списання кредитної заборгованості за рахунок загального резерву на цю суму додатково формується резерв, який обліковується на окремих аналітичних рахунках(балансові рахунки NN 1590,2400). При цьому здійснюються такі проводки: а) за міжбанківськими операціями:

Д-Т - рах. N 7701 "Відрахування в резерв під заборгованість
інших банків",

К-Т - рах. N 1590 "Резерв під заборгованість інших банків",

Д-Т - рах. N 1590 "Резерв під заборгованість інших банків",

К-Т - рах. NN 1581, 1582, 1589;

б) за операціями з клієнтами:

Д-Т - рах. N 7702 "Відрахування в резерв під
заборгованість за наданими кредитами
клієнтам",

К-Т - рах. N 2400 "Резерв під заборгованість за кредитами,
які надані клієнтам",

Д-Т - рах. N 2400 "Резерв під заборгованість за кредитами,
які надані клієнтам",

К-Т - рах. NN 2090, 2091, 2092, 2093, 2094, 2095, 2096, 2097,

2099, 2190, 2191, 2198, 2199, 2290, 2291, 2299.

Одночасно із списанням безнадійної заборгованості за міжбанківськими операціями та операціями з клієнтами здійснюється проводка:

Д-Т - рах. N 5020 "Загальні резерви",

К-Т - рах. NN 5030, 5031.

3.2.14. Списану кредитну заборгованість за основним боргом за рахунок загального та спеціального резервів комерційний банк має враховувати на позабалансових рахунках NN 9610, 9611 розділу 961 "Борги, списані у збиток", а нараховані, але не отримані відсотки за списаною простроченою заборгованістю, на позабалансових рахунках NN 9600, 9601 розділу 960 "Не сплачені в строк доходи ". Комерційні банки зобов'язані продовжувати роботу з такими клієнтами щодо повернення ними боргу протягом не менше трьох років.

3.2.15. Якщо протягом трьох років комерційному банку не вдалося погасити безнадійну кредитну заборгованість, то вона вважається повністю безнадійною і списується з балансових рахунків NN 9610,9611, несплачені проценти - з позабалансових рахунків NN 9600,9601.

3.2.16. У разі, якщо позичальник повністю або частково погашає кредитну заборгованість, попередньо списану комерційним банком за рахунок резервів, а в наступному періоді відбулося повернення заборгованості за кредитом, комерційний банк збільшує дохід на суму компенсації, одержаної від позичальника.

При цьому здійснюється така проводка:

Д-Т - поточний рахунок позичальника,

К-Т - рах. N 6800 "Непередбачені доходи".

Сплачені відсотки за повернений кредит зараховуються у непередбачені доходи комерційного банку.

Одночасно погашена кредитна заборгованість та отримані проценти списуються з позабалансових рахунків NN 9600, 9601, 9610, 9611.

3.2.17. У разі недостатності коштів загального резерву для погашення кредитної заборгованості у випадках, передбачених цим Положенням, комерційний банк покриває отримані у звітному році збитки від кредитної діяльності за рахунок зменшення своїх фондів, нерозподіленого прибутку минулого року, які направляються на створення додаткового резерву.

IY. Заключні положення

4.1. Комерційний банк (банківська установа) зобов'язаний за станом на перше число кварталу розглядати кредитний портфель з метою оцінки кредитних ризиків.

4.2. Комерційний банк зобов'язаний створити кредитний комітет ( у філіях та відділеннях - кредитні комісії ), який має зберігати протягом не менше трьох років протоколи та інформацію щодо оцінки кредитних портфелів і формування резервів.

4.3. Звітність про класифікацію кредитів, створення резервів та їх використання подається: філіями - головному банку і регіональному управлінню НБУ, а Головний банк ( юридична особа)- регіональному управлінню НБУ щоквартально у порядку, встановленому НБУ щодо надання статистичної звітності.

Звіти "Про класифіковані кредити за формами власності" та "Про розрахунок резерву на можливі втрати за кредитами комерційних банків" складаються на підставі рішення кредитного комітету банку про групи кредитів за критеріями ризику та рівень резервування на наступний квартал (додатки NN 3, 4).

Звіти "Про зміни в резервах" та "Про списану безнадійну заборгованість" складаються на підставі обліку проведених операцій за минулий квартал (додатки NN 5, 6 ).

4.4. Банківський нагляд Національного банку України постійно проводить перевірки звітності комерційних банків та їх установ щодо правильності класифікації ними своїх кредитних портфелів та дотримання порядку створення і використання резерву.

У разі виявлення розбіжностей між даними комерційного банку і даними банківського нагляду Національного банку України комерційний банк зобов'язаний виправити відповідну звітність і у разі необхідності скоригувати розмір резерву на різницю, виявлену під час перевірки.

