документiв в базi
550558
Подiлитися 

Закриття відокремленого підрозділу (філії)
за рішенням власника

Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, який розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. При цьому згідно зі ст. 1 Закону № 755-ІV філія виконує роботи або здійснює операції, надає послуги в єдиному замкнутому технологічному процесі з юридичною особою.

Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. При цьому положення про філію підприємства в діяльності філії має значення, аналогічне значенню статуту для діяльності підприємства, тому порядок ліквідації філії доцільно передбачити у такому положенні.

Як правило, філія ліквідується за рішенням відповідного органу управління юридичної особи, уповноваженого на це статутом (наприклад, щодо акціонерних товариств таке рішення приймається загальними зборами акціонерів та оформлюється протоколом загальних зборів (ст. 41 Закону № 1576-ХІІ)). Але можливі випадки й примусової ліквідації філій, наприклад, при визнанні юридичної особи банкрутом.

У цій статті розглянемо ситуацію, коли юридична особа припиняє діяльність філії із власної ініціативи (наприклад, неприбутковість, великі витрати на філію тощо) та приймає рішення про її закриття.

Згідно із частиною першою ст. 28 Закону № 755-ІV відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи долучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Отже, у разі прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язані подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи заповнену реєстраційну картку про створення відокремленого підрозділу (ф. № 5, затверджена наказом № 54) та рішення органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу або повідомлення про закриття відокремленого підрозділу, зразок якого затверджено наказом № 66 (частина третя ст. 28 Закону № 755-ІV).

Якщо документи для включення до Єдиного державного реєстру відомостей про відокремлені підрозділи юридичної особи подаються особою, уповноваженою виконавчим органом юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являються паспорт та документ, що засвідчує її повноваження.

Документи приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) виконавчому органу юридичної особи або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів, яка вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення вищезазначених документів без розгляду зобов'язаний протягом двох робочих днів з дати надходження цих документів долучити їх до реєстраційної справи даної юридичної особи, внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру та передати відповідні відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування за місцезнаходженням юридичної особи та за місцезнаходженням відокремленого підрозділу (частина дев'ята ст. 28 Закону № 755-ІV).

Також необхідно зняти філії з обліку в органах державної податкової служби, органах Пенсійного фонду України, а також у фондах соціального страхування, у яких вони реєструвалися.

Порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби визначено п. 8 Порядку № 80, дія якого поширюється на представництва, філії та інші відокремлені підрозділи юридичної особи в разі прийняття юридичною особою рішення про їх закриття.

Для зняття з обліку філії як платника податків юридична особа повинна подати до органу державної податкової служби, в якому філія перебуває на обліку, такі документи:

заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП;

оригінал довідки за ф. № 4-ОПП;

копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію;

копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.

При цьому якщо до Єдиного державного реєстру не внесено запису про прийняття рішення власника про припинення відокремленого підрозділу, заява за ф. 8-ОПП органом державної податкової служби не розглядається. Про це орган державної податкової служби інформує платника податків та пропонує йому подати повторну заяву після внесення такого запису до Єдиного державного реєстру (пп. 8.1.1 п. 8 Порядку № 80).

У разі прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу призначається і проводиться перевірка підрозділу, який закривається, та може бути призначено перевірку юридичної особи в установленому законодавством порядку (наприклад, якщо йдеться про консолідовану сплату податку на прибуток, якщо фактично відокремлений підрозділ закритий, коли відсутня можливість здійснити перевірку підрозділу тощо (пп. 8.2.1 п. 8 Порядку № 80)).

Якщо за результатами цієї перевірки буде встановлено відсутність податкового боргу, то на адресу юридичної особи, а також органу державної податкової служби, де перебуває на обліку юридична особа, надсилається довідка за ф. № 22-ОПП.

У разі встановлення непогашених податкових зобов'язань або податкового боргу особою, відповідальною за їхнє погашення, є юридична особа (пп. 8.5 п. 8 Порядку № 80).

При цьому податкові зобов'язання та/або податковий борг знятого з обліку відокремленого підрозділу юридичної особи передаються до карток юридичної особи шляхом долучення облікової справи закритого відокремленого підрозділу юридичної особи до облікової справи такої юридичної особи (пп. 8.7.4 п. 8 Порядку № 80).

Принципове значення має статус філії - чи виділено її на окремий баланс, чи здійснює самостійно розрахунки з оплати праці і чи є платником страхових внесків.

Обов'язковими умовами для закриття філій є проведення документальної перевірки органами Пенсійного фонду України, а також органами фондів соціального страхування щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків. При цьому перевірка філії проводиться безпосередньо органом за місцем реєстрації відповідної філії після одержання інформації від державного реєстратора про припинення відповідного відокремленого підрозділу.

Крім того, у разі ліквідації філій ліцензіата, які здійснювали господарську діяльність згідно з отриманою ліцензією, або у разі припинення провадження філією, іншим відокремленим підрозділом ліцензіата господарської діяльності згідно з отриманою ліцензією, ліцензіат зобов'язаний протягом 7 робочих днів з дати ліквідації такої філії або з дати припинення діяльності такою філією подати до органу ліцензування відповідне повідомлення в письмовій формі. Орган ліцензування повинен внести відповідні зміни до ліцензійного реєстру не пізніше наступного робочого дня з дати надходження такого повідомлення (ст. 14 Закону № 1775-III).

Щодо припинення діяльності філії, яка відповідно до Закону № 98/96-ВР підлягає патентуванню, то до 15 числа місяця, що передує звітному, підприємство письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що його видав.

Якщо в діяльності філії використовувалися печатки та штампи, то підприємство зобов'язано здати їх для знищення в органи внутрішніх справ (пп. 3.4.2 Інструкції № 17).

Одночасно зі зняттям філії з обліку в державних установах юридична особа зобов'язана закрити всі наявні рахунки в банках, що визначено п. 20 Інструкції № 492.

Щодо документів, які утворилися в процесі діяльності філії, слід зазначити таке. Оскільки у разі припинення діяльності підрозділу юридична особа продовжує існувати, документи ліквідованої філії передаються на зберігання до архіву підприємства (або іншої служби, яка відповідає за зберігання архівної документації). Слід зазначити, що основним нормативно-правовим актом, що визначає строки зберігання відповідних категорій документів, які утворюються в процесі діяльності філій, є Перелік № 41.

Оксана СКІЧКО,
оглядач “Вісника”

“Вісник податкової служби України” № 37-38 жовтень2009 р.
передплатні індекси:
22599 (укр.) 22600 (рос.)

^ Наверх
наверх