документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 13.02.2018 №2  >

Інформація про боржників буде збиратися НБУ та надаватись банкам

З метою уникнення/зменшення кількості випадків шахрайства у сфері кредитування та забезпечення ефективного функціонування системи обміну інформацією, яка є необхідною під час здійснення кредитування, було прийняте рішення про надання Національному банку України (НБУ) повноважень отримувати інформацію про позичальників від комерційних банків, а також вести реєстр боржників з подальшим наданням таких даних фінансовим установам і бюро кредитних історій.

Для впровадження зазначеного Верховна Рада України прийняла проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків" N 7114-д.

Так, після набрання чинності нормативним актом, про який йдеться мова абзацем раніше, регулятор (НБУ) отримає повноваження щодо створення та ведення кредитного реєстру. А комерційні банки в свою чергу будуть надавати відомості, що ідентифікують боржника, інформацію про умови кредитної операції і виконання зобов'язань, про приналежність боржника до пов'язаних з банком осіб.

Одночасно із цим, для включення боржника до реєстру є певні обмеження - розмір заборгованості позичальника повинен бути не менше 100 розмірів мінімальної заробітної плати (на момент розгляду його справи). Сам позичальник отримає право доступу до інформації про себе і зможе ініціювати зміни до неї в разі незгоди з її змістом (шляхом листування чи надання інформації/документів про спростовування чи зміну свого статусу, як боржника).

Хотілось би зазначити, що у реєстрі боржників адреса особи, яка до нього внесена - вказуватися не буде!

Також, в процесі ведення кредитного реєстру НБУ тепер наділений повноваженнями моніторити концентрації кредитного ризику, що повинно посилити захист інтересів вкладників та інших кредиторів банків.

Таким чином, НБУ при створенні та веденні кредитного реєстру:

- використовуватиме інформацію кредитного реєстру для цілей фінансової стабільності;

- сприятиме управлінню банками кредитним ризиком;

- надаватиме інформацію банкам.

Паралельно, до обов’язків банків відноситимуться:

- надання інформації та регулярне її оновлення (поширюється також на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб);

- використання інформації для оцінки кредитного ризику;

- повідомлення клієнта про те, що інформація про нього надаватиметься до кредитного реєстру.

А кожен боржник в свою чергу:

- матиме право доступу до інформації, яка міститься про нього в кредитному реєстрі;

- може вимагати внесення змін до такої інформації у разі незгоди з її змістом.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)

31 жовтня 2017 року (Діють нові заборони встановлені НБУ для банків країни)

15 вересня 2017 року (Національний банк України нагадав, про обов'язки банків щодо здійснення безперешкодного обміну зношених банкнот гривні)

03 серпня 2017 року (Змінений порядок розрахунку та міжбанківського переказу коштів)

24 липня 2017 року (Національний банк України нагадав про необов'язковість печатки на будь-якому з документів)

13 квітня 2017 року (Випадки, за яких працівники контролюючих органів мають право вимагати у суб'єктів господарювання та/або банківської установи інформацію (довідку) про рух коштів на розрахункових рахунках.)

29 червня 2016 року (щодо внесення змін до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів)