документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2012-11-022014-07-11  

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ
РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

ПОСТАНОВА
02.11.2012 N 356

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 листопада 2012 р. за N 1915/22227

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Національної комісії, що здійснює державне регулювання у
сферах енергетики та комунальних послуг
N 1132 від 14.09.20
17)

Про затвердження Методики формування тарифів
на централізоване водопостачання та водовідведення
на принципах стимулюючого регулювання

Відповідно до статей 6 та 10 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", статті 9 Закону України "Про природні монополії", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1073, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Методику формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на принципах стимулюючого регулювання, що додається.

2. Департаменту стратегічного планування та розвитку у сфері комунальних послуг (Арлачов Д.В.) подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.

3. Ця постанова набирає чинності з 01 січня 2013 року.

Голова Комісії В. Саратов

Затверджено
Постанова Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері комунальних послуг
02.11.2012 N 356

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 листопада 2012 р. за N 1915/22227

Методика
формування тарифів на централізоване
водопостачання та водовідведення на
принципах стимулюючого регулювання

I. Загальні положення

1.1. Ця Методика установлює механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, які здійснюють або мають намір здійснювати господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі відповідних ліцензій, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія), та прийняли рішення про застосування стимулюючого регулювання за погодженням з Комісією.

1.2. У цій Методиці терміни вживаються в такому значенні:

базовий рік - рік, що передує першому року регуляторного періоду;

контрольовані операційні витрати - статті операційних витрат, розмір яких залежить від управлінських рішень ліцензіата;

неконтрольовані операційні витрати - статті операційних витрат, на які ліцензіат не має безпосереднього впливу (податки, збори, платежі тощо), розмір яких установлюється відповідно до положень законодавства України та/або відповідними державними органами;

очікуване значення - значення величини (витрат, обсягів тощо) поточного року, що розраховується до його завершення як сума фактичних величин (витрат, обсягів тощо) за перші дев’ять місяців поточного року та фактичних величин (витрат, обсягів тощо) за три останні місяці попереднього року, скоригованих на співвідношення фактичних значень величин (витрат, обсягів тощо) за 9 місяців поточного року до аналогічного періоду попереднього року;

показник ефективності - цільове завдання щодо щорічного скорочення неефективних контрольованих операційних витрат у %;

прогнозний необхідний дохід - дохід, що визначається згідно з цією Методикою на підставі прогнозних значень параметрів розрахунку доходу та параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії, який має забезпечувати ліцензіата коштами, необхідними для здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в кожному році регуляторного періоду, а також ураховувати необхідність поступового скорочення неефективних витрат та залучення нових інвестицій;

прогнозні значення - значення, що враховуються при розрахунку тарифів на майбутній регуляторний період до його початку;

регуляторний період - період часу між двома послідовними переглядами необхідного доходу та параметрів регулювання, що мають довгостроковий строк дії, який становить 5 років, за винятком першого регуляторного періоду (перехідний період), який триватиме 3 роки;

регуляторні амортизаційні відрахування - систематичне щорічне повернення вартості активів, що використовуються в регульованій діяльності, розраховане з урахуванням визначених Комісією для цілей стимулюючого регулювання строків їх корисного використання та методу нарахування амортизації для активів;

скоригований необхідний дохід - дохід, що визначається згідно з цією Методикою та має забезпечувати ліцензіата коштами, необхідними для здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в кожному році регуляторного періоду, а також ураховувати необхідність поступового скорочення неефективних витрат та залучення нових інвестицій;

цільовий показник якості послуг - завдання щодо поступового підвищення надійності надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в Законах України "Про природні монополії" та "Про питну воду та питне водопостачання".

1.3. Розрахунок тарифів здійснюється окремо за видами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

1.4. Ліцензіат здійснює розподіл витрат між централізованим водопостачанням та водовідведенням та іншими видами ліцензованої діяльності в установленому законодавством порядку.

1.5. Розрахунок необхідного доходу від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється в такій послідовності:

1.5.1. До початку регуляторного періоду Комісія встановлює параметри, що мають довгостроковий термін дії та є незмінними протягом регуляторного періоду:

показник ефективності для контрольованих операційних витрат (починаючи з другого регуляторного періоду);

цільовий показник якості послуг (починаючи з другого регуляторного періоду);

регуляторну норму доходу (окремо для регуляторної бази активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, та окремо для регуляторної бази активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання);

цільовий коефіцієнт технологічних втрат та не облікованих витрат води в мережах;

цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби;

коефіцієнт згладжування необхідного доходу.

