МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
11.02.98 р. N 30
м. Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
26 лютого 1998 р. N 139/2979
Про внесення змін і доповнень до Інструкції
з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів
На виконання Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 18 листопада 1997 року N 639/97-ВР НАКАЗУЮ:
I. Внести такі зміни і доповнення до Інструкції з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 24 липня 1997 року N 159:
1. У пункті 2 слова "виробничій діяльності підприємств" замінити текстом "господарській діяльності підприємств (далі - основні виробничі фонди)".
2. У пункті 3 слова "виробничій діяльності" замінити текстом "господарській діяльності підприємств (далі - основні невиробничі фонди)".
3. Пункт 3 після слів "на окремих субрахунках" та пункт 4 після слів "на окремий субрахунок" доповнити текстом "рахунка 01 "Основні засоби".
4. Абзац другий пункту 10 доповнити текстом "за вартістю, що складається із сум, наведених у пункті 2 цієї Інструкції (далі - первісна вартість). Відомості про зміни первісної вартості основних засобів заносяться до форм первинного обліку інвентарних об'єктів".
5. У пункті 11:
абзац другий доповнити двома реченнями такого змісту: "Аналітичний облік нематеріальних активів та їх зносу всі підприємства, крім малих, провадять у Відомості обліку нематеріальних активів, нарахованої амортизації (зносу) (форма N ВНА-1, додається). Малі підприємства, які провадять бухгалтерський облік за Вказівками про склад та порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 1996 року N 112, аналітичний облік нематеріальних активів та їх зносу ведуть відповідно до пункту 2 цих Вказівок";
абзац третій викласти в такій редакції:
"Знос основних виробничих фондів у сумі нарахованої амортизації всі підприємства, крім малих підприємств, які використовують Вказівки про склад і порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 1996 року N 112, а також спільних підприємств з іноземними інвестиціями і господарських товариств (надалі - малі підприємства), відображають по дебету рахунка 85 "Статутний фонд", а малі підприємства - по дебету рахунків обліку затрат на виробництво у кореспонденції з кредитом рахунка 02 "Знос (амортизація) майна";
абзац четвертий доповнити текстом "без застосування норм прискореної амортизації, виходячи з первісної вартості таких основних засобів, записом по кредиту рахунка 02 "Знос (амортизація) майна" і дебету рахунка 85 "Статутний фонд", а малими підприємствами - по дебету рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунки: "Фонд використаного на капітальні вкладення і придбання нематеріальних активів прибутку", "Фонд цільових та інших спеціальних коштів, використаних на капітальні вкладення", "Фонд засобів соціальної сфери", "Фонд індексації балансової вартості майна", "Фонд безоплатно одержаного майна", "Фонд індексації вартості незавершеного будівництва". Нарахування зносу починається з першого числа місяця, наступного за місяцем зарахування на баланс підприємства таких основних засобів, а по інвентарних об'єктах, що вибули (списані з балансу), припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем їх вибуття. По спорудах міського благоустрою та автомобільних дорогах загального користування знос нараховується один раз на рік при складанні річного бухгалтерського звіту".
6. Пункт 13 доповнити абзацом п'ятим такого змісту:
"Використання прибутку, цільових та інших спеціальних коштів (крім амортизаційних відрахувань) на придбання (спорудження) та поліпшення основних засобів малі підприємства відображають по дебету рахунків: 81 "Використання прибутку", 87 "Фонди економічного стимулювання", 96 "Цільове фінансування і цільові надходження", 98 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) минулих років" і кредиту рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунки: "Фонди використаного на капітальні вкладення і придбання нематеріальних активів прибутку", "Фонд цільових та інших спеціальних ,коштів, використаних на капітальні вкладення".
7. Пункт 14 викласти в такій редакції:
"14. Бухгалтерський облік затрат на ремонт основних засобів провадиться по дебету рахунка 03 "Ремонт основних фондів" за видами ремонтів (поточний, капітальний) і основних фондів на окремих субрахунках.
14.1. Затрати на ремонт основних виробничих фондів з кредиту рахунка 03 "Ремонт основних засобів" списують у дебет рахунків:
а) обліку затрат на виробництво - на суму затрат з ремонту основних засобів, що не перевищує встановленої законодавством частки таких витрат для включення до валових витрат;
б) 86 "Амортизаційний фонд" - на суму затрат з ремонту основних засобів, яка перевищує передбачену у попередньому абзаці цього пункту суму, - всі підприємства, крім малих. Одночасно вказана у цьому підпункті сума відображається по дебету рахунка 01 "Основні засоби" і кредиту рахунка 85 "Статутний фонд". Малі підприємства суму затрат з ремонту основних фондів в сумі, що наведена у цьому підпункті, списують у дебету рахунка 01 "Основні засоби".