4.5. У разі недостатності коштів для формування резерву комерційного банку або порушення порядку його створення і використання до банку застосовуються санкції відповідно до статті 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Додаток N 2

Перелік країн,віднесених до категорії "А"

Австралія, Австрія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія.

Додаток N 3

ЗВІТ
про класифіковані кредитні операції за формами власності
на _______________199 року

______________________ _________________________________________________________________________________________________

(назва банку) (адреса банку)

   |------------------|---------|-----------------------------------|------|
| Кредити, | стандар-| нестандартні | |
| надані гарантії | тні |-----|------|------|-------|-------| |
| та депозити | | під | суб- | сум- | безна-| усього| Разом|
| | |конт-| стан-| нівні| дійні | (3+4+ | (2+7)|
| | |ролем| дарт-| | | 5+6 ) | |
| | | | ні | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|МІЖБАНКІВСЬКИЙ | |
|РИНОК | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|Кредити і фінан- | | | | | | | |
|совий лізинг, | | | | | | | |
|надані гарантії | | | | | | | |
|та депозити: | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|банкам України | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|банкам країн СНД | | | | | | | |
|та Балтії | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|банкам країн | | | | | | | |
|ОЕСР | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|банкам інших | | | | | | | |
|країн | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|НЕБАНКІВСЬКИЙ | |
|РИНОК | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|I.Кредити, надані | | | | | | | |
|органам загально- | | | | | | | |
|державного | | | | | | | |
|управління: | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1.Центральним | | | | | | | |
| органам державног| | | | | | | |
| управління. | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|

   |------------------|---------|-----------------------------------|------|
| Кредити, | | нестандартні | |
| надані гарантії | стандар-|-----|------|------|-------|-------| |
| та депозити | тні | під | суб- | сум- | безна-| усього| Разом|
| | |конт-| стан-| нівні| дійні | (3+4+ | (2+7)|
| | |ролем| дарт-| | | 5+6 ) | |
| | | | ні | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|2.Місцевим органам| | | | | | | |
| державного | | | | | | | |
| управління | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|II.Кредити надані | | | | | | | |
|суб'єктам госпо- | | | | | | | |
|дарської | | | | | | | |
|діяльності | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1.Кредити, | | | | | | | |
| надані за | | | | | | | |
| овердрафтом: | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а) державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б) недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|2.Кредити, надані| | | | | | | |
|за операціями репо| | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а) державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б) недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|3.Кредити, надані| | | | | | | |
|за врахованими | | | | | | | |
|векселями : | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а) державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|4.Кредити, надані | | | | | | | |
|за факторинговими | | | | | | | |
|операціями : | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а)державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|

   |------------------|---------|-----------------------------------|------|
| Кредити, | | нестандартні | |
| надані гарантії | стандар-|-----|------|------|-------|-------| |
| та депозити | тні | під | суб- | сум- | безна-| усього| Разом|
| | |конт-| стан-| нівні| дійні | (3+4+ | (2+7)|
| | |ролем| дарт-| | | 5+6 ) | |
| | | | ні | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|5.Кредити,надані | | | | | | | |
|за внутрішніми | | | | | | | |
|торговельними | | | | | | | |
|операціями: | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а)державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|6.Кредити, надані| | | | | | | |
|за експортно- | | | | | | | |
|імпортними | | | | | | | |
|операціями : | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них | | | | | | | |
| а) державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|7.Інші кредити в | | | | | | | |
|поточну діяльність| | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а)державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|8.Кредити в інвес | | | | | | | |
|тиційну діяльність| | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| з них: | | | | | | | |
| а)державним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| б)недержавним | | | | | | | |
| підприємствам | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|

   |------------------|---------|-----------------------------------|------|
| Кредити, | | нестандартні | |
| надані гарантії | стандар-|-----|------|------|-------|-------| |
| та депозити | тні | під | суб- | сум- | безна-| усього| Разом|
| | |конт-| стан-| нівні| дійні | (3+4+ | (2+7)|
| | |ролем| дарт-| | | 5+6 ) | |
| | | | ні | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|III.Кредити,надані| | | | | | | |
|фізичним особам: | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|1.Кредити на | | | | | | | |
|поточні потреби | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
|2.Кредити в | | | | | | | |
|інвестиційну | | | | | | | |
|діяльність | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|
| УСЬОГО | | | | | | | |
|------------------|---------|-----|------|------|-------|-------|------|

"__"_______________ 199_р.

