Огляд поновлення бази вiд | < | 25.04.2018 | > |
1. Закони та Постанови Верховної Ради України |
1.1. Закон Верховної Ради України від 22 березня 2018 року № 2376-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових Закон вносить зміни до: - Кодексу України про адміністративні правопорушення - Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Відповідно до змін, сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання у визначений згідно їх рішення час доби. Водночас у законі немає обмежень щодо ресторанного господарства. За торгівлю алкоголем у заборонений час передбачається адміністративна відповідальність. На сьогодні, згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення, такі дії передбачають накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. |
2. Нормативні акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, зареєстровані Міністерством юстиції України |
2.1. Наказ Міністерства оборони України від 03.03.2018 № 100 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2018 р. за № 383/31835 Про внесення змін до Інструкції з організації охорони і пропускного режиму на об'єктах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України Наказ вносить зміни до Інструкції з організації охорони і пропускного режиму на об’єктах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10 жовтня 2016 року № 517/ДСК, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02 листопада 2016 року за № 1428/29558 |
3. Офіційні роз'яснення |
3.1. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 13.04.2018 № 1571/6/99-99-12-02-01-15/ІПК Щодо права на бюджетне відшкодування ПДВ Згiдно наведених у консультації роз'яснень, платник податків до бюджетного відшкодування має право віднести від'ємне значення, сформоване за рахунок сум податку, нарахованих та фактично сплачених отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації. |
3.2. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 13.04.2018 № 1566/6/99-99-15-02-02-15/ІПК Щодо визнання господарських операцій платника податків з контрагентами - нерезидентами контрольованими у разі вилучення держави (території) Щодо наведеного у консультації роз'яснення, у разі здійснення у період з 01.01.2018 по 06.03.2018 року господарських операцій із нерезидентами, зареєстрованими у Грузії, Естонії, Латвії, Мальті чи в Угорщині, за відсутності інших критеріїв визначених у пп. "а" - "б", "г" - "ґ" пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, вони будуть визнаватись контрольованими у разі одночасного виконання наступних умов: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за 2018 податковий (звітний) рік, та обсяг господарських операцій платника податків з таким контрагентом (визначений за правилами бухгалтерського обліку), перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків). |
3.3. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від від 28.02.2018 р. № 812/ІПК/14-29-14-06-06 Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, проведення готівкових розрахунків та касової дисципліни Відповідно до наведених у консультації роз'яснень, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) в т. ч при реалізації продукції власного виробництва, повинні застосовувати РРО з дотриманням норм Закону № 265. |
3.4. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від від 03.03.2018 р. № 863/ІПК/20-40-13-11-11 Щодо порядку сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб фізичним особам за надання в оренду земельних ділянок та з урахуванням фактично викладених обставин Згiдно наведених у консультації роз'яснень, податковий агент, який здійснює нарахування (виплату) доходів у вигляді орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення (паї), сплачує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (реєстрації) на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби. |
4. Нові редакції документів зі змінами та доповненнями, що внесені в ІАС "Консультант" |
4.1. Кодекс Верховної Ради України від 7 грудня 1984 року № 8073-X Кодекс України про адміністративні правопорушення Останні зміни до Кодексу були внесені 22.03.2018 р. Законом Верховної Ради України № 2376-VIII, який набирає чинності з 25.04.2018 р. |
4.2. Закон Верховної Ради України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Останні зміни до Закону були внесені 22.03.2018 р. Законом Верховної Ради України № 2376-VIII, який набирає чинності з 25.04.2018 р. |
4.3. Закон Верховної Ради України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР Про місцеве самоврядування в Україні Останні зміни до Закону були внесені 22.03.2018 р. Законом Верховної Ради України № 2376-VIII, який набирає чинності з 25.04.2018 р. |