14.2. Затрати на ремот основних невиробничих фондів (крім жилих будинків) усі підприємства з кредиту рахунка 03 "Ремонт основних засобів" списують у дебет рахунка 01 "Основні засоби". Одночасно сума таких затрат відображається у порядку, викладеному в абзаці п'ятому пункту 13 цієї Інструкції.
14.3. Затрати на ремонт жилих будинків з кредиту рахунка 03 "Ремонт основних засобів" списуються у дебет рахунків:
а) обліку витрат на утримання житлового господарства - в частині затрат на поточний ремонт;
б) 01 "Основні засоби" - в частині затрат на капітальний ремонт. Одночасно сума таких затрат відображається у порядку, викладеному в абзаці п'ятому пункту 13 цієї Інструкції.
14.4. Затрати на ремонт орендованих основних засобів в аналітичному обліку на рахунку 01 "Основні засоби" відображаються як власні основні засоби під назвою "Ремонтні затрати (найменування об'єкта оренди основних засобів)". Після переходу орендованих основних засобів у власність орендаря сума ремонтних затрат приєднується до первісної вартості таких основних засобів".
8. У пункті 15:
перше речення після слів "Суми змін" доповнити словом "первісної" та виключити в ньому текст "(капітальний ремонт)",абзац перший доповнити двома реченнями такого змісту: "Індексація величини зносу, що проводиться разом з індексацією первісної вартості основних засобів, відображається по дебету рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунок "Фонд індексації балансової вартості майна", і кредиту рахунка 02 "Знос (амортизація) майна". Одночасно всі підприємства, крім малих, різницю між сумою змін первісної вартості вказаного майна і сумою змін величини зносу того ж майна внаслідок індексації відображають по дебету рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунок "Фонд індексації балансової вартості майна", і кредиту рахунка 85 "Статутний фонд";
абзац другий викласти в такій редакції:
"Щоквартально сума, що дорівнює одній четвертій відсотка річної норми амортизації відповідної групи основних фондів (нематеріальних активів) від зміни балансової (залишкової) вартості відповідної групи основних виробничих фондів (нематеріальних активів) у зв'язку з їх індексацією (капітальний доход), включається до складу валового доходу".
9. У пункті 16:
абзац перший викласти в такій редакції:
"Реалізацію (продаж) інвентарних об'єктів основних виробничих фондів усі підприємства, крім малих, відображають";
доповнити абзацом дев'ятим такого змісту:
"Витрати пов'язані з підготовкою до продажу та продажем основних засобів, усі підприємства, крім малих, відображають по дебету рахунка 85 "Статутний фонд", а малі підприємства - по дебету рахунка 46 "Реалізація" у кореспонденції з рахунками 70 "Розрахунки по оплаті праці", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами", 69 "Розрахунки із страхування" тощо";
абзац дев'ятий вважати абзацом десятим;
абзац перший підпункту 16.3 після слів "Знос (амортизація) майна" (відповідні субрахунки)" доповнити словами "що утворюється" та продовжити текстом: "а у разі продажу останнього інвентарного об'єкта таких основних засобів, зворотним записом списується сальдо відповідного субрахунка рахунка 02 "Знос (амортизація) майна";
доповнити підпунктами 16.4, 16.5, 16.6 і 16.7 такого змісту:
"16.4. У випадках безоплатної передачі основних виробничих фондів суму, яка вказана у первинних документах на їх безоплатну передачу-приймання та, згідно з пунктом 16 цієї Інструкції, відображена по дебету рахунка 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами", з цього рахунка всі підприємства, крім малих, списують у кореспонденції з дебетом рахунка 85 "Статутний фонд", а малі підприємства - у кореспонденції з дебетом рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунки: "Фонд індексації балансової вартості майна","Фонд індексації вартості незавершеного будівництва", "Фонд використаного на капітальні вкладення і придбання нематеріальних активів прибутку"," Фонд цільових та інших спеціальних коштів, використаних на капітальні вкладення", а при відсутності кредитового сальдо на цих субрахунках - у кореспонденції з дебетом рахунків 98 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) минулих років" або 81 "Використання прибутку".
16.5. Реалізацію (продаж) основних невиробничих фондів відображають в порядку, встановленому пунктом 16 (крім останнього (десятого) абзацу) цієї Інструкції для відображення реалізації (продажу) будівель і споруд. Різниця між оборотами по дебету і кредиту рахунків 85 "Статутний фонд" або 46 "Реалізація" у зв'язку з продажем відображається на вказаних рахунках у кореспонденції з рахунком 80 "Прибутки і збитки".
Одночасно первісна вартість основних невиробничих фондів (без суми індексації їх вартості, що здійснена не раніше 1998 року) включається до валових витрат, а виручка від їх реалізації (продажу) - до валових доходів.