1.5.2. До початку регуляторного періоду прогнозні значення параметрів розрахунку необхідного доходу визначаються:

у відповідності із Прогнозом економічного і соціального розвитку України та основних макропоказників економічного і соціального розвитку України, схваленим постановою Кабінету Міністрів України:

індекс споживчих цін;

індекс цін виробників промислової продукції;

індекс зростання середньомісячної заробітної плати;

на підставі поданих до Комісії в установленому порядку даних ліцензіатів щодо:

планових річних обсягів централізованого водопостачання та водовідведення;

схваленої в установленому законодавством порядку інвестиційної програми.

1.5.3. На основі параметрів регулювання, що мають довгостроковий термін дії, та прогнозних значень параметрів розрахунку необхідного доходу, визначених на весь регуляторний період, розраховується прогнозний необхідний дохід ліцензіата на кожен рік регуляторного періоду, до якого з метою обмеження коливань тарифів Комісія застосовує механізм згладжування.

1.6. Протягом регуляторного періоду щорічно проводиться коригування згладженого необхідного доходу, що встановлюється на наступний рік регуляторного періоду, з урахуванням відхилень фактичних значень параметрів розрахунку необхідного доходу від прогнозних значень параметрів розрахунку необхідного доходу. При коригуванні необхідного доходу також ураховується відповідність цільовому показнику якості послуг та цільовому коефіцієнту технологічних втрат та не облікованих витрат води в мережах.

II. Визначення необхідного доходу від здійснення
діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення

2.1. Прогнозний необхідний дохід (ПНДt) розраховується перед початком регуляторного періоду на кожен рік регуляторного періоду на основі встановлених параметрів, що мають довгостроковий термін дії, та прогнозних даних за формулою

2.1.1. До складу неконтрольованих операційних витрат мають бути включені тільки ті неконтрольовані операційні витрати, що безпосередньо пов’язані із здійсненням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення:

витрати на придбання води у інших підприємств та (або) очищення власних стічних вод іншими підприємствами;

оплата податків, зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість;

витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища;

витрати на пожежну і сторожову охорону об'єктів виробничого та загальновиробничого призначення, утримання санітарних зон;

витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку води.

2.1.2. Неконтрольовані операційні витрати на кожен рік регуляторного періоду встановлюються Комісією на рівні прогнозу, визначеного на підставі аналізу обґрунтованості фактичних рівнів неконтрольованих операційних витрат ліцензіата, здійснених у попередньому періоді. У разі відхилення прогнозних значень від фактично досягнутих неконтрольовані операційні витрати підлягають щорічному коригуванню відповідно до пункту 2.9 цього розділу.

2.1.3. Контрольовані операційні витрати від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення враховуються відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та включають витрати, пов’язані із здійсненням діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, за винятком:

витрат на амортизацію;

витрат електроенергії на технологічні потреби;

статей витрат, які визначені неконтрольованими відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2.1 цього розділу.

2.1.4. Витрати, визначені частиною третьою статті 9 Закону України "Про природні монополії", не включаються до розрахунку необхідного доходу від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

2.1.5. Розподіл загальновиробничих та адміністративних витрат між видами діяльності здійснюється пропорційно прямим витратам.

2.1.6. Контрольовані операційні витрати від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення (ОВкt) розраховуються перед початком регуляторного періоду на кожний рік регуляторного періоду за формулою

2.1.7. Показник ефективності (ЕФ) визначає завдання по зміні обсягів контрольованих операційних витрат ліцензіата з централізованого водопостачання та водовідведення на кожен рік регуляторного періоду.

Показник ефективності складається із галузевої і індивідуальної складових та розраховується за формулою

Індивідуальний показник ефективності (ЕФінд) на кожен рік регуляторного періоду визначається за формулою) на кожен рік регуляторного періоду визначається за формулою

Максимальне щорічне значення показника ефективності не може перевищувати 5 %.

2.1.8. Базові рівні контрольованих операційних витрат (ОВкt) для першого регуляторного періоду визначаються Комісією. При встановленні базового рівня операційних витрат ураховуються результати аналізу обґрунтованості фактичних витрат ліцензіата, здійснених у попередньому періоді, а також обґрунтовані прогнози витрат на наступний рік.

2.1.9. Базові рівні контрольованих операційних витрат (ОВк0) для другого та наступних регуляторних періодів визначаються за формулою

2.2. Витрати електроенергії на технологічні потреби (ВЕt) при здійсненні діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення розраховуються перед початком регуляторного періоду на кожний рік регуляторного періоду за формулою

При збільшенні (зменшенні) єдиного роздрібного тарифу на електроенергію більше ніж на 5 % вартість витрат електроенергії на технологічні потреби переглядається.

Для розрахунку вартості витрат електричної енергії на технологічні потреби при здійсненні діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення використовуються дані, надані ліцензіатом відповідно до додатка 1 до цієї Методики.

2.2.1. Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби (Нet) на кожен рік регуляторного періоду визначається за формулою

2.2.2. У першому році першого регуляторного періоду цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби встановлюється на підставі фактичних даних за останні п’ять років.

2.2.3. Починаючи з другого року першого регуляторного періоду та для всіх наступних регуляторних періодів, Комісія встановлює індивідуальні річні завдання по зниженню питомих витрат електроенергії на технологічні потреби для кожного ліцензіата з централізованого водопостачання та водовідведення з урахуванням заходів, передбачених схваленою в установленому законодавством порядку інвестиційною програмою на відповідний період, та на основі результатів порівняльного аналізу (бенчмаркінгу).

2.3. Регуляторні амортизаційні відрахування на кожен рік регуляторного періоду (Аt) визначаються відповідно до методів нарахування амортизації, груп активів та строку їх корисного використання, визначених Комісією для цілей тарифного регулювання, і розраховуються окремо на активи регуляторної бази активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, та активи регуляторної бази активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, за формулою

2.4. Дохід на регуляторну базу активів (Дt), що включається до розрахунку необхідного доходу від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, складається з двох складових та розраховується на кожен рік регуляторного періоду за формулою

2.5. Регуляторна база активів:

2.5.1. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання (РБАдсt), на кожен рік t визначається за формулою

2.5.2. На початок першого року першого регуляторного періоду регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, визначається Комісією відповідно до результатів проведеної незалежної оцінки активів, що використовуються для здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, за методикою оцінки, що визначається органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності, за погодженням з Комісією.

2.5.3. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, на початок кожного наступного року регуляторного періоду встановлюється на рівні регуляторної бази активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, на кінець попереднього року (РБАtдс_n = РБАt-1дс_к).

2.5.4. Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, на кінець кожного року регуляторного періоду ( РБАtдс_n) визначається за формулою

2.5.5. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання ( РБАtnc), на кожен рік t визначається за формулою

2.5.6. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на початок першого року першого регуляторного періоду встановлюється рівною нулю.

2.5.7. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на початок кожного наступного року регуляторного періоду встановлюється на рівні регуляторної бази активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на кінець попереднього року (РБАtnc_n = РБАt-1nc_к).

2.5.8. Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, на кінець кожного року регуляторного періоду (РБАtnc_к) визначається за формулою

Річна зміна величини робочого капіталу, включеної в регуляторну базу активів, визначається за формулою

Базове значення величини робочого капіталу, включеної в регуляторну базу активів (РК0), для першого регуляторного періоду встановлюється рівним нулю.

Величина робочого капіталу, включена в регуляторну базу активів ( РКt), на кожен рік регуляторного періоду розраховується за формулою

2.6. Регуляторна норма доходу встановлюється окремо на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, а також окремо на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання.

2.6.1. Регуляторна норма доходу на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання, установлюється Комісією на весь регуляторний період до його початку і протягом цього періоду не переглядається.

2.6.2. Регуляторна норма доходу на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання (НРДдс), визначається за формулою

2.6.3. Регуляторна норма доходу на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання (НРД), установлюється у єдиному розмірі для всіх ліцензіатів з централізованого водопостачання та водовідведення, на рівні середньозваженої вартості капіталу до оподаткування на весь регуляторний період до його початку і розраховується за формулою

2.6.4. Для розрахунку регуляторної норми доходу на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання, використовується однакове для всіх ліцензіатів співвідношення залученого до власного капіталу, що встановлюється Комісією на весь регуляторний період, і протягом цього періоду не переглядається.

