документiв в базi
550558
Подiлитися 

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.09.2018 N 3905/Ш/99-99-13-01-02-14/ІПК

Щодо питань віднесення до складу витрат фізичної особи - підприємця сум податку
на додану вартість з вартості придбаних товарів/ послуг,
а також питань формування податкового кредиту з ПДВ

Державна фіскальна служба України відповідно до вимог ст. 52 Податкового кодексу України (далі- Кодекс) розглянула Ваше звернення про отримання індивідуальної податкової консультації щодо питань віднесення до складу витрат фізичної особи - підприємця сум податку на додану вартість (далі - ПДВ) з вартості придбаних товарів/ послуг, а також питань формування податкового кредиту з ПДВ, якщо придбані товари/послуги призначаються для використання в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до пп. 197.1.25 п. 197.1 ст. 197 Кодексу, та з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні, повідомляє таке.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 Кодексу.

Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

При цьому п. 177.3 ст. 177 Кодексу передбачено, що для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як ПДВ, не включаються до витрат і доходу суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Отже, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, яка зареєстрована платником ПДВ, не має права включати до складу витрат, пов'язаних з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця, суми ПДВ, що входять до ціни придбаних товарів (робіт, послуг).

Що стосується питань формування податкового кредиту з ПДВ повідомляємо таке.

Відповідно до пп. а) п. 198.1 ст. 198 Кодексу до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 Кодексу (п. 198.6 ст. 198 Кодексу).

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ст. 198 Кодексу).

При цьому відповідно пп. б п. 198.5 ст. 198 Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу , та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197 Кодексу , підрозділу 2 розділу XX Кодексу , міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 Кодексу та операцій, передбачених п. 197.11 ст. 197 Кодексу).

З огляду на зазначене, фізична особа - підприємець при придбанні товарів/послуг має право включити до складу податкового кредиту суму ПДВ з вартості таких товарів/послуг при наявності належним чином складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних. При цьому у відповідності до вимог пп. б п. 198.5 ст. 198 Кодексу фізична особа - підприємець зобов'язана нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти зведену податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати її в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, у разі якщо такі товари/послуги призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування, зокрема відповідно до пп. 197.1.25 п. 197.1 ст. 197 Кодексу.

Зазначаємо, що відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

^ Наверх