Сума зносу кожного інвентарного об'єкта основних невиробничих фондів при потребі (у разі продажу, ліквідації, зміни первісної вартості) визначається як сума зносу на 1 липня 1997 року, збільшена на суму нарахованого в подальшому зносу, виходячи з первісної його вартості, терміну перебування в експлуатації, діючих норм амортизації та подальших змін первісної вартості об'єкта внаслідок здійснення робіт з його поліпшення та індексації. Такі відомості підприємства можуть накопичувати у регістрах аналітичного обліку основних засобів.
16.6. У випадках безоплатної передачі основних невиробничих фондів сума, яка вказана у первинних документах на їх безоплатну передачу-приймання та, згідно з пунктом 16 цієї Інструкції, відображена по дебету рахунка 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами", списується за кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку, що наведена у підпункті 16.4 цієї Інструкції.
16.7. Виручка від реалізації основних засобів при визначенні сум для відображення на рахунках бухгалтерського обліку 46 "Реалізація" і 85 "Статутний фонд" операцій, наведених у підпунктах 16.1,16.2, 16.3, 16.5 та у пункті 17 цієї Інструкції, зменшується на суму належних до сплати за законодавством сум непрямих податків та на витрати, пов'язані з продажем такого майна".
10. Пункт 17 доповнити підпунктом 17.1 такого змісту:
"17.1. У випадках безоплатної передачі нематеріальних активів сума, яка вказана у первинних документах на безоплатну передачу-приймання нематеріальних активів та, згідно з абзацом першим пунктом 17 цієї Інструкції, відображена по дебету рахунка 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами", з цього рахунка списується у кореспонденції з дебетом рахунка 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунки: "Фонд використаного на капітальні вкладення і придбання нематеріальних активів прибутку", "Фонд безоплатно одержаного майна", а при відсутності кредитового сальдо на цих субрахунках - у кореспонденції з дебетом рахунка 98 "Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) минулих років" або 81 "Використання прибутку".
11. Пункт 18 доповнити підпунктами 18.1 і 18.2 такого змісту:
"18.1. Ліквідація основних невиробничих фондів у бухгалтерському обліку відображається у порядку, викладеному в абзаці першому пункту 18 цієї Інструкції. Суму зносу інвентарних об'єктів основних невиробничих фондів, що ліквідуються, всі підприємства, крім малих, відображають по кредиту рахунка 85 "Статутний фонд", а малі підприємства - по кредиту рахунка 46 "Реалізація" у кореспонденції з рахунком 02 "Знос (амортизація) майна". Товарно-матеріальні цінності, одержані від ліквідації основних невиробничих фондів, усі підприємства, крім малих, відображають по кредиту рахунка 85 "Статутний фонд", а малі підприємства - по кредиту рахунка 46 "Реалізація" у кореспонденції з рахунками 05 "Матеріали", 08 "Запасні частини". Витрати, пов'язані з ліквідацією основних невиробничих фондів, відображаються у порядку,викладеному в абзаці дев'ятому пункту 16 цієї Інструкції. Фінансові результати від ліквідації закриттям оборотів на рахунках 85 або 46 відповідно списуються у кореспонденції з рахунком 80 "Прибутки і збитки", а у випадках списання таких основних засобів внаслідок псування та нестачі - у кореспонденції з дебетом рахунка 84 "Нестачі і втрати від псування цінностей".
18.2. У випадках списання з балансу нематеріальних активів, крім випадків, наведених у пункті 17 цієї Інструкції, їх первісна вартість відображається по дебету рахунка 46 "Реалізація" і кредиту рахунка 04 "Нематеріальні активи". Сума зносу інвентарної одиниці нематеріального активу, що списується з балансу, відображається по дебету рахунка 02 "Знос (амортизація) майна" і кредиту рахунка 46 "Реалізація". Різниця між пірвісною вартістю і сумою зносу інвентарних одиниць нематеріальних активів (крім нематеріальних активів, на які знос не нараховується), що списуються з балансу, відображається по кредиту рахунка 46 "Реалізація" і по дебету рахунка 80 "Прибутки і збитки", а у випадках списання такого майна внаслідок нестачі (псування) - по дебету рахунка 84 "Нестачі і втрати від псування цінностей".
12. У пункті 20 слово "засобів" замінити словами "виробничих фондів".
13. Пункт 22 викласти в такій редакції:
"22. У випадках відсутності сальдо на субрахунках обліку основних виробничих фондів 01-2 та 01-4 рахунка 01 "Основні засоби" та наявності сальдо на відповідних субрахунках обліку зносу цих самих основних виробничих фондів рахунка 02 "Знос (амортизація) майна" таке сальдо у звітному кварталі закривається (списується) у кореспонденції з рахунком 80 "Прибутки і збитки" (у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій) із включенням до валових доходів".
II. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 14 червня 1996 р. N 120 "Про затвердження Порядку відображення у бухгалтерському обліку і звітності збільшення балансової вартості основних фондів на суму затрат, пов'язаних із закінченим капітальним ремонтом".
Заступник міністра С.М.Макацарія