2.6.5. Вартість залученого капіталу визначається на рівні середньозваженої вартості гривневих кредитів для суб’єктів господарювання за статистичними даними Національного банку України за найближчі 12 місяців до публікації рішення щодо початку нового регуляторного періоду.

2.6.6. Вартість власного капіталу (ВncВК) визначається з використанням моделі оцінки дохідності капітальних активів і розраховується як сума безризикової процентної ставки (у якості якої приймається середня дохідність довгострокових державних облігацій, виражена у гривнях, за рік, що передує встановленню норми доходу) і величини премії за ризик інвестування у власний капітал ліцензіатів галузі за формулою

Ступінь ризикованості інструментів власного капіталу ліцензіатів відносно середньої ризикованості ринкового портфеля (бета) приймається на рівні 0,77 для всіх ліцензіатів.

Ринкова премія за ризик (ПРp) визначається з урахуванням премії за ризик для України, визначеної відповідно до кредитного рейтингу України за оцінками міжнародних рейтингових агентств.

2.7. Комісія з метою обмеження різких коливань тарифів застосовує механізм згладжування необхідного доходу шляхом перерозподілу необхідного доходу від здійснення діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення між роками в межах одного регуляторного періоду з використанням формули

Для першого регуляторного періоду для цілей згладжування в якості скоригованого необхідного доходу базового року (НДо) приймається дохід, встановлений Комісією на базовий рік.

2.8. Щороку протягом регуляторного періоду перед початком наступного року регуляторного періоду розраховується скоригований необхідний дохід (НДt) на наступний рік за формулою

2.9. Показник коригування доходу (Кt) розраховується, починаючи з другого року першого регуляторного періоду. Розрахунок показника коригування доходу здійснюється щороку перед початком наступного року регуляторного періоду з метою врахування у скоригованому доході ліцензіата на наступний рік розбіжностей прогнозних та фактично досягнутих за підсумками року t-2 значень таких параметрів:

неконтрольовані операційні витрати;

контрольовані операційні витрати (лише в частині розбіжностей прогнозних та фактичних значень індексів цін виробників промислової продукції та індексів зростання середньомісячної заробітної плати);

витрати електроенергії на технологічні потреби (лише в частині розбіжностей прогнозних та фактичних значень єдиного роздрібного тарифу на електроенергію);

дохід від реалізації;

регуляторні амортизаційні відрахування;

дохід на регуляторну базу активів.

Показник коригування доходу (Кt) розраховується за формулою

2.9.1. Відхилення фактичних від прогнозних значень неконтрольованих операційних витрат (лямбдаОВнt-2) у році t визначається за формулою

2.9.2. Відхилення фактичних від прогнозних значень контрольованих операційних витрат (лямбдаОВкt-2) у році t визначається за формулою

Фактичний індекс зміни середньомісячної заробітної плати для року t-1 визначається таким чином:

2.9.3. Відхилення фактичних від прогнозних значень витрат електроенергії на технологічні потреби (лямбдаВЕt-2) у році t визначається за формулою

2.9.4. Відхилення фактичних від прогнозних значень доходу від реалізації послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (лямбдаДР)визначається за формулою

При від’ємному значенні лямбда ДР відхилення фактичних від прогнозних значень доходу від реалізації послуг з централізованого водопостачання та водовідведення включається в показник коригування доходу з урахуванням податку на прибуток підприємств.

2.9.5. Відхилення фактичних від прогнозних значень регуляторних амортизаційних відрахувань (лямбдаА) визначається за формулою

2.9.6. Відхилення очікуваного від прогнозного значення доходу на регуляторну базу активів (лямбдаД) визначається за формулою

III. Формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення

3.1. Для всіх споживачів ліцензіата з централізованого водопостачання та водовідведення незалежно від категорії тариф з централізованого водопостачання (ТtВП) єдиний і розраховується за формулою

Для встановлення тарифів на централізоване водопостачання ліцензіат подає до Комісії у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів на відповідний регуляторний період за формою, що наведена у додатку 2 до цієї Методики, з відповідними розрахунковими, підтверджувальними і аргументуючими матеріалами.

