1998-03-02 | 2004-06-17 |
Документ втратив чиннiсть!
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 березня 1998 р. N 79
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 березня 1998 р. за N 175/2615
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про внесення змін та доповнень
до деяких нормативних актів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку
N 136 від 24.03.99
N 268 від 17.06.2004 )
На виконання Указу Президента України "Про запровадження режиму жорсткого обмеження бюджетних видатків та інших державних витрат, заходи щодо забезпечення надходження доходів до бюджету і запобігання фінансовій кризі" від 21.01.98 р. N 41/98 та з метою подальшого впровадження нових форм розрахунків у безготівковій формі в гривнях (за продаж товарів, надання послуг та при видачі готівки) за допомогою пластикових карток міжнародних платіжних систем Правління постановляє:
( Пункт 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку N 268 від 17.06.2004 )
2. Поширити дію Інструкції Національного банку України "Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті за експортно-імпортними операціями на умовах відстрочки платежів чи поставок", затвердженої наказом Національного банку України від 14.06.94 р. N 85 (із змінами і доповненнями), на розрахунки у валюті України за експортно-імпортними операціями, що здійснюються резидентами України.
3. Надіслати постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Департаменту валютного регулювання (С.О.Яременко) надіслати внесені зміни регіональним управлінням Національного банку України та комерційним банкам для керівництва в роботі.
В.о. Голови В.С.Стельмах
Затверджено
Постанова Правління Національного банку України
02.03.98 N 79
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 березня 1998 р. за N 175/2615
( Зміни та доповнення втратили чинність на підставі
Постанови Нацбанку N 136 від 24.03.99 )
Зміни та доповнення
до "Положення про впровадження пластикових карток міжнародних
платіжних систем у розрахунках за товари, надані послуги та
при видачі готівки", затвердженого постановою Правління
Національного банку України від 24.02.97 р. N 37 та зареєстрованого
Міністерством юстиції України 24.03.97 р. за N 86/1890,
із змінами, внесеними постановою Правління
Національного банку України N 195 від 20.06.97 р. та
зареєстрованими Міністерством юстиції України 25.07.97 р. за N 270/2074
1. У розділі 1 викласти в новій редакції визначення таких термінів:
"Типи БПК:
- власна БПК, яка надає змогу фізичній особі - держателю розпоряджатися власним картковим рахунком (картрахунком);
- корпоративна БПК, яка надає змогу фізичній особі розпоряджатися картрахунком резидента та представництва нерезидента;
- дебетна БПК, яка надає змогу розпоряджатися картрахунком у межах залишку коштів на ньому;
- кредитна БПК, яка надає змогу здійснювати операції за дебетом картрахунку в межах установленого банком-емітентом ліміту кредиту".
"Комерсанти (торговці) - юридичні особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, що ведуть свою діяльність без створення юридичної особи (далі - резиденти), та постійне представництво юридичної особи-нерезидента, які ведуть свою діяльність у сфері продажу товарів та надання послуг відповідно до чинного законодавства України";
2. Підпункти 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 пункту 2.1 викласти в такій редакції:
2.1.2. Надання резидентам та постійним представництвам юридичних осіб - нерезидентів гарантії платежу за умови виконання останніми належним чином операцій з використанням БПК.
2.1.3. Зарахування або перерахування на рахунки резидентів та постійних представництв юридичних осіб-нерезидентів коштів за операціями, здійсненими останніми з використанням БПК".
"2.1.1. Укладення угод з резидентами та постійними представництвами юридичних осіб-нерезидентів згідно з нормами чинного законодавства.
3. Пункт 3.3 викласти в такій редакції:
"Відкриття корпоративних картрахунків в іноземній валюті та в грошовій одиниці України здійснюється уповноваженими банками на підставі угоди, укладеної з резидентом, представництвом юридичної особи-нерезидента власником картрахунку, незалежно від того, чи є ця особа клієнтом банку. При цьому кошти на відкриття та поповнення картрахунку приймаються з поточних рахунків резидента та представництва юридичної особи-нерезидента.