Керівник ____________________

Головний бухгалтер___________

_______________________________________________________________________________________________________________________

(прізвище виконавця, номер телефону)

Додаток N 4
Розрахунок резерву на можливі втрати за кредитними операціями
комерційних банків
на ____ квартал 199__ року

______________________ ________________________________________________________________________________________________

(назва банку) (адреса банку)

   |---------------|----------|------------------------------------|
|Групи кредитів,|Заборгова-|Заборгованість зменшується на: |
|за категоріями |ність за |---------|--------|--------|--------|
| ризику |кредитами |гарантії |грошові |вартість| Усього |
| |на початок|Уряду |вклади |майна, | (гр.3 +|
| |поточного |України |і депо- |оформле-| гр.4 +|
| |кварталу |та банків|зити |ного під| гр.5) |
| | |країн ка-|позича- |заставу | |
| | |тегорії А|льника |і майно-| |
| | | |в банку,|вих прав| |
| | | |що надає|позичаль| |
| | | |позику |ника | |
| | | | | | |
| | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Стандартні | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Під контролем | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Субстандртні | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Сумнівні | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Безнадійні | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|
| Усього | | | | | |
|---------------|----------|---------|--------|--------|--------|

продовження таблиці

    ------------------|--------|---------|-------------------------------|
Заборгованість, |Рівень | |Рівень резервування на квартал |
що приймається |резерву-|Розрахун-|--------|----------|-----------|
для розрахунку |вання |ковий |Сума |Фактично |Відхилення |
--------|---------| |резерв |резерву,|сформова |(+), (-) |
|В тому | | |що має |ний резерв| |
|числі за-| | |бути |на початок| гр.11 - |
|боргова- | у(%) |(гр.7 х |сформо- |кварталу | гр.12 |
|ність за | | гр.9) |вана на | | |
Усього |кредита- | | |поточний| | |
(гр.2- |ми, нада-| | |квартал | | |
гр.6) |ними до | | | | | |
|01.07.97р| | | | | |
|з гр.7 | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|
| | | | | | |
--------|---------|--------|---------|--------|----------|-----------|

"__"__________________199__ р.

Керівник__________________________

Головний бухгалтер _________________________

________________________________________________________________________________________________________________________

(Прізвище виконавця, номер телефону)

Додаток N 5

ЗВІТ
про зміни в резервах
за ______________199 року
квартал

________________________________________________________________________________________________________________________

(назва банку) (адреса банку)

   |-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|Аналіз змін у резервах на покриття | Загальний | Спеціальний | Усього:|
|збитків за кредитами та фінансовим | резерв | резерв | 2+3 |
|лізингом | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|Залишок на початок кварталу | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|I.Збільшення резерву за рахунок: | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|1. Збільшення загального обсягу ре-| | | |
|зерву відповідно до щоквартальних | | | |
|уточнень | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|2. Повернення раніше списаної | | | |
| заборгованості | | х | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|II.Зменшення резерву за рахунок: | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|1. Зменшення загального обсягу ре- | | | |
|зерву відповідно до щоквартальних | | | |
|уточнень | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|2. Списання безнадійної заборгова- | | | |
|ності | | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|
|Залишок на кінець звітного кварталу| | | |
|-----------------------------------|-----------|-------------|--------|

"__"______________199__ р.

Керівник _______________

Головний бухгалтер_____________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

( Прізвище виконавця, номер телефону )

Додаток N 6

ЗВІТ
про списану безнадійну заборгованість
за ______________199 року
квартал

_______________________________________________________________________________________________________ ________________
(назва банку) (адреса банку)

   |---------------------------------|-------------------------|--------|
| | Списано за рахунок: | |
| |------------|------------| |
| Кредити, надані гарантії | загального |спеціального| Усього:|
| та депозити | резерву | резерву | 2+3 |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| МІЖБАНКІВСЬКИЙ РИНОК | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
|I.Кредити і фінансовий лізинг, | | | |
| надані гарантії та депозити: | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 1.Банкам України | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 2.Банкам країн СНД та Балтії | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 3.Банкам країн ОЕСР | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 4.Банкам інших країн | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| НЕБАНКІВСЬКИЙ РИНОК | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
|II.Кредити, надані органам | | | |
|загальнодержавного управління: | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 1.Центральним органам державного| | | |
| управління | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
| 2. Місцевим органам державного | | | |
| управління | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
|III.Кредити, надані суб'єктам | | | |
| господарської діяльності: | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
|IV.Кредити,надані фізичним | | | |
| особам: | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|
|УСЬОГО СПИСАНО БЕЗНАДІЙНОЇ | | | |
|ЗАБОРГОВАНОСТІ | | | |
|---------------------------------|------------|------------|--------|

"__"______________199__ р.

Керівник __________________________

Головний бухгалтер_________________

_______________________________________________________________________________________________________________________

( Прізвище виконавця, номер телефону )

^ Наверх
наверх