3.2. Цільовий коефіцієнт технологічних втрат та необлікованих витрат води в мережах (kt) розраховується за формулою

У першому році першого регуляторного періоду цільовий коефіцієнт технологічних втрат та необлікованих витрат води в мережах встановлюється Комісією на підставі фактичних даних ліцензіата у базовому році.

3.3. Для всіх споживачів ліцензіата з централізованого водопостачання та водовідведення незалежно від категорії тариф з централізованого водовідведення (ТtВВ) єдиний і розраховується за формулою

Для встановлення тарифів на централізоване водовідведення ліцензіат подає до Комісії у друкованому та електронному вигляді розрахунки тарифів на відповідний регуляторний період за формою, що наведена у додатку 3 до цієї Методики, з відповідними розрахунковими, підтверджувальними і аргументуючими матеріалами.

3.4. Річні плани обсягів подачі води в мережу, обсягів централізованого водопостачання та водовідведення розробляються на підставі фактичного за останні п'ять років та прогнозованого обсягів централізованого водопостачання з урахуванням укладених договорів зі споживачами та інших техніко-економічних факторів.

Директор Департаменту стратегічного планування
та розвитку у сфері комунальних послуг Д. Арлачов

Додаток 1
до Методики формування тарифів на централізоване
водопостачання та водовідведення на
принципах стимулюючого регулювання

Розрахунок вартості
витрат електричної енергії на технологічні потреби
при здійсненні діяльності з централізованого водопостачання
та водовідведення на рік ___ регуляторного періоду ____

Структурний підрозділ  Подача води, пропуск стоків, тис. куб.м  Цільовий показник питомих витрат електроенергії на технологічні потреби, кВт*год/тис.куб.м  Витрати активної електроенергії, тис. кВт*год  Тариф за 1 кВт*год активної електроенергії (I чи II клас), коп., без ПДВ*  Вартість активної електроенергії, тис. грн, без ПДВ  Витрати реактивної електроенергії, тис. кВАр*год  Тариф за 1 кВАр*год реактивної електроенергії, коп., без ПДВ  Вартість реактивної електроенергії, тис. грн, без ПДВ  Вартість електроенергії на технологічні потреби, тис. грн, без ПДВ 
Електроенергія на технологічні потреби для водопостачання 
Підрозділ 1                   
Підрозділ 2                   
--------------                   
Усього по водопостачанню               
Електроенергія на технологічні потреби для водовідведення 
Підрозділ 1                   
Підрозділ 2                   
--------------                   
Всього по водовідведенню               

__________

* За наявності в підрозділі електроенергії I і II класу відповідний рядок розділяється на два рядки.

Додаток 2
до Методики формування тарифів на централізоване
водопостачання та водовідведення
на принципах стимулюючого регулювання

Розрахунок тарифу
на централізоване водопостачання на ____ регуляторний період

N з/п  Показник  Одиниця виміру  Базовий рік  __ регуляторний період 
1 рік  2 рік  3 рік  4 рік  5 рік 
Складові тарифу на централізоване водопостачання 
Операційні витрати, у т.ч.: (р. 1.1 + р. 1.2)  тис. грн             
1.1  Контрольовані операційні витрати, у т.ч.: (р. 1.1.1 + р. 1.1.2 + р. 1.1.3 + р. 1.1.4 + + р. 1.1.5 +р. 1.1.6 +р. 1.1.7)  тис. грн             
1.1.1  Прямі матеріальні витрати  тис. грн             
1.1.2  Прямі витрати на оплату праці  тис. грн             
1.1.3  Інші прямі витрати, у т.ч.:  тис. грн             
  відрахування на соціальні заходи  тис. грн             
  інші прямі витрати  тис. грн             
1.1.4  Загальновиробничі витрати  тис. грн             
1.1.5  Адміністративні витрати  тис. грн             
1.1.6  Витрати на збут  тис. грн             
1.1.7  Інші операційні витрати  тис. грн             
1.2  Неконтрольовані операційні витрати, у т.ч.:  тис. грн             
  загальновиробничі витрати  тис. грн             
  покупна вода  тис. грн             
  витрати на закупівлю реагентів  тис. грн             
  інші неконтрольовані витрати  тис. грн             
Витрати електроенергії на технологічні потреби  тис. грн             
Амортизація (р. 3.1 + р. 3.2)  тис. грн             
3.1  Амортизація активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
3.2  Амортизація активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Норма доходу на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання             
Норма доходу на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання             
Дохід на регуляторну базу активів (р. 8.1 + р. 8.2)  тис. грн             
8.1  Дохід на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання (р. 4 x р. 6)  тис. грн             
8.2  Дохід на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання (р. 5 x р. 7)  тис. грн             
Прогнозний необхідний дохід (р. 1. + р. 2 + р. 3 + р. 8)  тис. грн             
10  Показник якості послуг  тис. грн             
11  Показник коригування доходу попереднього року на розбіжності прогнозних та фактичних значень параметрів розрахунку доходу  тис. грн             
12  Скоригований необхідний дохід (р. 9 + р. 10 + р. 11)  тис. грн             
Техніко-економічні показники річного плану ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання 
13  Загальний обсяг подачі води в мережу  тис.куб.м             
14  Цільовий коефіцієнт технологічних втрат та необлікованих витрат води в мережах             
15  Втрати води в мережі (р. 13 р. 14 / 100)  тис.куб.м             
16  Обсяг водопостачання (р. 13 - р. 15)  тис.куб.м             
Розрахунок тарифу 
17  Тариф на централізоване водопостачання (р. 12 / р. 16)  грн/куб.м             

