документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 18.12.2017 №3  >

Чи відмінить Президент блокування податкових накладних?

Систему моніторинга критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) запустили з 1 липня 2017 року на підставі Наказу Мінфіна від 13.06.2017 р. N 567.

Ця система періодично блокує податкові накладні платникам ПДВ.

Фактично, блокування відбувається за крітеріями оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. Один з критеріїв - відповідність обсягів поставки і придбання, а зіставити їх вкрай складно, також в цій системі не враховуються залишки. Тобто критерії виявились дуже розмитими.

Наслідками блокування є неможливість користування податковим кредитом та відшкодовувати ПДВ, відтак підприємства змушені залучати власні кошти, які могли бути використані в бізнесі.

Таким чином, за п’ять місяців роботи системи, кількість заблокованих накладних досягла критичної маси, викликавши масові обурення власників приватного бізнесу, які є платниками ПДВ. За цей час було безпідставно вилучено у підприємств майже 13 млрд.грн.

Але проблема має бути вирішена найближчим часом. Верховна Рада України прийняла в другому читанні і в цілому зміни до Податкового кодексу, відповідно до якого вводяться нові тимчасові правила реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Найголовніше нововведення - це перевести блокування податкових накладних у так званий тестовий режим, без фактичного призупинення реєстрації податкової накладної. Тобто, навіть якщо ваша податкова накладна попала під критерії ризиковості, вона все одно буде зареєстрована одразу. І покупцеві, щоб показати податковий кредит, не потрібно буде чекати рішення Комісії ДФС за такою податковою накладною.

Є нюанс, якщо податкова накладна відповідає критеріям ризиковості, і покупець, і продавець одночасно отримають квітанцію з повідомленням про це. Але, не пізніше, ніж через 8 годин, після отримання першої квітанції про направлення накладної на реєстрацію, вона все одно буде зареєстрована. Тобто покупець може відразу показувати податковий кредит на загальних підставах.

Ще одна зміна - коротший строк (30 робочих днів) для подачі продавцем підтверджуючих документів в органи ДФС. Цей термін рахується починаючи з наступного дня після отримання квитанції з повідомленням про ризиковість податкової накладної.

Покупець може втратити беззастережне право на податковий кредит в двох випадках - якщо комісія ДФС прийме негативне рішення про підтвердження податкової накладної і воно не буде оскаржене або, продавець не подасть у встановлений строк документи податківцям.

До такої податкової накладної можуть виникнути питання у податківців, і це вже буде клопіт покупця - "підтверджувати" таку накладну. Отже, не зайвими будуть зауваження в договорах, що визначають відповідальність постачальника за бездіяльність, яка стосується підтвердження податкових накладних.

Згідно нових норм, всі податкові накладні, реєстрація яких зупинена відповідно до критеріїв оцінки ступеня ризиків, мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі з 02.01.2018 р. Це не буде розповсюджуватися на такі податкові накладні/розрахунки коригування:

- по яких станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення та документи;

- по яких станом на 01.12.2017 р. прийнято рішення про відмову в реєстрації, і не розпочаті процедури адміністративного чи судового оскарження.

Нові норми вступають в силу з наступного дня після опублікування закону.

Система блокування призупиняє свою дію на два місяці. За цей час Кабінет Міністрів повинен удосконалити визначення критеріїв ризиковості.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

21 вересня 2017 року (Плануються зміни до законодавства, за якими чесні платники сільськогосподарського сектору зможуть реєструвати податкові накладні без зупинень та за спрощеною системою)

20 лютого 2017 року (Порядок скорочення та округлення вартісних і кількісних показників податкової накладної)

20 січня 2017 року (Побільшало обов'язкових реквізітів податкової накладної)

30 березня 2017 року (Нагадуємо про граничні терміни реєстрації податкових накладних та штрафні санкції за їх несвоєчасне подання)