Кошти з корпоративного картрахунку, використані працівником, що знаходиться у відрядженні, понад норми витрат на відрядження, підлягають відшкодуванню цим працівником власнику корпоративного картрахунку згідно з чинним законодавством України.
Дозволяється використання корпоративних БПК міжнародних платіжних систем, відкритих у грошовій одиниці України:
Оплата договорів (контрактів), що здійснюється від імені резидентів та представництв юридичних осіб-нерезидентів, з корпоративних картрахунків не дозволяється.
- для оплати товарів, придбаних для власних потреб на території України;
- витрат на відрядження.
Контроль за цільовим використанням коштів з корпоративних картрахунків покладається на власників рахунків".
4. У пункті 3.4 слова "Юридичні особи-резиденти (комерсанти)" замінити на слова "Комерсанти (торговці)", далі - за текстом.
5. Пункт 3.4 доповнити абзацом такого змісту:
"Уповноважені банки України - члени міжнародних платіжних систем мають право укладати угоди в іноземній валюті з банками-нерезидентами в тому разі, якщо в країні нерезидента відсутні власні члени міжнародної платіжної системи".
6. Розділ 3 доповнити пунктом 3.6 такого змісту:
"При зарахуванні коштів на картрахунки клієнтів кредитуються відповідні балансові рахунки у кореспонденції з рахунком "Каса", кореспондентським рахунком чи іншим рахунком клієнта у цьому банку.
Видача готівкових коштів із картрахунків з використанням БПК здійснюється згідно з чинним законодавством України".
7. Пункт 5.1 викласти в такій редакції:
"Виручка в іноземній валюті, яка отримана резидентом від здійснення операцій з використанням БПК міжнародних платіжних систем, підлягає зарахуванню на розподільчий рахунок в уповноваженому банку України та обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України у повному обсязі.
У разі наявності зобов'язань уповноваженого банку перед резидентами та постійними представництвами юридичних осіб-нерезидентів за розрахунками в грошовій одиниці України, що здійснюються за допомогою БПК міжнародних платіжних систем VISA International Service Association, EUROPAY International, кошти в іноземній валюті підлягають зарахуванню на окремий рахунок уповноваженого банку, на якому обліковуються дебіторська та кредиторська заборгованість за операціями клієнтів, для подальшого їх продажу на міжбанківському валютному ринку України в повному обсязі та використання отриманої грошової одиниці України для розрахунків з комерсантами (торговцями) протягом 5 банківських днів".
8. Пункт 5.2 викласти в такій редакції:
"Купівля іноземної валюти уповноваженим банком при здійсненні розрахунків з міжнародними платіжними системами VISA International Service Association, EUROPAY International, за операціями з використанням банківських платіжних карток цих систем, емітованих в грошовій одиниці України, не враховується при дотриманні ліміту відкритої валютної позиції цього банку, який є емітентом карток".
9. Розділ 5 доповнити пунктом 5.3 такого змісту:
"5.3. Взаєморозрахунки між уповноваженими банками та
міжнародними платіжними системами
Списання коштів з картрахунку клієнта здійснюється на підставі платіжних чеків або виписки з кореспондентського рахунку розрахункового банку та на підставі документа, який формується платіжною системою після здійснення клірингу (наприклад, міжнародна платіжна система EUROPAY формує та надсилає до банку факсом PAYMENT PROPOSITION OF DD/MM/YY).
У разі, якщо валюта клірингу не збігається з валютою картрахунку, уповноважений банк здійснює купівлю-продаж необхідної валюти для здійснення розрахунків з міжнародною платіжною системою за рахунок коштів власників картрахунків відповідно до укладених угод (договорів). До врегулювання заборгованості власника картрахунку, яка виникла внаслідок розрахунків з платіжною системою у валюті клірингу, уповноважений банк обліковує відповідні кошти на рахунку Дебіторська та кредиторська заборгованість за операціями клієнтів.
Порядок здійснення купівлі-продажу іноземної валюти для здійснення розрахунків з міжнародними платіжними системами за операціями власників картрахунків повинен передбачатися в договорах (угодах) між уповноваженим банком України та власником картрахунку".
10. Розділ 7 вважати таким, що втратив чинність.