документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 13.08.2018 №2  >

Що робити якщо вкусила собака?!

Одразу розберемо дії потенціальної жертви (людини на яку збирається напасти собака). Собаки зазвичай нападають або спереду, вивертаючись від ударів обороняючого, або ззаду, збиваючи людину з ніг. Якщо все-таки пес вирішив спробувати вас на смак, не будьте пасивні - падати і закривати обличчя руками дуже небезпечно. Як не банально це звучить, але в сутичці з собачою сворою кращий захист - це напад.

Оборонятися від собак теж треба вміло. Найбільш вразливі їхні місця - це переносиця (і сам ніс), потилиця, тім'ячко, грудна клітка і, вибачте, геніталії - туди і треба бити остервенілу тварину кулаками чи палкою (взагалі, всім, що попадеться під руку).

Якщо на вас несеться пес, не намагайтеся сховати дитину за спину - краще візьміть її на руки, підніміть як можна вище (тільки не на витягнуті руки) і відбивайтеся ногами. Не втрималися і впали? Прикрийте малюка своїм тілом, а собаці на розтерзання підставте власну руку - як тільки вона в неї вчіпиться, бийте звіра чим зможете (бажано при цьому попадати по перелічених вище органах!). Є і ще один спосіб: швидко зняти верхній одяг і, притулившись до стіни (якщо діло проходить поруч з якою-небудь спорудою), виставити перед собою на руці пальто, плащ чи куртку. Тварина інстинктивно схопить цей "щит" і потягне його на себе. Ваша задача не випустити річ з рук і в той момент, коли пес буде особливо її шарпати, різко вдарити його носком взуття в горло. Головне - щоб не коїлося, зберігайте спокій.

Кабміном затверджено вичерпний перелік потенційно небезпечних порід собак. Серед них - різні породи вівчарок, бульдоги, пітбулі й мастифи, а також хаскі й далматини.

Що робити?

Одразу після нападу собаки зафіксуйте сам факт у закладі охорони здоров’я (лікарні, прийомному покої тощо). Це необхідно не тільки для отримання медичної допомоги, а й для отримання довідки, в якій буде зафіксований факт нападу тварини. Можна також провести експертизу тимчасової непрацездатності особи та отримати листок непрацездатності, якщо нападом собаки були нанесені суттєві тілесні ушкодження.

Далі, потерпілий має заявити про такий факт в органи поліції. При цьому таке звернення можна оформити як у формі письмової заяви так і за усним повідомленням по телефону. Прибувши за місцем події поліцейський повинен скласти протокол про адміністративне правопорушення (якщо власник вигулював собаку в заборонених місцях або без повідка чи намордника). Такий протокол є достатньою правовою підставою для того, щоб притягнути власника тварини до адміністративної відповідальності.

Як визначити ступень тяжкості тілесних ушкоджень?

За результатами звернення до правоохоронних органів слідчий може винести постанову про призначення експертизи ступеня тяжкості тілесних ушкоджень. Такий ступень тяжкості встановлюється судово-медичним експертом шляхом проведення обстеження, в результаті якого складається висновок, в якому обов’язково зазначається: характер ушкоджень, їх локалізація, вид знаряддя чи засобу, якими могли бути спричинені ушкодження, механізм виникнення ушкодження, давність спричинення ушкоджень і їх ступінь тяжкості.

Відповідальність для власника собаки

Якщо були порушені правила тримання собак та (або) у разі заподіяння тваринами негативних наслідків, їх власники можуть бути притягнуті до адміністративної, кримінальної та цивільної відповідальності.

Діючим законодавством визначено, що собаки є об’єктом права власності і тому власники мають нести за них весь тягар відповідальності. Так, у випадку порушення правил, якими забороняється вигул собак без повідків, намордників і в невстановлених для вигулу місцях власники будуть нести адміністративну відповідальність, як то передбачено статтею 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (накладання штрафу або конфіскації тварини, у випадках заподіяння нею шкоди здоров’ю чи майну людей).

При нанесенні потерпілому середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкодженнь внаслідок бездіяльності господаря собаки, такий господар може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ст. 128 КК України, яка передбачає громадські роботи на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або виправні роботи на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років.

Якщо в результаті нападу собаки було завдано шкоду майну чи здоров’ю потерпілого, або йому були завдані відповідні немайнові втрати, він має право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, що передбачено ст.ст. 1166-1167 ЦК України. При цьому, якщо собака є джерелом підвищеної небезпеки, то право на відшкодування збитків виникає незалежно від наявності вини її власника.

Чи допоможе Суд?

Одним із найскладніших проблем, які виникають у потерпілих в таких справах - це доказування факту, що власником собаки є відповідна особа. Для цього необхідно витребувати у органу, що здійснює реєстрацію тварин дані про цю собаку і її власника. У випадку, якщо власник не зареєстрував свою тварину належними доказами будуть покази свідків або відповідні фото-відео матеріали. Крім того, факт нападу можна довести постановою про адміністративне правопорушення або вироком суду. Якщо собака відноситься до категорії службових чи бійцівських - вона є джерелом підвищеної небезпеки і тому шкода, завдана такою собакою відшкодовується незалежно від вини власника. Тому, якщо напад на людину був здійснений собакою бійцівської чи службової породи, право на відшкодування у особи виникає незалежно від вини власника цієї собаки.

При порушенні питання про відшкодування завданих збитків належними доказами по таким справам будуть рахунки і чеки з аптек у разі придбання ліків, і рахунки з медичних закладів, у разі надання платних медичних процедур. При відшкодуванні моральної шкоди потерпілому необхідно подати докази що підтверджують моральне страждання потерпілого, його матеріальний стан та порушення нормальних умов життя. При цьому суду обов’язково необхідно пояснити з чого виходив потерпілий при визначенні розміру завданої шкоду та в чому конкретно полягає протиправна бездіяльність власника тварини.

Таким чином, враховуючи те, що через недбалість власників агресивних домашніх тварин можуть постраждати звичайні пересічні громадяни, останні мають чітко розуміти процедуру притягнення винних осіб до юридичної відповідальності та перспективи відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди. Однак, можливість компенсування завданих потерпілому збитків можлива лише у випадках, якщо потерпілий матиме відповідні докази на підтвердження факту нападу тварини та докази завдання йому відповідних втрат.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

03 березня 2018 року (Правила утримання та вигулу домашніх тварин)

21 лютого 2018 року (Як завезти/вивезти на територію України домашню тварину)

13 листопада 2017 року (Правила ведення Єдиного державного реєстру тварин зазнали деяких змін)

11 квітня 2017 року (Чи зобов'язаний власник паю, який здає його в оренду фермерському господарству подавати декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати податки?!)

наверх