Додаток 3
до Методики формування тарифів на
централізоване водопостачання та водовідведення
на принципах стимулюючого регулювання

Розрахунок тарифу
на централізоване водовідведення на ___ регуляторний період

N з/п  Показник  Одиниця виміру  Базовий рік  __ регуляторний період 
1 рік  2 рік  3 рік  4 рік  5 рік 
Складові тарифу на централізоване водовідведення 
Операційні витрати, у т.ч.: (р. 1.1 + р. 1.2)  тис. грн             
1.1  Контрольовані операційні витрати, у т.ч.: (р. 1.1.1 + р. 1.1.2 + р. 1.1.3 + р. 1.1.4 ++ р. 1.1.5 +р. 1.1.6 +р. 1.1.7)  тис. грн             
1.1.1  Прямі матеріальні витрати  тис. грн             
1.1.2  Прямі витрати на оплату праці  тис. грн             
1.1.3  Інші прямі витрати, у т.ч.:  тис. грн             
  відрахування на соціальні заходи  тис. грн             
  інші прямі витрати  тис. грн             
1.1.4  Загальновиробничі витрати  тис. грн             
1.1.5  Адміністративні витрати  тис. грн             
1.1.6  Витрати на збут  тис. грн             
1.1.7  Інші операційні витрати  тис. грн             
1.2  Неконтрольовані операційні витрати, у т.ч.:  тис. грн             
  загальновиробничі витрати  тис. грн             
  послуги сторонніх підприємств з очистки стоків  тис. грн             
  витрати на закупівлю реагентів  тис. грн             
  інші неконтрольовані витрати  тис. грн             
Витрати електроенергії на технологічні потреби  тис. грн             
Амортизація (р. 3.1 + р. 3.2)  тис. грн             
3.1  Амортизація активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
3.2  Амортизація активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Регуляторна база активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Регуляторна база активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання  тис. грн             
Норма доходу на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання             
Норма доходу на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання             
Дохід на регуляторну базу активів (р. 8.1 ++ р. 8.2)  тис. грн             
8.1  Дохід на регуляторну базу активів, введених до переходу до стимулюючого регулювання (р. 4 x р. 6)  тис. грн             
8.2  Дохід на регуляторну базу активів, введених після переходу до стимулюючого регулювання (р. 5 x р. 7)  тис. грн             
Прогнозний необхідний дохід (р. 1. + р. 2 + р. 3 + р. 8)  тис. грн             
10  Показник якості послуг  тис. грн             
11  Показник коригування доходу попереднього року на розбіжності прогнозних та фактичних значень параметрів розрахунку доходу  тис. грн             
12  Скоригований необхідний дохід (р. 9 + р. 10 + р. 11)  тис. грн             
Техніко-економічні показники річного плану ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення 
13  Загальний обсяг водовідведення  тис.куб.м             
Розрахунок тарифу 
14  Тариф на централізоване водовідведення (р. 12 / р. 13)  грн/куб.м             

^ Наверх
наверх